مطالب مرتبط:
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 ساعت 08:102020-05-27سياسي

درباره میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری


ایرنا- ادیب نیشابوری، شاعر، محقق و عالم ادب عربی و فارسی که دارای مشربی عرفانی نیز بوده است؛ اما با همه این فضایل، مهم ترین بخش کارنامه علمی و عملیِ ادیب، - به معلم بودن و مدرّس بودن او بازمی گردد.

ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزانفر، محمدتقی ادیب نیشابوری (ادیب ثانی)، محمد پروین گنابادی، ادیب بجنوردی، محمدتقی مدرّس رضوی، محمود فرّخ، محمدامین ادیب طوسی، مجدالعُلی بوستان و سیّد جلال الدین تهرانی از جمله شاگردان نامدار ادیب نیشابوری هستند.

در تاریخ معاصر از دو اندیشمند با عنوان ادیب نیشابوری یاد شده است؛ یکی مرحوم استاد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری، معروف به ادیب اول (م.

1305 خورشیدی) و دیگری مرحوم استاد شیخ محمدتقی ادیب نیشابوری، مشهور به ادیب ثانی (م.

1355 خورشیدی) هر دو این بزرگان جزو چهره های درخشان فرهنگ و ادب ایران زمین، به ویژه خراسان بزرگ به شمار می روند.

هر دو ادیب، هم شاعر بوده اند و هم مدرس و هم محقق و در ادب فارسی و عربی جزو سرآمدانِ روزگار خویش به شمار می آمده اند.

ادیبِ نیشابوری ثانی که خود از شاگردانِ برجسته ادیب نیشابوریِ اول بوده است، شعری درباره خود و استادِ خویش سروده که همین شعر، تا حدی گویای مقام و منزلت و شخصیت آن دو استادِ ادب تواند بود: مُلکِ دانش زیب و زیور یافته در دیر پیر /// از بیان دو ادیبِ نکته پردازِ خبیر هر دو اندر عصر خود در گفته سنجی بی همال /// هر دو اندر صفحه گیتی به دانش بی نظیر هر دو عالَم را منوّر ساختند از نور علم /// هر دو بهر مردمان بودند چون مهر منیر هر دو مهد ملّت و دین را به جهد آراستند /// هر دو خیل خفته را بیدار کردند و هژیر هر دو بی منّت به سر بردند در خدمت درست /// هر دو آوردند نیکو نکته های دلپذیر هر دو پروردند ابنای وطن را بنده وار /// هر دو بگرفتند رزقِ خویش از حَیّ قدیر هر دو گفتند آنچه گفتند از ره شرع مبین /// هر دو دیو نفس را کشتند روزِ دار و گیر قد به پیش خلق بهر جیفه ننمودند خم /// چهره بهر سیم و زر هرگز نکردندی زریر [1] از در انصاف اگر آرند مردم گفت وگوی /// حلقه در گوشند نزد هر دو تن، برنا و پیر .

[2] امروز ششم، خرداد، سال روز درگذشت استاد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری (ادیب اول) است و مقصود از نگارش این سیاهه، یادکردی است از آن استادِ بزرگ و آن ادیبِ یگانه.

استادی که استادی نداشت مرحوم استاد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری در سال 1281 قمری در روستای بجن گِرد (بیژن گِرد) از توابع نیشابور دیده به جهان گشود.

اما هنوز چند سالی دیدگانش به روی دنیا باز نشده بود که دست تقدیر در همان کودکی، چشم راست او را به آبله مبتلا کرد و قدرت بینایی عبدالجوادِ خردسال را به طرز چشمگیری کاهش داد.

با این حال وی ادب عربی را در همان زادگاه فرامی گیرد و در سال 1297 به مشهد می آید.

کاهش توان بینایی، مانع از عشق به دانش در وجود ادیب نشده بود و وی با همان اندک سوی باقی مانده در چشمِ چپ خویش و به مدد حافظه بسیار قوی خود، طریق فراگیری دانش را با جدّیت و اراده پیش گرفت.

پس از ورود به مشهد مقدس، ادیب مدتی را در مدرسه خیرات خان می گذراند و پس از آن به مدرسه فاضل خان می رود و سپس مقیمِ مدرسه نواب می شود.

ادیب ضمن فراگیری مقدمات علوم ادب، کتاب های نهج البلاغه، مُغنی، مُطَوّل، مقامات بدیعی، مقامات حریری، حاشیه و شمسیه را بدون استاد فراگرفت و مقداری فقه و اصول و حکمت و کلام را نزد اساتیدِ آن عصرِ حوزه تلمّذ کرد و به نیشابور بازگشت و پس از درگذشت پدر در حدود سال 1310 قمری بار دیگر به مشهد آمد و در یکی از حجره های مدرسه نوّاب مستقر شد و تا پایان عمر هرگز به سفر نرفت .

[3] مدرّسی با شاگردانی نامدار در سرآغازِ این سیاهه اشاره شد که ادیب نیشابوری، هم شاعر بوده است و هم محقق و هم عالم ادب عربی و فارسی و به جز اینها او دارای مشربی عرفانی نیز بود؛ اما با همه این فضایل، مهم ترین بخش کارنامه علمی و عملیِ ادیب، به معلم بودن و مدرّس بودن او بازمی گردد.

به قول مرحوم سید حسن طبسی که خود از معاصران و مصاحبان ادیب نیشابوری بوده و زندگی نامه مختصری هم پس از وفاتِ ادیب برای وی نگاشته است،[4] خدمت مرحوم ادیب منحصر به شعر او نیست، بلکه عمده، مسئله تدریس است که متجاوز از چهل سال این مرد بزرگ لاینقطع مشغول درس گفتن بوده و ذوق ادبی را در طلّاب و محصّلین تا درجه مهمی ایجاد و تقویت کرده، سبک شعر ترکستانی [5] را که قریحه خراسانی طبعاً به آن متمایل است منتشر و شعرشناسی، که رکن عمده فنّ ادب است، رواج داده؛ اینها خدماتی است هر یک در جای خود مهم .

[6] با این حال ادیب نیشابوری تنها در مقام یک مدرّسِ صرف که معدودی درس را مسلط باشد و بخواهد هر سال آنها را تکرار کند، نبوده است.

استاد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری در حکمت الهی و طبیعی نیز مهارت داشت و نظریات ملاصدرا را می پسندید و در نجوم، جبر و مقابله و حساب و هندسه از دانایان بود و با موسیقی نیز آشنایی داشت.

اما بی تردید تخصص او در علوم ادب بود.

تمام قاموس و برهان قاطع را حفظ داشت و افزون بر دوازده هزار بیت از اشعار عرب جاهلی را به خاطر سپرده بود.

ادیب هر شعری را با همان حال و هوای خودِ شعر، با لهجه ای بسیار دلنشین و سحرانگیز می خواند .

[7] مرحوم ادیب از نظر موقعیت علمی و مقامِ ادبی، خود یکی از چهره های برجسته و صاحب مقام بود.

وی این ویژگی را با سخت کوشی و پشت کار و مطالعه به دست آورده بود و در پی آن بود که شاگردانش نیز به همین شیوه بتوانند به چنان موقعیت ممتازی برسند؛ و تاریخ گواه است که ادیب در این راه نیز بسیار موفق بوده است.

استاد ادیب نیشابوری دوم (از شاگردان ادیب اول) شماری از برجسته ترین چهره های ادبی در روزگار معاصر افتخار شاگردی ادیب نیشابوری را داشته اند.

استادان مرحومان، ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزانفر، محمدتقی ادیب نیشابوری (ادیب ثانی)، محمد پروین گنابادی، ادیب بجنوردی، محمدتقی مدرّس رضوی، محمود فرّخ، محمدامین ادیب طوسی، مجدالعُلی بوستان و سیّد جلال الدین تهرانی از جمله شاگردان نامدار ادیب نیشابوری هستند.

با دقتِ در نامِ بلندِ همین شاگردان، به خوبی می توان به بزرگی کارِ ادیب پی برد.

مرحوم ادیب همچون بسیاری از استادانِ برجسته علوم ادبی، بر اینکه شاگردان متن هایی را از آثار شاخص ادبی از حفظ داشته باشند، بسیار تأکید داشت.

همین رویه را می توان در شیوه تدریس استادانی چون بدیع الزمان فروزانفر و جلال الدین همایی هم دید.

اما امروز متأسفانه این رویه در دانشکده های ادبیات به شدّت مغفول واقع شده است.

بسیاری از دانشجویان حال و حوصله از بر کردنِ حتی چند غزل از حافظ و سعدی و مولانا را هم ندارند و متأسفانه بسیاری از استادان نیز به این کاهلیِ دانشجویان که البته نتیجه زمانه امروز است، تن درداده اند و متأسفانه فراوان دیده می شود که سر و ته یک درس از واحدهای درسی رشته زبان و ادبیات فارسی، با همراهی و همدلی استاد و دانشجویان، با یک جزوه مختصر و نحیف هم می آید؛ و پُرواضح است که از سرِ چنین کلاسی نه ادیب نیشابوری بیرون خواهد آمد، نه بدیع الزمان فروزانفر، نه مهدی محقق و نه هیچ بزرگِ دیگری.

شخصیت و سلوک فردی ادیب نیشابوری همه آنانی که درباره استاد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری نوشته اند، به جدّیت وی در کار علم و نیز به مناعت طبع و قناعت پیشگیِ او اشاره کرده اند.

مرحوم استاد تا پایان عمر تجرّد اختیار کرد و همه عمر و جوانی خویش را در راه آموختنِ دانش و بازآموختنِ آن به دیگران هزینه کرد.

وی از همان کودکی با ضعف شدید بینایی کنار آمده بود.

در واقع عشقِ به خواندن سبب شده بود که این نقص را مانعی بر سر راه خویش نبیند.

ضعف بیناییِ استاد به حدّی بود که برای مطالعه، می بایست کتاب را بسیار به چشم خویش نزدیک می کرد و آن را به حالتِ مورّب نگاه می داشت تا بتواند نوشته های روی کاغذ را ببیند و بخواند.

[8] آری، ادیب نیشابوری با همین طرزِ خواندنِ کتاب، شد ادیب نیشابوری و آن همه متنِ عربی و فارسی را به حافظه سپرد.

مرحوم ادیبِ اول، عشق خویش را در تحصیل و تدریس علم یافته بود و به همین دلیل عمده وقتِ خویش را به مطالعه و تدریس مشغول بود و کمتر به رفت و آمد با دیگران می پرداخت و معاشرتش مخصوص بود به ملاقات یک عدّه دوستان که در اوقات تعطیل به حجره مدرسه رفته، از صحبت او استفاده می کردند و گاهی هم به منزل بعضی از رفقای خیلی خصوصی می رفت، اما خیلی کم و فقط در ایام تعطیل .

[9] مناعت طبع ادیب نیشابوری نیز زبانزد بوده است؛ به حدّی که استاد روزگار خویش را با همان مختصر عایدیِ برآمده از حق التدریس و ملکِ موروثیِ خود در نیشابور به سر می برد و کمتر از وجوهات استفاده می کرد.

[10] بنابر نوشته مرحوم سید حسن طبسی، مرحوم ادیب هیچ گاه حتی از نزدیک ترین دوستان و صمیمی ترین معتقدانِ خود مساعدتی قبول نمی کرد .

[11] گریز از ریاکاران؛ خاطره شهید مطهری روان شاد ادیب نیشابوری، از تظاهرگران و ریاکاران بسیار گریزان بود.

روحیه خودِ او نیز به گونه ای بود که از هر گونه جلوه گری کناره گیری می جست.

اکتفا کردن به کنجِ حجره ای در مدرسه نوّاب خود گویای همین خلق و خوی استاد است؛ و آشکار است که مردی با دانش و فضل ادیب، اگر می خواست، چه موقعیت های مادی و دنیایی که در دسترسش قرار می گرفت.

همین خلقیاتِ ادیب سبب شده است که اندیشمندِ بزرگی چون مرحوم شهید مرتضی مطهری، به هنگام بحث از ملامتیان و انتقاد به شیوه رفتارِ آنان، سلوکِ فردی ادیب نیشابوری را نمونه بیاورد.

مرحوم شهید مطهری این مطلب را در زمانی که مرحومِ شیخ محمدتقی ادیب نیشابوری (ادیب دوم) هنوز در قید حیات بوده، بیان کرده است؛ و عین مطلب از این قرار است: در مشهد یک کسی بوده به نام ادیب نیشابوری.

بعد از او کس دیگری به نام ادیب ثانی بوده، که الآن هم هست.

این دومی را من خیلی دیده ام و واقعاً هم آدم خوبی است، یعنی خیلی خوبی ها دارد و مرد باایمانی است.

ولی این دو نفر، هم آن ادیب و هم این ادیب، کوششی داشتند بر ضدّ ریاکاران، یعنی اعمالی بر ضدّ ریاکاران انجام می دادند.

ریاکاران تظاهر می کنند به عبادت و عبادت نمی کنند؛ اینها به عکس تظاهر می کردند به اینکه ما عبادت نمی کنیم، ولی در سرّ السّر عبادت می کردند.

مثلاً هیچ وقت کسی اینها را ندیده بود که به زیارت حضرت رضا (ع) بروند؛ ولی گاهی دیده شده بود که اینها به زیارت رفته اند.

البته این یک مقداری هم عکس العمل ریاکاری ریاکاران است.

شعرایی مثل حافظ نیز که در قسمتی از تعبیراتِ خود دَم از رندی و قلّاشی می زنند، یعنی همان تظاهرکردن ضدّ آنچه ریاکاران تظاهر می کنند.

اینها هم روششان یک چنین روشی است، ولی این هم تظاهر است.

یک کسی که از شاگردان مرحوم ادیب اول بود – و خودش هم مرد ادیبی بود و بعد از معلمان بزرگ وزرات معارفِ آن وقت شد و مرد فاضلی بود – می گفت که من یک خدمتی در آستانه داشتم و شاگرد ادیب هم بودم و شاگردی بودم که غالباً نزد او بودم و حتی کارهاش را انجام می دادم؛ چای برایش درست می کردم، سیگارهایش را برایش به اصطلاح می پیچیدم و از این کارها.

یک وقتی هنگام سحر آمده بودم در صحن و مشغول جاروب زدن بودم.

یک وقت دیدم استاد عبایش را به سر کشیده که هیچ کس او را نشناسد.

از درِ صحن که آمد، من متوجهش شدم.

از هیکل و راه رفتنش در آن تاریکی فهمیدم که این استاد است.

تعجب کردم که آخر این وقت شب کجا می خواهد برود.

به عجله هم می رفت درحالی که عصایش را نیز به دست گرفته بود.

او به اصطلاح خراسانی ها خیلی غُراب راه می رفت، ولی آن شب عصایش را برداشته بود و تند راه می رفت.

یک وقت دیدم آمد در صحن کهنه، مقابل پنجره که رسید، همان جا به حالت سجده افتاد روی زمین.

یک مدتی در حالت سجده بود، بعد دومرتبه عصایش را برداشت، عبایش را به سر کشید - که هیچ کس صورتش را ندید – و رفت .

[12] شعر ادیب نیشابوری آنچه امروز از شعرهای مرحوم ادیب اول در دست است، مجموعه شعرهایی است نزدیک به شش هزار بیت.

البته مرحوم استاد شعرهایی بیش از این سروده بوده، اما برخی از آنها را در اواخر عمر نپسندیده و کنار گذاشته است.

شماری از سروده های وی نیز در دست این و آن بوده و پراکنده شده است.

با این همه، طبق آنچه در مقدمه دیوانِ اشعارِ استاد، که به لآلیِ مکنون موسوم است، آمده، اشاره دارد به اینکه اشعار مرحوم ادیب بنابر آنچه خود نیز تأیید کرده، به سه دسته تقسیم می شود: قِسم اول، اشعاری که به سبک قاآنی [13] گفته و این قسم گویا زیاد هم بوده، لکن در اواخر، چون این سبک را زیاد نمی پسندید، از این قسمت نمی خواند و از انتشارش هم به قدر امکان جلوگیری می کرد.

قسم دوم، اشعاری است که در بیست سال آخر عمر گفته اغلب به سبک شعرای ترکستانی [یا همان سبک خراسانی] و اینها نسبتاً کمتر ولی جزل تر و محکم تر است و در انتخاب الفاظ نهایت دقت به عمل آمده.

قسم سوم، اشعاری که در عرفان به سبک مولوی و حکیم صفا [ی اصفهانی] و امثال آنها گفته و در اواخر عمر، خود همین قسم را بیشتر می پسندید و بیشتر می خواند .

[14] به هر روی مرحوم استاد میرزاعبدالجواد ادیب نیشابوری پس از شصت و سه سال زندگی، در روز جمعه ششم خرداد ماه 1305، برابر با نیمه ذی القعده سال 1443، در بیمارستان منتصریه مشهد، به رحمت حق پیوست.

پیکر استاد را پس از تشییع، در رواقِ دارالحفظِ آستانِ ملک پاسبان حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) به خاک سپردند.

هم چنان که این سیاهه با شعری از مرحوم استاد ادیب نیشابوری ثانی آغاز شد، چه بهتر که این بار با غزلی زیبا از مرحوم استاد ادیب نیشابوریِ اول پایان پذیرد.

سالها در سینه سرّ عشق پنهان کرده ایم /// خانه دل از پی این گنج ویران کرده ایم آنچه پنهانی، به یک اشراق پیدا کرده ایم /// و آنچه دشواری، به یک افصاح آسان کرده ایم آنچه نتوان گفت جز بالای دار، آن گفته ایم /// و آنچه نتوان کرد جز در زیر تیغ، آن کرده ایم این دلِ درویش را بی یاریِ گنج و سپاه /// بر جهان و هرچه در وی هست، سلطان کرده ایم پَست و بالای طریق عشق از ما جو که ما /// کاروان سالاریِ این ره فراوان کرده ایم یوسف آسا گر عزیزِ مصرِ فقریم و فنا /// اجر آن صبری است کاندر کُنجِ زندان کرده ایم آشنای قدسیانیم و پیِ ارشادِ خَلق /// جای چندی در جهانِ آخشیجان کرده ایم کِی غبارِ تن حجابِ جان بُوَد ما را، که ما /// سال ها پاک از غبار، آیینه جان کرده ایم می گساران را ادیبا هان بشارت دِه که ما /// زاهد آن شهر را آلوده دامان کرده ایم .

[15] ارجاع ها: 1.

نام گیاهی است با گل زرد رنگ.

2.

یادنامه ادیب نیشابوری (ادیب ثانی)؛ به اهتمام دکتر مهدی محقق؛ تهران: مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل؛ 1365؛ ص پانزده.

3.

مشاهیر مدفون در حرم رضوی؛ گروه پژوهشگران، زیر نظر غلامرضا جلالی؛ مشهد مقدس: بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی؛ 1386؛ ج 1، ص 69 و 70.

4.

این زندگی نامه در صفحه پنجاه و چهارم از مجله دبستان (سال دوم، شماره دوم) منتشر شده و در مقدمه دیوانِ ادیب نیشابوری (لآلی مکنون) نیز درج شده است.

5.

عنوانِ دیگر سبک خراسانی است.

6.

لآلی مکنون (دیوان اشعار میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری)؛ به اهتمام عباس زرّین قلم؛ چاپ سنگی، 1333؛ صفحه هـ، و.

7.

مشاهیر مدفون در حرم رضوی؛ گروه پژوهشگران، زیر نظر غلامرضا جلالی؛ مشهد مقدس: بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی؛ 1386؛ ج 1، ص 70.

8.

لآلی مکنون (دیوان اشعار میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری)؛ به اهتمام عباس زرّین قلم؛ چاپ سنگی، 1333؛ صفحه ج.

9.

همان.

صفحه د.

10.

رک: مشاهیر مدفون در حرم رضوی ؛ گروه پژوهشگران، زیر نظر غلامرضا جلالی؛ مشهد مقدس: بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی؛ 1386؛ ج 1، ص 70.

11.

لآلی مکنون (دیوان اشعار میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری)؛ به اهتمام عباس زرّین قلم؛ چاپ سنگی، 1333؛ صفحه د.

12.

مجموعه آثار استاد شهید مطهری ؛ مرتضی مطهری؛ تهران: صدرا؛ 1377؛ ج 22، ص 939 و 940.

13.

مرحوم میرزا حبیب قاآنی شیرازی، شاعر نامدار عهد فتحعلی شاه و محمدشاه قاجار و نیز اوایل عهد ناصری.

14.

لآلی مکنون (دیوان اشعار میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری)؛ به اهتمام عباس زرّین قلم؛ چاپ سنگی، 1333؛ صفحه د، هـ.

15.

همان.

ص 65.


کلید واژه ها: ادیب - محمدتقی - محمد - عبدالجواد - خراسان بزرگ - تاریخ معاصر - فرهنگ و ادب - استاد - محمد پروین - اندیشمند - بزرگ - مهم ترین - کارنامه - خراسان - بوستان - بزرگان - نامدار - درخشان - تهرانی - پروین - فرهنگ - مشهور - فارسی - دیگری - تاریخ - معروف - ایران - ویژه - محقق - چهره

آخرین اخبار سرویس:
تعابیر مسوولیت آور رهبری برای نمایندگان مجلس

استخدام گرافیست ارشد در شرکت عالیس در مشهد

استخدام تراشکار ماهر آقا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

عذرخواهی علیخانی پس از حرکت غیرمنتظره

استخدام کارشناس پشتیبانی و کارآموز حسابداری در خراسان رضوی

اتهام مجدد روزنامه شرق به مردم ایران

نظام سلطه گرفتار در باتلاق تضادها

برای تغییر نام مراجعه به دادگاه نیاز نیست

اصلاح ساختار بودجه در رأس اقدامات مجلس

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه ایران

وضعیت مشهد بسیار قرمز است

توزیع 300 تن محصولات پروتیینی بین نیازمندان

تصمیم شهرداری در خصوص شورایاری ها منوط به ابلاغ دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری و تابع نظر شورای اسلامی شهر تهران است

اشتباه رایج این روزهای دارندگان کارت های بانکی

وقتی BBC حرفه ای، سوتی می دهد! +عکس

استخدام رزرواسیون خانم در مجموعه الماس نوین در خراسان رضوی

رابطان ایثارگر دستگاه های اجرایی یزد با مدیرکل بنیادشهید دیدار کردند

همراهی مردم شرط اصلی برای عبور از بحران کرونا است

ماسک متفاوت تینا پاکروان +عکس

دو قصور شهرداری در حادثه کلینیک سینا چه بود؟

ذهنیت رهبر انقلاب نسبت به مجلس یازدهم

نشست خبری موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه/ پخش زنده از ایران پرس

بیش از 42 بار تاکید امام خامنه ای بر روی ضرورت مسئله جمعیت و فرزندآوری

ناگفته های «لاله صبوری»: خیلی هم موفق هستم

وقتی درمانگر خلاهای روانی تنها در جشنواره خلاصه می شود

شهرستان بینالود (طرقبه – شاندیز)،  در وضعیت کرونا قرمز

خبر شهادت شهید زین الدین چگونه به بچه های لشکر رسید؟

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان

دوره برخط شاهنامه شناسی میرجلال الدین کزازی برگزار می شود

نظر لیلی گلستان درباره حاشیه های سریال «آقازاده»

خروج بدون مجوز و بی ضابطه دام از قزوین، قاچاق محسوب می شود

بشیری: مجلس و دولت در سایه تفاهم و تعامل سازنده مشکلات کشور را حل کنند

شیخ اشراق در حوزه اندیشه سیاسی صاحب ایده بود

خبر شهادت شهید زین الدین چگونه به بچه های لشکر رسید؟

دعوت از دانش بنیان ها برای بومی سازی سموم و آفت کش ها

فارس من| 20 هزار رأی قلع و قمع اجرا نشده در مشهد وجود دارد

برای تغییر نام مراجعه به دادگاه نیاز نیست

نماینده مصر در سازمان ملل: زمان توقف انتقال تروریست های خارجی به کانون های درگیری رسیده است

فتحی: داروهای ناباروری تحت پوشش کامل بیمه قرار گیرد

مطالبات 50 هزار کارگر بیکار شده اصفهان بر اثر کرونا هنوز تعیین تکلیف نشده است

کسب رتبه 12 میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم توسط آذربایجان غربی

عرصه مدیریت شهری جولانگاه سیاسی بازی نیست

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: اگر خیری را آشکار کنید یا پنهانش دارید یا از بدیی درگذرید پس خدا درگذرنده تواناست

خبرخوش/ واگذاری سهام عدالت به 10 میلیون نفر

شهرستان بینالود (طرقبه – شاندیز) ، دروضعیت کرونا قرمز

برگزاری وبینار چشم انداز کارتون مطبوعاتی در اصفهان

تازه ترین گزارش سازمان ملل درباره ترور شهید سردار سلیمانی

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری - لهستان

مصباحی مقدم: مشکلات کشور با طرح های ناپخته نمایندگان حل نمی شود

مجلس و ضرورت اصلاح نظام مالیات ستانی در ایران

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: خداوند بانگ برداشتن به بدزبانی را دوست ندارد مگر [از] کسی که بر او ستم رفته باشد

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: اگر سپاس بدارید و ایمان آورید خدا می خواهد با عذاب شما چه کند؟

نام نویسی در کلاس های اوقات فراغت مجازی هرمزگان

فلاحی: نمایندگان به دور از توهین از وزرا سوال بپرسند

برگزاری دوره های تربیت مربی و معلم قرآن توسط مؤسسه احسن الحدیث

خدمات بیمه شدگان سلامت، نشانه توجه دولت به حقوق شهروندی

استقبال کمیسیون حج «لاگوس» نیجریه از لغو مراسم حج

چرا برگزاری چند دادگاه براساس «ترک فعل» برخی از مسئولان مهم است؟

اجرای طرح «سه شنبه های تکریم» در یزد

برگزاری دوره برخط شاهنامه شناسی میرجلال الدین کزازی

ننام نویسی در کلاس های اوقات فراغت مجازی هرمزگان

توضیح درباره اعزام به خدمت مشمولان کرونایی

برنامه های هفته عفاف و حجاب در فضای مجازی

نهضت عمومی برای استفاده از «ماسک»؛ مخاطبان فارس من چه می گویند؟

برگزاری نخستین رویداد سفر آشنایی خوزستان در دزفول

مرکز بستر درمان شهر هشت بندی هرمزگان تا هفته دولت راه اندازی می شود + فیلم

علی هاشمی: در ماجرای مک فارلین، برای مذاکره با آمریکایی ها سفری به اسراییل انجام نشد

با این تکنیک ها به همه ی کارهات میرسی | مدیریت زمان

اتهام جدید پلوسی به ترامپ

طرح «سه شنبه های تکریم» در یزد اجرایی می شود

پلوسی: تصمیم ترامپ برای عفو مشاور مجرمش تهدید علیه امنیت ملی است

مشمولان مبتلا به کرونا غایب محسوب نمی شوند

برگزاری مرحله مصاحبه طرح «اسوه» به صورت غیر حضوری

25 تیر؛ آخرین مهلت ثبت نام تسهیلات دانشجویی

نماینده مجلس: جذب سرمایه گذاری خارجی راهبرد خروج از اقتصاد متکی به نفت است

طرح «سالیانه یک میلیون تولید مسکن» کلید خورد/ بورس مسکن مردم را خانه دار نمی کند

اولویت کمیسیون اقتصادی اصلاح ساختار بودجه است

نظر لیلی گلستان درباره حاشیه های سریال «آقازاده»

آیا مزار « کاوه آهنگر » واقعی است؟

مجاهدات یک عالم در برابر کشف حجاب/ تمجید امام خمینی از آیت الله محمدتقی بافقی یزدی

کنگره امام سجاد(ع) به صورت مجازی برگزار می شود

ثبت نام 120 هزار نفر در دوره کاردانی نظام جدید/ مهلت ثبت نام به پایان رسید

مردم هرگونه تضییع حقوق عامه را گزارش کنند

مصباحی مقدم: طرح سئوال از رییس جمهور موضوعیت ندارد

سها رضا نژاد کجاست؟! /فرار از دست مزاحمان پلید و گمشدن در کردکوی + فیلم

ضرغامی جا پای احمدی نژاد می گذارد؟

راستی: رهبری بر رعایت موازین اخلاقی در انتقاد از دولت تاکید داشتند

طرح استیضاح روحانی در مجلس وارد دست انداز شد

طرح استیضاح روحانی در مجلس وارد دست انداز شد

«پسرک فلافل فروش» به اسپانیا می رود/ داستان ابراهیم هادی از نسل سوم انقلاب

مشمولان مبتلا به کرونا غایب محسوب نمی شوند

قهر ادامه دار میرسلیم و قالیباف/ موتلفه ای مجلس همچنان در انزوا هستند

نانسی پلوسی: دولت ترامپ سلامت کودکان ما را به خطر انداخته است

اخلاق مداری و عقلانیت اساس رفتار انقلابی مجلس است / لابی گری؛ سم مهلک در انتخاب هیئت نظارت بر نمایندگان

مصباحی مقدم:سوال از رییس جمهور یا ساقط کردن دولت موضوعیت ندارد

تنها به شیوه «این حرام و آن حلال است»، نمی توان پیش رفت

روستای بدون آب در استان تهران وجود ندارد

عرصه بر فراریان مالیاتی در هرمزگان تنگ شود

مشارکت سیاسی؛ از مظاهر حقوق شهروندی

ببینید | بیانات روز گذشته رهبرانقلاب درباره قهرمان ملی ایران، شهید حاج قاسم سلیمانی

درباره میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری

درباره میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری