مطالب مرتبط:
لب هایی که تشنگی را فریاد می زنند
وعده هایی که بابت استخدامم دادند،عملی نشده است
کودکان باهوش چه ویژگی هایی دارند؟
ساکنان سرزمین نفت، آب شرب ندارند؛ ماجرای تجمع اعتراضی مردم غیزانیه خوزستان چیست؟
ظرف دو الی سه هفته آینده مشکل آب غیزانیه حل خواهد شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 16:102020-05-25اقتصادي

غیزانیه؛ لب هایی که تشنگی را فریاد می زنند


ایرنا- غیزانیه نام یکی از سه بخش اهواز است که لب های مردمانش سالهاست با وجود محاصره شدن در شریان های نفتی، تشنگی را فریاد می زنند.

- اهواز – ایرنا- غیزانیه نام یکی از سه بخش اهواز است که لب های مردمانش سالهاست با وجود محاصره شدن در شریان های نفتی، تشنگی را فریاد می زنند.

غیزانیه در قلب منطقه نفتی اهواز واقع شده است با حدود 300 حلقه چاه؛ 80 روستا و 25هزار نفر جمعیت دارد و به دلیل محرومیت های بیشمار در دل ثروتی همچون نفت نامش همواره بر سر زبان هاست.

ساخت سایت دفن و بازیافت زباله در حوالی این بخش و غرق شدن روستاها در دود و بوی بد زباله ها، خاکی بودن بسیاری از جاده ها و نبود زیرساخت های فرهنگی و کمبود مدارس، قرار گرفتن یکی از بزرگترین کانون های ریزگرد در اطراف، مشکلات زیست محیطی ناشی از نشت نفت از لوله ها تنها بخشی از مشکلات ساکنان این منطقه است اما مشکل بزرگتر آن کمبود آب شرب برای ساکنان آن است و این موضوع عرصه را بر مردم تنگ کرده است.

ساکنان غیزانیه بارها از مسئولان برای حل این مشکل مدد جسته اند و بارها در مقابل استانداری تجمع کرده اند و حتی برای نشان دادن مشکل کمبود آبشان با نشان دادن دبه های خالی اعتراض خودشان را باعلام کرده اند.

با شیوع ویروس کرونا و هشدارهای مسئولان بهداشتی توجه مردم بیش از پیش به ضرورت آب شرب جلب شد اما آب در غیزانیه همچنان کمیاب و برخی روزها نایاب بود.

کامیون های حمل آب همچون سال های گذشته در برخی ساعات به روستاهای غیزانیه آب می بردند و مردم باید در صف های طویل به قدر محدود از این مایه حیات برداشت می کردند.

با گرمتر شدن هوا نیاز مردم بار دیگر به مراتب بیشتر هم شد و حال دیگر مردم غیزانیه برخی روزها حتی از همین مقدار سهمیه آب نیز محروم بودند، عرصه که بر جوانان منطقه تنگ آمد راه را در اعتراض غیر مسالمت آمیز دیدند تا صدای تشنگی شان به گوش مسوولان برسد.

تجمع قانونی در مجرای قانونی سوم خرداد ماه امسال تعدادی از جوانان غیزانیه با بستن جاده اهواز – رامهرمز خواستار رفع این محرومیت شدند به گفته فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز بی توجهی مسئولان به مردم بخش غیزانیه در خصوص تامین آب شرب باعث تجمع غیر قانونی اهالی این بخش شد.

پس از ورود ماموران پلیس برای بازگشایی جاده، تعدادی از تجمع کنندگان با سنگ و چوب به سوی ماموران حمله ور شدند و 2 مامور پلیس را از ناحیه سر مجروح کردند.

سرهنگ محسن دالوند ادامه داد: پلیس با استفاده از سلاح ساچمه ای پلاستیکی ضد شورش دو نفر از تجمع کنندگان را به صورت سطحی مجروح و بازداشت کرد و این افراد در حال حاضر هیچ مشکلی ندارند.

اعتراض مردم به تأمین نشدن آب شربشان یک مطالبه قانونی است اما بایستی در مجرای قانونی انجام شود.

وعده سه ماهه ای که 40 ماهه شد استاندار خوزستان زمستان سال 95 در بازدید از غیزانیه وضعیت این منطقه را برای مسئولان مایه شرمساری خوانده و گفته بود: اگر چه بخش غیزانیه متصل به کلانشهر اهواز بوده و بیش از 600 چاه نفتی در آن است اما محرومیت در این منطقه نگران کننده و غیر قابل قبول است.

وضعیت کنونی منطقه غیزانیه نگران کننده و برای ما جای شرمندگی دارد چرا که پس از 40 سال بخشی از استان که در آن فعالیت های اقتصادی نفتی صورت گرفته و در اقتصاد کشور سهم بسزایی دارد در چنین وضعیتی قرار دارد.

به گفته غلامرضا شریعتی وضعیت آب شرب از جمله مشکلات عمده ای است که در این منطقه مردم را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

چند روز بعد از این بازدید بار دیگر استاندار در بازدید از غیزانیه با وعده تأمین آب شرب برای این منطقه در سه ماه آینده افزوده بود: در سه ماه آینده باید آب شرب بهداشتی و کافی برای بخش غیزانیه تأمین شود.

وی دلیل این امر را غفلت مسئولان و مشکلات دیگر در این بخش عنوان کرد و گفت: مردم این بخش بابت نداشتن آب شرب متحمل رنج زیادی شده اند و این مشکل که جزو حقوق اولیه مردم است، باید جبران شود.

تعویض خطوط آبرسانی از ایستگاه شیبان تا روستای صفیره از محل صندوق توسعه ملی بر عهده شرکت آب و فاضلاب روستایی در حال اجراست؛ شرکت ملی مناطق نفتخیز نیز موظف شد لوله های مورد نیاز آبرسانی، از روستای صفیره تا روستای نزهه را خریداری و در اختیار شرکت آبفار برای اجرا قرار دهد تا در مدت سه ماه اجرا کند.

اگرچه مدیرعامل وقت شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان در همان زمان حل مشکل کامل آب شرب این منطقه را ظرف یک الی 2 سال ممکن ندانسته و گفته بود: آب شرب مشکل بیش از 30 سال گذشته در این بخش بوده است، این مشکل به دلیل فرسودگی و شکستگی خطوط لوله مسیر 55 کیلومتری انتقال آب (از شیبان تا غیزانیه) است که همه آن به اضافه سه ایستگاه پمپاژ باید تعویض شود.

درویشعلی کریمی اعتبار مورد نیاز برای بازسازی خط آبرسانی این بخش را یک هزار و 40 میلیارد ریال عنوان کرده و افزود: با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی بازسازی 23 کیلومتر از این خطوط ، از شیبان تا روستای صفیره، با اعتبار 230 میلیارد ریال آغاز شده است.

اعتبار باقیمانده را نمی توانیم در یکی دو سال آینده تامین کنیم و سایر دستگاه های اجرایی نیز باید در این زمینه کمک کنند.

مشکل تامین آب شرب مردم غیزانیه در این سال ها تنها به توقف های گاه و بیگاه پروژه آبرسانی ختم نمی شد بلکه حتی اختلافات مالی میان پیمانکار شرکت آبفار و رانندگان زیرمجموعه آن نیز در نهایت سبب توقف آبرسانی با تانکر به اهالی این منطقه محروم می شد نمونه آن بی آبی چند روزه 40 روستای غیزانیه در سال 96 به دلیل اعتصاب رانندگان بود که صدای انتقاد اهالی این منطقه را بار دیگر درآورد.

در نهایت با تعلل شرکت آبفار خوزستان در اجرای طرح آبرسانی به این منطقه استاندار خوزستان در فروردین ماه سال 97 آبرسانی به قسمت غربی این بخش از اهواز را به سازمان آب و برق سپرد تا به گفته وی بخشی از تعلل شرکت آبفار در اجرای طرح آبرسانی جبران شود.

روستاهای غیزانیه از سه نقطه تصفیه خانه شیبان از محل رودخانه کارون، تاسیسات آب رامهرمز و کانال کوت امیر آب شرب دریافت می کنند.

به گفته مسئولان هر سه این منابع آب حدود 40 الی 50 کیلومتر با روستاهای غیزانیه فاصله دارند که همین امر باعث افت فشار و یا قطعی آب می شود.

تکرار تاریخ و اعتراض به تشنگی سه سال پس از نخستین بازدید استاندار خوزستان از بخش غیزانیه و وعده حل سه ماهه مشکل، مردم ساکن در روستاهای غیزانیه خرداد سال 98 جاده اهواز – ماهشهر را بستند تا صدای تشنگی آنها به گوش مسئولان برسد.

مشابه همین اقدامی که خرداد امسال البته با سرو صدای بیشتر رخ داد.

بخشدار غیزانیه یک روز بعد از اعتراض مردم به نبود آب شرب در خرداد 98، از سیراب شدن مردم منطقه در چهار ماه آینده خبر داد و گفت: طرح آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه که مدتی متوقف شده بود، به جریان افتاده و قرار است تا چهار ماه آینده به بهره برداری برسد.

طرح آبرسانی به غیزانیه شامل 2 مصوبه بوده که یک بخش آن 25 کیلومتر لوله گذاری از تاسیسات شهرستان کارون (ایستگاه خسروی) به دهستان مشرحات بود که انجام نشد و مقرر شد سازمان آب و برق لوله های مورد نیاز را خریداری و به شرکت آبفار تحویل دهد.

به گفته رسول ساکی مصوبه دوم شامل 55 لوله گذاری است که یک بخش آن از شیبان تا صفیره بر عهده شرکت آبفار بوده و بخش دیگر از صفیره تا تاسیسات نزهه که بر عهده آبفار و شرکت نفت بوده و این بخش نیز اجرا نشده است.

وقتی نفت زیربار مسئولیت های اجتماعی نمی رود وجود 300 حلقه چاه در حوالی این بخش خود دلیل محکمی برای ایفای مسئولیت های اجتماعی شرکت نفت است، درحالیکه روزانه صدها بشکه نفت از چاه های قرار گرفته در محدوده غیزانیه استخراج می شود، سهم مردم این منطقه تنها بشکه های خالی از آب و نگاه های منتظر به تانکرهای آبرسانی است.

دی ماه سال 98 استاندار تلاش کرد تا بخشی از وظیفه تکمیل پروژه آبرسانی به غیزانیه را به شرکت نفت واگذار کند وی در نشست امضای توافقنامه همکاری شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب و شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: نبود آب شرب در این منطقه که روزانه 100 هزار بشکه نفت از آن استخراج می شود، جای سوال دارد.

شریعتی معتقد بود: درآمد حاصل از استخراج این نعمت خدادادی، به خزانه واریز می شود و به همین دلیل می توان گفت، نبود منابع مالی برای تامین آب شرب منطقه ای که به این میزان تولید نفت دارد، نشان از اشکال در سیستم تقسیم اعتبارات است.

روستاهایی که مواهب بیشتری برای کشور دارند و حتی ممکن است همین مواهب موجب خطرپذیری در آن روستاها شود، مثل روستاهای غیزانیه، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند و این درحالی است که بخش غیزانیه با جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر، در نزدیکی مرکز خوزستان قرار دارد.

محرومیت، سهم غیزانیه از لوله های نفت پای درد و دل مردم غیزانیه که بشنوی اول و آخر کلام آنها تنها یک سوال است، سهم ما از لوله های نفت چیست؟ عدنان یکی از جوانان غیزانیه است که به مطالبه از طریق رسانه ها وشبکه های اجتماعی بیشتر تاکید دارد.

او درخصوص وضعیت ساکنان روستاهای این بخش می گوید: مردم این منطقه خواسته زیادی ندارند درحال حاضر تنها مطالبه آنها دسترسی به آب سالم، باکیفیت و پایدار است.

عدنان توضیح می دهد: مردم رنج کشیده غیزانیه در آفتاب سوزان تابستان باید با آب سهمیه ای موجود در بشکه ها روز را به شب برسانند، در برخی روستاها نیز که لوله کشی آب انجام شده تنها دربرخی ساعات آب شرب جریان دارد و مابقی ساعات قطع است.

وی ادامه داد: اگرچه به شخصه اعتراض غیر مسالمت آمیز را قبول ندارم اما آستانه تحمل مردم این منطقه محروم هرازگاهی لبریز می شود و به دنبال راهی برای دیده شدن هستند تا شاید مشکل تشنگی آنها رفع شود.

مدیرعامل آبفای خوزستان روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا وعده حل این مشکل ظرف 2 هفته الی یکماه آینده را داد و گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی از سال ها پیش طرحی برای آبرسانی به این منطقه آغاز کرده بود که البته ناتمام است، تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه آبرسانی همچون لوله، پمپ و اتصالات با هماهنگی ایجاد شده ازیک کارخانه خریداری شده است.

چند روز از اعلام رسمی ادغام شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان با شرکت آبفای شهری می گذرد، شرکتی که در ماه های گذشته نیز شاهد تنش های بسیاری درخصوص پرداخت مطالبات پیمانکاران و کارکنان بود.

شرکت آبفار مسئول آبرسانی به روستاهای تشنه غیزانیه بود اما بدون آنکه از این آزمون سربلند بیرون بیاید این وظیفه را به شرکت آبفای شهری محول کرد حالا باید دید مشکل تشنگی مردم غیزانیه حل می شود و یا آنکه وعده سیراب شدن ساکنان باز هم تمدید می شود؟ گزارش: ندا رضاپور
کلید واژه ها: غیزانیه - اهواز - یکی از - مشکلات زیست محیطی - فریاد - تشنگی - بازیافت زباله - محاصره - مشکلات - نفتی - مشکل - زباله - منطقه - روستا - شریان - کمبود - زیست محیطی - بزرگترین - ساخت - کمبود آب - روستاها - محرومیت - بازیافت - زیرساخت - نشت نفت - غرق شدن - ریزگرد - فرهنگی - آب شرب - بوی بد

آخرین اخبار سرویس:
عملیات سمپاشی مبارزه با سن غلات در قزوین اجرا شد

تولید دانش بومی و محصولات مورد نیاز کشور در دستور کار سازمان اوقاف

خوشرنگ ترین ترکیب رنگ مو برای مامانها!+عکس

تمامی وقایع ورود و خروج در مراکز خرید گندم ثبت و مستندسازی می شود

بیمارستان هسته ای بوشهر مهرماه به بهره برداری می رسد

خرید تضمینی گندم در سیستان و بلوچستان از مرز 33 هزار تن گذشت

بهره مندی 180 خانوار روستایی دلگان از آب بهداشتی

حداقل دریافتی بازنشستگان چقدر می شود؟

اقتصاددان: بانکداری اسلامی نسخه ای برای اقتصاد امروز ندارد

تقدیر مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد از همکاری چادرملو با صنعت برق کشور

سهم خواهی مدیران مدرسه؛ جیب خالیِ رانندگان/ حمل و نقل دانش آموز عرصه پرسود سازمان های دولتی

550 تُن کالاهای اساسی در مهاباد توزیع شد

محدودیت های یک هفته ای در تهران کفایت نمی کند

مصرف برق بازهم رکورد شکست

مبتلایان برزیلی کرونا در آستانه 2 میلیون نفر

افزایش حدود 13 دلاری نفت ایران در ماه ژوئن

سامانه املاک و اسکان، اقتصاد کشور را شفاف می کند/ اطلاعات اسکان جامعه معلوم نیست

دریافت مستمری 51 هزار و 30 خانواده از کمیته امداد همدان

با اپلیکیشن «سکه» به پرداخت ملت بورسی شوید !

رقم وام ودیعه مستأجران اعلام شود، مالکان اجاره را بالا می برند

شاخص بورس در جریان معاملات امروز 25 تیر 99 اعلام شد

30 هزار تومان، حداقل هزینه اتصال به سامانه هوشمند اعلام حریق

جی پلاس؛ جدیدترین قیمت ماشین لباسشویی در بازار+ جدول/ 25 تیر 99

شایعه مهمی که فعالان بورس تهران را به تکاپو انداخته است !

پیش بینی باران خفیف در کهگیلویه و بویراحمد

جی پلاس؛ جدیدترین قیمت ماشین لباسشویی در بازار+ جدول/ 25 تیر 99

واحدهای متخلف در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی پلمب می شوند

بهره برداری از سامانه بومی پس از معاملات به زودی

احتمال استفاده از روش بایوجمی برای احیای تالاب انزلی مردود نیست/ باقرزاده: تالاب انزلی در حال خشک شدن است

فاز سوم بندرشهید رجایی تا قبل از پایان سالجاری به بهره برداری می رسد

ببینید | وضعیت نگران کننده کرونا در تهران از زبان دکتر زالی

فیلم/ تدابیر بسیار شدید چین برای مهار موج دوم کرونا

راه اندازی سامانه جریمه هوشمند «ناوگان فاقد بارنامه»

تصویب صورت های مالی سال 1398 پست بانک ایران توسط سهامداران در مجمع عمومی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/25

2360 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به بنگاه های اقتصادی فارس پرداخت شد

رییس مرکز اصناف وزارت صمت: قاچاق ماسک را رد نمی کنم اما گزارش مستندی نداریم

بانکی که از مشتری سود نمی گیرد، سودش 135 درصد افزایش یافت

سکه در آستانه 11 میلیون تومان

چرا مردم از نقاهتگاه های کرونایی استفاده نمی کنند؟

وزیر راه: رقم وام ودیعه مستأجران اعلام شود، مالکان اجاره را بالا می برند

عملیات سمپاشی مبارزه با سن غلات در قزوین اجرا شد

طلا دوباره صعود کرد

طرح مرمت عمارت جنانی در مراحل پایانی است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/25

احیاء 3 هزارو 500 هکتار از اراضی کشاورزی

امکان باز پرداخت حق بیمه در یازده قسط فراهم شد

محتکر میلگرد خوزستانی در دام قانون

فراخوان شهردار ارومیه برای جذب سرمایه ‎گذار پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی

 عملیات شانه سازی 23 کیلومتر از مسیر زابل – زاهدان پایان یافت

فعالیت سیلوی مکانیزه 70 هزار تنی بوکان

دعوت از نوآوران برای ارایه راهکار کاهش آب شویی و هدررفت اوره در کشاورزی

بهره برداری از 33 پروژه توسعه دولت الکترونیک و اقتصاد هوشمند تا پایان سال

مراحل ساخت طلا و جواهرات

2360 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به واحدهای اقتصادی فارس اختصاص یافت

دلار، دشمن یحیی و سرخ ها

بازدید استاندار قزوین از چند واحد تولیدی

تولید سیستم هوشمند آبیاری مزارع و گلخانه ها با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

میزان افزایش مستمری بگیران تأمین اجتماعی بر اساس سابقه فعالیت اعلام شد

آینده ای روشن با جوانان کار آزموده!

نرخ دلار در آستانه 23هزار تومان!

توضیحات شهردار در مورد اجرای طرح ترافیک

مشارکت 4.4 میلیون نفر در عرضه اولیه یک شرکت فرابورسی

قدردانی از رؤسای حوزه و شعب برتر بانک صادرات ایران

افزایش حدود 13 دلاری نفت ایران در ماه ژوئن

اختصاص 2 هزار و 350 میلیارد ریال اعتبار ملی به گچساران

کارگزاری مفید از دسترس خارج شد

قیمت آپارتمان در مناطق ارزان تهران

پیش بینی جهش بی سابقه تولید غلات در کشور

ثابت ماندن تعداد قربانیان کرونا در مهاباد روی 90 نفر

معرفی 17 واحد صنعتی و تولیدی نمونه استان سمنان در سال جهش تولید +اسامی

آبادان، آن روی سکه

فارس من|جدیدترین برنامه خودکفایی 8 محصول گلوگاهی/تولید 80 میلیون متر پارچه چادرمشکی

ایران بزرگ ترین بانک خون بندناف را در خاورمیانه دارد/ ذخیره سازی 133 هزار نمونه خون بند ناف

بازگشت 105 واحد تولیدی به چرخه فعالیت در آذربایجان غربی در سال گذشته

نرخ دلار در آستانه 23هزار تومان!

افزوده شدن 2 رام قطار جدید به ناوگان متروی تهران

قیمت طلا، سکه، دلار، یورو و سایر ارزها و رمز ارزها در 25 تیر 1399

هزینه کفن و دفن در بهشت زهرای تهران چقدر است

قیمت انواع مرغ در 25 تیرماه 1399

بانکداری اسلامی نسخه ای برای اقتصاد امروز ندارد/ تعیین نرخ سود توسط شورای پول و اعتبار قابل قبول نیست

قیمت روز انواع تلفن همراه در 25 تیر 1399

42 درصد گزارش های مردمی استان بوشهر منجر به احراز تخلف شد

افزایش کیفیت 59 درصدی نشریات علمی بین المللی ایرا

افزایش قیمت ساخت وساز عامل اصلی اختلاف بین پیمانکاران و دستگاه های اجرایی اردبیل

قیمت حبوبات در 25 تیر 1399

ضرورت احداث شرکتی همتراز با شرکت ملی مس در آذربایجان شرقی

بشیری: گرانی افسارگسیخته کالاها به عنوان کرونای اقتصادی به جان مردم افتاده

قیمت روز سکه و طلا چهارشنبه 25 تیر 99

آزادی 7 زندانی بدهکار با تصویب ستاد دیه استان مرکزی

بازدید استاندار قزوین از چند واحد تولیدی

کشت گوجه فرنگی در 6 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین

وضعیت پیچیده تهران در خصوص بیماران کرونا

42 درصد گزارش های مردمی استان بوشهر منجر به احراز تخلف شد

مهار تورم با سیاست جدید بانک مرکزی

طلا دوباره صعود کرد

یک هزار حکم قضایی در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکنون صادر شده است

انواع روش های ارزش گذاری سهام

مدیر عامل سازمان حمل و نقل مسافر شهر کرمانشاه : برچسب ورود بدون ماسک ممنوع بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی کرمانشاه نصب می شود

مدیر مزرعه آموزشی و پژوهشی دانشگاه رازی : از ظرفیت باغ پسته پردیس کشاورزی برای تامین ارقام پیوندک پسته مورد نیاز باغداران استان استفاده می شود

غیزانیه؛ لب هایی که تشنگی را فریاد می زنند

غیزانیه؛ لب هایی که تشنگی را فریاد می زنند