مطالب مرتبط:
زاینده رود جوان 17 ساله را بلعید
سقوط مرد 50 ساله از ارتفاعات کوه صفه
فیلم | آتش اینگونه به جان chr(034)بی بی جونchr(034) افتاد | بیش از 150 هکتار جنگل و مرتع گچساران سوخت
تلخ ترین اتفاق برای کودک 5 ساله در رودخانه کرج
سوختن بیش از 150 هکتار جنگل و مرتع گچساران در آتش
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 15:502020-05-25سياسي

کرسی های 150 ساله


سی اُم اردیبهشت به نام روز ملی «ایران شناسی» نام گذاری شده است.

این روز، یکی از روزهای هفته میراث فرهنگی است اما سبب و نسب علمیِ مشخصی برای این نهاده شدن وجود ندارد.

- سی اُم اردیبهشت به نام روز ملی ایران شناسی نام گذاری شده است.

این روز، یکی از روزهای هفته میراث فرهنگی است اما سبب و نسب علمیِ مشخصی برای این نهاده شدن وجود ندارد.

هرچند به همین بهانه، فرصت را مغتنم شمرده ایم و نگاهی گذرا به سنت ایران شناسی در امریکا انداخته ایم.

شخصاً از وضعیت آموزش و پژوهش زبان فارسی و ایران شناسی در آمریکا راضی نیستم.

بیشتر کسانی که در آمریکا پرچمدار ادب فارسی هستند، در ایران تحصیل نکرده اند و تنها دو استاد زبان فارسی که دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران هستند، می شناسم که به ادب فارسی و شعر سنتی و تصوف آگاهی دارند.

نسبت به وضع زبان فارسی در ایالات متحده حُسنِ ظن ندارم؛ زیرا از سوی کسانی ترویج و تدریس می شود که عمق ندارند و برای این اوضاع اسفبار، غصه می خورم و امروز در اینجا به معنای واقعی خیلی کم تدریس می شود.

احمد مهدوی دامغانی ایران شناسی در اروپا قدمت بیشتری از امریکا دارد؛ در اروپا، ایران شناسی حالتی ایدئولوژیک و گشت وگذاری در گذشته های دور برای پیدا کردن هویت آریایی است.

اروپا همزمان با رنسانس جهشی بزرگ را آغاز کرد که عامل پیشرفت خیره کننده آن نسبت به سایر جهان شد.

بر همین اساس نخستین مراکز و انجمن های شرق شناسی در بنگال، پاریس، لندن و سپس برلین تاسیس شد.

با توجه به این اصل باید دانش شرق شناسی و در نتیجه آن ایران شناسی در اروپا را کاربردی قلمداد کرد که این بزرگترین وجه تمایز آن ایران شناسی در آمریکا است.

اما شرق شناسی در آمریکا که ایران شناسی را هم دربرمی گیرد بدان دلیل که مردم ساکن در آن به سبب مستعمره بودن، افرادی محرومیت کشیده بودند که قصد ساختن جامعه ای نو در سرزمینی جدید داشتند، بیشتر علمی و آکادمیک است.

براساس چنین تفکری بود که نخستین مجمع و مجله به نام در سال 1843 در دانشگاه شیکاگو منتشر شد که تاکنون نیز انتشار آن ادامه دارد.

این مجله اختصاص به باستان شناسی دارد .

همچنین در سال 1891 مرکز مطالعات باستانی خاور نزدیک توسط ویلیام هارپز ایجاد شد.

یکی از مهم ترین تحولاتی که باعث رشد ایران شناسی در آمریکا شد، کشف الواح عیلامی تخت جمشید توسط ارنست هرتسفلد (Ernst Emil Herzfeld) به سال 1933 و انتقال 30هزار لوح به دانشگاه شیکاگو بود که عامل ایجاد مبحث خاص عیلام شناسی در دانشگاه شیکاگو و در نتیجه آمریکا شد.

ایران شناسی و مطالعات مربوط به ایران در ایالات متحده امریکا قبل از جنگ جهانی دوم منحصر به چند دانشگاه بود و به طور کلی به مطالعات مذهبی بستگی داشت.

بعد از جنگ علاقه بیشتری به این برنامه ها خصوصاً به زبان فارسی و تمدن ایران نشان داده شد.

دانش ایران شناسی پس از جنگ جهانی دوم به شدت مورد توجه آمریکاییان قرار گرفت.

زبان فارسی با تصویب یک لایحه در کنگره آمریکا در سال 1958 آغاز شد و به همین دلیل بودجه های خاصی از طرف دولت آمریکا برای خاورشناسی و به خصوص ایران اختصاص داده شد.

مطالعات جدی درباره ایران شناسی و در نتیجه تدریس زبان فارسی در امریکا از همین سال شروع شد.

در این سال، کنگره امریکا لایحه ای درباره تعلیم و تربیت تصویب کرد و بودجه کافی در اختیار نهادهای آموزشی این کشور گذاشت و باعث گسترش و شتاب گیری مطالعات مربوط به خاورمیانه و ایران شناسی در این کشور شد.

بعدها بنیاد فورد با پرداخت کمک های بلاعوض به دانشجویان و اساتید و وزارت دفاع امریکا با دادن بورس و بودجه به دانشگاه ها و راه اندازی دوره هایی با روش زبان آموزی خاص خود (و البته صرفا برای رفع نیازهایش)، باعث پیشرفت هرچه بیشتر مطالعات ایران شناسی در امریکا شدند.

در سال 1967 پیشرفت زیاد دیگری در اجرای این برنامه ها مشاهده شد.

بدین طریق که از یک طرف کادر متخصص جدید در این برنامه ها که با کمک مالی وزارت آموزش و پرورش امریکا تربیت شده بود، به گروه استادان موجود در این برنامه ها پیوست و از طرف دیگر تعداد دانشجویان در برنامه های لیسانس و فوق لیسانس که به طور مستقیم و غیرمستقیم به مطالعه در زمینه ایران شناسی اشتغال داشتند، به سرعت رو به افزایش گذاشت و تا پایان سال 1970 به حد اعلای خود رسید.

به دنبال مهاجرت گروه کثیری از پژوهشگران و استادان خارجی به امریکا، عده ای از متخصصان در رشته شرق شناسی نیز از کشورهای مختلف به این سرزمین روی آوردند.

وجود پژوهشگران ایرانی در ایالات متحده امریکا و شرکت آنها در برنامه های تحقیقی و آموزشی شرق شناسی نه تنها سبب توسعه و پیشرفت مطالعات مربوط به ایران شده بلکه روش تحقیق و تدریس قدیمی اروپاییان را در مطالعات مذکور تغییر داده است.

این تغییرات در رشته های مردم شناسی، زبان شناسی، موسیقی محلی، ادبیات تطبیقی و علوم سیاسی بسیار آشکار است.

رشد سریع مطالعات مربوط به خاورمیانه مخصوصاً در ایالات متحده امریکا، نسل جدید و تربیت شده ای از محققان رشته های شرق شناسی را جانشین ایران شناسان قدیمی کرده و با پیشرفت های کنونی در این زمینه ها صرفاً نتیجه کاوش های مداوم علمی است، امریکا به مرکز مهم مطالعات مربوط به ایران تبدیل شده است.

این عوامل به اضافه روابط سیاسی، فرهنگی و تجاری خوب امریکا و ایران، تحصیل برخی از دانشجویان دوره عالی امریکا در رشته ادبیات فارسی در ایران و بازگشت آنها به دانشگاه های امریکا باعث اوج گیری وضعیت زبان فارسی و ایران شناسی در این کشور از سال 1970 به بعد شد.

ایران شناسی و تدریس زبان فارسی در امریکا در دو دهه اخیر سیر نزولی داشته است.

بر این مهم، می توان دلایل متعددی را برشمرد؛ نخست آنکه به سبب تیرگی روابط ایران و امریکا - خلاف سال های پیش از انقلاب - هیچ گونه حمایت مالی از این دست نهادهای فرهنگی و دانشگاهی نمی شود.

این موضوع، به ویژه در مقایسه با تُرک ها، چینی ها و اعراب، خود را به وضوح نشان می دهد.

جز این، سطح قابل توجه مبادلات اقتصادی چین، ترکیه و کشورهای عربی با ایالات متحده، این حمایت را حتی ناگزیر کرده است، در حالی که در عمل برای فارغ التحصیلان زبان فارسی و ایران شناسی در امریکا، بازار کاری وجود ندارد.

اما کرسی های ایران شناسی و زبان فارسی در دانشگاه های آمریکا روند و روالی قابل توجه دارد.

تا سال 1870 فقط یک کرسی زبان سانسکریتی و یک کرسی درس زبان های سامی آن هم برای فهم متون ادیان هندی و تورات در دانشگاه های آمریکا وجود داشت.

اما به مرور بر کرسی ها و گروه های زبان افزوده شد تا جایی که تا سال 1964 در دانشگاه کلمبیا پنج مرکز زبان فارسی و پنج مرکز آموزش زبان ترکی دایر شده بود.

دانشگاه هاروارد (Harvard University) که در سال 1780 به دانشگاه تبدیل شد، بزرگترین دپارتمان های اسلام شناسی، شرق شناسی و ایران شناسی را در خود جای داد.

دانشکده زبان های فارسی، ترکی و عربی آن به سرپرستی هامیلتون گیب در 1955 گسترش یافت.

دانشگاه پرینستون (Princeton University) با سرمایه گذاری های کلان دولتی و مردمی و با به کار گرفتن استادان و متخصصان شرقی و ایرانی توانست اسلام شناسی و ایران شناسی را در بخش های آموزشی و پژوهشی گسترش دهد و تعمیق بخشد.

این دانشگاه مجله ای زیر عنوان The Moslem World منتشر می کند.

دانشگاه کلمبیا در نیویورک (Columbia University) برای زبان های شرقی، هجده دانشکده و گروه آموزشی تأسیس کرد و با روش های جدید به آموزش در زبان های خاورمیانه پرداخت.

دانشگاه بوستون (Boston University) که در اصل برای آموزش الهیات و فلسفه تأسیس شد، در آن دین های ایرانی و اسلام نیز تدریس می گردد.

دانشگاه شیکاگو University of Chicago)) دارای دانشکده شرق شناسی است که در آن برخی موضوعات مربوط به ایران تدریس می گردد.

این دانشگاه در امور باستان شناسی ایران بسیار فعال بوده و همواره گروه هایی را برای اکتشافات و تحقیقات به ایران می فرستاده است.

دانشگاه استنفورد (Stanford University) در دانشکده مطالعات خاورمیانه، دروسی را به ایران اختصاص داده و مرکز مطالعات ایرانی دارد که عباس میلانی هدایتگر آن است.

دانشگاه جورج واشنگتن (George Washington University) دارای گروه ایران شناسی است و پردیس مینوچهر، رییس آن است.

دانشگاه مریلند (University of Maryland) دارای رشته ایران شناسی است و موسسه روشن در این دانشگاه به این وظیفه مشغول است.

دانشگاه کالیفرنیا در اِرواین (University of California, Irvine) در مرکز سموئل جردن، دارای برنامه های شرق شناسی و درس های ایران شناسی است که ریاست آن، برعهده تورج دریایی است.

دانشگاه دلاویر (University of Delaware) در برنامه های خود، رشته تاریخ ایران را در نظر گرفته است.

دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس University of California, Los Angeles)) در برنامه درسی خود، توجه خاصی به ایران شناسی دارد که رحیم شایگان آن را اداره می کند.

دانشگاه نورث ایسترن ایلینوی در شیکاگو (Northeastern Illinois University) در دانشکده مطالعات خاورمیانه، رشته تاریخ ایران را گنجانده است.

دانشگاه اوکلاهما (University of Oklahoma) واجد نوپاترین گروه ایران‎ شناسی در جهان است و تنها سه سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است و ریاست آن را پدرام خسرونژاد برعهده دارد.

دائره المعارف آمریکانا (Encyclopedia Americana)، دائره المعارف راتلیج (Routledge Encyclopedia of Phlosophy)، دانشنامه ایرانی (Encyclopedeia Iranica)، دایره المعارف اسلام (Encyclopedia of Islam)، دائره المعارف کلمبیا (The Columbia Encyclopedia)، دائره المعارف وایکینگ کلمبیا (The Columbida Wiking Encyclopedia)، دائره المعارف دین (The Encyclopedia of Religion)، دائره المعارف جدید جهان اسلام (The Oxford Encyclopedia of the Modern Islamic)، دائره المعارف کمبریج (Camidge Encyclopedia)، دائره المعارف فلسفه آسیایی (The Companion Encyclopedia of Asian Philosophy)، کتابشناسی گزیده و توصیفی ایران(Iran a Selected and annotated bibliography) و راهنمای پژوهشگران برای نوشته های ادواری (Reader s Guide to Periodieal Literature) از جمله دانشنامه ها و دایره المعارف هایی هستند که اکثرا طی 60 سال اخیر منتشر شده و مداخلی را به ایران و آنچه به آن مرتبط است، مختص کرده اند.


کلید واژه ها: هفته میراث فرهنگی - فارسی - زبان فارسی - ایران - میراث فرهنگی - ادب فارسی - اردیبهشت - زبان - روز ملی - دانشگاه تهران - فرهنگی - آمریکا - ادبیات فارسی - ایالات متحده - یکی از - نهاده - میراث - هفته - در ایران - دانشگاه - ادبیات - امریکا - تهران - تدریس - تحصیل - آموزش - وضعیت - پژوهش - آگاهی - استاد

آخرین اخبار سرویس:
به جای دوگانگی کارگر و کارفرما، شرایط امن را برای سرمایه گذار ایجاد کنیم/ کارگران ما ناچارند با حداقل حقوق ها کنار بیایند

 بخشش محکوم به قصاص در اهواز پس از هشت سال

مدرسه اسلام شناسی حضرت زهرا به صورت مجازی ثبت نام می کند

حزب حاکم سنگاپور درانتخابات عمومی پیروز شد

طرح جامع حسینیه اعظم زنجان مراحل تایید را طی می کند

دوره فقه تخصصی نظام ساز در موسسه آموزش عالی امام رضا(ع) برگزار می شود

تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد/ اردوغان: نوع استفاده از ایاصوفیه به حاکمیت ترکیه مربوط است

لغو جلسه هفتگی حدادیان در هیأت فاطمه الزهرا (س)/ برنامه مهدیه امام حسن (ع) پابرجاست

پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد

بانک های متخلف به دستگاه قضا معرفی می شوند

مشارکت بیش از ده هزار نفری در پویش جدید خبرگزاری حوزه

ایزدخواه: مجلس از طرح های توسعه ای دانشگاه فرهنگیان حمایت می کند

ترامپ، مشاور و یار قدیمی خود را عفو کرد

رضاخان به راحتی آدم می کُشت /سوغاتی که رضاخان پس از سفر به ترکیه برای مردم ایران آورد چه بود؟ +تصاویر

بررسی جرم شناختی جرائم مرتبط با بیماری های واگیردار

ویدئو/ روایت روح الله زم از نحوه دستگیری اش در فرانسه + تصاویر دیده نشده دستگیری

پروازهای فرودگاه رشت

جوان نوشت: کم تحرکی و بی عملی را جبران کنید

ترامپ فاسدترین رییس جمهور تاریخ است

خبرهای خوبی در راه است/ از همه تشکر می کنم

کیهان: قرار نیست احمدی نژاد به قدرت برگردد

چین می خواهد نفوذ خود را تا قلب اروپا پیش ببرد/ قرارداد 25 سال ایران و چین باید در میان نخبگان مطرح و به نقد گذاشته شود

جمع کردن فالوور، دغدغه امروز جوانان/ محبت پدر به دختر نقش مهمی در زمینه سازی یک خانواده مستحکم دارد

درخواست معلمان غیردولتی استان مرکزی برای دیدار با نمایندگان مجلس / رفع تبعیض بین ملعمان استخدامی و غیراستخدامی به پایان رسد

واکنش کیهان درباره امکان بازگشت احمدی نژاد به قدرت

هشدار «تاکایف» در مورد انحلال دولت قزاقستان

احیای معدن دیشموک در دستور کار وزارت صمت/راهی برای رفع محرومیت از چهره مناطق کهگیلویه و بویراحمد

سفیر واتیکان: ارامنه آزادی بیان و زندگی شرافتمندانه ای در اصفهان دارند

تشدید محدودیت های کرونایی در ایلام/ هر گونه تجمع ممنوع است

به جای دوگانگی کارگر و کارفرما، شرایط امن را برای سرمایه گذار ایجاد کنیم/ کارگران ما ناچارند با حداقل حقوق ها کنار بیایند

عباس زاده: آدم احمدی نژاد نیستم/اسنادی برای اعتراض به اعتبارنامه قالیباف وجود نداشت

حکم فقهی مواجهه با حملات بیوتروریستی / مواجهه اخلاقی اسلام با دشمنان در اوج خصومت

بجای بستن مساجد جلوی سفرهای غیرضروری گرفته شود 

ترجمه کتاب «المصحف المیسر» در سمنان

نگاه رهبر انقلاب به تولید برنامه های معارفی و پیشنهاد فیلمی خارجی/ 3 مؤلفه برنامه قرآنی پرمخاطب

ترامپ، مشاور و یار قدیمی خود را عفو کرد

چرا خیابان های شیراز چند نام دارند؟

ایجاد بحران هویت در زنان با ترویج بی حجابی در جامعه

نگرش کمی به تشکل های مردم نهاد مهمترین تهدید برای سمن ها است

تفسیر نور؛ از تثبیت تا تعالی فرهنگ عفاف و حجاب

کمیسیون امنیت ملی مجلس، یکشنبه میزبان ظریف

از 35 زوج بستکی به دلیل لغو مراسم ازدواجشان تقدیر شد

دومین محموله بز شیری نژاد مورسیا به اردکان انتقال یافت

امیر سرتیپ نصیرزاده: نیرو های مسلح اجازه هرگونه بداندیشی را به دشمن نخواهند داد

تدوین سند جامع و یکپارچه پیشگیری از وقوع جرایم در نیرو های مسلح

بیانات رهبر انقلاب به مناسبت روز حجاب و عفاف با عنوان «هنر پوشیدگی» + فیلم

اتصال بیش از 300 مدرسه روستایی خراسان شمالی به شبکه ملی اطلاعات

بدون تعارف با شاه ماهی رسانه های ضد انقلاب + فیلم

برجام و قرارداد همکاری ایران و چین

ببینید | ماجرای تهدید روح الله زم پس از دستگیری اش در سال 88

آیا معتادان کرونا نمی گیرند؟ + فیلم

قرار گرفتن قنات های بویین زهرا در محوطه های هزاره اول قبل از میلاد/ شناسایی بیش از 100 رشته قنات تاریخی در دشت بویین زهرا/ تراکم قنات ها روی مخروط افکنه ها و محل رودخانه های فصلی/ میراث قنات حفظ و احیاء شود

ذوالنوری: کمیسیون امنیت ملی مجلس، یکشنبه میزبان ظریف

ابهامات مهم دوچرخه های هوشمند اشتراکی در شیراز/ چرا شهرداری اقدام به خریداری دوچرخه ها نکرده است؟

تغییر سبک زندگی راهکار مبارزه با کرونا

بدون تعارف با «روح الله زم» مدیر آمدنیوز

معوقات کمیسیون ماده 100 در حد 60 پرونده است

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان

مرور عملکرد پایگاه هوایی دزفول در جنگ تحمیلی

خواننده مشهور دهه 60 که اکنون در بستر بیماری است/ فیلم

تفاهم نامه ای بیش نیست، اما شما بگو «مخاطرات یک قرارداد»!

برداشتن دیوارهای دانشگاه فردوسی تنها یک ظرفیت و پیشنهاد است

فراکسیون محیط زیست مانع تضییع حقوق حیات وحش و منابع طبیعی خواهد شد

احتمال توقف انتشار تبلیغات سیاسی در فیس بوک

زندگی با کرونا را باور کنیم

مرکز استعدادهای درخشان وزارت بهداشت به کروناروایت پیوست

توانمندسازی خانواده ها ازاولویت های دولت دربرنامه ششم توسعه

فیلم/ کینه دولت آمریکا از سردار سلیمانی

مناسبات ایران و چین نمی تواند مخفی از مردم بماند

انتقادات کیث لرر در مبناگروی بررسی می شود

ببینید | روایت روح الله زم از نحوه دستگیری اش در فرانسه + تصاویر دیده نشده دستگیری

کیهان: قرار نیست احمدی نژاد به قدرت برگردد

ترامپ، مشاور و یار قدیمی خود را عفو کرد

خواننده مشهور دهه 60 که اکنون در بستر بیماری است/ فیلم

لزوم تدوین لایحه ای ویژه نیروی انسانی آموزش و پرورش/ احصای 1000 مسئله در این وزارتخانه

کتاب افشاگرانه برادرزاده ترامپ منتشر نشد

برداشتن دیوارهای دانشگاه فردوسی الزام نیست، تنها یک ظرفیت است

فراوانی نعمت نتیجه عدالت در توزیع

چهره ها در شبکه های اجتماعی؛ کرونا، کورونا یا کورنا؟

ترتیل صفحه 12 کلام الله مجید +صوت

فیلم | لحظه برداشتن عکس سردار سلیمانی توسط پلیس امنیت سازمان ملل

انتقاد فرماندار چالدران از عدم راه اندازی واحد تولیدی در شهرک صنعتی شهرستان

نقدی بر تعدد نهادهای تصمیم گیر برای آموزش و پرورش

تخت روانچی:ترور وحشیانه شهید سلیمانی مصداق تروریسم دولتی است

واکنش جانشین فرمانده ناجا به سلاح های غیر مجاز و قاچاق سلاح / ناجا با تشکیل قرارگاه برای مبارزه جدی با قاچاق اسلحه ورود کرد

تبلیغ دین باید دغدغه همه علما باشد

کیهان: قرار نیست احمدی نژاد به قدرت برگردد

عباسپور: دولت در قبال گرانی ها مسئول است / مجلس یازدهم نه ترکیبش مانند دوره قبل است؛ نه رویکردش

اتمام حجت رییس دانشکده علوم پزشکی با شهروندان نیشابوری

واکنش شورای نگهبان به یک گزارش در مورد بودجه این نهاد | چرا نمی پرسید بودجه نهاد ریاست جمهوری 142 درصد افزایش داشته است؟

رییس قوه قضاییه در مورد پرونده های بررسی شده از سوی قاضی منصوری اجازه اعاده دادرسی صادر کند

عبدالله نوری رییس شورای عالی سیاستگذاری شود

نامه نماینده تهران به رییس جمهور درباره نگرانی داوطلبان کنکور پیرو افزایش شیوع کرونا

دستورالعمل های ستاد کرونا مقرراتِ لازم الاجرا است

تخت روانچی: ترور سردار سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی آمریکا است

بنیانگذار نظریه تعدیل قدرت سیاسی در ایران معاصر چه کسی بود؟ / تلاش برای تفکیک حکومت از سلطنت؛ از عباس میرزا تا مشروطه

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

پشت پرده تابوشکنی جدید احمدی نژاد | واکنش صادق زیباکلام

راه اندازی تجهیزات گهرزمین بدون اتکا به خارج از کشور

قول و قرار جالب بیرانوند با باشگاه بلژیکی

کرسی های 150 ساله

کرسی های 150 ساله