مطالب مرتبط:
یک شرط مهم از فروش فوق العاده خودرو حذف شد/ کشوری که تورم آن در بحران کرونا منفی ماند/ پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران/ آیا برای ثبت نام خودرو باید عجله کنیم؟
یک شرط مهم از فروش فوق العاده خودرو حذف شد/ کشوری که تورم آن در بحران کرونا منفی ماند/ پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران/ برای ثبت نام خودرو باید عجله کنیم؟
افتتاح فرودگاه رامسر پس از سال ها انتظار
بزودی بیانیه «چارچوب هدف گذاری تورم» منتشر می شود/ آماده پرداخت 50 هزارمیلیارد تومان تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده هستیم
دستور روحانی به رییس بانک مرکزی برای کنترل تورم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 14:552020-05-25اقتصادي

تورم در سال سخت اقتصاد به کدام سو می رود؟


کارشناسان تاکید دارند سه پیش شرط اصلی استقلال بانک مرکزی، عدم تعهد به اهداف متعارض با تورم پایین و وجود ارتباط با ثبات و قابل پیش بینی میان ابزارهای سیاست پولی و تورم، - برای اجرای چارچوب هدف گذاری تورمی در سیاست پولی الزامی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، در شرایطی که نرخ تورم براساس آخرین گزارش بانک مرکزی به کمتر از 30 درصد رسید، بانک مرکزی در حال رونمایی از برنامه هدف گذاری تورمی است.

بنا به اعلام رییس کل بانک مرکزی، پیش بینی های بانک مرکزی با شرایط فعلی یعنی با نفت 30 دلاری و حجم فعلی صادرات، این است که تورم نباید بیشتر از 24 درصد شود و ما روی 22 درصد هدف گذاری می کنیم.

عبدالناصر همتی با تاکید بر این که نقدینگی امسال بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود، متذکر شد: تورم و نقدینگی را کنترل خواهیم کرد.

من فکر می کنم انتظارات تورمی به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد و تعادل در بازار ارز و سایر بازارها ایجاد می شود.

حسن روحانی، رییس جمهور نیز روز گذشته در گفت وگو با رییس کل بانک مرکزی ضمن دریافت گزارش آخرین وضعیت روند تامین ارز واردات کالاهای اساسی و ضروری کشور، بر تلاش مضاعف بانک مرکزی و سایر دستگاه های اجرایی برای کنترل تورم تاکید کرد.

رییس بانک مرکزی، گزارشی از روند پیگیری دسترسی به منابع ارزی در خارج کشور ارائه کرد و چارچوب هدف گذاری تورمی در سیاست گذاری نوین پولی بانک مرکزی را به اطلاع رییس جمهور رساند.

برنامه بانک مرکزی برای رسیدن به هدف تورمی پیش از این، عبدالناصر همتی در یک یادداشت اینستاگرامی نوشته بود: ریشه تورم بالا، به عنوان گره اصلی اقتصاد کشور در طول چند دهه گذشته، سلطه سیاست های مالی و پولی کردن کسری بودجه و اتکای مستمر بر سیاست های انبساطی پولی برای رشد اقتصادی بوده است.

حالا اما خبر از ارائه گزارش هدفگذاری تورم از سوی بانک مرکزی داده است .

بانک مرکزی پیش تر نسبت به اراده گزارش هایی از این دست اقدام نمی کرد و غالبا پیش بینی نرخ تورم از سوی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای تخصصی صورت می گرفت.

وی تاکید کرده است: روز سه شنبه بیانیه رسمی چارچوب هدف گذاری تورم از سوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد.

دراین رویکرد پیشنگرانه و فعال سیاستگذاری پولی،قطب نمای سیاست گذاری پولی، کاهش انحرافات نرخ تورم از نرخ تورم هدف گذاری شده است و برای رفع انحراف ایجاد شده، بانک مرکزی، نرخ سود سیاستی و یا دالان نرخ سود را تعدیل نموده و با استفاده از عملیات بازار باز،نرخ جاری ومؤثردربازار پول را تنظیم میکند.

آخرین آمار از وضعیت تورم آخرین آمار بانک مرکزی نشان می دهد نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 29.

8 درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، 2.

4 واحد درصد کاهش را نشان می دهد.

نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1399 نیز 21 درصد اعلام شده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 21 درصد بیشتر از اردیبهشت 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.

2 واحد درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، نرخ تورم ماهانه اردیبهشت سال جاری به 2.

5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.

4 واحد درصد رشد پیدا کرده است.

روند تورم در ماه های گذشته روند تغییرات تورم در ماه های گذشته حاکی از آن است که روند نرخ تورم به طور کلی در سال 1398 کاهشی بوده است.

در ابتدای فروردین ماه نرخ تورم ماهانه 4 درصد گزارش شده بود، اما در هیچ زمانی پس از آن ماه نرخ تورم ماهانه به این میزان نرسید و حتی در زمان افزایش قیمت بنزین در آذر ماه سال قبل نرخ تورم ماهانه 3.

2 درصد ثبت شد.

میانگین نرخ تورم ماهانه در 12 ماه سال قبل به میزان 1.

7 درصد ثبت شده است که با توجه به رخدادهای متعدد اقتصادی در سال گذشته، روند قابل قبولی است.

در ابتدای فروردین ماه نرخ تورم نقطه به نقطه در سطح 51.

4 درصدی قرار داشت.

این رقم در اردیبهشت ماه به سطح 52.

1 درصد رسید، اما پس از آن روند نزولی را طی کرد و تا انتهای سال به کمتر از نصف این رقم کاهش یافت.

همچنین نرخ تورم متوسط که در نیمه اول سال تحت تاثیر ارقام سال 1397 روند افزایشی را در پیش گرفته بود، در نیمه دوم سال روند کاهشی را ثبت کرد تا در نهایت به رقم زیر 35 درصد برسد.

در مجموع شرایط در سال گذشته به گونه ای رقم خورد که نرخ تورم کاهشی باشد.

پیش شرط های هدف تورمی تحلیلگران اقتصادی معتقدند تورم و به عبارتی افزایش مدام سطح عمومی قیمت ها، در صورتی که مهار نشود، پیامدهای نامطلوبی بر پیکره اقتصاد بر جای می گذارد که از عمده ترین آنها می توان به تحریف قیمت ها، کاهش پس انداز و سرمایه گذاری، افزایش فرار سرمایه، ممانعت از تحقق رشد، عدم امکان برنامه ریزی اقتصادی مناسب و در شکل افراطی آن، بروز ناآرامی های سیاسی و اجتماعی اشاره کرد.

بر همین اساس، مهار تورم از طریق اعمال سیاست های پولی و مالی پایدار و محافظه کارانه در صدر اولویت کشورها قرار گرفته است.

در این میان، کارشناسان تاکید دارند سه پیش شرط اصلی برای اجرای چارچوب هدف گذاری تورمی در سیاست پولی وجود دارد.

این پیش شرط ها شامل استقلال بانک مرکزی، عدم تعهد به اهداف متعارض با تورم پایین و وجود ارتباط با ثبات و قابل پیش بینی میان ابزارهای سیاست پولی و تورم است.

اشکان رسولیان، کارشناس اقتصادی در یادداشتی هدف گذاری تورمی نوشته است؛ هدف گذاری تورمی در کنار تلاش های بانک مرکزی برای بهره گیری از ابزارهای جدیدی مانند عملیات بازار باز نشان می دهد این بانک راه حل مشکلات را در اصلاحات عمیق نهادی در نحوه سیاست گذاری و مدیریت بخش پولی می داند و به همین دلیل به دنبال جبران عقب ماندگی های موجود در ساختار سیاست گذاری پولی است.

به اعتقاد وی، از نظر اجرایی این چارچوب سیاست گذاری پولی بر پایه تعیین نرخ تورم هدف و استقلال نهاد سیاست گذاری پولی در به کارگیری ابزار پولی قرار دارد.

به عبارت دیگر، بانک های مرکزی مجری هدف گذاری تورم باید نرخ تورمی را که به دنبال دستیابی به آن هستند (نرخ تورم هدف) مشخص کنند و همچنین برای دستیابی به این هدف از استقلال کامل برای تغییر ابزارشان برخوردار باشند.

رسولیان متذکر شده است؛ از مصاحبه تلویزیونی رییس کل بانک مرکزی می توان چنین برداشت کرد که نرخ تورم 2 درصدی هدف تورمی بانک مرکزی است.

به عبارت دیگر، بانک مرکزی از این به بعد تلاش می کند نرخ تورم را از محدوده کنونی به سطح 22 درصد کاهش دهد و آن را در سطح جدید حفظ کند.

البته بالا بودن نرخ تورم هدف، محدودیت استقلال بانک مرکزی را نشان می دهد.

وی یادآور شده است؛ هدف تورمی 22 درصدی در مقابل هدف های تورمی (2 تا 5 درصدی) در سایر اقتصادها نشان می دهد بانک مرکزی کسری بودجه را درونی کرده و می داند به واسطه کسری بودجه کنونی امکان افزایش نرخ سود برای کاهش بیشتر تورم وجود ندارد.

تجربه کشورهای صنعتی در هدف گذاری تورمی گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد هدف گذاری تورمی در سال 1990 در نیوزیلند معرفی شد.

در آن زمان به دلیل این که این کشور در زمره اقتصادهای کوچک و باز قرار داشت، اتخاذ سیاست مذکور، سیاستی خاص و موردی به شمار می رسد.

اصلاحات اقتصادی در نیوزیلند شامل انضباط مالی، اصلاحات بازار کار و کاهش موانع تعرفه ای بود که در نهایت زمینه ساز کاهش تورم در این کشور شد.

در مرحله دوم، اصلاحات گسترده ای در زمینه شفافیت، انضباط پولی و پاسخ گویی در زمینه سیاست پولی انجام شد، به نحوی که بانک مرکزی، هدف تورمی مشخصی را برای خود تعیین کرد و در مقابل عملکرد خود پاسخ گو بود.

در سال 1991 بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که چارچوب هدف گذاری تورمی را دنبال می کند.

کانادا کشوری صنعتی بود که متوسط تورم آن در دهه 1980 معادل 6.

5 درصد بود، اما در دهه 1990 به 5 درصد کاهش یافت.

بعد از نیوزیلند و کانادا، تعداد زیادی از کشورها چارچوب سیاست هدف گذاری تورمی را اتخاذ کردند.

بعد از کانادا، انگلستان، سوئد، فنلاند و استرالیا هدف گذاری تورمی را اجرا کردند و تا پایان دهه 1990 تعدادی از اقتصادهای نوظهور نیز این رویه را دنبال کردند.

نکته حایز اهمیت این است که اتخاذ این چارچوب سیاستی نیازمند اصلاحاتی در ارتباط میان بانک مرکزی و دولت و همچنین ایجاد توانمندی هایی در داخل بانک مرکزی کشورها بوده است.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - تورم - مرکزی - بانک - سیاست پولی - پیش بینی - نقدینگی - عبدالناصر همتی - درصد - گزارش - شرایط - سیاست - کارشناسان - بازار ارز - بینی - انتظارات - پولی - خبرگزاری - نرخ تورم - عدم تعهد - استقلال - رونمایی - رییس کل - سال قبل - برنامه - الزامی - اقتصاد - ارتباط - متذکر - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
واکنش اتحادیه مشاوران املاک به قیمت های نجومی در بازار مسکن: سونامی قیمت نداشتیم!

سهام آسیا اقیانوسیه با رشد بخش خدمات چین رشد کرد

واکنش کارگران نیشکر هفت تپه به خبر دریافت حقوق

فروش مرغ بالاتر از 17 هزار تومان گرانفروشی است

رییس بانک مرکزی: کسری بودجه قطعاً بهتر از گذشته مدیریت می شود/ از فردا، نرخ سود بین بانکی در دامنه بین 13 و 22 درصد

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

توضیحات رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

طرح سؤال از رییس جمهور برای مسائل «اقتصادی» کلید خورد

افزایش 2 درصدی تردد در جاده های کشور

کرونا | مرگ 102 فوتی کرونایی دیگر درعراق

کاهش مسافر را با افزایش حمل بار جبران کردیم

پیگیری فوری و ویژه علت ریزش معدن گیلانغرب

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

افزایش 2 درصدی تردد در جاده های کشور

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

قرنطینه نمی کنید حداقل ماسک رایگان بدهید

جلوگیری از تعدیل نیرو در واحد های تولیدی/تولید L90 ایرانی در سایپا در دستور کار قرار گرفت/بهره گیری از ظرفیت های بورس کالا در راه اندازی بورس املاک

افتتاح مدرنترین آبدرمانی استان تا پایان سال در مشگین شهر

نرخ سودسپرده گذاری بانک ها نزدبانک مرکزی به 13درصد افزایش می یابد

ارائه تسهیلات به شرکتهای فناور با هدف جلوگیری از تعطیلی و تعدیل

نحوه انصراف از فروش سهام عدالت + جزییات

اعمال محدودیت های کرونایی در آذربایجان غربی

تصمیم دولت برای تعطیلی دوباره و دورکاری کارکنان

افزایش 2 درصدی تردد در جاده های کشور

افزایش قابل توجه مبتلایان به کرونا

مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند

14 تیرماه؛ آخرین مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان طرح ملی مسکن

قیمت مصوب مرغ کارشناسی شده نیست

طرح سؤال از رییس جمهور برای مسائل «اقتصادی» کلید خورد

 رییس بانک مرکزی: رشد پولی سال گذشته بیش از متوسط 50 سال قبل بوده است

جزییات / مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند / وزیر راه و شهر سازی خبر داد

پمپ بنزین، کرونا و دستورالعملی برای اجرا نکردن

صنعت قم در مسیر پیشرفت

وضعیت دلار در دوره های مختلف ریاست جمهوری ایران + اینفوگرافیک

سهمیه گازوییل خانوارهای مرزنشین سالانه 1500 لیتر ابلاغ شد

صادرات 14 هزار تن کالای مرتبط با دام و طیور از خراسان رضوی به 11کشور دنیا

آغاز پرداخت وام قرض الحسنه رهن و اجاره مسکن به مدد جویان

جهانگیری مصوبه تعیین سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان را ابلاغ کرد

موسوی: مجلس طرح های متعددی برای رفع مشکل مسکن در دستور کار دارد

ایران در رای اختلاف گازی با ترکمن گاز جریمه نشد

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

مستاجران فقط سود وام ودیعه مسکن را می پردازند /جزییات

ارزش روز سهام عدالت 532هزار تومانی چقدر است؟

فوم جاذب نفت

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

ببینید | تهران در وضعیت هشدار کرونایی

مطالعه ظرفیت اشتغال روستاهای پلدختر

ماجرای واگذاری پژوی 10 میلیونی در فدراسیون بوکس

راه آهن خواف هرات آبان ماه به بهره برداری می رسد

سرپرست وزارت صمت خواستار پیگیری حادثه معدن گیلانغرب شد

دستور سرپرست وزارت صمت برای پیگیری حادثه معدن گیلانغرب

کانون اصلاح و تربیت در استان سمنان نداریم

توضیحات همتی در مورد رشد نقدینگی سال 98 و سه ماهه اول سال 99

نرخ مرغ به کانال 18 هزار تومان رسید

زمان ثبت نام شاغلان فاقد بیمه آسیب دیده از کرونا اعلام شد

دور جدید رقابت دو قدرت آسیایی بر سر بندر چابهار و فرصت آن برای ایران

گازگرفتگی علت اصلی حادثه معدن گیلانغرب است

نرخ مرغ به کانال 18 هزار تومان رسید

رشد بورس های بین المللی در سایه امید به تولید واکسن کرونا

افتتاح راه آهن خواف هرات آبان 99

آخرین تمرینات تراکتوری ها پیش از مصاف با صنعت نفت

افتتاح راه آهن خواف - هرات آبان 99

پوزخند افتتاح های نفتی دولت به تحریم های آمریکا

بیست و نهمین نمایشگاه فرش در شهریور برگزار می شود

واکنش همتی به نقد کارشناسان اقتصادی در رابطه با تورم و نقدینگی

535 هزار میلیارد تسهیلات به واحدهای متضرر از کرونا در استان پرداخت می شود

طرح سؤال از رییس جمهور برای مسائل «اقتصادی» کلید خورد

سهام عدالت در یک روز چقدر سود کرد؟

واکنش همتی به نقد کارشناسان اقتصادی در رابطه با تورم و نقدینگی

معدوم کردن بیش از 70 کیلوگرم فراورده خام دامی غیر قابل مصرف

طنز | همه چی آرومه، من چقدر خوشبختم

ظرفیت تولید 300 تا 400 تن کینوا در کشور

کسری بودجه دولت بهتر از سال های قبل مدیریت می شود

طرح تازه مجلس؛ دریافت مالیات از سکه، ارز و سهام / پورابراهیمی: اخذ مالیات بر عایدی سهام کذب است

سقف اجاره مسکن نهایی شد! /کاریکاتور

فارس من| اعتبارات سامانه نوین آبیاری به صورت شناور است

دلیل اصلی حادثه معدن قیر در گیلانغرب چه بود؟

پیش بینی ثبات قیمت مسکن در نیمه دوم امسال

بانک مرکزی به تنهایی قادر به حل مشکلات ارزی کشور نیست

ویرایش اطلاعات طرح اقدام ملی مسکن تا 14 تیرماه

از مالیات خانه های خالی چه خبر؟

راهکارهایی برای تکرار نشدن فجایع خصوصی سازی

عرضه اولیه بعدی چیست؟/ لیستی از عرضه اولیه های جدید

بیست و نهمین نمایشگاه فرش در شهریور برگزار می شود

قیمت جهانی طلا در هر اونس 2 دلار گرانتر شد

از مالیات خانه های خالی چه خبر؟

پولدارترین های دنیا چه شغلی دارند؟

آغاز عملیات ساخت هتل پدیده شاندیز در راستای احیای حقوق سهامداران

124 هم گران فروشی می کند؟

واکنش کارگران نیشکر هفت تپه به خبر دریافت حقوق

هشدار برای صرفه جویی در مصرف آب در استان کرمان

خودروی «ال90» ایرانی تولید می شود

نظر دولت درباره تعطیلی و دورکاری کارکنان

124 هم گران فروشی می کند؟

صرفه جویی 60 میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت2625294

سرنوشت این همه کیسه پلاستیکی چه می شود؟

دلایل التهابات اخیر بازار سکه | حباب سکه چقدر است؟

قیمت روز طلا قیمت سکه قیمت ارز نرخ دلار امروز جمعه 13 تیرماه 99+ جدول

پیش بینی ثبات قیمت مسکن در نیمه دوم امسال

قیمت مصوب مرغ کارشناسی شده نیست/نرخ نهاده ها بالاست

تورم در سال سخت اقتصاد به کدام سو می رود؟

تورم در سال سخت اقتصاد به کدام سو می رود؟