مطالب مرتبط:
یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست
کتک خوردن پدر و مادر از فرزند؛ والدآزاری شکل جدید خشونت خانگی
مرگ خاموش مادر و فرزند در شهرستان هریس
دعا برای سر به راه شدن فرزند
آشنایی با حق بسیار مهم فرزند که بر عهده پدر قرار دارد/ آیا می توان فرزندان را وادار به یادگیری قرآن کرد؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 14:372020-05-25اقتصادي

یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست


ایرنا- نمودار رشد جمعیتی در ایران از جمله خراسان رضوی آینده خوبی را در چشم انداز توسعه کشور ترسیم نمی کند چرا که در این شرایط «یک یا دو فرزند» برای خانواده ها کافی نیست و باید نگرشها نسبت به فرزندآوری و توسعه خانواده ها در سطح کلان کشور تغییر کند.

- مشهد- ایرنا- نمودار رشد جمعیتی در ایران از جمله خراسان رضوی آینده خوبی را در چشم انداز توسعه کشور ترسیم نمی کند چرا که در این شرایط یک یا دو فرزند برای خانواده ها کافی نیست و باید نگرشها نسبت به فرزندآوری و توسعه خانواده ها در سطح کلان کشور تغییر کند.

جمعیت همواره از مهمترین ارکان جوامع انسانی و اساس شکل گیری تمدنها بوده است، اقتدار اقوام و ثبات کشورها علاوه بر امکانات در اختیار آنها به میزان جمعیت وابسته بوده و در واقع جوامع پرجمعیت در حفظ استقلال خود و پایداری تمدنشان موفق تر هستند.

جمعیت از عوامل مختلفی نظیر عوامل تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تاثیر می پذیرد، هرچند تغییراتش کند و نامحسوس است اما تعیین کننده سرنوشت جامعه است لذا هیچ کشوری نسبت به تغییرات جمعیتی خود بی تفاوت نیست و در جهت رشد کمی و کیفی آن تلاش می کند.

آنچه در موضوع افزایش جمعیت اهمیت دارد ایجاد تغییرات در مسیر داشتن جمعیت مطلوب و بهینه است لذا سیاستها باید بر مبنای حفظ تعادل و پویایی ساختار کل جمعیت تدوین و اجرا شود که در این چارچوب باید پویایی در همه بخشها دنبال گردد و تحکیم و توسعه خانواده در اولویت قرار گیرد.

جمعیت ایران در دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی با اعمال سیاستهای کاهش جمعیت دچار تغییرات قابل توجهی شده است سالها شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر در کشور نشر داده می شد و این سیاست خیلی زود در بدنه جامعه رخنه کرد به طوری که حتی روستاییان نیز به فرزندآوری کمتر روی آوردند اما تداوم این سیاست کار را به آنجا رسانده است که به گفته صاحبنظران جمعیت ایران به زودی از ساختار سنی جوان که نتیجه رشد جمعیت در دهه اول بعد از انقلاب بود خارج شده و به سوی سالخوردگی پیش می رود.

جمعیت زیر 15 سال کشور بر اثر تاخیر در ازدواج، میل به داشتن خانواده های کوچکتر و عوامل مختلف دیگر رو به کاهش است و جمعیت خارج از سن فعالیت و بالای 65 سال رو به افزایش است.

 بی تردید سالخوردگی جمعیت یکی از آفات کاهش جمعیت است که در کنار کاهش جمعیت در سن کار و تهدیدها و آسیبهای فرهنگی و امنیتی باید مورد توجه قرار گیرد.

خراسان رضوی نیز به عنوان یکی از استانهای برخوردار در کشور از حیث جمعیت با چالشهایی مواجه است که بررسی ابعاد مختلف این چالشها و رصد نحوه رشد جمعیتی در این استان می تواند برشی از مباحث جمعیت شناسی در سطح کلان کشور باشد و به تبیین چالشها و ارایه راهکارها برای رشد مفید جمعیت کمک کند.

آمار و ارقام جمعیتی در خراسان رضوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در این باره می گوید: جمعیت استان براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، 6 میلیون و 434 هزار و 501 نفر است، تعداد خانوار آن یک میلیون و 938 هزار و 703 ، تعداد مردان سه میلیون و 245 هزار و 185 نفر و تعداد زنان سه میلیون و 189 هزار و 316 نفر است.

رضا جمشیدی افزود: متوسط رشد سالانه جمعیت کل استان طی سالهای 90 تا 95 ،  1.

43 درصد، برای نقاط شهری 1.

75 درصد و برای نقاط روستایی 59 صدم درصد است به عبارت دیگر به طور متوسط سالانه 88 هزار نفر به جمعیت استان اضافه شده است.

وی ادامه داد: بعد خانوار خراسان رضوی برابر با 3.

3 نفر در خانوار است، میانگین سنی زنان 30 سال و میانگین سنی مردان 29.

5 سال است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: توزیع نسبی جمعیت استان برای گروه سنی صفر تا 14 سال که شاخص نسبت جوانی جمعیت می نامند، 26.

9 درصد است، توزیع نسبی گروه سنی 15 تا 64 سال در استان برابر با 67.

5 درصد و توزیع نسبی گروه سنی 65 سال به بالا که از آن به عنوان شاخص سالخوردگی یاد می شود، 5.

6 درصد است.

جمشیدی افزود: جمعیت نوجوانان خراسان رضوی بین سنین 11 تا 14 سال برابر با 389 هزار و 860 نفر (شامل 199 هزار و 745 نفر مرد و 190 هزار و 115 نفر زن) و جمعیت جوانان در سنین 15 تا 24 ساله برابر با 969 هزار و 174 نفر (شامل 485 هزار و 264 نفر مرد و 483 هزار و 910 نفر زن) است.

وی ادامه داد: سهم جمعیت خراسان رضوی از کل کشور برابر با 8.

1 درصد است که این نسبت برای مردان هشت درصد و برای زنان 8.

1 درصد است.

شاخصهای توسعه جمعیتی برای نیل به افزایش جمعیت، توجه به شاخص های توسعه از جمله وضعیت اقتصادی بسیار حایز اهمیت است و به طور قطع خانواده ای که وسع اقتصادی برای تامین هزینه های زندگی نداشته باشد نمی توان از آن انتظار فرزندآوری بیشتری داشت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ باسوادی در کل استان خراسان رضوی 89.

1 درصد است که این عدد برای مردان استان 91.

9 درصد و برای زنان استان 86.

2 درصد است و 17.

5 درصد از جمعیت خراسان رضوی دارای تحصیلات عالیه هستند.

جمشیدی افزود: تعداد کل مهاجران وارد شده از داخل و خارج کشور به خراسان رضوی طی پنج سال 90 تا 95 برابر با 314 هزار و 859 نفر بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی سال 1398 در استان معادل 47.

3 درصد و نرخ بیکاری استان در همان سال 8.

3 درصد بوده است.

جمشیدی افزود: برآورد جمعیت فعال استان در سال 1398 معادل دو میلیون و 254 هزار و 312 نفر است که نسبت به سال 1397 به تعداد دو هزار و 409 نفر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: میزان جمعیت بیکار خراسان رضوی در سال 1398 معادل 187 هزار و 108 نفر است که نسبت به سال 1397 به میزان 54 هزار و 943 نفر کاهش داشته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: جمعیت شاغلان استان در سال 1398 معادل دو میلیون و 67 هزار و 204 نفر برآورد شده به طوری که خالص اشتغال ایجاد شده در سال مزبور نسبت به سال 1397 معادل 52 هزار و 534 نفر است.

جمشیدی افزود: سهم شاغلان بخش کشاورزی خراسان رضوی در سال گذشته 18.

4 درصد، سهم بخش صنعت 33.

9 درصد و سهم بخش خدمات 47.

7 درصد بوده است.

نرخ باروری در خراسان رضوی یکی دیگر از عوامل بررسی میزان رشد جمعیت، نرخ باروری در خانواده هاست، این مولفه در چند سال اخیر در استان خراسان رضوی دستخوش تغییراتی بوده که باید موشکافانه تر نسبت به این قضیه نگاه کرد.

نرخ باروری، میانگین تعداد فرزندانی است که یک زن در طول زندگی اش به دنیا می آورد، نرخ باروری در ایران براساس آمار سال 2008 میلادی، برابر با 1.

71 به ازای هر زن است این در حالی است که این نرخ در سال 2003 برابر با 1.

99 کودک به ازای هر زن بود.

مدیر گروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس اطلاعات آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران  در سال 1395، نرخ باروری کلی در استان خراسان رضوی 2.

41 گزارش شده است که در سال 1390 این میزان 2 بوده است.

دکتر محمدعلی احمدیان افزود: بر اساس اطلاعات ثبت احوال خراسان رضوی نرخ باروری کلی استان خراسان رضوی در سال 1396، 2.

3 و در سال 1397 به میزان 2.

1 گزارش شده است بنابراین در حالی که میزان باروری کلی استان در سال 95 نسبت به سال 90 افزایش یافته اما در سالهای 96 و 97 روند کاهشی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: براساس اطلاعات ثبت احوال خراسان رضوی در سال 1397، در بین شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیشترین نرخ باروری کلی مربوط به شهرستان تایباد(با نرخ 3.

4 و کمترین نرخ باروری کلی مربوط به شهرستان درگز با نرخ1.

7 است همچنین نرخ باروری در شهرستان مشهد 1.

9 است سیاستهای جمعیتی ایران، منطقی و درست است اما تحقق آن مستلزم در نظر گرفتن کل 14 بند آن در یک بسته اجرایی است و باید اجرای این بندها که به اشتغال، سرمایه گذاری روی سلامت مادران، حمایت از نظام خانواده و مواردی از این دست اشاره دارد به صورت هماهنگ و همسو توسط نهادهای مرتبط دنبال شود سیاستهای جمعیتی ایران منطقی است استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در کل، سیاستهای جمعیتی ایران، منطقی است و همان طور که اکثر کشورهای دنیا دنبال سیاست افزایش جمعیت به صورت کمی و کیفی هستند و بهره وری نیروی انسانی و مدیریت جمعیت را دنبال می کنند ایران هم به دنبال افزایش منطقی جمعیت و اجتناب از بحران سالخوردگی بوده است.

غلامرضا حسنی درمیان افزود: نکته این است که حوزه هایی که در حال اجرای سیاستهای جمعیتی ایران هستند شاید درک دقیقی از این سیاستها نداشته اند.

او اضافه کرد: سیاستهای جمعیتی ایران که در سال 1393 ابلاغ شد 14 بند دارد که یک بند آن مربوط به افزایش جمعیت در معنای بالای حد جایگزین است، هرچند ماهیت اصلی این سیاستها افزایش جمعیت است اما این افزایش منطقی دارد و سیاستهای مزبور به سادگی به برنامه تبدیل نمی شود.

وی ادامه داد: افزایش جمعیت در این سیاستها فقط مربوط به افزایش موالید نیست بلکه این جمعیت به اشکال مختلف حفظ می شود و باید جامع نگری در اجرای آنها لحاظ شود این جمعیت شناس گفت: وقتی صحبت از سیاستهای جمعیتی می کنیم یکی از اهداف راهبردی آن است که سیاستهای جمعیتی عنوان و قانون و لازم الاجراست و این سیاستها باید توسط حاکمیت در بخشهای مختلف دنبال شود و باید یک هماهنگی در شیوه نامه اجرایی این سیاستها در بین نهادهای متولی ایجاد شود و همه اقشار به نوعی در آن مداخله داشته باشند زیرا این سیاستها بدون مداخله اجتماعی و برنامه ریزی دقیق قابلیت اجرا نخواهند داشت.

روند کاهشی رشد جمعیت، هشدار جدی پژوهشگر جمعیت شناس خراسان رضوی با اشاره به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی افزایش جمعیت گفت: هرچند جمعیت ایران از سال 1385 تا 1395 از 70 میلیون نفر به 80 میلیون نفر رسیده و به طور میانگین سالانه یک میلیون نفر افزایش معادل رشد 1.

1 درصدی داشته اما میزان رشد جمعیت در ایران رو به کاهش بوده است.

حسنی افزود: میزان باروری در ایران به کمتر از حد جایگزینی رسیده است اما چون این موضوع به صورت نسلی اثر خود را می گذارد، زمان می برد که اثر خود را در جمعیت ایران نشان دهد و به مرور میزان رشد جمعیتی در ایران صفر و سپس منفی خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورتی که شرایط در نحوه اجرای سیاستهای جمعیتی ایران بهبود پیدا کند و رشد جمعیت در بازه بین یک و 2 تداوم داشته باشد، مخاطره مربوط به رشد جمعیت در بازه صفر یا منفی را نخواهیم داشت اما در صورتی که ضریب افزایش جمعیت (تی.

اف.

آر) کشور که اکنون کمتر از بازه یک و 2 است، تداوم داشته باشد، به طور قطع در 10 تا 20 سال آینده رشد جمعیتی ایران ابتدا متوقف و سپس رو به کاهش خواهد گذاشت.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سناریوی سازمان ملل متحد درباره جمعیت ایران این است که میزان رشد جمعیتی در این کشور در سال 2050 تبدیل به صفر و در سال 2075 منفی خواهد شد و جمعیت ایران به نصف شدن نزدیک می شود که این مهم اهمیت آینده پژوهی جمعیت ایران را دوچندان می کند.

حسنی افزود: در مجموع سیاستهای جمعیتی ایران، منطقی و درست است اما تحقق آن مستلزم در نظر گرفتن کل 14 بند آن در یک بسته اجرایی است و باید اجرای این بندها که به اشتغال، سرمایه گذاری روی سلامت مادران، حمایت از نظام خانواده و مواردی از این دست اشاره دارد به صورت هماهنگ و همسو توسط نهادهای مرتبط دنبال شود.

وی ادامه داد: در صورتی که هر کدام از بندهای مزبور اجرا نشود از نظر جمعیت شناختی، امکان تغییر نگرش مردم در فرزندآوری بسیار دشوار خواهد بود به عنوان مثال در جامعه ای که انواع هزینه ها رو به افزایش است نمی توان انتظار داشت که نگرش مردم به سمت فرزندآوری و باروری بالاتر سوق پیدا کند.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بسته سیاستهای جمعیتی در ایران به سمت حمایت از نظام خانواده پیش رفته است و باید یک تقسیم کاری هماهنگ بین نهادهای مختلف برای اجرای آنها به وجود آید لذا مهم است که رصد شود آیا از سال 1393 تاکنون این هماهنگی بین نهادها برای تحقق هدف کلی یعنی افزایش جمعیت به وجود آمده است یا خیر؟ حسنی افزود: در مورد سیاست افزایش جمعیت، اگر بین سطح کلان و خرد جامعه ارتباط به شکلی برقرار نشود یا کارکرد نظام های واصل در جهت این سیاستها نباشد، سیاستهای جمعیتی تحقق نخواهد یافت لذا باید نحوه اجرای این سیاستها به طور دقیق بررسی شود.

وی ادامه داد: نکته اساسی این است که باید بین نهادهای مختلف، انسجام و تقسیم کار درستی صورت گیرد تا بتوان سیاستهای جمعیتی را تحقق ببخشید.

او اضافه کرد: در استانهای مختلف از جمله خراسان رضوی شورای راهبردی جمعیت تشکیل شده است اما نتیجه بیرونی پژوهش های آن به دست نیامده است به این معنا که هنوز جامعه به ویژه زوجین با نتایج پژوهشی این شورا همراهی نمی کنند.

بهره وری نیروی انسانی در افزایش مطلوب جمعیت استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به بهره وری نیروی انسانی از طرق مختلف گفت: هرچه کیفیت تربیت افراد افزایش یابد، بهره وری نیروی انسانی رشد قابل توجهی خواهد یافت لذا باید آموزشهای ارایه شده از نظر ارتقای کارآمدی نیروی انسانی مورد ارزیابی قرار گیرد.

حسنی اظهار داشت: نسبت نیروی کار (جمعیت در سن فعالیت) و نیروی بازنشسته (جمعیت غیرفعال) به عنوان یک شاخص تحت عنوان شاخص بستگی در جهان مطرح است به این معنا که به ازای هر هشت نفر در سن فعالیت، باید یک نفر در سن سالمندی باشد اما شواهد امر نشان می دهد که این نسبت در ایران در سال 2050 به 4.

1 می رسد یعنی به ازای هر چهار نفر در سن فعالیت، یک نفر در سن سالمندی خواهیم داشت لذا باید روی بهره وری نیروی انسانی در ایران فعالیت بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: ضرایبی که عنوان شد در حالت خوشبینانه و نیروی بالقوه در سن فعالیت است زیرا می دانیم همه کسانی که در سن فعالیت هستند شاغل نیستند لذا باید شرایط فناوری و بسیاری از مسایل دیگر را تغییر دهیم تا بهره وری نیروی انسانی افزایش یابد.

اهمیت نظام خانواده در افزایش جمعیت استاد علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اهمیت نظام خانواده در تحقق سیاستهای جمعیتی ایران گفت: تحکیم نظام خانواده باید قبل از ازدواج، حین ازدواج و بعد از آن دنبال شود و خانواده را نباید رها کرد، توسعه خانواده در حوزه فرزندآوری حمایتهای ویژه را می طلبد و برای تعالی خانواده باید هنجارهایی در تربیت فرزند در نظر گرفته شود تا وی به یک عنصر مفید برای جامعه تبدیل شود.

حسنی افزود: اگر شرایط ازدواج، تحکیم و توسعه و تعالی خانواده در چارچوب سیاستهای جمعیتی ایران فراهم شود، اندک اندک نگرش زوجین نسبت به فرزندآوری مثبت شده و اهداف جمعیتی محقق می شود به عبارت دیگر ما به حداقل 2.

5 فرزند به ازای هر زن در کشور و افزایش دو برابری جمعیت در هر 60 سال خواهیم رسید.

وی با تاکید بر بعد فرهنگی سیاستهای جمعیتی ادامه داد: متاسفانه سالها قبل در پی سیاستهای جمعیتی ایران مبنی بر کاهش جمعیت فرهنگ فرزند کمتر، زندگی بهتر در روستاها قبل از اینکه به توسعه دست یابند، گسترش یافت و این نکته بسیار حایز اهمیت است.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: اگر بخواهیم میزان باروری خانواده ها را افزایش دهیم باید در ابتدا فرصت تربیت فرزندان را برای زوجین شاغل به وجود آوریم، یعنی میزان حضور زوجین شاغل را در خانه بیشتر کنیم و در هر صورت توسعه در تصمیم زوجین مبنی بر فرزندآوری اثرگذار است.

حسنی افزود: اگر بخواهیم میزان فرزندآوری خانواده ها را بیشتر کنیم باید چتر حمایتی از خانواده ها را هم گسترده تر کنیم، این حمایت صرفا اقتصادی نیست، خیلی از خانواده ها برای فرزندآوری مشکل اقتصادی ندارند لذا باید مسوولیت پذیری آنان را تقویت کرد.

وی ادامه داد: امروزه نظام های حمایتی سنتی مانند عمه، خاله و دایی برای حمایت در فرزندآوری زوجین از بین رفته و چیزی جایگزین آن نشده است، لذا زوجین تصمیم می گیرند که فرزند کمتری داشته باشند، باید زوجین را از ابعاد مختلف اقناع کنیم، این اقناع گری در چارچوب سیاستهای جمعیتی باید خانواده محور باشد.

این جمعیت شناس اظهار داشت: این که سن ازدواج بالا می رود، دلیل ساختاری دارد به این معنا که سیستم ازدواج را به تاخیر انداخته است، به این معنا که دستیابی به شغل و استقلال مالی باعث تاخیر در ازدواج شده و این مساله بر فرزندآوری خانواده نیز تاثیر گذاشته است.

حسنی افزود: تشکیل، تحکیم، توسعه و تعالی خانواده، چهار عنصر اصلی برای افزایش فرزندآوری و تحقق سیاستهای جمعیتی در ایران است، جامعه ایرانی یک جامعه اسلامی است و ازدواج رسمی می تواند فرزندآوری را به دنبال داشته باشد پس باید نظام های حمایتی از سوی دولت و بخش خصوصی گسترش یابد، خانواده ها به طور دایم رصد شوند، بانک اطلاعاتی مناسبی گردآوری گردد و مردم به ویژه گروه های برخوردار نسبت به فرزندآوری بیشتر اقناع شوند.

وی اضافه کرد: اگر نتوانیم روی سبک ایرانی – اسلامی در چارچوب تحکیم نظام خانواده فعالیت کنیم، خانواده ها خود به خود الگوهای جهانی را تقلید کرده و افراد به سمت باروری کمتر پیش می روند.

او ادامه داد: اگر سیاستهای جمعیتی ایران به طور دقیق اجرا شود ما مساله ای تحت عنوان سالمندی نخواهیم داشت، میزان رشد نیم تا 1.

5 درصدی جمعیت، رشد متوسطی برای ایران است و باید درباره آینده جمعیتی در ایران نگران بود، برای رفع این نگرانی کافی است سیاستهای جمعیتی ایران به طور دقیق به اجرا درآید.

میزان باروری در ایران به کمتر از حد جایگزینی رسیده است اما چون این موضوع به صورت نسلی اثر خود را می گذارد، زمان می برد که اثر خود را در جمعیت ایران نشان دهد و به مرور میزان رشد جمعیتی در ایران صفر و سپس منفی خواهد شدمروری بر اجرای سیاستهای جمعیتی در استان خراسان رضوی مدیر گروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در پی ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه سال1393،سیاستهای جمعیتی وزارت بهداشت منطبق با این سیاستها، بازنگری و به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد.

احمدیان افزود: اجرایی سازی این سیاستها از جمله ارتقای نرخ باروری کلی و پویایی و بالندگی جمعیت در زمره اولویتهای اصلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفت و در این راستا برنامه های متعددی در معاونت بهداشت دانشگاه در حال اجراست.

وی ادامه داد: ترویج ازدواج سالم در جوانان یکی از برنامه های معاونت بهداشتی است که به منظور ارتقای آگاهی جوانان در زمینه اهمیت تشکیل خانواده، معیارهای انتخاب همسر، سلامت روانی، اجتماعی و معنوی در ازدواج، ارتقای امید به زندگی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی برنامه ریزی و اجرا شده است.

مدیرگروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:  آموزشهای هنگام ازدواج به عنوان یکی دیگر از برنامه های مهم معاونت بهداشتی در راستای سیاستهای جمعیتی است که در این راستا کلاسهای آموزش هنگام ازدواج با هدف افزایش دانش و مهارت زوجین در ابتدای شروع زندگی مشترک و در راستای تحکیم بنیان خانواده برگزار می شود.

احمدیان افزود: بدیهی است پایداری و استحکام خانواده ها موجب افزایش فرزندآوری می شود و بدین منظور در حال حاضر در23 مرکز خدمات جامع سلامت منتخب در 19 شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  مباحث آموزشی بهداشت و سلامت جنسی ، حقوق زوجین ، اخلاق و احکام و روانشناسی با همکاری دستگاههای دادگستری، تبلیغات اسلامی و بهزیستی توسط مربیان آموزش دیده به مدت 6 ساعت به زوجین در آستانه ازدواج ارایه می شود.

وی آموزش و مشاوره فرزندآوری را از دیگر برنامه های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برشمرد و ادامه داد: این آموزشها در راستای ترویج فرزندآوری و افزایش بارداری های ارادی و برنامه ریزی شده در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش، به زنان واجد شرایط مراجعه کننده ارایه می شود.

مدیرگروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هدف از ارایه این آموزش ها، افزایش آگاهی مراجعان در خصوص مزایای فرزندآوری و افزایش فرزندآوری از طریق کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول، کاهش تک فرزندی و کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان است.

احمدیان افزود: حل مشکل ناباروری زوجین و موفقیت آنان در فرزندآوری می تواند موجب افزایش نرخ باروری کلی و ارتقای سلامت زوجین نابارور و خانواده های آنان در ابعاد جسمی، اجتماعی و روانی شود و برنامه پیشگیری از ناباروری از دیگر برنامه های معاونت بهداشت دانشگاه در این راستاست.

وی ادامه داد: در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش این دانشگاه، ضمن آموزش و اطلاع رسانی در زمینه عوامل مستعد کننده ناباروری و  پیشگیری از آن، زوجین از نظر ناباروری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز، جهت تشخیص زودرس و اقدامات لازم و به موقع به سطوح تخصصی بالاتر ارجاع می شوند.

مدیرگروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سزارین یکی از عوامل محدود کننده فرزندآوری خانواده هاست لذا این معاونت کلاسهای آمادگی زایمان با هدف ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های غیر ضروری برای مادران باردار را برگزار می کند که از طریق آموزش، آگاهی و توانمندسازی مادران نقش مهمی را در حمایت از مادر و کاهش ترس از درد زایمان، سازگار شدن با تغییرات این دوران، انتخاب زایمان طبیعی و در نهایت تجربه ای خوشایند از بارداری، زایمان و فرزندآوری مجدد را دنبال می کند.

احمدیان برگزاری همایش، نشست، نمایشگاه و بسیجهای اطلاع رسانی عمومی با موضوع پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را از دیگر فعالیتهای این معاونت ذکر کرد.

وی خاطر نشان کرد: در سال 1397 معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف شناسایی الگوهای باروری و عوامل تاثیر گذار بر آن در زنان 49 -15 ساله دارای همسر در استان خراسان رضوی و بمنظور استفاده در برنامه ریزی ها و طراحی مداخلات لازم،، طرح پژوهشی عوامل موثر بر الگوهای باروری در میان زنان 49-15 ساله دارای همسر با رویکرد ارتقا نرخ باروری کلی را با همکاری سایر دانشگاه ها اجرا کرد.

مدیرگروه جمعیت، خانواده و بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری سایر سازمانها در زمینه دستیابی به پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت فعالیت دارد که از جمله اقدامات در این راستا می توان به کمیته جمعیت و سلامت که جزء  کمیته های 6 گانه گروه کاری زنان و خانواده استانداری است اشاره کرد.

احمدیان افزود: این کمیته به ریاست رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیری معاونت بهداشت دانشگاه به منظور پیگیری اجرایی شدن بند 16 سیاست های ابلاغی خانواده مقام معظم رهبری تشکیل شده است.

 بند 16 سیاستهای کلی خانواده عبارت است از ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای سلامت همه جانبه خانواده ها به ویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده .

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از اعضای شورای راهبردی جمعیت استان نیز هست و ریاست این  شورا به عهده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری است که به رصد علمی موضوع جمعیت و تحولات آن می پردازد و در راستای جامه عمل پوشاندن به مفاد سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری فعالیت می کند.


کلید واژه ها: خانواده ها - جمعیت - خانواده - چشم انداز توسعه - فرزند - خراسان رضوی - توسعه - کشور - توسعه کشور - فرزندآوری - در ایران - خراسان - شرایط - تغییر - آینده - ایران - عوامل - انداز - جوامع - رضوی - کلان - امکانات - پایداری - استقلال - کشورها - اقتدار - اقوام - ارکان - میزان - گیری

آخرین اخبار سرویس:
مهلت بازگشت ارز صادرات 4 ماه شد/معافیت 10 درصدی برای کسانی که 3 ماهه ارز را برگردانند

خرید تضمینی گندم در استان تهران 30 درصد رشد کرد

سامانه مجوزهای سازمان خصوصی سازی رونمایی می شود

نمادهای تاثیرگذار بازار بورس در روز سه شنبه را بشناسید

با این ترفندها خانه تان را بدون کولر خنک کنید

تلاطم در شاخص های آسیایی در پی آشفتگی روابط چین و آمریکا

دولت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دوباره افزایش داد

افتتاح شعبه جدید بنیاد بین المللی خیریه آبشار عاطفه ها در لوداب

ارزان ترین لپ تاپ های بازار/ 24 تیر 99

کاهش 8.1 درصدی صادرات چین به آمریکا

قیمت سکه پارسیان

سامانه مجوزات سازمان خصوصی سازی رونمایی می شود

حذف گردش فیزیکی پرونده های املاک در منطقه 10

امکان نقل و انتقال درآمد ارزی شرکت های ایرانی با وجود تحریم ها

کارمزد سازمان بورس 50 درصد کاهش یافت

26 میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای طرح ها بخش کشاورزی استان بوشهر پرداخت شد

تولید100 تن عسل در سیرجان

صید ماهی از آبهای دور در شهرستان سیریک

رفع موانع تولید از 300واحد صنعتی فارس

تولید قارچ در گرمای سوزان جنوب

تعمیرات اساسی در پالایشگاه گاز ایلام آغاز شد

تخریب ساخت وساز های غیرمجاز در لارستان

برای حرفه ای بودن در بازار طلا و جواهر خود طراحی طلا را آغاز کنید

آخرین قیمت انواع تبلت در بازار (24 تیر) + جدول

همه چیز درباره روغن صنعتی و نکاتی مهم در خرید و فروش روغن صنعتی در فیداراویل

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار (24 تیر) + جدول

با این ترفندها خانه تان را بدون کولر خنک کنید

سقوط قیمت نفت موجی از ادغام بانک ها در خاورمیانه به راه انداخت

وزیر نفت: خبر افزایش قیمت گازوییل، یک دروغ بزرگ است

انعقاد 250 تفاهمنامه بین سازمان های همیاری خراسان رضوی و 12 استان کشور

جمع آوری 300 معتاد متجاهر در استان زنجان

محدودیت های کرونایی تمدید می شود/ اخطار پلمب به 10 مرکز خرید پر تجمع در تهران

روایت زنگنه از دروغ بزرگ در مورد قیمت گازوییل

تخم گذاری مار در بطری

پرداخت 30 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به جامعه ایثارگران ایلام

ضرورت بررسی حل مشکلات گرانی در کمیسیون های تخصص مجلس

پیش بینی تداوم روند صعودی بورس تا پایان سال/ تاثیر عرضه صندوق های ETF بر معاملات بورس

استاندار: کلان شهر شدن کرمانشاه باید درآمد مردم را افزایش دهد

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ

ماجرای مسدودیت کارت بانکی برخی مهاجران افغانستانی چه بود؟

63 پروانه بهره برداری با 40 میلیارد سرمایه گذاری در مرکزی صادر شد

195 میلیون واحد از ساعت کار کم شد

قیمت سکه پارسیان، امروز 24 تیر 99

صادرات محصولات پگاه گیلان به عراق و افغانستان

فرصتهای شغلی 24 4 99 #جذب #استخدام

اپل غرامت یک میلیارد دلاری به سامسونگ پرداخت می کند

کم رنگ شدن امیدها برای خروج اقتصاد انگلیس از رکود

فارس من| پلیس نسبت به روان سازی ترافیک قوچان اقدام می کند

اشتباهاتی که صاحبین کسب و کار ها در حوزه های مالی و مالیاتی مرتکب می شوند

کارت بانکی برخی مهاجران افغانستانی مسدود شد

اجرای 52 طرح اقتصادی در لرستان/ فاز دوم نیروگاه خرم آباد به بهره برداری می رسد

اولین نشست ملی اوراسیا 30 مرداد برگزار می شود

کسب وکار های مجازی چه مشکلاتی دارند؟

اختلال در سامانه واریز مبالغ آخرین قرعه کشی ایران خودرو

بیش از 50 درصد معادن کشور از نظر استخراج رتبه پایین دارند

افزایش قیمت دارو در سال جاری بیشتر از 15 درصد نخواهد بود

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو: معدن کاران باید از ماشین آلات روز دنیا استفاده کنند

2500 واحد مسکن محرومانرچهارمحال و بختیاری کلنگ زنی و بهره برداری شد

افزایش قیمت گازوییل یک دروغ و جنگ روانی است!

ثروت برباد رفته کرومیت

افزایش ناپایداری جوی در اردبیل

طراحی دستگاه آزمون بار سامانه های حفاظت کاتدیک خطوط لوله و مخابرات جنوب شرق

قراردادهای جدید نفتی برابر قانون و با تایید نهادهای نظارتی اجرایی شده است

برای بیشتر دیده شدن کسب و کارتان، با dm taban همراه باشید

10 شهرک صنعتی ایلام از نعمت گاز بهره مند هستند

سینماها در ایالت کالیفرنیا تعطیل شدند

از گوشه و کنار ایلام| 42 واحد صنفی متخلف در شهرستان دهلران پلمب شدند

اقتصاد چین 2.5 درصد در فصل بهار رشد کرد

همسان سازی حقوق بازنشستگان تلاش بیشتری را می طلبد

بهره برداری از 51 طرح اقتصادی جهش تولید در لرستان تا پایان امسال

ضریب 93 درصدی نفوذ گاز در جمعیت روستایی ایلام

سقوط قیمت نفت موجی از ادغام بانک ها در خاورمیانه به راه انداخت

300 درصد رشد صادرات پگاه فارس نسبت به ابتدای 99

صادرات محصولات پگاه گیلان به عراق و افغانستان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/24

85 درصد جمعیت روستایی آذربایجان غربی تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب

بدون صدور تاییدیه ثبت سفارش بانک ها ترخیص کالا ممنوع شود

اقتصاد انگلیس در سال جاری 14 درصد کوچک می شود

پنجمین بیمارستان آمل کرونایی شد

آغاز کاشت پنبه در استان هرمزگان/ پیش بینی برداشت 750 تن محصول

چین کارخانه تولید واکسن می سازد

نصف تهران تعطیل شد، طرح ترافیک نه

تقدیم 4 سند بخش انرژی به کمیسیون انرژی

دستیابی ایران به رتبه 46 تولید طلا در جهان

سیستان و بلوچستان بالاترین سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی

مدیرعامل آبفا: 63 درصد مردم کرمان در وضعیت قرمز آب قرار گرفتند

بازار پرالتهاب اجاره مسکن کنترل شده است

شبکه برق رسانی باغات حاجی آباد به سه خط فشارمتوسط افزایش می یابد

تمام روستاهای خراسان شمالی از آب شرب لوله کشی بهره مند می شوند

عکس| مرحوم پول ملی ایران

سامانه صدور مجوزهای الکترونیک رونمایی می شود

توافق یووه با دیبالا برای تمدید/ دستمزد پائولو به 10 میلیون یورو افزایش یافت

ایران هند را از پروژه خط آهن بندر چابهار کنار گذاشت

اهدای نشان «دوستی» ازبکستان به رییس سابق بانک توسعه و بازسازی اروپا

سهامداران کدام شرکت ها سود بیشتری کردند؟

درخواست انجمن فولاد از مرکز پژوهش های مجلس

بحران کرونا، ضربه ای تازه به اقتصاد بیمار آمریکای لاتین

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در 24 تیر

اختصاص 37 هزار یورو گرنت فوری فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به ایران

آب پشت سد ماکو 30 درصد کاهش یافت

یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست

یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست