مطالب مرتبط:
سفیر جنجالی و ضدایرانی ترامپ در آلمان کناره گیری می کند
کناره گیری سفیر ضدایرانی ترامپ در آلمان
علت کناره گیری محبوب ترین سفیر ترامپ
کناره گیری محبوب ترین سفیر ترامپ
کرونا در اروپا|از تداوم اعتراضات در اسپانیا و آلمان تا درخواست ها برای کناره گیری مشاور جانسون
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 09:352020-05-25دانش

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، لازم نیست خیلی دور برویم! شاید همین 10 سال پیش اگر از کودکی سوال می کردیم که شغل مورد علاقه اش چیست، پلیس، دکتر، - " بدیهی است که وقتی ساز و کاری برای فعالیت های علمی فراهم نباشد، خود به خود سرعت شکل گیری علم و فعالیت های علمی کند می شود.

این که دانشگاه ها و مراکز مدعی این علوم، مورد بی مهری سازمان ها و نهاد های متکفل علم می شوند، جای تأمل دارد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، لازم نیست خیلی دور برویم! شاید همین 10 سال پیش اگر از کودکی سوال می کردیم که شغل مورد علاقه اش چیست، پلیس، دکتر، مهندس یا چیزی در همین حوالی در پاسخ می شنیدیم.

اما الان حقیقتا سلبریتی شدن هم جذاب تر است و هم آسان تر.

این وضع به وجود آمده ناشی از یک سردرگمی و ناهماهنگی بین معارف اسلامی و علوم انسانی است که برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ سید روح الله سیدی؛ فعال حوزه و دانشگاه در زمینه علوم اجتماعی رفتیم.

1 - رابطه علوم انسانی و دین را چطور ارزیابی می کنید؟ آیت الله جوادی آملی دسته بندی تاریخی دارند که در جهان تشیع نسبت دین و اجتماع را می توان مشاهده کرد.

ابتدا رابطه از سنخ محدث- مستمع بود.

یعنی تنها تأثیری که دین بر افراد می گذاشت از سنخ روایت بود و دین با فرهنگ عمومی از مسیر روایت خوانی امکان پذیر بود.

در دوره بعدی، پس از فاصله گرفتن از عصر معصومین رابطه علما با جامعه به مرجعیت- مقلد تبدیل شد به طوری که مردم پاسخ هایشان را در قالب حکم و فتوا دریافت می کردند.

در واقع دین در یک نظام اجتماعی ساده مدیریت اجتماعی را بر عهده داشت.

اما دوره اخیر و دوره سوم که توسط امام خمینی (ره) شکل گرفت، رابطه امام امت بود.

در این دوره دین با اداره و مدیریت جامعه در سطح کلان مواجه می شود.

به بیان دیگر قرار است مناسبات اجتماعی در تمام ابعاد خودش سراغ دین بیاید.

وقتی این سه گانه مشخص شد، مسأله این جا است که چه چیزی نسبت دین و جامعه را اتصال می بخشد؟ طبیعی است که از مسیر علم و یافته هایی که علم درباره آن ها سخن می گوید؛ بنابراین علم دینی راهی است که ظرفیت اتصال دین و جامعه را در هر سه دوره فراهم می کند.

از این رو در دوره سوم که بیشتر مدنظر ما است، نسبت علم انسانی و دین را می توان به دو صورت تصویر کرد: 1- علوم انسانی موجود صرفا تلاش می کند از افق سوژگی علم جدید و برآمده از فرهنگ، عقل و تاریخ مدرن و پسامدرن سراغ مسائل جامعه بیاید و بدان پاسخ گوید؛ بنابراین طبیعی است که، چون در بنیاد ها ارزش ها و مبانی دین را نمی پذیرد، در تئوری های خود نیز علم دینی را طرد می کند.

اما اگر علم برآمده از سنت و تاریخ، عقل و فرهنگ اسلامی را مورد توجه قرار دهیم، ظرفیت پاسخ گویی به مسائل جامعه فراهم است.

مثال بارز آن خود انقلاب اسلامی است که توسط سنت، فرهنگ، عقل و تاریخ اسلامی و شیعی این پدیده عظیم رخ نمود و شکوفا شد.

آیا نمی توان گفت انقلاب، جنگ، مبارزه با کرونا و.

از مسیر الگوی برآمده از علم دینی اداره شده است؟ بنابراین علم دینی که بخشی از آن علوم انسانی نیز می شود، رابطه نسبتا خوبی با دین برقرار می کند.

2- با توجه به پیشینه و ساختار های اجتماعی ایران آیا علوم انسانی کنونی که معمولا ترجمه هستند می تواند در متن جامعه تاثیر گذار باشد؟ چنان که گفته شد، وضعیت تاریخی و فرهنگی ما بر اساس زیست مؤمنانه طراحی شده و انتظار فرهنگ عمومی از نظام اسلامی این است که بر اساس قواعد اسلامی رفتار نماید.

البته اگرچه فاصله زیادی در این مسیر وجود دارد، اما انتظار فرهنگ عمومی هنوز هم مطالبه هنجار ها و قواعد اسلامی را دارد.

بر این اساس علوم انسانی موجود یا به قول شما ترجمه ای در رفع نیاز ها هرقدر هم تلاش کنند، باز در فرهنگ عمومی بازنمایی خوبی ندارد؛.

لذا علوم انسانی لیبرالیستی و یا سوسیالیستی که مسائل ایران را با آن زوایا تحلیل و تبیین می کند، خود به خود خارج از قواعد فرهنگی ایران رفتار می کند و خب طبیعی است که درصد قابل توجهی از فعالیت هایشان دیده نشود.

در نتیجه تأثیرگذاری بسیار محدودی در عرصه فرهنگ عمومی دارند.

اما خطری هم هست که به تدریج ذائقه نخبگانی را تغییر داده و در طولانی مدت، فرهنگ را به سوی ذائقه های دیگر هدایت می کند که در آن صورت حرکت و تأثیرگذاری همین علوم انسانی موجود از گذشته بیشتر خواهد بود.

3- پروژه اسلامی سازی علوم انسانی دچار چه مشکلاتی است؟ اسلامی سازی علوم انسانی به طور کلی از چند جهت رنج می برد:فقدان مدیریت: بدیهی است که وقتی ساز و کاری برای فعالیت های علمی فراهم نباشد، خود به خود سرعت شکل گیری علم و فعالیت های علمی کند می شود.

این که دانشگاه ها و مراکز مدعی این علوم، مورد بی مهری سازمان ها و نهاد های متکفل علم می شوند، جای تأمل دارد.

فقدان مسأله محوری: علم همواره بر اساس مسأله شکل گرفته و تکوین یافته است؛ بنابراین عالمان علوم انسانی اسلامی اگر می خواهند در این زمینه فعالیت خوبی داشته باشند، باید معطوف به واقعیت های انضمامی و اجتماعی گفتگو و تئوری پردازی داشته باشند.

اگرچه حرکت خوبی در این زمینه آغاز شده است، اما ادبیات و مفهوم سازی های موجود، مناسباتی با یک واقعیت انضمامی کشور ندارد و خب همین امر یکی از مشکلات اساسی این وضعیت به حساب می آید.

رشد روز افزون تکنولوژی و تولید مسائل جدید: این مسأله بسیار حیاتی است که وقتی مثلا قرار است فرهنگ اسلامی را در قبال پدیده ها و مسائل اجتماعی، جستجو کنیم باید توجه داشته باشیم که سرعت رشد تکنولوژی و در پی آن شکل گیری مسائل جدید نیز هجمه را علیه علوم و فرهنگ اسلامی سنگین تر می کند و این به نوبه خودش یکی دیگر از مشکلات است.

همین مسأله موجب می شود سیاست گذاری ها در دستیابی به علوم انسانی اسلامی، از دقت کافی برخوردار نباشد و همینطور مسائلی که به طور مستقیم علوم انسانی اسلامی را با مشکل مواجه می سازد.

به طور مثال همین فضای مجازی و رشد روز افزون آن، ارتباطات را افزایش داده و مسائل جدیدی را فراروی فرهنگ اسلامی ایجاد کرده است.

سرعت رشد فضای مجازی به گونه ای است که اگر دستگاه های مدیریتی کشور آینده پژوهی دقیقی نسبت به آن نداشته باشند، جهت گیری و پیش بینی دقیقی در مواجهه با آینده مسائل اجتماعی ایران نخواهند داشت و طبیعتا وقتی مسأله به سرعت تغییر کند، پاسخ نیز متفاوت می شود.

این مشکل بسیار جدی و مهم است که در عرصه سیاستگذاری علم در ایران مورد توجه نیست.

4- علت کناره گیری پژوهش گران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟ بخشی از آن به همان مسأله مدیریت باز می گردد که در بخش معضلات اسلامی سازی به آن اشاره شد، اما بخش دیگر آن نیز به رشد مسائل غیربومی و اسلامی در کشورمان باز می گردد که در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد.

البته علوم انسانی موجود اتفاقا در پروژه های کلان در سازمان ها و مراکز پیگیر امور است، اما دلیل اصلی همت اساسی سازمان ها و نهاد های علمی بر علوم فنی مهندسی، تکنولوژیکی و تجربی است و علوم انسانی در سیاست گذاری کشور، محلی از اعراب نداشته است.

البته از ابتدای دهه 80 توجه به این مسأله به تدریج افزایش یافته است.

5- به نظر شما ایجاد ساختار های علمی مجزا به بهانه اسلامی سازی علوم انسانی درست است؟ وقتی مسائل اجتماعی را زمان مند و مکان مند می دانیم باید با رعایت اقتضائات عمل کنیم.

ببینید شما خود را به جای مدیران کلان بگذارید که در لحظه باید تصمیم بگیرند که ما باید بر اساس فرهنگ، سنت، تاریخ و عقل در جهان تشیع به مسائل خود بپردازیم.

برای این کار هم نهاد های علم ما یعنی حوزه و دانشگاه باید پاسخگو باشند، اما هیچکدام اتفاقا توجهی ندارند.

دانشگاه که مسیر غربی شدن را می پیماید و حوزه بیشتر در مسیر سنتی خود به تربیت و تعلم مشغول است؛ بنابراین وقتی این ساختار ها به خودآگاهی نرسیده اند، طبیعی است که مدیران به سمت تولید و شکل گیری مؤسسات و دانشگاه های اسلامی شوند.

این در واقع نتیجه طبیعی روند گذشته است؛ بنابراین از یک سو دانشگاه های اسلامی و از سوی دیگر دانشگاه ها و مؤسساتی است که در حاشیه حوزه علمیه ایجاد شده است.

به نظر می رسد اتفاقا این مراکز در نوع خود مزیت های خوبی داشته اند و در حداقلی ترین حالت سنگ گفتمان انقلاب اسلامی را به سینه زده اند تا فرهنگ، تاریخ، سنت و عقل در جهان اسلام به عنوان یک مطالبه جدی در ایران حضور پیدا کند و این خودش به تنهایی دستاورد مهمی برای همین ساختار های مجزا است که در صورت عدم وجود آن ها نمی توانستیم امیدوار به چنین گفتمانی باشیم.

البته ضعف ها و مزیت هایی دارند: مثلا دانشگاه های اسلامی درک بهتری نسبت به مسائل روز دارند، ولی دانشگاه های حوزوی تسلط بیشتری بر ادبیات دینی دارند.

همچنین هرکدام نقاط ضعفی هم دارند؛ دانشگاه ها در قالب چند سال محدود تلاش به بحث علمی می کنند که برای تولید و پاسخ گویی به مسائل اجتماعی و سیاسی کافی نیست.

از سوی دیگر، ولی حوزویان نیز مسائل اجتماعی را خیلی ساده و در افق جوامع سنتی می بینند و پیچیدگی های جامعه امروز را مورد توجه قرار نمی دهند.

6- چرا علمای علوم انسانی پایگاه های مشخصی در جامعه ندارند؟ با توجه به توضیح گذشته به نظرم باز باید تفکیک بفرمایید بین علوم انسانی و علوم انسانی اسلامی.

علم انسانی یک ادبیات موجود دارد که آن هم در سطح کتبی که دارند تدریس می شوند و یا ترجمه می شوند اتفاقا به مسائل اجتماعی خیلی خوب بها می دهد.

به طور مثال در برنامه ای مثل عصر جدید یکی از ارکان آن از منظر علوم ارتباطات به پدیده ها نگاه می کند و دغدغه برای ورود به مسائل موجود است.

ولی چون ادبیات علوم انسانی یک بعد ساختاری دارد و همانند یک ساختمانی است که شما اسکلت آن را نمی بینید بعضادر آن انفعال احساس می شود.

البته بخش انفعال دیگری که شاید افراد حس می کنند، به دلیل مغایرت و دوگانگی مسائل و راه حل هایی است که علوم انسانی موجود برای فرهنگ و تاریخ ما که افرادی با زیست دینداری هستیم، و تئوری ها وارداتی است، فرهنگ عمومی تصور می کند علوم انسانی از جایگاهی برخوردار نیست.

دلیل دیگری هم به ذهن می آید که شما می بینید در هدایت تحصیلی ها در پایه های دبیرستان با ارزش گذاری که انجام شده است دست بالا تر را رشته های فنی مهندسی یا تجربی دارند؛ و همین موضوع باعث خالی شدن علوم انسانی از استعداد های برتر یا حتی نیروی انسانی می شود؛ و همین سیستم باعث می شود جایگاه اجتماعی این علم در جامعه دچار عدم مقبولیت شود.

اما اگر بخواهیم از منظر علوم انسانی اسلامی به موضوع نگاه کنیم کمی باید ریشه ای تر تحلیل کنیم.

نکته اول ضعف ساختاری در جذب استعداد های برتر به سمت و سوی علوم انسانی است، چرا که تمام فرآیند ها و مکانیزم های تشویقی و تفاضلی جامعه به سمت علوم تجربی و ریاضی سوق داده شده است.

از سوی دیگر مراکز دینی نیز برای جذب افراد، با مشکل مضاعفی مواجه هستند که اولا مسیر ارزشگذاری به سمت علم جدید است و ثانیا همین امر موجب می شود استعداد ها و همچنین امکانات به مراتب کمتری در اختیار داشته باشند.

همین مسأله موجب می شود علوم انسانی اسلامی خود به خود به مثابه یک رود باریک خود را در دریای متلاطم مسائل جامعه صرفا نگه دارد.

مثال انقلاب، جنگ و امدادرسانی و.

همگی بر اساس تئوری هایی است که برآمده از علوم انسانی اسلامی اند.

7- آیا در شرایط کنونی جامعه که تحت تاثیر فضای رسانه ای می باشد می توان توقع مقبولیت اجتماعی از جانب مردم داشت؟ ببینید در جامعه ای که مسائل بی پاسخ زیادی وجود داشته باشد، خود به خود مقبولیت اجتماعی شیب نزولی به خود می گیرد.

ببینید مقبولیت اجتماعی نظام اسلامی در اوایل انقلاب به این دلیل بود که نیاز های به حق آنان پاسخ داده شده بود.

اگر ما مسأله اقتصاد را حل کنیم و درگیری های اولیه را حل کنیم، چرا توقع مقبولیت نداشته باشیم؟ علاوه بر این که در جنگ رسانه ای با دیگری خود، توان مقابله نداریم و رسانه ها معمولا روایت فضای مسائل جامعه ما را به عهده دارند.

پس از یک سو برطرف کردن نیاز ها و همچنین سیاست های رسانه ای قوی تر ظرفیت ایجاد مقبولیت بیشتر را فراهم می آورد.

با همه این اوصاف و مشکلات پای ارزش های انقلاب و اسلام که به میان می آید، مقبولیت نظام اسلامی و آرمان ها هنوز پر شور و حتی بالاتر از شور و شوق اوایل انقلاب و دهه اول انقلاب اسلامی است.

نمونه بارز آن تشییع با شکوه شهدای مدافع حرم همچون شهید حاج قاسم سلمیانی، حججی و.

است که مقبولیت و پذیرش مردم را در پی داشت؛ بنابراین اگر علوم انسانی اسلامی مسائل را پاسخ بگوید، خود به خود مردم حول محور آن جمع می شوند و مقبولیت نیز ایجاد می شود.

8- نسخه پیشنهادی برای تزریق نظریات علوم انسانی به جامعه و ایجاد دغدغه عمومی برای مردم چیست؟ در یک سؤال کلی که نمی شود همه مطالب را گفت و نسخه ای تجویز کرد.

اما اگر به صورت کلی فرآیندی برای آن ترسیم کرد، گام نخست مسأله یابی و پیش بینی نظام مسائل در مثلا حداقل دو دهه آتی است.

وقتی مسأله شناخته شد، روایت آن مردم را حساس می کند و خواهند دید که کارشناسان دغدغه های روزمره آنان را بر زبان جاری و پیگیری می کنند.

طی همین مسیر گام های حل مسأله و نتیجه نهایی نیز خود به خود مردم را پیگیر اینگونه علوم خواهد ساخت.

همانگونه که افراد در فرهنگ عمومی نیاز به وجود مهندس و دکتر را بدیهی می دانند، وقتی برآورده شدن نیاز ها را مبتنی بر دیدگاه متفکران علوم انسانی ببینند، به راحتی افق فرهنگ عمومی با علوم انسانی آشنا خواهد شد.

9- راه حل برای سرازیر کردن معارف علوم انسانی به جامعه چیست؟ راه چاره گفتگوی تمام این جریانات با یکدیگر است درست مثل چیزی که در شبکه چهار سیما در حال رخ دادن است.

هرچند این اتفاق ذاتا یک امر تدریجی است.

پس بنابراین تمام ساختار ها دارند سیر معقول خودشان را جلو می برند و کاری که ما باید انجام دهیم ایجاد یکسری محرک در درون این ساختار ها مثل تعامل و گفتگو جریانات مختلف با هم است؛ که کرسی های آزاد اندیشی و استفاده از ظرفیت ها یکی از این مکانیزم ها است که متأسفانه جایگاه خود را علی رغم تأکیدات مقام معظم رهبری پیدا نکرده است.


کلید واژه ها: دانشگاه - علوم انسانی - خبرگزاری - مورد - فعالیت - علوم - معارف اسلامی - کودکی - علاقه - کناره گیری - دانشگاه ها - پژوهشگران - سازمان ها - گروه - گیری - لازم - علمی - سوال - روح الله - سلبریتی - اسلامی - سازمان - کناره - پروژه - موضوع - بررسی - مهندس - آسان - نهاد - مهری

آخرین اخبار سرویس:
ارائه 88 رشته در دانشگاه های علمی و کاربردی زنجان

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند 

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

تصمیم هیئت امنای دانشگاه آزاد درباره شهریه دانشجویان/ تصویب افزایش 20 درصدی حقوق هیئت علمی و کارکنان

میزان شهریه سال آینده آزاد به هیات امناهای استانی واگذار شد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب رسید

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

ویژگی های کسانی که فقط از خدا می ترسند

معرفی دانش بنیان ها در وبینار معاونت علمی ریاست جمهوری

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت تعاون

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

واحدی: ثبت نام ترم تابستانه دانشگاه علم و صنعت تا 25 تیرماه ادامه دارد

دانشجویان به تشریح ساخت و ساز در کوه صاحب الزمان کرمان پرداختند + فیلم

میزان شهریه سال آینده دانشگاه آزاد به هیات امنا های استانی واگذار شد

تولید اولین واکسن ایمن کرونا توسط روسیه

دانشگاه پیام نور دانشگاه «از راه نزدیک» است/ کرونا همه دانشگاه ها را «پیام نوری» کرد

میزان شهریه سال آینده به هیات امناهای استانی واگذار شد/ افزایش 20درصدی حقوق اساتید

محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد

ترم تابستانه دانشگاه آزاد شیراز از چهارم مردادماه آغاز می شود

سرانجام طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند چه شد؟ + فیلم

تکنسین پروری؛ اولویت اصلی در تربیت نیروی انسانی

عضویت رییس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در هیئت امنای موزه دفاع مقدس

بایسته های بهره مندی علوم روانشناسی از قرآن کریم

دانشجویان دانشگاه شریف امکان حذف درس پس از مردودی در امتحانات پایان ترم را دارند

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن chr(034)کووید-19chr(034) شدند

روسیه نخستین واکسن ایمن ضد کرونا را ساخت

ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی مبارکه-مجلسی به نام سردار سلیمانی نامگذاری شد

پیاده سازی تورهای آموزشی مسئله­ محور در گروه گردشگری و هتلداری واحد تهران غرب/ نقاط قوت و ضعف آموزش مسئله محور چیست؟

دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، رتبه نخست کشور در پاسخگویی به مردم

دست و پنجه نرم کردن 988بیمار کرونایی در مازندران

عاشقانه های دیده نشده الهام حمیدی و همسرش + عکس و بیوگرافی

فراخوان طراحی و پیشنهاد الگو با موضوع تقویت هویت ملی و دینی در مناطق کم برخوردار اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با صدور مجوز جذب پرستاران امنیت شغلی آنان را فراهم کند

تخصیص اعتبارات پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

ورود مجتمع تحقیقاتی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نی ریز به پروژه پرورش ماهی

ارتقای رتبه دانشگاه سمنان در رتبه بندی لایدن 2020

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند

همکاری های علمی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

بلاتکلیفی مالکان خوابگاه های دانشجویی خودگردان با شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

آزمون دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد مازندران غیر حضوری برگزار می شود

دفاع پایان نامه برای دانشجویان این دانشگاه آنلاین شد

فرصت جدید همکاری های علمی دانشگاهی با مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD)

در مکتب خانه کرونا! / هفتمین شماره نشریه دانشجویی «عینک دودی» منتشر شد

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهیدبهشتی بر اثر ابتلا به کرونا

 تسهیل فرایند دفاع از پایان نامه دانشگاه علامه طباطبایی در شرایط کرونایی

تعریف 14 هزار پایان نامه برای مازندران در طرح پایش

روسیه اولین واکسن کرونا را ساخت

دفتر همکاری شرکت گاز آذربایجان شرقی و دانشگاه سهند گشایش یافت

آموزش آنلاین خط کرشمه و نقاشیخط

رییس مرکز جذب و امور هیأت علمی دانشگاه آزاد منصوب شد

روسیه اولین واکسن کرونا را ساخت

ثبت نام داوطلبان آزمون مقطع دکترای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه آغاز شد

رعایت حجاب و عفاف سلامت خانواده را تضمین می کند

چالش ظرفیت دانشگاه ها با توجه به علم و فناوری قابل رفع است

مسئولان کرمانشاه از واگذاری سیلوی کنگاور به قیمتی کمتر از ارزش واقعی جلوگیری کنند

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند

جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان

مجله «بازیافت مواد آلی در کشاورزی» در پایگاه وب علوم نمایه شد

کنکور برای عده ای منبع تجارت شده است / وزارت علوم فارغ از فشار مافیا برای برگزاری یا لغو آزمون سراسری تصمیم گیری کند

کنکور محل تجارت برای عده ای شده است / وزارت علوم فارغ از فشار مافیا برای برگزاری یا لغو آزمون سراسری تصمیم گیری کند

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند/ حذف اتاقهای خوابگاهی 4 و 6 نفره

«ارشا نامدار ایوبی» مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

همکاری های علمی دانشگاهی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

همکاری های علمی دانشگاهی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

2 هزار و 550 تجهیز آزمایشگاهی در خدمت پژوهشگران/ دستگاه «درمانگر کرونا» ساخته می شود

زمان برگزاری کنکور های 99+ جزییات

پنجره ای که سر و صدای ترافیک را کم می کند

زمین ورزش های ساحلی در دانشگاه لرستان احداث می شود

دستگاه اسکن سه بعدی لیزری طراحی و ساخته شد

کارت کنکور دکتری 99 از فردا، 23 تیرماه توزیع می شود

کفش ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی در بیرجند ساخته شد

برگزاری وبینارهای توانمندسازی در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

لزوم فعال سازی انجمن ورزشی کوراش در دانشگاه آزاد اسلامی

ارشا نامدار ایوبی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

بررسی کتاب «ذهن کوانتومی و علوم اجتماعی» اثر «الکساندر ونت»

تمایل دانشگاه آزاد مازندران برای خرید کارخانه چوب و کاغذ / برگزاری غیرحضوری ترم تابستانه

زمین ورزش های ساحلی در دانشگاه لرستان احداث می شود

انتخاب رساله دکتری باراهنمایی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران به عنوان طرح برترجایزه ویژه پروفسور حسابی

تغییر شرایط تحصیل دانشجویان؛ مهمان شدن در شهر محل سکونت

پویش «من ماسک می زنم» در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

پنجره ای که سر و صدای ترافیک را کم می کند

زیرساخت ها و عقبه های اجتماعی حجاب در جامعه چیست / راهکار قرآنی توسعه فرهنگ حجاب

نحوه دفاع از پایان نامه دانشجویان علامه به صورت آنلاین

پیام اتحادیه سازمان اسلامی دانشجویان ایران در پی تغییرات مدیریتی در معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد

واکسن پیشگیری از کرونا در راه است/ روزهای اوج صادرات محصولات سلول های بنیادی

پنجره ای که سر و صدای ترافیک را کم می کند

بررسی کتاب «ذهن کوانتومی و علوم اجتماعی» اثر «الکساندر ونت»

موفقیت نخستین واکسن ضد کرونا جهان در روسیه

زرین:تکلیف زمان برگزاری کنکورهای 99 به زودی مشخص می شود

دفاع پایان نامه برای دانشجویان این دانشگاه آنلاین شد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم منصوب شد

پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همزمان با سایر مراکز آموزشی کشور

افزایش امتیاز واحدهای عملی دانشگاه فنی حرفه ای در آیین نامه ارتقا

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟

علت کناره گیری پژوهشگران حوزه علوم انسانی از پروژه های ملی چیست؟