مطالب مرتبط:
برگزاری امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی
مرجع صدور مجوز رقبای مجازی سیما کجاست؟/ ساترا: سخت گیری نمی کنیم!
برگزاری امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی
ترم آینده دانشگاه ها مجازی شد؟
امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 07:072020-05-25دانش

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران


گزارش/ تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم درباره شروع آموزش مجازی در کشور و تاریخچه شکل گیری آن به بیان توضیحاتی پرداخت.

- رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم درباره شروع آموزش مجازی در کشور و تاریخچه شکل گیری آن به بیان توضیحاتی پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، حدود 3 ما از شروع آموزش مجازی در دانشگاه ها گذشته است.

در ابتدا شروع این آموزش با اعتراضات زیادی از سوی دانشجویان و بعضا اساتید رو به رو بود، اما در نهایت شیوع گسترده کرونا و مشخص نبودن زمان مشخصی برای پایان آن باعث شد تا تمام دانشگاه ها زیر ساخت آموزش مجازی را فراهم کنند.

رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم قرار گرفتن در این شرایط بحرانی و اجبار به ورود به آموزش مجازی را مقدمه ای دانست که باعث جهش در نظام آموزش عالی کشور خواهد شد.

اما تا پیش از شیوع کرونا اکثر دانشجویان و جامعه دانشگاهی آشنایی با آموزش مجازی و الکترونیک و بستر های آن نداشتند و برخی اصلا نمی دانستند که با نشستن در خانه هم می توان ادامه تحصیل داد، از پایان نامه دفاع کرد و فارغ التحصیل شد.

با شکل گرفتن و رونق آموزش های مجازی بسیاری این آموزش ها را مبتنی بر بستری لرزان می دانند که به یکباره بنا شده و با پایان کرونا بدون هیچ سر و صدایی فروخواهد ریخت، به همین دلیل درصدد شدیم که به بررسی تاریخچه شکل گیری و شروع آموزش مجازی در دانشگاه های کشور بپردازیم.

تاسیس دانشگاه مکاتبه ای قبل از انقلاب، اولین آموزش از راه دور کشور علی اکبر صفوی، رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در گفت وگو با خبرنگار  رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، افزود: قبل از انقلاب دانشگاهی مثل پیام نور به عنوان دانشگاه مکاتبه ای شکل گرفت که هدفش از تاسیس آن این بود که مطالب را برای دانشجو پست کنند و آن ها این مطالب را بخوانند و سپس امتحان دهند که بعد از انقلاب اسم این دانشگاه به نام پیام نور تغییر یافت.

سال 1381، آغاز جنب و جوش ها برای آموزش الکترونیک صفوی در ادامه با بیان اینکه قدمت دانشگاه پیام نور در دنیا به چند دهه قبل برمی گردد، اظهار کرد: تقریبا از اواخر سال 79 و اوایل دهه 80 بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا شروع به اوج گرفتن کرد.

در ایران سال 1381 اولین طرح جامع توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات کشور اعلام شد.

از این مقطع به بعد جنب و جوشی برای کاربرد های فناوری در مفهوم های آموزش الکترونیک، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و .

به صورت جدی مطرح شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: دانشگاه ها و افراد متعددی متناسب با این برنامه ها فعالیت هایی را شروع کردند؛ برای مثال در شیراز سال 1381 یک کنفرانس جهانی درباره راهکار های توسعه فناوری اطلاعات برگزار شد.

بعضی از دانشگاه ها در همین راستا از سال های 1380 تا 1381 به وزارت علوم تقاضای راه اندازی دانشگاه ها و رشته های مجازی را دادند و از این سال ها وزارت علوم درگیر بررسی تقاضا های شکل گیری مباحث مرتبط با آموزش های الکترونیکی شد.

دانشگاه شیراز پیشگام آموزش مجازی در کشور او در ادامه افزود: اولین دوره آموزش الکترونیک وزارت علوم و اولین مجوز راه اندازی و شروع به کار را دانشگاه شیراز در اواخر سال 82 گرفت و برخی رشته های مجازی و الکترونیک از اواخر سال 82 در این دانشگاه راه اندازی شد.

این رشته ها شامل: مهندسی برق و کنترل، تجارت الکترونیک و حقوق در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.

رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بعد از دانشگاه شیراز طی 6 ماه چند دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه علوم و حدیث قم، علم و صنعت و امیرکبیر نیز به این عرصه وارد شدند.

یک سال پس از آن دانشگاه هایی که مجوز گرفته بودند، اما هنوز دوره را شروع نکرده بودند به عنوان دانشگاه کاملا مجازی و الکترونیک شروع به کار کردند.

برخی از این موسسات موسسه آموزش عالی ایرانیان، موسسه آموزش عالی مهر البرز و علوم و حدیث قم بودند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب آموزش مجازی در دانشگاه ها/ جامعه دانشگاهی آمادگی پذیرش آموزش مجازی را دارد؟" صفوی در ادامه تاکید کرد: بعد از آن در طول سال های 85 – 86  عملا فعالیت های متعددی برای توسعه دوره های مجازی شکل گرفت و چیزی حدود 7 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کاملا مجازی تاسیس شد.

بعد از آن دانشگاه های دولتی نیز به این سمت و سو کشیده شدند.

حدود 20 تا 30 دانشگاه دولتی و حدود 8 موسسه غیر انتفاعی در این سال ها در آموزش مجازی فعال بوده و اقداماتی را انجام دادند.

البته تنها حدود 10 تا 20 درصد از فعالیت های این دانشگاه ها به صورت مجازی بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در ادامه بیان کرد: بسیاری از قوانین و الزامات در برنامه های توسعه کشور در این سال ها دیده شده بود، اما نه با جدیت دنبال شد و نه مسئولان و مقامات ارشد کشور شناخت کافی از ظرفیت های این آموزش الکترونیک داشتند؛ لذا نتیجه آن این بود که خیلی اجازه توسعه به آموزش های الکترونیک و سرمایه گذاری لازم به آن ها داده نشد.

کرونا باعث شد مسیر 15 ساله را 2 ماهه طی کنیم او در ادامه بیان کرد: با اتفاقی که در زمان کرونا افتاد به یکباره مجبور شدیم در زمانی بسیار کوتاه مسیری که باید در 15 سال طی می شد ظرف یک تا دو ماه طی کنیم و 90 درصد آموزش عالی کشور که هیچ آشنایی با آموزش الکترونیک نداشتند مجبور شدند که به سراغ این ابزار بیایند.

آنچه که هم اکنون در 90 درصد دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی کشور در حال انجام است،  حدود 20 تا 30 درصد ظرفیت آموزش الکترونیک است و خیلی از مولفه ها هنوز در آن به کار برده نشده است.

معایب آموزش الکترونیک در ایام شیوع کرونا صفوی در ادامه با بیان اینکه مسیری که در این 3 ماه طی کرده ایم حدود 30 درصد از مسیر رسیدن به آموزش الکترونیک است، اضافه کرد: این آموزش از نظر کیفی نسبت به آنچه که می تواند باشد بسیار پایین تر است.

یکی از مولفه های آموزش الکترونیک تولید محتوا های جذاب است، ولی دانشگاه ها فرصتی برای ارائه محتوای با کیفیت نداشته اند.

او در ادامه درباره سایر نواقص آموزش الکترونیک نیز گفت: دومین نکته ضعف آموزش الکترونیک این است که اساتید، دانشجویان و مدیران نحوه استفاده از آموزش مجازی را نیاموخته اند و معیار ها و شاخصه های رشد کیفیت نیز تعریف نشده است.

البته نباید نادیده گرفت که در این شرایط بحرانی با سرعت وارد کار شدیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز درباره سایر اقدامات انجام شده برای افزایش کیفیت آموزش مجازی، افزود: در این مدت که آموزش مجازی در دانشگاه های ما شروع شده است 30 تا 40 کارگاه آموزشی برای دانشگاه های کشور برگزار شد و در این کارگاه ها حدود 30 هزار استاد آموزش دیدند.

مزایای آموزش الکترونیک در ایام کرونا رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم تحقیقات و فناوری درباره نکات مثبت آموزش الکترونیک در دانشگاه ها نیز گفت: به دلیل اهمیتی که این آموزش دارد و تحول بنیادینی که در سیستم آموزش عالی کشور ایجاد می کند تضمین می کنم که این آموزش الکترونیک باعث خواهد شد آموزش عالی ایران در مسیر فناوری و تکنولوژی رشد بسیار بالا و حرکت رو به جلویی داشته باشد.

صفوی درباره دلایل این تحول آموزش عالی ایران، تاکید کرد: مهارت حدود 80 تا 90 درصد استادان ما که فاصله زیادی از این ابزار ها داشتند به مقدار زیادی رشد کرده است، دانشجویان با این ابزار آموزش الکترونیک آشنا شدند، زیر ساخت های دانشگاه ها در این مسیر به مقدار زیادی رشد کرده است.

به دلیل اینکه محتوا های دروس روی فضای اینترنت قرار می گیرد همه در راستای اطمینان، دقت و شفاف کردن منابع حرکت می کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آموزش مجازی - آموزش - دانشگاه ها - دانشگاه های ایران - الکترونیکی - مجازی - وزارت علوم - دانشگاه - کارگروه - گیری - شروع - تخصصی - سیاست - وزارت - رییس - علوم - شرایط بحرانی - گزارش - ایران - دانشجویان - کشور - اعتراضات - بیان - زیر ساخت - خبرنگار - گسترده - اساتید - بحرانی - شرایط - پایان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

میزان افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد در سال 1399 اعلام شد

استفاده حداکثر از 50 درصد ظرفیت خوابگاه ها در سال تحصیلی جدید

رشته دکترای پژوهش محور آبیاری و زهکشی در دانشگاه رازی راه اندازی شد

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

صدور پروانه کار موقت برای محققان پسادکتری و استاد وابسته خارجی

جهانگیری: دانشگاه پیام نور با ارائه خدمات الکترونیک به همه موسسات کمک کرده است

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

آمار ثبت نام در دوره های کاردانی نظام جدید/ امشب آخرین فرصت

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل شیلات مازندران

نهمین نشست تخصصی مدیران حراست دانشگاه آزاد اسلامی استان های تهران، البرز و قزوین برگزار شد/ آقامیری: وظیفه حراست، پیشگیری از وقوع تخلف است نه مچ گیری

تمام فعالیت های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان تا پایان هفته تعطیل شد

شناسایی 35 مورد مثبت جدید کرونا در شاهرود

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

معرفی داوران بخش عکس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت تعاون

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اولویت های فرهنگی دانشگاه است

ارائه 88 رشته در دانشگاه های علمی و کاربردی زنجان

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند 

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

تصمیم هیئت امنای دانشگاه آزاد درباره شهریه دانشجویان/ تصویب افزایش 20 درصدی حقوق هیئت علمی و کارکنان

میزان شهریه سال آینده آزاد به هیات امناهای استانی واگذار شد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب رسید

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

ویژگی های کسانی که فقط از خدا می ترسند

معرفی دانش بنیان ها در وبینار معاونت علمی ریاست جمهوری

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت تعاون

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

واحدی: ثبت نام ترم تابستانه دانشگاه علم و صنعت تا 25 تیرماه ادامه دارد

دانشجویان به تشریح ساخت و ساز در کوه صاحب الزمان کرمان پرداختند + فیلم

میزان شهریه سال آینده دانشگاه آزاد به هیات امنا های استانی واگذار شد

تولید اولین واکسن ایمن کرونا توسط روسیه

دانشگاه پیام نور دانشگاه «از راه نزدیک» است/ کرونا همه دانشگاه ها را «پیام نوری» کرد

میزان شهریه سال آینده به هیات امناهای استانی واگذار شد/ افزایش 20درصدی حقوق اساتید

محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد

ترم تابستانه دانشگاه آزاد شیراز از چهارم مردادماه آغاز می شود

سرانجام طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند چه شد؟ + فیلم

تکنسین پروری؛ اولویت اصلی در تربیت نیروی انسانی

عضویت رییس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در هیئت امنای موزه دفاع مقدس

بایسته های بهره مندی علوم روانشناسی از قرآن کریم

دانشجویان دانشگاه شریف امکان حذف درس پس از مردودی در امتحانات پایان ترم را دارند

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن chr(034)کووید-19chr(034) شدند

روسیه نخستین واکسن ایمن ضد کرونا را ساخت

ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی مبارکه-مجلسی به نام سردار سلیمانی نامگذاری شد

پیاده سازی تورهای آموزشی مسئله­ محور در گروه گردشگری و هتلداری واحد تهران غرب/ نقاط قوت و ضعف آموزش مسئله محور چیست؟

دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، رتبه نخست کشور در پاسخگویی به مردم

دست و پنجه نرم کردن 988بیمار کرونایی در مازندران

عاشقانه های دیده نشده الهام حمیدی و همسرش + عکس و بیوگرافی

فراخوان طراحی و پیشنهاد الگو با موضوع تقویت هویت ملی و دینی در مناطق کم برخوردار اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با صدور مجوز جذب پرستاران امنیت شغلی آنان را فراهم کند

تخصیص اعتبارات پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

ورود مجتمع تحقیقاتی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نی ریز به پروژه پرورش ماهی

ارتقای رتبه دانشگاه سمنان در رتبه بندی لایدن 2020

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند

همکاری های علمی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

بلاتکلیفی مالکان خوابگاه های دانشجویی خودگردان با شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

آزمون دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد مازندران غیر حضوری برگزار می شود

دفاع پایان نامه برای دانشجویان این دانشگاه آنلاین شد

فرصت جدید همکاری های علمی دانشگاهی با مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD)

در مکتب خانه کرونا! / هفتمین شماره نشریه دانشجویی «عینک دودی» منتشر شد

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهیدبهشتی بر اثر ابتلا به کرونا

 تسهیل فرایند دفاع از پایان نامه دانشگاه علامه طباطبایی در شرایط کرونایی

تعریف 14 هزار پایان نامه برای مازندران در طرح پایش

روسیه اولین واکسن کرونا را ساخت

دفتر همکاری شرکت گاز آذربایجان شرقی و دانشگاه سهند گشایش یافت

آموزش آنلاین خط کرشمه و نقاشیخط

رییس مرکز جذب و امور هیأت علمی دانشگاه آزاد منصوب شد

روسیه اولین واکسن کرونا را ساخت

ثبت نام داوطلبان آزمون مقطع دکترای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه آغاز شد

رعایت حجاب و عفاف سلامت خانواده را تضمین می کند

چالش ظرفیت دانشگاه ها با توجه به علم و فناوری قابل رفع است

مسئولان کرمانشاه از واگذاری سیلوی کنگاور به قیمتی کمتر از ارزش واقعی جلوگیری کنند

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند

جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان

مجله «بازیافت مواد آلی در کشاورزی» در پایگاه وب علوم نمایه شد

کنکور برای عده ای منبع تجارت شده است / وزارت علوم فارغ از فشار مافیا برای برگزاری یا لغو آزمون سراسری تصمیم گیری کند

کنکور محل تجارت برای عده ای شده است / وزارت علوم فارغ از فشار مافیا برای برگزاری یا لغو آزمون سراسری تصمیم گیری کند

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند/ حذف اتاقهای خوابگاهی 4 و 6 نفره

«ارشا نامدار ایوبی» مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

همکاری های علمی دانشگاهی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

همکاری های علمی دانشگاهی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

2 هزار و 550 تجهیز آزمایشگاهی در خدمت پژوهشگران/ دستگاه «درمانگر کرونا» ساخته می شود

زمان برگزاری کنکور های 99+ جزییات

پنجره ای که سر و صدای ترافیک را کم می کند

زمین ورزش های ساحلی در دانشگاه لرستان احداث می شود

دستگاه اسکن سه بعدی لیزری طراحی و ساخته شد

کارت کنکور دکتری 99 از فردا، 23 تیرماه توزیع می شود

کفش ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی در بیرجند ساخته شد

برگزاری وبینارهای توانمندسازی در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

لزوم فعال سازی انجمن ورزشی کوراش در دانشگاه آزاد اسلامی

ارشا نامدار ایوبی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران