مطالب مرتبط:
برگزاری امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی
مرجع صدور مجوز رقبای مجازی سیما کجاست؟/ ساترا: سخت گیری نمی کنیم!
برگزاری امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی
ترم آینده دانشگاه ها مجازی شد؟
امتحانات دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 07:072020-05-25دانش

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران


گزارش/ تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم درباره شروع آموزش مجازی در کشور و تاریخچه شکل گیری آن به بیان توضیحاتی پرداخت.

- رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم درباره شروع آموزش مجازی در کشور و تاریخچه شکل گیری آن به بیان توضیحاتی پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، حدود 3 ما از شروع آموزش مجازی در دانشگاه ها گذشته است.

در ابتدا شروع این آموزش با اعتراضات زیادی از سوی دانشجویان و بعضا اساتید رو به رو بود، اما در نهایت شیوع گسترده کرونا و مشخص نبودن زمان مشخصی برای پایان آن باعث شد تا تمام دانشگاه ها زیر ساخت آموزش مجازی را فراهم کنند.

رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم قرار گرفتن در این شرایط بحرانی و اجبار به ورود به آموزش مجازی را مقدمه ای دانست که باعث جهش در نظام آموزش عالی کشور خواهد شد.

اما تا پیش از شیوع کرونا اکثر دانشجویان و جامعه دانشگاهی آشنایی با آموزش مجازی و الکترونیک و بستر های آن نداشتند و برخی اصلا نمی دانستند که با نشستن در خانه هم می توان ادامه تحصیل داد، از پایان نامه دفاع کرد و فارغ التحصیل شد.

با شکل گرفتن و رونق آموزش های مجازی بسیاری این آموزش ها را مبتنی بر بستری لرزان می دانند که به یکباره بنا شده و با پایان کرونا بدون هیچ سر و صدایی فروخواهد ریخت، به همین دلیل درصدد شدیم که به بررسی تاریخچه شکل گیری و شروع آموزش مجازی در دانشگاه های کشور بپردازیم.

تاسیس دانشگاه مکاتبه ای قبل از انقلاب، اولین آموزش از راه دور کشور علی اکبر صفوی، رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در گفت وگو با خبرنگار  رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، افزود: قبل از انقلاب دانشگاهی مثل پیام نور به عنوان دانشگاه مکاتبه ای شکل گرفت که هدفش از تاسیس آن این بود که مطالب را برای دانشجو پست کنند و آن ها این مطالب را بخوانند و سپس امتحان دهند که بعد از انقلاب اسم این دانشگاه به نام پیام نور تغییر یافت.

سال 1381، آغاز جنب و جوش ها برای آموزش الکترونیک صفوی در ادامه با بیان اینکه قدمت دانشگاه پیام نور در دنیا به چند دهه قبل برمی گردد، اظهار کرد: تقریبا از اواخر سال 79 و اوایل دهه 80 بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا شروع به اوج گرفتن کرد.

در ایران سال 1381 اولین طرح جامع توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات کشور اعلام شد.

از این مقطع به بعد جنب و جوشی برای کاربرد های فناوری در مفهوم های آموزش الکترونیک، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و .

به صورت جدی مطرح شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: دانشگاه ها و افراد متعددی متناسب با این برنامه ها فعالیت هایی را شروع کردند؛ برای مثال در شیراز سال 1381 یک کنفرانس جهانی درباره راهکار های توسعه فناوری اطلاعات برگزار شد.

بعضی از دانشگاه ها در همین راستا از سال های 1380 تا 1381 به وزارت علوم تقاضای راه اندازی دانشگاه ها و رشته های مجازی را دادند و از این سال ها وزارت علوم درگیر بررسی تقاضا های شکل گیری مباحث مرتبط با آموزش های الکترونیکی شد.

دانشگاه شیراز پیشگام آموزش مجازی در کشور او در ادامه افزود: اولین دوره آموزش الکترونیک وزارت علوم و اولین مجوز راه اندازی و شروع به کار را دانشگاه شیراز در اواخر سال 82 گرفت و برخی رشته های مجازی و الکترونیک از اواخر سال 82 در این دانشگاه راه اندازی شد.

این رشته ها شامل: مهندسی برق و کنترل، تجارت الکترونیک و حقوق در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.

رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بعد از دانشگاه شیراز طی 6 ماه چند دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه علوم و حدیث قم، علم و صنعت و امیرکبیر نیز به این عرصه وارد شدند.

یک سال پس از آن دانشگاه هایی که مجوز گرفته بودند، اما هنوز دوره را شروع نکرده بودند به عنوان دانشگاه کاملا مجازی و الکترونیک شروع به کار کردند.

برخی از این موسسات موسسه آموزش عالی ایرانیان، موسسه آموزش عالی مهر البرز و علوم و حدیث قم بودند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب آموزش مجازی در دانشگاه ها/ جامعه دانشگاهی آمادگی پذیرش آموزش مجازی را دارد؟" صفوی در ادامه تاکید کرد: بعد از آن در طول سال های 85 – 86  عملا فعالیت های متعددی برای توسعه دوره های مجازی شکل گرفت و چیزی حدود 7 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کاملا مجازی تاسیس شد.

بعد از آن دانشگاه های دولتی نیز به این سمت و سو کشیده شدند.

حدود 20 تا 30 دانشگاه دولتی و حدود 8 موسسه غیر انتفاعی در این سال ها در آموزش مجازی فعال بوده و اقداماتی را انجام دادند.

البته تنها حدود 10 تا 20 درصد از فعالیت های این دانشگاه ها به صورت مجازی بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در ادامه بیان کرد: بسیاری از قوانین و الزامات در برنامه های توسعه کشور در این سال ها دیده شده بود، اما نه با جدیت دنبال شد و نه مسئولان و مقامات ارشد کشور شناخت کافی از ظرفیت های این آموزش الکترونیک داشتند؛ لذا نتیجه آن این بود که خیلی اجازه توسعه به آموزش های الکترونیک و سرمایه گذاری لازم به آن ها داده نشد.

کرونا باعث شد مسیر 15 ساله را 2 ماهه طی کنیم او در ادامه بیان کرد: با اتفاقی که در زمان کرونا افتاد به یکباره مجبور شدیم در زمانی بسیار کوتاه مسیری که باید در 15 سال طی می شد ظرف یک تا دو ماه طی کنیم و 90 درصد آموزش عالی کشور که هیچ آشنایی با آموزش الکترونیک نداشتند مجبور شدند که به سراغ این ابزار بیایند.

آنچه که هم اکنون در 90 درصد دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی کشور در حال انجام است،  حدود 20 تا 30 درصد ظرفیت آموزش الکترونیک است و خیلی از مولفه ها هنوز در آن به کار برده نشده است.

معایب آموزش الکترونیک در ایام شیوع کرونا صفوی در ادامه با بیان اینکه مسیری که در این 3 ماه طی کرده ایم حدود 30 درصد از مسیر رسیدن به آموزش الکترونیک است، اضافه کرد: این آموزش از نظر کیفی نسبت به آنچه که می تواند باشد بسیار پایین تر است.

یکی از مولفه های آموزش الکترونیک تولید محتوا های جذاب است، ولی دانشگاه ها فرصتی برای ارائه محتوای با کیفیت نداشته اند.

او در ادامه درباره سایر نواقص آموزش الکترونیک نیز گفت: دومین نکته ضعف آموزش الکترونیک این است که اساتید، دانشجویان و مدیران نحوه استفاده از آموزش مجازی را نیاموخته اند و معیار ها و شاخصه های رشد کیفیت نیز تعریف نشده است.

البته نباید نادیده گرفت که در این شرایط بحرانی با سرعت وارد کار شدیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز درباره سایر اقدامات انجام شده برای افزایش کیفیت آموزش مجازی، افزود: در این مدت که آموزش مجازی در دانشگاه های ما شروع شده است 30 تا 40 کارگاه آموزشی برای دانشگاه های کشور برگزار شد و در این کارگاه ها حدود 30 هزار استاد آموزش دیدند.

مزایای آموزش الکترونیک در ایام کرونا رییس کارگروه سیاست گذاری و نظرات تخصصی آموزش های الکترونیکی وزارت علوم تحقیقات و فناوری درباره نکات مثبت آموزش الکترونیک در دانشگاه ها نیز گفت: به دلیل اهمیتی که این آموزش دارد و تحول بنیادینی که در سیستم آموزش عالی کشور ایجاد می کند تضمین می کنم که این آموزش الکترونیک باعث خواهد شد آموزش عالی ایران در مسیر فناوری و تکنولوژی رشد بسیار بالا و حرکت رو به جلویی داشته باشد.

صفوی درباره دلایل این تحول آموزش عالی ایران، تاکید کرد: مهارت حدود 80 تا 90 درصد استادان ما که فاصله زیادی از این ابزار ها داشتند به مقدار زیادی رشد کرده است، دانشجویان با این ابزار آموزش الکترونیک آشنا شدند، زیر ساخت های دانشگاه ها در این مسیر به مقدار زیادی رشد کرده است.

به دلیل اینکه محتوا های دروس روی فضای اینترنت قرار می گیرد همه در راستای اطمینان، دقت و شفاف کردن منابع حرکت می کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آموزش مجازی - آموزش - دانشگاه ها - دانشگاه های ایران - الکترونیکی - مجازی - وزارت علوم - دانشگاه - کارگروه - گیری - شروع - تخصصی - سیاست - وزارت - رییس - علوم - شرایط بحرانی - گزارش - ایران - دانشجویان - کشور - اعتراضات - بیان - زیر ساخت - خبرنگار - گسترده - اساتید - بحرانی - شرایط - پایان

آخرین اخبار سرویس:
طراحی دستگاه ضدعفونی کننده پاششی هوشمند

بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان برای هوشمندسازی خطوط ریلی با پهپاد

طراحی دستگاه ضدعفونی کننده پاششی هوشمند

طراحی دستگاه ضدعفونی کننده پاششی هوشمند

ژاکت نانویی مقاوم در برابر بریدگی تولید شد +فیلم

دانشجویان اصفهانی مساله حجاب را از مدیرکل ارشاد اصفهان مطالبه می کنند

طراحی دستگاه ضدعفونی کننده پاششی هوشمند

تصفیه آب با کمک یک ورقه آلومینیومی!

ایجاد مرکز نوآوری راه آهن با حمایت معاونت علمی

​مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی تا فردا

مزیت های دانشگاه ها و کشور ایتالیا برای تحصیل

افزایش 2 برابری فعالیت انجمن های علمی دانشگاه علامه در سال 98

ترم تابستانی دانشگاه بیرجند از 28 تیر تا 23 مرداد برگزار می شود

رقابت بیش از 2100 کرمانشاهی در آزمون دکتری 99

افزایش 2 برابری فعالیت انجمن های علمی دانشگاه علامه در سال 98

ساماندهی اطلاعات اعضای هیئت علمی در پایگاه های استنادی

پیشنهاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

ساخت ربات چنگک شکل برای کار با اشیا باریک و نازک توسط محققان دانشگاه MIT

داستان دوستی ای که به واسطه اش دنیا را برق می گیرد / علمی برای تمام لحظه ها!

رتبه اول دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی در نظارت بر عملکرد مراکز آموزشی

دانشگاه تهران در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه ها رتبه نخست را کسب کرد

مزیت های دانشگاه ها و کشور ایتالیا برای تحصیل

برنامه های وزارت آموزش وپرورش برای اجرای سند تحول

استفاده از اتوماسیون شناختی برای توسعه بهره وری در فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی

فراخوان طراحی و تولید دستگاه لارنگوسکوپ با حمایت پارک علم و فناوری گلستان منتشر شد

هیات هفتگی دانشگاه شریف مجازی برگزار می شود

سیاره ای که شاید یک سیاهچاله کهن باشد

تمدید مهلت دفاع تا آبان ماه/تاکید بر ارائه دروس نظری در ترم آتی

پرواز نورانی ترین شهاب سنگ

ساخت داربستی با غلظت متغیر اکسیژن

دانشجویان آزاد برای انتخاب محل آزمون دکتری تا فردا فرصت دارند

تکمیل ثبت نام در پیش دبستان و دبستان پسرانه سمای رشت

پاسداشت شهیده حجاب بانو سیده محترم قاضی در دارالمؤمنین کاشان

اردو های جهادی در مناطق سفید قزوین برگزار می شود

روباتی که به راحتی با سیم ها کار می کند

مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد تا فردا

دانشگاه آزاد اسلامی با 2 پله ارتقا در جایگاه 94 جهان در تولیدات علمی قرار گرفت

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات ابقا شد

دانشجویان آزاد برای انتخاب محل آزمون دکتری تا فردا فرصت دارند

دانشجویان دانشگاه آزاد برای انتخاب محل آزمون جامع دکتری تا فردا، 25 تیر فرصت دارند

تعداد متخلفین در آزمون معارف کاهش یافت/ تغییر در رویه آزمونها

تولید ربات های ظریف با قابلیت نصب کابل

چهارشنبه پایان مهلت انتخاب محل آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

سیاره 9 می تواند یک سیاهچاله نخستین باشد

اعلام مهلت انتخاب محل آزمون دکتری 99

سیاره 9 می تواند یک سیاهچاله نخستین باشد

سیاره 9 می تواند یک سیاهچاله نخستین باشد

تأسیس مرکز نوآوری راه آهن با حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهور

ساخت داربستی با غلظت متغیر اکسیژن

تولید ربات های ظریف با قابلیت نصب کابل

مهلت دانشجویان دانشگاه شریف برای جمع آوری وسایل از خوابگاه ها تمدید شد/ امکان ارائه وکالت برای کاهش مراجعات حضوری

تفاهم نامه مرکز بازرسی با دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان منعقد شد

مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی تا فردا

​مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی تا فردا

دانشجویان آزاد برای انتخاب محل آزمون دکتری تا فردا فرصت دارند

دانشجویان آزاد برای انتخاب محل آزمون دکتری تا فردا فرصت دارند

رتبه برتر کشوری روابط عمومی دانشگاه مازندران

تصفیه آب با کمک یک ورقه آلومینیومی!

نخستین روبات تمام خودکار حسابرسی ساخته شد+ فیلم

250 درس در سامانه مجازی دانشگاهیان ارایه می شود

دانشجویان متخلف در آزمون های مجازی دروس معارف تعلیق شدند

حضور 36 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی لایدن 2020

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان رتبه سوم «روابط عمومی الکترونیک» کسب کرد

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات

آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری نیست

افزایش چشمگیر دانشگاه های ایران در رتبه بندی لایدن 2020

استفاده ی گسترده تر روابط عمومی ها از بستر فناوری اطلاعات ضروری است/ شیوع بیماری کرونا ما را به سمت توجه بیشتر به فناوری سوق داد

دانشگاه اصفهان پژوهشگر پسادکتری می پذیرد

نقاط کوانتومی با قابلیت تنظیم مکانیکی تولید شد

پیشنهاد عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی برای حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

انجام تست کووید 19 برای تمام افراد جامعه ضروری نیست

دانشگاه اصفهان پژوهشگر پسادکتری می پذیرد

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور اعلام شد + جزییات

گردشگری راه اصلی در جذب سرمایه و توسعه کشور است

لغو امتحانات حضوری دانشگاه تهران تا اطلاع ثانوی

علت کم بودن خوابگاه های متاهلی دانشجویی

اعلام نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه تهران

اولویت استقرار در ناحیه نوآوری پردیس با شتاب دهنده های نوآوری است

همکاری های دانشگاه سمنان و دانشگاه مل تکنولوژی تایپه تایوان گسترش می یابد

چهار نفر از کارگران هفت تپه بازداشت شدند

دستیابی به دانش فنی تولید ظروف اسفنجی از نشاسته

تحصیل در نور، صدورگواهی تحصیلی از بابلسر

تدوین دستورالعمل ویژه انتخاب واحد و ثبت نام دوره تابستان در واحد تهران غرب/ نیازی به مراجعه حضوری دانشجویان نیست

کسب 3 رتبه برتر مسابقات قرآن و عترت توسط دانش آموزان سمای پردیس

روابط عمومی دانشگاه سمنان بر سکوی نخست جشنواره روابط عمومی های وزارت علوم ایستاد

دستیابی به دانش فنی تولید ظروف اسفنجی از نشاسته

نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه تهران اعلام شد

کنکور ارشد و دکتری حذف شود/ کاهش سهمیه ها از 19 به 3 مورد

روابط عمومی دانشگاه سمنان بر سکوی نخست جشنواره روابط عمومی های وزارت علوم ایستاد

جذب حداکثری دانشجو اولویت نخست دانشگاه آزاد اسلامی مازندران است

عاملی: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

افزایش چشمگیر حضور دانشگاه های ایران در معیار رتبه بندی لایدن 2020

افزایش چشمگیر حضور دانشگاه های ایران در معیار رتبه بندی لایدن 2020

طراحی سامانه شناسایی اکسیژن فعال در التهابات ریوی + فیلم

حضور 36 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی لایدن 2020/ افزایش چشمگیر دانشگاه های ایرانی

250 درس در مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان ارائه می شود/ تعلیق دانشجویان متخلف در آزمون های معارف

زیر آسمان همین شهر / شماره بیست و یکم نشریه دانشجویی «کاری نو» منتشر شد

مقررات جدید آموزشی وزارت علوم برای ترم آینده

تقویم آموزشی مهر ماه دانشگاه خوارزمی اعلام شد/ انتخاب واحد درسی از 15 شهریورماه

بیانیه نهایی هیأت داوران جشنواره روابط عمومی های برتر دانشگاه ها

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران

تاریخچه شکل گیری آموزش مجازی در دانشگاه های ایران