مطالب مرتبط:
مشکل واحد های صنعتی خراسان رضوی در تامین مواد اولیه
مشکل واحدهای صنعتی خراسان رضوی در تامین مواد اولیه
تامین نهاده های دامی خراسان رضوی به واردکنندگان استانی واگذار شود
تولید گندله در فولاد خراسان رضوی رکورد شکست
برگزاری نماز عید فطر در بیش از هزار و 500مسجد خراسان رضوی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 خرداد 1399 ساعت 08:252020-05-24اقتصادي

کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص ارز، دو مشکل صنایع خراسان رضوی


ایرنا- فعالان صنعتی خراسان رضوی در نخستین نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص کافی ارز را به دو عنوان مشکل اساسی صنایع در دوران کرونا عنوان کردند.

- مشهد- ایرنا- فعالان صنعتی خراسان رضوی در نخستین نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص کافی ارز را به دو عنوان مشکل اساسی صنایع در دوران کرونا عنوان کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز یکشنبه اتاق بازرگانی خراسان رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این نشست که شنبه شب در مشهد برگزار شد گفت: یکی از دغدغه های مدیران صنایع این است که بتوانند با ارز صادراتی خود مواد اولیه وارد کنند به طوری که برخی واحدها یک ماه است که برای واردات و دریافت ارز ثبت سفارش انجام داده اند اما بانک مرکزی هنوز مجوز تخصیص ارز را نداده است.

غلامعلی رخصت افزود: ارز حاصل از صادرات واحدها باید به تامین مواد اولیه آنها اختصاص پیدا کند و باید به تولیدکننده اجازه این کار داده شود.

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست در تشریح مسائل صنایع غذایی استان در دوران شیوع کرونا گفت: مشکلات صادراتی در اغلب مرزها نظیر مرز بازرگان، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان، مشکلات تخصیص ارز و ارز نیمایی برای تامین مواد اولیه تولید، تورم نرخ خرید مواد اولیه برای تولید از جمله مشکلات صنایع غذایی است.

امیر مهدی مرادی افزود: تخصیص ندادن ارز، عدم امکان صدور مجوز ترخیص مواد اولیه از گمرک، مشکلات در جذب نیروی انسانی و رقابت به وجود آمده بین قطعه سازان در این زمینه از جمله مشکلات عمده قطعه سازان خراسان رضوی در دوران کرونا بوده است.

وی ادامه داد: بررسی های اتاق بازرگانی خراسان رضوی نشان می دهد که با شیوع کرونا به طور متوسط به ازای هر نفر روزانه بین 150 تا 200 هزار ریال هزینه جدید به تولیدکنندگان تحمیل شده است.

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خراسان رضوی از موضوع تامین نقدینگی با توجه به برنامه افزایش تیراژ خودروسازان به عنوان مشکل اساسی صنعت قطعه سازی نام برد و گفت: در برخی واحدها هنوز حتی 10 درصد از وجه کل محصولات ارائه شده به ایران خودرو دریافت نشده است.

مرادی افزود: ضمن این که وعده ارائه تسهیلات به قطعه سازان محقق نشده، اغلب مطالبات بالای 120 روزه آنان نیز از طرف خودروساز تسویه نمی شود و در این شرایط امکان ادامه تامین قطعات با تسویه حساب 120 روزه دیگر وجود ندارد زیرا خرید مواد اولیه نقد و تامین مواد اولیه خارجی نیز بسیار گران تمام می شود.

وی با اشاره به مشکلات صنعت نساجی خراسان رضوی گفت: صنعت نساجی در چالش تحریم ها گرفتار آمده و واردات مواد اولیه آن به شدت با مشکل همراه شده است و از طرفی شمار زیادی از نیروی این صنعت برای بیمه بیکاری اقدام کردند که البته بهتر بود این هزینه بابت تامین شغل صرف می شد.

او ادامه داد: طی دو سال گذشته با توجه به گران شدن نرخ ارز، زمینه برای صادرات پوشاک فراهم شده و از طرفی، حجم قاچاق کاهش یافته است و بدین ترتیب اندازه بازار گسترش یافته و حجم فروش سالهای اخیر بسیار مناسب بوده است.

مرادی اضافه کرد: در حال حاضر بازار کشور در اختیار صنایع داخلی است ولی صادرات به دلیل شیوع کرونا دچار مشکل شده است و باید رایزنی های لازم انجام بگیرد تا این مسیر بار دیگر هموار شود، یکی از پیشنهادات ما برای کمک به بخش صنعت این است که در شرایط موجود از ظرفیت خالی تولید شرکت ها بهره گرفته و طرح تولید بدون کارخانه اجرایی شود.

انباشت 20 هزار خودرو به دلیل کمبود قطعه رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در دو سال گذشته با نظر مثبت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از 300 تا 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری ثابت در صنعت قطعه سازی استان انجام گرفت و بستر اشتغال سه تا چهار هزار نفر در واحدهای قطعه سازی استان فراهم آمد.

محمدمهدی شکورزاده افزود: زیربنای قطعه سازی در استان ایجاد شده و این صنعت از بخشهایی است که می تواند تکنولوژی را وارد کشور کند، اشتغالزایی نماید و تولید ثروت را هم به دنبال داشته باشد.

وی درباره مشکل تخصیص ارز گفت: به دلیل عدم تخصیص ارز بیش از 20 هزار خودرو به واسطه کمبود قطعه در انبار خودروسازان استان متوقف شده اند در حالی که امکان تامین قطعات مورد نیاز در استان وجود دارد.

شکورزاده اظهار داشت: طرف خارجی به ما اطمینان کرده و بدون دریافت پول، مواد اولیه را برای ما ارسال کرده است اما بانک مرکزی می گوید تا زمانی که مدارک لازم درباره پرداخت ارز و واردات مواد اولیه را ارائه ندهیم، نمی توانیم از آن کالا استفاده نماییم.

لزوم کنترل واردات قند و شکر مدیرعامل شرکت قند تربت حیدریه نیز در این نشست گفت: در حوزه صنعت شکر برکات افزایش قیمت در بازار نصیب واسطه ها می شود و سودی به کارخانه ها نرسیده است و هنوز قیمتها مشخص نیست.

احسان الله اژدری افزود: امروز نرخ چغندر50 درصد افزایش یافته است و با قیمت کنونی، تولید توجیهی ندارد و برخی واحدهای تولیدی استان به این دلیل تعطیل شده اند.

وی ادامه داد: تقاضای ما کنترل سیاستهای واردات قند و شکر توسط دولت است تا بتوانیم به تولید داخل بپردازیم.

تفویض اختیارات به استانها می تواند گره گشای مشکلات صنعت باشد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم گفت: لازم است در برخی موارد تفویض اختیار به مدیران استانی انجام گیرد تا ظرفیت کافی در استان خراسان رضوی برای گره گشایی از مشکلات وجود داشته باشد وگرنه عمده این مسائل به مرکز حواله می شود.

محمدرضا مس فروش افزود: مشکلاتی که در حوزه ارز مطرح می شود صحیح است اما در سمت دیگر، رییس کل بانک مرکزی نیز از عدم بازگشت 20 میلیون دلار ارز صادراتی سخن می گوید که در این زمینه باید به سیستم بانکی نیز حق داد.

وی با بیان این که هم اکنون سفره مردم و نرخ کالاهای اساسی دغدغه اصلی بانک مرکزی و مسوولان است ادامه داد: امروز قیمت حبوبات به طور میانگین برای هر کیلوگرم به 200 هزار ریال رسیده است درحالی که در ابتدای سال 98 قیمت پنج هزار ریال بود پس دولت حق دارد که نگران التهاب در جامعه باشد.

او اضافه کرد: پیش از این، برای تامین نقدینگی طرحهای صنعتی با پیشرفت بیش از 60 درصد تسهیلات اختصاص می یافت اما با تقاضای ما جهت تخصیص تسهیلات براساس 50 درصد پیشرفت فیزیکی در سال جاری موافقت شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: 451 طرح تولیدی در خراسان رضوی با تخصیص تسهیلات مزبور به ثمر خواهند نشست.

مس فروش با اشاره به وضعیت معدنی خراسان رضوی گفت: امسال احیای معادن کوچک و واگذاری 390 محدوده اکتشافی در استان در دستور کار قرار گرفته است که اگر تنها یک سوم آن به ثمر بنشیند، تحولی جدّی در مناطق محروم استان رخ می دهد.

وی ادامه داد: برای فعالیت شرکت ملی صنایع مس ایران در جنوب خراسان رضوی به منظور اکتشاف، فرایند استخراج و تولید کاتد مس نیز مجوز اخذ شده است.

نسبت مالکانه 20 درصدی در 90 درصد واحدهای تولیدی خراسان رضوی دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: موضوع عدم ارائه کد تخصیص ارز به درستی مطرح شد زیرا حدود سه ماه است که تخصیص کد ارزی با کندی انجام می گیرد و بعد از ارز دولتی و نیمایی، پرداخت ارز حاصل از صادرات و حتی ارز آزاد نیز به دشواری و با تاخیر در حال انجام است.

حسن مونسان افزود: مشکلات بسیاری دامنگیر کشور شده است و معتقدیم مسوولان نظام به دنبال رفع موانع و مشکلات هستند اما با توجه به شرایط و وضعیت کشور، این مشکلات در هر جایی درست شود خرابی را در جایی دیگر به دنبال دارد.

وی ادامه داد: امروز در مسیر کمک به صنعتگران موانعی اساسی وجود دارد که ما این موانع را احصاء و بررسی و به مسوولان اطلاع دادیم.

دبیر شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی گفت: برخی از این موانع مربوط به قوانین است که اصلاح آنها دشوار است اما بسیاری مربوط به آیین نامه ها، دستورالعمل ها و مقررات است و دلیل اصلی آن نیز کسانی هستند که این موارد را می نگارند، آنان در بطن ماجرای تولید نیستند و از درک مقتضیات آن دور هستند.

مونسان افزود: نسبت مالکانه در 90 درصد واحدهای اقتصادی ما به ویژه در بخش تولید زیر 20 درصد است و این یکی از چالشهای موجود به شمار می آید ودر موضوع نسبتهای مالکانه که یکی از موانع اصلی در پرداخت سرمایه در گردش به شمار می آید این نسبت از 25 درصد به 15 درصد کاهش یافته است.

او ادامه داد: اتفاق دیگری که امسال رخ داده این است که برای واحدهای با گردش مالی تا 50 میلیارد ریال می توان بدون در نظر گرفتن صورت مالی تایید شده تسهیلات پرداخت کرد.


کلید واژه ها: خراسان رضوی - اتاق بازرگانی - خراسان - مواد اولیه - بازرگانی - صنایع - رضوی - اتاق بازرگانی خراسان رضوی - کمیسیون - صنعت - تخصیص - مواد - اتاق - کمبود - کشاورزی - نخستین - نشست - فعالان - مشکل - رییس کمیسیون - ارز صادراتی - اساسی - صنعتی - دوران - معادن - کرونا - بانک مرکزی - گزارش روز - ثبت سفارش - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
بررسی کشتی لوکس آئودی، A 8 پلاگین هیبرید 2020+ تصاویر

آخرین آمار تلفات کرونا در روسیه

جزییات واگذاری بسته 50 میلیونی به استارت آپهای آسیب دیده از کرونا

پرفروش ترین کنسول های بازی در جهان

الزام کارکنان ادارات هرمزگان به استفاده از ماسک

تاجرنیا: مجلس جدید شرایط ارتباط با دنیای بیرون را فراهم کند

پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

داشتن برگه سهام نشانه مشمولیت است؟

سلاح ورزی: مجلس به خلق ارزش اقتصادی کمک کند

پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

متناسب سازی حقوق بازنشستگان اولویت تامین اجتماعی

سلاح ورزی: مجلس به خلق ارزش اقتصادی کمک کند

متناسب سازی حقوق بازنشستگان اولویت تامین اجتماعی

بازگشت کرونا به کیش پس 21 روز وضعیت سفید

معرفی خودرو اسپورتیج

استخدام طراح و تولید کننده محتوا در شرکت چمون بیوتی

قیمت طلا و سکه، امروز 8 خرداد 99

چگونه سهام عدالت اموات را به نام وراث بزنند؟

سلاح ورزی: مجلس به خلق ارزش اقتصادی کمک کند

بازگشت کرونا به کیش پس 21 روز وضعیت سفید

حرف فدراسیون فوتبال اسپانیا به کرسی نشست

کباب کاکوری؛ غذای خوشمزه هندی

استخدام بازرس و پرسشگر جهت بازدید از سوپر مارکت ها در تهران

استخدام مدیر مالی بصورت تمام وقت در شرکت به آرا

استاندار مرکزی دستور تسریع در بهره برداری زیرگذر قلعه نو را صادر کرد

ارسال اولین محصول تولیدی گندله شرکت سیمیدکو به مقصد اهواز

تفاوت شمع گرم و سرد در خودرو ها

نفتکش ایرانی فاکسون وارد آبهای ونزوئلا شد

مهلت، شرایط و نحوه ثبت نام و پیش فروش خودرو سایپا و ایران خودرو خرداد 99 + تاریخ قرعه کشی

تکلیف سهام عدالت متوفیان روشن شد

قرعه کشی صرفاً در واگذاری خودرو موفق است نه برای شکستن قیمت بازار

تعداد ثبت نام کنندگان ایران خودرو و سایپا امروز

وقتی مهریه تبدیل به چالش می شود

کلاهبرداری در سایه خواب دستگاه های نظارتی

مطالبات 800 کارگر چند واحد نیمه تعطیل ریسندگی قزوین پرداخت شد

همسان سازی حقوق و انتظار 3/5 میلیون بازنشسته

ملزومات تحقق تورم 22 درصدی

ملزومات تحقق تورم 22 درصدی

ملزومات تحقق تورم 22 درصدی

343 میلیارد تومان برای پروژه های بالای  60 درصد پرداخت شد

افزایش میزان بیکاری معلولان در دوران کرونا

فال روزانه شخصی / 9 خرداد ماه

واکسن کرونا ساخته شد / خبر خوش مردادماه واکسن توزیع می شود

نحوه سود کردن از فروش سهام عدالت + جزییات

افزایش میزان بیکاری معلولان در دوران کرونا

ایجاد بیش از 40 هزار میلیارد تومان عمق در بازار سرمایه

343 میلیارد تومان برای پروژه های بالای  60 درصد پرداخت شد

این هتل می خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

واریز بیمه بیکاری کرونایی از هفته آینده

پیش بینی اعتبار 80 هزار میلیارد تومانی برای طرح های قابل تکمیل کشور/ لزوم تعهد مجری سد شفارود به تکمیل طرح تا فروردین 1400

هزینه نجومی بارسا برای یافتن همبازی مسی و سوارس

پروژه تامین آب غیزانیه خوزستان تا پایان خرداد به بهره برداری می رسد

چرایی رهاشدن ساختمان های نیمه کاره در تهران

چه خبر از بدهکاری ایرلاین ها و هتل ها؟

جهش تولید همواره مورد توجه گل گهر بوده است

کره جنوبی نرخ بهره خود را کاهش داد

بیمه بیکاری کرونایی هفته آینده واریز می شود

معیشت مردم و تلنگری به مسئولان / خانواده ها را توانمند کنیم

چه خبر از بدهکاری ایرلاین ها و هتل ها؟

نفتکش ایرانی فاکسون وارد آب های ونزوئلا شد

هجوم ملخ ها به مناطق شهری اردستان موجب نگرانی مردم شده است؛

نحوه سود کردن از فروش سهام عدالت + جزییات

تصاویر/ چیدن گیاهان دارویی در ارتفاعات سامان

توصیه ای به خریداران خودرو

استقبال از حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی

تصاویر/ چیدن گیاهان دارویی در ارتفاعات سامان

شاهرود و میامی «سفید» شدند/ بستری های استان سمنان به 40نفر رسیدند

اُفت و خیز شاخص در اولین هفته خرداد 99

چرایی رهاشدن ساختمان های نیمه کاره در تهران

نوسازی ناوگان جاده ای با کامیونهای دست دوم!

نوسازی ناوگان جاده ای با کامیونهای دست دوم!

بانک مرکزی چین 240 میلیار یوآن به بازارهای مالی تزریق کرد

نوسازی ناوگان جاده ای با کامیونهای دست دوم!

نفتکش ایرانی فاکسون وارد آبهای ونزوئلا شد

بانک مرکزی چین 240 میلیار یوآن به بازارهای مالی تزریق کرد

کره جنوبی نرخ بهره خود را کاهش داد

آخرین آمار جهانی کرونا؛ شمار مبتلایان به شش میلیون نزدیک شد

ادامه فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال

فروش خوراک دام در بازار سیاه قاچاق است

شهرداران از هزینه کردهای بی مورد پرهیز کنند

ارائه تسهیلات به بازنشستگان از شنبه هفته آینده/ وصول 8 هزار میلیارد از بدهی دولت به تأمین اجتماعی

نفتکش ایرانی فاکسون وارد آبهای ونزوئلا شد

قرعه کشی صرفاً در واگذاری خودرو موفق است نه برای شکستن قیمت بازار

درجه سخت گیری نظارت در قم بالاتر از استان های دیگر است

از درخواست رسیدگی به پروژه های بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد تا بازار آشفته آهن آلات

سونامی دوباره در بخش کشاورزی؛ این بار تولید گوجه فرنگی/ علت اصلی تولید مازاد محصولات کشاورزی چیست؟

کشف 1014 دستگاه انواع خودرو صفر کیلومتر احتکار شده طی 72 ساعت گذشته

آخرین قیمت انواع موتور سیکلت / معرفی و بررسی کاوازاکی نینجا Z250

ارائه تسهیلات به بازنشستگان از شنبه هفته آینده

مهلت، شرایط و نحوه ثبت نام و پیش فروش خودرو سایپا و ایران خودرو خرداد 99 + قیمت جدید

عدد 69 را به نیت حضرت زینب (س) انتخاب کردند

گفت وگو| احتمال ثبت رکورد 60 هزار مگاواتی پیک مصرف برق در تابستان امسال

توضیح نوبخت درباره پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان | پول در خزانه نباشد یک ریال حقوق پرداخت نمی شود

پیش بینی اعتبار 80 هزار میلیارد تومانی برای طرح های قابل تکمیل کشور/ لزوم تعهد مجری سد شفارود به تکمیل طرح تا فروردین 1400

تولید و مصرف استاندارد مرغ 1600 گرمی

زمان و تاریخ قرعه کشی ایران خودرو و سایپا در ثبت نام طرح فروش 99

بهره برداری از شهربازی کیو، 15 ماه دیگر

جذب 100 درصدی تسهیلات اشتغال روستایی ایلام

زندگی با دیوار پلاستیکی/ تصاویر

کلنگ ساختمان داروخانه و مرکزدرمانی هلال احمر مهریز به زمین زده شد

کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص ارز، دو مشکل صنایع خراسان رضوی

کمبود مواد اولیه و عدم تخصیص ارز، دو مشکل صنایع خراسان رضوی