مطالب مرتبط:
سازه های ساحلی قاتل لاک پشت های دریایی بوشهر
تبریک تولد AFC برای قاتل پرسپولیس/عکس
فرزندان خاشقجی، قاتل پدرشان را بخشیدند
قتل آنلاین در قرنطینه کرونا / قاتل نمی دانست در برابر دوربین پخش زنده است
تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر به 684 نفر رسید
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 09:222020-05-23سياسي

سازه های ساحلی قاتل لاک پشت های دریایی بوشهر


ایرنا- سواحل و جزایر خلیج فارس در استان بوشهر به عنوان مهمترین زیستگاه و محل لانه گزینی و تخم گذاری لاک پشت های دریایی است که در دهه های اخیر ساخت و سازهای ساحلی به عنوان مهمترین عوامل تهدید کننده حیات این جانوران شناخته شده است.

- بوشهر- ایرنا- سواحل و جزایر خلیج فارس در استان بوشهر به عنوان مهمترین زیستگاه و محل لانه گزینی و تخم گذاری لاک پشت های دریایی است که در دهه های اخیر ساخت و سازهای ساحلی به عنوان مهمترین عوامل تهدید کننده حیات این جانوران شناخته شده است.

بر اساس سنگواره های موجود و فرضیه های مختلف حضور لاک پشت ها در سطح کره زمین و دریاها مربوط به دوره ژوراسیک از تاریخ زمین شناسی است و لاک پشت های دریایی باعث دگرگونی حیات جانوری شده است.

 لاک پشت دریایی در گروه مهره داران خونسرد جای می گیرد و هفت گونه مختلف دارد و بدنش نسبت به گونه هایی که روی خشکی زندگی می کنند، کشیده تر است.

 بزرگسال این گونه آبزی به طور معمول در آب های ساحلی کم عمق، خلیج ها و تالاب ها زندگی می کنند در حالی که جوانترها علاوه بر رودها و خلیج ها در دریاها نیز پیدا می شوند.

از قرن 18 میلادی به بعد افزایش جمعیت و مصارف انسانی و عوامل دیگر ازجمله سازه های دریایی، آلودگی آب ها، ساخت و سازهای ساحلی و افزایش فعالیت های دریانوردی و صیادی در سطوح مختلف باعث مرگ و میر و کاهش جمعیت این خزنده شده است.

در استان بوشهر پارک ملی دریایی نایبند، جزایر ام الگرم و نخیلو در پارک ملی دریایی دیر نخیلو و جزایر خارگ و خارگو از جمله زیستگاه های لاک پشت ها هستند.

تخم گذاری لاک پشت ها در سواحل بوشهر  پارک ملی دیر نخیلو و بیشتر جزایر نخیلو و ام الگرم، سواحل پارک ملی دریایی نایبند و جزیره خارگو از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ماه شاهد حضور گونه لاکپشت منقار عقابی هستند که برای تخم گذاری سواحل ماسه ای امن این مناطق را انتخاب می کنند.

فرایند لانه سازی لاک پشت دریایی چند مرحله ای است طوریکه ابتدا لاک پشت ماده شب هنگام از دریا بیرون می آید و به سمت ساحل می رود تا جایی تاریک و آرام که بهترین نقطه برای تخم گذاری است را پیدا کند و پس از انتخاب موقعیت، جانور لانه خود را در آن حفر و شروع به تخم ریزی می کند.

شمار تخم های موجود در لانه هر لاک پشت دریایی بسته به گونه آن متفاوت است اما این جانوران برای جای دادن تخم های خود به بیشتر از یک لانه نیاز دارند.

 به طور متوسط هر لاک پشت دریایی 110 تخم را در یک لانه قرار می دهد و در هر فصل به 2 تا 8 لانه نیاز پیدا می کند، کمترین تعداد تخم ها را لاک پشت های پشت تخت یا Flatback می گذارند که برابر با 50 عدد است و بیشترین تعداد هم متعلق به لاک پشت های منقاری است که از 200 عدد فراتر می رود.

پس از مرحله تخم گذاری جانور شروع به پوشاندن سطح لانه می کند تا اینکه سطح روی تخم ها کامل پوشیده شود و در پایان نوبت به مرحله استتار می رسد که در این مرحله لاک پشت با حرکت آرام بدنش به جلو و عقب شن های خشک را روی سطح لانه می ریزد و تلاش می کند تا تخم هایش را از دید جانوران شکارچی دور نگه دارد و در واقع اصلی ترین کاری است که لاک پشت دریایی برای مراقبت از تخم هایش انجام می دهد.

لاک پشت های نوزاد پس از گذشت 50 روز از تخم ها بیرون می آیند و به طرف دریا حرکت می کنند.

پایش هرساله لاک پشت های دریایی  کارشناس موزه و ژنتیک اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این  ارتباط گفت: لاک پشت های دریایی برای تخم گذاری به سواحل شنی محل تولد عزیمت می کنند که سواحل و جزایر استان بوشهر نیز همه ساله شاهد حضور لاک پشت های دریایی برای لانه گزینی و تخم گذاری است.

وی بیان کرد: پارک ملی دریایی نایبند، جزایر ام الگرم و نخیلو در پارک ملی دریایی دیر نخیلو و جزایر خارگ و خارگو از توابع شهرستان بوشهر از جمله زیستگاه های لاک پشت ها در استان بوشهر است.

حسین جعفری ادامه داد: گونه هایی که برای تخم گذاری به سواحل استان بوشهر می آیند در مرتبه اول گونه پوزه عقابی با نام علمی (Eretmochelys) که پراکنش وسیعی در سطح استان بوشهر دارد و در مرتبه دوم لاک پشت سبز با نام علمی (chelonian mydas) است که فقط در جزایر خارگ و خارگو برای تخم گذاری به ساحل مراجعه می کند.

وی ادامه داد: پایش لاکپشت های دریایی همه ساله در مناطق یاد شده در استان بوشهر انجام می شود که  امسال نیز پایش این لاکپشت ها در استان بوشهر در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: این اداره کل 10سال متوالی است که نسبت به پایش مستمر لاک پشت های دریایی اقدام کرده  و در سال 99 نیز مانند سه سال گذشته شرکت پتروشیمی مبین به عنوان حامی حفاظت از لاک پشت های استان بوشهر،  با همکاری در این طرح مشارکت کرده است.

جعفری گفت: پایش لاک پشت ها شامل حراست و پاکسازی از زیستگاه های تخم گذاری، بیومتری، بیرومتری و شمارش تخم و تگ گذاری آنها است.

رییس اداره دریایی محیط زیست استان بوشهر  گفت: کارشناسان با حضور در مناطق مختلف که بیشتر تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است نسبت به زیست سنجی، بررسی وضعیت سلامت، نحوه تخم گذاری و علامت گذاری لاکپشت های ماده لانه گزین اقدام می کنند.

محمد امین طلاب افزود: پارک ملی دیر نخیلو و در جزایر نخیلو و ام الگرم، سواحل پارک ملی دریایی نایبند و سواحل جزیره خارگو از اواخر اسفند ماه تا اواخر خرداد ماه شاهد حضور گونه لاکپشت منقار عقابی است که برای تخم گذاری سواحل ماسه ای امن این مناطق را انتخاب می کنند.

وی ادامه داد: لاک پشت های دریایی از گونه های مهم جانوران دریایی هستند که بخش کوچک ولی مهم از زندگی خود را به سواحل مناسب برای زادآوری می آیند که حفاظت از این مناطق نقشی مهم در حفظ بقای این گونه دارد.

تهدیدهای اصلی برای حیات لاک پشت های دریایی  طلاب گفت: لاک پشت های ماده با توجه به اینکه تعداد زیادی تخم در لانه می گذارند ولی از لانه و تخم و نوزادان خود محافظت نمی کنند و به همین دلیل عوامل تهدید (طبیعی و انسانی) زیادی در به ثمر نرسیدن و تلفات زادآوری این گونه وجود دارد.

رییس اداره دریایی محیط زیست استان بوشهر  گفت: یادآور شد: توسعه ساخت و ساز در سواحل مهم ترین عامل تهدید کننده حیات لاک پشت های دریایی این استان است.

طلاب افزود: همچنین مهمترین علت مرگ و میر لاک پشت های دریایی در آب های کم عمق ایرانی خلیج فارس نیز گیر افتادن آنها در تورهای صیادی و خفگی ناشی از آن است وی بیان کرد: لاک پشت های دریایی از رده خزندگان و علاوه بر خونسرد بودن، با شش تنفس و برای تنفس پس از چند دقیقه مجبور به آمدن به سطح آب و هواگیری هستند.

طلاب عنوان کرد: بیشترین جمعیت لاک پشت های لانه گزین استان بوشهر در 2 جزیره ام الگرم و نخیلو در پارک ملی دیر نخیلو است که تخم گذاری می کنند و در پارک ملی دریایی نای بند نیز علاوه بر پایش، حفاظت از لانه های لاک پشت های دریایی نیز انجام می گیرد.

راه های کاهش تلفات لاک پشت ها دریایی  وی ادامه داد: صیادی نکردن در مناطق تغذیه ای و تخم گذاری لاک پشت های دریایی و اصلاح ادوات صید و روش های بهره برداری شیلاتی می تواند در کاهش تلفات این جانوران مهم و شاخص سلامت دریا ها موثر باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: اکنون طرح پایش لاک پشت های تخم گذار در مناطق لانه گزینی و مستعد در این استان توسط کارشناسان محیط زیست استان بوشهر با همکاری گروه های مردم نهاد و دانشگاه های معتبر دردست اجرا است.

فرهاد قلی نژاد افزود: این طرح همه ساله از اواخر اسفند ماه تا اواسط تیر ماه در سواحل پارک ملی نایبند، جزایر پارک ملی دیر- نخیلو و سواحل اثر طبیعی ملی جزیره خارگو انجام می شود.

وی اظهار کرد: برای حفاظت این جانوران، علامت گذاری لاک پشت های منقار عقابی که جزو گونه های بشدت در معرض خطر انقراض است، انجام می شود.


کلید واژه ها: لاک پشت - دریایی - جزایر خلیج فارس - استان بوشهر - بوشهر - خلیج فارس - ساحلی - زیستگاه - جانوران - حیات - سواحل - مختلف - استان - تهدید - عوامل - جزایر - تاریخ زمین - زمین شناسی - گونه - خلیج - فارس - زمین - ساخت - کره زمین - سنگواره - داران - زندگی - تاریخ - مربوط - گروه

آخرین اخبار سرویس:
تامل بیشتر تهران در پی زلزله اخیر دماوند

صحنه سازی از حادثه خاییز با هدف زیر سؤوال بردن مدیریت بحران

روحانی: اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد عمل کنیم موفق خواهیم شد

روحانی: متحد باشیم مانند کرونا موفق خواهیم بود

نامه جلیلی به قالیباف

استخدام مسئول دفتر مجرب در پردازنده هفت ستاره پاسارگاد

صحنه ای هولناک از یک منطقه در ایران! + عکس

واکنش تاجگردون به ادعای تهدید نمایندگان معترض به اعتبارنامه اش

شمخانی: ادعای ابرقدرتی آمریکا با حضور ⁧‫نفتکش های ایرانی‬⁩ در کاراییب باطل شد

قدردانی مجدد مادورو از ایران

دلجویی شهردار کرمانشاه از خانواده آسیه پناهی

استخدام پشتیبان فروش خانم در سوپرمارکت آنلاین هایپرترولی

پاسخ نویسنده «کیمیا» به گلایه های سردار سیاری

کنایه توییتری شمخانی به فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید از ترس معترضان

جزییات جدید از انتقال سهام عدالت متوفیان

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

شایسته نظام اسلامی نیست که دستاوردها و اقدامات مثبت دولت برای مردم بازگو نشود

غرب وحشی روی دیگر مجسمه آزادی! در آمریکاست

مشهد میزبان نمایشگاه دستاوردهای مقابله با کرونا

روحانی: دولت توانسته چرخ اقتصاد را بگرداند/ اگر در جهش تولید هم مانند کرونا عمل کنیم، موفق خواهیم بود

نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

روحانی: سکوت و بازگو نکردن اقدامات دولت جفا به کل نظام و ملت است

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

واکنش شورای شهر فردیس به اظهارات شهردار/شهردار آن عضو شورا را که خواسته غیرقانونی داشته معرفی کند

نامگذاری سال جهش تولید نشان دهنده اعتماد رهبری به دولت است

نوبخت و همتی فردا به مجلس گزارش می دهند

روحانی: متحد عمل کنیم مانند کرونا در جهش تولید هم موفق خواهیم بود

حوزه علمیه جامعه امیرالمومنین طلبه می پذیرد

قالیباف: ایران و افغانستان اقدامات مهمی برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر می توانند انجام دهند

مجلس نیازمند تشکیل یک فراکسیون قوی از مهندسین و متخصصین است.

امام خمینی اسلام ناب را احیا کرد/ 15 خرداد آغاز راه پیروزی انقلاب

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شد

عضو شورای شهر تهران تفهیم اتهام شد

مدل های متفاوت و زیبای لباس بندری زنانه را اینجا ببینید

بازدید معاون رییس جمهور از شرکت های دانش بنیان خراسان جنوبی

قدردانی مجدد مادورو از ایران

 اجرای طرح فیبر نوری در اندیمشک شتاب می گیرد

نمایشگاه اسناد قیام خونین 15 خرداد در ورامین گشایش یافت

برنامه های شبکه اشراق به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) و قیام خونین 15 خرداد

استخدام کارشناس برنامه ریزی ، نظارت و کنترل پروژه خانم

همراهی مراکز دینی کنگان در مقابله با ویروس کرونا قابل تحسین است

نمایشگاه اسناد قیام خونین 15 خرداد در ورامین گشایش یافت

نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده/ تحریم با حضور نفتکش های ایرانی در کاراییب باطل شد

همکاری دوجانبه برای مقابله با تروریسم و موادمخدر

روحانی: اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد و یکپارچه عمل کنیم موفق خواهیم بود

روحانی: دولت توانسته چرخ اقتصاد را بگرداند/ اگر در جهش تولید هم مانند کرونا عمل کنیم، موفق خواهیم بود

روایت رهبر انقلاب از کتاب «تقاضایی برای اقدام»

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد از خاییز بازدید کرد

ایران و افغانستان می توانند با دخالت کشورها در منطقه مبارزه کنند

ظریف:تکنیک زانو روی گردن چیز تازه ای نیست

رییس جمهور: اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد و یکپارچه عمل کنیم موفق خواهیم بود

عضو شورای شهر تهران تفهیم اتهام شد

دستگاه رادیولوژی بیمارستان امام رضا (ع) دلگان راه اندازی شد

ملایر یکی از شهرستان های موفق در حوزه توسعه اقتصادی است

شمخانی: دروغ بزرگ دموکراسی آمریکا آشکار شد

کانون های فرهنگی هنری مساجد، پایگاه های جذب و تربیت جوانان هستند

اصلاح طرح طبقه بندی مشاغل و استفاده از نظام مزدی استاندارد از اولویتهای chr(034)ایران خودروchr(034) باشد/اهمیت ایجاد تشکلهای کارگری در واحدهای صنعتی بزرگ

خاموشی چراغ های برج میلاد به مناسبت ارتحال امام خمینی (ره)

پلمب 910 واحد صنفی در آبادان

قدردانی مجدد مادورو از ایران

حرکت های کشورهای اسلامی مقدمه ظهور خواهد بود/ اهمیت الگوگیری همه از نهضت خمینی(ره)

مجلس باید مظهر اقتدار و استحکام نظام باشد

رییس جمهور: اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد و یکپارچه عمل کنیم موفق خواهیم بود

حمایت پارلمان اروپا از سرکردگان گروهک تروریستی حرکه النضال

روحانی: متحد باشیم مانند کرونا موفق خواهیم بود

دادستان: سارقین مسلح طلافروشی قم دستگیر شدند

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

خاموشی یک ساعته برج میلاد در شب رحلت امام خمینی (ره)

مهاباد در وضعیت هشدارکرونایی

همراهی مراکز دینی کنگان در مقابله با ویروس کرونا قابل تحسین است

دلجویی شهردار کرمانشاه از خانواده آسیه پناهی

واکنش تاجگردون به ادعای تهدید مسلحانه نمایندگان معترض به اعتبارنامه اش

گلایه رییس جمهور از بازگو نکردن اقدامات دولت

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

پیشگیری خسارت ناشی از حوادث در دستور کار قرار گیرد

افزایش بیماران کرونا از تحمل کادر درمان خارج است

واکنش شورای شهر فردیس به اظهارات شهردار/شهردار عضو شورای شهر را که خواسته غیرقانونی داشته معرفی کند

541 زندانی در همدان به آغوش خانواده خود بازگشتند

تنها راه غلبه بر دشمنان و حل مشکلات پیروی از رهبر انقلاب است

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

عالم ترکیه ای: انقلاب امام خمینی اسلام حقیقی را در زمانه ما احیا کرد

همکاری ایران و افغانستان برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر

همه پرسی قانون اساسی روسیه 11 تیر برگزار می شود

واکنش دایی به آتش سوزی زاگرس: محیط بان ها تنها می جنگد.../عکس

معاون استاندار کردستان: یاد امام خمینی (ره) در قلب مردم جای دارد

رییس جمهور: اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد و یکپارچه عمل کنیم موفق خواهیم بود

شمخانی: نشانه های افول شیطان بزرگ، بیش از پیش نمایان شده است

دری نجف آبادی :اتحاد و همدلی کلید تحقق شعار جهش تولیداست

اگر در جهش تولید هم مانند کرونا متحد عمل کنیم موفق خواهیم بود

برج میلاد شامگاه 13 خرداد خاموش می شود

عبدالله ناصری: دوره ظریف و لاریجانی تمام شد

تاکید روئسای مجلس ایران و افغانستان بر همکاری برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر

مسابقه کتابخوانی ویژه ارتحال امام(ره) در فرهنگسراهای پایتخت برگزار می شود

وعده رییسی به برخورد عبرت آموز با عاملان جنایت رومینا اشرفی

مسابقه کتابخوانی ویژه ارتحال امام(ره) در فرهنگسراهای پایتخت برگزار می شود

پیش بینی کاندیدا شدن احمدی نژاد در 1400 ​​​​​​​

روحانی: سکوت و بازگو نکردن اقدامات دولت جفا به کل نظام و ملت است

مکتب خانه ای که در اقیانوس وعده ها غرق شد/ خاموشی «آواز تهران»!

واکنش به خبر استعفای وزیر بهداشت | واگذاری صندلی های مدیریتی شرکت های دولتی | درباره غیزانیه عذرخواهی می کنیم

سازه های ساحلی قاتل لاک پشت های دریایی بوشهر

سازه های ساحلی قاتل لاک پشت های دریایی بوشهر