مطالب مرتبط:
اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید
اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید
اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید
اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید
میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید اعلام شد
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 09:152020-05-23سياسي

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید


ایسنا/ با نزدیک شدن به عید سعید فطر، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری و دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه سال 99 را اعلام کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از مطابق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، در پاسخ به سوالی مبلغ فطریه سال 1399 را اعلام کرد.

متن این سوال و پاسخ دفتر معظم له به این شرح است: سوال: مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید به عنوان فطریه پرداخت شود؟ جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحقق بدهد و اگر پولی یکی از همین ها را بدهد کافی است.

(مبلغ زکات فطر برای سال 1399 شمسی مطابق با سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ 10 هزار تومان است.

) آیت الله مکارم شیرازی بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان (10000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ سی هزار تومان (30000 تومان) اعلام شده است.

مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

بر اساس مسئله 1692 رساله توضیح المسائل حضرت آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را بدهد کافی است.

بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

آیت الله وحید خراسانی در اطلاعیه دفتر آیت الله وحید خراسانی، آمده است: باسمه تعالی پیرو سئوالات مکرر مؤمنین از دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مبنی بر میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان 1441، به اطلاع می رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می تواند پول آن را طبق قیمت گندم در محل خودش محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

از آن جا که قیمت گندم در بعضی شهرها به ازای هر کیلوگرم 4000 تومان است، دفتر این مرجع تقلید فطریه هر نفر را 12000 تومان اعلام کرد.

در صورت داشتن سوال، می توانند با دفتر قم 02537475 تماس بگیرند.

آیت الله نوری همدانی آیت الله نوری همدانی قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم از هرکدام از خوراکی های که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکرشده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی می دانند.

طبق تحقیقات انجام شده میانگین قیمت گندم برای هر فرد 10000 (ده هزار تومان) و قیمت برنج برای هر فرد حدود 50000 (پنجاه هزار تومان) است.

لازم به ذکر است که مقلدین محترم باید طبق قیمت منطقه ای خود محاسبه نمایند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است.

کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

گ آیت الله شبیری زنجانی دفتر آیت الله شبیری زنجانی، مبلغ 12هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

آیت الله علوی گرگانی بر اساس اعلام دفتر آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ 10 هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی 50 هزار تومان است.

مؤمنان در انتخاب هر یک از آن ها مخیر هستند.

زکات فطره مسأله 2003 کسی که موقع غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل است، و بیهوش و فقیر و برده نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که گفته می شود تقریباً سه کیلو است از غذاهای معمول در شهرش مانند گندم یا جو یا خرما یا کشمش، یا برنج یا ذرّت به مستحق بدهد، و اگر بجای آن پول هم بدهد، کافی است، و احتیاط لازم آن است که از غذاهایی که در شهرش معمول نیست ندهد هرچند گندم یا جو، یا خرما یا کشمش باشد.

مسأله 2004 کسی که مخارج سال خود و عیالش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالش را بگذراند، فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مسأله 2005 انسان فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند باید بدهد، کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنها بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مسأله 2006 اگر کسی را که نان خور اوست و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مسأله 2007 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر وارد شده، و شب را نزد او مانده و نان خور او هرچند موقتاً حساب می شود، بر او واجب است.

مسأله 2008 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود در صورتی که نان خور او حساب شود بنا بر احتیاط بر او واجب است و الاّ واجب نیست، و کسی را که انسان برای افطار شب عید دعوت می کند نان خور به حساب نمی آید، و فطره اش بر صاحب خانه نیست.

کفاره روزه مساله 1660 کسی که کفاره روزه رمضان بر او واجب است، باید یک بنده آزاد کند یا به دستوری که در مساله بعد گفته می شود دو ماه روزه بگیرد، یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً ده سیر است طعام یعنی گندم یا جو و مانند اینها بدهد، و چنانچه اینها برایش ممکن نباشد، هر چند مد که می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند، اگرچه مثلاً یک مرتبه بگوید استغفرالله و احتیاط واجب در فرض اخیر آن است که هر وقت بتواند، کفاره را بدهد.

مساله 1661 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، باید سی و یک روز آن را پی در پی بگیرد و اگر بقیه آن پی در پی نباشد اشکال ندارد.

مساله 1662 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، نباید موقعی شروع کند که در بین سی و یک روز، روزی باشد که مانند عید قربان، روزه آن حرام است.

زکات فطره مساله 1991 کسی که موقع غروبِ شب عید فطر بالغ و عاقل و هشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریباً سه کیلو است گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد کافی است.

مساله 1992 کسی که مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالاتش را بگذراند فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مساله 1993 انسان باید فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند بدهد؛ کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنان بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مساله 1994 اگر کسی را که نان خور او است و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مساله 1995 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و نان خور او حساب می شود بر او واجب است.

مساله 1996 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر بدون رضایت صاحبخانه وارد می شود و مدتی نزد او می ماند واجب است، و همچنین است فطره کسی که انسان را مجبور کرده اند که خرجی او را بدهد.

مساله 1997 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود، بر صاحبخانه واجب نیست، اگرچه پیش از غروب او را دعوت کرده باشد و در خانه او هم افطار کند.


کلید واژه ها: آیت الله مکارم شیرازی - دفتر مقام معظم رهبری - پایگاه اطلاع رسانی - مقام معظم رهبری - زکات فطره - مکارم شیرازی - اطلاع رسانی - اعلام - مبلغ - زکات - فطریه - آیت الله - مراجع عظام تقلید - شیرازی - سوال - دفتر - پایگاه - سال 1399 - 10 هزار تومان - مراجع تقلید - مکارم - مراجع - اطلاع - تقلید - رسانی - رهبری - پاسخ - مقام - گندم - الله

آخرین اخبار سرویس:
منتخبان مجلس یازدهم به مقام شامخ شهدای گمنام ادای احترام کردند

استخدام برشکار حرفه ای مانتو مزونی با حقوق بالا در تهران

استخدام شرکت پرتو روی گداز

اعزام 5 تانکر 18 هزار لیتری آب آشامیدنی به مردم غیزانیه

رییس مجلس فردا انتخاب می شود

استخدام برشکار آقا برای کار تریکو در تهران

دیدار نماینده ایران با عبدالله در خاک افغانستان

استخدام فروشنده خانم جهت یک فروشگاه مانتو فروشی در زنجان

عالی تری سرمایه انسان

استخدام تایپیست خانم در یک شرکت معتبر در تهران

دعوت به همکاری پزشک عمومی خانم جهت یک مطب در محدوده تهرانپارس

اجرایی شدن سامانه مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در استان تهران

دو قطعه از راه آهن چابهار - زاهدان تا پایان امسال افتتاح می شود

تاریخ انتخاب هیات رییسه مجلس یازدهم مشخص شد

قدردانی شهردار تهران از مجلس دهم و علی لاریجانی

چهره خندان قالیباف در صحن مجلس یازدهم

کهگیلویه و بویراحمد| ستاد ویژه رفع مشکل 500 واحد تولیدی تعطیل و نیمه فعال تشکیل می شود

بلیط هواپیما پاریس را از سفرمارکت تهیه کنید!

شعب 15 گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم تعیین شد

حضور نفتکش های ایران در ونزوئلا پایان دوران رهبری آمریکا است

گنجینه های تشیع/ مرجعی که به ارشاد سلطان قاجار اهتمام فراوان داشت

تنها راه پیروزی در جنگ اقتصادی «جهش تولید» است

نظر امام خمینی درباره تعیین رهبر آینده چه بود؟

پیام صنعاء به رییس جمهور لبنان؛ تأکید بر همبستگی تا آزادی اراضی اشغالی

ادای احترام نمایندگان مجلس یازدهم به شهدای گمنام

آغاز تقویم کاری مجلس یازدهم

شعب 15 گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

ساعت کار جدید ادارات مشخص شد

برگزاری دوره های شبانه روزی حفظ قرآن در هرمزگان

محمد عزیزی نماینده سابق مجلس بازداشت شد

‍ عزم جدی شهرداری شهرکرد برای اخذ حقوقات خود و مردم

رحمانی فضلی: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات نیازمند بازنگری جدی است

نشریه رایحه | ویژه نامه آیت الله سیدعلی اکبر قرشی، مؤلف تفسیر «احسن الحدیث»

پیگیری برای آغاز عملیات آبگیر طرح بن به بروجن انجام شود

روحانی: مبنای همکاری ها دولت و مجلس چارچوب قانون اساسی است

خودکفایی در تولید بنزین و گاز در سایه راهبرد گشایش و پیشرفت حاصل شد

جمعی از مردم فرخشهر چهارمحال و بختیاری خواستار لغو اجرای تونل بهشت آباد شدند

پیام رهبر انقلاب به مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در «رأس امور» خواهد بود

از گرفتنِ پژو پارسِ مجلس، معذروم!

از نظر الیاس نادران اولویت مجلس یازدهم چیست؟

مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی است

واکنش نماینده مجلس به ماجرای قتل رومینا

هیات رییسه مجلس یازدهم فردا انتخاب می شوند

ویدئو / سخنرانی رییس جمهور در افتتاحیه مجلس یازدهم

امشب رف برلین در اینستاگرام گالری ویستا با یک پرسش جالب توجه

آغاز به کار نمایندگان بوشهر در مجلس یازدهم

روایتی از زندگی دکتر حمید عقیلی، جانباز دفاع مقدس و شهید سلامت

27 درصد از مشمولان سهام عدالت، اختیار مستقیم سهام شان را انتخاب کردند

آموزش مجازی تدبر در قرآن کریم از طریق پیام رسان های داخلی

نوبت بندی بازدید از موزه ملی ایران

بازگشایی مدارس علمیه قزوین از دهم خرداد

حضور منتخبین مردم بر سر مزار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی

شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی، خط شکن دریا ها

انتقال 19 محکوم ایرانی از جمهوری آذربایجان به کشور

چقدر برای شما مهم است که چه کسی رییس مجلس یازدهم شود؟

مهمترین خبرهای صفحه اول روزنامه های هرمزگان در 7خردادماه

پیامد های جبران ناپذیر دنیوی و اخروی دروغ برای انسان

روحانی در افتتاحیه مجلس یازدهم: ما از مجلس اخوّت را می خواهیم

معرفی مدیر ملی توسط بایدن

آخرین یادگار حماسه هویزه به جمع یاران شهیدش پیوست

نگرش قرآن به بخشش و گذشت

برگزاری جشنواره «روایت خدمت» در سمنان

برای پیشرفت کرمانشاه با نمایندگان جدید مجلس همکاری جدی خواهیم داشت

لازمه ی ترویج مناسبت ها در جامعه، حضور و همراهی رسانه هاست

مجلس یازدهم باید به دور از اشرافی گری مشکلات مردم را پیگیری کند

محمدصادق نیک گستر افتتاحیه مجلس یازدهم

260 واحد مسکونی تیپ 292 زرهی دزفول بهره برداری شد

شعب پانزده گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

چاپ مجموعه پنج جلدی از شهدای ارتش

ویدئو / گزارش وزیر کشور از انتخابات، به نمایندگان مجلس یازدهم

وزیر علوم درگذشت عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان را تسلیت گفت

تظاهرات مردم هنگ کنگ در اعتراض به قانون جدید امنیت ملی چین

علیخانی از ستاد کرونا مجوز گرفت/ ضبط «عصرجدید» با حضور تماشگران

اسامی کامل منتخبان در شعب پانزده گانه مجلس یازدهم

بی اطلاعی تعجب آور علی لاریجانی

آخرین مهلت ارسال ویدئو در پویش «همصدای آسمان»/ زمان قرعه کشی مشخص شد

استخدام بازاریاب مویرگی بصورت حضوری با حقوق وزارت کار در تهران

مروری بر اتفاقات مجلس دهم شورای اسلامی

اقدامات جهادی طلاب، موجب سربلندی حوزه های علمیه شد

ادای احترام نمایندگان به شهدای گمنام مجلس

استخدام همکار خانم بصورت تمام وقت در فروشگاه عطریات سناتور

شکایت جمهوری خواهان از پلوسی/ نانسی واکنش تند نشان داد

استخدام مسئول دفتر در شرکت فرازکاویان در تهران

استخدام نیروی ساده وسط کار و پیک در یک آشپزخانه

روحانی: ما از مجلس اخوت می خواهیم/در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده ایم

اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم مشخص شد

انتقال 19 محکوم ایرانی از جمهوری آذربایجان

معنادارترین عکس امروز افتتاحیه مجلس

استخدام دو نفر نیروی گچ کار، دو نفر شاگرد و یک نفر وردست در قم

نفتکش های چهارم و پنجم ایران تا 12 خرداد وارد آبهای ونزوئلا می شوند

پایان اولین جلسه علنی مجلس یازدهم

مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم (+عکس)

استخدام مونتاژکار آقا مسلط به دستگاه های پنل بر MDF و کات در اصفهان

روحانی: با همکاری دولت و مجلس می توانیم یادگاری ماندگار برای مردم به جای بگذاریم

محمد عزیزی نماینده سابق مجلس بازداشت شد

شعب 15 گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

کنسرت آنلاین علیرضا قربانی در اینستاگرام و یوتیوب در روز 8 خرداد

ادای احترام نمایندگان مجلس یازدهم به مقام شهدای گمنام مجلس

چاپ مجموعه پنج جلدی از شهدای ارتش

بررسی نحوه بهره مندی شرکت های دانش بنیان از تسهیلات نظام وظیفه

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید