مطالب مرتبط:
بیانیه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت قدس و سالروز آزادسازی خرمشهر
پیام وزیر ارشاد به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر
بیانیه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت قدس و سالروز آزادسازی خرمشهر
پیام تبریک وزیر ورزش و جوانان به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر
پیام تبریک استاندار ایلام به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 07:322020-05-23سياسي

سالروز آزادسازی خرمشهر


سالروز آزادسازی خرمشهر امروز سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در سال 1361 است.

به همین مناسبت مروری داریم بر عملیات «الی بیت المقدس» که منجر به آزادسازی خرمشهر شد.

- در سال 1361 است.

به همین مناسبت مروری داریم بر عملیات الی بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"، اطلاعاتی که از اسرای عراقی درباره جنگ تحمیلی به دست آمده به روشن شدن جریانات و حوادثی که در خلال این جنگ اتفاق افتاده کمک شایانی کرده است.

ضمن اینکه بررسی عملیات های رزمندگان اسلام از زبان دشمن، خالی از لطف نخواهد بود.

متن زیر بخشی از گزارش یکی از فرماندهان اسیر عراقی درباره عملیات الی بیت المقدس است.

آمادگی عراق پس از عملیات فتح المبین در منطقه شوش و دزفول، عراق متحمل شکست نظامی بزرگی شد؛ بنابراین، به فکر حمله آینده و قریب الوقوع نیرو های اسلام در جنوب و منطقه اهواز و خرمشهر افتاد و اقدامات سریع و گسترده ای را برای تمرکز و بسیج نیرو و نیز تهیه طرح های پدافندی انجام داد تا حمله نیرو های اسلام را به شکست کشانده و انتقام عملیات فتح المبین را بگیرد.

اطلاعات موجود نزد فرماندهی عراق و عکس های هوایی، فعالیت های شناسایی گروه های گشتی، بالگردها، استراق سمع و افسران اطلاعاتی ای که مأمور به شناسایی نیرو های ایران بودند، حاکی از آن بود که نیرو های اسلام قصد انجام عملیات عبور از رود کارون در منطقه پل هالوب و منطقه کوت العبید (طاهری) را دارند.

پیش بینی عراق از حمله نیرو های ایران عراق طرح تک نیرو های اسلام را به شرح زیر پیش بینی کرده بود: الف: تک و عبور از رود کارون با فلش اصلی در منطقه کوت العبید و پل هالوب و پیشروی به سمت جاده اهواز خرمشهر و انهدام نیروی مستقر در غرب کارون.

ب: حمله با فلش فرعی به منطقه اهواز از محور پادگان حمید (منطقه لشکر 5) ج: حمله با فلش فرعی دیگر در منطقه هویزه (منطقه لشکر 6) د: بعد از کسب موفقیت در این عملیات، عبور از منطقه کوت شیخ به سمت خرمشهر.

طرح پدافندی عراق فرماندهی نیرو های مسلح دستور تقویت نیرو های خرمشهر را صادر کرد و به دنبال این دستور یگان هایی از سپاه 1 در شمال و سپاه 2 در منطقه میانی و نیز سپاه 4 به زیر امر سپاه 3 که مسئولیت منطقه جنوبی را داشتند درآمدند.

هم چنین، صدام شخصاً دستوراتی به این مضمون صادر کرد: دفاع از خرمشهر همانند دفاع از بغداد و بصره بوده و خرمشهر تکیه گاه بصره به شمار می رود؛ بنابراین باید پیروزی در نبرد آینده را با هر قیمتی به دست آورد و نیرو های ایرانی را منهدم کرد .

هم چنین، فرماندهان به کلیه نیرو ها تاکید کردند که این آخرین نبرد است و باید در این عملیات مقاومت کنند تا جنگ پایان پذیرد.

گسترش نیرو های عراق الف: لشکر 11 پیاده از شهر خرمشهر تا روستای گصبه واقع بر رود کارون (داخل) را پدافند می کرد.

ب: لشکر 3 زرهی به دلیل تحرکی که داشت در غرب جاده اهواز خرمشهر و مقابل منطقه احتمالی عبور نیرو های اسلام مستقر و یگان های زرهی، مکانیزه و پیاده را زیر امر آن قرار داده بودند.

ج: لشکر 5 مکانیزه از منطقه اهواز در محل زیر آب برده شده طاهری و پادگان حمید و ساختمان های مسکونی پدافند کرد.

د: لشکر 6 زرهی در هویزه تا هور الهویزه پدافند می کرد و چند تیپ پیاده هم به آن مأمور و در خط پدافندی اول مستقر شد.

ه: لشکر 9 زرهی مستقر در جفیر به عنوان احتیاط عمومی لشکر 5 مکانیزه و لشکر 6 زرهی برای انهدام و مقابله با هرگونه رخنه در مواضع دو لشکر یاد شده تعیین شد.

و: لشکر 10 زرهی هم (من های تیپ 17 زرهی) به اضافه تیپ 24 مکانیزه احتیاط لشکر 3 زرهی مستقر شد.

ز: تیپ 23 پیاده لشکر 8 با واحد های پیاده مستقر در شلمچه به عنوان احتیاط خرمشهر زیر امر لشکر 11 قرار گرفت.

ح: لشکر 7 پیاده به عنوان احتیاط عمومی سپاه زیر امر سپاه سوم قرار گرفت.

ط: بعد از عبور نیرو های اسلام، تیپ 32 نیروی مخصوص زیر امر سپاه سوم قرار گرفت.

ی: تیپ 10 زرهی نیز زیر امر سپاه سوم قرار گرفت.

به تمامی یگان ها دستور داده شد برای جلوگیری از غافلگیری، هوشیاری و آمادگی خود را حفظ کنند.

نیرو هایی که مأمور پاتک (ضدحمله) بودند بایستی در تمامی مناطق لشکر ها به طور مداوم برای بهتر انجام دادن مأموریت محوله تمرین می کردند.

آغاز عملیات توسط نیرو های ایران در نخستین لحظات روز 1361/2/10، نیرو های اسلام حمله ای که انتظار آن می رفت از سه محور به شرح زیر بر علیه سپاه سوم انجام دادند: الف: نیرو های اسلام با تلاش اصلی از منطقه طاهری، با عبور از رود کارون، نیرو های تأخیری را پشت سر گذاشته و توانستند به جاده اهواز خرمشهر برسند.

ب: حمله با تلاش پشتیبانی فرعی به جبهه لشکر 5 مکانیزه در منطقه اهواز که نیرو های اسلام توانستند مواضع جلویی این منطقه را منهدم کنند، ولی به دلیل مقاومت شدید نتوانستند به عمق مواضع رخنه کنند.

ج: حمله با تلاش فرعی به جبهه لشکر 6 زرهی در منطقه هویزه، که نیرو های اسلام در این منطقه نیز نتوانستند به عمق مواضع رخنه کنند و فقط توانستند نیرو های خط مقدم را عقب برانند.

تجزیه و تحلیل عراق از وضعیت جبهه ها و اتخاذ تصمیمات لازم عراق وضعیت جبهه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تصمیمات نظامی سریعی اتخاذ می کند.

بعد از پیشروی خوب و مؤثر نیرو های اسلام به سمت مرز های بین المللی و راندن تمامی نیرو های عراقی و تمرکز اغلب نیرو های اسلام در سمت چپ جاده اهواز – خرمشهر، موارد زیر برای فرماندهی عراق نمایان شد.

الف: چنانچه نیرو ها به پیشروی خود از خاکریز های مرزی ادامه دهند به تنومه در بصره و نشوه خواهند رسید و این به این معنی است که تمامی پل های شط العرب را به تصرف خود در آورده اند.

ب: به این ترتیب نیرو های اسلام با پیشروی در پشت لشکر 5 مکانیزه، لشکر 9 زرهی و لشکر 6 زرهی آن ها را محاصره، نیروهایش را اسیر کرده و سرانجام سپاه سوم عراق را منهدم می کنند.

ج: نیرو های مستقر در خرمشهر نیز بدون درگیری به محاصره و اسارت درخواهند آمد.

بنابراین، فرماندهی عراق تصمیمات زیر را اتخاذ کرد: الف: عقب کشیدن لشکر 6 زرهی از محور نشوه به عراق و تخلیه و انهدام شهر هویزه با مواد منفجره.

ب: عقب کشیدن لشکر 5 به شلمچه ج: انتقال لشکر 9 به منطقه کتیبان د: تمامی لشکر های مزبور پس از انتقال به عقب برای مقابله با تعرض های احتمالی دشمن به پل های شط العرب آماده باشند.

ه: افزایش نیرو ها و اصلاح موضع پدافندی در منطقه خرمشهر به سمت نیرو های اسلام که البته لازم است یادآوری شود خرمشهر در برابر نیرو های اسلام به صورت نعل اسبی قرار داشت و تصمیم گرفته شده بود که تمامی نیرو ها شهر را تخلیه کرده و به مرز های بین المللی انتقال یابند.

و: صدام شخصاً تصمیم گرفت نبرد در داخل خرمشهر به هر قیمتی که تمام شود انجام گیرد.

طرح دفاعی عراق از شهر خرمشهر پس از عبور نیرو های ایران تنها هدف فرماندهی نیرو های مسلح عراق حفظ و نگهداری خرمشهر به هر قیمت ممکن بود.

به طوری که در این مورد رهنمود هایی از شخص صدام صادر شد.

وی هم چنین، معاون خود عزت الدوری و بعضی از اعضای فرماندهی کشوری را برای بررسی وضعیت و آگاهی از نظرات آنان درباره نبرد آینده خرمشهر به سپاه سوم اعزام کرد و به این موضوع به دلیل وجود نیرو های عراقی در داخل خرمشهر که امکان محاصره آن ها وجود داشت اهمیت داده شد و بهترین روش مقابله با وضعیت موجود تشخیص داده شد و هیچ کس جرأت دادن پیشنهاد عقب کشیدن نیرو ها را نداشت.

فرماندهی عراق به رسته مهندسی دستور داده بود پل مهندسی از نوع پی.

ام.

پی بر روی اروندرود رود در فاصله دو کیلومتری شمال جزیره ام الرصاص بسازند.

این پل که آمادگی های نصب آن از قبل انجام شده بود در اثنای عملیات طاهری نصب شد.

طرح دفاعی فرماندهی عراق از خرمشهر به شرح زیر بوده است: الف: لشکر 11 پیاده مسئولیت اداره عملیات را به عهده داشت.

ب: سرهنگ احمد زیدان فرمانده تیپ 113 مسئول هماهنگی واحد های زیرامر لشکر در خرمشهر بود.

ج: تیپ 33 برای مقابله با رخنه های احتمالی در جبهه، احتیاط لشکر و در خرمشهر مستقر بود (این تیپ احتیاط محلی و مستقیم خرمشهر به شمار رفته و به محض صدور دستور لشکر وارد عمل می شد).

د: شهر به وسیله نیرو های اضافی تقویت شد.

ه: جبهه یگان ها به سمت رود کارون بود و سپس به سمت اهواز قرار داده شدند.

اما بعضی از واحد ها برای مقابله با عبور احتمالی (با تلاش فرعی) نیرو های اسلام در فاصله ای نزدیک رود کارون هم چنان باقی ماندند.

و: ذخیره کردن مهمات به مقدار زیاد ز: تقویت واحد های توپخانه ح: مأمور کردن تیپ 23 پیاده به لشکر 11 ط: فرماندهی کل نیرو های مسلح عراق لشکر 7 پیاده را برای بهره گیری در صورت نیاز زیر امر سپاه سوم قرار داد.

ی: تیپ 32 نیرو مخصوص نیز به سپاه سوم مأمور شد.

خلأ صه طرح پدافندی عراق از خرمشهر: الف: مقاومت و پایداری در سنگر تا آخرین گلوله و نفر دنبال شود.

ب: به محض ایجاد رخنه در یکی از مواضع، تیپ 33 نیروی مخصوص موظف بود فوراً با آن مقابله کند.

چنانچه رخنه گسترده بود و تیپ 33 نیروی مخصوص قادر به مقابله با آن نبود به ترتیب لشکر و سپاه نیروی احتیاط خود را وارد عمل می کردند.

طرح تک و باز پس گیری خرمشهر توسط نیرو های ایران در تاریخ 61/3/1 خلاصه طرح تک نیرو های اسلام به شرح زیر است: الف: رخنه و پیشروی به وسیله دو ستون در جبهه نیرو های عراقی در شمال نهر عرایض که ستون نخست: ستونی به سمت شط العرب و ستون دوم: ستونی به سمت نیرو های مستقر در نزدیک جاده اهواز خرمشهر برای محاصره آن ها بود.

ب: نگهداری منطقه متصرفی بعد از موفقیت رخنه با تکیه بر نهر عرایض به عنوان یک مانع اصلی و قوی تا از شکستن محاصره توسط نیروی مستقر در شهر جلوگیری به عمل آید.

ج: نیرویی به سمت راست نهر عرایض، برای تنگ کردن حلقه محاصره و وادار کردن آنان به تسلیم شدن، پیشروی کند.

د: نیرویی به غرب نهر عرایض برای پدافند به سمت شلمچه اعزام بشود تا از رسیدن نیرو های کمکی سپاه برای محاصره شهر جلوگیری به عمل آید.

تک نیرو های ایران در روز 61/3/1 الف) در ساعت 30:13 روز 61/3/1، نیرو های اسلام تک (حمله) سریع و برق آسای خود را بر جبهه تیپ 22 و تیپ 422 انجام دادند و توانستند به آسانی خط را شکسته و به سرعت به جاده خرمشهر بصره برسند.

هم چنین، پیشتازان این نیرو ها به نزدیک پل نو و قرارگاه تیپ 33 که گردان 9 و گردان 10 را اعزام کرده بود، رسیدند و توانستند تمامی نیرو های تأخیری و تعویقی را منهدم کنند به طوری که قرارگاه تیپ 33 به عقب نشینی به سمت شط العرب وادار شد.

ب: لشکر 11 فوراً به تیپ ها برای اجرای طرح از پیش تعیین شده درباره دفاع از خرمشهر دستوراتی صادر کرد، ولی بدون نتیجه ماند و نیرو های اسلام توانستند بخش عظیمی از تیپ های 22 و 422 را منهدم و پیشروی خود را به سمت اروندرود ادامه دهند.

ج: گزارش های واصله از تیپ ها دقیق و واضح نبود.

تیپ 33 به گردان 9 دستور داد که گروه های گشتی را به عقب برگرداند، اما این گروه ها از نقطه رهایی واقع در منطقه گردان 1 تیپ 48 حدود 10 تا 12 کیلومتر دور شدند که این امر به تیپ گزارش شد و تیپ فوراً به گردان 10 که در پادگان دژ به عنوان احتیاط گردان 9 مستقر بود برای مقابله با رخنه ایجاد شده در جبهه دستور حرکت داد.

گردان 10 به سمت قرارگاه تیپ حرکت کرد، ولی به علت تاریکی و آشنا نبودن فرمانده جدید آن که چند روزی بیش از انتصاب وی به این سمت نگذشته بود، نتوانست مأموریت خود را انجام دهد و در بامداد روز 61/3/2 در قسمت غرب ساختمان های مسکونی (پیش ساخته) در محاصره کامل قرار گرفت و مجبور شد خود را به نیرو های اسلام تسلیم کند، اما گردان 9 توانست یک گروهان به علاوه یک دسته به پادگان دژ اعزام دارد تا منتظر بازگشت گروه های گشتی شوند و خود را برای مأموریت آینده آماده کند.

د: پس از بازگشت گروه های گشتی، گردان به سمت پادگان دژ حرکت کرد و با توجه به تماس بی سیمی خوبی که با قرارگاه برقرار بود، وضعیت به تیپ گزارش داده شد.

همچنان وضعیت برای اغلب یگان ها به دلیل آشنا نبودن با محور های پیشروی و اماکن متصرفی نیرو های اسلام نامشخص بود و این که آیا تردد از جاده خرمشهر به سمت پل نو توسط نیرو های خودی انجام می گیرد.

در ساعت 05:30 روز 61/3/2، گردان 10 گزارش داد که در منطقه نزدیک مواضع توپخانه و ساختمان های مسکونی در میان نخلستان های پراکنده محاصره شده و بعد از تسلیم نیرو ها قادر به انجام کاری نیست.

با تسلیم شدن گردان 10، مشخص شد که نیرو های اسلام بر جاده خرمشهر تا قرارگاه تیپ 33 کنترل دارند و پل نو و قرارگاه تیپ 33 نیز به دست این نیرو ها سقوط کرده و روشن شد که نیرو های اسلام به طور کامل بر نهر عرایض مسلط و حلقه محاصره را بر نیرو های عراق تثبیت کرده است.

در این حین تماس با قرارگاه تیپ قطع شد تا پایان نبرد این وضع ادامه پیدا کرد و این مسئله به دلیل به اسارت درآمدن نیرو های گردان 10 بود که باعث تغییر فرکانس ها شد و علی رغم آن، تماس هم چنان قطع بود.

ه-: ما از داخل پادگان دژ مشاهده کردیم که یگان های عراقی به سمت خرمشهر در حرکت بودند و دلیل آن را نمی دانستیم.

شخصاً با قرارگاه تیپ 113 تماس گرفتم آن ها اعلام کردند لشکر به یگان ها دستور عقب نشینی به داخل شهر داده است.

این تصمیم بسیار اشتباه بود زیرا، یگان ها در داخل شهر متراکم و کنترل آنان دشوار می شد و چنانچه نیرو ها به دلیل وجود مهمات و تدارکات در مواضع خود باقی می ماندند، کنترل آنان نیز آسان می شد.

این تصمیم را می توان یکی از اشتباهات اصلی فرماندهی عراق در نبرد های خرمشهر به حساب آورد.

و: در ساعت 9 صبح سرهنگ احمد زیدان فرمانده تیپ 113 و فرمانده نیرو های مستقر در خرمشهر، بنا به دستور لشکر 11 دستور داد که منطقه بندر برای انجام حمله و شکستن محاصره شناسایی شود.

سرهنگ احمد زیدان کنترل خود را از دست داده و دستپاچه شده بود و حتی در حین شناسایی بندر به طور آشکار معلوم شد که وی در حال شناسایی و جست وجوی محلی برای عبور از اروندرود است.

در ساعت 00:15 سرهنگ احمد زیدان دستورات لشکر را به نیرو هایی که به طور انباشته و فشرده تجمع کرده بودند (به طور غیرقابل وصفی کپه شده بودند) ابلاغ کرد.

هم چنین، شنیدیم که وی در داخل یکی از میادین مین خرمشهر رفته و سرهنگ ستاد خمیس مخیلف ، فرمانده تیپ 48، به جای وی منصوب شده است.

نیمه شب 61/3/2 تمام یگان ها داخل بندر بودند.

ز: در ساعت 8 صبح روز 61/3/3 لشکر 7 پشتیبانی در منطقه شلمچه پاتک کرد، ولی با شکست روبه رو شد.

هم چنین، از نیرو های عراقی محاصره شده در شهر خواسته شد برای شکستن محاصره، از بندر به سمت قصر شیخ خزعل اقدام به حمله کنند، ولی با پاتک نامنظم به دلیل وجود نهر عرایض و اجرای آتش انبوه سلاح ها با شکست روبه رو شد، و نیرو های عراقی متحمل تلفات زیادی شدند.

ح: نیرو های اسلام حلقه محاصره را در منطقه بندر تنگ تر کردند به طوری که تا دروازه بندر رسیدند.

در این حال، تمامی مهمات نیرو های عراقی که در موقع عقب نشینی از مواضع شان با خود حمل کرده بودند تمام شده و هزاران نفر خود را تسلیم نیرو های اسلام کردند.

ط: فرماندهی عراق، سرتیپ ستاد سعید محمد فتحی را از سمت فرماندهی لشکر 11 برکنار و هدایت عملیات به عهده سرلشکر ستاد قدوری الدوری ، دبیر فرماندهی کل نیرو های مسلح، واگذار شد.

وی از نیرو های عراقی خواست مقاومت کند و قول داد که نیرو های المنصور با پشتیبانی نیرو های زرهی در حال پیشروی به سمت خرمشهر هستند، ولی این اظهارات به طور کلی نادرست بود.

ی: وضعیت به همین صورت ادامه داشت و هزاران نفر از جمله فرماندهان تیپ ها و گردان ها در قرارگاه نیرو های کماندویی موجود در بندر گرد آمدند در حالی که ترس، اضطراب و دستپاچگی همه را در بر گرفته بود و توپخانه نیرو های اسلام به اجرای آتش خود ادامه می داد که باعث کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد.

سرانجام تاریخ 61/3/3، نیرو های اسلام موفق شدند بندر را تصرف کنند و هزاران نفر از نیرو ها و فرماندهان عراقی که در محاصره بودند را به اسارت در آورند و به این ترتیب تصرف بندر خرمشهر پایان یافت.

منبع: ایسنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: آزادسازی خرمشهر - آزادسازی - عملیات الی بیت المقدس - خرمشهر - عملیات - بیت المقدس - سالروز - عملیات فتح المبین - عراق - باشگاه خبرنگاران - مناسبت - گزارش - منطقه - اسلام - عراقی - فتح المبین - جنگ تحمیلی - خبرنگاران - فرماندهان - سوم خرداد - رزمندگان - اطلاعاتی - اقدامات - باشگاه - آمادگی - یکی از - اتفاق - اهواز - آینده - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر شعبه آقا در شرکت لبنیات صباح در البرز

درخواست بررسی خارج از نوبت لایحه کرامت و تأمین امنیت بانوان

اسامی اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم

نوسروده هایی از مرتضی امیری اسفندقه

حنا فردین | عکس حنا خانم فردین و برادر و مادرش در ماشین لاکچری اش

تجارت ایران و یک کشور دوست، اصلا به آمریکایی ها ارتباطی ندارد

مردم تشنه غیزانیه را با برچسب اغتشاشگر و تجزیه طلب ساکت می کنند/ لوله کشی نفت سه ماهه تمام می شود، اما برای آب 40 سال طول می کشد

تقوی: می خواهیم مجلس در زندگی مردم تاثیرگذار باشد/ روحانی: از مجلس اخوت می خواهیم

سهام سودآور همچون خون تازه به رگهای بورس تزریق می شوند

اولین مصاحبه با پسری که رومینا را دوست داشت

استخدام مشاور امور مهاجرت دارای سابقه در موسسه مهاجرتی معتبر

استخدام نگهبان آقا جهت یک پارکینگ در تهران

استخدام حسابدار خانم دارای سابقه کار در تهران

استخدام مهندسی پلیمر (گرایش رنگ)با مزایا در تهران

درخواست برای بررسی خارج از نوبت لایحه تامین امنیت بانوان در برابر خشونت

شناسایی دو هزار و 80 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور

احمد خاتمی: جهت گیری مجلس، جهت گیری اسلامی است، البته مصالح ملت هم تامین خواهد شد

ضرورت اهدای پلاسمای خون توسط بهبود یافتگان از بیماری کرونا

زمان حضور دیاباته در تهران مشخص شد

بخش خبری 6-3-99

درخواست جنیدی برای بررسی خارج از نوبت لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت

استخدام نگهبان بازنشسته جهت یک برج مسکونی در تهران

روحانی: تمام بخش های سهام خود را در بورس بفروشند

امنیت و صلح افغانستان تأثیرمستقیم بر ایران دارد

برگزاری جشن تقدیر دانش آموزان شاهد استان فارس به صورت مجازی

استخدام نیروی تاسیسات با سابقه جهت کار در خراسان رضوی

برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف در کرمانشاه

شناسایی دو هزار و 80 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور

اسامی اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم

اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس یازدهم مشخص شدند+ اسامی

انتشار الکترونیکی ماهنامه شاهد

استخدام صندوقدار، سالن دار و کمک آشپز در یک کافه رستوران

اولویت عملیاتی ‎مجلس یازدهم از زبان قالیباف

اجرای طرح قافله مهربانی توسط گروه های جهادی در مناطق محروم+عکس

استخدام نیروی تزریق کار ماهر پلاستیک در پردیس تهران

موسوی: تشکیل فراکسیون دیپلماسی را فتح بابی برای تعامل مسئولانه می دانیم

جنون و نبوغ

ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی در مرزهای استان خراسان رضوی تکذیب شد

محسن هاشمی: خاتمی متوجه شکاف میان اصلاح طلبی و وضعیت موجود شده

شبکه «سحر اردو» از روی ماهواره پاکست حذف شد

اسامی اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم

نشریات پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی به صورت الکترونیکی منتشر می شود

قرص لونژیل اورژانسی، بازم بخورم؟

10 دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه های موثر در سلامت و رفاه

«آندره آ بوچلی» ابتلایش به کرونا را برملا کرد

اخبار ضد و نقیض در خصوص بازداشت نماینده سابق مجلس/ همسر عزیزی: همسرم بیمارستان است

85 سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند دزفول اهدا شد

حاج بابایی حریف کاپیتان نمی شود، قالیباف رییس مجلس یازدهم است

هدف گذاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای تقویت جایگاه نظام

تاکید بر توسعه عمق ساخت داخل در صنایع دریایی

ضرورت رفع کمبود امکانات در نیروی انتظامی استان سمنان

هفت پیشنهاد سردار جلالی به مجلس یازدهم/ ضرورت تدوین قوانین جدید برای دفاع غیرنظامی

عذرخواهی میرسلیم از مردم بابت مصاحبه با بی بی سی فارسی

تکلیف قانونی استاندار فارس به فرمانداران برای مبارزه با ملخ

نشریات پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی به صورت الکترونیکی منتشر می شود

اعضای هیات رییسه شعب 15گانه مجلس یازدهم مشخص شدند

انتشار هشتاد و هشتمین شماره فصلنامه «علوم سیاسی»

روحانی: تجارت ایران و یک کشور دوست، اصلا به آمریکایی ها ارتباطی ندارد

شماره شانزدهم فصلنامه «مطالعات ادبی متون اسلامی» منتشر شد

ارزیابی آنلاین شایستگی عمومی مدیران استان اصفهان

درگذشت پدر شهید در فسا

جهانگیری اصلاح مصوبه نظام رتبه بندی معلمان را ابلاغ کرد

شهرستان سفید در زمینه کرونا نداریم/ وضعیت قرمز در 4 شهرستان

برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف کرمانشاه در تیرماه

استان سمنان دارای رتبه برتر در شاخص امنیت است

توجه به کارنامه روشن و پاسخگو بودن مسؤول در انتخاب هیأت رییسه مجلس

نوسروده هایی از مرتضی امیری اسفندقه

سهم ابهر از حق آبه سد کینه ورس، نیازمند تجدید نظر است

خط ریلی قطار همدان _ مشهد برقرار است

دعوت به همکاری دندانپزشک آقا جهت مطب در تهران

استخدام کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفیت آقا جهت یک شرکت معتبر در غرب تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر مکانیک در تهران

استخدام مسئول دفتر آقا یا خانم در شرکت پویا فراز خلاق

احمد زیدآبادی: مجلس یازدهم جنجالی ترین مجلس پس از انقلاب خواهد بود

پنج امین موقوفه در کردستان انتخاب شدند

رونمایی از ربات «کیوان»

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: مجلس یازدهم به مشکلات معیشتی مردم توجه ویژه داشته باشد

آمریکا زدگی در کشور یعنی متوقف کردن امور تا زمانی که آمریکا کوتاه بیاید

راه اندازی کتابخانه های الکترونیک در روستاهای بالای 10 هزار نفر خوزستان

خشم صهیونیست ها و حامیانشان از تصویر سایت مقام معظم رهبری

مرحله سوم رزمایش همدلی و مواسات در استان البرز

اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم تعیین شدند+ اسامی

موسوی: تشکیل فراکسیون دیپلماسی را فتح بابی برای تعامل مسئولانه می دانیم

حضور رییس جمهور در مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی/تصاویر

آرایش صورت باریک + جدیدترین متدها و تکنیک های آرایش صورت باریک و تصاویر

برگزاری رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه در ایران خودرو خراسان

موسوی: تشکیل فراکسیون دیپلماسی را فتح بابی برای تعامل مسئولانه می دانیم

تغییر ساعت کار کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران از شنبه

روحانی: عده ای در مجلس تمایلی به جناحی خاص دارند بعدا به جناحی دیگر متمایل می شوند

اعلام ساعت کار کارکنان دولت از 10 خردادماه

فیلم| جلیلی: امریکا با تحریم بنزین می خواست ایران را فلج کند/ پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اوج تحریم ها ساخته شد

کمک به 268 خانواده زندانی از محل کمک های رهبر انقلاب

تجارت ایران و یک کشور دوست، اصلا به آمریکایی ها ارتباطی ندارد

استقرار 300 شرکت دانش بنیان در مرکز نوآوری دانشگاه امیرکبیر

توجه به کارنامه روشن و پاسخگو بودن مسئول در انتخاب هیأت رییسه مجلس

گزارش طحان نظیف از جلسه 30 اردیبهشت شورای نگهبان

مجلس جدید با عمل جهادی اعتماد عمومی را افزایش قابل توجهی خواهد داد

اعلام شرایط دورکاری کارکنان

اهدای 100 جهیزیه به زوج های جوان توسط سپاه خوزستان

روایت صریح خانم «ح» از اعتیادش

سالروز آزادسازی خرمشهر

سالروز آزادسازی خرمشهر