مطالب مرتبط:
فیلمنامه بی شباهت به زندگی مخاطبان نباشد/ هیجان های مخاطبان را به صورت جدی فعال کنیم /علم جامعه شناسی و روانشناسی با محتوای زندگی مردم فاصله دارد!
همدردی موسوی با مردم و دولت پاکستان
ابراز انزجار مردم ورامین از رژیم اشغالگر قدس با نصب پرچم حزب الله بر در و دیوار شهر
پرچم اسراییل در زیر پای مردم بغداد
سید حسن نصرالله:  از chr(034)بحر تا نهرchr(034) متعلق به مردم فلسطین است
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 06:072020-05-23فرهنگي

قلم هایی که از حال مردم خبر ندارند!/ مهمترین مرحله نگارش فیلمنامه تحقیقات میدانی است/ نویسندگان باید ضرورت مشورت با روانشناسان را احساس کنند!


گاهی اوقات در نگارش فیلمنامه های سریال های تلویزیونی و نمایش خانگی و برخی از فیلم های سینمایی دیده شده که نویسنده از حال و احوال جامعه و شرایط روحی و روانی شناخت چندانی نداشته است با تعدادی از نویسندگان، - گاهی اوقات در نگارش فیلمنامه های سریال های تلویزیونی و نمایش خانگی و برخی از فیلم های سینمایی دیده شده که نویسنده از حال و احوال جامعه و شرایط روحی و روانی شناخت چندانی نداشته است با تعدادی از نویسندگان، کارگردان و روانشناس پرسیدیم که تا چه اندازه فیلمنامه نویسان باید در انتخاب سوژه، قصه،لحن،دیالوگ نویسی و حتی انتخاب اسامی شخصیت ها روانشاسی و جامعه شناسی بداند و آیا ضرورت دارد در کنار نویسنده و گروه کارگردانی دو مشاور روانشناس و جامعه شناس حضور داشته باشند؟ در ادامه نظرات این افراد را می خوانید.

کامبوزیا پرتوی، کارگردان، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا درباره لزوم حضور دو مشاور روانشناس و جامعه شناس در کنار نویسنده و گروه کارگردانی هنگام نگارش فیلمنامه و یا تولید اثر نمایشی اظهار داشت: در گذشته حضور روانشناس و جامعه شناس به نظر گروه تولید باز می گشت اما امروزه یکی از اصول و حضور روانشناس و جامعه شناس یکی از ضروریات است به طور مثال برای صدور پروانه ساخت حضور مشاور انتظامی و .

را اجباری می دانند و اگر از مشاوران در گروه فیلمسازی بهره نگیریم پروانه برای آن فیلمنامه صادر نمی شود و الان جزو لازمه های کار شده است.

او در ادامه افزود: نویسندگان هم باید ضرورت وجود و مشورت گرفتن از روانشناس و جامعه شناس را احساس کنند و آن را مهم بدانند و زمانی که نویسنده بداند که در این مقطع سواد و آگاهی نسبت به یک موضوعی ندارد آن زمان باید از افراد آگاه به آن موضوع کمک بگیرد البته این فقط در بحث استفاده و مشورت از روانشناس و جامعه شناس نیست بلکه در هر زمینه ای که انتخاب می کنیم تا درمورد آن فیلم بسیازیم باید وجود داشته باشد و این تنها نباید به دلیل اصرار و اجبار وزارت ارشاد باشد بلکه باید احساس نیاز فیلمساز هم در آن دخالت داشته باشد و بداند که در مورد هر موضوعی به طور قطع و کامل آگاهی ندارد در نتیجه باید از متخصصان آن حوزه کمک بگیرد.

نویسنده موضوعی که به آن تسلط دارد را می نویسد/ باید برای هر موضوعی از مشاور مخصوص استفاده کرد محمد محمودسلطانی، فیلمنامه نویس، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ درباره لزوم حضور دو مشاور روانشناس و جامعه شناس در کنار نویسنده و گروه کارگردانی هنگام نگارش فیلمنامه و یا تولید اثر نمایشی اظهار داشت: حضور یک مشاور روانشناس و یا جامعه بستگی به این دارد که چه موضوعی را انتخاب کنیم وقصه ما در کدام بستر روایت شود و این منوط به این است که ما چه میزان پژوهش و شناخت از موضوع، فضا و شخصیت ها داشته باشیم.

او در ادامه افزود: پاسخ به این سوال گسترده است از این منظر که شاید ژانر یک فیلمنامه فانتزی و تخیلی باشد که احتیاجی به پژوهش و شناخت نباشد.

در پاسخ به این سوال شما که فیلمنامه هایی که برگرفته از آسیب های اجتماعی و موضوعات جامعه است چه میزان نویسنده باید در فهمیدن حقیقت، واقعیت و نسبت به آن نوشته تحقیق و پژوهش کند؟ به عقیده من این به چند دسته تقسیم می شود اول اینکه ما یک پژوهش و و تحقیق میدانی داریم که اهمیت بالایی دارد اگر ما بخواهیم به داستان شخصیتی که به مواد مخدر اعتیاد دارد بپردازیم موظف هستیم که این افراد را به هر نحوی مورد پژوهش قرار دهیم و طبیعتا باید به این افراد نزدیک شویم و چگونگی گرفتار شدن آن ها را به دام اعتیاد را بفهمیم و حتی ممکن است آن شخص به ما قصه ای دهد تا این اندازه که آن شخصیت در ذهن ما رنگ واقعیت را به خود بگیرد.

این فیلمنامه نویس در مورد مراحل لازم برای نگارش فیلمنامه اظهار داشت: مهمترین مرحله نگارش فیلمنامه تحقیقات میدانی است که ممکن است در این مرحله کم  و کاستی هایی صورت گیرد مرحله دیگر تحقیق و پژوهش است که اصولا با تحقیقات کتابخانه ای، اینترنت و جستجو کردن صورت می گیرد و مهمتر از آن مشاوره گرفتن است به طور مثال اگر بخواهم درمورد دو بچه ده ساله داستانی بنویسم و درمورد احوالات آن ها بدانم که دنیای یک بچه ده ساله چگونه است با اینکه من هم در دوره ای ده ساله بودم اما عالم و شرایط ده سالگی من با شرایط یک بچه ده ساله در زمان امروز متفاوت است پس از کارشناسان متفاوتی در هنگام نگارش فیلمنامه کمک می گیریم به طور مثال باید در مورد کشف دنیای یک بچه ده ساله از روانکاو کمک گرفت.

او در پایان خاطرنشان کرد: اگر نویسندگان سفارشی نویس نباشند به سراغ موضوعی برای نگارش می روند که به آن موضوع تسلط لازم و کافی را داشته باشند و یا حتی با آن موضوع زیست کرده باشند و یا به زیست اطرافیان شنان ربط دارد و برای آن نویسنده دغدغه ایجاد کرده است در صورت نگارش یک دغدغه شخصی نویسنده از جامعه شناس کمک می گیرد و یا از دیگران درمورد تجربیات مشابه آن ها پرسش می کند باتوجه به موضوع شیوه تحقیقی مدنظر را انتخاب می کند و دست به نگارش می زند.

فیلمنامه بی شباهت به زندگی مخاطبان نباشد محمد کاظم زاده، روانشناس، در گفت وگو باخبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ درباره لزوم حضور دو مشاور روانشناس و جامعه شناس در کنار نویسنده و گروه کارگردانی هنگام نگارش فیلمنامه و یا تولید اثر نمایشی اظهار داشت: تمام عوامل اثرگذار اعم از هنر و هفت مدل جلوه هنر و تمامی فرآیندهای آموزشی و فرآیندهایی که یک هنجار یا یک قاعده رفتاری را به دیگران منتقل کند و باید ها و نبایدهایی را تعین کند و اثر گذاری در لایه های متفاوتی ادراکی انسان ها داشته باشد باید 3 نکته را دارا باشد تا موفقیت آمیز عمل کند.

او در مورد این نکات گفت: نکته اول با جزییات زندگی واقعی مخاطب همراه و همخوانی داشته باشد بدین معنی که اگر اسم کاراکترهای فیلم شباهت به اسم های زندگیش داشته باشد و اگر خصوصیت های زندگی شخصیت های فیلم شبیه شخصیت های داخل زندگی خودش باشد آن را به واقعیت زندگی خودش نزدیک تر می بیند و راحت تر می تواند آن را بپذیرد درنتیجه لازم است تا فیلمساز و نویسنده حتما جزییات زندگی مخاطب را در فیلم های خود بگنجاند.

نکته دوم باید بیان جلوه های ادراکی و هیجانی مخاطب به درستی صورت بگیرد به طور مثال همین بحران کرونایی که رخ داده است و یا مسائل اقتصادی و.

اگر فردی که می خواهد اثرگذار باشد بتواند جلوه های ادراکی یعنی آن چه که در فهم و ذهن مخاطب شکل می گیرد را رصد کند و بتواند آن را به نحوی بیان کند دومین فاکتور اثر گذاری خود را رقم زده به طور مثال عموم افراد در مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا چه اضطراب ها، تشویش ها و دغدغه هایی را تجربه می کنند و عموم افراد در مقابل این برش از تاریخ چگونه فکر می کنند و چه کسانی را مقصر می دانند و توجه به چه جلوه گذاری دارند اگر یک نویسنده و فیلمساز بتواند به این نکات دقت کند فوق العاده اثر گار خواهد بود.

سومین نکته که بسیار حائز اهمیت است همراهی هیجان و هنر است بدین معنی که با مسائل هنری یک فرآیندی را رقم بزنیم که هیجان های اصیل انسان ها فعال شود؛ هیجانی مانند شادابی، غم، ترس، خشم ،احساس ارزشمندی و.

اگر بتوانیم هیجان های مخاطبان را به صورت جدی فعال کنیم تا بایک داستان، نمایش و فرآیند همراه شود اثر گذارترین حالت آن فرآیند را می توانیم رقم بزنیم.

او در پایان خاطر نشان کرد: در فرآیند فیلمسازی بهتر است که جامعه شناس و روانشناس حضور داشته باشد البته که علم جامعه شناسی و روانشناسی با محتوای زندگی مردم فاصله دارد مگر اینکه حلقه های مفقودی را آن جامعه شناس و روانشناس با توانایی پژوهشی و بالینی خودش بتواند این حلقه ها را به همدیگر متصل کند اگر چنین کاری انجام دهد آن روانشناس و جامعه شناس می تواند موثر باشد اما اگر بخواهد محتویات تئوری که در کتاب های دانشگاهی به آن پرداخته شده است را در جلوه های نویسندگی و یا فیلم منعکس کند نمی تواند کارایی داشته باشد چرا که فاصله آن چه که در مطالب بین دانشجویان و استاد در دانشگاه رد و بدل می شود با واقیعت زندگی بسیار متفاوت است پس حس و حال و شخصیت و تشخص پژوهشگری است که می تواند موثر باشد.

فیلمنامه نویس باید آگاهی داشته باشد سهیل رضایی روانشناس، در گفت و گو باخبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ درباره لزوم حضور دو مشاور روانشناس و جامعه شناس در کنار نویسنده و گروه کارگردانی هنگام نگارش فیلمنامه و یا تولید اثر نمایشی اظهار داشت: زمانی که فیلمنامه نویس درک شخصی نداشته باشد حضور یک مشاور اتفاق به خصوصی را ایجاد نمی کند مانند این است که یک فردی دو شماور زبان فرانسه در کنارش باشد اما خودش هیچ اطلاعاتی از زبان فرانسه نداشته باشد و اصلا این زبان را بلد نباشد این باعث چه کمکی می شود؟ او در ادامه افزود: زمانی شما می توانید از مشاور بهره ببرید که از حداقل ها اطلاعات و آگاهی داشته باشید و نسبت به آن تسلط داشته باشید تا زمانی که مشاور به شما مشورت می دهد متوجه شوید که کجا راهگشای شما است و کجا به شما اطلاعات غلط را منتقل می کند.

به طور مثال سعید روستایی از گذشته ای فیلمسازی می کند که به آن تسلط متنی دارد چرا که درواقع خاطره گویی انجام می دهد نه اینکه متنی را بسازد که به عقیده من پس از گذشت دو یا سه متن موضوع کمرنگ می شود و قدرت قبلی خود را ندارد و برخی از کارگردانان ما این ویژگی را داشتند.

رضایی خاطرنشان کرد: ما سینمایی داریم که با حس شهودی کارگردان و فیلمنامه نویس نوشته می شود که برخی اوقات بعضی از فیلم ها خوب از آب در می آیند و برخی اوقات هم خوب نیستند و برخی از آن فیلم هایی که خوب هستند طی سالیان بعد نمونه های کپی زیادی از آن ها به نمایش گذاشته می شود.

باید در جامعه جست و جو کنند و خوب بادقت مشاهده کنند و بدانند مسئله اجتماعی در جریان زمانی فعلی چیست.


کلید واژه ها: نگارش فیلمنامه - سریال های تلویزیونی - فیلمنامه - فیلم های سینمایی - نویسندگان - فیلم - روانشناس - نمایش خانگی - نویسنده - جامعه - جامعه شناس - کارگردان - نگارش - سینمایی - انتخاب - جامعه شناسی - خانگی - روانشناسان - روانی - شرایط - سریال - شناخت - نمایش - ضرورت - کارگردانی - گاهی - روحی - تحقیقات - میدانی - احساس

آخرین اخبار سرویس:
زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد

مجموعه خبر 20 و 45 دقیقه 8 خرداد ؛ پخش همزمان از شبکه خبر

سانسور مهناز افشار در ایران

بزرگترین هواگرد تمام الکتریکی جهان پرواز کرد + فیلم

بهناز جعفری با «کوسه» همراه شد/ دومین همکاری با علی عطشانی

اینفلوئنسر مجازی اینستاگرام و خانه نشین شدن ستاره های هالیوود

بازپخش کنسرت علیرضا قربانی امروز و فردا در تیوا نوا

سنجرخان رسما وارد مراحل تولید می شود

جدیدترین بازیگر فیلم کوسه معرفی شد

دفن شبانه فوتی های کرونایی در گورستان شهر+عکس

افشاگری فریبا نادری درباره جراحی زیبایی و خواستگاری کردن از شوهر دومش!

آقای فراستی، رومینا هم برای 80سال پیش بود؟

سانسور مهناز افشار در ایران

بهناز جعفری هم به کوسه پیوست

کنسرت پرحاشیه همایون شجریان در تالار وحدت/ رهبر ارکستر سمفونیک تهران خداحافظی کرد

خانوم بازیگر: گریه کردم تا شوهرم من را گرفت!

افشاگری فریبا نادری درباره جراحی زیبایی و خواستگاری کردن از شوهر دومش!

ساخت سریال های امیرنظام گروس ومستوره اردلان در آینده کلید می خورد

خانوم بازیگر: گریه کردم تا شوهرم من را گرفت!

جدیدترین بازیگر فیلم کوسه معرفی شد

سوری های خانه نشین از تلویزیون اجرای ارکستر «اورفئوس» را تماشا می کنند

فینالیست های بهترین کتاب طنز انگلیسی زبان سال معرفی شدند

رابطه فیلم و سینما با دنیای واقعی | کاش رومینا زنده بود و کاش خانه پدری...

رابطه فیلم و سینما با دنیای واقعی | کاش رومینا زنده بود و کاش خانه پدری...

نمایی از آرامگاه پوریای ولی در «خوی» + فیلم

کنسرت آنلاین علیرضا قربانی/ شرط کرده بودم که این کنسرت باید «رایگان» باشد

کفه نمکی بردسکن

راه یابی 6 اثر از خراسان شمالی به مرحله نهایی پویش ملی «با کتاب در خانه»

فیلم های شبکه نمایش در نیمه خرداد مشخص شد

روزبه حصاری و شباهت جالبش به علی ضیا+عکس

تصویر لورفته از بهرام رادان بغل داف آمریکایی

راه یابی 6 اثر از خراسان شمالی به مرحله نهایی پویش ملی«باکتاب در خانه»

«ویولن زن روی بام» دوباره می آید/ کارگردان «همیلتون» پشت دوربین

تازه ترین اثر ابراهیمی دینانی منتشر شد

کارگردان «چرنوبیل» مینی سریال می سازد

برگزاری مسابقه خوشنویسی مجازی در آغاجاری

جنجال رونمایی پیمان قاسمخانی از همسر دومش + تصاویر دیده نشده

جنجال رونمایی پیمان قاسمخانی از همسر دومش + تصاویر دیده نشده

کارگردان «چرنوبیل»، سریال دیگری می سازد

ویژه برنامه های شبکه نمایش برای 14 و 15 خرداد مشخص شد/نکوداشت یدالله نجفی

عکس جذاب گلیشیفته در آغوش مرد آمریکایی

نسخه سینمایی موزیکال »ویولن زن روی بام« ساخته می شود

»پوست« آنلاین اکران می شود؟

کارگردان »چرنوبیل« سریال دیگری می سازد

اجرای ارکستر «اورفئوس» برای خانه نشین های سوری و پخش از تلویزیون

نسخه سینمایی موزیکال «ویولن زن روی بام» ساخته می شود

ضرورت پرداخت به ژانرهای مختلف در تولید فیلم / سینماگران فقط به فکر درآمدزایی نباشند

معرفی بازیگران فیلم «مجوز خروج»

آیین پیش تولید سریال فاخر و ملی «سنجرخان وزیری» به روایت تصویر

خسارت 210 میلیارد ریالی کرونا به اصحاب فرهنگ وهنر

بهناز جعفری به کوسه پیوست

کارگردان «چرنوبیل» سریال جدید می سازد

صبحانه لاکچری الناز شاکردوست در ونیز +عکس

عکس های شهرزاد کمال زاده بازیگر سریال بچه های نسبتا بد

8 بنای تاریخی در زنجان مرمت می شود

اجرای ارکستر «اورفئوس» برای خانه نشین های سوری و پخش از تلویزیون

تازه ترین اثر ابراهیمی دینانی منتشر شد

روایت قربانیان دلار در«کشتارگاه»/امید به اکران عمومی فیلمم نداشتم

بهناز جعفری به کوسه پیوست

معرفی بازیگران فیلم «مجوز خروج»

پژمان جمشیدی و رضا کیانیان در یک فیلم پر ستاره+عکس

روایت قربانیان دلار در «کشتارگاه»/ امید به اکران عمومی فیلمم نداشتم

بهناز جعفری به کوسه پیوست

تیپ بهنوش بختیاری در خانه روستایی/عکس

پژمان جمشیدی و رضا کیانیان در یک فیلم پر ستاره+عکس

پژمان جمشیدی و رضا کیانیان در یک فیلم پر ستاره+عکس

بازیگران سریال پرگار + عکس

ویژه برنامه های شبکه نمایش برای 14 و 15 خرداد مشخص شد/نکوداشت یدالله نجفی

انتشار کتاب جدید مستندساز معروف

کدام اماکن همچنان به دلیل شیوع کرونا تعطیلند؟

پشمک خان گربه خابالوی نرگس محمدی+عکس

تشویق کودکان به افزایش آگاهی هایی/قصه سرایی کودکان

«پاییز بهاری ست که عاشق شده است» با صدای شاعر شنیدنی شد

تراژدی ها منتظر نمی مانند/شباهت قتل رومینا با یک رمان از نگاه هادی معیری نژاد نویسنده این رمان

کتاب آفاق تفکر منتشر شد

اتفاق عجیب اما جالب در کنسرت آنلاین علیرضا قربانی!

ترکیب متفاوت بازیگران در»مجوز خروج«/از پژمان جمشیدی تا ستاره پسیانی و نازنین بیاتی

هانیه توسلی در 17 سال پیش+عکس

کتاب آفاق تفکر منتشر شد

«پاییز بهاری ست که عاشق شده است» با صدای شاعر شنیدنی شد

«ویولن زن روی بام» دوباره می آید/ کارگردان «همیلتون» پشت دوربین

معرفی فیلم های شبکه نمایش در نیمه خرداد

جدیدترین تصاویر از فیلم «کریستوفر نولان» منتشر شد

فیلمهای تلویزیون در 14 و 15 خرداد

مرمت اضطراری آسیب های بیرونی قلعه فلک الافلاک پایان یافت

رونمایی از آنونس فیلم سینمایی «هفت و نیم» + فیلم

سریال های در دستورِ کار استان های صداوسیما

«پوست» آنلاین اکران می شود؟

رونمایی از آنونس فیلم سینمایی «هفت و نیم» + فیلم

بازیگری که می خواست با حریم سلطان لژیونر شود!

کارگردان «چرنوبیل» سریال دیگری می سازد

امیر آقایی قرار بود در سریال ترکیه ای حریم سلطان بازی کند اما نشد

کارگردان «چرنوبیل» سریال دیگری می سازد/ شرکت مندس تهیه کننده کار

از کار جالب خرس باهوش در «سی سخت» تا تالاب جذاب و دیدنی «هشیلان» در کرمانشاه + فیلم و تصاویر

معشوقه و ستاره فیلم های فاسبیندر درگذشت

آموزش بافت مو دخترانه

سینما ماشین تا پایان خرداد در نقاط مختلف کشور

ترکیب متفاوت بازیگران «مجوز خروج»

بهناز جعفری با «کوسه» همراه شد

«سفیدی مرگبار» خالق هری پاتر در بازار نشر

قلم هایی که از حال مردم خبر ندارند!/ مهمترین مرحله نگارش فیلمنامه تحقیقات میدانی است/ نویسندگان باید ضرورت مشورت با روانشناسان را احساس کنند!

قلم هایی که از حال مردم خبر ندارند!/ مهمترین مرحله نگارش فیلمنامه تحقیقات میدانی است/ نویسندگان باید ضرورت مشورت با روانشناسان را احساس کنند!