مطالب مرتبط:
درمان یک نوزاد شش روزه با پیوند سلول های بنیادی
درمان یک نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی
نوزاد شش روزه با پیوند سلول های بنیادی درمان شد
درمان نوزاد 6 روزه با سلول های بنیادی
درمان یک نوزاد شش روزه با پیوند سلول های بنیادی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 05:102020-05-23پزشكي

ایران بزرگترین بانک سلول های بنیادی در منطقه/ بیشتر نمونه ها برای درمان چه بیمارانی استفاده می شود؟


برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که پس از ذخیره سازی نمونه خون بند ناف نوزاد آیا فقط همان نوزاد می تواند از نمونه استفاده کند؟ تجربه نشان داده تاکنون بیشتر نمونه ها برای افراد غیرخویشاوند که هیچ نسبتی با دهنده نداشته اند اما از نظر ژنتیکی سازگاری داشته اند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، توانایی سلول های بنیادی در درمان طیفی از بیماری ها و التهاب ها به اثبات رسیده است و محققان هر روز به دنبال یافتن  قابلیت های بیشتری از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها هستند و کارآزمایی های بالینی متعددی براساس سلول های بنیادی پیوسته در حال انجام است.

اکنون دیگر سال هاست که سلول های بنیادی خونساز مغز و استخوان یا خون بند ناف زندگی هزاران کودک مبتلا به لوسمی را نجات می دهد و به درمانی شناخته شده برای این نوع بیماری خونی تبدیل شده است و استفاده از این سلول ها در پیوند بافت آسیب های استخوانی، پوست و چشم هم پرکاربرد شده است.

درباره سوالات شایع و رایج پیرامون موضوع سلول های بنیادی با مرتضی ضرابی رییس بانک خون رویان گفت وگو کرده ایم.

در این گفت و گو می خوانید: *شناسایی منابع متعدد سلول های بنیادی در بدن *ارائه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان در آینده *در چه بافت هایی از بدن سلول بنیادی وجود دارد؟ *آیا سلول های بنیادی بافت های مختلف بدن با هم متفاوت هستند؟  *اگر خانواده مایل به ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد خود نباشد *ایران بزرگترین بانک خون سلول های بنیادی در منطقه را دارد *مهمترین بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی درمان می شوند  *محدودیتی در استفاده افراد خانواده و حتی افراد غیرخویشاوند از نمونه به شرط تطابق ژنتیکی نیست *بیشترین نمونه های استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است *شناسایی منابع متعدد سلول های بنیادی در بدن فارس: یکی از سوالات شایع درباره منابع سلول های بنیادی در بدن است، این سلول ها از چه بخش هایی از بدن بدست می آیند؟ ضرابی: از منابع سلول های بنیادی در بدن خون بند ناف، بافت بند ناف است که امکان جمع آوری این سلول ها در کشور وجود دارد.

از دیگر منابع سلول های بنیادی در بدن بافت چربی موجود در بدن است که از بافت چربی موجود در بدن می توان سلول بنیادی از نوع سلول بنیادی مزانشیمی جداسازی کرد.

یکی دیگر از منابع سلول های بنیادی که مورد توجه قرار گرفته است، سلول های بنیادی موجود در دندان شیری است که محققان از سال های گذشته متوجه شدند که در ریشه دندان شیری اطفال، سلول های بنیادی از نوع سلول های بنیادی مزانشیم وجود دارد که در صورت جمع آوری قابلیت کشت و تکثیر دارند و می تواند به عنوان یک منبع سلولی مورد استفاده قرار گیرند.

از منابع سلول های بنیادی در بدن می توان به خون بند ناف، بافت بند ناف، ریشه دندان شیری و بافت چربی اشاره کرد که از بافت چربی موجود در بدن می توان سلول بنیادی از نوع سلول بنیادی مزانشیمی جداسازی کرد در حال حاضر در کشور دانش جمع آوری و ذخیره سازی سلول های بنیادی پالپ دندان را داریم اما محدودیت هایی در حال حاضر وجود دارد و به دنبال اخذ مجوزهای لازم هستیم که به محض اینکه این اقدامات انجام شود ارائه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان را ارائه خواهیم کرد.

به محض اینکه این امکان فراهم شد درباره آن اطلاع رسانی خواهیم کرد اما فعلاً ذخیره سلول بنیادی دندان شیری انجام نمی شود.

*سلول های بنیادی بافت های مختلف بدن با هم متفاوت هستند؟  فارس: وقتی سلول های بنیادی از بافت های مختلف بدست می آیند این سوال مطرح می شود که این سلول ها چه تفاوت هایی با هم دارند و آیا کاربرد این سلول ها متفاوت است؟ برای مثال سلول بنیادی موجود در خون بند ناف و بافت بند ناف چه تفاوتی دارد؟ ضرابی: وقتی حرف از سلول های بنیادی خون بند ناف و بافت بند ناف می زنیم در واقع از دو نوع سلول بنیادی صحبت می کنیم.

 یکی خونی که در بدنش جریان دارد و بلافاصله پس از زایمان از بند ناف نوزاد جمع آوری می شود و سلول بنیادی که از این خون جداسازی می شود در اصطلاح سلول بنیادی خون ساز گفته می شود و در حال حاضر بیشترین استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های خونی از این سلول (سلول های بنیادی خونساز خون بند ناف) است.

 حجم این خون 50 تا 60 سی سی و گاهی تا 200 سی سی بسته به عوامل مختلفی از جمله طول بند ناف و بسته به جثه جنین یا زمان سزارین یا طبیعی می تواند متفاوت باشد.

 سلول بنیادی که از خون جاری در بند ناف نوزاد بلافاصله پس از زایمان جداسازی می شود، سلول بنیادی خون ساز گفته می شود که برای درمان بیماری های خونی کاربرد دارد؛ همچنین از خود بافت بند ناف هم سلول بنیادی مزانشیمی استخراج می شود که برای درمان انواع دیگری از بیماری ها مثلا بیماری های عصبی استفاده می شود علاوه بر این یک سلول بنیادی دیگر هم وجود دارد که سلول بنیادی موجود در بافت بند ناف است.

 یعنی همین بافتی که در آن رگ وجود دارد و خون جریان پیدا می کند.

نوع دیگری از سلول بنیادی وجود دارد که به آن سلول بنیادی مزانشیمی گفته می شود و این سلول از بافت بند ناف جداسازی می شود و این سلول هم برای خود کاربردهای خاصی دارد.

برای مثال در درمان بیماری های عصبی استفاده می شود.

اینکه چه تفاوتی بین سلول ها وجود دارد در منشا این سلول ها است و نکته بسیار مهم این است که سلول های بنیادی مزانشیمی که از بافت بند ناف استخراج می شوند نیاز به تطابق ژنتیک ندارند و برای هر کسی که به آن نیاز دارد قابل استفاده است.

 این تفاوت سلول بنیادی موجود در خون بند ناف و بافت بند ناف است.

*خانواده هایی که خون بند ناف نوزاد را ذخیره می کنند و خانواده هایی که مایل نیستند فارس: نمونه های سلول بنیادی چه طور ذخیره سازی می شوند؟  ضرابی: دو مدل بری بانک خون بند ناف در دنیا وجود دارد؛ بانک عمومی خون بند ناف و دیگری بانک خصوصی خون بند ناف.

این دو بانک با یکدیگر متفاوت هستند.

در بانک خصوصی خون بند ناف، معمولاً خانواده هایی که در انتظار تولد فرزند هستند با انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده را برای خود در بانک خون خصوصی ذخیره سازی می کنند و این نمونه خون بند ناف در مالکیت خانواده است و در آینده اگر نیاز داشتند می توانند از آن استفاده کنند.

همچنین اگر به این نمونه نیاز نداشتند با رضایت خود حتی می توانند نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شده را برای استفاده افراد نیازمند دیگر اهدا کنند که این مدل بانک خون بند ناف در کشور ما هم دارد.

در حال حاضر هر دو نوع بانک خصوصی و عمومی خون بند ناف در کشور وجود دارد، در بانک خصوصی خانواده با انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه خون بند ناف نوزاد را برای خود در بانک خون ذخیره سازی می کند و در بانک عمومی، خانواده هایی که تمایل به ذخیره شخصی ندارند، خون بند ناف را اهدا کنند.

به این بانک (هایبرید) ترکیبی گفته می شود مدل دوم، بانک عمومی خون بند ناف بانک است که خانواده هایی که در آستانه تولد فرزند هستند شاید تمایل نداشته باشند که نمونه خون بند ناف نوزاد خود را خودشان نگهداری کنند اما حاضر هستند که خون بند ناف را اهدا کنند و آن را در اختیار بانک خون عمومی بند ناف قرار دهند.

در این صورت نمونه اهدا شده در بانک خون عمومی خون بند ناف قرار می گیرد و خانواده دیگر مالکیت روی نمونه ندارند.

این نمونه بند ناف می تواند در اختیار هر فردی که نیاز دارد قرار بگیرد.

مانند آنچه که در سازمان انتقال خون رخ می دهد و اهدا کنندگان خون خود را برای استفاده بیماران دیگر اهدا می کنند و مالکیتی روی خون ندارند.

خوشبختانه در کشور ما هر دو نوع بانک خون بند ناف وجود دارد و به اصطلاح گفته می شود که این بانک یک بانک (هایبرید) ترکیبی است.

  در حال حاضر اگر افرادی مایل به اهدای خون بند ناف نوزاد خود به بانک عمومی خون بند ناف باشند، این امکان وجود دارد.

 البته رویان به دلیل محدودیت هایی که فعلا دارد پذیرش گسترده ای در بانک خون عمومی ندارد اما به محض اینکه بتوانیم اعتبارات لازم را تامین کنیم بانک خون عمومی را هم فعال تر خواهیم کرد.

از گذشته تاکنون نزدیک به 5 هزار نمونه در بانک خون عمومی و نزدیک به 127 هزار نمونه در بانک خون خصوصی ذخیره سازی کرده ایم و از این رو رویان بزرگترین بانک خون سلول های بنیادی را در سطح منطقه دارد.

*بیشترین نمونه های استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است فارس: برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که پس از ذخیره سازی نمونه آیا فقط همان نوزاد می تواند از این نمونه استفاده کند؟ اصولا چه افرادی می توانند از نمونه ذخیره سازی شده استفاده کنند؟ ضرابی: در حال حاضر مهمترین بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی درمان می شوند بیماری های با منشا خونی هستند؛ وقتی نمونه خون بند ناف نوزاد ذخیره شد، کودکی که نمونه خون بند ناف او ذخیره سازی شده است، اگر نیاز به پیوند داشته باشد و سلول برای بیماری کودک قابل استفاده باشد می توانند برای درمانش از این نمونه استفاده کنند؛ همچنین اگر کودک به این نمونه نیاز نداشت یا بیماری با استفاده از سلول بنیادی قابل درمان نبود، هر کسی که با این نمونه تطابق ژنتیکی داشته باشد می تواند از این نمونه استفاده کند.

در حال حاضر بیشترین نمونه هایی که استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است؛ یعنی نمونه ای ذخیره سازی شده و از قضا برای فرد دیگری که هیچ نسبتی با دهنده نمونه نداشته است؛ اما از نظر ژنتیکی با او سازگاری داشته است استفاده شده است به همین دلیل است که در حال حاضر بیشترین نمونه هایی که استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است؛ یعنی نمونه ای ذخیره سازی شده و از قضا برای فرد دیگری که هیچ نسبتی با دهنده نمونه نداشته است؛ اما از نظر ژنتیکی با او سازگاری داشته است استفاده شده است.

 بنابراین محدودیتی برای پدر، مادر، خواهر، برادر یا حتی افراد غیر خویشاوند به شرطی که تطابق ژنتیکی وجود داشته باشد در کار نیست و نمونه قابل استفاده است.

ویدئوی زیر را ببینید:
کلید واژه ها: سلول های بنیادی - خون بند ناف - سلول - نمونه - درمان - بیماری ها - درمان بیماری ها - استفاده - بیماری - درمان بیماری - نوزاد - ذخیره سازی - بزرگترین - خبرگزاری - استخوان - خبرنگار - التهاب - هزاران - بالینی - درمانی - قابلیت - ژنتیکی - محققان - گزارش - زندگی - ذخیره - دهنده - افراد - گروه - نشان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش آمار ابتلای جدید به ویروس کرونا در قم

19 درصد مراجعه کنندگان به بیمارستان های استان را مبتلایان به کرونا تشکیل دادند

پیشنهاد اجباری شدن ماسک برای ادارات دولتی

اعلام زمان جدید نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران

ابیجان- تمدید وضع فوق العاده بهداشتی در ساحل عاج

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1723 نفر رسید / ثبت 2 مورد فوتی جدید

شمار مبتلایان به کرونا در فارس به 5881 نفر افزایش یافت

نگرانی از ابتلای زنان خانه دار به کرونا/ مردم کرونا را جدی بگیرند

امکان ابتلا به کووید 19 از راه چشم وجود دارد؟

جدیدترین آمار کرونا در کشور | 7 استان در وضعیت هشدار ؛ یک استان قرمز | شناسایی 2282 بیمار جدید

هشدار به زنان سیگاری/70 نوع ماده سرطانزا در تنباکو

فعالیت بیش از 34 شرکت فناور در حوزه فناوری های شناختی

فعالیت بیش از 34 شرکت فناور در حوزه فناوری های شناختی

هشدار به زنان سیگاری/70 نوع ماده سرطانزا در تنباکو

در شرایط کرونایی به دندانپزشکی برویم؟

هشدار برای 7 استان

جان باختگان کرونا در کشور به 7734 نفر رسید

ارائه گزارش رییس دانشکده بهداشت از فعالیت های این دانشکده در زمینه مدیریت همه گیری کووید 19

پزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنند

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 99/03/10

با شامپو محلول قوی ضد سوسک بسازید

جدیدترین آمار کرونا در کشور/ 10 خرداد

زمان برگزاری آزمون های زبان خارجه دانشگاه آزاد مشخص شد

اثر تغذیه بر آسیب پذیری مبتلایان کرونا به عوارض بلند مدت

50 مورد جدید ابتلا به کرونا در فارس شناسایی شد

ثبت 6 مورد جدید ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری

جدیدترین آمار کرونا در کشور/ 10 خرداد

زمان جدید برگزاری آزمون EPT دانشگاه آزاد/ 7 حوزه امتحانی اضافه شد

نحوه استفاده از آروماتراپی برای درمان حالت تهوع

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 99/03/10

تداوم وضعیت قرمز کرونا در خوزستان و هشدار در 7 استان

ابتلای قطعی دو هزار و 992 نفر به کروناویروس

فواید باورنکردنی نوشیدن آب گرم

میمون ها در هند نمونه خون بیماران مبتلا به کرونا را دزدیدند

آخرین آمار کرونا در ایران

تاثیر میکروب های طبیعی روده در پیشگیری ابتلا به بیماری های مغزی

هشدار نسبت به مرده زایی در بانوان باردار سیگاری

کرونا در ایران| هفت استان در وضعیت هشدار/ تاکنون 7هزار و 734 تن جان باخته اند

مراکز علمی آزاد و زبان بازگشایی می شوند

همایش آن لاین طب ایرانی

مازندران در برزخ چراغ زرد و قرمز کرونایی

مازندران در برزخ چراغ زرد و قرمز کرونایی

آخرین آمار از کرونا در ایران/ 7 استان در وضعیت هشدار

هیچ مجوزی برای افزایش شهریه باشگاه ها داده نشده است

هشدار نسبت به مرده زایی در بانوان باردار سیگاری

هشدار بهداشت نسبت به مصرف سبزی های محلی/ دامداران دام های خود را درمان ضد انگل کنند

 «MS» را بیشتر بشناسیم

آغاز مبارزه با سالک و پایان ترس کودکان گلستانی از زخم های ماندگار

سرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدان

شناسایی بیش از 2 هزار و 280 بیمار جدید کرونایی در کشور

تعطیلی 185 واحد متخلف بهداشتی/معدوم سازی 7593 کیلوگرم مواد غذایی

افزایش موارد ابتلا به کووید 19 در ژاپن

ابتلا به کرونا در خوزستان از این هم بیشتر می شود

آخرین آمار از کرونا در ایران/ 7 استان در وضعیت هشدار

شناسایی 2282 بیمار جدید کووید19 در کشور

77 درصد جمعیت هدف خراسان شمالی تحت غربالگری کووید‏ 19 قرار گرفتند

ترک دخانیات؛ یک ضرورت برای پیشگیری از کرونا

افزایش کرایه تاکسی با شیوع کرونا

شمار مبتلایان به ویروس کرونا همچنان در حال افزایش است

امحای حدود 170 تن موادغذایی غیرقابل مصرف

 «MS» را بیشتر بشناسیم

با وسواس های فکری در دوران کرونا چه کنیم؟

آخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونا

تحرک کم اسپرم، درمان نشده

آخرین آمار کرونا در ایران، 10 خرداد 1399: مجموع مبتلایان به مرز 150 هزار نفر رسید / افزایش جانباختگان به 7 هزار و 734 نفر

ابتلای قطعی 2992 نفر به کروناویروس

ثبت 10 مورد مبتلای جدید به کووید 19 در ایلام

آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران 3 مهرماه 99 برگزار خواهد شد

آخرین آمار بیماری کووید 19 در ایران / شناسایی 2282 مورد جدید / خوزستان همچنان قرمز است

زندگی سخت زنی که با دیدن شوهرش مدام عطسه می کند!! عکس

در یک مورد بسیار نادر، نوزادی با دو دهان متولد شد +عکس

سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا بررسی می شود

جدیدترین آمار مبتلایان و بهبودیافتگان کرونا در کشور

دژنراسیون ماکولا چیست؟

شناسایی 2282 مورد جدید مبتلا به کرونا/ خوزستان همچنان در وضعیت قرمز

دانشگاه تهران با همکاری ستاد فرماندهی کرونا نمایشگاه مجازی برگزار می کند

پزشکان دارو های در دسترس را تجویز کنند

خیز دوباره کرونا در کردستان

شناسایی 2282 بیمار جدید کووید19 در کشور

شناسایی 2هزار و 282 بیمار جدید کرونا

آخرین آمار بیماری کووید 19 در ایران/ شناسایی 2282 مورد جدید مبتلا به کرونا/ خوزستان همچنان قرمز است

توصیه های ساده برای پیشگیری از گرمازدگی

استمرار روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا در کردستان/شناسایی 100 بیمار جدید در 24 ساعت

علل احتمالی قاعدگی نامنظم

میزان شیوع کرونا در آذربایجان شرقی 18 در هر 100 نفر است

تداوم وضعیت قرمز کرونا در خوزستان و هشدار در 7 استان

جان باختگان کرونا در کشور به 7734 نفر رسید

زمان جدید نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران اعلام شد

میزان شیوع کرونا در آذربایجان شرقی 18 در هر 100 نفر است

حریرچی: پیشنهاد اجباری شدن ماسک برای ادارات دولتی

شیوع ویروس کرونا در جنوب استان کرمان در وضعیت بحرانی است

پزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنند

برگزاری نخستین آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران در مهرماه سال جاری

شناسایی 2282 مورد جدید مبتلا به کرونا/ هشدار برای 7 استان

2282 ابتلا و 57 فوتی جدید کرونا در کشور/ خوزستان همچنان در وضعیت قرمز

پیشنهاد اجباری شدن ماسک برای ادارات دولتی / کرونا ضعیف نشده است

مرگ در اثر هیدروسفالی، در بارداری بعدی هم ممکنه؟

ساخت عینک هوشمند چند منظوره که سلامتی بدن را زیرنظر می گیرد

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور

شناسایی 2282 مورد جدید مبتلا به کرونا/ هشدار برای 7 استان

ایران بزرگترین بانک سلول های بنیادی در منطقه/ بیشتر نمونه ها برای درمان چه بیمارانی استفاده می شود؟

ایران بزرگترین بانک سلول های بنیادی در منطقه/ بیشتر نمونه ها برای درمان چه بیمارانی استفاده می شود؟