مطالب مرتبط:
میزان و مبلغ زکات فطره سال 99 توسط حضرت آیت الله روحانی اعلام شد
پاسخ سوال های شرعی درباره «احکام خمس و زکات فطره»
اعلام میزان زکات فطریه در هرمزگان
پاسخ آیت الله صانعی به سوالاتی پیرامون زکات فطره
سازوکار جمع آوری زکات فطره در کشور / ارائه گزارش شفاف هزینه کرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 05:052020-05-23سياسي

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید


با نزدیک شدن به عید سعید فطر، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری و دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه سال 99 را اعلام کردند.

- با نزدیک شدن به عید سعید فطر، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری و دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه سال 99 را اعلام کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مطابق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پاسخ به سوالی مبلغ فطریه سال 1399 را اعلام کرد.

متن این سوال و پاسخ دفتر معظم له به این شرح است: سوال: مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید به عنوان فطریه پرداخت شود؟ جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحقق بدهد و اگر پولی یکی از همین ها را بدهد کافی است.

(مبلغ زکات فطر برای سال 1399 شمسی مطابق با سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ 10 هزار تومان است.

) آیت الله مکارم شیرازی بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان (10000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ سی هزار تومان (30000 تومان) اعلام شده است.

مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

بر اساس مسئله 1692 رساله توضیح المسائل حضرت آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را بدهد کافی است.

بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

آیت الله وحید خراسانی در اطلاعیه دفتر آیت الله وحید خراسانی، آمده است: باسمه تعالی پیرو سئوالات مکرر مؤمنین از دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مبنی بر میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان 1441، به اطلاع می رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می تواند پول آن را طبق قیمت گندم در محل خودش محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

از آن جا که قیمت گندم در بعضی شهرها به ازای هر کیلوگرم 4000 تومان است، دفتر این مرجع تقلید فطریه هر نفر را 12000 تومان اعلام کرد.

در صورت داشتن سوال، می توانند با دفتر قم 02537475 تماس بگیرند.

آیت الله نوری همدانی آیت الله نوری همدانی قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم از هرکدام از خوراکی های که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکرشده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی می دانند.

طبق تحقیقات انجام شده میانگین قیمت گندم برای هر فرد 10000 (ده هزار تومان) و قیمت برنج برای هر فرد حدود 50000 (پنجاه هزار تومان) است.

لازم به ذکر است که مقلدین محترم باید طبق قیمت منطقه ای خود محاسبه نمایند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است.

کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

گ آیت الله شبیری زنجانی دفتر آیت الله شبیری زنجانی، مبلغ 12هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

آیت الله علوی گرگانی بر اساس اعلام دفتر آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ 10 هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی 50 هزار تومان است.

مؤمنان در انتخاب هر یک از آن ها مخیر هستند.

زکات فطره مسأله 2003 کسی که موقع غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل است، و بیهوش و فقیر و برده نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که گفته می شود تقریباً سه کیلو است از غذاهای معمول در شهرش مانند گندم یا جو یا خرما یا کشمش، یا برنج یا ذرّت به مستحق بدهد، و اگر بجای آن پول هم بدهد، کافی است، و احتیاط لازم آن است که از غذاهایی که در شهرش معمول نیست ندهد هرچند گندم یا جو، یا خرما یا کشمش باشد.

مسأله 2004 کسی که مخارج سال خود و عیالش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالش را بگذراند، فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مسأله 2005 انسان فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند باید بدهد، کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنها بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مسأله 2006 اگر کسی را که نان خور اوست و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مسأله 2007 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر وارد شده، و شب را نزد او مانده و نان خور او هرچند موقتاً حساب می شود، بر او واجب است.

مسأله 2008 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود در صورتی که نان خور او حساب شود بنا بر احتیاط بر او واجب است و الاّ واجب نیست، و کسی را که انسان برای افطار شب عید دعوت می کند نان خور به حساب نمی آید، و فطره اش بر صاحب خانه نیست.

کفاره روزه مساله 1660 کسی که کفاره روزه رمضان بر او واجب است، باید یک بنده آزاد کند یا به دستوری که در مساله بعد گفته می شود دو ماه روزه بگیرد، یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً ده سیر است طعام یعنی گندم یا جو و مانند اینها بدهد، و چنانچه اینها برایش ممکن نباشد، هر چند مد که می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند، اگرچه مثلاً یک مرتبه بگوید استغفرالله و احتیاط واجب در فرض اخیر آن است که هر وقت بتواند، کفاره را بدهد.

مساله 1661 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، باید سی و یک روز آن را پی در پی بگیرد و اگر بقیه آن پی در پی نباشد اشکال ندارد.

مساله 1662 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، نباید موقعی شروع کند که در بین سی و یک روز، روزی باشد که مانند عید قربان، روزه آن حرام است.

زکات فطره مساله 1991 کسی که موقع غروبِ شب عید فطر بالغ و عاقل و هشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریباً سه کیلو است گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد کافی است.

مساله 1992 کسی که مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالاتش را بگذراند فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مساله 1993 انسان باید فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند بدهد؛ کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنان بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مساله 1994 اگر کسی را که نان خور او است و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مساله 1995 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و نان خور او حساب می شود بر او واجب است.

مساله 1996 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر بدون رضایت صاحبخانه وارد می شود و مدتی نزد او می ماند واجب است، و همچنین است فطره کسی که انسان را مجبور کرده اند که خرجی او را بدهد.

مساله 1997 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود، بر صاحبخانه واجب نیست، اگرچه پیش از غروب او را دعوت کرده باشد و در خانه او هم افطار کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دفتر مقام معظم رهبری - پایگاه اطلاع رسانی - مقام معظم رهبری - اطلاع رسانی - مراجع عظام تقلید - زکات فطره - اعلام - مبلغ - پایگاه - زکات - دفتر - مراجع - فطریه - اطلاع - تقلید - رسانی - رهبری - مقام - سوال - سال 1399 - مراجع تقلید - نزدیک - سال 99 - روزه - سعید - پاسخ - پرداخت - یکی از - گزارش - سوالی

آخرین اخبار سرویس:
تذکر روحانی به محاسبه اشتباه جهرمی

«زینبیه» میعادگاه عاشقان اهل بیت (ع) در اصفهان

انتخاب اعضای هیئت رییسه دائم مجلس یازدهم

نگاهی به آرای نواب رییسان 11 دوره مجلس/ رکورد ابوترابی فرد و روحانی شکسته نشد

هشدار سردار تنگسیری به آمریکایی ها: بغل گوش شما هستیم!

اولین توییت قالیباف بعد از انتخاب به عنوان رییس مجلس یازدهم

نماینده بویراحمد و دنا: صدای مجلس باید پژواک خواست و اراده توده های مردم باشد

کارگروه اجرایی تفاهم نامه های دو جانبه مازندران و ولگاگراد تشکیل شد

سازمان سلام: شیخ علی سلمان قربانی رژیمی است که حقوق بشر را نمی شناسد

تحقق رویکرد دانشگرا با کاربست پژوهش ها

استخدام همکار خانم جهت دستیار و پذیرش در کلینیک دندانپزشکی کوروش

سرمایه گذاری در بخش های دیجیتال سودآور است

فرمانده کل ارتش با سردار حاجی زاده دیدار کرد

رزمایش کمک مومنانه در استان البرز با محوریت مدارس علمیه برگزار شد

بازدید 14 میلیون نفر از تارنمای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دوران کرونا

آغوش های باز نمایندگان مجلس در ایام کرونا | پروتکل های کرونا در پارلمان رعایت نشد

دستگاه های اجرایی باید خرید خود را از واحدهای صنعتی استان چهارمحال وبختیاری انجام دهند

دیدگاه|کمک مؤمنانه و صدور انقلاب اسلامی

فرهنگ انتظار؛ یک ماه تلاش مومنانه مهدوی

درهای موزه سینما به روی مردم باز شد

کدام دانشگاه ها از 17 خرداد باز هستند؟

دومین روز از هفتمین نشست استپ آغاز شد

دعوت به همکاری دندانپزشک با پروانه جهت درمانگاه پزشکی در قرچک

شهید مدافع حرم در شهرری تشییع شد

افزایش هزینه جرم نقش محوری در پیشگیری موثر از آسیب های اجتماعی

اجرای طرح ملی «رحله» در قم

استخدام تعدادی جوشکار ماهر جهت سوله سازی و CO2 کار در زنجان

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان: توهین به مقدسات، بازی در زمین دشمن است

رونمایی و بهره برداری از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال کشور

حاشیه های انتخاب هیات رییسه مجلس شورای اسلامی

توزیع 6 هزار و 300 بسته معیشتی در خمین

لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

بازدید 14 میلیون نفر از تارنمای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دوران کرونا

سرعین برند گردشگری شمالغرب کشور است

قلم مجازی نویسان، زیر ذره بین پلیس فتا

آغاز به کارکنفرانس بین المللی مجازی نجوم ایران درزنجان

جاذبه های روستای کلوگان در قاب تصویر «تهرانگرد»

کرسی علمی ترویجی اندیشه فرهنگی آیت الله خامنه ای برگزار می شود

دوباره توفیق خدمت به مردم پیدا کردم

حرکت از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال

فیلم/ اعلام خبر مهم اضافه شدن 100 شناور تندروی جدید به یگان دریایی ایران توسط سردار سلامی

در های موزه سینما به روی مردم باز شد

رییس دادگستری زنجان: تحریم نیروی انتظامی، ناشی از اقتدار این نیرو است

دبیرکل جمعیت هلال احمر: دانش امدادرسانی به مردم منتقل شود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: نیروی دریایی ارتش و سپاه آماده جان فشانی هستند

کسی که تست های «دین و زندگی» را در کنکور بیشتر جواب داده دین دارتر است؟

با دستور رییس جمهور از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال کشور رونمایی شد

برج آزادی نارنجی پوش شد

قالیباف: باید از این امانت مراقبت کنیم / انشاالله در پیشگاه ملت شریف ایران رو سفید باشیم

ایثار کادر درمانی و جهادگران ایران به دلیل پیروی از اهل بیت(ع) است

طلاب یزدی نگرانی مردم در تغسیل اموات کرونایی را برطرف کردند

الحاق بیش از 110 فروند شناور به نیروی دریایی سپاه

مقبره «حضرت زینب(س)» در قاهره به روایت تاریخ + عکس

مبارزه با فساد درون و برون سازمانی در اولویت اقدامات قرار گیرد

قتل دخترک تالشی؛ چرا داس؟

سرلشکر موسوی با سردار حاجی زاده دیدار و گفتگو کرد

تصویب طرح مدیریت یکپارچه اولویت اصلی شورای عالی استان ها

تصاویر/ دومین نشست علنی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

قلم مجازی نویسان بافقی، زیر ذره بین پلیس فتا

در مجلس امروز چه گذشت؟

لاریجانی به قالیباف تبریک گفت

حمایت مدیریت شهری منطقه یک از شرکت های دانش بنیان و تیم های نوپای دانشجویی و استارت آپ ها

گونه های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟

نباید شائبه استفاده از رانت در مجلس یازدهم وجود داشته باشد

درهای موزه سینما به روی مردم باز شد

کتیبه های ارزشمند فارسی دَری بر دیوار شهر دربند روسیه

پای رومینا به هیئت دولت هم باز شد

پایان حفاری و آغاز ریل گذاری خط 2 مترو در شیراز

استخدام تخته کار، کارگر ساده و ظرفشوی در خراسان رضوی

استخدام نیروی خانم جهت برداشت محصول و بسته بندی در یک گلخانه

لایحه تامین امنیت زنان مجددا به جریان افتاد

پرده برداری از اعتیاد آقای خواننده در دورهمی!

آخرین وضعیت بازسازی خانه معروف به دایی جان ناپلئون در پایتخت

قالیباف رسما ریاست مجلس یازدهم را بر عهده گرفت

نگرانی کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز از نبود امنیت شغلی

رییس بنیاد شهید درگذشت مادر شهیدان «مهدوی زفرقندی» را تسلیت گفت

استخدام منشی با مدرک دیپلم جهت یک آموزشگاه رانندگی در مشهد

فرمانده سپاه: در مقابل هیچ دشمنی کرنش نمی کنیم

باید به عنوان سربازان ولایت از ظرفیت رزمایش مواسات برای محرومیت زدایی استفاده کنیم

با حکم رهبر معظم انقلاب، لاریجانی مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

استخدام نیروی خانم مسلط به نرم افزار اتوکد جهت دفتر مهندسی در مشهد

خوشبختانه هیچ سربازی بر اثر کرونا فوت نکرده است.

اسامی اعضای هیئت رییسه شعبه یکم بررسی اعتبار نامه مجلس شورای اسلامی

اعضای هیئت رییسه شعبه چهاردهم مجلس شورای اسلامی مشخص شد

اسامی اعضای هیئت رییسه شعبه ششم بررسی اعتبار نامه مجلس شورای اسلامی

به مجلس آمدیم تا با همدلی مشکلات کشور را حل کنیم

برگزاری مرحله سوم رزمایش «کمک مومنانه» در همدان/ توزیع 10 هزار بسته حمایتی

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

توزیع و عرضه ماسک در قالب طرح سفر به سلامت در مترو تهران و حومه

اسامی اعضای هیئت رییسه شعبه پانزدهم بررسی اعتبار نامه مجلس شورای اسلامی

اسامی اعضای هیئت رییسه شعبه هشتم بررسی اعتبار نامه مجلس شورای اسلامی

ورود هلال احمر به موضوع ازدواج آسان/ نقش آفرینی مؤثر در مهار کرونا!

لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

سه پیست اسکی در استان اردبیل احداث می شود

تفاوت نگاه فلسفه به غم و غصه چیست؟

دل نوشته | بزرگی و بخشش شما از یاد می برد نیاز را...

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

اقدام جهادی شهرداری بجنورد برای زدودن غبار محرومیت از حواشی شهر+ فیلم

14 هزار سوادآموز قمی در دوره های سوادآموزی شرکت کردند

بودجه 36 میلیارد تومانی شورای عالی استان ها در سال 99

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید