مطالب مرتبط:
کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان
رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد
برگزاری کارگاه دانش افزایی برای مقابله با کرونا در مراغه
شناسایی 2311 بیمار جدید کرونا در ایران/ 7300 فوتی و بیش از 131 هزار نفر مبتلا تاکنون
شناسایی 39 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 04:572020-05-23پزشكي

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان


ایرنا- کرونا در زمانه ای که تمام توجه ها را به خود متمرکز کرده، نه تنها به نوعی موجب غفلت جامعه از برخی آسیب های اجتماعی شده بلکه در مواردی خود موجب تشدید گسترش آن از جمله اعتیاد و روند خزنده آن به سمت و سوی سنین پایین نیز شده است.

- اردبیل-ایرنا- کرونا در زمانه ای که تمام توجه ها را به خود متمرکز کرده، نه تنها به نوعی موجب غفلت جامعه از برخی آسیب های اجتماعی شده بلکه در مواردی خود موجب تشدید گسترش آن از جمله اعتیاد و روند خزنده آن به سمت و سوی سنین پایین نیز شده است.

رواج برخی شایعه ها در زمینه تاثیر الکل در پیشگیری از بیماری کرونا و این تصور غیر منطقی که معتادان کمتر به این بیماری مبتلا و در مقابل آن مصونیت بیشتری دارند افرادی ناآگاه از جامعه را به سمت و سوی این مواد خطرناک و خانمانسور سوق می دهد.

مصرف الکل  تقلبی در ماه های گذشته که دهها  کشته و مسموم برجای گذاشت نتیجه رواج این توهم دور از منطق در جامعه بود است و بیم آن می رود که روی آوری  به مصرف مواد مخدر بر اساس رواج شایعه های کرونایی نیز آسیب های جدی بر تعدادی از افراد ناآگاه داشته باشد، بگذریم از اینکه اعتیاد به خودی خود از مدت ها پیش  یکی از بلاهای خانمانسوز  بوده و  ضربات خود را  هر روز  بر پیکر جامعه تشدید کرده و به آن آسیب می زند.

محققان و متخصصان علوم پزشکی با رد هر گونه تاثیر موادالکلی و مخدر در پیشگیری از کرونا  مصرف آنها را بسیار خطرناک می دانند بویژه اینکه معتادان از جمله افرادی هستند که به خاطر ناتوانایی های جسمی و روانی و نیز مصرف و تزریق گروهی مواد از ریسک ابتلا و مرگ و میر بیشتری نیز برخوردار هستند.

یک متخصص بیماری عفونی معتقد است که معتادان به سیگار، قلیان و تریاک هیچکدام مصونیتی در مقابل کرونا ندارند و باور  عدم ابتلای این افرادبه  کرونا کاملاً غیرعلمی و بی ارتباط است.

به اعتقاد درمانگران اعتیاد؛ تمامی معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند و این امر باعث می شود آنها در برابر بیماری های عفونی نسبت به افراد عادی به شدت آسیب پذیرتر باشند.

گذشته از این باور غلط که کم و بیش در جامعه رواج یافته؛ حرکت خزنده اعتیاد به سمت نسل جوان و نوجوان از مدت ها پیش دغدغه خانواده ها بوده و اخیرا  نیز افزایش یافته  و توجه جدی  به موضوع را ضروری می سازد.

بهنام بهشتی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل از کاهش سن اعتیاد در این استان ابراز نگرانی کرده و به خانواده ها در این زمینه هشدار جدی می دهد.

وی با اشاره به  شرایط جامعه در دوران شیوع کرونا می گوید: با توجه به تعطیل شدن مدارس از سه ماه پیش و دوری دانش آموزان از مدرسه در حال حاضر تا زمان عادی شدن شرایط جامعه خانواده ها باید بیشتر مراقب فرزندان خود و نحوه ارتباطات آنها با دوستان در بیرون از خانه و حتی داخل منزل باشند.

جمع دوستانه از جمله مهمترین کانون های خطر برای نوجوانان و جوانان در زمینه روی آوری به مواد مخدر است، اعتیاد به سیگار ، مصرف تفننی مواد مخدر ، مصرف قرص های صنعتی و در نتیجه اعتیاد در بسیاری از مواقع از جمع های دوستانه آغاز می شود و می بایست در این زمینه همه بویژه خانواده ها هشیار باشند.

مسعود امامی یگانه فرماندار اردبیل  معتقد است که قدامات پیشگیرانه باید از نهاد خانواده شروع شود و  کنترل و توجه صحیح به رفتار فرزندان هم در محیط خانواده و هم در مدرسه مورد توجه قرار گیرد.

برخی از کارشناسان با ییان اینکه کانون های  روی آوری جوانان به  اعتیاد بیشتر گروه های دوستانه بوده و اغلب در محلات و گشت های گروهی شکل می گیرد بر تمرکز پیشگیری از این آسیب و بلای اجتماعی در کوچه پس کوچه ها ، خانواده ها ، مدارس و مراکز آموزش عالی تاکید می کنند .

اعتیاد آسیب نخست اجتماعی در جامعه  بر اساس بررسی پرونده های قضایی هنوز اعتیاد یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی در اردبیل بوده و منشا ایجاد و آغاز  آسیب های اجتماعی دیگر نیز می باشد.

ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان اردبیل تاکید می کند که بر اساس بررسی های انجام گرفته بیشتر آسیب های اجتماعی از اعتیاد به مواد مخدر نشات می گیرد.

به گفته وی،  فروپاشی خانواده ها ، بزهکاری و مزاحمت های اجتماعی و برخی سرقت ها به دلیل اعتیاد به مواد مخدر رخ می دهد.

یوسف خدادادی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل هم می گوید: خشونت و اعتیاد از اصلی ترین معضلات اجتماعی در این استان بویژه در بین نسل جوان می باشد .

بر اساس تخمین  ارگان های ذیربط  سه درصد از جمعیت استان 1/2 میلون نفری استان اربیل به نوعی با معضل اعتیاد به مواد مخدر گریبانگیرند و این آمار  تعداد قابل توجهی از افراد جامعه را شامل می شود و قضیه زمانی مهم جلوه می دهد که بدانیم بیشتر این معتادان از قشر نوجوان و جوان هستند.

راه های مقابله با افزایش اعتیاد  مبارزه با اعتیاد اعم از تولید و قاچاق مواد مخدر  و در مواقعی با معتادان  از گذشته های دور  در جریان بوده و هنوز هم ادامه دارد  اما در هر بازه زمانی نوع و اولویت های آن متفاوت بوده است ، گاهی به مبارزه مستقیم با قاچاقچیان و سوداگران مرگ توجه شده و گاهی تمرکز بر درمان معتادان و گاهی نیز بر پیشگیری توجه شده است.

هاشم احمدی کارشناس جامعه شناسی در این باره می گوید:  بهترین راه مقابله با اعتیاد پیشگیری است و این کار نیازمند به کارگیری کارشناسان، مشاوران و متخصصان در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، روان شناختی است.

وی بیان می کند: بیشتر توجه ها در کشور مصروف  کشفیات مواد مخدر است و این در حالی است که پیشگیری از اعتیاد به عنوان یک استراتژی کلان و عمومی از سوی دولت مناسب ترین راهکار برای جلوگیری از وسیع تر شدن اعتیاد در کشور می باشد.

او اعتقاد دارد که در هر محلهای در شهرهای کشور  می بایست با کمک شهرداری ها و استفاده از ظرفیت بسیج و مردم خیر مکان هایی در نظر گرفته شود تا در آن مردم خیر به طور خودجوش معتادان یا عوامل پخش مواد را شناسایی کرده  و  به درمان و مقابله با این بزه  با روش های علمی و راهنمایی کارشناسان اقدام کنند.

 این کارشناس معتقد است که فقر یکی ازعوامل افزایش اعتیاد است، چرا که بیشترین معتادین را افراد فقیر در جامعه تشکیل می دهند و می توان با شناسایی فقرا در هر محله به آنها توسط افراد خیر کمک کرده و جویای احوال آنان شد و به آنان راهنمایی های مناسب توسط کارشناسان در  زمینه های اجتماعی، حقوقی و روانشناسی داد.

به گفته او، انجام ورزش اجباری معتادان برای مدتی در روز با مدیریت، نظارت و راهنمایی داوطلبانه ورزشکاران در هر محله و در مکان ورزشی  نیز امری بسیار مثمر ثمر است ضمن اینکه می توان زمینه کار خیاطی، آرایشگری ، قالی بافی و  صنایع دستی  را برای تامین نیاز مادی و نیز مشغول شدن معتادان فراهم کرد احمدی همچنین  بر تقویت باورهای دینی، پر کردن اوقات معتادان و افراد در معرض خطر با برنامه های مفید،جدا شدن از محیط و معاشران، اراده و تصمیم قاطع  تاکید کرده و می گوید: تلقین ،جای گزینی عادات خوب، پرهیز از تنهایی ،تقویت عزت نفس، فرهنگ سازی، رفع نیازهای اساسی جوانان و شناخت آثار اعتیاد هم از دیگر راهکارهایی که باید مد نظر گرفته شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل هم  با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت مدارس در کاهش خطر اعتیاد می گوید :  آموزش در مدارس بهترین راه حل پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد است و باید آموزش های لازم در مدارس به دانش آموزان ارائه شود.

 خدادادی با بیان اینکه باید به صورت علمی با آسیب های اجتماعی برخورد کرد، گفت: مدیران و مربیان مدارس برای افزایش آگاهی دانش آموزان با اعتیاد باید به سه عامل درک درست از آسیب ها، شناخت عامل آسیب های اجتماعی و انتقال آن به دانش آموزان و اولیا توجه کنند.

خدادادی آموزش مهارت های 10 گانه رفتاری را به دانش آموزان را ضروری دانست و بیان کرد: آموزش و نفهیم عوامل موثر در بروز اعتیاد بعنوان آسیب های اجتماعی  باید به گونه ای به دانش آموزان ارائه شود که آنها را به راه راست هدایت کرده و باعث بد آموزی نشود.

ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان اردبیل نیز با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی برای آگاه سازی خانواده ها و پیشگری از اعتیاد می گوید: باید در راستای اطلاع رسانی از عواقب اعتیاد به خانواده ها تلاش کرده و مسوولان فرهنگی نیز در این زمینه با سمن ها همکاری کنند.

او شخصیت دادن به معتادان بهبود یافته را از جمله اقدامات در راستای فرهنگ سازی پیشگیری از اعتیاد موثر دانسته و می افزاید: بی اعتمادی به معتادان بهبود یافته باعث بی انگیزه شدن سایر معتادان نسبت به ترک اعتیاد می شود.

به اعتقاد عتباتی،  پیشگیری بهتر از درمان است و این موضوع را همه آحاد جامعه می دانند ، ولی باید نسبت به فرهنگ سازی در امر پیشگیری اهتمام ویژه ای توسط مردم و مسوولان صورت گیرد.

اکبر صمدی فرماندار مشگین شهر نیز با تاکید بر پیشگیری  از  تشکیل 20 تیم اجتماع محور برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در محلات شهری و روستایی این شهرستان خبر می دهد.

به گفته وی ، رویکرد اجتماعی در سال جاری جایگزین مقابله و مبارزه با مواد مخدر شده  وکلیه ادارات و کمیته های زیر مجموعه بر اساس برش شهرستانی و نقشه راه تدوین شده باید برنامه یک ساله تهیه و  عملیاتی و اجرا نمایند.

مسعود امامی یگانه فرماندار اردبیل نیز با بیان اینکه عوامل انتظامی، امنیتی و قضایی در برخورد قاطع با عوامل توزیع موادمخدر در منطقه تلاشی مستمر و شبانه روزی دارند تاکید می کند که خانواده ها باید نسبت به فرزندان خود حساسیت ویژه داشته باشند تا شاهد ورود نوجوان به آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد نشویم.

او می گوید: مسوولان دستگاه های اجرایی باید اهتمام جدی در بحث آموزش و ارتقای آگاهی عمومی برای پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر ارائه داده و در این زمینه اقدامات عملی انجام دهند.

 امامی یگانه همچنین می افزاید:  از برنامه های آموزشی تمامی دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد که در مسیر مبارزه و کنترل مصرف مواد مخدر در اردبیل تلاش می کنند حمایت همه جانبه خواهد شد.

فرماندار اردبیل افزایش اراده برای عدم گرایش به سوء مصرف مواد مخدر و تعریف برنامه های متنوع و توسعه مراکز مشاوره برای درونی شدن بازدارندگی در برابر مصرف مواد مخدر در اردبیل را ضروری دانسته و  یاداور می شود: از برنامه های آموزشی همه دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد که در مسیر مبارزه و کنترل مصرف مواد مخدر در جامعه تلاش می کنند حمایت همه جانبه انجام می شود.

بهشتی دبیر مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل نیز با تاکید بر افزایش مشارکت همگانی برای برای پیشگیری از اعتیاد می گوید: طرح یاریگران زندگی در راستای اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر در 20 درصد مدارس این استان در سال گذشته اجرا شده  ولی از اسفند با شیوع بیماری کرونا ادامه این کار متوقف شد.

به گفته وی ، این طرح با ارتقای مهارت های خودکنترلی و مسوولیت پذیری اجتماعی دانش آموزان به همراه جلب مشارکت و مداخله موثر اولیا و مربیان و تشکل های دانش آموزی، بیش از گذشته زمینه ارتقای عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر در مدارس را فراهم خواهد کرد.

بهشتی مهم ترین هدف این طرح را ارتقای مهارت های بازدارندگی و صیانت در کانون های دانش آموزی و افزایش قدرت نه گفتن در بین دانش آموزان با اولویت پیشگیری از اعتیاد ذکر می کند.

او همچنین به برگزاری کلاس های آموزشی برای اجرای مطلوب طرح کانون یاریگران زندگی در 500 آموزشگاه استان در سال گذشته اشاره کرده و می افزاید: مبارزه با موادمخدر وظیفه دستگاه خاصی نیست بلکه وظیفه همگانی برای مصون سازی جامعه از آفت اعتیاد و کمک به رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی است و آموزش و پرورش استان آماده همکاری همه جانبه با شرکای اجتماعی خود می باشد.


کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - کرونا - اعتیاد - جامعه - اجتماعی - بیماری - بیماری کرونا - زمانه - تشدید - مصرف الکل - روند - آسیب - الکل - معتادان - پیشگیری - جوانان - خطرناک - مصونیت - شایعه - مسموم - گذشته - مواد - مصرف - کشته - مخدر

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزیر بهداشت از پروژه های بهداشتی چابهار بازدید کرد

استفاده از دهانشویه ریسک ابتلا به کرونا را کاهش می دهد

بعد از سفر 14 روز مراوده نکنید

دانشگاه علوم پزشکی مازندران: تمام شهرهای استان در وضعیت زرد و قرمز کرونایی قرار دارند

شمار مبتلایان به کرونا به مرز 5 میلیون و 800 هزار نفر رسید

حسگر تشخیص کرونا ساخته شد

خلیلیان: آزمایش مشکوک نداریم/ کسی به دنبال مچ گیری نیست!

10 هزار پرونده الکترونیکی بیماران دیابتی در چهارمحال و بختیاری تشکیل شد

کرونا جان 302 پزشک یا پرستار را در روسیه گرفت

دهانشویه ریسک گسترش کرونا را کاهش می دهد

خلیلیان: مجوز برگزاری تمرینات را دادیم نه بازی های تداکارتی/ چیزی به اسم آزمایش مشکوک نداریم؛ پروتکل ها ساده تر می شود

اظهارات صریح درباره عاقبت ما با کرونا | به زمان قبل از کرونا برنمی گردیم | کرونا ویروس کم خطر می شود؟

خلیلیان: به تیم های لیگ برتری فقط مجوز برگزاری تمرین دادیم

تولید یک حسگر برای ردیابی کویید -19 در کشور

خلیلیان: تیم های فوتبال فقط مجوز برگزاری تمرین دارند

کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در 10 روز گذشته

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به بیش از 13 هزار تن افزایش یافت

انتقال تجارب مقابله با کرونا بین ایران و آذربایجان

تکمیل ظرفیت تخت های بستری بیماران کرونایی در حوزه بلوچستان/ منطقه در وضعیت بحرانی

آغاز کوچ 3 هزار عشایر به شهرستان فریدونشهر

خلیلیان: مجوز برگزاری تمرینات را دادیم نه بازی های تداکارتی/ چیزی به اسم آزمایش مشکوک نداریم؛ پروتکل ها ساده تر می شود

آخرین خبر از تست کرونای هروویه میلیچ ستاره استقلال

افتتاح بزرگترین بخش فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب جنوب غرب کشور در اهواز

کرونا ماندگار است، خود را با آن وفق دهید

بهبودی کامل 578 بیمار مبتلا به کرونا ویروس

افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا/ تبعات قطع داروهای مصرفی

بازگشایی مهدکودک ها و مدارس در گرو رعایت پروتکل های بهداشتی

کرونا در سنندج به مرز هشدار رسید

خراسان رضوی به مرحله مهار و کنترل کرونا رسید

توزیع 8 هزار بسته کمک های مومنانه در بشاگرد

بازدید معاون درمان وزارت بهداشت از بیمارستان های اهواز

اخراج معلولان و سالمندان از مراکز بهزیستی صحت ندارد

مصرف قرص اورژانسی، ممکنه خطرناک باشه؟

تغذیه نوزادان با شیر مادر را در دوران کرونا قطع نکنید

اقدام عجیب استقلالی ها برای برگزاری تمرین

استخدام کارشناس تغذیه جهت مشاوره در مشهد

تهران| 378 واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در بهارستان پلمب شدند

می توان ژل ضدعفونی کننده را جایگزین دستکش کرد؟

کرونا در سنندج به مرز هشدار رسید

تولید حسگری برای ردیابی ویروس کووید-19 در کشور

کرونا در ازبکستان؛ 3396 مبتلا و 14 جان باخته

تقدیر حریرچی از برنامه «مثل ماه»

جلسه مهم فرهاد مجیدی با یک مهاجم

وزارت بهداشت: 75 درصد از موج اپیدمی کروناویروس را گذرانده ایم؛ این آمار مربوط به 10 روز گذشته است / تا پایان تابستان انتظار موج دیگری از شیوع این بیماری را نداریم / موج دوم اپیدمی را در فصول پاییز و زمستان انتظار داریم

ماجرای عرضه دخانیات با اسانس خاص

شمار مبتلایان به کرونا به مرز 5 میلیون و 800 هزار نفر رسید

دانشگاه علوم پزشکی مازندران: تمام شهرهای استان در وضعیت زرد و قرمز کرونایی قرار دارند

افزایش بیماران بستری کرونایی در تهران / یکی از بالاترین سهم ها را در انتقال این بیماری در کلان شهرها، حمل و نقل عمومی داشته / استفاده از ماسک در مترو تنها راهی است که می تواند شهروندان را از ابتلا به کرونا مصون کند

از سرگیری پروازهای فرودگاه سهند بعداز روزهایی کرونایی

محققان روس می گویند پروتیین موجود در شیر مادر دشمن ویروس کرونا است

افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا/ تبعات قطع داروهای مصرفی

شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد در دوران کرونا است

موج اول کرونا به پایان نرسیده است

دعوت به همکاری هیات علمی با مدرک رشته های پوست و ارتوپدی

استخدام کارشناس مامایی در دانشگاه علوم پزشکی آبادان

افزایش بیماران بستری کرونایی در تهران

وزارت بهداشت: 75 درصد از موج اپیدمی کروناویروس را گذرانده ایم؛ این آمار مربوط به 10 روز گذشته است / تا پایان تابستان انتظار موج دیگری از شیوع این بیماری را نداریم / موج دوم اپیدمی را در فصول پاییز و زمستان انتظار داریم

وضعیت قرمز کرونا در خوزستان

تکمیل ظرفیت تخت های بستری بیماران کرونا در حوزه بلوچستان/ منطقه در وضعیت بحرانی

کنترل کرونا در این کشورها موفق تر است

طرز تهیه سوسیس بندری

فعالیت باشگاه های بدنسازی در خراسان شمالی بلامانع شد

صدور مجوز بازگشایی نمایشگاه ها در برخی استان ها با رعایت پروتکل های بهداشتی

ساخت حسگری برای جداسازی افراد مشکوک به کرونا از افراد سالم

التهاب در جامعه پرستاری کشور/ ماجرای اعتراض پرستاران 89 روزه چه بود؟

سفر معاون نمکی به خوزستان برای بررسی وضعیت امکانات استان در مقابله با کرونا

فعالیت تمامی رشته های ورزشی در شهرهای سفید استان اردبیل بلامانع است

ساخت حسگری برای جداسازی افراد مشکوک به کرونا از افراد سالم

جزییات نتیجه سلول درمانی روی کرونا

کرونا در کمین جوانان نشسته است/خوزستان در وضعیت قرمز به سر می برد

کرونا در کردستان به مرز هشدار رسید

سردرد در دوران بارداری، مدتش کوتاهه اما زیاده

هواپیماهای بدون سرنشین به یاری کادر درمان می آیند

کنترل کرونا در کشور های دارای جمعیت سالمند خطرناک تر است؟

بهترین جایگزین بکینگ پودر چیست؟

افزایش بیماران بستری کرونایی در تهران

کرونا در سنندج به مرز هشدار رسید

سیر صعودی ابتلا به کرونا در جنوب سیستان و بلوچستان

اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد

خوزستان همچنان در وضع قرمز کرونا

با نشانه های کمبود ویتامین D در بدن آشنا شوید

تولید حسگری برای ردیابی ویروس کووید-19 در کشور

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 13 هزار و 36 تن افزایش یافت

جزییات کارآزمایی های بالینی سلول های مزانشیمی در درمان مبتلایان به کووید-19

ژن زوال عقل ریسک کرونا را افزایش می دهد

مسافرت به استان های همجوار عامل ابتلای موارد جدید به کرونا

جزییات کارآزمایی های بالینی سلول های مزانشیمی در درمان مبتلایان به کووید-19

تغذیه نوزادان با شیر مادر را در دوران کرونا قطع نکنید

تغذیه نوزادان با شیر مادر را در دوران کرونا قطع نکنید

تاثیر کرونا در مبتلایانِ دیابت

کاهش شدید مبتلایان به کرونا از 10 روز گذشته

سفر معاون وزارت بهداشت به چابهار

انواع تست های روان شناسی برای یک مصاحبه شغلی

کاهش شدید مبتلایان به کرونا از 10 روز گذشته

جزییات نتیجه سلول درمانی روی کرونا/ تشریح فاز بعدی آزمایش بالینی تزریق سلول

بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز تجهیز شد

کنترل کرونا در کشورهای دارای جمعیت جوان موفق تر است؟

تاثیر کرونا در مبتلایانِ دیابت

مراقبت های قبل از جراحی چاقی

آمریکای لاتین، کانون تازه کرونا در جهان

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان