مطالب مرتبط:
رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد
برگزاری کارگاه دانش افزایی برای مقابله با کرونا در مراغه
شناسایی 2311 بیمار جدید کرونا در ایران/ 7300 فوتی و بیش از 131 هزار نفر مبتلا تاکنون
شناسایی 39 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی
کاهش 15 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در «تهران»/ علائم جدید از بیماری کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 04:502020-05-23پزشكي

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان


ایرنا- کرونا در زمانه ای که تمام توجه ها را به خود متمرکز کرده، نه تنها به نوعی موجب غفلت جامعه از برخی آسیب های اجتماعی شده بلکه در مواردی خود موجب تشدید گسترش آن از جمله اعتیاد و روند خزنده آن به سمت و سوی سنین پایین نیز شده است.

- رواج برخی شایعه ها در زمینه تاثیر الکل در پیشگیری از بیماری کرونا و این تصور غیر منطقی که معتادان کمتر به این بیماری مبتلا و در مقابل آن مصونیت بیشتری دارند افرادی ناآگاه از جامعه را به سمت و سوی این مواد خطرناک و خانمانسور سوق می دهد.

مصرف الکل تقلبی در ماه های گذشته که دهها کشته و مسموم برجای گذاشت نتیجه رواج این توهم دور از منطق در جامعه بود است و بیم آن می رود که روی آوری به مصرف مواد مخدر بر اساس رواج شایعه های کرونایی نیز آسیب های جدی بر تعدادی از افراد ناآگاه داشته باشد، بگذریم از اینکه اعتیاد به خودی خود از مدت ها پیش یکی از بلاهای خانمانسوز بوده و ضربات خود را هر روز بر پیکر جامعه تشدید کرده و به آن آسیب می زند.

محققان و متخصصان علوم پزشکی با رد هر گونه تاثیر موادالکلی و مخدر در پیشگیری از کرونا مصرف آنها را بسیار خطرناک می دانند بویژه اینکه معتادان از جمله افرادی هستند که به خاطر ناتوانایی های جسمی و روانی و نیز مصرف و تزریق گروهی مواد از ریسک ابتلا و مرگ و میر بیشتری نیز برخوردار هستند.

یک متخصص بیماری عفونی معتقد است که معتادان به سیگار، قلیان و تریاک هیچکدام مصونیتی در مقابل کرونا ندارند و باور عدم ابتلای این افرادبه کرونا کاملاً غیرعلمی و بی ارتباط است.

به اعتقاد درمانگران اعتیاد؛ تمامی معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند و این امر باعث می شود آنها در برابر بیماری های عفونی نسبت به افراد عادی به شدت آسیب پذیرتر باشند.

گذشته از این باور غلط که کم و بیش در جامعه رواج یافته؛ حرکت خزنده اعتیاد به سمت نسل جوان و نوجوان از مدت ها پیش دغدغه خانواده ها بوده و اخیرا نیز افزایش یافته و توجه جدی به موضوع را ضروری می سازد.

بهنام بهشتی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل از کاهش سن اعتیاد در این استان ابراز نگرانی کرده و به خانواده ها در این زمینه هشدار جدی می دهد.

وی با اشاره به شرایط جامعه در دوران شیوع کرونا می گوید: با توجه به تعطیل شدن مدارس از سه ماه پیش و دوری دانش آموزان از مدرسه در حال حاضر تا زمان عادی شدن شرایط جامعه خانواده ها باید بیشتر مراقب فرزندان خود و نحوه ارتباطات آنها با دوستان در بیرون از خانه و حتی داخل منزل باشند.

جمع دوستانه از جمله مهمترین کانون های خطر برای نوجوانان و جوانان در زمینه روی آوری به مواد مخدر است، اعتیاد به سیگار ، مصرف تفننی مواد مخدر ، مصرف قرص های صنعتی و در نتیجه اعتیاد در بسیاری از مواقع از جمع های دوستانه آغاز می شود و می بایست در این زمینه همه بویژه خانواده ها هشیار باشند.

مسعود امامی یگانه فرماندار اردبیل معتقد است که قدامات پیشگیرانه باید از نهاد خانواده شروع شود و کنترل و توجه صحیح به رفتار فرزندان هم در محیط خانواده و هم در مدرسه مورد توجه قرار گیرد.

برخی از کارشناسان با ییان اینکه کانون های روی آوری جوانان به اعتیاد بیشتر گروه های دوستانه بوده و اغلب در محلات و گشت های گروهی شکل می گیرد بر تمرکز پیشگیری از این آسیب و بلای اجتماعی در کوچه پس کوچه ها ، خانواده ها ، مدارس و مراکز آموزش عالی تاکید می کنند .

اعتیاد آسیب نخست اجتماعی در جامعه بر اساس بررسی پرونده های قضایی هنوز اعتیاد یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی در اردبیل بوده و منشا ایجاد و آغاز آسیب های اجتماعی دیگر نیز می باشد.

ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان اردبیل تاکید می کند که بر اساس بررسی های انجام گرفته بیشتر آسیب های اجتماعی از اعتیاد به مواد مخدر نشات می گیرد.

به گفته وی، فروپاشی خانواده ها ، بزهکاری و مزاحمت های اجتماعی و برخی سرقت ها به دلیل اعتیاد به مواد مخدر رخ می دهد.

یوسف خدادادی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل هم می گوید: خشونت و اعتیاد از اصلی ترین معضلات اجتماعی در این استان بویژه در بین نسل جوان می باشد .

بر اساس تخمین ارگان های ذیربط سه درصد از جمعیت استان 1/2 میلون نفری استان اربیل به نوعی با معضل اعتیاد به مواد مخدر گریبانگیرند و این آمار تعداد قابل توجهی از افراد جامعه را شامل می شود و قضیه زمانی مهم جلوه می دهد که بدانیم بیشتر این معتادان از قشر نوجوان و جوان هستند.

راه های مقابله با افزایش اعتیاد مبارزه با اعتیاد اعم از تولید و قاچاق مواد مخدر و در مواقعی با معتادان از گذشته های دور در جریان بوده و هنوز هم ادامه دارد اما در هر بازه زمانی نوع و اولویت های آن متفاوت بوده است ، گاهی به مبارزه مستقیم با قاچاقچیان و سوداگران مرگ توجه شده و گاهی تمرکز بر درمان معتادان و گاهی نیز بر پیشگیری توجه شده است.

هاشم احمدی کارشناس جامعه شناسی در این باره می گوید: بهترین راه مقابله با اعتیاد پیشگیری است و این کار نیازمند به کارگیری کارشناسان، مشاوران و متخصصان در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، روان شناختی است.

وی بیان می کند: بیشتر توجه ها در کشور مصروف کشفیات مواد مخدر است و این در حالی است که پیشگیری از اعتیاد به عنوان یک استراتژی کلان و عمومی از سوی دولت مناسب ترین راهکار برای جلوگیری از وسیع تر شدن اعتیاد در کشور می باشد.

او اعتقاد دارد که در هر محلهای در شهرهای کشور می بایست با کمک شهرداری ها و استفاده از ظرفیت بسیج و مردم خیر مکان هایی در نظر گرفته شود تا در آن مردم خیر به طور خودجوش معتادان یا عوامل پخش مواد را شناسایی کرده و به درمان و مقابله با این بزه با روش های علمی و راهنمایی کارشناسان اقدام کنند.

این کارشناس معتقد است که فقر یکی ازعوامل افزایش اعتیاد است، چرا که بیشترین معتادین را افراد فقیر در جامعه تشکیل می دهند و می توان با شناسایی فقرا در هر محله به آنها توسط افراد خیر کمک کرده و جویای احوال آنان شد و به آنان راهنمایی های مناسب توسط کارشناسان در زمینه های اجتماعی، حقوقی و روانشناسی داد.

به گفته او، انجام ورزش اجباری معتادان برای مدتی در روز با مدیریت، نظارت و راهنمایی داوطلبانه ورزشکاران در هر محله و در مکان ورزشی نیز امری بسیار مثمر ثمر است ضمن اینکه می توان زمینه کار خیاطی، آرایشگری ، قالی بافی و صنایع دستی را برای تامین نیاز مادی و نیز مشغول شدن معتادان فراهم کرد احمدی همچنین بر تقویت باورهای دینی، پر کردن اوقات معتادان و افراد در معرض خطر با برنامه های مفید،جدا شدن از محیط و معاشران، اراده و تصمیم قاطع تاکید کرده و می گوید: تلقین ،جای گزینی عادات خوب، پرهیز از تنهایی ،تقویت عزت نفس، فرهنگ سازی، رفع نیازهای اساسی جوانان و شناخت آثار اعتیاد هم از دیگر راهکارهایی که باید مد نظر گرفته شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل هم با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت مدارس در کاهش خطر اعتیاد می گوید : آموزش در مدارس بهترین راه حل پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد است و باید آموزش های لازم در مدارس به دانش آموزان ارائه شود.

خدادادی با بیان اینکه باید به صورت علمی با آسیب های اجتماعی برخورد کرد، گفت: مدیران و مربیان مدارس برای افزایش آگاهی دانش آموزان با اعتیاد باید به سه عامل درک درست از آسیب ها، شناخت عامل آسیب های اجتماعی و انتقال آن به دانش آموزان و اولیا توجه کنند.

خدادادی آموزش مهارت های 10 گانه رفتاری را به دانش آموزان را ضروری دانست و بیان کرد: آموزش و نفهیم عوامل موثر در بروز اعتیاد بعنوان آسیب های اجتماعی باید به گونه ای به دانش آموزان ارائه شود که آنها را به راه راست هدایت کرده و باعث بد آموزی نشود.

ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان اردبیل نیز با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی برای آگاه سازی خانواده ها و پیشگری از اعتیاد می گوید: باید در راستای اطلاع رسانی از عواقب اعتیاد به خانواده ها تلاش کرده و مسوولان فرهنگی نیز در این زمینه با سمن ها همکاری کنند.

او شخصیت دادن به معتادان بهبود یافته را از جمله اقدامات در راستای فرهنگ سازی پیشگیری از اعتیاد موثر دانسته و می افزاید: بی اعتمادی به معتادان بهبود یافته باعث بی انگیزه شدن سایر معتادان نسبت به ترک اعتیاد می شود.

به اعتقاد عتباتی، پیشگیری بهتر از درمان است و این موضوع را همه آحاد جامعه می دانند ، ولی باید نسبت به فرهنگ سازی در امر پیشگیری اهتمام ویژه ای توسط مردم و مسوولان صورت گیرد.

اکبر صمدی فرماندار مشگین شهر نیز با تاکید بر پیشگیری از تشکیل 20 تیم اجتماع محور برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در محلات شهری و روستایی این شهرستان خبر می دهد.

به گفته وی ، رویکرد اجتماعی در سال جاری جایگزین مقابله و مبارزه با مواد مخدر شده وکلیه ادارات و کمیته های زیر مجموعه بر اساس برش شهرستانی و نقشه راه تدوین شده باید برنامه یک ساله تهیه و عملیاتی و اجرا نمایند.

مسعود امامی یگانه فرماندار اردبیل نیز با بیان اینکه عوامل انتظامی، امنیتی و قضایی در برخورد قاطع با عوامل توزیع موادمخدر در منطقه تلاشی مستمر و شبانه روزی دارند تاکید می کند که خانواده ها باید نسبت به فرزندان خود حساسیت ویژه داشته باشند تا شاهد ورود نوجوان به آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد نشویم.

او می گوید: مسوولان دستگاه های اجرایی باید اهتمام جدی در بحث آموزش و ارتقای آگاهی عمومی برای پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر ارائه داده و در این زمینه اقدامات عملی انجام دهند.

امامی یگانه همچنین می افزاید: از برنامه های آموزشی تمامی دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد که در مسیر مبارزه و کنترل مصرف مواد مخدر در اردبیل تلاش می کنند حمایت همه جانبه خواهد شد.

فرماندار اردبیل افزایش اراده برای عدم گرایش به سوء مصرف مواد مخدر و تعریف برنامه های متنوع و توسعه مراکز مشاوره برای درونی شدن بازدارندگی در برابر مصرف مواد مخدر در اردبیل را ضروری دانسته و یاداور می شود: از برنامه های آموزشی همه دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد که در مسیر مبارزه و کنترل مصرف مواد مخدر در جامعه تلاش می کنند حمایت همه جانبه انجام می شود.

بهشتی دبیر مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل نیز با تاکید بر افزایش مشارکت همگانی برای برای پیشگیری از اعتیاد می گوید: طرح یاریگران زندگی در راستای اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر در 20 درصد مدارس این استان در سال گذشته اجرا شده ولی از اسفند با شیوع بیماری کرونا ادامه این کار متوقف شد.

به گفته وی ، این طرح با ارتقای مهارت های خودکنترلی و مسوولیت پذیری اجتماعی دانش آموزان به همراه جلب مشارکت و مداخله موثر اولیا و مربیان و تشکل های دانش آموزی، بیش از گذشته زمینه ارتقای عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر در مدارس را فراهم خواهد کرد.

بهشتی مهم ترین هدف این طرح را ارتقای مهارت های بازدارندگی و صیانت در کانون های دانش آموزی و افزایش قدرت "نه گفتن" در بین دانش آموزان با اولویت پیشگیری از اعتیاد ذکر می کند.

او همچنین به برگزاری کلاس های آموزشی برای اجرای مطلوب طرح کانون یاریگران زندگی در 500 آموزشگاه استان در سال گذشته اشاره کرده و می افزاید: مبارزه با موادمخدر وظیفه دستگاه خاصی نیست بلکه وظیفه همگانی برای مصون سازی جامعه از آفت اعتیاد و کمک به رشد و توسعه و بالندگی ایران اسلامی است و آموزش و پرورش استان آماده همکاری همه جانبه با شرکای اجتماعی خود می باشد.


کلید واژه ها: کرونا - اعتیاد - جامعه - آسیب های اجتماعی - مصرف مواد مخدر - بیماری - بیماری کرونا - شایعه - افراد - مصرف الکل - مواد مخدر - مصرف مواد - مواد - آسیب - مصرف - الکل - مخدر - معتادان - کرونایی - اجتماعی - پیشگیری - جوانان - خطرناک - مصونیت - یکی از - زمانه - مسموم - تشدید - گذشته - تقلبی

آخرین اخبار سرویس:
خلیلیان: قرار نبود بازی تدارکاتی برگزار شود/ افسران کنترل سلامت به دنبال مچ گیری نیستند

10 بیمار جدید در بابل گرفتار کرونا شدند

ترفندهای جدید صنایع دخانی برای فریب جوانان|جایگزین های مواد دخانی

کرونا| تعداد مبتلایان در قم دو رقمی شد/ وضعیت قم همچنان زرد است

کشف ماده سرطان زا در برخی از داروهای دیابت

انجام 140 پیوند قرنیه در بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد

خلیلیان: قرار نبود بازی تدارکاتی برگزار شود/ افسران کنترل سلامت به دنبال مچ گیری نیستند

ابتلای 10هزار نفر از کادر درمان کشور به کرونا

ترفندهای جدید صنایع دخانی برای فریب جوانان|جایگزین های مواد دخانی

کاهش ظرفیت خوابگاه ها برای اسکان دانشجویان

افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا | تبعات قطع داروهای مصرفی

معرفی جدیدترین ماسک ضد کرونا

14 ماده غذایی که نباید در یخچال نگهداری شوند

سیگار الکترنیکی به لثه آسیب می رساند

ممنوعیت خوردن گوجه سبز برای گروه های خاص

علی نژاد در واکنش به نامه چهار باشگاه به وزارت ورزش: نامه ای نگرفتیم!

عوارض جرم گیری دندان

ادعای عجیب یک سپاهانی : مثبت شدن تست های کرونا یک حسن است

189 مورد جدید ابتلا به کووید 19 در استان ثبت شد

دستور حسن روحانی به وزیر بهداشت درباره کرونا

مدیر سابق پرسپولیس: لیگ را تعطیل کنید!

روش خانگی برای پرپشت کردن مو

صرف نظر بیمارستان های آمریکا از مصرف داروی مورد نظر ترامپ

مصرف گوجه سبز برای این افراد ممنوع!؟

قربانیان موج جدید ویروس کرونا چه کسانی خواهند بود؟

طوفان کرونا در شهرستان های لار، خنج و اوز

هشدار کرونا برای 8 استان کشور

فواید باورنکردنی نوشیدن آب گرم

چه کنیم تا نوجوانان به سمت خودکشی نروند؟

ابتکار مردم ونزوئلا برای دور زدن کمبود بنزین

چگونه استراتژی «تاخیر» آمار تلفات کرونا را کاهش داد

تست کرونای 21 نفر در اردبیل مثبت اعلام شد

چرا نباید گوجه سبز بخوریم؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: وضعیت قم همچنان زرد است

افزایش نگران کننده میزان ابتلا به کرونا در کردستان/ مردم از «بیرون رفتن» خودداری کنند

با ادامه سفرهای غیر ضروری با اوج گیری ویروس کرونا مواجه می شویم

روحانی: درصورت اوجگیری شیوع کرونا ناچار به بازگرداندن محدودیت ها هستیم

آخرین و جدیدترین آمار مبتلایان و بهبود یافتگان ناشی از کرونا استان خوزستان تا 9 خرداد 99/ثبت بی سابقه اعداد بزرگ ابتلای روزانه

مرگ 117 کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونا/ آمار بستری ها همچنان نگران کننده است

متن و جملات زیبا در مورد فرزند + دلنوشته های زیبا برای دختر و پسر

افزایش بی سابقه مبتلایان به کرونا در کردستان

افزایش مبتلایان به کرونا در کشور

نوشیدن آب گرم و فواید آن

خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه خانه ها

کاهش ابتلا به کرونا در سایر نقاط وافزایش آماردر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان

مدیرعامل پیشین پرسپولیس : لیگ را تعطیل کنید!

آمار امروزِ کرونا، فوتی ها و مبتلایان

با تحولات دانش پزشکی شعار پایان ناباروری تحقق یافته است

مدیرعامل پیشین پرسپولیس : لیگ را تعطیل کنید!

گرشاسبی : بهتر است لیگ تعطیل و قهرمان معرفی شود

هشدار روحانی درباره اوج گیری دوباره کرونا

خوابگاه ها با ظرفیت کمتری آماده اسکان دانشجویان می شوند

تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی به 667 نفر رسید

متن و جملات زیبا در مورد فرزند + دلنوشته های زیبا برای دختر و پسر

خلیلیان: دنبال مچ گیری نیستیم ولی نظارت لازم است

سفرهای راهیان نور از تیرماه از سر گرفته می شود

جدیدترین ماسک ضد کرونا معرفی شد+تصاویر

ابتلای 10هزار نفر از کادر درمان در کشور به کرونا

آثار عدم توجه به توصیه های بهداشتی در روزهای منتهی به عید فطر در خوزستان

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سیستان وبلوچستان نگران کننده است

این سبزیجات را حتما به صورت پخته بخورید

ادامه وضعیت قرمز کرونا در لرستان؛ 95 نفر دیگر مبتلا شدند

افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا درایلام

دیدار معاون وزیر بهداشت با خانواده شهید مدافع سلامت در هرمزگان

ببینید | هشدار کرونا برای 8 استان کشور

ادامه وضعیت قرمز کرونا در لرستان؛ ابتلای 95 نفر دیگر به کرونا مبتلا شدند

آثار بی توجهی مردم در عید فطر، در خوزستان نمایان شده است

کرونا دوباره در آذربایجان شرقی قوّت گرفت

این سبزیجات را حتما به صورت پخته بخورید

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه وبویراحمد

امحای حدود 11 تُن مواد غذایی فاسد در شهرکرد

دیدار معاون وزیر بهداشت با خانواده شهیده مدافع سلامت در هرمزگان

نقش وسایل سرمایشی در افزایش ابتلا به کرونا

صنعت دخانیات تهدیدی برای سلامت همگانی

خیلی زودتر پیر می شوید اگر این عادتها را ترک نکنید!

دورکاری تمام شد؛ چطور در محل کار با کرونا کنار بیاییم؟

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی به 2103 نفر

خوابگاه ها با ظرفیت کمتری آماده اسکان دانشجویان می شوند

برای سلامت چشم چه باید کرد؟

کرونا در خوزستان همچنان در حال رکودزنی است

2819 ابتلای جدید کرونا در کشور/ 8 استان در وضعیت هشدار

آخرین وضعیت کرونا در استانهای مختلف کشور/ مناطق پرخطر و کم خطر مشخص شدند+جزییات

دورکاری تمام شد؛ چطور در محل کار با کرونا کنار بیاییم؟

بازگشایی مجموعه تخت جمشید+تصاویر

2819 ابتلای جدید کرونا در ایران/ 15 استان بدون فوتی/ 8 استان در وضعیت هشدار

افزایش ابتلا به کووید 19 در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی به 2103 نفر

شناسایی 58 مورد جدید ابتلا به کرونا در کرمان

خیلی زودتر پیر می شوید اگر این عادتها را ترک نکنید!

کرونا همچنان در فارس جولان می دهد/استفاده مسافران از ماسک اجباری است

امروز، فوتی های کرونا در کرمان چند نفر بودند؟

شناسایی 58 مبتلای جدید کرونا در کرمان

خوابگاه ها با ظرفیت کمتری آماده اسکان دانشجویان می شوند

کرونا در خوزستان همچنان در حال رکود شکنی است/740 نفر در یک روز

اعصاب خود را با این میوه تقویت کنید

افزایش ابتلا به کووید 19 در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان

آخرین آمار کرونا تا نهم خرداد/ شناسایی 2819 بیمار جدید «کووید19» در کشور / وضعیت خوزستان کماکان قرمز است

کدام استان ها در وضعیت هشدار کرونا قرار دارند؟

تقویت سلامت معنوی اعضای خانواده با احیای این سنت

سفرهای راهیان نور از تیر ماه از سرگرفته می شود

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان

کرونا، اعتیاد و رشد خزنده موا مخدر به سمت جوانان