مطالب مرتبط:
همدردی موسوی با مردم و دولت پاکستان
ابراز انزجار مردم ورامین از رژیم اشغالگر قدس با نصب پرچم حزب الله بر در و دیوار شهر
پرچم اسراییل در زیر پای مردم بغداد
سید حسن نصرالله:  از chr(034)بحر تا نهرchr(034) متعلق به مردم فلسطین است
عاقبت توهین شرور مسلح به مردم ورامین
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 04:222020-05-22ورزشي

آیین های مردم هگمتانه در عیدفطر


آیین های مردم هگمتانه در عیدفطر همدان با قدمتی دیرینه آیین های زیبایی برای ماه مبارک رمضان و عید فطر داشته که برخی از آن ها همچون پخت آش ترشی هنوز انجام می شود و برخی دیگر مانند چاووش خوانی به فراموشی سپرده شده است.

- همدان با قدمتی دیرینه آیین های زیبایی برای ماه مبارک رمضان و عید فطر داشته که برخی از آن ها همچون پخت آش ترشی هنوز انجام می شود و برخی دیگر مانند چاووش خوانی به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"،  ماه رمضان در هر نقطه از کشور پهناور ایران اسلامی با رسم و رسومی همراه بوده که برخی از این رسوم همچنان پابرجا است و برخی دیگر نیز رفته رفته به غبار فراموشی سپرده شده اند و از آن ها تنها نام و یادی به جا مانده است.

نگاهی به آداب و رسوم مردم همدان در ماه پر فضیلت رمضان گویای آن است که برخی رسوم همچنان ماندگار و برخی دیگر با گسترش شهر ها و پیچیده شدن ارتباطات اجتماعی از بین رفته و یا کمتر دیده می شوند.

در گذشته های نه چندان دور یکی از آیین های زیبا در روستا های همدان چاووش خوانی در ماه مبارک رمضان بود که در آن چاووش خوانان با حضور در بام منازل خود با خواندن ذکر و اشعار مذهبی مردم را در هنگام سحر بیدار می کردند تا خود را برای یک روز روزه داری آماده کنند.

  به فلسفه این رسم و رسوم که می پردازیم به واژه چاووش برمی خوریم که ریشه ترکی دارد و به معنای جارچی و پیک است و در لغت نامه فرهنگ دهخدا، واژه چاو را به معنی بانگ و سر و صدای گنجشک، هنگامی که از بیم دزدیده شدن جوجه اش بانگ برمی آورد آورده اند.

چاووش خوانی برای بیدار کردن مردم در سحر های ماه مبارک رمضان چاووش خوانی اغلب در زمان رفتن به زیارت عتبات عالیات و خانه خدا انجام می شده تا روستاییان را با خواندن اشعار مذهبی به رفتن زیارت تشویق کنند، اما در ایام دیگری مانند سحر های ماه رمضان هم برای از این رسم برای بیدار کردن مردم استفاده می شده و به افرادی که چاووش خوانی می کردند، چاووشان گفته می شده است.

گذشته از رسم چاووش خوانی که روزگاری در روستا های همدان ایام سحر را به خود اختصاص می داد، رسم و رسوم دیگری نیز در جای جای استان همدان وجود داشت که به گفته پیرمرد سفید موی همدانی یکی از اقداماتی که مردم همدان پیش از ورود به ماه رمضان انجام می دادند به پیشواز ماه رمضان رفتن بود؛ به طوری که مردم همدان یک یا 2 روز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان به پیشواز می رفتند و روزه می گرفتند که این رسم هنوز هم پابرجا است.

مردم همدان در ماه مبارک رمضان برای افطاری بردن از کماج، حلوا زرده، زولبیا و بامیه، خرما، انگشت پیچ و سوغاتی های همدان استفاده می کردند محمد گرشاسبی با بیان اینکه افطاری دادن، نذری دادن، احیا گرفتن، هدیه دادن به نو عروس و نو داماد، عزاداری برای امیرالمومنین (ع) در شب های قدر و برخی از آیین و سنن مردم همدان در ایام ماه رمضان است و همچنان کم و بیش دیده می شود، افزود: مردم همدان در ماه مبارک رمضان برای افطاری بردن از کماج، حلوا زرده، زولبیا و بامیه، خرما، انگشت پیچ و سوغاتی های همدان استفاده می کردند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم در ایام ماه مبارک رمضان به خصوص در روستا ها یا مناطق کم جمعیت چاووش خوانی و یا ذکر خوانی بود افزود: فرد چاووش خوان با حضور در پشت بام با ذکرخوانی خود مردم را برای سحری خوردن بیدار می کرد.

گرشاسبی با بیان اینکه مردم در زمان قدیم برای بیدار کردن همسایه در زمان سحر درب خانه های یکدیگر را می زدند، افزود: با آمدن رادیو و تلویزیون این کار دیگر انجام نمی شود و دعا و ذکرخوانی هم در رادیو و تلویزیون انجام می شود و دیگر صدای ذکرخوان ها در محله های نمی پیچد.

پیرمرد همدانی که 93 بهار از زندگی خود را سپری کرده است نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از رسمی سخن گفت که طی سال گذشته کم و بیش در برخی مناطق استان همدان دیده می شد.

دوخت کیسه برکت در روز 27 ماه رمضان حسن مسگریان با بیان اینکه یکی از سنت های قدیمی ماه رمضان در همدان مراسم دوخت کیسه برکت در روز 27 ماه رمضان بود، ادامه داد: در این روز زنان روزه دار هنگام رفتن به مسجد و اقامه نماز ظهر به همراه خود پارچه، نخ و سوزن می بردند و در میانه 2 نماز ظهر و عصر با استفاده از این وسیله ها به کار دوختن یک یا چند عدد کیسه برکت مشغول می شدند.

وی با بیان اینکه به اعتقاد مردم همدان، هر فردی داخل این کیسه پول بریزد، خداوند به وی مال و دارایی زیاد می بخشد که به همین علت زنان در این روز بیش از یک کیسه برکت دوخته و آن را برای فزونی دارایی بین خانواده خود و دیگران توزیع می کنند، گفت: از دیگر آداب مخصوص این ماه در همدان آیین توزیع آجیل مشکل گشا است که پس از اقامه نماز مغرب بین زنان نمازگزار تقسیم می شود.

برای بررسی بیشتر آداب و رسوم مردم همدان در ماه رمضان پیگیر گفتگو با یک فرد آشنا به این امور در مجموعه میراث فرهنگی شدیم که کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ایرانیان 2 نوع آداب و رسوم دارند، اظهار کرد: بخشی از آداب و رسوم ایرانیان مربوط به سال شمسی و بخشی دیگر از آداب و رسوم مربوط به سال قمری است.

فریبا نعمتی ادامه داد: به عنوان ایرانی در سال شمسی آداب و رسوم خاص خود را داریم، اما به عنوان مسلمان هم آیینی را که مربوط به سال قمری است، به جا می آوریم.

بزرگ یا کدخدای روستا برای آوردن روحانی یا طلبه به قم می رفت تا به مدت یک ماه در ماه مبارک رمضان در روستا احکام و شرعیات را بازگو کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از آیین های سال قمری مسلمانان، ماه رمضان است، افزود: در گذشته که وسایل ارتباطی از جمله رادیو و تلویزیون و رسانه ها نبود، بزرگ یا کدخدای روستا برای آوردن روحانی یا طلبه به قم می رفت تا به مدت یک ماه در ماه رمضان در روستا احکام و شرعیات را بازگو کند.

کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه در ماه رمضان هر منطقه غذای خاص خود را دارد و این موجب تفاوت ها در خوردن سحری و افطاری است و با اشاره به اینکه سال قمری چرخشی است و ماه رمضان مدتی در تابستان و مدتی در زمستان است، افزود: مناطق روستایی همدان بیشتر غذا های ساده از جمله انواع آب گوشت و انواع آش ها را استفاده می کردند.

نعمتی با اشاره به اینکه در گذشته در فصل گرما اغلب نان و ماست و نان و شیر برای افطار استفاده می شد، افزود: این آداب و رسوم بیشتر در روستا ها اجرا می شد.

کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اشاره به اینکه در گذشته رادیو و تلویزیون برای اطلاع مردم از زمان افطار و سحر وجود نداشت، ادامه داد: افرادی که به آن ها چاووش خوان، سحری خوان یا ذکرخوان گفته می شد، قبل از اذان صبح و یا افطار اقدام به اطلاع رسانی به مردم می کردند.

وی با اشاره به اینکه اگر روستا کوچک بود، چاووش خوان در بالای پشت بام خانه خود ذکرخوانی و سحرخوانی می کرد، افزود: با ذکرخوانی چاووش خوان در زمان سحر مردم بیدار می شدند و سحری می خوردند.

در روستا های بزرگ یک نفر چاووش خوانی می کرد و یک نفر در خانه های مردم را می زد تا برای خوردن سحری از خواب بیدار شوندنعمتی با بیان اینکه در صورت بزرگ بودن روستا 2 نفر مردم را از زمان سحر مطلع می کردند، افزود: در روستا های بزرگ یک نفر چاووش خوانی می کرد و یک نفر درب خانه های مردم تقه می زد تا برای خوردن سحری از خواب بیدار شوند.

وی با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان شب های قدر برای مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، یادآور شد: اغلب افرادی که نذر یا حاجتی دارند، در ماه های قمری و شب های مهمی از جمله شب های قدر ادای نذر می کنند.

کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ماه استجابت دعا است، افزود: مردم نذری های خود را در ماه مبارک رمضان ادا می کنند.

وی با بیان اینکه شیر گرم، خرما، آش، حلیم و مواردی از این قبیل اغلب به عنوان نذری داده می شود، ادامه داد: افرادی با وضع مالی بهتر معمولاً گوسفند قربانی کرده و آب گوشت نذری می دهند.

افطاری دادن و صله رحم از آیین مردم در ایام ماه مبارک رمضان است نعمتی افطاری دادن و صله رحم را از آیین مردم در ایام ماه مبارک رمضان است اعلام کرد و با اشاره به اینکه مردم اغلب نماز های خود را در مساجد می خوانند، افزود: در شب عید فطر هم مردم متناسب با فتوای مراجع تقلید فطریه خود را کنار می گذارند تا به افراد مستمند داده شود.

در روز عید فطر در برخی مناطق استان همدان دید و بازدید انجام می شود و افرادی که عزیزی را از دست داده اند، نو عید می گیرند و افراد تازه عروس و تازه داماد هدیه دریافت می کنندکارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اشاره به اینکه روز عید فطر نماز به جماعت برگزار می شود، افزود: در روز عید فطر در برخی مناطق استان همدان دید و بازدید انجام می شود و افرادی که عزیزی را از دست داده اند، نو عید می گیرند و افراد تازه عروس و تازه داماد هدیه دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم در روز عید فطر سعی می کنند غذایی معمولی بخورند، چراکه بعد از یک ماه روزه داری بدن باید آمادگی پیدا کند تا به روال قبل برگردد، افزود: نمی توانیم بگوییم حتماً غذای خاصی در روز عید فطر استفاده می شود.

در گذشته مردم همدان در روز عید فطر آش ترشی می پختند نعمتی با اشاره به اینکه در گذشته مردم همدان در روز عید فطر آش ترشی می پختند، افزود: آش ترشی یا آش خشکبار صفرا بر بدن است و اگر ماه رمضان هم زمان با فصل بهار باشد، آش ترشی را مصرف می کنند که بدن از یک مرحله وارد مرحله ای دیگر شود.

هنوز هم اگر در روز عید فطر گذارتان به همدان بیفتد بوی آش رشته ترشی را از برخی کوچه های همدان حس می کنید، چراکه به اعتقاد مردم بعد از یک ماه روزه داری، خوردن این آش دستگاه گوارشی را جلا می دهد؛ همدانی ها در این آش مواد مغذی از جمله گردو، آلو، میوه های خشک و خرما می ریزند و با سبزی های محلی آن را طبخ می کنند.

کارشناس گردشگری میراث فرهنگی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طبق آنچه از گذشته های دور همدان در کتاب ها آمده است مردم در ماه های پیش از رمضان مواد غذایی لازم برای ماه روزه داری را آماده می کردند، گفت: پیش از آنکه یخچال وارد خانه های مردم همدان شود خانواده ها بنا به وسع مالی خود آرد، نان، برنج، روغن، شیره، حبوبات و سبزی های خشک شده را برای ایام روزه داری تهیه می کردند و، چون در آن زمان نگهداری گوشت سخت بود آن را در زنبیلی گذاشته و با طنابی که به درختی بسته شده بود به درون چاه آب و بالاتر از سطح آب می فرستادند تا در آنجا خنک و سالم بماند و از آن برای تهیه غذا استفاده کنند.

مریم مقدم بابیان اینکه نحوه اطلاع دادن آغاز و پایان سحر به یکدیگر نیز جالب بوده است، گفت: در هر کوچه همسایگانی برای مناجات به پشت بام ها می رفتند و بانگ بلند مناجات سر می دادند و مردم پس از پایان مناجات آنان می فهمیدند که هنگام خوردن سحری است.

گروهی نیز با نگاه کردن به ماه و ستارگان حدود ساعت را تشخیص می دادند وی گفت: در گذشته های دور گروهی نیز با نگاه کردن به ماه و ستارگان حدود ساعت را تشخیص می دادند و با دقّ الباب کردن در خانه همسایگان و یا کوبیدن به دیوار اتاق های مجاور، صاحبان آن اماکن را برای خوردن سحری از خواب بیدار می کردند.

مقدم با اشاره به اینکه در کتاب های فرهنگ همدان آمده که از دور قاجار که توپ به همدان آمد توپ هایی را بالای تپّه مصلی قرار می دادند و دهانه آن ها را باروت و پارچه می بستند و سه نوبت در شب های ماه رمضان آتش می زدند و توپ در می کردند، گفت: نوبت اول، هنگامی که مردم باید بیدار شوند و غذا های خود را گرم و سفره های سحری را آماده کنند توپ دوم برای صرف غذا و سرانجام توپ سوم نشان پایان سحری و آغاز صبح صادق بوده که با شنیدن آن، روزه گیران باید دست از غذا کشیده و برای شستشوی دندان ها و وضو و خواندن نماز صبح آماده می شدند.

کارشناس گردشگری میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه در مورد زورخانه ها نیز عنوان شده که زورخانه های شهر همدان در ماه رمضان یک ساعت پس از افطار باز می شدند و ورزشکاران باستانی در آنجا ورزش می کردند، گفت: روزه داران معمولاً افطارشان را با نان و پنیر و سبزی و گرده و انگشت پیچ باز می کردند و پس از خوردن چای شیرین به خوردن غذا هایی که برای افطار آماده شده بود می پرداختند.

فاصله میان افطار و سحر، خانواده ها اغلب به دیدار یکدیگر می رفتند مقدم با بیان اینکه غذا های افطار بیشتر آش رشته، حلیم، حلوا، کوفته، شامی کباب بوده است، گفت: در فاصله میان افطار و سحر، خانواده ها اغلب به دیدار یکدیگر می رفتند و گاهی همین دید و بازدید های مقدمه ای برای انعقاد قرارداد عروسی میان 2 جوان می شد.

وی به رسم و رسوم مردم همدان در شب 27 ماه مبارک رمضان نیز اشاره و بیان کرد: از آنجایی که شب 27 ماه مبارک رمضان، مصادف با هفتمین شب شهادت امیر مؤمنان (ع) است، بسیاری از مردم همدان این شب را نیز همانند لیالی قدر دانسته و به حسینیه ها و تکایا و مساجد رفته و عزاداری می کردند، گفت: رسم بوده که در روز 27 ماه مبارک رمضان، دختران و زنانی که آرزویی داشتند یک تکه پارچه ندوخته را به همراه نخ و سوزن به مسجد می برند و در فاصله دو نماز ظهر و عصر، از آن کیسه ای می دوختند و دهانه اش را لیفه می گذاشتند و نخ کش می کردند و در آن سکه ای می انداختند چراکه اعتقاد داشتند این کیسه و سکه درون آن برکت خواهد آورد و موجب رفع گرفتاری های مالی آنان می شود.

این آداب و رسوم بیان گر آن است که هر چند مدرنیته بر زندگی بیشتر مردم وارد شده و در بیشتر ایام حکومت زندگی افراد را به دست گرفته، اما مردم شهر و استان همدان هنوز پایبند برخی رسم و رسوم در زندگی هستند که همین رسوم به زندگی زیبایی خاصی بخشیده است.

منبع: مهر انتهای پیام/  
کلید واژه ها: ماه مبارک رمضان - فراموشی - رمضان - دیگر - آیین - باشگاه خبرنگاران - سپرده - همدان - هگمتانه - عید فطر - عیدفطر - زیبایی - مردم - ایران اسلامی - چاووش - آداب و رسوم - مبارک - مردم همدان - خبرنگاران - ماه رمضان - رفته - ترشی - ماندگار - باشگاه - پهناور - اسلامی - فضیلت - ایران - همراه - کشور

آخرین اخبار سرویس:
ورزشکاران آمریکایی هم به جمع معترضین به مرگ جرج فلویدپیوسته اند

عکس ؛ ستاره خارجی با استقلال تمرین کرد

واکنش تند خلیل زاده به اظهارات وریا غفوری

فوتبال| صحبتهای غفوری و کامیابی نیا درباره مرحوم حجازی+ویدئو

حمله دوباره پیشکسوت استقلال به اردوگاه سرخ ها

لیگ با دربی برمی گردد

تلاش مان را برای قهرمانی استقلال می کنیم

دیدار ایران و کره یکی از 5 بازی جذاب والیبال جهان

آبی پوشان به دنبال جذب یک پدیده

عکس ؛ سیر تحولات لوگوی سرخ پوشان در تاریخ

واکنش دروازه بان تراکتور به آتش سوزی مراتع زاگرس(عکس)

بوندسلیگا، فلوید را فراموش نکرد

واکنش جهانبخش به آتش سوزی جنگل های زاگرس(عکس)

فوتبال انگلیس| رابرتسون: تمجید مورینیو اعتماد به نفس من را افزایش داد

‎نبی، نماینده قانونی فدراسیون فوتبال در نشست آنلاین دبیران کل

آیین نامه لیگ والیبال بدون برگزاری جلسه هیات رییسه تصویب شد!

دلیل عجیب اعجوبه لیورپول برای رد پیشنهاد رئال مادرید

تصاویری از تمرین امروز سپاهان

نقل و انتقالات اروپا| دست رد فوق ستاره آرژانتینی به پیشنهادات اینتر و سیتی؛ مسی حداقل تا سال 2021 در بارسلونا می ماند

دلیل عجیب اعجوبه لیورپول برای رد پیشنهاد رئال مادرید

عکس ؛ سیر تحولات لوگوی سرخ پوشان در تاریخ

برنامه ویژه گل محمدی برای بازیکنان پرسپولیس

واکنش رییس بایرن مونیخ به احتمال جذب لروی سانه

آبی پوشان به دنبال جذب یک پدیده

تصاویری از تمرین امروز سپاهان

استراماچونی و توضیح در مورد اختلاف با ستاره ایتالیایی

سردار آزمون به باشگاه ناپولی «بله» گفت

خبر خوش به هواداران مسی / او در بارسلونا می ماند

‎نبی، نماینده قانونی فدراسیون فوتبال در نشست آنلاین دبیران کل

یزدانی: استقلال مدعی قهرمانی است

واکنش علی دایی به آتش سوزی جنگل های زاگرس+ عکس

استراماچونی و اعتراف به یک اشتباه بزرگ!

مسی در بارسلونا می ماند

مهاجم شیاطین سرخ تا ژانویه ماندگار شد

آخرین وضعیت پرداخت بدهی کولاکوویچ از سوی فدراسیون والیبال / ادامه رایزنی برای انتخاب سرمربی جدید تیم ملی والیبال/ فرضیه حضور دوباره ولاسکو در ایران

نبی بعنوان نماینده قانونی فدراسیون در نشست آنلاین دبیران کل، معرفی شد

رفتار عجیب رسول پناه پرسپولیسی ها را شوکه کرد

باشگاه منچستریونایتد اعلام کرد: تمدید قرارداد ایگالو تا ژانویه 2021- اخبار ورزشی رسانه7

واکنش جهانبخش به آتش سوزی جنگل های زاگرس(عکس)

باشگاه پرسپولیس نامه فسخ قرارداد را به وکیل استوکس ابلاغ کرد

دلیل عجیب اعجوبه لیورپول برای رد پیشنهاد رئال مادرید

توصیه مهم خداداد عزیزی به سردار چه بود؟

یزدانی: 10 بازی مانده و شانس قهرمانی داریم

مهاجم شیاطین سرخ تا ژانویه ماندگار شد

یزدانی: استقلال مدعی قهرمانی است

مسی در بارسلونا می ماند

‎نبی، نماینده قانونی فدراسیون فوتبال در نشست آنلاین دبیران کل

کاریکاتور زیبای عمر مومنی به بهانه شروع لیگ برتر + عکس

محرز: منچسترسیتی امسال می تواند قهرمان اروپا شود

هافبک اسپانیایی در لیست خرید بارسلونا قرار گرفت

قایم باشک بازی که کار را به گروه نجات کشاند

مسی در بارسلونا می ماند | خبرگزاری فارس

باشگاه پرسپولیس نامه فسخ قرارداد به وکیل استوکس را ابلاغ کرد

فرامرزیان: نظام مدیریتی مبتنی بر جوانان راه برون رفت کشور از مشکلات است

هدیه ویژه یک هوادار به فرهاد مجیدی

یزدانی: استقلال هنوز مدعی قهرمانی است / بازی کردن در این شرایط ریسک است

ماجرای ممنوعیت بوکس بانوان در استان خوزستان چیست؟

محرز: منچسترسیتی امسال می تواند قهرمان اروپا شود

مهم ترین حوادث امروز 12 خردادماه سال 99

شیرر: دوست دارم ام باپه را در نیوکاسل ببینم

‎نبی، نماینده قانونی فدراسیون فوتبال در نشست آنلاین دبیران کل

سردار آزمون به باشگاه ناپولی «بله» گفت

استقلال| مطهری: از رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر ناامید نیستیم

منچستریونایتد آماده به خدمت گرفتن استرلینگ

بالاخره مشکلات لیورپول با اسپانسر تمام شد!

مسی در بارسلونا می ماند

کاریکاتور زیبای عمر مومنی به بهانه شروع لیگ برتر + عکس

محرز: منچسترسیتی امسال می تواند قهرمان اروپا شود

تغییرات بدنی عجیب و غریب ستاره بایرن در قرنطینه

داور فوتبال کشته شد

تمرین امروز پرسپولیس با حضور دو بازیکن جدید

پیشنهاد روسیه برای میزبانی مسابقات قهرمانی جهان اسکی به تعویق افتاد

فعالیت اماکن ورزشی شهرداری پایتخت 17 خرداد از سر گرفته می شود

پرسپولیس| 2 بازیکن جدید در تمرین پرسپولیس

تمرین اختصاصی دیاباته / تذکر فرهاد مجیدی به غلامی و یزدانی

بازیگر زن ایرانی روی رینگ ورزش خونین!

تمرین پرنشاط سرخپوشان در ورزشگاه کاظمی

یزدانی: استقلال مدعی قهرمانی است

تمرین امروز پرسپولیس دو میهمان ویژه داشت

بازگشت تزار به سرزمین پدری- اخبار ورزشی رسانه7

دور جدید تمرینات سایپا پس از انجام آزمایش کرونا آغاز شد

داورزنی: تصمیمات کمیته داوران سلیقه ای نباشد رسانه7 | اخبار ورزشی

تغییرات بدنی عجیب و غریب ستاره بایرن در قرنطینه

تمرین امروز پرسپولیس با حضور دو بازیکن جدید

سود کرونا برای استقلال

یزدانی: استقلال هنوز مدعی قهرمانی است/ امیدوارم به مسائل مالی رسیدگی کنند

مسی حداقل یک سال دیگر در بارسلونا می ماند

ستاره سیاه استقلال آماده شد

ضرر سنگین رئال با ویروس کرونا

تمرین پرنشاط سرخپوشان در ورزشگاه کاظمی

پیشنهاد روسیه برای میزبانی مسابقات قهرمانی جهان اسکی به تعویق افتاد

دردسر جدید باشگاه استقلال

تمرین اختصاصی دیاباته و تنیس فوتبال آبی پوشان در تمرینات

شفر 200 هزار دلار به استقلال تخفیف می دهد

مطهری: تلاش مان را برای قهرمانی استقلال می کنیم

افشاگری سعادتمند از اتفاقات پشت پرده و تلاش برای نیامدن دیاباته

پست جدیدعلی دایی به موضوع سوختن جنگل های زاگرس

تاول روی پای آبی ها به دلیل فشار تمرین

عاشقانه های فرهاد مجیدی و همسرش + عکس و بیوگرافی

قانون پنج تعویض در هر بازی به بارسلونا کمک می کند

آیین های مردم هگمتانه در عیدفطر

آیین های مردم هگمتانه در عیدفطر