مطالب مرتبط:
تصمیم بایدن برای برجام چیست؟ باز می گردد یا پاره می کند؟
مشاور بایدن: به دنبال توافقی بهتر از برجام خواهیم بود
جو بایدن با برجام چه می کند؟
ادعای یک رسانه صهیونیستی از زبان مشاور بایدن: به دنبال توافقی بهتر از برجام خواهیم بود
مشاور بایدن: به دنبال توافقی بهتر از برجام خواهیم بود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 اردیبهشت 1399 ساعت 12:172020-05-20بين الملل

بایدن با برجام چه می کند؟


اغلب دموکرات ها نیز خواهان آن هستند که هم آمریکا و هم ایران به تعهدات شان در توافق هسته ای بازگردند.

البته احتمالا برای این امر یک بازه زمانی 18 ماهه یا دو ساله تعیین خواهند کرد و بعد از آن دوباره باید مذاکرات از سر گرفته شود.

- سعیده سادات فهری ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران درباره مناسبات ایران و آمریکا در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بایدن رییس جمهور آمریکا شود، این احتمال وجود دارد که واشنگتن را به برجام بازگرداند؛ اما این امر برای یک بازه زمانی 18 ماهه یا دوساله تعیین کننده خواهد بود و بعد از آن به دنبال از سرگیری دوباره مذاکرات با ایران است.

به گفته هادیان، این محتمل ترین گزینه سناریو در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات خواهد بود.

بایدن با برجام چه می کند؟شش ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار می شود و جدال میان دونالد ترامپ جمهوری خواه و جو بایدن دموکرات به سرانجام می رسد؛ انتخاباتی که سرنوشت آن برای بسیاری از کشور ها از جمله ایران اهمیت بسزایی دارد، زیرا اگر ترامپ دوباره به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شود احتمالا همان سیاست فشار حداکثری را دنبال خواهد کرد و حتی ممکن است تلاش هایش را برای نابودی کل برجام به کار ببندد، اما شخصی، چون بایدن سخن از بازگشت به برجام و مذاکره با ایران کرده است.

  همچنین اکنون ایالات متحده نیز، چون اغلب کشور های دنیا در عرصه سیاست داخلی درگیر بحران همه گیر کرونا شده که این مساله نیز شاید سیاست خارجی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد؛ لذا در مقطع فعلی این پرسش مطرح است که آیا بحران کرونا و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا منجر به کاهش توجه واشنگتن در حوزه سیاست خارجی به ویژه تحریم ها یا فشار حداکثری علیه ایران می شود یا تغییری در مواضع آمریکا ایجاد نخواهد شد؟ دکتر ناصر هادیان، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران درباره چشم انداز تحریم ها علیه ایران گفت که بعید می داند تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد تغییر چندانی در این حوزه باشیم، فقط ممکن است هر چند وقت یک بار یک تحریم جدید که بیشتر نمادین و با هدف تداوم فشار حداکثری است علیه ایران اعمال شود.

  به گفته وی در مسیر کاهش تحریم ها شاهد تحولی نخواهیم بود و مسیر افزایش تحریم حداقل تا زمان انتخابات آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

بایدن و برجامهادیان در این خصوص که اگر جو بایدن دموکرات به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شود شاهد چه تغییراتی در عرصه تحریم ها، برجام و مناسبات تهران-واشنگتن خواهیم بود، توضیح داد: اگر بایدن رییس جمهور آمریکا شود این احتمال وجود دارد که این کشور را به برجام بازگرداند.

  اغلب دموکرات ها نیز خواهان آن هستند که هم آمریکا و هم ایران به تعهدات شان در توافق هسته ای بازگردند.

البته احتمالا برای این امر یک بازه زمانی 18 ماهه یا دو ساله تعیین خواهند کرد و بعد از آن دوباره باید مذاکرات از سر گرفته شود.

  این محتمل ترین سناریو در صورت پیروزی بایدن است.

وی در ادامه گفت که ایران باید مسیر کاهش تعهداتش را همچنان ادامه دهد تا آمریکا متوجه شود که چنانچه نخواهند به برجام بازگردند، این مسیر تداوم خواهد یافت.

این کارشناس با اشاره به اینکه ایران باید از هم اکنون روی مساله پرداخت خسارت از سوی کشوری که برجام را نقض کرده مانور بدهد، گفت: ما دچار خسران شده ایم و این خسارت ها باید یا مستقیم توسط آمریکا یا توسط همکاران این کشور همچون اروپا که در تداوم برجام ذی نفع هستند، جبران شود.

انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات و سیاست های احتمالی وی در قبال ایران نیز در این گفتگو مورد بررسی قرار گرفت و هادیان در این رابطه گفت: اگر ترامپ انتخاب شود همان مسیر قبلی یعنی فشار حداکثری را ادامه خواهد داد و منتظر می ماند تا ایران زیر فشار ها تن به مذاکره دهد.

بازی فریبدر شرایطی که برخی مقامات آمریکایی همچون دونالد ترامپ، رییس جمهور، مایک پمپئو، وزیر خارجه و برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که تا چند ماه دیگر به پایان می رسد، شده اند و هوک مدعی شده که از هر اقدامی برای تمدید این تحریم ها استفاده می کنند این موضوع مطرح می شود که هدف آمریکا از فضاسازی ها در این عرصه چیست و آیا موفق به تمدید تحریم ها خواهد شد یا خیر.

استاد دانشگاه تهران درباره اهداف مقامات آمریکایی از پافشاری پیرامون تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: به نظر می رسد اساسا این رویکرد آمریکا یک بازی فریب است، زیرا این کشور می داند که چنین امری (تمدید تحریم تسلیحاتی) ممکن نخواهد بود چراکه با توجه به مواضع کشوری، چون روسیه که حق وتو دارد در این رابطه، نه امکان تصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت وجود دارد و نه واشنگتن می تواند با توسل به برجام از مکانیزم ماشه استفاده کند.

  وی با اشاره به اینکه آمریکا هدف دیگری را از این اقدامات دنبال می کند گفت که هدف کاخ سفید این است که به روسیه و کشور های اروپایی وانمود کند در این حوزه شکست خورده و لذا آن ها باید در حوزه های دیگر به آمریکا امتیاز بدهند.

این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد: به عنوان مثال شاید هدف آمریکا این است که انگلیس را وادار کند تا از سازوکار مکانیزم ماشه در جهت ختم برجام حمایت کند تا اگر دولت بعدی در ایالات متحده روی کار آمد دیگر توافقی باقی نمانده باشد.

اینستکسمساله اینستکس و تاثیرات این سازوکار اروپایی نیز در این گفتگو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هادیان با اشاره به اینکه دستاورد های اینستکس بی نهایت محدود است، گفت: اقداماتی که کشور های اروپایی انجام می دهند بسیار جزیی و صرفا با هدف نگه داشتن ایران در برجام است.

درواقع اروپایی ها در انتظار نتایج انتخابات آمریکا هستند تا پس از مشخص شدن آن، مواضع خود را در قبال برجام شفاف تر بروز دهند.

چشم انداز مذاکرهاستاد دانشگاه تهران با توجه به سیاست فشار حداکثری آمریکا و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آبان ماه سال جاری تاکید کرد که فعلا آمادگی و چشم اندازی برای مذاکره با آمریکا لااقل تا زمان برگزاری انتخابات این کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در این برهه واشنگتن علاقه ای برای مذاکره با ایران از خود بروز نمی دهد، گفت: اگر دونالد ترامپ بخواهد در این چند ماه باقی مانده تا انتخابات در عرصه سیاست خارجی مشغول مذاکره با ایران شود فضای این کشور و فضای مناظره های انتخاباتی شان کاملا سیاسی خواهد شد.

  همچنین به گفته هادیان اگر ترامپ در این زمان بخواهد با ایران وارد مذاکره شود با هدف اینکه به دموکرات ها اثبات کند که سیاست هایش در قبال ایران جواب داده و موثر بوده شرایط مذاکره را بسیار سفت و سخت خواهد کرد.

این در حالی است که ممکن است حتی شخصی، چون ترامپ اگر در این شرایط نباشد به گونه دیگری رفتار کند.

این کارشناس مسائل آمریکا البته به این موضوع نیز اشاره کرد که شاید از برخی جهات اکنون و پیش از انتخابات این کشور، فضا برای مذاکره فراهم باشد.

وی ادامه داد: همچنان که برخی معتقد هستند شرایط عالی برای مذاکره همین زمان است، زیرا ترامپ تحت فشار است، انتخابات ریاست جمهوری را پیش روی خود دارد و در این شرایط بهتر امتیاز خواهد داد.

  اما واقعیت این است که طی 6 ماه آینده واشنگتن فقط به صورت سمبلیک می تواند دست به اقداماتی بزند، زیرا ترامپ اگر بخواهد به صورت جدی وارد مذاکره با ایران شود این امر را به تیم خود خواهد سپرد؛ تیمی که در حال حاضر از افرادی بسیار تندرو تشکیل شده و تمایلی به امتیاز دادن به ایران ندارند.

  درواقع شاید خود ترامپ مایل به دادن امتیاز و بده و بستان با ایران باشد، اما تیم همراه وی چنین تمایلی ندارد لذا مذاکرات را در مسیر بوروکراتیک خواهند انداخت.

انتخابات 1400 ایراندر نهایت این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در ایران نقطه عطفی در مناسبات تهران-واشنگتن بود، مذاکرات هسته ای آغاز شد و در نهایت برجام شکل گرفت و اینکه آیا ممکن است با برگزاری انتخابات 1400 نیز شاهد چنین تحولاتی در روابط دوجانبه باشیم، توضیح داد که هنوز زود است راجع به این مساله صحبت کنیم، زیرا باید منتظر باشیم و ببینیم که در آمریکا چه کسی روی کار می آید و در ایران رییس جمهور آینده چه شخصی خواهد بود.

در آن صورت می توان اظهارنظر کرد که آیا تحولی در مناسبات دو کشور تا تقریبا بیش از یک سال دیگر رخ خواهد داد یا خیر.


کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - بایدن - انتخابات - آمریکا - ریاست جمهوری - جمهور - بازه زمانی - جمهوری - استاد دانشگاه تهران - رییس جمهور آمریکا - ایران - جو بایدن - برجام - مذاکرات - دموکرات - ایران و آمریکا - دانشگاه تهران - استاد دانشگاه - پیروزی - احتمال - توافق هسته ای - دونالد ترامپ - ریاست - زمانی - توافق هسته - رییس جمهور - از سرگیری - بازه - صورت - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
ارمنستان از نظر شمار مبتلایان کرونا از ایران و فرانسه پیشی گرفته است

اولی اظهار نظر شیخ دیاباته پس از ورود به ایران+ویدئو

وزارت خارجه ایران: صدای معترضان آمریکا باید شنیده شود

مرزبانی خواستار گشت مشترک ایران وعراق برای مقابله با تروریستها شد

ورود شیخ دیاباته به ایران+ویدئو

تحقیقات کنگره آمریکا درباره نقش پامپئو در اخراج یک بازرس

گفت وگوی تلفنی ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ

انهدام پهپاد تروریست های داعش توسط الحشد الشعبی

روشن کردن شمع به یاد جورج فلوید در مشهد

یمن نقض های حقوق بشر در آمریکا را محکوم کرد

حشد شعبی یک پهپاد داعش را منهدم کرد+عکس

ایران برای حفظ تمامیت ارضی و امنیت کامل تلاش می کند

آمریکا تمام روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

«پمپئو»؛ بدنام ترین وزیر خارجه تاریخ، آمریکا را به سیاه چاله می اندازد

صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

گربه خانگی نرگس محمدی+عکس

هشدار اسماعیل هنیه در باره بازداشت رهبران دینی

ایران برای حفظ تمامیت اراضی و امنیت کامل تلاش می کند

روش چینیها برای سلام و علیک در شرایط کرونا

قطر: تحریم ها امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند

گفت وگوی لاوروف با همتای ویتنامی درباره برجام

تلاش ترامپ برای توجیه سخنانش درباره شلیک به معترضان

آمریکا تمام روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

بحران هنگ کنگ شدت گرفت

طرح الحاق، بلای جان نتانیاهو

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

خبرهای خوشی در راه است

واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

ترامپ همکاری آمریکا با سازمان بهداشت جهانی را فسخ کرد

واکنش وزارت امور خارجه نسبت به تبعیض نژادی مرگ آور در آمریکا

شهادت یک فلسطینی در کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی

دو محصول جدید نظامی ایران مشخص شد

پایان دوران ساسانیان در جنوب دریای مازندران

چین: با طرفین برای حفظ برجام همکاری می کنیم

حشد الشعبی یک پهپاد داعش را منهدم کرد

قطع روابط آمریکا با سازمان بهداشت جهانی

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ رایزنی کردند

ادعای روزنامه سعودی علیه راشد الغنوشی دروغ از آب در آمد

حشد الشعبی یک پهپاد داعش را منهدم کرد

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ رایزنی کردند

شانس 2/5 درصدی خرید خودرو/ آزمون شفافیت برای مستأجران بهارستان/ خوشه های خشم/ آلونک های بی پناهی

ترامپ در کنفرانس خبری عصر امروز اشاره ای به وقایع مینیاپولیس نکرد

وزارتخارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

ترامپ: آمریکا روابطش با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

کروز، سناتور آمریکایی خواستار تحقیقات از شبکه توییتر شد 

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

ترامپ: واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

به روابط آمریکا با سازمان بهداشت جهانی پایان می دهیم

ترامپ: واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

شهادت دو فلسطینی در تیراندازی صهیونیست ها

واکنش وزارت امور خارجه به اعتراضات در آمریکا

ترامپ: چین برای چند دهه آمریکا را غارت کرده است

انهدام یک پهپاد داعشی در شرق عراق توسط نیرو های سازمان الحشد الشعبی

خبرنگار سی ان ان پس از آزادی از بازداشت پلیس آمریکا: مابرگشتیم

لالیگا برای سالمندان رایگان شد

ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ رایزنی کردند

صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

اعزام گارد ملی آمریکا به مینه سوتا/ ترامپ معترضان را به تیراندازی تهدید کرد/اعتراضات ادامه دارد

ترامپ: چین شیوع کرونا را پنهان کرد و موجب وبای جهانی شد

روسیه: آمریکا به دنبال باج خواهی از ایران است

سرخابی ها| آمار عجیب سرخابی ها در هزینه ها و درآمد ها+ویدئو

واکنش اوباما به قتل یک سیاهپوست: این نباید در آمریکای 2020 عادی باشد/ مردم سیاه بی رحمانه پایین نگه داشته می شوند

کروز، سناتور آمریکایی خواستار تحقیقات از شبکه توییتر شد 

تأسف اتحادیه اروپا از لغو معافیت های برجامی توسط آمریکا

آیا اکانت توییتر ظریف و رهبر انقلاب بسته می شود؟+عکس

یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می شود

آتش سوزی در مراتع عنبرآباد مهار شد

وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

ایران به ناوگان زیردریایی های بدون سرنشین پیوست

کشته شدن دو کودک افغان در انفجار روز جمعه قندهار

دروازه بان پاری سن ژرمن از مرگ گریخت +عکس

یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می شود

وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

کنگره آمریکا تحقیقات درباره نقش پامپئو در اخراج یک بازرس را آغاز کرد

سخنان مادر شهیدی که با حاج قاسم تلفنی صحبت کرده بود

شهادت یک فلسطینی در تیراندازی نظامیان صهیونیست در کرانه باختری

وزارت خارجه ایران: آمریکا صدای معترضان را بشنود/ لزوم توقف سرکوب آمریکایی های رنج دیده

برپایی تظاهرات در جنوب عراق

عکس روز| اعتراض به مرگ جرج فلوید

وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

الحشد الشعبی عراق از انهدام پهپاد داعش خبر داد

تصویری که لحظه به لحظه در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود

روسیه به دنبال گسترش حضور نظامی در سوریه است

تبادل نظر ترامپ و جانسون پیرامون مصوبه کنگره چین درباره امنیت ملی هنگ کنگ

آمریکا رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

ترامپ: چین شیوع ویروس کرونا را پنهان کرد

ترامپ: واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

بازیکن سپاهان از مبتلا به کرونایی شدن خودش خبر داد+عکس

وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود

همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم های آمریکا در کاراییب

واکنش وزارت خارجه ایران به سرکوب معترضان در آمریکا

وزارت خارجه: سرکوب آمریکایی‎های ستمدیده و محدویت رسانه ها به سرعت متوقف شود

آمریکا رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می کند

همشهری TV | فرشته مهر نماد فداکاری کادر درمان

توانایی سیستماتیک جنگی ایران / ایران به ناوگان نخبگان زیردریایی های بدون سرنشین پیوست

رهگیری بمب افکن های آمریکایی بوسیله جنگنده های روسیه

بایدن با برجام چه می کند؟

بایدن با برجام چه می کند؟