مطالب مرتبط:
تبلیغ مربیان زن در فضای مجازی برای برگزاری کلاس های خصوصی/ باشگاه های متخلف در مشهد بانوان پلمب می شوند
رونمایی از بزرگترین قرآن خطی جهان در مشهد
استخدام امروز مشهد - 31 اردیبهشت 99
دستگیری عاملان تیراندازی و شرارت در بلوار طبرسی مشهد
دستگیری سارق در مشهد
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 اردیبهشت 1399 ساعت 10:482020-05-20اقتصادي

لزوم هوشمندی کسب وکارهای نوین در مشهد


معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد بر لزوم هوشمندی کسب وکارهای نوین تاکید کرد و گفت: هماهنگی بین دستگاهی و مدیریت به موقع شرایط رمز پیشگیری از ایجاد بحران کرونا در مشهد بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، شهریار آل شیخ در دومین جلسه از سلسله نشست های تحلیل شرایط اقتصادی پساکرونا که به صورت مجازی به همت معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد با حضور مدیران کسب وکارهای نوپا یا توسعه یافته شهرهای مختلف کشور پیرامون موضوع کسب وکارهای نوین برگزار شد، اظهار کرد: از روزی که عادی سازی شرایط شهر مانند گشایش رستوران و هتل ها را شاهد باشیم به دورانی ورود خواهیم کرد که آثار کرونا همچنان هست، اما شرایط با قبل تفاوت خواهد داشت به ارائه تحلیل خود از وضعیت موجود و فرصت و چالش های پیش روی کسب وکارها و استارتاپ ها پرداخت.

وی با اشاره به شرایط جهانی اقتصاد، تصریح کرد: ازجمله اموری که تحت تأثیر کرونا قرار گرفت، جهانی شدن اقتصاد و سیاست و عرصه سیاسی جهانی شدن بود، در این شرایط مفهوم دولت ملت ها تقویت شد و دولت ها بیشتر به فکر تأمین منافع خود بودند؛ تحولات در عرصه اقتصاد با آنچه پیش بینی می شد متفاوت بود و رویدادهای بی بدیل تاریخی را شاهد بودیم به طوری که برگزاری بی نظیر کنسرت های آنلاین با حضور چند ده میلیونی مخاطب، فعالیت آنلاین دانشگاه ها و آموزش های آنلاین، خدمات دهی مجازی کتابخانه ها و موزه ها از آن جمله است.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد ادامه داد: از آثار متأثر از کرونا ورود کسب وکارهای سنتی به فضای مجازی بود، البته تأثیرات این دوران بر کسب وکارها یکسان نبود چراکه برخی دچار چالش شده و برخی به عرصه جهانی پیوستند.

آل شیخ با بیان اینکه حضور در فضای آنلاین هرچند می تواند باعث گسترش بازار باشد، اما رقابت را سخت و دشوار می کند، گفت: باید در نظر داشته باشیم که روی فضای وب باید با بزرگان جهانی رقابت کنیم و بعد فاصله از بین می رود؛ به عنوان مثال کلاس های آموزش هنری یا ورزشی که در فضای آنلاین مخاطب اختیار انتخاب بالاترین کیفیت را دارد و کار برای آموزشگاه های کوچک سخت می شود و این بدان معناست که در قیاس با فعالیت جهانی مشکلاتی داریم.

وی با اشاره به تحلیل تغییرات صورت گرفته در ایام کوتاه قرنطینه، گفت: در تجربه جدید پارادایم هایی نیز مشخص شد ازجمله آنکه جهانی شدن آینده حول محور چین است، اقتصاد تحت کنترل بانک هاست، برخی مشاغل از بین می رود، کاهش قدرت ریسک و کم شدن نوآوری ها و افزایش مدیریت ریسک که می تواند به معنی تأثیر گرفتن کسب وکارهای نوآور، از تب وتاب افتادن آن ها و کاهش سرمایه گذاری در حوزه های پر ریسک باشد.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد با بیان اینکه در شرایط امروز نظام اشتغال متأثر از کرونا می شود، اظهار کرد: حتی اقتصاد آمریکا به عنوان پویاترین اقتصاد دنیا که پیش از کرونا کمترین نرخ بیکاری دنیا را ثبت کرده بود امروز به بیشترین آمار بیکاری تاریخ خود رسیده است؛ تغییر شکل مشاغل به سمت پارت تایم و مشاغل آزاد و توجه به آموزش های کم هزینه برای اخذ مهارت های جدید نیز رشد خواهد داشت.

آل شیخ با تاکید بر اینکه در استارتاپ ها نیز واکنش هایی دیده شده و جامعه رویکردهای متفاوتی بروز داده است، افزود: برخی از امکانات و کسب وکارهای موجود پیشین در شرایط امروز احیا شدند مانند برگزارکنندگان جلسات آنلاین، بروز رسانه های جدید و پادکست ها و… از اقدامات اولیه ای است که باید انجام شود.

وی تصریح کرد: بسیاری استارتاپ ها در این دوران لطمات جدی خوردند، اما احتمال می رود در دوره های بعدی احیا شده و کسب وکارهای دیگری دچار چالش شود.

چالش تأمین سرمایه معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد در بحث مشکلات و چالش های سرمایه گذاری بر کسب وکارهای نوین در دوران پساکرونا گفت: به هرحال تأمین سرمایه چالش بزرگی برای کسب وکارها است، در حالی که نسبت ورود سرمایه گذار در دنیا زیر دو درصد است در کشور ما این انتظار وجود دارد که تمام ایده ها برای سرمایه گذار جذاب باشد که توقع درستی نیست؛ همچنان نحوه رابطه با بازارهای واقعی برای کسب وکارهای نوین محل چالش است و مفاهیم سرمایه گذاری مدرن هنوز جا نیفتاده.

آل شیخ با اشاره به لزوم هوشمندی شرکت های نوپا و کسب وکارهای نوین، خاطرنشان کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که در دوره کوتاهی شوک شدیدی به کسب وکارها وارد و این شوک سبب اتفاقات خوشایندی برای استارتاپ ها شده است؛ اینکه چقدر تغییرات ایجادشده در جامعه در دوره جدید ماندگار باشد موضوعی است که به نوع فعالیت و برنامه استارتاپ ها بستگی مستقیم دارد و می توان گفت قطعاً جامعه به حالت عادی بازخواهد گشت هرچند زمان آن را چندان نمی توان پیش بینی کرد، اما این که با چه سرعتی و با چه کیفیتی به روال عادی بازگردد موضوعی است که باید استارتاپ ها و کسب وکارهای جدید نسبت به آن حساس باشند.

وی اظهار کرد: احیای کسب وکارها پس از شوک از سر گذرانده موضوعی است که باید به آن توجه ویژه داشت و کسانی که هوشمندتر بوده و پاسخ های هوشمندانه تری به فضای موجود دهند، می توانند سریع تر به دوران جدید وارد شوند؛ درواقع می توان گفت فرهنگ جدیدی از تولید و عرضه شکل گرفته که کسب وکارهای نوین باید نسبت به این رفتار آگاه باشند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد ادامه داد: هرچند شاید برخی رفتارها به مدل گذشته خود بازگردند اما ورود به پساکرونا را باید به فال نیک گرفت و با شناخت فرصت ها و تهدیدها، نسبت به الگوها و نیازهای جدید حساس بود.

مطالعه اولیه، گام های توسعه آل شیخ با اشاره به این که عموماً استارتاپ های جدید در کشور بر حفظ هویت و برند خود بسیار تأکید داشته و از ادغام و ترکیب و شراکت با یکدیگر پرهیز می کنند، گفت: این گونه شرکت های بزرگ شکل نمی گیرد و کسب وکارها در ابعاد کوچک باقی می مانند در حالی که در دنیای جدید ادغام و کنسرسیوم و… بین شرکت ها و استارتاپ ها حرف اصلی را برای پیشرفت و توسعه می زند.

وی با بیان اینکه ادغام و خرید سهام و همکاری مشترک در دنیا بسیار رایج است، اما در کشور ما این مقوله چندان پررنگ نیست و به عکس آن، شرکت های داخلی بیشتر به دنبال پررنگ شدن برند و هویت خود هستند، افزود: موضوع مهم دیگر بحث مطالعات اولیه در راه اندازی کسب وکار است، در مطالعات اولیه باید نگاه ها دقیق تر باشد و به عنوان مثال نسبت فساد باید در کسب وکارها لحاظ شود، این نسبت در برخی کشورها تا 5 درصد در محاسبات مطرح می شود اما در کشور ما فرض کسب وکارها این است که اصلاً فساد وجود ندارد که سبب غافلگیری ایشان می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد اظهار کرد: تقابل های با دولت موضوع دیگری است که استارتاپ ها از آن گلایه دارند، در سایر کشورها نیز استارتاپ ها تقابل ها و چالش هایی با دولت ها داشتند اما عموماً خود را به دولت تحمیل می کنند.

آل شیخ تاکید کرد: مدیریت شهری نیز در حوزه استارتاپ نباید مداخله و حضور تخصصی داشته باشد، ما تلاش داریم تا زیرساخت ها را فراهم کنیم و از منظر بهره گیری از محصول خوب عمل کرده و خریدار خوبی باشیم.

هماهنگی بین دستگاهی و مدیریت به موقع مانع از ایجاد بحران کرونا در مشهد وی هماهنگی بین دستگاهی و مدیریت به موقع شرایط را رمز پیشگیری از ایجاد بحران کرونا در مشهد دانست و گفت: هرچند آثار کرونا و آمارهای متأثر از آن چندان خوشایند نبوده اما در موضوع کشته شدگان کرونا در مشهد باید گفت آمار متوفیات مشهد از مهر و آبان سال گذشته تا اردیبهشت امسال ثابت بوده است.

آل شیخ تصریح کرد: هرچند بیماری های تنفسی حاد به دلایل فوت اضافه شده است، اما آمار کلی متوفیات در مشهد تغییر نکرده و تعداد یک هزار و 800 فوت ماهانه با رشد عادی 5 درصدی سالانه ثابت مانده است.

وی ادامه داد: می توان گفت که ما دچار مشکلات حاد در حوزه سلامت مردم نبودیم و به راحتی می توانیم ادعا کنیم که هیچ گاه ظرفیت بیمارستان های ویژه کرونا در مشهد پُر نشده و یا حتی هیچ یک از کادر درمانی بیمارستان های ویژه کرونا در اثر این بیماری جان خود را از دست ندادند؛ دلیل مهم آن بود که مجموعه اقدامات پیشگیری و مراقبتی در شهر به موقع انجام شده و اطلاع رسانی ها دقیق و فوری بوده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد تاکید کرد: در این مدت همکاری بین دستگاه ها بسیار مفید بوده و مجموعه علوم پزشکی با مدیریت شهری در هماهنگی بسیار خوبی بوده که باعث شد آثار کرونا در شهر مشهد چندان جدی نباشد؛ هرچند که ما در برخی از حوزه ها ضعف داریم، اما تنها با بررسی همین یک مورد می توانیم نتیجه بگیریم به طورکلی مردم مشهد نسبت به بسیاری از شهرهای جهان ازجمله کشور آمریکا بهتر عمل کردند، واکنش های ما و سیستم های علوم پزشکی باوجود ضعف های موجود مناسب بوده و نسبت به میانگین های جهانی بد عمل نکردیم.

آل شیخ گفت: برخی از عرصه های فعالیتی ما در دنیا عرضه شده و با مدل های جهانی مقایسه می شوند از جمله استارتاپ ها که در فضای وب با مدل های جهانی مقایسه می شوند یا تیم های ورزشی که در مسابقات جهانی شرکت می کنند و سطح آن ها قابل مقایسه است، اما به لحاظ مدیریتی هیچ گاه این اتفاق نمی افتد.

وی افزود: در شرایط ویژه کرونا این اتفاق افتاد و مدیریت ها در سطح جهانی عرضه شدند تا امکان قیاس کردن برنامه ریزی و مدیریت ها به وجود آید و با وجود این شرایط می توان ادعا کرد که میانگین مدیریت ما نسبت به استاندارد جهانی فاصله چندانی نداشته است.


کلید واژه ها: کسب وکارها - شرایط - سرمایه انسانی - برنامه ریزی - معاون برنامه ریزی - مشهد - توسعه - کسب وکارهای نوپا - کرونا - شرایط اقتصادی - برنامه - سرمایه - نوین - شهردار - شهرداری مشهد - بحران کرونا - شهردار مشهد - تحلیل - معاون - استارتاپ - پساکرونا - رستوران - خبرنگار - اقتصادی - پیشگیری - شهرداری - هماهنگی - معاونت - برگزار - شهریار

آخرین اخبار سرویس:
سمپاشی سوسک + لیست قیمت | دفع حشرات موذی

استفاده از مواد پلاستیک بازیافتی در محصولات آدیداس + فیلم

رییس جمعیت هلال احمر: 112 محموله بین المللی در زمینه کرونا وارد ایران شد

از ساخت شهرک های کارگری استقبال می کنیم

کشف، ضبط و معدوم سازی بیش از 49 تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در آذربایجان شرقی

تاکید جهانگیری بر عرضه کالا های اساسی به وفور و با قیمت مناسب

نگرانی استاندار کرمانشاه از روند رو به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان

استخدام حسابدار مالی و مهندس عمران در شرکت ساختمانی در گیلان

CableFree راهکار هوآوی برای تغییر بنیادین در فناوری 5G رونمایی شد

توضیحات رییس صندوق بازنشستگی درباره ناچیز بودن حقوق بازنشستگان

استخدام مدیر شعبه در یک شرکت معتبر در قزوین

زنوزی: هیچ کدام از اعضای مجمع در جریان اصلاح اساسنامه نبودند/ بازنشسته ها از در پشتی به فوتبال برمی گردند

امکان تبدیل شدن سهام بورسی و سهام عدالت به وثیقه تسهیلات کارت اعتباری

دریای خزر از 15خرداد به روی گردشگران باز است

بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل فروش سهام عدالت معرفی شد

تداوم تعطیلی تفرجگاه چله گاه و آبشار مارگون سپیدان

آینده نامعلوم بازارهای متلاطم

استخدام کارشناس فروش در شرکت هواکنترل در شیراز

استخدام مسئول دفتر مسلط به کار با کامپیوتر در شرکت دارویی زرستان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت در شرکت دارویی زرستان

استخدام نیروی فنی و برق کار در شرکت ماشین سازی شیرفراوران

استخدام نیروی تراشکار، فرزکار، CNC کار و اپراتور دستگاه CNC در مشهد

تأکید رییس جمهور بر شفاف سازی قیمت خودرو

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت آهنگری درب و پنجره در تهران

استخدام پنج عنوان شغلی در فروشگاه کوروش کالا

کاهش چشمگیر قیمت کامیون ها با واردات کامیون های سه ساله

متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در ایلام مدارک خود را تکمیل کنند

استخدام کارشناس صنایع در شرکت پاکمن

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی معرفی شد

رییس جمعیت هلال احمر: 112 محموله بین المللی در زمینه کرونا وارد ایران شد

استخدام کارگر فنی با تجربه جهت یک کارخانه تولیدی در ارومیه

ابلاغ نحوه دریافت و اجرای سفارش فروش سهام عدالت

امضای تفاهمنامه همکاری مشترک صندوق بازنشستگی با بیمه ملت

از ساخت شهرک های کارگری استقبال می کنیم

توقیف 15 میلیارد کالای قاچاق در لارستان

مقاومت دلار در کانال 17 هزار تومان | جدیدترین نرخ ها

هزار توی کلزا

کشف 3 میلیارد اموال سرقتی در اصفهان

کاهش قیمت انواع طلا و سکه در بازار تهران

چرا معاملات مسکن در اردیبهشت افزایش یافت؟

جمع آوری چهار هزار و 856 معتاد متجاهر

کشف 177 هزار دلار قاچاق در تهران

برای اطلاع از ارزش روز سهام عدالت به کجا مراجعه کنیم؟

افت 3 هزار واحدی شاخص بورس

جزییات نحوه فروش سهام عدالت اعلام شد

ابلاغ نحوه دریافت و اجرای سفارش فروش مشمولین سهام عدالت

اختصاص 106 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا در استان تهران

توقیف سموم کشاورزی تقلبی در زنجان

موقعیت پنجمین نفتکش ایرانی نسبت به آب های ونزوئلا

استخدام مدیر تولید مجرب آقا در یک شرکت معتبر در قزوین

فرماندار اردکان: کمبود زمین مانع برخی واگذاری ها در روستاهاست

قیمت آپارتمان در تهران 1399/03/11

افت 3 هزار واحدی شاخص بورس

مرکز تماس سهام عدالت راه اندازی شد

مرمت و بازسازی 10 رشته قنات در بویین میاندشت

جهانگیری اعلام کرد: تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو

پیش فروش 45 هزار دستگاه محصولات ایران خودرو از هفته آینده

استخدام برقکار ماهر یا نیمه ماهر ساکن تهران

استخدام کارشناس تحلیلی خرید داخلی مسلط به اکسل پیشرفته در تهران

استخدام کارشناس تحقیقات بازار آقا و خانم در گروه صنعتی پلیمر بوشهر

استخدام کارشناس خرید خارجی آقا و خانم آشنا عملیات بانکی بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس خرید داخلی آقا مسلط به اکسل جهت شرکتی در تهران

استخدام رییس فروش زنجیره ای با قدرت تحلیل و ارائه گزارش مدیریتی در تهران

کشف 71 میلیارد ریال ارز قاچاق در دلیجان

استخدام کارشناس فروش آموزشی کنکور جهت هلدینگ خوارزمی در تهران

استخدام فروشنده و بازاریاب حرفه ای آقا و خانم در کارخانه پرشین درب

آینده نامعلوم بازارهای متلاطم

استخدام منشی خانم در کارخانه پرشین درب در تهران

وجود 451 طرح نیمه تمام در صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

استخدام جوشکار با تجربه و ماهر co2 در کارخانه پرشین درب

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان سمنان شتاب گرفته است

برگزاری رزمایش کمکهای مومنانه در بخش رخ

ثروتمندترین افراد جهان که فرزندانشان را از ارث محروم کردند

برگزاری جلسه سیزدهمین پرونده اخلال در نظام اقتصادی فارس

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار هلو در کارخانه پرشین درب

ایران زیباست؛ باغ «دولت آباد» یزد

رشد سریع بخش خدمات چین در ماه می

افزایش 20 درصدی توزیع تخم نوغان در خراسان رضوی

چند نفر در فروش ویژه ایران خودرو ثبت نام کردند؟

افشای اطلاعات نمادهای پالایشی

کشف یک میلیارد تومان اشیای عتیقه در یزد

تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو

رؤسای کل بانک مرکزی+نمونه امضا

قرعه کشی خودرو های فروش فوق العاده

ورود شورای رقابت به بازار متلاطم خودرو

آمار ثبت نام کنندگان فروش فوق العاده خودرو | خودرویی که نیمی از متقاضیان ثبت نام کردند | اعلام جریمه واریز نکردن مبلغ

استخدام برنامه نویس مسلط به توسعه شیرپوینت در تهران

استخدام مسئول دیجیتال مارکتینگ و سئو جهت شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی منشی فروش خانم با حقوق ثابت برای کارخانه در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا با حقوق ثابت جهت کارخانه تولیدی در تهران

CableFree راهکار هوآوی برای تغییر بنیادین در فناوری 5G رونمایی شد

استخدام نیروی حسابدار آقا و خانم در پوشش اکسیر پارسه

استخدام کارمند اداری و فروش آقا در شرکت کالوپ

استخدام چرخکار آقا جهت تولیدی پوشاک مردانه در تهران

استخدام بازاریاب آقا جهت تولیدات و محصولات شرکت در تهران

علت افزایش آمار ابتلاهای روزانه کرونا در کشور

افزایش 20 درصدی اعتبارات کمیته امداد شهرستان خاتم

استخدام کارمند فروش آشنا به نرم افزار CRM در کرج

نیاز فوری پایگاه مهاباد به اهدای خون شهروندان

استخدام اپراتور CNC تراش و حسابدار آقا در آذربایجان شرقی

لزوم هوشمندی کسب وکارهای نوین در مشهد

لزوم هوشمندی کسب وکارهای نوین در مشهد