مطالب مرتبط:
رییس جمهور آمریکا گفت: «اگر به واکسن ویروس کرونا دست یابیم در اختیار همگان قرار خواهیم داد.
راهکار رییس جمهور برای پایین آمدن قیمت خودرو
دستورات مهم رییس جمهور به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت
مسئول پروژه عملیاتی سازی دستورات رییس جمهور به وزارت صمت منصوب شد
قدردانی رییس جمهور از روحانیت و متولیان مساجد، حسینیه ها و هیات ها
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 اردیبهشت 1399 ساعت 09:362020-05-16اقتصادي

یک صندلی پرحاشیه کنار دست رییس جمهور


بازار خودرو در آخرین روز هفته گذشته، عملکرد رؤسای دفتر رییس جمهور، از مهمترین عناوین روزنامه های امروز _شنبه 27 اردیبهشت ماه_ است.

- مطبوعات و رسانه های آزاد و شفاف در هر جامعه ای، از ارکان توسعه و دموکراسی محسوب می شود، لذا خبرگزاری ایمنا"، مرور بر بخشی از عناوین مطبوعات کشور را به صورت روزانه در دستور کار خود دارد.

روزنامه آرمان ملی، در صفحه نخست امروز خود با تیتر سقف سه ماهه گارانتی- خالی کردن پارکینک ها به بررسی بازار خودرو در آخرین روز هفته گذشته پرداخت و نوشت: تلاش دلالان خودرو برای افزایش چند برابری قیمت محصولات خود بی نتیجه ماند.

در حالی که واسطه گران خودرو با ایجاد جو روانی، جامعه را آماده عرضه پراید 100 میلیون تومانی می کردند، اما تغییر بهنگام در رأس وزارت صمت به داد این بازار رسید.

البته از ابتدا هم نقدهایی به انتصاب رضا رحمانی به عنوان وزیر وجود داشت، اما به هر حال یک انتخاب اشتباه باعث شد این وزارتخانه 19 ماه بدون برنامه ای مشخص و در نظر گرفتن اولویت ها به کار خود ادامه دهد.

در این مدت دلالان خودرو تا جایی که بازار اجازه می داد قیمت ها را بالا بردند و خودروسازان هم با بدعهدی های خود در آتش آنان هیزم ریختند.

حال حسین مدرس خیابانی در اولین روزهای فعالیت خود به عنوان سکاندار وزارت صمت ساماندهی بازار خودرو را در دستور کار قرار داده و طی همین چند روز موفق هم بوده است.

نیم نگاهی به بازار خودرو نشان می دهد قیمت محصولات مختلف بین 20 میلیون تا 120 میلیون تومان کاهش داشته است.

خودروسازان نیز موظف شده اند بدون هیچ عذر و بهانه ای با حداکثر ظرفیت به تولید بپردازند و عرضه خود را متناسب با تقاضای موجود افزایش دهند.

بررسی بازار خودرو در آخرین روز هفته گذشته نشان می دهد که پراید 111 که با برچسب 90 میلیون تومانی به خودرویی لاکچری تبدیل شده بود، به 67 میلیون تومان رسیده است.

پژو 206 تیپ 2 از 150 میلیون تومان به 114 میلیون تومان، سمند از 154 میلیون تومان به 114 میلیون تومان و پژو 405 از 145 میلیون تومان به 110 میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

با کاهش قیمت خودروهای داخلی قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی نیز کاهش داشته؛ به نحوی که مزدا 3 با 120 میلیون تومان افت قیمت از 650 میلیون تومان به 530 میلیون تومان، 2008 از 530 میلیون تومان به 480 میلیون تومان و سراتو از 520 میلیون تومان به 470 میلیون تومان کاهش یافته است.

روزنامه ابتکار، در صفحه نخست امروز خود با تیتر یازدهمی ها در بوته سخت آزمایش به بررسی اولویت های مجلس یازدهم پرداخت و نوشت: کار مجلس دهم این هفته به پایان می رسد و از ابتدای خرداد باید منتظر آغاز به کار مجلس یازدهم بود.

در شرایطی که عمده توجه روزهای منتهی به آغاز مجلس جدید، به گزینه ها و روندهای انتخاب رییس و هیئت رییسه مجلس و نیز هیئت رییسه کمیسیون ها و سایر سمت های مطرح در بهارستان جلب شده است و عملکرد مجلس دهم در بوته نقد و بررسی قرار دارد، این سوال مطرح است که انتظارها از مجلس یازدهم چیست؟ مجلس یازدهم در حالی تشکیل می شود که در غیبت بخش بزرگی از اصلاح طلبان در انتخابات اسفند 98 و البته دلسردی حامیان اجتماعی امید ی های مجلس دهم، اصولگرایان با اکثریتی تقریباً مطلق به بهارستان رسیدند.

لیست اصولگرایان در حالی در تهران و دیگر شهرهای رأی آورد که اختلاف رأی معناداری میان آرای مجلس دهم و یازدهم وجود داشت و کاهش قابل توجه نرخ مشارکت، نشان از دلسردی بخش بزرگی از رای دهندگان حامی اصلاح طلبان و دولت از مجلس نشینان بود.

طیف های گوناگون اصولگرایان که پیش از انتخابات هم با رصد شرایط و درک شانس تقریباً قطعی پیروزی خود، تلاش می کردند سهم خود را از این پیروزی بیشتر کنند، حالا در آستان گشایش مجلس یازدهم هم تلاش دارند سهم خود را از غنیمت بهارستان افزایش دهند.

با این حال، این پیروزی در هر شرایطی به دست آمده باشد و هر ‫کس بر صندلی های خاص مجلس بنشیند، مسئولیت های نمایندگان به جای خود خواهد بود و رقابت و نگاه سیاسی نمی تواند باعث شود که هیچ انتظاری از یازدهمی ها وجود نداشته باشد.

مجلس یازدهم در شرایطی سکان قانون‫ گذاری و نظارت را به دست می گیرد که هر چند مدت هاست شمشیر را برای دولت دوازدهم از رو بسته اند و پیشاپیش برایش خط و نشان می کشند، اما با ادعاهای بزرگی پا به میدان گذاشته اند؛ ادعاهایی که البته پیش تر در دوران دولت 8 ساله محمود احمدی نژاد که با حمایت و حتی حضور همین جمع بر سر کار بود، در ‫نهایت به نتیجه مطلوبی منجر نشد.

حالا مجلس یازدهم، باید در شرایط تحریمی خاص، کاهش شدید فروش نفت و البته از پس نارضایتی های اجتماعی و در‫ نهایت شرایط خاص ناشی از کرونا، در بوته آزمون قرار گیرد.

روزنامه همدلی، در صفحه نخست امروز خود با تیتر یک صندلی پرحاشیه کنار دست رییس جمهور به بررسی عملکرد رؤسای دفتر رییس جمهور پرداخت و نوشت: با نامه رضا رحمانی وزیر برکنار شده صمت، یک بار دیگر پای رییس دفتر رییس جمهور به میان کشیده شد.

او نوشت که با تهدید محمود واعظی و تماس های واعظی برکنار شده است.

این موضوع یک بار دیگر داستان یک مسئول در سایه دولت ها را پیش می کشد؛ رییس دفتر رییس جمهور.

همان که وظیفه هماهنگی برنامه های رییس جمهور را برعهده دارد و یکی از نزدیک ترین افراد به او است.

در سایت دولت پس از صفحات خبری مربوط به رییس جمهور و معاون اول، صفحه رییس دفتر و تشکیلات با اخبار و تصاویرش موجود است که نشان دهنده ارتقای او از یک هماهنگ کننده صرف به یک مقام ارشد دولت است.

او در حقیقت فیلتری است که می تواند ارتباطات رییس جمهور با دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.

او تعیین می کند که کدام گزارش زودتر به دست رییس دولت برسد و او در چه مجالس و مراسمی حضور پیدا کند.

نگاهی به اسامی و عملکرد کسانی که به عنوان رییس دفتر رؤسای جمهور در ایران منصوب شده اند به خوبی نشان می دهد برجستگی رسانه ای و مرجعیت این پست در دولت یکی از میراث های محمود احمدی نژاد برای فضای سیاسی و اجرایی کشور است.

هنگامی که اسفندیار رحیم مشایی را – که در انتصاب وی به معاون اولی رییس جمهور با منع مقام معظم رهبری ناکام ماند- به عنوان رییس دفتر رییس جمهور انتخاب کرد و عملاً همه کارهای ریاست جمهوری را به وی سپرد؛ اتفاقی که بسیاری آن را دور زدن دستور رهبری توصیف می کردند.

پس از تغییر قانون اساسی و حذف پست نخست وزیر، موقعیت رییس جمهور از یک جایگاه نمادین و غیر اجرایی به رییس اجرایی کشور و شخص دوم حکومت تغییر کرد و از آن پس بود که رییس دفتر رییس جمهور به عنوان یک هماهنگ کننده و واسطه رییس اجرایی کشور با همه بخش های دیگر اهمیت پیدا کرد.

نگاهی به اسامی رؤسای دفتر به خوبی نشان می دهد از چه دوره ای این پست اهمیت پیدا کرد و در کانون تحولات قرار گرفت.

روزنامه دنیای اقتصاد، در صفحه نخست خود با تیتر پس لرزه کرونا بر دارا و ندار به بررسی آمار تراکنش ها بر اساس دهک شاپرکی پرداخت و نوشت: شاپرک برای آمار تراکنش ها ابتکار به خرج داد.

این ابتکار در قالب شاخص دهکی توزیع مبالغ تراکنش ها انجام شده است.

ابتکاری که از آن می توان شکاف تراکنش های بالا و پایین را اندازه گیری کرد.

داده های شاپرک نشان می دهد میانگین مبالغ تراکنش دهک دهم در اولین ماه سال نسبت به اسفند 98، کاهش 22.

30 درصدی داشته است، این شاخص برای دهک اول 56.

1 درصد کاهش را نشان می دهد؛ در ظاهر گروه های کم درآمد افت تراکنشی کمتری داشته اند؛ اما از زاویه دیگر همین میزان تراکنش معنادار است.

سهم قابل توجه کالاهای لوکس در خانوارهای پردرآمد و کاهش قابل توجه مصرف آنها در ایام شیوع کرونا، در کنار تعطیل بودن برخی از خدمات، امور تفریحی و محدودیت های در نظر گرفته شده را می توان مهم ترین دلیل کاهش حجم تراکنش های گروه های پردرآمد جامعه دانست.

در مقابل کاهش 56/ 1 درصدی میانگین مبالغ تراکنش دهک اول، نیز با توجه به اینکه بخش عمده ای از سبد هزینه ای این دهک را اقلام ضروری مانند خوراکی تشکیل می دهد، حکایت از کوچک تر شدن سفره این خانوارها دارد؛ زیرا طبق اعلام مرکز آمار تورم ماهانه گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها در ماه فروردین بالغ بر 1.

5 درصد بوده است.

با توجه به اینکه این گروه کالایی بخش قابل توجهی از سبد مصرفی خانوارهای کم درآمد را تشکیل می دهد، می توان نتیجه گرفت که سفره خانوارهای دهک اول بسیار بیشتر از کاهش مبالغ تراکنشی کوچک شده است.

روزنامه کیهان، در صفحه نخست امروز خود با تیتر فصل کوچ وکیل الدوله ها از خانه ملت به خانه دولت به بررسی عملکرد مجلس دهم پرداخت و نوشت: پس از آنکه برخی اقدامات اخیر مجلس دهم ازجمله مصوبه اصلاح قانون انتخابات و طرح های تحدید اختیارات شورای نگهبان و… ذهن رسانه ها و افکار عمومی را به خود معطوف ساخت، حالا خبر رسیده است که برخی دستگاه های دولتی در پی جذب و به کارگیری اخراجی های خانه ملت (نمایندگان بازنده و رد صلاحیت شده در انتخابات اخیر) در بدنه اجرایی کشور هستند! از مجلسی که صرفاً دو استیضاح رأی آورده، یک سوال از رییس جمهور در دستور کار قرار گرفته و برخی وزیران حتی کارت زرد هم نگرفتند! - آنها در دورانی که ملت ایران به خاطر سیاست های دولت تدبیر و امید در بدترین وضعیت معیشتی و اقتصادی به سر می برند و با تورم بی سابقه دست وپنجه نرم می کنند- جز وکیل الدوله بودن نمایندگان مجلس چه استنباطی می توان داشت؟ بااینکه کیهان بارها به مواردی از خوش خدمتی های فراکسیون امید مجلس دهم به دولت دوازدهم پرداخته اما توجه دوباره به شمه ای از آن سیاهه، خالی از لطف نیست.

محمد شریعتمداری، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت که قرار بود در مهرماه 97، یک هفته بعد به خاطر ناکارآمدی و بی کفایتی ها در وزارت صنعت از سوی نمایندگان مجلس دهم استیضاح بشود، قبل از موعد استعفا داد و با رأی اعتماد همان نمایندگان به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفت!
کلید واژه ها: بازار خودرو - خودرو - رییس جمهور - بازار - مطبوعات - روزنامه - عناوین روزنامه - روزنامه آرمان - عناوین - دلالان خودرو - جمهور - جامعه - گذشته - امروز - آخرین - رضا رحمانی - وزارت صمت - دستور کار - رییس - اردیبهشت - هفته - دموکراسی - خبرگزاری - محصولات - عملکرد - انتخاب - میلیون - انتصاب - روزانه - دلالان

آخرین اخبار سرویس:
چگونه خودرو اجاره کنیم؟

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق،پورسانت پلکانی، تشویقی

آخرین اخبار از پیش فروش خودرو / آمار ثبت نام پیش فروش خودرو

هجوم ملخ های نابالغ به شهرستان های راسک و سرباز

chr(034)پرستوهاchr(034) به کمک امور جنگلبانی می آیند

هدف گذاری تولید 10 تن طلا در افق 1400

استخدام سرپرست فروش و فروشنده حضوری در شرکت لبنیات صباح

تمامی دارندگان سهام عدالت بخوانند

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر بازرگانی

«پرستوها» به کمک امور جنگلبانی می آیند

قیمت لاستیک بعد از حذف ارز دولتی چقدر گران شد؟

پرستوها به کمک امور جنگلبانی می آیند

استخدام دامپزشک در شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا لرستان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت فنی مهندسی آتی نگر الکترونیک

شهردار: توسعه و عمران فردیس در فضای بدون چالش رقم می خورد

مرسولات پستی خراسان جنوبی بیش از 50 درصد افزایش یافته است

بیمارستان ملارد امسال به بهره برداری می رسد

استخدام مهندس مکانیک در شرکت قصر بازی پارسیان

استخدام رییس انبارهای کارخانه در شرکت داروسازی فاران شیمی

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت اطلس کمپرسورخاورمیانه

کشف 5 هزار خودرو احتکار شده در تهران از ابتدای امسال

آغاز نشاءکاری در قطب تولید برنج خوزستان

سطح تراز دریاچه ارومیه افزایش یافت

ماراتن 5 میلیون و 500 هزار نفر در خرید خودرو | رقابت هر 220 نفر برای یک خودرو

استخدام مکانیک و تعمیرکار پرس و قالب از کل کشور جهت شهرک کنارک

استخدام مهندس صنایع در شرکت معدنی سرب و روی کیمیا گوهران

درمان کرونا با نخستین داروی تأیید شده روسیه آغاز شد

استخدام مهندس کامپیوتر در شرکت صنایع تهویه تبخیر صنعت کاردان

استخدام کارشناس بازاریابی فرش ماشینی در کلیه استان ها

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت راد مرغ صادراتی سالم و لذیذ

ممنوعیت نگهداری خودروی صفر کیلومتر در پارکینگ های خراسان جنوبی

فارس من| سه هفته دیگر آب شرب به شهرآباد می رسد

پاسخ به یک شایعه جنجالی درباره فروش سهام عدالت

طرح ترافیک؛ آری، خیر!

استخدام سرپرست تولید ، کارشناس فروش، مسئول دفتر مدیریت

ظرفیت خالی بیمارستان رازی اهواز هنوز قابل قبول است

استخدام کارگزین آقا در راه وساختمان آرین پی سهند-فاز هشت پردیس

استخدام نیروی خدمات داخلی خودرو خانم در موسسه معتبر خدماتی

فرایند مجوز دهی به سرمایه گذاران تسهیل شود

استخدام کارشناس حسابداری خانم در یک شرکت حمل و نقل معتبر

واردات خودروهای بالای 2500 سی سی با سرمایه گذاری خارجی

فعالیت های عمرانی شهر تهران با وجود کرونا تعطیل نشدند

اعلام ساعت کاری جدید سامانه های ساتنا و پایا

چرا نباید سهام عدالت خود را بفروشید؟

بخشدار مرکزی خاش: روستاییان با مشکلات تامین آب شرب مواجه هستند

چگونه پس از یک مدت طولانی، دوباره ورزش را از سر بگیرید؟

استخدام رییس دفتر مدیرعامل خانم در تولیدی بازرگانی نیلپر

772 هکتار اراضی کشاورزی شمیرانات آفت زدایی شد

اینستاگرام: در کنار سیاه پوست ها هستیم

کارت «سهام عدالت» فاقد اعتبار است

اینستاگرام: در کنار سیاه پوست ها هستیم

استخدام کارشناس فنی جهت طراحی و پیاده سازی مدارات فرکانس بالا

قیمت سکه امروز دوشنبه 12 خردادماه 99/ صعود قیمت طلا با تشدید ناآرامی ها در آمریکا

قیمت شکر کاهش می یابد

استخدام طراح UI/UX در شرکت دایور

سقوط ذخایر ارزی عربستان در تقابل با بحران کرونا

استخدام منشی(فیزیک و شیمی) در خدمات صنعتی ابزار دقیق تنظیم

مبلغ بیمه بیکاری کرونا چقدر است؟

تولید گندم های مقاوم به خشکی توسط یک شرکت دانش بنیان

ساخت ویلا های لوکس در دل جنگل هیرکانی! +تصاویر

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی در محدوده سعادت آباد

90 درصد جمعیت داورزن در روستاها ساکن هستند

تامین اجتماعی: داروی تولیدی خود را به وزارت بهداشت می دهیم و مجبوریم آن را از بازار آزاد بخریم

لزوم تسریع در رفع مشکلات زیرساختی اسکله های تنگستان

اوراق مشارکت چیست؟

رکودی که در 300 سال اخیر تاریخ انگلیس بی سابقه است/ جانسون: برنامه ارایه می دهد

پالایش ثبت نام های مرحله دوم اقدام ملی مسکن به پایان رسید

استخدام بازاریاب (ویزیتور) با مزایا در شرکت مهر پخش ایرانیان

استخدام کارشناس خزانه دار و کارآموز مالی در شرکت نوین چرم

«بچه مهندس» در 3 سایز مختلف/ عکس

استخدام کارشناس صادرات و کارشناس بازرگانی در پارسیان پخش بیژن

هجوم ملخ های بومی؛ خسارت های اندک، نگرانی های زیاد

33 درصد شبکه های آبرسانی زیرکوه فرسوده است

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در شرکت نیرو کنترل سامان

استخدام کارشناس نگهداری و تعمیرات جهت یک کارخانه در زمینه صنایع شیمیایی

اعطای نمایندگی بیمه عمر و تامین آتیه بیمه پاسارگاد در مازندران

بانک های متخلف نقره داغ می شوند/ مشمولان طرح امهال اقساط وام قرض الحسنه فقط یک قسط پرداخت کنند

استخدام مدیر فروش آقا در شرکت نهاده های کشاورزی بهرویش پارس

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی، تولید محتوا و برنامه ریزی در البرز

استخدام همکار خانم مسلط به کامپیوتر، میکروسافت آفیس و آشنا به امورات دفتری

استخدام همکار خانم با حداقل مدرک فوق دیپلم و آشنا به حسابداری در تهران

استخدام کارشناس امور مشتریان خانم در یک شرکت تحقیقاتی - تولیدی

استخدام مهندس مکانیک طراح در شرکت هیدرو صنعت شریف

استخدام کارشناس سردخانه،انباردار و رییس حسابداری در شرکت سالیذ

بازگشایی ترکیه در دوران پساکرونا؛ آغاز به کار برخی پروازهای داخلی

ضربه ای بی سابقه بر صنعت خودروسازی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی خانم در یک شرکت معتبر

واردات خودروهای بالای 2500 سی سی با سرمایه گذاری خارجی مجاز شد

استخدام ناظر محتوا سایت بصورت دور کاری در سمنان

بخشدار مرکزی خاش: روستاییان با مشکلات تامین آب شرب مواجه هستند

استخدام کارشناس مکانیک، کارشناس بازاریابی و فروش، تکنسین تولید

استخدام کارشناس ایمنی صنعتی مسلط به روشهای ارزیابی ریسک در رشت

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت بازرگانی عظیم سازه برنا

استخدام کارشناس برق آقا برای یک گروه صنعتی در رشت

استخدام فروشنده حضوری در شرکت مواد غذایی ب.آ 

90 درصد جمعیت داورزن در روستاها ساکن هستند

تمام آزمون های مهارتی فنی وحرفه ای خوزستان تعلیق شدند

استخدام مهندس کنترل برق و مکانیک در شرکت راه انرژی دنیا

بخشدار مرکزی خاش: روستاییان با مشکلات تامین آب شرب مواجه اند

بخشدار مرکزی خاش: روستاییان با مشکلات تامین آب شرب مواجه اند

یک صندلی پرحاشیه کنار دست رییس جمهور

یک صندلی پرحاشیه کنار دست رییس جمهور