مطالب مرتبط:
چهار راهکار رسول جعفریان برای استفاده بهتر از کتاب های الکترونیکی
نیازمند طراحی پروفایل الکترونیکی برای کشاورزان هستیم / جای خالی داده های کشاورزی در سیاست گذاری های کلان
آخرین جزییاتی که باید درباره صدور کارت سوخت بدانید
5ماه تاخیر بانک مرکزی در عملیاتی کردن چک الکترونیکی
5 ماه تاخیر بانک مرکزی در عملیاتی کردن چک الکترونیکی
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 18:202020-04-10اقتصادي

آنچه باید درباره چک الکترونیکی بدانید


ویروس کرونا جان تعدادی از باجه نشینان بانکها را گرفته و بانک مرکزی علیرغم پنج ماه تاخیر، هنوز زیرساختهای صدور چک الکترونیکی را فراهم نیاورده تا بلکه مراجعات مردم به شعب بانکی کاهش یابد.

- - حال شیوع ویروس کرونا بسیاری از معاملات اقتصادی را ظرف هفته های گذشته دچار تغییر کرده است.

حال همه به دنبال این هستند که شرایطی را فراهم آورند که مراجعات به بسیاری از دستگاه ها از جمله شعب بانکی کاهش یافته و کارها به صورت غیرحضوری و در بستر الکترونیکی پیش رود، بلکه ضایعات و مشکلات ناشی از شیوع این ویروس به حداقل برسد.

در چنین شرایطی، نظام بانکی اعلام می کند که تعداد تلفات کارمندان شعب بانکی به ویروس کرونا کم نیست و اگر مخاطرات ناشی از این موضوع کنترل نشود، به طور قطع شرایط به نحو پیچیده ای پیش خواهد رفت.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که شعب بانکی ظرف هفته های گذشته یکی از کانون های مهم شیوع ویروس کرونا بوده اند که اثرات آن، گریبانگیر بسیاری از کارمندان بانکی شده و یا آنها را مبتلا کرده و یا جان آنها را گرفته است.

اجرای قانون چک تا به حال چه دستاوردهایی داشته است؟ در چنین شرایطی، بانک مرکزی در کنار سایر ارکان حاکمیت در تلاش هستند تا تردد مردم در سطح کشور به خصوص مراجعات برای دریافت خدمات از بانک ها را به حداقل برسانند و در این میان، از ابزارهای متفاوتی برای این امر بهره گرفته اند، به نحوی که بانک مرکزی در بخشنامه های متعدد، علاوه بر آنکه سقف دریافت وجه از عابربانکها را افزایش داده، بلکه خدمات متنوعی را در این میان ارائه داده اند، بلکه بتوانند تعداد مراجعات مردم به شعب بانکی را کاهش دهند.

در این میان، به نظر می رسد، یکی از اقدامات مهم و تأثیرگذار بانک مرکزی در کمک به قطع حلقه انتقال این ویروس، راه اندازی چک الکترونیک باشد؛ چراکه یکی از پرتقاضاترین خدمات بانکی در کشور، خدمات مربوط به چک ها است.

آبان ماه سال 97 بود که مجلس شورای اسلامی با انجام اصلاحات اساسی در قانون چک توانست این قانون را از یک شکل ناکارآمد به یک قانون کارآمد و پیشگیرانه تبدیل نماید و حال، از مهمترین دلایلی که بر کارآمد بودن این قانون صحه می گذارد، کاهش شدید میزان چک های برگشتی و تک رقمی شدن آن بعد از اجرایی شدن قانون جدید بود.

مطابق اولین گزارش بانک مرکزی بعد از اجرایی شدن این قانون در بهمن ماه 97، نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده در کشور برای اولین بار تک رقمی شد و با کاهش 35، درصدی نسبت به سال قبل به 9.

7، درصد رسید که یک رکورد محسوب می شود.

همچنین مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی، در دی ماه سال گذشته نیز نسبت تعداد چک های برگشتی با کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 8.

2 درصد رسید که کمترین میزان در سه سال گذشته را نشان می داد.

کاهش سرعت چک های برگشتی با اجرای الکترونیکی شدن چک با وجود این میزان از تأثیرگذاری، اما هنوز هم بندهای مهمی از این قانون هنوز به اجرا در نیامده است.

حال اما صاحب نظران نظام بانکی معتقد هستند که اجرای بندهای باقی مانده ار جمله راه اندازی چک الکترونیک می تواند سرعت کاهش چک برگشتی را بیش از میزان فعلی افزایش دهد؛ مسأله ای که به گفته نمایندگان زیرساخت های آن فراهم بوده و صرفاً نیازمند اراده است.

سیدحسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره معتقد است که مشکل اصلی در اجرایی نشدن چک الکترونیکی، نبود زیرساخت یا سامانه نیست؛ چراکه هم بانک مرکزی، هم بانک ها و سایر دستگاه های اقتصادی، سامانه های متعددی دارند؛ اما یک اراده بالادستی برای اتصال این سامانه ها نیاز است تا ابرسامانه ای را ایجاد نماید که ایجاد شفافیت می کند.

مطابق قانون جدید چک، بانک مرکزی موظف شده تا یک پس از ابلاغ قانون، دستورالعمل های مربوط به چک الکترونیک را تهیه نموده و برای اجرا ابلاغ نماید.

یاسر مرادی، کارشناس امور بانکی هم با اشاره به کم کاری بانک مرکزی در اجرای برخی مفاد قانون جدید چک از جمله چک های الکترونیک، می گوید: اولین موضوع، انجام اقدامات بانک مرکزی برای صدور چک الکترونیکی است که این بانک می بایست مکانیزم لازم برای صدور چک های الکترونیکی را فراهم نموده و دستورالعمل مربوط به آن را ابلاغ می کرد که این اتفاق رخ نداده است.

وی می افزاید: در واقع، چک های الکترونیکی، چک هایی هستند که بدون نیاز به برگه فیزیکی چک و صرفاً در بستر الکترونیک صادر می شوند و داده ها بر اساس داده پردازها در اختیار هستند و برگه فیزیکی رد و بدل نمی شود.

کاهش مراجعات مردمی به بانک ها در سایه معاملات با چک الکترونیکی همانطور که از گفته های فوق بر می آید، از مهم ترین نتایج اجرای چک الکترونیک در شرایط فعلی که کشور در گیر ویروس بسیار مسری کرونا بوده و حاکمیت در تلاش است تا با الکترونیکی کردن خدمات اداری به خصوص خدمات بانک ها تردد مردم رابه حداقل رساند، کاهش مراجعات به بانک ها است.

به گواه آمارها خدمات مربوط به چک، یکی از پر متقاضی ترین خدمات بانکی در کشور است.

مطابق آمار بانک مرکزی تنها در دو ماه آبان و دی 98، گذشته بالغ 16 میلیون فقره چک در کشور مبادله شده است که با تعمیم این ارقام به کل سال، روشن می شود که چه میزان چک در سال مبادله می شود و چه میزان مراجعه به بانک اتفاق می افتد.

نکته حائز اهمیت آن است که مطابق اخبار قریب به 20 نفر از کارمندان بانک ها به کرونا مبتلا شده اند که احتمالاً این ویروس به افراد دیگری از جمله سایر کارمندان و حتی مراجعه کنندگانی که با این افراد در ارتباط بودند نیز در حلقه مبتلایان قرار گرفته اند.

از این رو به نظر می رسد که یکی از اقدامات بانک مرکزی برای کمک به قطع حلقه انتقال ویروس کرونا در شرایط فعلی، راه اندازی چک الکترونیک برای کاهش مراجعات حضوری به بانک ها باشد.

موضوعی که زیر ساخت های قانونی آن فراهم بوده و صرفاً نیازمند همت بانک مرکزی است.

تأخیر 5 ماهه بانک مرکزی در اجرای قانون صدور چک الکترونیکی یاسر مرادی، کارشناس حقوق بانکی گفت: صدور اسناد تجاری الکترونیک، در دنیای پیشرفته امروز تقریباً به عنوان یک امر اجتناب ناپذیر بوده و به طور قطع، باید زمینه های قانونی اجرای آن فراهم شود.

بر این اساس، برای اولین بار قانونگذار در سال 82 و در قالب قانون تجارت الکترونیک، اعتبارات الکترونیکی را به رسمیت شناخته و تمام اعتبار یک امضای سنتی را هم به امضای الکترونیکی، داده است.

وی افزود: بر این اساس، انتظار می رفت که از همان زمان زیرساخت های لازم برای عملیاتی شدن سند الکترونیک فراهم می شد که متأسفانه در این زمینه، اقدام خاصی صورت نگرفت؛ تا آنکه به تازگی در سال 1397 این موضوع تصویب شد.

در تبصره یک قانون چک مصوب سال 97، تمام مزایای چک عادی، به چک های الکترونیکی داده شده و بانک مرکزی را هم مکلف کرد تا ظرف مدت یکسال، دستورالعمل های لازم را برای صدور چک الکترونیکی تدوین و زیرساخت های لازم را هم فراهم کند.

مرادی ادامه داد: بر این اساس تا 21 آذرماه 1398 بانک مرکزی باید زیرساخت های لازم برای صدور و ایجاد چک الکترونیکی را فراهم نماید.

بر این اساس بانک مرکزی یک پیش نویس اولیه را منتشر کرد؛ اما بعد از آن این پیش نویس منجر به دستورالعمل نهایی و ایجاد زیرساخت های لازم نشد.

وی گفت: بر این اساس با توجه به اینکه در قانون چک تصویب شده که تمام مزایا، امتیازات و قوانینی که حاکم بر چک عادی حاکم است، بر چک الکترونیکی نیز حاکم خواهد بود، تقریباً می توان گفت که هیچ خلأ قانونی برای ایجاد چک الکترونیکی نداریم؛ بلکه ایجاد چک الکترونیک باعث خواهد شد که مراجعه به بانک ها تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا نماید و شاید هم با جلوگیری از همین چک های فیزیکی، جلوی جعل چک و مشکلاتی که در مورد چک های عادی وجود دارد، گرفته شده و اعتبار به چک بازگردد.

این کارشناس مسائل حقوق بانکی خاطرنشان کرد: فعلاً خلأ قانونی وجود ندارد، اما الان باید بستر لازم برای امضای دیجیتال فراهم بشود که هنوز به نظر می رسد بانک مرکزی آمادگی این را ندارد؛ اگرچه تا همین الان هم دیر کرده است و به نظر می رسد با توجه به اینکه حداقل 4 تا 5 ماه بانک مرکزی از موعد قانونی خود برای عملیاتی کردن چک الکترونیکی عقب است، باید هر چه سریع تر این خلاء را برطرف کرده و به کاهش مراجعات مردم به شعب بانک و بازگشت اعتبار به چک کمک کند.


کلید واژه ها: شعب بانکی - ویروس کرونا - الکترونیکی - بانک - ویروس - چک الکترونیکی - بانکی - شرایط - کرونا - شیوع - گذشته - نظام بانکی - بانک مرکزی - کاهش - کارمندان - هفته - مخاطرات - معاملات - اقتصادی - دستگاه - مشکلات - ضایعات - یکی از - تلفات - تغییر - اعلام - مرکزی - کارها - موضوع - کنترل

آخرین اخبار سرویس:
این افراد امشب منتظر واریز پول به حسابشان باشند

فیس لیفت X33 مدیران خودرو در راه بازار + مشخصات کامل

اطلاعیه مشترک ایران‌خودرو و سایپا در خصوص فرآیند قرعه‌کشی فروش ویژه ۲۵ هزار دستگاه خودرو

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در 10 خرداد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/03/10

اعلام جزییات برگزاری حراج اوراق دولتی در روز یکشنبه

قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ، اپل و هوآوی در بازار امروز 10 خرداد 99+جدول

فدرر بالاتر از مسی و رونالدو

طریقه مصرف ال دی، از سوم پریود شروع کنم؟

کاهش 58درصدی معاملات مسکن در تهران

افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با شرایط اقتصادی تناسبی ندارد

افزایش 16 درصدی مصرف برق در ایلام/ خاموشی در راه است

خریداری 50 درصد از محصول کلزا کشاورزان گرگان

زمان اجرای پارک حاشیه ای هوشمند در پهنه مرکزی تهران اعلام شد

امروز؛ آخرین مهلت ارسال پیامک وام 1 میلیونی

احداث 10 هزار واحد نیروگاه خورشیدی برای کمک به معیشت روستاییان در خراسان جنوبی

تاکسی ها مجاز به سوار کردن بیش از سه مسافر نیستند

10 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل سینما

صادرات چمدانی صنایع دستی از مشکلات این صنعت است/ضرورت اقدامات متمرکز برای شناخت بازار هدف

هزینه های درمان ناباروری در ایران/بیمه ها کم کاری می کنند

رفع موانع جاده ای بین شهرهای قزاقستان

برداشت گل محمدی و گلاب گیری در فخر آباد

سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

خیابان تشنگی!

امسال 25 درصد چاه های غیرمجاز فارس مسدود می شود

آغاز فرآیند تکمیل اطلاعات متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن

پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا در فارس آغاز شد

قول مساعد رییس تامین اجتماعی برای حمایت از شرکت ذوب آهن اصفهان

دارندگان سهام عدالت مجاز به فروش 30 درصد از سهام خود هستند

بازی خرید و فروش بنگاه های املاک، بازارگرمی و برای افزایش قیمت است

قیمت کاغذ کاهش یافت

ادعای بزرگترین شرکت داروسازی آمریکا برای تولید انبوه واکسن کرونا

راه های ورود دانش بنیان ها به بازار اوراسیا معرفی می شود

ادعای یک منتخب درباره دریافت کارت هدیه از یکی از سازمان های دولتی

استخدام سه رده شغلی جهت یک شرکت تولیدی در قزوین

استخدام کارشناس فروش در شرکت آذین کالای مهر در اصفهان

استخدام منشی آشنا به امور حسابداری در یک شرکت تولیدی در تهران

«بحران کرونا» آسیب زیادی به اصناف خرد در استان گیلان وارد کرد

استخدام نیروی نیمه وقت خانم جهت گز فروشی در اصفهان

افزایش تولید و عرضه ی آیپد

استخدام کارگر فنی با حقوق و مزایا در محدوده شاهپور جدیدِ اصفهان

افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با شرایط اقتصادی موجود تناسبی ندارد

بازداشت دبیر اجرایی نظام صنف کشاورزی و خشم کشاورزان/خداحافظی یک ماهه با زاینده رود

فروش 30 درصد از سهام عدالت تا 13 خردادماه ادامه دارد

صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس

کرونا 305 میلیون کارگر تمام وقت را بیکار می کند/ فقر نسبی 59درصدی درمیان کارگران غیررسمی

گروه در اولویت دریافت وام مسکن ملی مشخص شد

مایکروسافت تعدادی از خبرنگاران خود را اخراج می کند

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان در واریزی خرداد / افزایش حقوق بازنشستگان با تامین مقدمات آن میسر می شود

بازی خرید و فروش بنگاه های املاک، بازارگرمی و برای افزایش قیمت است

سرمایه گذاران بلاتکلیف

آبادان رو به کاهش، خرمشهر و شادگان در اوج

اطلاعیه قطعی آب در آمل

صادرات میلیون دلاری صنایع دستی از خراسان رضوی

بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر 100 میلیون تومان تمدید شد

اجباری بودن استفاده از ماسک در اتوبوس ها

توسعه گلخانه ها یکی از سیاست های جدی برای رشد اقتصادی استان است

143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان پرداخت شد

انتقاد از افزایش 21درصد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/افزایش نرخ یورو و پوند |

متوسط قیمت محصولات و هزینه خدمات کشاورزی زمستان 1398

عکس جنجالی نرگس محمدی در بغل بازیگر برزیلی + تصاویر

تخصیص 15 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات اطفای حریق

بیش از 30 هزار کارت سوخت رمزگشایی شد

انتصاب جدید در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

سلانسر یکی از زیباترین ییلاقات رودبار

اطلس سرمایه گذاری در آذربایجان غربی تهیه می شود

صادرات 11 میلیون دلار صنایع دستی از خراسان رضوی

اجرای بی سروصدای انتقال آب بهشت آباد با چراغ سبز محیط زیست/ هزینه سرسام آور برای طرحی بی سرانجام

کرونا جلوی انتقال بزرگ ستاره تیم ملی به اروپا را گرفت

برخی ایرلاین های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده اند

رشد تولید جهانی مس در 2 ماه 2020

گروه در اولویت دریافت وام مسکن ملی مشخص شد

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان در واریزی خرداد / افزایش حقوق بازنشستگان با تامین مقدمات آن میسر می شود

دژپسند: باید راه را برای سرمایه گذاران هموار کنیم

نرخ حق الوکاله بانک حکمت ایرانیان در سال 1399 تعیین شد

بانک توسعه صادرات ایران تا سقف 15000 میلیارد ریال اوراق گام صادر می کند

ابلاغ سیاست ها و ضوابط اعتباری سال 1399 پست بانک به واحدهای اجرایی و ستادی

فروش سهام عدالت در بانک پارسیان

فروش ویژه فروشگاه های ایران مال و مشارکت در طرح «آینده داران» بانک‎ آینده

ایران مال میزبان مشتریان بانک آینده

مساعدت 500 میلیون ریالی بانک ایران زمین به ایتام تحت حمایت کمیته امداد

آغاز صدور بیمه نامه شخص ثالث آنلاین در بیمه سامان

شبکه فروش مانند گذشته نقش و کارکرد خود را حفظ می کنند

شعبه مرکزی بیمه آسیا افتتاح شد

صالح آبادی اعلام کرد: ارائه تسهیلات به صادرکنندگان با میانگین نرخ 14 درصد در سال 99

پتروشیمی بندرامام هم عضو باشگاه رکودداران تولید شد

آغاز فروش سهام عدالت در بورس

نحوه قرعه کشی خودروهای فروش فوق العاده اعلام شد

توزیع 1780 سبد کالا بین نیازمندان توسط کمیته امداد در عباس آباد

احتمال راه اندازی دادگاههای تجاری در 5 استان

معاون بورس: فروش سهام عدالت، فقط از طریق کارگزاری ها و بانک ها انجام می شود

قرعه کشی خودروها چگونه انجام می شود؟

متقاضیان طرح فروش فوق العاده خودرو بخوانند

قیمت طلا ، دلار و سکه امروز شنبه 10 خرداد / دلار رشد کرد

اجرای تورهای گردشگری محدودیتی ندارد

واجدین شرایط در قرعه کشی خرید خودرو باید 48 ساعته وجه را بپردازند

بیش از 13 هزار کیلوگرم کالای اساسی در خراسان جنوبی توزیع شد

استخدام نیروی خانم جهت چلوکبابی در اصفهان

کسادی بازار مسکن در مناطق ارزان قیمت و گران قیمت

آنچه باید درباره چک الکترونیکی بدانید

آنچه باید درباره چک الکترونیکی بدانید