مطالب مرتبط:
افزایش شمار ابتلا و فوتی های کرونا در هند
هشدار WHO درباره افزایش داروهای تقلبی کرونا
پیش بینی کانادا درباره احتمال افزایش قربانیان کرونا تا 22 هزار نفر
افزایش قربانیان کرونا در اندونزی
افزایش مراجعه به بیمارستان های تهران | تکانه های سینوسی و مشکل تحلیل شیوع کرونا در پایتخت
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:252020-04-10سياسي

کرونا سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی را افزایش داد


دکتر مطهری نژاد کرونا را باعث افزایش سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی توصیف کرد و پرسید: آیا آن ها که به دست بستگی خداوند اعتقاد دارند می توانند از این بحران عبور کنند؟ - دکتر مطهری نژاد کرونا را باعث افزایش سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی توصیف کرد و پرسید: آیا آن ها که به دست بستگی خداوند اعتقاد دارند می توانند از این بحران عبور کنند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری رسا، دکتر سیدمجید مطهری نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، در نشست علمی آینده پژوهی مهدویت و پساکرونا که با همکاری ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی و خبرگزاری رسا به صورت ویدئو کنفرانس در حال برگزاری است بیان کرد برای بازخوانی جایگاه کرونا در آینده­­ های فرهنگی، تمدنی و حکمرانی جامعه جهانی، می­توانیم از دو منظر آینده ­پژوهی تجددمدار و حق­ مدار مساله را بررسی کنیم.

درآینده­ پژوهی حق ­مدار، مبتنی بر نظام حقانی مهدویت و برنامه­ های الهی برآمده از آن، باید مطالعه کنیم در کجای پیوستار نظام مهدویت و مسیر به سوی ظهور هستیم و مواجهه ما با کرونا از این جایگاه چگونه باید باشد؟ عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر بنا باشد که ما مبتنی بر اندیشه مدرن وضعیت پسا کرونا را بررسی کنیم، ما در واقع در دورانی هستی که یک پرتاب شدگی به دوره جدیدی از جهانی­ شدن را شاهد هستیم و کرونا این پرتاب شدگی را تشدید می­ کند.

اگر بشر در سال های گذشته در دوران زیست قدرن و سپس زیست سیاست زنگی می­ کرده و فضای جوامع مدرن تحت انگاره­ های زیست سیاست بوده است و نهادهای سیاستی سویه برنامه­ های فرهنگی و اجتماعی جوامع را سامان می ­دادند، به مرور به سمت دایره جدیدی پرتاب می ­شویم که می توان از آن به عنوان زیست فرهنگ نام برد.

وی ابراز داشت: در دنیای کنونی به مرور شاهد هستیم که نهادهای بالادستی سیاستی دیگر نمی توانند در جامعه ای که به مدد فضای مجازی به سمت جامعه شبکه­ای حرکت کرده است، قدرت تأثیرگذاری زیادی داشته باشند؛ گروه­ها و جمعیت­ های مجازی­ شده خیلی تحت تأثیر سیاست­ های بالادستی نهادهای حکومتی نیستند، و شاهد دوران و فضایی هستیم که از نظام راهبری جهان از انگاره ­های زیست سیاست به سمت زیست فرهنگ در حرکت هست و صاحبان قدرت در پی آن هستند که بتوانند به نحوی متفاوت با دوران­ های زیست سیاست، از طریق تاثیر و تغییر در روان و فرهنگ جوامع انسانی، کنترل­ گرایی خود را تداوم بخشند.

دکتر مطهری نژاد ادامه داد: اگر ما در موقعیت جهانی هستیم که به سمت زیست فرهنگ حرکت می کنیم، کرونا این حرکت را به گونه سریع تری دامن زد و ما را با سرعت به این فضای شبکه­ ای پرتاب می کند.

در این فضا بر خلاف زیست قدرت که قوانین بالا دستی سعی می کنند مسیرها را تعریف کنند، با ذره ای شدن جوامع مواجه می­شویم و تکثر دیدگاه های گروه های مختلف که در این فضا زندگی می ­کنند، ما را به سمت تعلیق فکر و بازی ­مندی و لذت­گرایی و مصرف­گرایی حداکثری سوق­ خواهد داد.

.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: اگر همین صحنه را از منظر الهی و نظام مهدویت بخواهیم مطالعه کنیم، با دورانی مواجه هستیم که جوامع بشری به مدد پیشرفت­های مختلف دانشی و فناورانه، در طی چند قرن از فضای تمامیت ­خواهی کلیسای کاتولیک در قرون میانه و جنگ­ های صلیبی کشدار آن دوران به دوران دین پیرایی و پروتستانیزم رسید و سپس به دوران خدا-انسان­گرایی و انگاره ­های پوزیویستی قرن 18 و 19 رسید که دیگر جایی برای خدا و دینداری نبود.

وی ابراز داشت: این وضعیت برآمده از یک تفکر دینی بود که دستان خدا در راهبرد امور انسانی و اجتماعی بسته می­دانستند و مبتنی بر باور به یدالله مغلوله، تمام کار جهان و پیشبرد زیست اجتماعی بشری را به خود انسان واسپاری کردند.

در واقع ما الان در دوران بسط یافتگی دست بست­گی خدا و قدرت بلامنازع انسان بر سرنوشت و آینده خویش از منظر بشر زمینی هستیم.

دکتر مطهری نژاد تصریح کرد: خداوند در آیات مختلف تصریح فرموده است که بشر دچار شک به سامانه ­های ربوبی خداوند در تدبیر امور عالم می شود و در این فضای شک ­آلود دچار فضای یلعبونی و بازی ­مندی در دنیا و بازیچه ­انگاری نظامات الهی می­ شود.

در آیات اول سوره دخان خداوند می فرماید که جوامع باید به نظام ربوبی خداوند در پهنه آسمان­ ها و زمین و مابینهما یقین بیاورند و مبتنی بر فضای یقین به این سامانه ­های ربوبی عالم، نظامات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و تمدنی خود را دنبال کنند، اما به جای یقین آوردن به نظام ربوبیت الله دچار شک می شوند و در این شک انگاری خود دچار فضای یلعبونی می شوند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تأکید کرد: درچنین فضایی با پرتاب­شدگی بیشتر جوامع بشری به دوران زیست­ فرهنگ در جهان شبکه­ای و مجازی ­شده، از سویی افول بیشتر بشر را در انگاره ­های یلعبونی شاهد خواهیم بود و از سوی دیگر نوع واکنش سامانه­ های ربوبی عالم به این فضای بیشینه شک ­گرایی و یلعبون­ شدگی را باید انتظار بکشیم و این نقطه ما را به نظام تعالی­ بخش مهدویت متصل می ­کند.

وی در بخش دوم سخنانش، نگاه به مهدویت را نیازمند بازخوانی مبتنی بر مفاهیم بلند و پیوسته قرآنی و روایی دانست و گفت: نظام مهدویت باید مبتنی نظام ربوبی عالم خوانش شود و ما بتوانیم حضور حضرت مهدی عج، به عنوان خلیفه­الله و خلیفه رب را، در لحظه لحظه های نظامات و تغییرات جهان بازخوانی کنیم.

یعنی بدانیم که هر چه در دنیای پیرامون و جهان ما واقع می ­شود از منظر مهدویت قابل مطالعه هست.

ما یا یا کنش ­ها و برنامه ­های مستقیم خلیفه رب در عالم و همراهی جوامع انسانی با آن­ها مواجه هستیم و یا رفتارهای غیرحقانی جوامع بشری و ظالمان را شاهد هستیم که می­توانیم واکنش­­ های خلیفه رب را نسبت به آن­ها مطالعه و رصد کنیم.

دکتر مطهری نژاد افزود: این نوع باورمندی به جایگاه امام زمان عج، ما را به ساحت سوم توحید و دینداری متناسب آن می ­کشاند.

اگر در ساحت اول توحید، یگانگی ذات پروردگار را مورد توجه قرار می ­دهیم و اگر در ساحت دوم دینداری، توحید در نظام الهی در پهنه عوالم و هستی را دنبال می ­کنیم، در ساحت سوم توحید، موضوع توحید ربوبی و توجه به سامانه ­های بزرگ خلافت رب اصلیت پیدا می­کند.

تمام پیشبرد امورات نظام هستی را از مجرای خلیفه رب فهم می ­کنیم و سعی در ادراک و همراهی حداکثری با این نظام ربوبی و خلیفه آن داریم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: بر این اساس، اگر در برهه ­ای از تاریخ جامعه مومنان در فضای غیبت قرار گرفتند و اگر در سویه دیگر ماجرا، جبهه باطل به جایی رسیدند که دنبال خاموش کردن نورالله به صورت حداکثری بودند؛ در مواجهه با این فضای تیره و تاریک باید در ذیل برنامه های سامانه ربوبی خداوند و رفتارهای خلیفه رب در عالم بررسی کنیم واقعاً خلیفه رب چه عکس ­العملی خواهد داشت و چه ماجراهایی را برپا خواهد نمود.

از این منظر، وقوع انقلاب اسلامی و وقایع پسینی آن، ما را با یک فضای جدیدی از ایجاد موانع جدی بر سر راه کسانی که دنبال خاموش کردن نورالله بودن مواجه می ­کند.

یعنی انقلاب اسلامی نمایانگر شروع برنامه تام شدن نورالله در زمین در سیاهی دو منحنی در هم تنیده دوران غیبت و اطفاء نورالله می ­باشد.

وی با اشاره به آیات الهی گفت: از این منظر انقلاب اسلامی آیه ای از آیات خداوند است که به نحوی رشد یابنده به پله بلند دیگری به نام آیه اربعین گره خورد.

در واقع اربعین آیه دیگری در فضای تام شدن نورالله بود که جریان آسمانی نور را در ظلمات دنیای گرفتار شده در فضای شک ­گرایی و یلعبونی بشر امروزی، انتشار می ­دهد.

تمام این جریان آیاتی در ذیل نظام ربوبی الله و از مجرای خلیفه رب باید مطالعه شود.

از این منظر، موضوع انتظار امام عصر عج را، نباید فقط به عنوان یک باور دینی در فضای عقلانی و استدلالی یا در فضای حسی و عاطفی مطالعه کرد، بلکه در فضا و پهنه صحنه­ های بزرگ عالم، شما می ­توانیددر جایگاه یک فرد منتظر، رفتار ربوبی خلیفه رب را رصد و نظاره کنید.

در تمام صحنه اربعین شما دست امام عالم را می بینید.

من به عنوان یک انسان منتظر باید این صحنه الهی را رصد کنم و بینم امام عالم و خلیفه رب، چگونه این فضا-جریان بزرگ الهی را راهبری می کند.

دکتر مطهری نژاد در ادامه همین منطق با اشاره به فضای کرونا ابراز داشت: اگر اربعین از منظر یک آیه الهی از مجرای خلیفه رب قابل مطالعه هست، کرونا را چگونه باید مطالعه کنیم؟ وی گفت، جبهه باطل مکری را راه می اندازد و ویروسی را گسترش می دهد که با شروع یک جنگ بیولژیک، هم چین و هم ایران را گرفتار کند، که اگر بر فرض بسیار ضعیف حتی ساخت اولیه ویروس کار آن ها هم نباشد، اما جنگ هیبریدی ثانویه برعلیه ایران را نمی­توانیم انکار کنیم.

تداوم تحریم ها و تروریسم دارویی در شرایط کرونا، جنگ شناختی و رسانه ­ای حداکثری بر علیه ایران و ایجاد فشارهای سخت امنیتی در شرایط کرونایی بر گروه­ های مقاومت عراق و یمن، همه و همه حاکی از مکر اولیه و ثانویه، جبهه استکبار بود.

در این فضا که آنها مطمئن بودند کرونا هم مثل سارس کاری به آنها نخواهد داشت، چگونه این مکر به دامن خودشان باز می گردد و همه بنیان های حکومت سلطه را دچار لرزش و قرار گرفتن در آستانه فروپاشی می کند و چگونه دست نیاز جوامع پرتاب شده به جهان شبکه­ ای و فضای یلعبونی و لذت­مندی حداکثری در آن را، دوباره به سوی خدا و احساس نیاز به منجی باز می­گرداند؟ این جنس نگاه به صحنه کرونا در عالم، ما را به درک لایه دیگری از انتظار مبتنی بر صحنه هدایت می کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به حدیثی که رهبر معظم انقلاب از حضرت علی (ع) نقل کردند: انتظروا و لا تیاسوا من روح­الله و ارتباط آن با آیه شریفه: یا بنی اذهبوا و تحسسوا من یوسف و اخیه و لا تیاسوا من روح­الله گفت: مساله این است که در فضای حضور حداکثری امام عالم، ما باید بتوانیم برنامه های و حضور پیوسته امام عالم و خلیفه رب را به عنوان یک انسان منتظر حس کنیم، همانطور که یعقوب حس می کرد که اگر امروز جامعه مصر دچار خشکسالی و زلزله اجتماعی شده است و مسیری برای رهایی از خشکسالی باز شده است، به فرزندانش بگوید که شما بروید یوسف ع و برادرش را تحسس کنید؛ این جنس نظاره ­کردن صحنه عالم و دیدن دست خلیفه رب در همه صحنه­های آیاتی و ابتلایی، چیزی است که ما در جامعه خود باید در ارتقاء اندیشه مهدویت دنبال کنیم.

وی تأکید کرد: مبتنی بر این نگرش هم معناشناسی انتظار در مواجهه با صحنه­ های بزرگ اجتماعی موضوعیت پیدا می ­کند و هم آینده ­پژوهی ما را به نحو جدی ارتقا می ­دهد.

نظام مهدویت مبتنی بر قرآن، علاوه به تبیین فضاها و دوران ­های آیاتی و ابتلایی که در آستانه آخرالزمان و ورود به آخرالزمان خاصه الهی با آن مواجه می ­شویم، نحوه مواجهه و ارتباطات بین ­الادیانی و سامانه ­های تمدنی برآمده از آن­ها را نیز تبیین می ­کند.

در حالی که ما از سویی با رهیافت حصر­گرایی حقانیت در ادیان مختلف مواجه هستیم و در حالی که از سوی دیگر با رهیافت پلورالیزم دینی مبتنی بر قرائت مدرن از ادیان مواجه می ­شویم، هیچ کدام از این رهیافت ­ها در صحنه ­های سخت ابتلایی و آخرالزمانی کارساز نیستند.

دکتر مطهری نژاد اظهار داشت: صحنه ­های آینده در واقع ما را وارد دوران جدیدی می ­کند که باید با عنوان دوران مسابقه ادیان نام­گذاری کنیم.

ادیان مختلف باید بتوانند در مواجهه با فضاهای فشرده آیاتی و ابتلایی که جوامع انسانی را در بر می ­گیرد، مسیر گذار سالم و بدون اذیت پیروان خود را بیابند.

آن­ها در مواجهه با آیات الهی چه نوع همراهی را خواهند داشت و برای گذار از ابتلائات الهی، چه نوع سازوکاری دنبال خواهند کرد و آیا در این صحنه ­ها، ادراک و کنش صحیحی در مواجهه با سامانه­ های ربوبی عالم خواهند داشت؟ در آینده مشخص خواهد شد که آیا آن ها می توانند از صحنه ­های سخت ابتلایی عبور کنند؟ آیا آن ها که باور به یدالله مغلوله و دست­بسته­گی خدا دارند یا آنها که سامانه ­های ربوبی عالم را در یک صورت­بندی تثلیثی یا ثنوی دنبال می ­کنند، آیا می توانند از این دورانهای سخت عبور کنند؟ یا آن ها که فضای ربوبی خداوند را قبول دارند، اما نسبت به خلیفه رب منکر یا منفعل هستند، آیا می توانند این مسیر را عبور کنند، یا همه دچار سختی ها می شوند؟ فضای مسابقه ادیان از سویی راه را بر تحریفات و التقاط ­های تاریخی ادیان می­بندد و آن­هایی را که به این فضاهای التقاطی و تقلیلی و تحریفی اصرار داشته­ باشند دچار عقوبت می ­کند و از سویی، کسانی را که در مواجهه با صحنه ­های آیاتی و ابتلایی، متوجه ناتوانی باورها و سامانه ­های اعتقادی دینی­شان در مواجهه با دیگر ادیان بکند، به ساحت­ های بالاتر دینداری راهنمایی می ­کند.

یعنی در واقع ابتلائات راه را برای لعلهم یرجعون و لعلهم یتضرعون باز می ­کند و موجب نجات بخشی و حرکت تعالی­ یابنده پیروان ادیان به سوی دین­الحق می ­کند.

/836/ج
کلید واژه ها: کرونا - فرهنگی - برگزاری - آینده - افزایش - خبرگزاری - مطهری - خداوند - نژاد - مدار - زیست - اعتقاد - عضو هیأت علمی - سرعت - دکتر - آینده پژوهی - مهدوی - بحران - نشست علمی - علمی - عبور - بازخوانی - دانشگاه - کنفرانس - خبرنگار - حکمرانی - هماهنگی - مهدویت - فعالیت - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
عدم آسفالت شاهراه مواصلاتی در فیروزکوه و نارضایتی مسافران

جزییات فرار 3 زندانی در شرق هرمزگان

متن کامل طرح «شفافیت آرای نمایندگان»  

سه اصل زندگی امام خمینی (ره)

دستگاه دیپلماسی برای رسیدن به اهداف متعالی امام(ره) باید به فرامین مقام معظم رهبری توجه کند

حضور داوران ایرانی در وبینار اتحادیه جهانی کشتی

سفیر ایران در بوسنی: خودباوری از اهداف امام خمینی (ره) بود

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و 15 خرداد در بوشهر برگزار شد

مراسم بزرگداشت امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد در مدرسه علمیه فیضیه

عکس یادگاری مجری بی حاشیه تلویزیون با فرزندان شهید

ژست نماینده جنجالی مجلس یازدهم+عکس

عزاداری گیلانی ها در سالگرد رحلت امام دل ها + تصاویر

بیانیه کمیته بانوان جمعیت پیشرفت و عدالت بمناسبت سالگرد ارتحال امام

استاندار رضاشاه در پی نابودی «گنبد سبز»

اینفوگرافی/ تاثیر کرونا بر تشدید فقر در جهان

تکلیف جاماندگان سهام عدالت چیست؟+فیلم

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و 15 خرداد در بوشهر برگزار شد

گلایه قالیباف از عملکرد اقتصادی دولت

تنگستان با کمبود نیروی انسانی و تعداد زیاد مدارس تخریبی روبرو است

اعرافی: حوزه علمیه کنار معترضانِ آمریکاست

سفیر ایران در بوسنی: خودباوری از اهداف امام خمینی (ره) بود

واکنش رضایی به مصوبه دولت درباره مشروط شدن یارانه نوزادان؛ خلاف سیاست های کلی نظام است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان شبکه چهار

امام راحل نجات دهنده ملت ایران از زیر ظلم استکبار بودند

تکذیب آفت ملخ صحرایی به تهران

برای تعیین تکلیف وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز مهلت تعیین شد

ارتش درباره جنجال حذف مصاحبه دریادار سیاری از ایرنااطلاعیه صادرکرد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

چگونه امام(ره) منحصر بفردترین قدرت تاریخ جهان را رقم زد؟

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

فیلم| راهپیمایی سوگواران سمنانی به مناسبت سالگرد ارتحال امام

امام خمینی (ره) بنیان سیاسی دنیا را تغییر داد/ تأکید امام به انتخاب مسؤولان از دل جوانان

نحوه برخورد امام با گروگانهای سیاه پوست آمریکا در زمان تسخیر لانه جاسوسی

برگزاری مراسم 14 و 15 خرداد در فضای مجازی/بقاع متبرکه استان کرمانشاه سیاه پوش شد

آیت الله خاتمی: سخن گفتن از مذاکره با آمریکا ضد خط امام و رهبری است

امام خمینی(ره)، بهترین الگو و اسوه صبر و شکیبایی در عصر ماست

حضرت امام (ره) برای تشکیل نظام جمهوری اسلامی خون دل خورد

سخنی از امام(ره) که هیچ کس از سیاسیون باور نکرد!

گمانه زنی ها درباره تبادل سیروس عسگری با فردی دیگر صحت ندارد

خاطره سفر به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ مکتب امام مکتب عقلانیت است

رییس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری بازداشت شدند

چگونه امام(ره) منحصر بفردترین قدرت تاریخ جهان را رقم زد؟

فرماندار جدید خوانسار معارفه شد

نحوه برخورد امام با گروگانهای سیاه پوست آمریکا در زمان تسخیر لانه جاسوسی

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

استایل جدید «هلیا امامی» درحال جنگل گردی/ عکس

توضیحات مدیر عامل صندوق بازنشستگی به تحریف مصاحبه اش با 20:30

حضرت امام (ره) برای تشکیل نظام جمهوری اسلامی خون دل خورد

نظرات امام هر کدام را که به درد خودمان و جناحمان بخورد، مطرح می کنیم/ آیا در صدا و سیما از برخی سخنان مهم امام که درباره مردم محوری است، سخنی هست؟

حسین جهانی روابط عمومی ایران ایر شد

تصاویر/ بیت امام خمینی (ره) در خمین

حاجی میرزایی: نگاه متعالی امام راحل به مقوله تربیت را فراموش نمی کنیم

ظرفیت پذیرش دوره های کاردانی نظام جدید اعلام شد

امام خمینی: پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست

60 درصد شرکت ها و بانک های دولتی زیان ده هستند

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز +تصویر

برگزاری ویژه برنامه «فراتر از خورشید» در گیلان

مشکل کشور با مدیریت پیر و خسته برجامی حل نمی شود

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

حاجی میرزایی: نگاه متعالی امام راحل به مقوله تربیت را فراموش نمی کنیم

بزرگداشت یاد و نام امام خمینی(ره) از شعائر اسلامی است

خاطره سفر به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ مکتب امام مکتب عقلانیت است

اندیشه های امام خمینی(ره) مسیر رستگاری را هموار کرد

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

نهاد های دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سند دار کردن اموال غیر منقول خود اقدام کنند

امام خمینی: پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست

خاطره رهبری ازعیادت امام/این روح بزرگ باهمه شخصیّتش زندگی می کند |

موسوی لارگانی: مردم از ماموریت های داخلی و خارجی نمایندگان خود مطلع می شوند

خط حزب الله 239 | همان خطِ خمینی

حمایت از تولید بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد

چه کسانی رییس کمیسیون های تخصصی مجلس می شوند؟/ یاران احمدی نژاد و قالیباف بیشترین سهم را دارند

اعتبارنامه یکی از سه نماینده رد اعتبارنامه شده تایید شد

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

‍ موانع سر راه تحقق طرح های مهم استان را بر می داریم

روایت تلخ آیت الله هاشمی از لحظه فوت امام خمینی/صبر خانم های بیت جالب بود/با قرص آرام بخش خوابیدم

رمز موفقیت امام خمینی(ره) در بیان سپهبد قاسم سلیمانی

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

بیانیه سفارت ایران در افغانستان در مورد حادثه تروریستی مسجد کابل

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

کاش ترامپ به جای ژست گرفتن با انجیل آن را یکبار خوانده بود

مهندسی معکوس؛ حربه امیرکبیر علیه محصولات آمریکا

سیاست و اخلاق در اندیشه امام راحل چه جایگاهی داشت؟

واکنش سردار سلیمانی به اعتراض شهروند خوزستانی

تصاویری منتشر نشده از مراسم تشییع حضرت امام خمینی(ره)

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

فال حافظ امروز / 14 خرداد ماه با تفسیر دقیق + فیلم

نشست اضطراری ستاد مدیریت کرونا در شهرستان تشکیل شد

آغاز ثبت نام آموزش های مجازی کوتاه مدت قرآن ویژه کارگران سراسر کشور

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

جزییات تازه از نحوه افزایش حقوق کارمندان شرکتهای دولتی

اولویت قوه قضاییه برای گسترش عدل و آزادی های مشروع و احیای حقوق عامه

خبر رحلت امام، سخت ترین شکنجه اسارت بود

حکم متهم اصلی پرونده ثامن صادر شد

احمد خاتمی: آمریکا تنها زبانی که می فهمد زبان مقاومت و ایستادگی است.

پورابراهیمی: 60 درصد شرکت ها و بانک های دولتی زیان ده هستند

10 روز فرصت شورای نگهبان برای پاسخ به استعلام اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

امام خمینی ارزش های دینی و انسانی را زنده کرد

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

بنیان های فکری امام خمینی(ره) برگرفته از تعالیم قرآنی بود |

کرونا سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی را افزایش داد

کرونا سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی را افزایش داد