مطالب مرتبط:
جوامع موفق از ظرفیت جوانان در بخشهای مختلف استفاده می کنند
لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان وکلای دادگستری
جوامع موفق از ظرفیت جوانان در بخش های مختلف استفاده می کنند
جوامع موفق از ظرفیت جوانان در بخش های مختلف استفاده می کنند
عضو مجلس خبرگان رهبری: جوانان با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی به ترویج معارف دینی بپردازند
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:252020-04-10سياسي

ضرورت استفاده بیشتر رسانه ملی از ظرفیت دانشگاه ها برای ترویج مهدویت


استاد دانشگاه تهران ظرفیت ها و آسیب هایی در حوزه مهدویت را برشمرد و گفت: رسانه ملی برای ترویج مهدویت باید از ظرفیت استادان و دانشجویان دانشگاه ها استفاده کند.

- " استاد دانشگاه تهران ظرفیت ها و آسیب هایی در حوزه مهدویت را برشمرد و گفت: رسانه ملی برای ترویج مهدویت باید از ظرفیت استادان و دانشجویان دانشگاه ها استفاده کند.

حجت الاسلام دکتر جواد اسحاقیان درچه استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران در پیامی تصویری به پویش منتظران ظهور که به صورت مشترک به همت کارگروه دانشگاهیان ستاد هماهنگی فعالیت های فرهنگی مهدویت و خبرگزاری رسا در حال انجام است، با تبریک میلاد حضرت بقیه الله الاعظم (عج) گفت: درباره وضعیت مهدویت در دانشگاه، یکی باید به وضعیت موجود اشاره کرد که کانون های مهدویت در دانشگاه فعال هست؛ برخی از فارغ التحصیلان و دانش آموختگانی که در مراکز و کانون های مهدوی هستند در دانشگاه به تبلیغ و تدریس مشغول هستند.

استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران ادامه داد: بعضی از کتب مورد توجه قرار گرفته است، در همایش ها و مسائل جشن ها و جشنواره ها تا حدودی از موضوعات مهدویت استفاده می شود؛ بویژه برخی مسائل مانند غرب و مهدویت و فرق و جریان تا حدودی مورد توجه قرار گرفته است.

این ها درباره ظرفیت هایی است که موجود بوده است.

وی درباره نقطه، اوج و قله ای که باید به آن رسید و کارهای زیادی که انجام نشده است، چند بخش را یادآور شد: کارهای زیربنایی مانند تحقیقات میدانی بویژه با ابزار خاصی که در علوم اجتماعی و مسائل علم آمار بحث می شود، در بخش عمومی جامعه، هم کار دانشگاه و رشته های دانشگاهی است که به آن بپردازند و هم دانشگاه به عنوان قشر نخبه جامعه می تواند متصدی این کار شود و حرف او در این موضوعات پیشبرد دارد، روش علمی آن را می داند، روشی که می تواند به کار ببرد کارآمد است و آشنا است و خود این کار میدانی باعث آشنایی هر چه بیشتر دانشگاه ها با این مسائل خواهد شد.

حجت الاسلام دکتر اسحاقیان درچه ابراز داشت: کار دانشگاه مقدمه ساز است و بستری برای کارهای علمی دیگر ایجاد می کند؛ الان در بحث پایان نامه های بین رشته ای به واقع نسبت به خیلی از کشورهایی که با ما کاری ندارند یا معاند هستند عقب هستیم و می بینیم که تحقیقات بین رشته ای آن ها در مهدویت، حتی مهدویت شیعی از ما جلوتر هستند.

این استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران افزود: برای اینکه کارهای بین رشته ای و تحقیقات بین رشته ای ما رشد کند، باید به کار میدانی و سطح سنجی مهدویت، وضعیت فعلی رویکرد مردم به مهدویت، انحراف ها و آسیب هایی که وجود دارد بپردازیم.

با این کار زمینه برای پایان نامه های بین رشته ای و تحقیقات جدید هم در این موضوع فراهم می شود.

وی درباره کارهایی که باید در دانشگاه ها انجام شود گفت: یک بخش آسیب شناسی یعنی ورود جریان و فرقی که علیه مهدویت کار می کنند، به صورت آگاهانه یا به صورت یک فرقه، البته به صورت طبیعی فرق به صورت مستقیم به دانشگاه ورود پیدا نمی کنند اما دنباله های آن ها و تفکرات آن ها به طور غیر مستقیم این تفکراتی که به مهدویت مربوط است از راه برخی از دانشجویان یا استادان ممکن است ترویج شود.

این استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران در بیان مثال هایی از ورود جریاناتی به دانشگاه ها گفت: جریانات شبه معنوی و عرفانی مانند عرفان حلقه، و جریاناتی مانند بهاییت و خیلی موضوعات دیگر و عرفان های نو که در دیدگاهشان موعود و منجی و مهدویت و آخر الزمان است، مشاهده می کنیم که به صورت عملی این اتفاق می افتد.

حجت الاسلام دکتر اسحاقیان درچه تصریح کرد: ورود به بخش آسیب ها، انحرافات و جریان هایی که مستقیم و غیر مستقیم وارد می شوند و در کرسی های تدریس، تشکل ها، فعالیت ها و جنبش های سیاسی اجتماعی مؤثر هستند خیلی مهم است؛ می بینیم که هر از چند گاهی دانشگاه ها دچار تشنج و اغتشاشی در این موضوعات می شوند؛ بنابراین لازم است که ببینیم که چه آسیب ها و نقاطی بوده است که فرق مربوط به مهدویت و فرقی که ادعای مربوط به مهدویت دارند، چطور وارد شده اند و از چه کانال و منافذی کار می کنند.

وی افزود: خارج از این مسأله برای درمان خیلی از انحرافات و آسیب ها، کانال دهی درست و اصلاح و پاکسازی و جهت دهی درست جنبش ها و کانون های دانشجویی خود مهدویت کمک می کند؛ یعنی مهدویت نقطه اتصالی است که امید بخش، ایجاد کننده اتحاد و روشی است که آینده را به شکل خوبی می سازد؛ بنابراین می تواند برای خیلی از تشکل های سیاسی فرهنگی هم مایه اتحاد و همگرایی شود و هم اینکه آن ها را به سمت سوق معنویت و عرفان حقیقی و معنویت حقیقی ببرد.

این استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران درباره معنویت حقیقی گفت: خیلی از دانشجویان، چه آن ها که ظاهر و گرایش مذهبی دارند و چه آن ها که ممکن است ظاهر متفاوت داشته باشند، گرایش به یک نوع معنویت، عرفان و امور باطنی همیشه راه دارد، حتی در بعضی از رشته هایی مانند هنر و علوم انسانی و رشته های دیگر می بینیم که گرایش هایی هست.

حجت الاسلام دکتر اسحاقیان درچه ادامه داد: اگر این گرایش بخواهد درست جهت داده شود، عرفان معنوی بسیار نقطه مثبتی است، می تواند در این موضوع بسیار کمک کند که ما هم در بخش نرم افزاری باید کار بیشتری انجام دهیم و کار زمین مانده زیاد است و هم در خود دانشگاه می تواند این اتفاق بیفتد.

وی عرفان مهدوی را خیلی تأثیرگذار دانست و افزود: ضمن اینکه زیربناهای نظام مقدس جمهوری اسلامی مبتنی بر این موضوع است؛ یعنی هم بعد سیاسی اجتماعی و ترکیبی از سیاست و معنویت نسخه ترکیبی سیاست و معنویت برای دانشگاه باید از مهدویت تغذیه شود و اگر مهدویت همه جانبه به میدان بیاید خیلی از نکات و مشکلاتی که ما در مباحث سیاسی دانشگاه داریم می تواند تلطیف شود و از خیلی از مشکلات و اغتشاشات جلوگیری کند.

این استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران نکات یاد شده را تنها بخشی از ظرفیت هایی دانست که باید انجام شود و به عنوان نکته آخر ابراز داشت: استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاهی در رسانه ها، خبرگزاری ها و این موضوعات است.

حجت الاسلام دکتر اسحاقیان درچه درباره این استفاده گفت: برخی از اساتید یا دانش آموختگان رشته های مهدویت و کلام مهدوی و مانند این ها هستند یا آثار قابل توجهی در موضوعات مهدوی دارند، یا مدرسان و مبلغان خیلی خوب و موفق و علمی در این موضوعات هستند، ولی وقتی می بینید که در رسانه ها بویژه در صدا و سیما از این عزیزان استفاده چندانی نمی شود؛ افراد معدودی هستند که از گذشته شناخته شده هستند، آن ها هم قابل استفاده هستند، ولی می بینید که بقیه افراد در میدان نیستند.

وی نبود این افراد در رسانه ها را مد نظر قرار داد و نتیجه گرفت: وقتی این اتفاق می افتد در رسانه و همچنین در فضای مجازی آن جاهایی که برد زیادی دارد اگر این ها استفاده نشوند، فضای عمومی دانشگاه و جامعه این خواهد بود که اساتید دانشگاه ورودی ندارند و در رسانه ها از این افراد خبری نیست، بنابراین چنین موضوعی حالت دانشگاهی ندارد، چیزی است که در حد یک امر معنوی قدسی محدود به اماکن مذهبی است.

این استادیار گروه اخلاق دانشکده معارف اسلامی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر این افراد و ظرفیت ها شناخته شوند و به صورت مداوم و مستمر، آن هایی که آثار علمی دارند، آن هایی که امور علمی موفقیت آمیز داشته اند، در میدان بیایند، در رسانه ها و رسانه ملی از ظرفیت حداکثری آن ها استفاده شود، این تفکر هم به عمق جامعه القا می شود که دانشگاه به سمت مهدویت حرکت می کند، برای دانشجویان این تشویق و ترقیب است که پایان نامه های خود را به آن سمت سوق دهند و هم اساتید دیگر.

حجت الاسلام دکتر اسحاقیان درچه افزود: اگر رسانه ملی از ظرفیت اساتید دانشگاهی استفاده کند و این ها را در میدان وارد کند، این نکته خیلی مهمی است که قابل استفاده است.

/836/ج
کلید واژه ها: دانشگاه - دانش - مهدویت - دانشگاه تهران - استاد دانشگاه تهران - دانشگاه ها - رسانه ملی - ظرفیت - استاد - استاد دانشگاه - ستاد - استفاده - دانشجویان - فعالیت های فرهنگی - تهران - ظرفیت ها - رسانه - فارغ التحصیلان - فرهنگی مهدویت - جواد اسحاقیان - ظرفیت دانشگاه - معارف اسلامی - منتظران ظهور - حجت الاسلام - دانشگاهیان - وضعیت - گروه - فعال - آسیب - حوزه

آخرین اخبار سرویس:
گمانه زنی ها درباره تبادل سیروس عسگری با فردی دیگر صحت ندارد

خاطره سفر به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ مکتب امام مکتب عقلانیت است

رییس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری بازداشت شدند

چگونه امام(ره) منحصر بفردترین قدرت تاریخ جهان را رقم زد؟

فرماندار جدید خوانسار معارفه شد

نحوه برخورد امام با گروگانهای سیاه پوست آمریکا در زمان تسخیر لانه جاسوسی

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

استایل جدید «هلیا امامی» درحال جنگل گردی/ عکس

توضیحات مدیر عامل صندوق بازنشستگی به تحریف مصاحبه اش با 20:30

حضرت امام (ره) برای تشکیل نظام جمهوری اسلامی خون دل خورد

نظرات امام هر کدام را که به درد خودمان و جناحمان بخورد، مطرح می کنیم/ آیا در صدا و سیما از برخی سخنان مهم امام که درباره مردم محوری است، سخنی هست؟

حسین جهانی روابط عمومی ایران ایر شد

تصاویر/ بیت امام خمینی (ره) در خمین

حاجی میرزایی: نگاه متعالی امام راحل به مقوله تربیت را فراموش نمی کنیم

ظرفیت پذیرش دوره های کاردانی نظام جدید اعلام شد

امام خمینی: پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست

60 درصد شرکت ها و بانک های دولتی زیان ده هستند

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز +تصویر

برگزاری ویژه برنامه «فراتر از خورشید» در گیلان

مشکل کشور با مدیریت پیر و خسته برجامی حل نمی شود

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

حاجی میرزایی: نگاه متعالی امام راحل به مقوله تربیت را فراموش نمی کنیم

بزرگداشت یاد و نام امام خمینی(ره) از شعائر اسلامی است

خاطره سفر به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ مکتب امام مکتب عقلانیت است

اندیشه های امام خمینی(ره) مسیر رستگاری را هموار کرد

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

نهاد های دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سند دار کردن اموال غیر منقول خود اقدام کنند

امام خمینی: پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست

خاطره رهبری ازعیادت امام/این روح بزرگ باهمه شخصیّتش زندگی می کند |

موسوی لارگانی: مردم از ماموریت های داخلی و خارجی نمایندگان خود مطلع می شوند

خط حزب الله 239 | همان خطِ خمینی

حمایت از تولید بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد

چه کسانی رییس کمیسیون های تخصصی مجلس می شوند؟/ یاران احمدی نژاد و قالیباف بیشترین سهم را دارند

اعتبارنامه یکی از سه نماینده رد اعتبارنامه شده تایید شد

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

‍ موانع سر راه تحقق طرح های مهم استان را بر می داریم

روایت تلخ آیت الله هاشمی از لحظه فوت امام خمینی/صبر خانم های بیت جالب بود/با قرص آرام بخش خوابیدم

رمز موفقیت امام خمینی(ره) در بیان سپهبد قاسم سلیمانی

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

بیانیه سفارت ایران در افغانستان در مورد حادثه تروریستی مسجد کابل

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

کاش ترامپ به جای ژست گرفتن با انجیل آن را یکبار خوانده بود

مهندسی معکوس؛ حربه امیرکبیر علیه محصولات آمریکا

سیاست و اخلاق در اندیشه امام راحل چه جایگاهی داشت؟

واکنش سردار سلیمانی به اعتراض شهروند خوزستانی

تصاویری منتشر نشده از مراسم تشییع حضرت امام خمینی(ره)

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

فال حافظ امروز / 14 خرداد ماه با تفسیر دقیق + فیلم

نشست اضطراری ستاد مدیریت کرونا در شهرستان تشکیل شد

آغاز ثبت نام آموزش های مجازی کوتاه مدت قرآن ویژه کارگران سراسر کشور

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

جزییات تازه از نحوه افزایش حقوق کارمندان شرکتهای دولتی

اولویت قوه قضاییه برای گسترش عدل و آزادی های مشروع و احیای حقوق عامه

خبر رحلت امام، سخت ترین شکنجه اسارت بود

حکم متهم اصلی پرونده ثامن صادر شد

احمد خاتمی: آمریکا تنها زبانی که می فهمد زبان مقاومت و ایستادگی است.

پورابراهیمی: 60 درصد شرکت ها و بانک های دولتی زیان ده هستند

10 روز فرصت شورای نگهبان برای پاسخ به استعلام اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

امام خمینی ارزش های دینی و انسانی را زنده کرد

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

بنیان های فکری امام خمینی(ره) برگرفته از تعالیم قرآنی بود |

امام خمینی صدای ستمدیدگان و مستضعفین جهان بود

خاطره منتشرنشده رهبر انقلاب از روزهای آخر عمر امام خمینی

بنیان های فکری امام خمینی(ره) برگرفته از تعالیم قرآنی بود

حفظ سلامتی مردم از اولویت های اصلی ستاد کرونا است

فیلم| نشست صمیمی مدیرکل دادگستری خوزستان با دانشجویان بسیجی

سردار جلالی: مراقب تفسیرهای ناصحیح از مکتب امام راحل باشیم

معرفی تصویری کتاب: تفسیر سوره حمد

تنها کسی که با رهبری آیت الله خامنه ای مخالفت کرد

مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) و یوم الله 15 خرداد

برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در مصلی نماز جمعه شاهین شهر

احسان نان 114 نانوایی استان اردبیل در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

پاداش 500 هزار دلاری برای حمله به سپاه!

اولویت قوه قضاییه برای گسترش عدل و آزادی های مشروع و احیای حقوق عامه

حضرت امام(ره) نمونه ای اعلا از مدیریت جهادی بودند

جوانان جمعیت هلال احمر سرمایه های ارزشمندی هستند

قالیباف: کشور را در درآمد و هزینه بدون نفت اداره کنیم.

شاه بیت سخنان امام خمینی (ره) رفع محرومیت بود

رزمایش برکت امام خمینی(ره)

مراسم ازدواج میلیاردی 2 عروسک! + عکس

احسان نان در 114 نانوایی استان اردبیل در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب فیروزآباد در حمایت از مواضع نمایندگان انقلابی

حضرت امام(ره) نمونه ای اعلا از مدیریت جهادی بودند/نقش بسیج ملی در برنامه های وزارت بهداشت

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست / دولت آمریکا به ظاهر لبیرال و در عمل فاشیستی است

مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه

سردار جلالی: مراقب تفسیرهای ناصحیح از مکتب امام راحل باشیم

چه زمانی فرزندکُشی باعث مجازات «اعدام پدر» می شود؟

هویت جمعی انقلاب اسلامی مبتنی بر عدالت خواهی است

اولین سوال نمایندگان مجلس از کدام وزیر است؟

مبنای توسعه و مفهوم اصلی عدالت از منظر امام خمینی(ره)/ شعار «نه شرقی، نه غربی» در تمام مناسبات مد نظر امام(ره) بود

دادستان به آتش سوزی بوستان چیتگر ورود کند

خبر رحلت امام، سخت ترین شکنجه اسارت بود

یادداشت های روزانه آیت الله خامنه ای تاریخ نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

لایحه سنای آمریکا برای تمدید معاهده «شروع نو» بدون تأیید رییس جمهور

امام خمینی (ره) بانی آزادی انسان ها در قرن حاضر است

معرفی مدیر جدید دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه

برگزاری مسابقه کتابخوانی «امام دل ها» در پردیس ارس

پیام اداره تبلیغات اسلامی گله دار به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی(ره)

مراسم بزرگداشت رحلت امام خمینی(ره) در اصفهان برگزار می شود

ضرورت استفاده بیشتر رسانه ملی از ظرفیت دانشگاه ها برای ترویج مهدویت

ضرورت استفاده بیشتر رسانه ملی از ظرفیت دانشگاه ها برای ترویج مهدویت