مطالب مرتبط:
جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران
جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران
ترخیص 135 بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان های مازندران
فصل کاشت پیاز و خطر شیوع کرونا
اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:222020-04-10اقتصادي

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران


ساری ایرنا امسال روزهای نیمه آفتابی و نیمه بارانی فروردین تنها دغدغه کشاورزان شالیکار مازندران در فصل نشاء نیست.

سایه سیاه کرونا حالا بر روی مهم ترین بخش کشاورزی استان چنان گسترده شده که همه اضلاع دخیل در این کشت وکار را تحت تاثیر قرار داده است.

- ساری ایرنا امسال روزهای نیمه آفتابی و نیمه بارانی فروردین تنها دغدغه کشاورزان شالیکار مازندران در فصل نشاء نیست.

سایه سیاه کرونا حالا بر روی مهم ترین بخش کشاورزی استان چنان گسترده شده که همه اضلاع دخیل در این کشت وکار را تحت تاثیر قرار داده است.

شالیزاری و تولید برنج یکی از منابع اقتصادی مهم مردم مازندران محسوب می شود.

هر ساله مردم استان در اواخر فروردین ماه به دل شالیزارهای پر از آب و گل می زنند تا با کاشتن ساقه های سبز شالی ، طلای سفیدشان را در فصل تابستان برداشت کنند.

علاوه بر کشاورز صاحب زمین ، مثلث شالیکاری به فعالیت کارگران فصلی و چندین ضلع کوچک و بزرگ دیگر وابسته است ؛ اضلاعی که آثار وضعیت قرارگرفتن هر یک از آنها نه تنها بر کشاورز و تولید کننده بلکه حتی تا سر سفره مصرف کننده هم کشیده می شود.

 حالا بیماری کرونا همه اضلاع شالیکاری مازندران را زیر سایه اش برده است تا تدابیری را که در این وضعیت از سوی تمامی طرف ها اتخاذ می شود به چالش بکشد.

شاید یک مثال ساده راهگشا باشد.

با وجود این که قرار است نیمی از 220 هزار هکتار زمین شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه و بدون دخالت انسانی زیر کشت بروند ، اما هنوز بیش از 100 هزار هکتار باید به صورت دستی و با استفاده از کارگان فصلی نشاء شود ، کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از ابتلا به این ویروس حالا دچار تمنای دوگانه شده اند ، تمنایی که برخی از آنها با عنوان دو راهی میان جان و نان یاد می کنند.

سعید خلیلی یکی از اهالی شهرستان بابل و از مناطق اصلی کشت برنج در مازندران در باره این دوراهی بیشتر توضیح می دهد.

او به خبرنگار ایرنا می گوید : وضعیت بسیار دشوار و نگران کننده ای نسبت به حضور در جمع نشاءکاران  به وجود آمده است و همه کارگران برای رفتن بر سر نشاء مردد هستند.

وی که چهار فرزند دارد و جز کارگری روزمرد حرفه و شغل دیگری ندارد ، اضافه می کند : کار در فصل نشاء تاثیر زیادی در معیشت خانواده ام دارد و بیشتر درآمد سالانه ام از همین راه یعنی کار کردن در زمین های شالیزاری مردم برای نشاء و درو تامین می شود.

در واقع برای من تصور سالی که نتوانم بهار را برای نشاء و تابستان را برای دروی شالی در شالیزار باشم ، وحشت آور و حتی غیرقابل تصور است.

این کارگر روزمزد توضیح می دهد : اگر  برای نشاء کاری نروم فشار اقتصادی زیادی به من و خانواده ام وارد می شود و از طرف دیگر برای رفتن و انجام این کار هم نگران بیمار شدن و تبعات بعدی آن هستم.

می ترسم در زمین کشاورزی مبتلا به کرونا شوم و در این صورت اگر بلایی برسر من بیاید ، مایحتاج گذران زندگی همسر و فرزندانم  را چه کسی تامین خواهد کرد؟   جعفر حبیبی ، یک کارگر دیگری است که به صورت فصلی در شالیزارها کار می کند تا امرار معاش کند.

او هم می گوید : 2 هزار متر زمین کشاورزی از خودم دارم ، اما برای تامین زندگی باید در زمین دیگران کار کنم زیرا درآمد زمین خودم کفاف زندگی مرا نمی دهد.

  وی اضافه می کند : کار کردن در زمین دیگران برای من مشکلی نیست ولی امسال با وضعیت بیماری کرونا مردد مانده ام .

به ما گفته شده است  که نباید در جمع هایی با تعداد زیاد حضور داشته باشیم و شالیکاری نیز کار دسته جمعی است که مرا نسبت به حضور سر زمین  می ترساند.

 حتی شنیدم که آب هم می تواند باعث انتقال ویروس کرونا شود و شالیزارها هم که پر از آب است و این موضوع برای من و دیگر کارگران نگران کننده است.

  همانند این 2 کارگر فصلی زمین های شالیزاری ، کارگران زیادی این روزها در مازندران هستند که تمام امیدشان به درآمد ماه نشاکاری بوده است ولی با شرایط به وجود آمده  نسبت به حضور در نشاکاری و شالیکاری تردید دارند و از طرفی نگران وضعیت معیشت خودشان هستند؛ دوراهی جان و نان .

قیمت گذاری سودجویانه بر نگرانی کارگران  با وجود نگرانی و دودلی کارگران فصلی مازندران و اینکه هنوز تا فراگیری فصل نشاء دستکم یک هفته باقی مانده است ، اما همین نگرانی های معصومانه حالا دستمایه سودجویی عده ای قرار گرفته است تا سنگینی سایه کرونا را به بهانه دلسوزی برای کارگران با نرخ پرانی های روزانه بر دوش کشاورزان سوار کنند ، غافل از این که این رشته می تواند تا سر سفره مصرف کننده که دست برقضا خود کارگر هم از جمله آنهاست ، کش بیاید.

بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد ، در حالی که فصل شالیکاری گذشته نرخ یک روز نشاءکاری به طور میانگین بین 80 تا 120 هزار تومان بود و در نهایت در زمان پیک نشاءکاری به 150 هزار تومان رسیده بود ، اکنون نرخ ها با دستکم 2 برابری افزایش نسبت به سال گذشته در محافل کشاورزان و سرکارگران فصلی مطرح می شود.

نرخ گذاری برای کارگری در فصل نشاء هر ساله  به طور میانگین با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال قبل  سرانجام می یافت ولی ظاهرا امسال کرونا و همچنین همزمانی کل فصل نشاء با ماه مبارک رمضان سبب شده است تا نرخ گذاری دیگر تابع رویه قبلی نباشد.

قطعا اجرای طرح فاصله گذاری فیزیکی و اعلام رسمی ممنوعیت به کارگیری کارگران فصلی غیربومی هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است ، بویژه این که بر اساس طرح فاصله فیزیکی حالا دیگر تردد کارگران فصلی بومی در میان شهرستان های استان هم غیرممکن شده است.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بخش زیادی از کارگران فصلی شالیزارهای مازندران در مناطق مرکزی و تا حدودی غربی از مناطق شرقی و یا ییلاقات تامین می شود .

این وضعیت می تواند بعضی از مناطق استان را با انباشت و بیکاری کارگران فصلی در اوج نشاء کاری مواجه کرده و در بعضی شهرستان ها هم کمبود این دست نیروها را تحمیل کند.

احتمالا بر اساس همین حساب و کتاب هاست که نرخ نشاءکاری روزانه کارگران فصلی از هم اکنون که بیشتر از یک هفته به آغاز رسمی فصل باقی مانده است روی رقم 200 تا 250 هزار تومان می چرخد و ممکن است به 300 هزار تومان یا بیشتر هم همزمان با شروع نشاء افزایش یابد.

نشاء بموقع شالی برای کشاورز شالیکار یک موضوع حیاتی است و به همین دلیل نیز قدرت چانه زنی یا ریسک تن ندادن به قیمت های بالا را از کشاورز سلب می کند.

علاوه بر این که خزانه شالی در صورت تاخیر در نشاء دچار خسارت شده و از بین می رود ، برای بسیاری از کشاورزان شالیکار در این سال ها کشت دوم شالی به نشاء زودتر در کشت اول بستگی دارد و هیچ کشاورزی حاضر نیست به خاطر حساب و کتاب قیمت کارگر و نهاده ها و دیگر هزینه ها ، فصل نشاء را به تاخیر بیندازد.

شاید به همین خاطر است که مقداد رسولی یکی از کارگران فصلی که با چند نفر دیگر یک گروه نشاکاری را ایجاد کرده اند و خودش سرکارگر محسوب می شود ، در باره قیمت گذاری های امسال  می گوید : این نرخ گذاری به خاطر کمبود کارگر است.

  وی افزود : به دلیل ترس از کرونا کارگران کمتری خطر نشاکاری را می پذیرند و به دلیل کمبود کارگر قیمت ها بالا رفته است.

   سایه انداختن کرونا بر بشقاب برنج سر سفره ها  جعفر عمرانی یکی از کشاورزان آملی درباره افزایش قیمت دستمزدها و تاثیر آن بر کشاورزان می گوید : اگر دستمزد از حالت تعادل خارج شود شرایط برای کشاورز و همه مردم سخت خواهد شد.

  وی که هنوز به شالیکاری سنتی پایبند است و نشاء دستی را بر ماشین نشاء ترجیح می دهد ، توضیح می دهد : اگر دستمزها به صورت نامتعادل افزایش یابد، کشاورزان از جمله خودم مجبور خواهیم بود قیمت برنج را افزایش دهیم که این مساله به نفع مردم هم نخواهد بود و مصرف کنندگان برنج را کاهش می دهد.

  عمرانی دستمزدهای گارگران را پرهزینه ترین بخش شالیکاری می داند و می گوید : با وجود این که افزایش قیمت تمام شده برنج منجر به سخت تر شدن شرایط مردم برای خرید می شود ، اما چاره ای جز این کار برای تامین هزینه های کشاورزی وجود ندارد.

  رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با اشاره به اینکه هنوز تا آغاز نشاءکاری زمان باقی است ، می گوید : من هم نرخ گذاری های عجیب و غریب در سطح استان را  شنیده ام اما نباید به این شایعات توجه کرد.

  عزیزالله شهیدی فر با اشاره به اینکه کارگران شالیزاری توسط سرکارگرها اداره می شوند، اضافه می کند : نرخ گذاری های شنیده شده ناشی از سوء استفاده سرکارگرها از وضعیت جاری است .

 در حال حاضر کشاورزان به دلیل نگرانی ناشی از فقدان کارگر اقدام به نوبت گیری از سرکارگرها می کنند و سرکارگرها نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند تا بر روی نرخ دستمزدهای مصوب تاثیر بگذارند.

  وی توضیح می دهد : تا اوایل هفته آینده نرخ دستمزدهای نشاکاری به صورت رسمی اعلام می شود و پیش بینی می کنیم بین 100 تا 150هزار تومان برای یک روز نشاکاری تعیین شود.

  نشاکاری با رعایت نکات بهداشتی رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه شایعات پیرامون انتقال ویروس کرونا از طریق شالیزارها غیر علمی و بی پایه و اساس است ، می گوید : طبق گفته های متخصصان و پزشکان در صورت رعایت فاصله مناسب هیچگونه مشکلی برای کشاورزان و کارگران ایجاد نخواهد شد.

  وی رعایت فاصله حداقل یک متر میان کارگران و نشاکاران را الزامی می داند و اضافه می کند : کارگران سعی کنند در هنگام نشاکاری دست هایشان را به صورت و مخاطات نزنند و پس از نشاکاری دست و صورتشان را خوب شست و شو دهند.

  در حال حاضر نه تنها ویروس کرونا به مردم آسیب وارد می کند، بلکه برخی از افراد نیز  با ابزار قرار دادن این ویروس به دنبال سود بیشتر و آسیب به اقشار مختلف جامعه  هستند.

   استان مازندران سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید تامین کننده نیمی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است.

پارسال به خاطر شرایط مناسب از وضعیت آب و هوا گرفته تا تامین بموقع کارگر و نهاده ها ، میزان تولید شلتوک در استان شاهد رکوردشکنی بی سابقه بود.

میزان تولید شلتوک در مازندران سال گذشته به رقم یک میلیون و 420 هزار تن رسیده بود که برای 2 دهه گذشته بی سابقه بود.

بیشترین میزان شلتوک تولید شده در مازندران طی دو دهه گذشته یک میلیون و 300 هزار تن بود و پارسال افزایش 10 درصدی را تجربه کرد.

حالا کرونا در سراسر کشور مانور می دهد.

بر اساس تازه ترین گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکنون 68 هزار و 192 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 122 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد کل جان باختگان کرونا در کشور به 4232 نفر رسید.

همچنین از دیروز تا امروز 22 فروردین 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 1972 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 68192 نفر رسید.

در مازندران اگر چه این بیماری از سوم فروردین ماه روند کاهشی یافت و آمار بیماران جدید همچنان کمتر از آمار ترخیصی هاست ، ولی مسئولان هشدار می دهند که در صورت رعایت نکردن طرح فاصله گذاری فیزیکی و سایر پروتکل های بهداشتی ، احتمال افزایش شدن بیماری وجود دارد ، موضوعی که می تواند در فصل نشاء به نگرانی جدی تبدیل شود.


کلید واژه ها: مازندران - کشاورز - شالی - بخش کشاورزی - کشاورزان - نیمه - استان - مهم ترین - کرونا - کشاورزی - گسترده - بارانی - دغدغه - ایرنا - امسال - تولید برنج - نشاء - قرار - شالیکاری - دخیل - داده - سایه - سیاه - مردم - ساری - چنان - کارگران - اقتصادی - تابستان - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
از گوشه و کنار یزد | مشارکت بیش از 80 میلیارد ریالی خیران یزدی در رزمایش مواسات و مؤمنانه

نمایشگاه بین المللی استان قم مهرماه به بهره برداری می رسد

نرخ سکه بیش از 7 میلیون و 350 هزار تومان شد

تا 2روز دیگر پرونده وام یک میلیونی کرونا بسته می شود

3 مرحله دیگر فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال

پیش بینی قیمت مسکن در تابستان 99

شهرک های صنعتی استان اردبیل توسعه می یابد

جدیدترین نرخ فلزات اساسی/ افت تب کرونا قیمت ها را صعودی کرد

تخصیص 31 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای تحقق جهش تولید

رییس پلیس تهران: تمام خودروهای احتکارشده فاقد شماره گذاری و پلاک بوده اند

ادامه فروش فوق العاده خودرو تا چه زمانی است؟

با 80 میلیون چه خودرویی می توان خرید؟ +جدول

پیش بینی قیمت مسکن در تابستان 99

افزایش شمار مبتلایان کرونای خراسان شمالی به 2078 نفر

حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا

افزایش 12 دلاری نرخ طلا در بازار های جهانی

چهارمین نفت کش ایران وارد آب های ونزوئلا شد

با حضور وزیر نیرو؛ عملیات اجرایی نیروگاه بادی درح خراسان جنوبی به ظرفیت 50 مگاوات آغاز می شود

واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات

معاون عمرانی وزیر کشور: شفافیت در شهرداری ها موجب اعتماد عمومی می شود

کرونا صنعت گردشگری قم را فلج کرد/بیش از 5 هزار شاغل در صنعت گردشگری قم بیکار شده اند

گرجستان جلوی ترانزیت کالا از ایران را گرفت

40 میلیارد ریال برای طرح ساماندهی آبگرم دهلران اختصاص یافت

افزایش ابر پیش بینی هواشناسان

40 میلیارد ریال برای طرح ساماندهی آبگرم دهلران اختصاص یافت

بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل فروش سهام عدالت معرفی شد

قیمت انواع موبایل های سامسونگ در بازار؟ +جدول

ساعت کاری پاساژها و بازارهای مسقف افزایش می یابد

استخدام حسابرس دارای سابقه کار در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید دارای سابقه کار در تهران

خظر مرگ برای 86 میلیون کودک

بخشی از پروژه سد شفارود باید تا پایان اسفند 99 بهره برداری شود

جزییات کلاهبرداری 100 میلیارد تومانی

فروش خوراک دام در بازار سیاه قاچاق محسوب می شود

افزایش مصرف بی رویه آب در ایلام/ شهر در وضعیت قرمز قرار گرفت

توصیه ای به خریداران خودرو

قیمت طلا | قیمت سکه | پنجشنبه 8 خرداد

بررسی صنعت روی در ایران از شبکه هیسپان تی وی

توقف ترانزیت کالا از ایران به گرجستان

افشای جزییات کلاهبرداری 100 میلیارد تومانی

3 مرحله دیگر فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال | ممنوعیت فروش وکالتی خودروهای صفر کیلومتر

بیش از 79 هزار هکتار از مزارع کشاورزی بیله سوار تحت پوشش بیمه است

دلار روی ریل نزول

سهامداران عدالت از شنبه رسما مدیر سهامشان می شوند/3 مرحله دیگر فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال

عکس ؛ بارسلونا برای جبران ضررهای مالی به فروش ماسک روی آورد ؛ هر ماسک تقریبا 400 هزار تومان!

تخصیص 31 هزارمیلیارد تومان اعتبارات عمرانی در هفته اول خرداد

افزایش قیمت نهاده های دامی

جریمه نقدی و ارائه خدمات عمومی حاصل رها سازی فاضلاب

اجرای بندهای مغفول مانده قانون جدید چک در زمان کوتاه ممکن است

تسهیلات به واحد های تولیدی راکد در کردستان پرداخت می شود

خودرو ارزان شد | پنجشنبه 8 خرداد

شماره 09627 پاسخگوی مردم در اعتراض به کم فروشی بنزین

تهیه اقلام بهداشتی به جای حبس و زندان

فعالیت فروشگاه های غیرمجاز سموم دفع آفات نباتی موضوعی توجیه ناپذیر است

افت شاخص بورس در نخستین هفته خرداد

پیش بینی قیمت مسکن در تابستان 99

ساعت کاری پاساژها و بازارهای مسقف افزایش می یابد

سرنوشت ثبت نام خودرو بدون واریز وجه

افزایش حقوق بازنشستگان در واریزی ماه خرداد اعمال می شود

اهواز، تب دارترین شهر خوزستان

ایجاد باغ راه سلامت در جنوب تهران

تصویب کشت برنج در سطح 130هزار هکتار از اراضی خوزستان

تفاهم نامه سه جانبه میان متولیان بخش معدن کشور امضا شد

ورود دولت به بورس ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد؟

توقف یک ماهه تولید در پتروشیمی خراسان

نتایج مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی هفته آینده اعلام می شود

چرا تجارت دریایی ایران و ونزوئلا مهم است؟

دو تصویر متفاوت از قالیباف؛ از سال 96 تا سال 99

تصاویر/ آب تنی کودکان در چشمه علی شهر ری

هشدار بورسی پلیس فتا به شهروندان

بسته حمایتی تخفیف سه میلیون ریالی برای اصناف اردستانی

فتاح: بنیاد مستضعفان 6000 میلیارد تومان در نیروگاه خرم آباد سرمایه گذاری می کند

حل مشکل فاضلاب شهر اهواز ظرف 3 سال

هرگونه فروش خوراک دام در خارج از بازارگاه کشاورزی، قاچاق محسوب می شود

تامین مواد اولیه تولید، اولویت اصلی وزارت صمت/ممنوعیت واردات قطعات دارای مشابه ساخت داخل

مصوبه توقف تولید پراید لازم الاجراست

مغایرت های طلایی در بازار طلا فروشان

ارتقای روکش آسفالت راه های شریانی کشور

پیشرفت 74 درصدی کارخانه احیا مستقیم بافق

خانه ای عجیب در صخره/ تصاویر

تخصیص 31 هزارمیلیارد تومان اعتبارات عمرانی در هفته اول خرداد

متناسب سازی حقوق بازنشستگان اولویت تامین اجتماعی در سال جاری

راه اندازی فروشگاه های تعاونی محصولات کشاورزی محور توسعه

سه مدرسه در چابهار و دشتیاری افتتاح شد

تامین 500 میلیارد ریال مایحتاج پتروشیمی از اصناف خراسان شمالی

معدوم سازی یک تن موادغذایی غیرقابل مصرف

جدیدترین قیمت فلزات اساسی

موافقت مقام معظم رهبری با اختصاص 50 میلیون یورو برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز

ساختمان های مسکن مهر زلزله ای حدود 7 و نیم ریشتر را پاسخ گو هستند

کرونا در 8 شهرستان فارس همچنان می تازد

واریز بیمه بیکاری کرونایی از هفته آینده

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه 8 خرداد 99/ دلار به کانال 16 بازگشت

سن پترزبورگ- افزایش بیکاران در فنلاند

قرعه کشی صرفاً در واگذاری خودرو موفق است، نه برای شکستن قیمت بازار

استخدام چهار ردیف شغلی در شرکت معتبر صنعتی آرایشی بهداشتی

سازمان حمایت: فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال ادامه خواهد داشت

صنعت ‏رستوران داری، شغلی است به اسم «راه انداز رستوران»

بهره برداری از بیمارستان های میلاد نیازمند سرمایه گذار است/مجوز جذب نیرو را گرفتیم

ترسیم برنامه های جهش فناورانه ایران خودرو در حوزه های توسعه محصول ، قوای محرکه و بومی سازی قطعات

توزیع ماسک در متروی تهران

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران