مطالب مرتبط:
حداقل مزد 99 چقدر از هزینه معیشت یک کارگر را پوشش می دهد | کارگران چقدر حقوق می گیرند؟
عضو کمیسیون بودجه مجلس: حقوق تعیین شده برای کارگران حداقل معیشت را هم برای آنها تأمین نمی کند
واکنش به سرنوشت تعیین دستمزد کارگران در سال 99 | کف حقوق مورد انتظار چقدر بود؟
واکنش به دستمزد کارگران در سال 99 | کف حقوق مورد انتظار چقدر بود؟
اتفاقی که برای اولین بار درباره دستمزد کارگران افتاد | کف حقوق مورد انتظار چقدر بود؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:122020-04-10اقتصادي

حداقل مزد 99 چقدر از هزینه معیشت یک کارگر را پوشش می دهد | کارگران چقدر حقوق می گیرند؟


ماجرای پرحاشیه تعیین دستمزد سال 99 کارگران بالاخره باوجود اعتراض نمایندگان کارگری، با رأی گیری نمایندگان دولت و کارفرما به پایان رسید و حداقل دستمزد مشمولان قانون کار با 21 درصد افزایش، - یک میلیون و 835 هزار و 427 تومان تعیین شد.

همشهری آنلاین احمد میرخدایی: همچنین حقوق کارگران در سایر سطوح مزدی به میزان 15 درصد به علاوه ماهانه 91 هزار تومان افزایش یافت و طبق قانون باید از فروردین ماه ملاک واریز حقوق قرار گیرد.

مذاکرات مزدی سال 99 کارگران، از ابتدا با تأکید نمایندگان کارگری بر لزوم جبران هزینه های تحمیل شده به معیشت کارگران و حذف شکاف ایجاد شده میان مزد و هزینه آنها آغاز شد و نمایندگان دولت نیز موافقت ضمنی خود برای احیای قدرت خرید کارگران را اعلام کردند.

در این شرایط طرف کارگری تمرکز خود را بر استخراج آمارهای واقعی از سبد معیشت کارگران گذاشت تا تصویری به نسبت واقعی از وضعیت هزینه ای خانوارهای کارگری ارائه دهد.

البته در مقابل طرف کارفرمایی با استناد به این که هزینه های قابل توجهی به حوزه تولید وارد شده، انجام تکالیف قانونی دولت در قبال معیشت کارگران را خواستار شد و در ادامه نیز با مطرح کردن بحث فریز مزدی، عملاً گارد خود را برای افزایش دستمزد بست.

قبلا کف خواسته طرف کارگری برای افزایش حداقل دستمزد 45 درصد اعلام شده بود.

نتیجه مذاکرات در دویست و نود و یکمین جلسه شورای عالی کار که چهارشنبه شب با حضور نمایندگان دولت و تشکل های کارگری و کارفرمایی برای تعیین حقوق و دستمزد سال 1399 برگزار شد، بعد از 6 ساعت رایزنی، توافق جامعی میان شرکای اجتماعی شکل نگرفت و کار به جایی رسید که نمایندگان کارگری طبق آنچه بارها اعلام کرده بودند؛ جلسه را ترک کردند زیرا در ساختار معیوب شورای عالی کار، عملاً 6 عضو کارفرمایی (3 نماینده از تشکل های کارفرمایی بخش خصوصی و 3 نماینده از دولت کارفرما) مقابل 3 نماینده کارگری قرار دارند و طرف کارگری درنهایت ناچار است نظر بخش کارفرمایی را به عنوان مصوبه قبول کند.

بر همین اساس، وقتی طرف کارفرمایی روی فریز مزدی متمرکز بود و طرف دولتی نیز از افزایش نه چندان زیاد دستمزد طرفداری می کرد، اعضای کارگری نشست شورا را ترک کردند تا مصوبه تعیین مزد 99 کارگران با رأی گیری کارفرما و دولت و بدون تایید کارگران به امضا برسد.

البته از منظر قانون کار، این مصوبه که برای اولین بار در تاریخ قانون کار کشورمان با رأی گیری دو طرف نهایی شده، قانونی و قابل اجراست.

 میزان افزایش مزد با توافق دولت و کارفرما در جلسه اخیر شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار با 21 درصد افزایش از یک میلیون و 516 تومان به یک میلیون و 835 هزار تومان رسید.

البته در این جلسه تصمیماتی نیز برای افزایش مبلغ بن کارگری و حق مسکن کارگران گرفته شد که با احتساب آنها میزان دریافتی کارگران افزایش بیشتری تجربه می کند؛ اما ازآنجا که بخش عمده حداقلی بگیران عملاً از دریافت مزایا محروم هستند و حتی برخی بدون دریافت مزایا مجبور به امضای مفاصا حساب می شوند، طرف کارگری، افزایش مبلغ بن کارگری را در زمره افزایش دستمزد نمی داند و بر لزوم افزایش خود رقم دستمزد تأکید دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، طبق مصوبه شورای عالی کار، مبلغ کمک هزینه مصرفی خانوار (بن خواروبار) از 190 هزار تومان در سال 98 به 400 هزار تومان در سال 99 افزایش یافته است.

همچنین شورای عالی کار خواستار افزایش 100 درصدی حق مسکن و رساندن آن از 100 هزار تومان به 200 هزار تومان بود که برای اجرایی شدن باید در هیات دولت به تصویب برسد؛ ازاین رو فعلاً نمی توان این رقم را جزو افزایش دستمزد به حساب آورد.

از سوی دیگر، بر اساس مصوبه شورای عالی کار، دستمزد کارگران غیر حداقلی بگیر در سایر سطوح مزدی در سال 99، به میزان 15 درصد به اضافه روزانه 30 هزار و 338 ریال افزایش می یابد و مشروط به داشتن حداقل یک سال سابقه کار در بنگاه طرف قرارداد، مبلغ 175 هزار تومان به عنوان پایه سنوات خدمت به حقوق ماهانه آنها اضافه خواهد شد.

به عبارت دیگر، حقوق روزانه کارگران در سایز سطوح مزدی، از 505 هزار و 627 ریال در سال گذشته به 611 هزار و 809 ریال افزایش می یابد.

کارگران چقدر حقوق می گیرند؟ با مصوبه اخیر شورای عالی کار، کف حقوق ماهانه کارگران مشمول قانون کار در ماه های 30 روزه به یک میلیون و 835 هزار و 427 تومان می رسد.

البته کارفرمایان باید طبق قانون 500 هزار تومان نیز به عنوان کمک هزینه مصرفی خانوار (بن خواروبار) و حق مسکن به کارگران بپردازند که در این صورت یک کارگر حداقلی بگیر باید با احتساب مزایا، ماهانه 2 میلیون و 335 هزار و 427 تومان دریافت کند.

ضمناً اگر هیات دولت با افزایش 100 درصدی بن مسکن موافقت کند، 100 هزار تومان دیگر به این دریافتی اضافه خواهد شد.

همچنین کارگران دارای فرزند، به ازای هر فرزند ماهانه 183 هزار و 547 تومان حق اولاد دریافت خواهد کرد.

بر این اساس حداقل دستمزد و مزایای یک خانوار کارگری دارای دو فرزند، 2میلیون و 800 هزار تومان در ماه 30 روزه و 2 میلیون و 863 هزار تومان در ماه 31 روزه خواهد رسید؛ که البته همچنان با حقوقی که مدنظر طرف کارگری بود تفاوت فاحش دارد.

دستمزد 99 و هزینه معیشت از سه سال پیش هزینه معیشت نیز عملاً به عنوان یکی از پایه های تعیین دستمزد کارگران به رسمیت شناخته شده و باید دستمزد تعیین شده با هزینه استخراج شده برای زندگی کارگران مناسبت داشته باشد.

البته هرسال به بهانه ای این قانون به طور کامل اجرا نشده و امسال نیز این اتفاق به بهانه کرونا و نامساعد بودن وضع تولید رخ داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، شرکای اجتماعی در جلسه 6 اسفند 98 شورای عالی کار، هزینه سبد معیشت یک خانوار 3.

3 نفره کارگری را 4 میلیون و 940 تومان تعیین کردند که  از افزایش شدید هزینه زندگی کارگری حکایت داشت به گونه ای که حتی برای حفظ وضعیت سال 98 معیشت کارگران، باید حداقل حقوق امسال 58 درصد افزایش می یافت تا فقط از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند.

با این تفاصیل، رقم فعلی حداقل دستمزد کارگران فقط 37 درصد از هزینه معیشت موردتوافق شورای عالی کار را پوشش می دهد.

حتی با احتساب پرداخت مزایا نیز درصد پوشش دهی دستمزد به هزینه معیشت از 47 درصد فراتر نمی رود.

در این وضعیت دستمزد یک کارگر دارای دو فرزند در یک ماه 30 روزه، معادل 54.

7 درصد از هزینه معیشت است و عملاً نیمی از هزینه معیشت کارگری باید از طریق حذف هزینه های غیرضروری و کوچک کردن سبد مصرفی خانوار جبران شود.

البته این محاسبات فقط محاسبات حداقلی است که موردتوافق شورای عالی کار قرار گرفته؛ چراکه محاسبات طرف های کارگری از رسیدن هزینه معیشت به 6 میلیون تومان حکایت دارد که در این صورت حتی دستمزد کارگری دارای دو فرزند نیز فقط پاسخگوی 45 درصد از هزینه های معیشت یک خانوار کارگری است و همچنان 55 درصد هزینه های معیشت آنها بی پاسخ می ماند.

نظر طرف کارفرمایی درباره مزد 99 کارفرمایان بالا رفتن هزینه تولید و ناتوانی واحدهای تولیدی در پرداخت حقوق بالاتر را دلیل فریز مزدی اعلام می کنند و البته بعد از مصوبه شورای عالی کار معتقدند که دستمزدها چندان هم فریز نشده است.

حسین سلاح ورزی، عضو هیات رییسه کانون عالی کارفرمایی می گوید: با احتساب افزایش مزایا و حق بیمه پرداختی از سوی کارفرما، هزینه های پرسنلی و دستمزد کارگران در سال 99 که توسط کارفرما پرداخت می شود 40 درصد افزایش داشته هرچند در ظاهر بر اساس مصوبه شورای عالی کار، امسال افزایش حداقل دستمزد نسبت به سال 98 معادل 21 درصد است.

به عقیده سلاح ورزی، پرداخت چنین هزینه هایی خارج از توان فعلی کسب وکارها و بنگاه های تحت فشار است.

همچنین حمیدرضا سیفی، عضو کارفرمایی شورای عالی کار به رسانه ها گفته است: در سال 99 مجموع دریافتی یک کارگر مجرد با احتساب مزایا نسبت به سال گذشته 36.

5 درصد افزایش یافته است.

او معتقد است وقتی پایه حقوق 21 درصد رشد می کند، کل هزینه های کارفرما دو برابر این رقم افزایش پیدا می کند، ازاین رو در کنار پرداختن به چالش معیشت کارگران، باید به مشکلات کارفرمایان و بنگاه ها نیز توجه کرد.

او بحران کرونا را نیز در فشار پرداخت مزد بر بنگاه ها مؤثر دانسته و گفته است: بحران کرونا بزرگ ترین بحران بعد از جنگ جهانی دوم است و نمی توان چشم را روی این بحران جهانی، رکود اقتصادی و تعطیلی بنگاه ها ببندیم و فقط یک روی سکه را ببینیم.


کلید واژه ها: کارگر - کارگران - نمایندگان - کارگری - مشمولان قانون کار - قدرت خرید کارگران - هزینه - معیشت - دستمزد - افزایش - حقوق - حقوق کارگران - حداقل دستمزد - قانون - سال 99 - سبد معیشت - قانون کار - قدرت خرید - هزار - درصد - دولت - مشمولان - مذاکرات - کارفرما - اعتراض - میلیون - آنلاین - همشهری - تمرکز - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی جوشکار co2، کارگر وسط کار و برشکار، پرسکار و نیروی اداری

استخدام حسابرس و سرپرست حسابرسی جهت یک موسسه در تهران

استخدام منشی خانم جهت مطب در اصفهان

استخدام قصاب آشنا به گوشت و مرغ در محدوده فرجامِ تهران

وزارت خارجه در قبال رفتار قرون وسطایی آمریکا و اروپا با مردم واکنش نشان دهد

استخدام نیروی خدماتی و آبدارچی آقا جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام سالن دار و حسابدار جهت کافه رستورانی در اصفهان

استخدام حسابدار خانم جهت شرکت تولیدی لوازم خانگی در اصفهان

استخدام سرپرست تولید خانم و آقا جهت یک شرکت در اصفهان

جریمه 3 میلیارد ریالی برای فروشنده بتن تقلبی در فارس

استخدام تکنسین اجرایی نگهداری و تعمیرات جهت شرکت تولیدی در اصفهان

3 میلیارد ریال اعتبار برای احداث کتابخانه ملکشاهی اختصاص یافت

استخدام کارشناس برنامه ریزی خرید آقا در یک شرکت تولیدی

استخدام بازرس کنترل کیفیت در یک شرکت تولیدی لوازم خانگی

پایان مرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال 98

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها با مدرک صنایع در اصفهان

خرید کلزا از کشاورزان در روزهای پایانی است

آگهی فروش یک واحد تجاری

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه (Rchr(038)D) جهت یک شرکت در اصفهان

پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان البرزی

تازه ترین رتبه بندی 10 ثروتمند نخست جهان

استخدام فروشنده خانم جهت مانتو فروشی در میدان بهارستانِ تهران

بهبود محیط کسب وکار منجر به عبور از کرونا می شود

کتابخانه مرکزی البرز کی به بهره برداری می رسد؟

استخدام نیروی آشپز و خدماتی خانم در سیرجان کوماتسو

منطقه آزاد انزلی؛ آمار محلی، ادعای فرا ملی!

پایان مرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال 98

توزیع بیش از 54 هزار سبد کالا بین مددجویان کرمانی

استخدام فروشنده ماهر آقا جهت فروشندگی مواد غذایی در قم

بیش از سه هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در روستاهای کرمانشاه پرداخت شد

پایبندی 74 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید در مه 2020

اعطای تسهیلات به تعاونی های زنان فعال

4روستای زنجان پایلوت توسعه صنایع دستی شدند

قیمت خودرو در 11 خرداد 1399

استخدام کارگر فنی بابت کار اجرای نمای ساختمان در خراسان رضوی

کاربردهای اینترنت اشیا در بانکداری

انتقال 770 هزار بشکه نفت خام از پایانه نکا به پالایشگاه تهران

ریشه نوسانات ارزی سوءمدیریت است

اعلام آخرین وضع پروژه های حفاری 6+8 حلقه چاه اکتشافی

تداوم سوداگری در بازار مسکن با عدم مدیریت نقدینگی

هوش مصنوعی در صنعت بانکداری

قبوض برق چگونه رایگان می شوند؟

خرید کلزا از کشاورزان در روزهای پایانی است

مرکز تماس سهام عدالت راه اندازی شد

احتمال ازسرگیری پروازهای ایران به ترکیه تا دو ماه آینده2585

قیمت طلا در قزوین 16 هزار تومان کاهش یافت

تالار مرکزی کرمان جزء اولویت های وزارت ارشاد است/نیاز به 50 میلیارد تومان اعتبار 

مرکز تست جاده ای تا پایان سال 99 راه اندازی میشود

آغاز خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی

بخشی از قلعه فورگ درمیان مرمت شد

زیر ساخت های گردشگری باغ شاهزاده ماهان تکمیل می شود

ورود استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به بورس تسهیل می شود

تازه ترین رتبه بندی 10 ثروتمند نخست جهان

فعالیت 25 واحد گلخانه ای هیدروپونیک در خراسان جنوبی

زیرگذر فیروزآباد، هفته دولت به بهره برداری می رسد

بخشی از قلعه فورگ درمیان مرمت شد

ایرانی ها سالانه 45 میلیارد نخ سیگار دود می کنند

کمک 14 میلیارد ریالی نیکوکاران خراسان رضوی برای آزادی زندانیان

ساعت اداری در خوزستان به دلیل گرمای هوا کاهش پیدا کرد

اجرای دستورالعمل های بهداشتی در شلمچه برای بازگشایی گذرگاه مرزی

فروش مدرک دکتری با قیمت 35 میلیون تومان !

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای عالی و مکفی در مشهد

تولیدات چینی مانع جدی جهش تولید داخلی | سایه کرونا بر بازار کفش مشهد

وضعیت قرمز کرونا در 20 شهرستان خوزستان

بررسی بحران سالمندی در مستند «راه بی بازگشت»

پرداخت تسهیلات به صادر کنندگان البرز از محل منابع صندوق توسعه ملی

برداشت گوجه فرنگی در شوشتر آغاز شد

مرکز تماس سهام عدالت راه اندازی شد

ساعت اداری در خوزستان به دلیل گرمای هوا کاهش یافت

قاره آمریکا روی خط کرونا؛ فرو رفتن برزیل و پرو در بحران، افزایش مساحت قبرستان‎ها در مکزیک

فروش مدرک دکتری با قیمت 35 میلیون تومان !

مرکز تماس سهام عدالت راه اندازی شد

خبری خوش برای زنان سرپرست خانوار و خانواده معلولین!

رهاسازی 2میلیون قطعه لارو ماهی فیتوفاک در شهرستان های راسک و سرباز

بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور در فارس راه اندازی می شود

واردات 40 هزار تن انواع نهاده های کشاورزی

ارزش سهام عدالت دیروز همه را شگفت زده کرد / ۱۳ میلیون نفر سهامشان را آزاد کردند

استخدام تالار صدف

استخدام نقشه کش صنعتی خانم مسلط به نرم افزار سالیدورکز در مشهد

استخدام شرکت حمل و نقل آزاده بندر

استخدام رنگ کار ماهر چوب و ام دی اف در البرز

استخدام کارشناس فروش ترجیحا خانم با بیمه در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شهرک صنعتی پرند

مشترکان همراهی کنند تابستان قطع برق نداریم

استخدام تعدادی تراشکار و فرزکار ماهر در حومه فردیس، سرآسیاب و مارلیک

تکمیل زیرساخت های گردشگری باغ شاهزاده ماهان

استخدام کارشناس فروش تلفنی جهت گروه آموزشی دکتر ایروانی در قم

مبارزه با آفت ملخ در 52 هزار هکتار از اراضی طارم

سقوط صنعت گردشگری در سال 2020

آغاز فرایند تکمیل و تحویل مدارک متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن

استخدام کارگر ساده در شرکت آرمان پخش

چین بهاره برگ سبز چای به پایان رسید

استخدام پرداخت کار و سمباده زن در یک کارگاه ساخت لوازم برنز کاری

شرکت خودروسازی به کتابفروشی تبدیل شد

طلای نازی ها در دفتر خاطرات افسر اس اس

امضای 4هزار تفاهم نامه برای مدیریت مصرف بهینه برق

استخدام ام دی اف کار ماهر جهت یک شرکت تولیدی در مشهد

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

کاشت 23 هزار اصله درخت در سطح شهر شیراز

تسویه یک بدهی مهم توسط فدراسیون کشتی

حداقل مزد 99 چقدر از هزینه معیشت یک کارگر را پوشش می دهد | کارگران چقدر حقوق می گیرند؟

حداقل مزد 99 چقدر از هزینه معیشت یک کارگر را پوشش می دهد | کارگران چقدر حقوق می گیرند؟