مطالب مرتبط:
فصل کاشت پیاز و خطر شیوع کرونا
اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند
اتهام پنهان کاری چین، بی اساس است/ دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد
کاهش 16 درصدی نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در اسپانیا
اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 17:052020-04-10اقتصادي

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران


ایرنا - امسال روزهای نیمه آفتابی و نیمه بارانی فروردین تنها دغدغه کشاورزان شالیکار مازندران در فصل نشاء نیست.

سایه سیاه کرونا حالا بر روی مهم ترین بخش کشاورزی استان چنان گسترده شده که همه اضلاع دخیل در این کشت وکار را تحت تاثیر قرار داده است.

- ساری - ایرنا - امسال روزهای نیمه آفتابی و نیمه بارانی فروردین تنها دغدغه کشاورزان شالیکار مازندران در فصل نشاء نیست.

سایه سیاه کرونا حالا بر روی مهم ترین بخش کشاورزی استان چنان گسترده شده که همه اضلاع دخیل در این کشت وکار را تحت تاثیر قرار داده است.

شالیزاری و تولید برنج یکی از منابع اقتصادی مهم مردم مازندران محسوب می شود.

هر ساله مردم استان در اواخر فروردین ماه به دل شالیزارهای پر از آب و گل می زنند تا با کاشتن ساقه های سبز شالی ، طلای سفیدشان را در فصل تابستان برداشت کنند.

علاوه بر کشاورز صاحب زمین ، مثلث شالیکاری به فعالیت کارگران فصلی و چندین ضلع کوچک و بزرگ دیگر وابسته است ؛ اضلاعی که آثار وضعیت قرارگرفتن هر یک از آنها نه تنها بر کشاورز و تولید کننده بلکه حتی تا سر سفره مصرف کننده هم کشیده می شود.

حالا بیماری کرونا همه اضلاع شالیکاری مازندران را زیر سایه اش برده است تا تدابیری را که در این وضعیت از سوی تمامی طرف ها اتخاذ می شود به چالش بکشد.

شاید یک مثال ساده راهگشا باشد.

با وجود این که قرار است نیمی از 220 هزار هکتار زمین شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه و بدون دخالت انسانی زیر کشت بروند ، اما هنوز بیش از 100 هزار هکتار باید به صورت دستی و با استفاده از کارگان فصلی نشاء شود ، کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از ابتلا به این ویروس حالا دچار تمنای دوگانه شده اند ، تمنایی که برخی از آنها با عنوان " دو راهی میان جان و نان " یاد می کنند.

سعید خلیلی یکی از اهالی شهرستان بابل و از مناطق اصلی کشت برنج در مازندران در باره این دوراهی بیشتر توضیح می دهد.

او به خبرنگار ایرنا می گوید : وضعیت بسیار دشوار و نگران کننده ای نسبت به حضور در جمع نشاءکاران به وجود آمده است و همه کارگران برای رفتن بر سر نشاء مردد هستند.

وی که چهار فرزند دارد و جز کارگری روزمرد حرفه و شغل دیگری ندارد ، اضافه می کند : کار در فصل نشاء تاثیر زیادی در معیشت خانواده ام دارد و بیشتر درآمد سالانه ام از همین راه یعنی کار کردن در زمین های شالیزاری مردم برای نشاء و درو تامین می شود.

در واقع برای من تصور سالی که نتوانم بهار را برای نشاء و تابستان را برای دروی شالی در شالیزار باشم ، وحشت آور و حتی غیرقابل تصور است.

این کارگر روزمزد توضیح می دهد : اگر برای نشاء کاری نروم فشار اقتصادی زیادی به من و خانواده ام وارد می شود و از طرف دیگر برای رفتن و انجام این کار هم نگران بیمار شدن و تبعات بعدی آن هستم.

می ترسم در زمین کشاورزی مبتلا به کرونا شوم و در این صورت اگر بلایی برسر من بیاید ، مایحتاج گذران زندگی همسر و فرزندانم را چه کسی تامین خواهد کرد؟ جعفر حبیبی ، یک کارگر دیگری است که به صورت فصلی در شالیزارها کار می کند تا امرار معاش کند.

او هم می گوید : 2 هزار متر زمین کشاورزی از خودم دارم ، اما برای تامین زندگی باید در زمین دیگران کار کنم زیرا درآمد زمین خودم کفاف زندگی مرا نمی دهد.

وی اضافه می کند : کار کردن در زمین دیگران برای من مشکلی نیست ولی امسال با وضعیت بیماری کرونا مردد مانده ام .

به ما گفته شده است که نباید در جمع هایی با تعداد زیاد حضور داشته باشیم و شالیکاری نیز کار دسته جمعی است که مرا نسبت به حضور سر زمین می ترساند.

حتی شنیدم که آب هم می تواند باعث انتقال ویروس کرونا شود و شالیزارها هم که پر از آب است و این موضوع برای من و دیگر کارگران نگران کننده است.

همانند این 2 کارگر فصلی زمین های شالیزاری ، کارگران زیادی این روزها در مازندران هستند که تمام امیدشان به درآمد ماه نشاکاری بوده است ولی با شرایط به وجود آمده نسبت به حضور در نشاکاری و شالیکاری تردید دارند و از طرفی نگران وضعیت معیشت خودشان هستند؛ دوراهی جان و نان .

قیمت گذاری سودجویانه بر نگرانی کارگران با وجود نگرانی و دودلی کارگران فصلی مازندران و اینکه هنوز تا فراگیری فصل نشاء دستکم یک هفته باقی مانده است ، اما همین نگرانی های معصومانه حالا دستمایه سودجویی عده ای قرار گرفته است تا سنگینی سایه کرونا را به بهانه دلسوزی برای کارگران با نرخ پرانی های روزانه بر دوش کشاورزان سوار کنند ، غافل از این که این رشته می تواند تا سر سفره مصرف کننده که دست برقضا خود کارگر هم از جمله آنهاست ، کش بیاید.

بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد ، در حالی که فصل شالیکاری گذشته نرخ یک روز نشاءکاری به طور میانگین بین 80 تا 120 هزار تومان بود و در نهایت در زمان پیک نشاءکاری به 150 هزار تومان رسیده بود ، اکنون نرخ ها با دستکم 2 برابری افزایش نسبت به سال گذشته در محافل کشاورزان و سرکارگران فصلی مطرح می شود.

نرخ گذاری برای کارگری در فصل نشاء هر ساله به طور میانگین با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال قبل سرانجام می یافت ولی ظاهرا امسال کرونا و همچنین همزمانی کل فصل نشاء با ماه مبارک رمضان سبب شده است تا نرخ گذاری دیگر تابع رویه قبلی نباشد.

قطعا اجرای طرح فاصله گذاری فیزیکی و اعلام رسمی ممنوعیت به کارگیری کارگران فصلی غیربومی هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است ، بویژه این که بر اساس طرح فاصله فیزیکی حالا دیگر تردد کارگران فصلی بومی در میان شهرستان های استان هم غیرممکن شده است.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بخش زیادی از کارگران فصلی شالیزارهای مازندران در مناطق مرکزی و تا حدودی غربی از مناطق شرقی و یا ییلاقات تامین می شود .

این وضعیت می تواند بعضی از مناطق استان را با انباشت و بیکاری کارگران فصلی در اوج نشاء کاری مواجه کرده و در بعضی شهرستان ها هم کمبود این دست نیروها را تحمیل کند.

احتمالا بر اساس همین حساب و کتاب هاست که نرخ نشاءکاری روزانه کارگران فصلی از هم اکنون که بیشتر از یک هفته به آغاز رسمی فصل باقی مانده است روی رقم 200 تا 250 هزار تومان می چرخد و ممکن است به 300 هزار تومان یا بیشتر هم همزمان با شروع نشاء افزایش یابد.

نشاء بموقع شالی برای کشاورز شالیکار یک موضوع حیاتی است و به همین دلیل نیز قدرت چانه زنی یا ریسک تن ندادن به قیمت های بالا را از کشاورز سلب می کند.

علاوه بر این که خزانه شالی در صورت تاخیر در نشاء دچار خسارت شده و از بین می رود ، برای بسیاری از کشاورزان شالیکار در این سال ها کشت دوم شالی به نشاء زودتر در کشت اول بستگی دارد و هیچ کشاورزی حاضر نیست به خاطر حساب و کتاب قیمت کارگر و نهاده ها و دیگر هزینه ها ، فصل نشاء را به تاخیر بیندازد.

شاید به همین خاطر است که مقداد رسولی یکی از کارگران فصلی که با چند نفر دیگر یک گروه نشاکاری را ایجاد کرده اند و خودش سرکارگر محسوب می شود ، در باره قیمت گذاری های امسال می گوید : این نرخ گذاری به خاطر کمبود کارگر است.

وی افزود : به دلیل ترس از کرونا کارگران کمتری خطر نشاکاری را می پذیرند و به دلیل کمبود کارگر قیمت ها بالا رفته است.

سایه انداختن کرونا بر بشقاب برنج سر سفره ها جعفر عمرانی یکی از کشاورزان آملی درباره افزایش قیمت دستمزدها و تاثیر آن بر کشاورزان می گوید : اگر دستمزد از حالت تعادل خارج شود شرایط برای کشاورز و همه مردم سخت خواهد شد.

وی که هنوز به شالیکاری سنتی پایبند است و نشاء دستی را بر ماشین نشاء ترجیح می دهد ، توضیح می دهد : اگر دستمزها به صورت نامتعادل افزایش یابد، کشاورزان از جمله خودم مجبور خواهیم بود قیمت برنج را افزایش دهیم که این مساله به نفع مردم هم نخواهد بود و مصرف کنندگان برنج را کاهش می دهد.

عمرانی دستمزدهای گارگران را پرهزینه ترین بخش شالیکاری می داند و می گوید : با وجود این که افزایش قیمت تمام شده برنج منجر به سخت تر شدن شرایط مردم برای خرید می شود ، اما چاره ای جز این کار برای تامین هزینه های کشاورزی وجود ندارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با اشاره به اینکه هنوز تا آغاز نشاءکاری زمان باقی است ، می گوید : من هم نرخ گذاری های عجیب و غریب در سطح استان را شنیده ام اما نباید به این شایعات توجه کرد.

عزیزالله شهیدی فر با اشاره به اینکه کارگران شالیزاری توسط سرکارگرها اداره می شوند، اضافه می کند : نرخ گذاری های شنیده شده ناشی از سوء استفاده سرکارگرها از وضعیت جاری است .

در حال حاضر کشاورزان به دلیل نگرانی ناشی از فقدان کارگر اقدام به نوبت گیری از سرکارگرها می کنند و سرکارگرها نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند تا بر روی نرخ دستمزدهای مصوب تاثیر بگذارند.

وی توضیح می دهد : تا اوایل هفته آینده نرخ دستمزدهای نشاکاری به صورت رسمی اعلام می شود و پیش بینی می کنیم بین 100 تا 150هزار تومان برای یک روز نشاکاری تعیین شود.

نشاکاری با رعایت نکات بهداشتی رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه شایعات پیرامون انتقال ویروس کرونا از طریق شالیزارها غیر علمی و بی پایه و اساس است ، می گوید : طبق گفته های متخصصان و پزشکان در صورت رعایت فاصله مناسب هیچگونه مشکلی برای کشاورزان و کارگران ایجاد نخواهد شد.

وی رعایت فاصله حداقل یک متر میان کارگران و نشاکاران را الزامی می داند و اضافه می کند : کارگران سعی کنند در هنگام نشاکاری دست هایشان را به صورت و مخاطات نزنند و پس از نشاکاری دست و صورتشان را خوب شست و شو دهند.

در حال حاضر نه تنها ویروس کرونا به مردم آسیب وارد می کند، بلکه برخی از افراد نیز با ابزار قرار دادن این ویروس به دنبال سود بیشتر و آسیب به اقشار مختلف جامعه هستند.

استان مازندران سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید تامین کننده نیمی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است.

پارسال به خاطر شرایط مناسب از وضعیت آب و هوا گرفته تا تامین بموقع کارگر و نهاده ها ، میزان تولید شلتوک در استان شاهد رکوردشکنی بی سابقه بود.

میزان تولید شلتوک در مازندران سال گذشته به رقم یک میلیون و 420 هزار تن رسیده بود که برای 2 دهه گذشته بی سابقه بود.

بیشترین میزان شلتوک تولید شده در مازندران طی دو دهه گذشته یک میلیون و 300 هزار تن بود و پارسال افزایش 10 درصدی را تجربه کرد.

حالا کرونا در سراسر کشور مانور می دهد.

بر اساس تازه ترین گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکنون 68 هزار و 192 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 122 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد کل جان باختگان کرونا در کشور به 4232 نفر رسید.

همچنین از دیروز تا امروز 22 فروردین 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 1972 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 68192 نفر رسید.

در مازندران اگر چه این بیماری از سوم فروردین ماه روند کاهشی یافت و آمار بیماران جدید همچنان کمتر از آمار ترخیصی هاست ، ولی مسئولان هشدار می دهند که در صورت رعایت نکردن طرح فاصله گذاری فیزیکی و سایر پروتکل های بهداشتی ، احتمال افزایش شدن بیماری وجود دارد ، موضوعی که می تواند در فصل نشاء به نگرانی جدی تبدیل شود.


کلید واژه ها: مازندران - کشاورز - شالی - بخش کشاورزی - کشاورزان - نیمه - استان - مهم ترین - کرونا - کشاورزی - گسترده - بارانی - دغدغه - ایرنا - امسال - تولید برنج - نشاء - قرار - شالیکاری - دخیل - داده - سایه - سیاه - مردم - چنان - کارگران - اقتصادی - تابستان - فعالیت - برداشت

آخرین اخبار سرویس:
سهمیه بنزین پایه وانت بارها به تدریج کم می شود

ارائه تسهیلات به صادرکنندگان با میانگین نرخ 14 درصد در سال 99

بیمه بیکاری ایام کرونایی تا پایان هفته آینده واریز می شود

گزارش تسنیم| افزایش 15 تا 30 درصدی قیمت لوازم خانگی دور از چشم ناظران دولتی؛لیست قیمت ها در سایت 124 آب رفت

مالیات عایدی مسکن در سال 99 عملیاتی می شود/جزییات جلسه مسئولان وزارت اقتصاد با نمایندگان مجلس یازدهم

تولید خودرو شاهین توسط سایپا در سال 99

قیمت برق پرمصرف ها امسال افزایش می یابد

احیای 2 هزار و 200 واحد تولیدی تعطیل با کمک سرمایه گذاران جدید/ در استانهای تهران و البرز به سختی اجازه توسعه واحدها داده می شود

تعادل برای تأمین ارز واردات مواد اولیه کارخانجات برقرار خواهد شد

اقتصاد ایران به پدیده پول داغ دچار شده؟

مالیات عایدی مسکن در سال 99 عملیاتی می شود

آغاز فرایند تکمیل مدارک متقاضیان طرح ملی مسکن در کردستان

آغاز برداشت سیب در باغ های خفر

آشنایی با سنگ حدید (هماتیت) و کاربردهای آن

آغاز فرآیند تکمیل اطلاعات متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن/فعلاً هزینه زمین گرفته نمی شود

نباید دفترچه های درمانی کارگران، ورق پاره های بی ارزش شود/ chr(034)تامین اجتماعیchr(034) حاصل عرق جبینِ کارگران است

دسترسی ونزوئلا به ذخایر طلای خود در انگلیس برای خرید غذا و لوازم پزشکی

واریز بیمه بیکاری اسفندماه تا آخر هفته آینده به حساب متقاضیان

ادغام دو بانک حکمت و مهر اقتصاد در سپه ظرف هفته آینده/سه بانک دیگر هم ادغام شان به تدریج انجام می شود

افزایش ساعت کاری پاساژها در انتظار تصویب ستاد ملی کرونا

بیمه بیکاری ایام کرونایی تا پایان هفته آینده واریز می شود

قیمت پراید در بازار امروز 9 خرداد 99

جاده منتهی به مرز سرو ایمن سازی می شود

تغییره چهره باورنکردنی زهرا اویسی +عکس

آغاز واریز بیمه بیکاری ناشی از شیوع کرونا از فردا

سقوط درختان اصفهان نتیجه خشکی زاینده رود است

ارزش واقعی برگه های یک میلیونی سهام عدالت چقدر است؟

امکان فروش تفکیکی سهام عدالت از 10 خرداد

افراد مشکوک به کرونا از حمل و نقل عمومی استفاده نکنند

سوپرفورمنس MKIII-R | تقلید دوست داشتنی از شلبی کبرا

افزایش 3000 مگاواتی مصرف برق/ مصرف از مرز 50 هزار مگاوات گذشت

تلاش ایران برای استفاده از فرصت افزایش تقاضای نفت چین

افزوده شدن سهام عدالت به سبد سهامداران بورس | امکان فروش تفکیکی

اعلام وضعیت هشدار در کرمانشاه

لزوم ایجاد صنایع تبدیلی محصول توت در مهریز

حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل آسیب نمی زند

مشکلات واحدهای تولیدی کردستان در سال جهش تولید برطرف می شود

سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»

کرونا بهانه جدید برای کاهش تولید کارخانه روعن نباتی شیراز/ اخراج دوکارگر کارخانه در روزهای اخیر/ مؤیدی: گویا تا کارگران تجمع نکنند حقوقشان پرداخت نمی شود

مذاکره ایران و روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی و دامی

قراردادهای گمرک با شرکتهای بیمه شفاف شود/ در پس پرده تسهیلات بنِ بیمه ترانزیت چه می گذرد؟

ماجرای فروش سهام عدالت از طریق بانک ها چیست؟

ورود سومین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان به بندر چابهار

پیگیری افزایش تاب آوری صنعت برق در برابر بحران ها و مشکلات

حذف 265 هزار متقاضی طرح ملی مسکن

سهمیه بنزین پایه وانت بارها به تدریج کم می شود

بهبود یافتن بیش از 88 درصد مبتلایان به کرونا در تهران

واریز بیمه بیکاری اسفند به حساب 240 هزار آسیب دیده از کرونا، هفته آینده

گله از وعده های بی عمل

پیشنهاد یک وکیل برای کاهش قتل ناموسی

265 هزار متقاضی طرح ملی مسکن حذف شدند

ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی

واریز بیمه بیکاری اسفند به حساب 240 هزار آسیب دیده از کرونا، هفته آینده

آغاز واریز بیمه بیکاری ناشی از شیوع کرونا از فردا / فعلا 370 هزار نفر بیمه بیکاری خواهند گرفت

افتتاح واحد 5 میلیون تنی تولید کنسانتره آهن در فولاد مبارکه

واحد های تولیدی ایلام از معافیت های هزینه گازرسانی استفاده کنند

بیمه بیکاری ایام کرونایی تا پایان هفته آینده واریز می شود

امکان فروش تفکیکی سهام عدالت از 10 خرداد/آزادسازی کامل سهام عدالت تا پایان سال

زمان واریز بیمه بیکاری اسفند به حساب 240 هزار آسیب دیده از کرونا

خرید خودرو به سبک بلیت بخت آزمایی!/ طرح جدید پیش فروش خودرو چقدر از دلال بازی جلوگیری می کند؟

پرفروش ترین کنسول های بازی در جهان

آشنایی با روش های جدید سرمایه گذاری

افزوده شدن سهام عدالت به سبد سهامداران از روز شنبه/ امکان فروش تفکیکی

سیب نوبرانه خفر به بازار رسید

برداشت سیب نوبرانه خفر

اجرای فاز دوم کاوش های دستکند ترخوران تفرش

آتش زدن مزارع شبکه برق شوشتر را مختل کرد

فروش نهاده های دامی در فضای مجازی قاچاق اعلام شد

کرونا 10 میلیارد تومان به صنوف فرهنگی و هنری استان مرکزی خسارت زد

کرونا بهانه جدید برای کاهش تولید کارخانه روعن نباتی شیراز/ اخراج دوکارگر کارخانه در روزهای اخیر/ مؤیدی: گویا تا کارگران تجمع نکنند حقوقشان پرداخت نمی شود

جدیدترین قیمت موتورسیکلت در بازار+جدول

آخرین نرخ سکه ، طلا و دلار در بازار+ جدول/ 9 خرداد 99

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 دقیقه شد

ضرورت توجه درخور و شایسته به عمران مناطق کم برخوردار خوزستان

4 هزار مدرسه استان تهران تابستان معاینه فنی ساختمان می شوند

پملب 41 واحد صنفی متخلف درآباده

چگونه سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهیم؟

دلار کماکان پایین می رود!

نرخ ارز آزاد در 9 خرداد 99

نرخ سکه و طلا در 9 خرداد 99

احیای دوباره صادرات

زمان و میزان تولید خودرو سایپا شاهین اعلام شد

بندهایی از قانون چک که بر زمین ماند

مذاکره آث میلان برای خرید سردار آزمون شروع شد

اجرای طرح هادی در زنجان بالاتر از میانگین کشوری

قبوض برق چه تغییری کرد؟/ دولت برق را هم گران کرد

فراهم شدن امکان فروش تفکیکی سهام عدالت از فردا

دلار کماکان پایین می رود!

2.1 میلیون آمریکایی دیگر هفته گذشته بیکار شدند/ متقاضیان بیمه بیکاری به 40 میلیون نفر رسید

هر کیلو برنج ایرانی را چند بخریم؟

خداحافظی رانندگان با سرعت بالا در زیرگذر ها

آمار فوت شدگان در استان تهران از میانگین کشوری پایین تر است

برای خرید خانه تعلل نکنید

افتتاح پروژه هایی آب و برق با حضور وزیر نیرو

اعضای هیات عامل بانک دی منصوب شدند

واریز بیمه بیکاری اسفند تا آخر هفته آینده

واریز بیمه بیکاری اسفند به حساب 240 هزار آسیب دیده از کرونا، هفته آینده

هدفگذاری 500 میلیارد ریال صادرات از سوی شرکت پگاه خوزستان

واریز بیمه بیکاری اسفند به حساب متقاضیان

آخرین آمار جهانی کرونا + جدول

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی کاری مازندران