مطالب مرتبط:
نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران
نقش رستم و مشکلاتی که هنوز در خَم یک کوچه اند
نقش بهایی ها در به شهادت رساندن «طیب» حاج رضایی + تصاویر
این حرکات کششی را قبل از بیرون آمدن از تخت خواب انجام دهید
پرسش پنجاه و چهارم: نقش رسانه ها در هدایت مخاطب به اخبار صحیح چیست؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 16:472020-04-10اقتصادي

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران


نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران همسایگان تخت جمشید و نقش رستم و مسئولان توجهی به مشکلات میراث تاریخی ایران ندارند.

- " همسایگان تخت جمشید و نقش رستم و مسئولان توجهی به مشکلات میراث تاریخی ایران ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، نبود اعتبار کافی برای تملکِ چندهزار هکتار زمین ِ کشاورزی در حریم نقش رستم و تخت جمشید از یک سو و دستگاه هایی که بدون استعلام از میراث فرهنگی مجوزِ فعالیت و حفرِ چاه در عرصه و حریم این دو محوطه تاریخی و جهانی را صادر می کنند از سوی دیگر، می توان فقط بخشی از مشکلاتی دانست که مدیران این پایگاه و اداره کل میراث استان فارس با آن مواجه اند.

هر چند در طول چند سال گذشته تا امروز خشکسالی و فرونشست زمین در محوطه های مختلف تاریخی به عنوان یک هشدار مطرح می شد، اما بعد از انتشار خبر انجام عملیات حفر چاه معوض در 200 متری نقش رستم آن هم بدونِ هیچ اجازه ای از میراث فرهنگی و در وضعیت نگران کننده خشکسالی در این منطقه، واکنش ها و توجه ها نسبت به وضعیت این نوع از محوطه ها قدری بیشتر شدند.

هر چند این توجه ها هنوز آن قدر قدرتمند نیستند که بتوانند علاوه بر تملک کامل زمین های کشاورزی در اطراف محوطه ای تاریخی مانند نقش رستم، از بروز چنین حوادثی نیز جلوگیری کنند، اما دست کم با انتشار خبر حفر چاه بدون مجوز میراث فرهنگی، این دستگاه متولی همه تلاش خود را کرد تا به سرعت جلو این کار را که یک هفته از آغاز آن می گذشت، بگیرد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از روند حفر چاه در حریم درجه یک نقش رستم" یک روز بعد از انتشار نخستین خبر ها از فعالیت مته سنگینی که با مجوز دستگاه های زیرمجموعه وزارت نیرو اجازه حفر چاه معوض در حریم نقش رستم را داده بودند، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس اعلام کرد که متأسفانه اداره امور منابع آب شهرستان مرودشت بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن شهرستان اقدام به حفر چاه در حریم درجه یک مجموعه تاریخی نقش رستم کرده بود که این اداره کل به محض اطلاع از این موضوع با هماهنگی فرمانداری شهرستان، از ادامه این روند جلوگیری کرد و دستگاه حفاری در این مکان جمع آوری و نسبت به پلمب چاه مذکور اقدام شد.

دستگاه صادرکننده مجوز از میراث فرهنگی استعلام نمی گیرد حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد به این نکته اشاره می کند که بعد از محوطه ای که عرصه نقش رستم را در برمی گیرد، زمین های کشاورزی اطراف حرائمِ درجه یک و دو این محوطه تاریخی را شامل می شوند و اظهار می کند: قوانین میراث فرهنگی مخالفِ این زمین ها نیست، اما رعایت شرایط میراثِ فرهنگی و رعایت مداخله ای که برای آثار زیر سطحی این مجموعه تاریخی نباید اتفاق بیفتد، خود بحثی مهم است که باید همیشه آن را مدنظر قرار داد.

بیشتر بخوانید: برگزاری کارگاه حقوق میراث جهانی / اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید" او با تاکید بر این که به صورت معمول کشاورزان از سال ها قبل در این محوطه کشاورزی می کرده اند، به وقوع خشکسالی در این محوطه از حدود یک دهه اخیر اشاره می کند و می گوید: برای مدتِ کوتاهی در سال های گذشته صدور مجوز ها را به میراث فرهنگی وگذار کرده بودند، اما بعد از مدتی بار دیگر صدور این نوع مجوز ها به سازمان های متولی یعنی همان اداره آب برگردانده شد، اما متاسفانه آن ها برای صدور مجوزهایِ حفر چاه از میراث فرهنگی استعلام نمی کردند.

فدایی با اشاره به این که یگان حفاظت میراث فرهنگی همیشه نسبت به فعالیت چاه های نزدیک به آثاری مانند تخت جمشید یا عرصه و حریم درجه یک نقش رستم سخت گیری داشته است، ادامه می دهد: معمولا چاه هایی که حفر می شدند با کسب مجوز از ارگان های دیگر فعالیت می کردند.

تملکِ زمین ها به دلیل کبود اعتبار در قطعات کوچک انجام می شود او، اما درباره امکان تملک زمین های کشاورزی قرارگرفته در حریم نقش رستم، نخست به این نکته اشاره می کند: یک کشاورز برای انجام فعالیت خود در اراضی کشاورزی به آب نیاز دارد، اگر ما این اجازه را برای جابه جایی چاهِ آب ندهیم که نمی دهیم از یک سو کشاورز دیگر امکان انجام فعالیت در آن زمین را ندارد و به مرور آن زمین غیرقابل استفاده می شود و از سوی دیگر میراث فرهنگی باید به مرور سراغ تملک این محوطه ها برود.

بیشتر بخوانید: تشریح وضعیت ترک خوردگی در نقش رستم" او با بیان این که در این شرایط کشاورزان آمادگی تملک زمین هایشان از سوی میراث فرهنگی را دارند، به مشکلات میراث فرهنگی برای تامین و جذب اعتبار مورد نیاز با این هدف اشاره می کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد تامین اعتبارات لازم را نیازمند یک فرآیند می داند و تاکید می کند: مساله آن جاست که زمین های نیازمند تملک کم نیستند، به همین دلیل برای تملک به اعتبارِ کلانی نیاز داریم.

با این وجود، فدایی به اولویت گذاری ای که برای تملک این زمین ها انجام شده است، اشاره می کند و می گوید: بعد از بررسی های مورد نیاز، نخست بخش هایی در اولویت قرار می گیرند، اما اعتبار عمرانی که اختصاص داده می شود، معمولا آن قدر نیست که تملک ها را جوابگو باشد، به همین دلیل هر سال امکان تملک بخش کوچکی را داریم.

اما متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار ها همین تملک کم نیز در یکی دو سال گذشته محقق نشده است، با این وجود تلاش می کنیم در اعتبارات امسال قدری به سمت تملک این زمین ها پیش برویم.

او با اشاره به وجود هکتار ها و صد ها هزار هکتار اراضی کشاورزی در این محوطه، تاکید می کند: در این شرایط اولویت بندی ما روی مرز های پرخطر است.

به همین دلیل قطعات کوچک و مشکل دار را در اولویت گذاشته ایم و برنامه ریزی هر بخش را برای سال های مختلف برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم بتوانیم بخش هایی را که مشکلات بیشتری دارند زودتر برطرف کنیم.

باید الگوی کشت در نقش رستم و تخت جمشید تغییر کند/فرونشست ها از یک دهه گذشته وجود دارند فدایی، اما به مشکلات پیش روی نقش رستم و تخت جمشید درباره فرونشست زمین در این محوطه ها اشاره می کند و می گوید: مشکل فقط چند چاهی که مجوز فعالیت در محدوده تخت جمشید یا نقش رستم دارند، نیست.

این یک مشکل عمده به عنوان زنگ خطری است که باید قدری روی بحث هایی مانند تغییر الگوی کشت در پهنه منطقه فکر کنیم.

بحثی که فقط به حرائم میراث فرهنگی مربوط نیست، بلکه فراتر از آن است.

او با بیان این که زمین های برنج کاری و شالیکاری در مرودشت باعث شده تا حدود زیادی الگوی کشت تغییر کند و کشت های پرمصرف و پرآب داشته باشیم، اظهار می کند: همین اتفاقات می تواند در مقیاس آن منطقه تاثیرگذار باشد، یعنی در کم شدن آب های زیرزمینی در این پهنه گسترده و حرائمِ تخت جمشید هر چند کوچک نقش دارد.

او بر لزوم برطرف شدن این مسائل در مرحله نخست اشاره و بیان می کند: از یک سو در کنار چاه های دارای مجوز دیگر دستگاه ها، چند هزار چاه بدون مجوز با بحث ِ کشت با الگوی نامناسب وجود دارد که می توانند آب های زیرزمینی در منطقه را به شدت کاهش دهند و از سوی دیگر با توجه به بروز خشکسالیِ بیش از یک دهه گذشته تا کنون در این منطقه، هر چند بارش های یکی دو سال گذشته تا حدودی جبران منابع آب زیرزمینی را کرده است، اما هنوز فاصله زیادی با ایده آل ها داریم، چون برداشت ها از منابع بارشیِ ذخیره بیشتر است.

مدیر پایگاه پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد با تاکید بر این که بحث فرونشست ها یک مساله چندوجهی است که باید با نگاهی جامع تر در مقیاسی گسترده تر آن را دید، اضافه می کند: سیاست گذاری های این موضوع لزوما همگی بر عهده میراث فرهنگی نیست، این دستگاه متولی حفاظت از میراث فرهنگی است، اما در بحث های الگوی کشت باید موسسات، سازمان ها و دستگاه های دیگر نیز به کمک بیایند.

او با تاکید بر این که مسائلِ امروزِ نقش رستم و تخت جمشید متعلق به امروز نیست و از حدود یک دهه گذشته تا امروز را شامل می شود، ادامه می دهد: این اتفاقات از همان دوره ای که خشکسالی ها و فرونشست ها آغاز و عوارض آن در پاسارگاد، تخت جمشید و نقش رستم منعکس شد، ادامه دارد.

البته برطرف کردن این مشکلات دغدغه استانداری بوده و شخصِ استاندار با پیگیری وضعیت از مدیر کل میراث فرهنگی استان، برای سال ها این مساله را مطرح کرده و کارگروه هایی برای بررسی آن تشکیل داده، اما هنوز به راهکار های اصولی برای برداشتِ کمتر از منابع آب زیرزمینی نرسیده ایم.

پیگیری حقوقی برای حفرِ چاهی که مجوز میراث نداشت فدایی با تاکید بر انجام پیگیری های مورد نیاز برای باطل کردن مجوزِ اصلی حفر چاه از مبادی قانونی در این محوطه های تاریخی، بیان می کند: پرونده حقوقی برای این مساله باز شده و از سوی میراث فرهنگی نسبت به مجوز صادرشده شکایت می شود.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: نقش رستم - تخت جمشید - تاریخی - رستم - میراث - مشکلات - مسئولان - فرونشست زمین - محوطه تاریخی - میراث فرهنگی - ایران - استان فارس - حریم - زمین - میان - اداره کل - خشکسالی - فرونشست - کشاورزی - حفر چاه - زمین در - دستگاه - انتشار - فرهنگی - فعالیت - مدیران - اعتبار - پایگاه - عملیات - چاه در

آخرین اخبار سرویس:
بانک مرکزی آمریکا گزینه ای غیر از چاپ پول ندارد

ترافیک خروجی های مشهد 40 درصد افزایش یافت

زمان دو هفته ای برای ثبت نام متقاضیان پیامکی مسکن ملی

قدردانی دونالد ترامپ از ایران!

تحلیل بازار طلا و سکه در هفته ای که گذشت

ترافیک خروجی های مشهد 40 درصد افزایش یافت

برنامه بانک مرکزی برای رشد و جهش تولید چیست؟

2.5 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده اند/ وراث چه کنند؟

صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه برخی ها

مسکن کارگری در نزدیکی شهرک های صنعتی ساخته می شود

جزییات ساخت مسکن کارگران در جنوب شرق تهران

آخرین خبر از طرح فروش فوری 25 هزار خودرو / 7 میلیون نفر ثبت نام کرده اند

شرکت های لیزینگ غیرمجاز را گزارش دهید

تبدیل روستاها به قطب گردشگری و تفریحی

فروش بی سابقه 75هزارتنی کاتد در تاریخ صنعت مس کشور تحقق یافت

پاسخگویی به مالکان مسکن مهر پردیس، تلفنی شد |

هشدار درباره فعالیت شرکت های لیزینگ غیرمجاز

استخدام دو ردیف شغلی در شرکت پوشش نیرو منور گستر

برداشت روزانه 40 کیلوگرم گل محمدی در بافق 

حذف یارانه ها جدی است؟

پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده در صفحه رسمی ایران خودرو در اینستاگرام

صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه برخی ها

مسکن کارگری در نزدیکی شهرک های صنعتی ساخته می شود

تأکید جمالی نژاد بر آماده باش شهرداریها و دهیاریها برای پیشگیری از آتش سوزی

2.5 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده اند/ وراث چه کنند؟

مؤسسات خیریه مشمول مالیات بر درآمد می شوند

45 هزار دستگاه خودرو پیش فروش می شود/جزییات شرایط دور جدید

پاسخگویی به مالکان مسکن مهر پردیس، تلفنی شد

8 هزار بسته معیشتی میان خانواده های کم برخوردار مشهدی توزیع می شود

بحران آب در روستای تنگه 3 آبادان

پاسخگویی به مالکان مسکن مهر پردیس، تلفنی شد

قیمت جدید انواع تلویزیون در بازار + جدول

از قنات تا منشور حقوق بشر؛ اختراعات مهم ایرانیان که دنیا را متحول کرد + تصاویر

کدام خودرو در طرح فروش فوری پرتقاضاترین بود؟

استاندار کرمان: تقویت واحدهای تولیدی زمینه ساز جهش تولید است

انواع روغن زیتون را چند بخریم؟

در رستوران ها و کافه های تهران چه می گذرد؟

برگزاری مراسم عروسی بدون مجوز در یکی از تالارهای بردسکن

طراحی و راه اندازی خط ویژه تامین ارز برای تولیدکنندگان

افت فشار و قطعی آب در برخی روستاهای آستارا

بهبود بازار نفت قطعی نیست؛ بیش از حد خشنود نشویم

کدام خودرو در طرح فروش فوق العاده پرتقاضاترین است؟

استاندار کرمان: تقویت تواحدهای تولیدی زمینه ساز جهش تولید است

مسکن کارگری در نزدیکی شهرک های صنعتی ساخته می شود

نرخ های نجومی میوه های نوبرانه

نابودی میلیون ها هکتار از جنگل های استوایی در 2019

خانم ها دسته چک نگیرند!

حذف یارانه ها جدی است؟

سنگاپور پول بلاعوض بین مردم خود توزیع می کند

مقاومت جدی دلالان برابر کاهش قیمت ارز

حمایت از ایجاد 700 هزار فرصت شغلی جدید/ اختصاص مبلغ 2500 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه کسب و کارهای روستایی

تاریخ برگزاری نشست آتی اوپک پلاس تغییر کرد

پرمتقاضی ترین خودرو در طرح فروش فوری

ستاد تنظیم بازار برای کاهش قیمت حبوبات چاره اندیشی کرد

نحوه فروش سهام عدالت و واریز پول + قیمت روز سهام عدالت

چرا احتمال کاهش قیمت دلار در بازار بالاست؟

کدام خودرو در طرح فروش فوق العاده پرتقاضاترین است؟

طرح ترافیک از فردا اجرا می شود

کدام خودرو در طرح فروش فوق العاده پرتقاضاترین است؟

98 معدن در استان قم فعال است

عطر گل محمدی در روستای شیطور بافق پیچید

تداوم انضباط مالی و تأمین کسری بودجه کشور از محل نقدینگی بازار

مازندران در مرز هشدار

کاهش صادرات صنایع غذایی ایران به همسایگان بدلیل کرونا

کریدور غرب کشور در آذربایجان غربی هفته دولت افتتاح می شود

بیش از دو هزار و 600 دستگاه ماینر دراصفهان لو رفت

طرح فروش متری مسکن در بورس چه تأثیری بر بازار مسکن می گذارد؟

قیمت حبوبات کاهش می یابد

گزارش نحوه هزینه کرد سود حساب های سپرده دستگاه قضا

نانو ذرات طلا با خلوص بالا و اندازه ذرات نسبتا یکنواخت تولید شد

10 هزارمیلیارد برای همسان سازی حقوق بازنشستگان/حداقل حقوق بازنشستگی باید 2 میلیون و 800 هزار تومان باشد

حذف یارانه ها جدی است؟

عکس/ عمق نفوذ امام

سبک زندگی کرونایی در بازارهای دهلی نو

کریدور غرب کشور در آذربایجان غربی هفته دولت افتتاح می شود

عکس/ این مرد آمریکا را دگرگون کرد

سدکانی سیب، مهر امسال آبگیری می شود

یارانه ها حذف می شود؟

وضعیت شاخص بورس در هفته دوم خرداد 99

برای خرید انواع تخت خواب چقدر هزینه کنیم؟

شرکت بنتلی یک هزار فرصت شغلی را کاهش می دهد

وضعیت قرمز مالی واحدهای صنفی رستوران دار

جزییات پرداخت تسهیلات 680 میلیاردی به آسیب دیدگان اقتصادی از کرونا در کرمانشاه

جزییات پرداخت تسهیلات 680 میلیاردی به آسیب دیدگان اقتصادی از کرونا در کرمانشاه

آعاز عملیات ساخت کتابخانه شماره 2 ازنا

بحرای خرید انواع تخت خواب چقدر هزینه کنیم؟

حمایت از ایجاد 700 هزار فرصت شغلی جدید

قیمت نفت به بالای 40 دلار برگشت

توزیع بیش از 3 هزار بسته معیشتی در رودان

ساعات کار ادارات و بانک های خوزستان کاهش یافت

تغییر ساعت کار اداره های استان بوشهر از فردا

سهمیه کارت سوخت جدید چقدر است؟

قیمت عجیب و غریب میوه های نوبرانه

8 هزار بسته معیشتی میان دانش آموزان خانواده های کم برخوردار مشهدی توزیع می شود

آخرین اخبار از خودروهای مانده در پارکینگ های ایران خودرو و سایپا

افزایش نسبی قیمت نفت جهانی

حمایت از ایجاد 700 هزار فرصت شغلی جدید

جزییات پیش فروش یکساله 45 هزار محصول ایران خودرو | وضعیت صاحبان پلاک فعال باز

شیوع ویروس کرونا و تغییر سبک زندگی در جهان!

جدول/ قیمت آپارتمان صد متری در غرب تهران

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران