مطالب مرتبط:
نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران
نقش رستم و مشکلاتی که هنوز در خَم یک کوچه اند
نقش بهایی ها در به شهادت رساندن «طیب» حاج رضایی + تصاویر
این حرکات کششی را قبل از بیرون آمدن از تخت خواب انجام دهید
پرسش پنجاه و چهارم: نقش رسانه ها در هدایت مخاطب به اخبار صحیح چیست؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 16:472020-04-10اقتصادي

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران


نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران همسایگان تخت جمشید و نقش رستم و مسئولان توجهی به مشکلات میراث تاریخی ایران ندارند.

- " همسایگان تخت جمشید و نقش رستم و مسئولان توجهی به مشکلات میراث تاریخی ایران ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، نبود اعتبار کافی برای تملکِ چندهزار هکتار زمین ِ کشاورزی در حریم نقش رستم و تخت جمشید از یک سو و دستگاه هایی که بدون استعلام از میراث فرهنگی مجوزِ فعالیت و حفرِ چاه در عرصه و حریم این دو محوطه تاریخی و جهانی را صادر می کنند از سوی دیگر، می توان فقط بخشی از مشکلاتی دانست که مدیران این پایگاه و اداره کل میراث استان فارس با آن مواجه اند.

هر چند در طول چند سال گذشته تا امروز خشکسالی و فرونشست زمین در محوطه های مختلف تاریخی به عنوان یک هشدار مطرح می شد، اما بعد از انتشار خبر انجام عملیات حفر چاه معوض در 200 متری نقش رستم آن هم بدونِ هیچ اجازه ای از میراث فرهنگی و در وضعیت نگران کننده خشکسالی در این منطقه، واکنش ها و توجه ها نسبت به وضعیت این نوع از محوطه ها قدری بیشتر شدند.

هر چند این توجه ها هنوز آن قدر قدرتمند نیستند که بتوانند علاوه بر تملک کامل زمین های کشاورزی در اطراف محوطه ای تاریخی مانند نقش رستم، از بروز چنین حوادثی نیز جلوگیری کنند، اما دست کم با انتشار خبر حفر چاه بدون مجوز میراث فرهنگی، این دستگاه متولی همه تلاش خود را کرد تا به سرعت جلو این کار را که یک هفته از آغاز آن می گذشت، بگیرد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از روند حفر چاه در حریم درجه یک نقش رستم" یک روز بعد از انتشار نخستین خبر ها از فعالیت مته سنگینی که با مجوز دستگاه های زیرمجموعه وزارت نیرو اجازه حفر چاه معوض در حریم نقش رستم را داده بودند، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس اعلام کرد که متأسفانه اداره امور منابع آب شهرستان مرودشت بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن شهرستان اقدام به حفر چاه در حریم درجه یک مجموعه تاریخی نقش رستم کرده بود که این اداره کل به محض اطلاع از این موضوع با هماهنگی فرمانداری شهرستان، از ادامه این روند جلوگیری کرد و دستگاه حفاری در این مکان جمع آوری و نسبت به پلمب چاه مذکور اقدام شد.

دستگاه صادرکننده مجوز از میراث فرهنگی استعلام نمی گیرد حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد به این نکته اشاره می کند که بعد از محوطه ای که عرصه نقش رستم را در برمی گیرد، زمین های کشاورزی اطراف حرائمِ درجه یک و دو این محوطه تاریخی را شامل می شوند و اظهار می کند: قوانین میراث فرهنگی مخالفِ این زمین ها نیست، اما رعایت شرایط میراثِ فرهنگی و رعایت مداخله ای که برای آثار زیر سطحی این مجموعه تاریخی نباید اتفاق بیفتد، خود بحثی مهم است که باید همیشه آن را مدنظر قرار داد.

بیشتر بخوانید: برگزاری کارگاه حقوق میراث جهانی / اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید" او با تاکید بر این که به صورت معمول کشاورزان از سال ها قبل در این محوطه کشاورزی می کرده اند، به وقوع خشکسالی در این محوطه از حدود یک دهه اخیر اشاره می کند و می گوید: برای مدتِ کوتاهی در سال های گذشته صدور مجوز ها را به میراث فرهنگی وگذار کرده بودند، اما بعد از مدتی بار دیگر صدور این نوع مجوز ها به سازمان های متولی یعنی همان اداره آب برگردانده شد، اما متاسفانه آن ها برای صدور مجوزهایِ حفر چاه از میراث فرهنگی استعلام نمی کردند.

فدایی با اشاره به این که یگان حفاظت میراث فرهنگی همیشه نسبت به فعالیت چاه های نزدیک به آثاری مانند تخت جمشید یا عرصه و حریم درجه یک نقش رستم سخت گیری داشته است، ادامه می دهد: معمولا چاه هایی که حفر می شدند با کسب مجوز از ارگان های دیگر فعالیت می کردند.

تملکِ زمین ها به دلیل کبود اعتبار در قطعات کوچک انجام می شود او، اما درباره امکان تملک زمین های کشاورزی قرارگرفته در حریم نقش رستم، نخست به این نکته اشاره می کند: یک کشاورز برای انجام فعالیت خود در اراضی کشاورزی به آب نیاز دارد، اگر ما این اجازه را برای جابه جایی چاهِ آب ندهیم که نمی دهیم از یک سو کشاورز دیگر امکان انجام فعالیت در آن زمین را ندارد و به مرور آن زمین غیرقابل استفاده می شود و از سوی دیگر میراث فرهنگی باید به مرور سراغ تملک این محوطه ها برود.

بیشتر بخوانید: تشریح وضعیت ترک خوردگی در نقش رستم" او با بیان این که در این شرایط کشاورزان آمادگی تملک زمین هایشان از سوی میراث فرهنگی را دارند، به مشکلات میراث فرهنگی برای تامین و جذب اعتبار مورد نیاز با این هدف اشاره می کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد تامین اعتبارات لازم را نیازمند یک فرآیند می داند و تاکید می کند: مساله آن جاست که زمین های نیازمند تملک کم نیستند، به همین دلیل برای تملک به اعتبارِ کلانی نیاز داریم.

با این وجود، فدایی به اولویت گذاری ای که برای تملک این زمین ها انجام شده است، اشاره می کند و می گوید: بعد از بررسی های مورد نیاز، نخست بخش هایی در اولویت قرار می گیرند، اما اعتبار عمرانی که اختصاص داده می شود، معمولا آن قدر نیست که تملک ها را جوابگو باشد، به همین دلیل هر سال امکان تملک بخش کوچکی را داریم.

اما متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار ها همین تملک کم نیز در یکی دو سال گذشته محقق نشده است، با این وجود تلاش می کنیم در اعتبارات امسال قدری به سمت تملک این زمین ها پیش برویم.

او با اشاره به وجود هکتار ها و صد ها هزار هکتار اراضی کشاورزی در این محوطه، تاکید می کند: در این شرایط اولویت بندی ما روی مرز های پرخطر است.

به همین دلیل قطعات کوچک و مشکل دار را در اولویت گذاشته ایم و برنامه ریزی هر بخش را برای سال های مختلف برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم بتوانیم بخش هایی را که مشکلات بیشتری دارند زودتر برطرف کنیم.

باید الگوی کشت در نقش رستم و تخت جمشید تغییر کند/فرونشست ها از یک دهه گذشته وجود دارند فدایی، اما به مشکلات پیش روی نقش رستم و تخت جمشید درباره فرونشست زمین در این محوطه ها اشاره می کند و می گوید: مشکل فقط چند چاهی که مجوز فعالیت در محدوده تخت جمشید یا نقش رستم دارند، نیست.

این یک مشکل عمده به عنوان زنگ خطری است که باید قدری روی بحث هایی مانند تغییر الگوی کشت در پهنه منطقه فکر کنیم.

بحثی که فقط به حرائم میراث فرهنگی مربوط نیست، بلکه فراتر از آن است.

او با بیان این که زمین های برنج کاری و شالیکاری در مرودشت باعث شده تا حدود زیادی الگوی کشت تغییر کند و کشت های پرمصرف و پرآب داشته باشیم، اظهار می کند: همین اتفاقات می تواند در مقیاس آن منطقه تاثیرگذار باشد، یعنی در کم شدن آب های زیرزمینی در این پهنه گسترده و حرائمِ تخت جمشید هر چند کوچک نقش دارد.

او بر لزوم برطرف شدن این مسائل در مرحله نخست اشاره و بیان می کند: از یک سو در کنار چاه های دارای مجوز دیگر دستگاه ها، چند هزار چاه بدون مجوز با بحث ِ کشت با الگوی نامناسب وجود دارد که می توانند آب های زیرزمینی در منطقه را به شدت کاهش دهند و از سوی دیگر با توجه به بروز خشکسالیِ بیش از یک دهه گذشته تا کنون در این منطقه، هر چند بارش های یکی دو سال گذشته تا حدودی جبران منابع آب زیرزمینی را کرده است، اما هنوز فاصله زیادی با ایده آل ها داریم، چون برداشت ها از منابع بارشیِ ذخیره بیشتر است.

مدیر پایگاه پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد با تاکید بر این که بحث فرونشست ها یک مساله چندوجهی است که باید با نگاهی جامع تر در مقیاسی گسترده تر آن را دید، اضافه می کند: سیاست گذاری های این موضوع لزوما همگی بر عهده میراث فرهنگی نیست، این دستگاه متولی حفاظت از میراث فرهنگی است، اما در بحث های الگوی کشت باید موسسات، سازمان ها و دستگاه های دیگر نیز به کمک بیایند.

او با تاکید بر این که مسائلِ امروزِ نقش رستم و تخت جمشید متعلق به امروز نیست و از حدود یک دهه گذشته تا امروز را شامل می شود، ادامه می دهد: این اتفاقات از همان دوره ای که خشکسالی ها و فرونشست ها آغاز و عوارض آن در پاسارگاد، تخت جمشید و نقش رستم منعکس شد، ادامه دارد.

البته برطرف کردن این مشکلات دغدغه استانداری بوده و شخصِ استاندار با پیگیری وضعیت از مدیر کل میراث فرهنگی استان، برای سال ها این مساله را مطرح کرده و کارگروه هایی برای بررسی آن تشکیل داده، اما هنوز به راهکار های اصولی برای برداشتِ کمتر از منابع آب زیرزمینی نرسیده ایم.

پیگیری حقوقی برای حفرِ چاهی که مجوز میراث نداشت فدایی با تاکید بر انجام پیگیری های مورد نیاز برای باطل کردن مجوزِ اصلی حفر چاه از مبادی قانونی در این محوطه های تاریخی، بیان می کند: پرونده حقوقی برای این مساله باز شده و از سوی میراث فرهنگی نسبت به مجوز صادرشده شکایت می شود.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: نقش رستم - تخت جمشید - تاریخی - رستم - میراث - مشکلات - مسئولان - فرونشست زمین - محوطه تاریخی - میراث فرهنگی - ایران - استان فارس - حریم - زمین - میان - اداره کل - خشکسالی - فرونشست - کشاورزی - حفر چاه - زمین در - دستگاه - انتشار - فرهنگی - فعالیت - مدیران - اعتبار - پایگاه - عملیات - چاه در

آخرین اخبار سرویس:
زنان موتورسیکلت سوار زیمبابوه

تورم تولیدکننده بخش کشاورزی 33 درصد شد

رکود اولین وتورم دهمین دغدغه شرکت های بزرگ جهان است

45 درصد جمعیت روستایی و عشایری خراسان جنوبی بیمه اجتماعی هست...

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

حق مسکن کارگران بالاخره امروز تعیین تکلیف می شود؟

درخواست استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در برخی شرکت های داخلی

مرغ های پیر کالباس می شوند یا سلاحی خیابانی علیه بهداشت ملی!

افزایش قیمت سهام بویینگ و ایرباس با وجود رکود تولید

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

متقاضیان فروش سهام عدالت بخوانند

موافقت با افزایش حق مسکن کارگران

چالشهای فرزند پروری در ایام کرونا و در خانه ماندن

درسی که دولتی ها باید از جهادی ها بگیرند!

زنان موتورسیکلت سوار زیمبابوه

پوشیدن وسیله ردیابی کرونا در سنگاپور

آغاز پمپاژ آب به غیزانیه

دو ابزار لازم برای هدف گذاری تورم 22 درصدی

بازار خودرو دیروز »استُپ« کرد

پیش بینی کاهش 40 درصدی ترافیک پایتخت

حداقل سطح اشغال، برای 30 درصد در اختیار ارتش در پادگان06

1.7 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان هلیلان اختصاص یافت

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/03/17

سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار/ بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!

رفاه، اولویت دولت ها می شود

سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار/ بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!

قیمت جهانی طلا امروز 99/03/17

فارس من| «سد خرمرود» امسال تکمیل نمی شود/ آورده مالی پیمانکار شرط اصلی انجام کار است

تاثیر مثبت کرونا بر دارایی ثروتمندان آمریکایی!

شورای تجارت خارجی تشکیل شد

تولید سالانه 14 هزار و 398 تن سیر خشک در آذربایجان شرقی/ فرآوری 50 درصد سیرهای تولیدی استان

حقوق کارگران مجرد از نرخ تورم پیشی گرفت

راهکارهایی برای خنک کردن باد کولر

حقوق کارگران چند درصد بیشتر می شود؟ | جزییات

جمع اوری 3میلیارد و 700 میلیون تومان زکات فطره و کفاره در استان مرکزی

رشد بالای سبد سهام عدالت در 3 ماه اخیر

وزیرتعاون: شورای عالی کار با افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران موافقت کرد

جهش دوبرابری بیت کوین به پله 20 هزار دلاری!

تابستان خنک با رعایت 7 نکته ساده

معادن فاقد توجیه اقتصادی ادغام می شوند

کاهش 50 درصدی تخلفات در طبقات ساختمان ها

آخرین جزییات نظارت بر قیمت لبنیات

اصلاح ذات البین در پرونده اختلاف مالی به ارزش دو میلیارد تومان

وزیرتعاون: شورای عالی کار با افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران موافقت کرد

روغن و شکر نباید با ارز دولتی وارد شود

پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن 200 هزار تومان افزایش می یابد

بورس نسبت به مسکن 3 برابر. شده است.

قیمت سکه امروز شنبه 17 خردادماه 99

پیش فروش سه محصول جدید سایپا برای نخستین بار/ 12 مدل محصول ایران خودرو پیش فروش می شود

پیش فروش سه محصول جدید سایپا برای نخستین بار/ 12 مدل محصول ایران خودرو پیش فروش می شود

استخراج ارز دیجیتال در ماه های گرم توجیه اقتصادی ندارد

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد افزایش یافت

افزایش پایه حقوق کارگران در سال 99 / اعلام میزان حق مسکن کارگران

مجوز حضور در بازار نقل و انتقالات با ادعای بدهی 100 میلیارد تومانی!

تاثیر مثبت کرونا بر دارایی ثروتمندان آمریکایی!

بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

پیش فروش سه محصول جدید سایپا برای نخستین بار/ 12 مدل محصول ایران خودرو پیش فروش می شود

هشدار فائو درباره تأثیرات کرونا و ملخ ها در آسیا

فیلم/ زندگی پس از کرونا در ایران و یک دغدغه بزرگ

پایه حقوق کارگران تغییر کرد

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد افزایش یافت |

راه هایی برای خنک کردن باد کولر

راهنمای خرید طلا در ایران

بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

توزیع بسته های غذایی و بهداشتی در میان روستاییان لرستان

تکلیف افزایش کمک هسنه کارگری در دستمزد سال 1399

نتیجه جلسه تعیین حق مسکن کارگران سال 99 اعلام شد

تکلیف حق مسکن کارگران روشن شد/دستمزد 99 بالا رفت

فیلم | وقتی متهم ارزی همه اتهامات رد کرد | واکنش قاضی

فیلم/ شرط جالب و عجیب برای لغو دوباره طرح ترافیک تهران : حتی دو درصد افزایش!

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد افزایش یافت

تکلیف حق مسکن کارگران روشن شد/دستمزد 99 بالا رفت

عرضه 3 خودرو جدید سایپا در پیش فروش خودرو امروز

فیلم | وقتی متهم ارزی همه اتهامات رد کرد | واکنش قاضی

استاندار، بشکه های نفت و آن جاده 1700 متری

حق مسکن کارگران بالاخره افزایش یافت

نتایج برندگان قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد / براساس کد پیگیری

کرونا به شهرداری ها بیش از هزار میلیارد تومان خسارت زد

حذف یارانه ها جدی است؟/ آه مستاجران به جایی نمی رسد/ پیج و خم جهت گیری در سیاست پولی

هشدار فائو درباره تأثیر ات کرونا و ملخ ها در آسیا و اقیانوسیه

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد تغییر کرد |

پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن 200 هزار تومان افزایش می یابد

فارس من|بررسی امکان واریز سود سهام شرکت ها از طریق شبا

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد تغییر کرد

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد

پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن 200 هزار تومان افزایش می یابد

میزان افزایش پایه حقوق و حق مسکن کارگران اعلام شد

پایه حقوق کارگران تغییر کرد/ حق مسکن 200 هزار تومان افزایش می یابد

کاهش تورم قیمت مسکن با افزایش تولید

خودروی فاقد پلاک در اصفهان کشف شد

راهکارهایی به منظور عبور کار از گرداب کرونا

حقوق کارگران افزایش یافت/ حق مسکن به 200 هزار تومان رسید

حق مسکن کارگران 200 هزار تومان افزایش می یابد

پشت پرده عدم افزایش مالیات محصولات دخانی/مرگ سالانه 60 هزار ایرانی بر اثر مصرف دخانیات

زمان بازگشایی تالار های پذیرایی مشخص شد

حق مسکن کارگران 300 هزار تومان شد/ پایه مزد تغییر کرد

پائو؛ پیکاپ آفرودی گریت وال با برچسب قیمت 23 هزار دلاری معرفی شد(+تصاویر)

الکترون وان؛ ابرخودروی الکتریکی 1341 اسب بخاری! (+تصاویر)

7 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان هلیلان اختصاص یافت

شمار ملخ ها طی فصل بارانی آتی تا 20 برابر افزایش خواهد یافت

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران و بی تدبیران