مطالب مرتبط:
نقش رستم و مشکلاتی که هنوز در خَم یک کوچه اند
نقش بهایی ها در به شهادت رساندن «طیب» حاج رضایی + تصاویر
این حرکات کششی را قبل از بیرون آمدن از تخت خواب انجام دهید
پرسش پنجاه و چهارم: نقش رسانه ها در هدایت مخاطب به اخبار صحیح چیست؟
نقش جنبش دانشجویی در تشکیل هسته های مقاومت
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 فروردین 1399 ساعت 16:422020-04-10اقتصادي

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران


نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، نبود اعتبار کافی برای تملکِ چندهزار هکتار زمین ِ کشاورزی در حریم نقش رستم و تخت جمشید از یک سو و دستگاه هایی که بدون استعلام از میراث فرهنگی .

- " به گزارش سایت قطره و به نقل از، نبود اعتبار کافی برای تملکِ چندهزار هکتار زمین ِ کشاورزی در حریم نقش رستم و تخت جمشید از یک سو و دستگاه هایی که بدون استعلام از میراث فرهنگی مجوزِ فعالیت و حفرِ چاه در عرصه و حریم این دو محوطه تاریخی و جهانی را صادر می کنند از سوی دیگر، می توان فقط بخشی از مشکلاتی دانست که مدیران این پایگاه و اداره کل میراث استان فارس با آن مواجه اند.

هر چند در طول چند سال گذشته تا امروز خشکسالی و فرونشست زمین در محوطه های مختلف تاریخی به عنوان یک هشدار مطرح می شد، اما بعد از انتشار خبر انجام عملیات حفر چاه معوض در 200 متری نقش رستم آن هم بدونِ هیچ اجازه ای از میراث فرهنگی و در وضعیت نگران کننده خشکسالی در این منطقه، واکنش ها و توجه ها نسبت به وضعیت این نوع از محوطه ها قدری بیشتر شدند.

هر چند این توجه ها هنوز آن قدر قدرتمند نیستند که بتوانند علاوه بر تملک کامل زمین های کشاورزی در اطراف محوطه ای تاریخی مانند نقش رستم، از بروز چنین حوادثی نیز جلوگیری کنند، اما دست کم با انتشار خبر حفر چاه بدون مجوز میراث فرهنگی، این دستگاه متولی همه تلاش خود را کرد تا به سرعت جلو این کار را که یک هفته از آغاز آن می گذشت، بگیرد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از روند حفر چاه در حریم درجه یک نقش رستم" یک روز بعد از انتشار نخستین خبر ها از فعالیت مته سنگینی که با مجوز دستگاه های زیرمجموعه وزارت نیرو اجازه حفر چاه معوض در حریم نقش رستم را داده بودند، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس اعلام کرد که متأسفانه اداره امور منابع آب شهرستان مرودشت بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن شهرستان اقدام به حفر چاه در حریم درجه یک مجموعه تاریخی نقش رستم کرده بود که این اداره کل به محض اطلاع از این موضوع با هماهنگی فرمانداری شهرستان، از ادامه این روند جلوگیری کرد و دستگاه حفاری در این مکان جمع آوری و نسبت به پلمب چاه مذکور اقدام شد.

دستگاه صادرکننده مجوز از میراث فرهنگی استعلام نمی گیرد حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد به این نکته اشاره می کند که بعد از محوطه ای که عرصه نقش رستم را در برمی گیرد، زمین های کشاورزی اطراف حرائمِ درجه یک و دو این محوطه تاریخی را شامل می شوند و اظهار می کند: قوانین میراث فرهنگی مخالفِ این زمین ها نیست، اما رعایت شرایط میراثِ فرهنگی و رعایت مداخله ای که برای آثار زیر سطحی این مجموعه تاریخی نباید اتفاق بیفتد، خود بحثی مهم است که باید همیشه آن را مدنظر قرار داد.

بیشتر بخوانید: برگزاری کارگاه حقوق میراث جهانی / اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید" او با تاکید بر این که به صورت معمول کشاورزان از سال ها قبل در این محوطه کشاورزی می کرده اند، به وقوع خشکسالی در این محوطه از حدود یک دهه اخیر اشاره می کند و می گوید: برای مدتِ کوتاهی در سال های گذشته صدور مجوز ها را به میراث فرهنگی وگذار کرده بودند، اما بعد از مدتی بار دیگر صدور این نوع مجوز ها به سازمان های متولی یعنی همان اداره آب برگردانده شد، اما متاسفانه آن ها برای صدور مجوزهایِ حفر چاه از میراث فرهنگی استعلام نمی کردند.

فدایی با اشاره به این که یگان حفاظت میراث فرهنگی همیشه نسبت به فعالیت چاه های نزدیک به آثاری مانند تخت جمشید یا عرصه و حریم درجه یک نقش رستم سخت گیری داشته است، ادامه می دهد: معمولا چاه هایی که حفر می شدند با کسب مجوز از ارگان های دیگر فعالیت می کردند.

تملکِ زمین ها به دلیل کبود اعتبار در قطعات کوچک انجام می شود او، اما درباره امکان تملک زمین های کشاورزی قرارگرفته در حریم نقش رستم، نخست به این نکته اشاره می کند: یک کشاورز برای انجام فعالیت خود در اراضی کشاورزی به آب نیاز دارد، اگر ما این اجازه را برای جابه جایی چاهِ آب ندهیم که نمی دهیم از یک سو کشاورز دیگر امکان انجام فعالیت در آن زمین را ندارد و به مرور آن زمین غیرقابل استفاده می شود و از سوی دیگر میراث فرهنگی باید به مرور سراغ تملک این محوطه ها برود.

بیشتر بخوانید: تشریح وضعیت ترک خوردگی در نقش رستم" او با بیان این که در این شرایط کشاورزان آمادگی تملک زمین هایشان از سوی میراث فرهنگی را دارند، به مشکلات میراث فرهنگی برای تامین و جذب اعتبار مورد نیاز با این هدف اشاره می کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد تامین اعتبارات لازم را نیازمند یک فرآیند می داند و تاکید می کند: مساله آن جاست که زمین های نیازمند تملک کم نیستند، به همین دلیل برای تملک به اعتبارِ کلانی نیاز داریم.

با این وجود، فدایی به اولویت گذاری ای که برای تملک این زمین ها انجام شده است، اشاره می کند و می گوید: بعد از بررسی های مورد نیاز، نخست بخش هایی در اولویت قرار می گیرند، اما اعتبار عمرانی که اختصاص داده می شود، معمولا آن قدر نیست که تملک ها را جوابگو باشد، به همین دلیل هر سال امکان تملک بخش کوچکی را داریم.

اما متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار ها همین تملک کم نیز در یکی دو سال گذشته محقق نشده است، با این وجود تلاش می کنیم در اعتبارات امسال قدری به سمت تملک این زمین ها پیش برویم.

او با اشاره به وجود هکتار ها و صد ها هزار هکتار اراضی کشاورزی در این محوطه، تاکید می کند: در این شرایط اولویت بندی ما روی مرز های پرخطر است.

به همین دلیل قطعات کوچک و مشکل دار را در اولویت گذاشته ایم و برنامه ریزی هر بخش را برای سال های مختلف برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم بتوانیم بخش هایی را که مشکلات بیشتری دارند زودتر برطرف کنیم.

باید الگوی کشت در نقش رستم و تخت جمشید تغییر کند/فرونشست ها از یک دهه گذشته وجود دارند فدایی، اما به مشکلات پیش روی نقش رستم و تخت جمشید درباره فرونشست زمین در این محوطه ها اشاره می کند و می گوید: مشکل فقط چند چاهی که مجوز فعالیت در محدوده تخت جمشید یا نقش رستم دارند، نیست.

این یک مشکل عمده به عنوان زنگ خطری است که باید قدری روی بحث هایی مانند تغییر الگوی کشت در پهنه منطقه فکر کنیم.

بحثی که فقط به حرائم میراث فرهنگی مربوط نیست، بلکه فراتر از آن است.

او با بیان این که زمین های برنج کاری و شالیکاری در مرودشت باعث شده تا حدود زیادی الگوی کشت تغییر کند و کشت های پرمصرف و پرآب داشته باشیم، اظهار می کند: همین اتفاقات می تواند در مقیاس آن منطقه تاثیرگذار باشد، یعنی در کم شدن آب های زیرزمینی در این پهنه گسترده و حرائمِ تخت جمشید هر چند کوچک نقش دارد.

او بر لزوم برطرف شدن این مسائل در مرحله نخست اشاره و بیان می کند: از یک سو در کنار چاه های دارای مجوز دیگر دستگاه ها، چند هزار چاه بدون مجوز با بحث ِ کشت با الگوی نامناسب وجود دارد که می توانند آب های زیرزمینی در منطقه را به شدت کاهش دهند و از سوی دیگر با توجه به بروز خشکسالیِ بیش از یک دهه گذشته تا کنون در این منطقه، هر چند بارش های یکی دو سال گذشته تا حدودی جبران منابع آب زیرزمینی را کرده است، اما هنوز فاصله زیادی با ایده آل ها داریم، چون برداشت ها از منابع بارشیِ ذخیره بیشتر است.

مدیر پایگاه پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد با تاکید بر این که بحث فرونشست ها یک مساله چندوجهی است که باید با نگاهی جامع تر در مقیاسی گسترده تر آن را دید، اضافه می کند: سیاست گذاری های این موضوع لزوما همگی بر عهده میراث فرهنگی نیست، این دستگاه متولی حفاظت از میراث فرهنگی است، اما در بحث های الگوی کشت باید موسسات، سازمان ها و دستگاه های دیگر نیز به کمک بیایند.

او با تاکید بر این که مسائلِ امروزِ نقش رستم و تخت جمشید متعلق به امروز نیست و از حدود یک دهه گذشته تا امروز را شامل می شود، ادامه می دهد: این اتفاقات از همان دوره ای که خشکسالی ها و فرونشست ها آغاز و عوارض آن در پاسارگاد، تخت جمشید و نقش رستم منعکس شد، ادامه دارد.

البته برطرف کردن این مشکلات دغدغه استانداری بوده و شخصِ استاندار با پیگیری وضعیت از مدیر کل میراث فرهنگی استان، برای سال ها این مساله را مطرح کرده و کارگروه هایی برای بررسی آن تشکیل داده، اما هنوز به راهکار های اصولی برای برداشتِ کمتر از منابع آب زیرزمینی نرسیده ایم.

پیگیری حقوقی برای حفرِ چاهی که مجوز میراث نداشت فدایی با تاکید بر انجام پیگیری های مورد نیاز برای باطل کردن مجوزِ اصلی حفر چاه از مبادی قانونی در این محوطه های تاریخی، بیان می کند: پرونده حقوقی برای این مساله باز شده و از سوی میراث فرهنگی نسبت به مجوز صادرشده شکایت می شود.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: تخت جمشید - نقش رستم - میراث فرهنگی - رستم - میراث - کشاورزی - دستگاه - حریم - تاریخی - فرهنگی - زمین - اعتبار - فرونشست زمین - محوطه تاریخی - گزارش - استان - هکتار - استان فارس - خبرنگاران - میان - هایی - اداره کل - خشکسالی - فرونشست - حفر چاه - زمین در - انتشار - فعالیت - مدیران - پایگاه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت شیر خام با نرخ تمام شده تولید سنخیتی ندارد

تصاویر اولیه Redmi 9 خبر از شباهت آن با Redmi K30 می دهد

نرخ بیکاری آمریکا به رقم بی سابقه 20 درصد می رسد

شنبه قرعه کشی فروش فوق العاده؛ یکشنبه آغاز پیش فروش 45هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو

نیاز ارزی دارو تا پایان خردادماه جبران می شود

رشد 5 دلاری طلا با افت ارزش دلار در بازار های جهانی

حشره ای که اَمان کشاورزان را بریده است/استفاده از هواپیمای سمپاش برای مقابله+فیلم و عکس

اقدامی تازه برای احیای دریاچه ارومیه

جزییات تدوین طرح اجاره داری حرفه ای با تعیین سقف مجاز افزایش اجاره

بخت آزمایی پر دردسر و چشم امید مردم به قرعه کشی ایران خودرو و سایپا

بلایای طبیعی 400 میلیون تومان به شبکه برق سیستان و بلوچستان خسارت زد

در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اعلام شد؛ گام های عملیاتی برای حل مشکلات بانکی، بیمه ای و مالیاتی تولید

مزایای آزادسازی سهام عدالت به طور غیرمستقیم

خرید 24000 سکه توسط یک زن / همسر سلطان خودرو به سلطان سکه تبدیل می شود

قرعه کشی فروش ایران خودرو و سایپا + نتایج

صادرات کالای ایران به کشورهای دوردست در دوران کرونا

استمرار ثبات قیمت مرغ به زیان مرغداران تمام می شود

گام های عملیاتی برای حل مشکلات بانکی، بیمه ای و مالیاتی تولید

واریز بیش از 12 میلیارد تومان برای تکمیل جاده قاین-بیرجند

رشد 12 درصدی زکات فطریه در خوزستان

برداشتن گام های عملیاتی برای مشکلات تولیدکنندگان

فروش میلیون دلاری شیائومی در 5 دقیقه

تدوین طرحهای متنوع تشویقی مدیریت برق برای صنایع استان

سهم معادن کوچک و متوسط از استخراج اقلام معدنی چقدر است؟

رشد 5 دلاری طلا با افت ارزش دلار در بازارهای جهانی

سهم معادن کوچک و متوسط از استخراج اقلام معدنی چقدر است؟

امکان افزایش 7 هزار و 500 مگاوات برق بدون مصرف سوخت

500هزار نفر سهام عدالت خود را فروختند

معادن کوچک و متوسط سهم 65 درصدی از استخراج را دارند

فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت تمدید شد

آغاز واگذاری زمین در شهرک صنعتی کمال الملک فیروزه

ذوب آهن اصفهان پیشگام منطقی سازی قیمت محصولات فولادی/ نباید به مصرف کننده آسیب برسد

بانک مرکزی تامین ارز را مختل کرد یا صادرکنندگان بازی درآوردند؟

فیلم | سرانجام این وعده خوش کرونایی چه شد؟

ممنوعیت سوختگیری خودروهای گازسوز غیرمجاز

17خرداد، قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو

نرخ بیکاری آمریکا به رقم بی سابقه 20 درصد می رسد

گام های عملیاتی برای حل مشکلات بانکی، بیمه ای و مالیاتی تولیدکنندگان

تابستان گرم را با مصرف بهینه برق پشت سر بگذاریم

ممنوعیت خروج مدیران از خرمشهر تا اطلاع ثانوی

افتتاح پروژه های برق رسانی بوشهر زیرساخت جهش تولید

قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا انجام شد

تست کرونای 7 صنع نفتی مثبت اعلام شد

تدوین طرح اجاره داری حرفه ای با تعیین سقف مجاز افزایش اجاره / افزایش 30 درصدی اجاره نشینی در 10 سال گذشته

تمدید فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت / انتخاب روش مستقیم برای مدیریت سهام عدالت از سوی 16 میلیون و 200 هزار نفر

پیش بینی تولید 69 هزار تن گندم در ارومیه

بهره برداری از 8 پروژه مهم وزارت نیرو در استان های بوشهر و آذربایجان غربی

تولید مرغ و تخم مرغ افزایش 40 درصدی دارد

هیچ محدودیتی برای تامین برق متقاضیان وجود ندارد

تمدید فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت تا فردا

امکان افزایش 7500 مگاوات برق بدون مصرف سوخت

کشاورزی، شتاب دهنده چرخ دهنده های جهش تولید

اعطای تسهیلات 6 میلیون تومانی به رانندگان حمل و نقل عمومی بین شهری

امکان تامین منابع واردکنندگان از ارز صادراتی

آغاز تجارت شناورهای محلی ایران با امارات

اقتصاد آلمان باید تا سال 2022 به قدرت قبل از بحران کرونا برگردد

659 مورد جدید ابتلا به کرونا در امارات متحده عربی

بازسازی ماشین آلات راهداری نیازمند اعتبار 15 میلیارد تومانی

گام های عملیاتی برای حل مشکلات بانکی، بیمه ای و مالیاتی تولیدکنندگان

تدوین طرح اجاره داری

افزایش مبتلایان کرونا در آذربایجان غربی/164نفر جدید شناسایی شد

چرا وال استریت در بحبوحه ی ویروس کرونا صعود کرد؟

آخرین قیمت طلا و سکه در 15 خرداد/ ثبات در بازار طلا

آینه الکتروکرومیک خودرو چیست؟

تولید مرغ و تخم مرغ افزایش 40 درصدی دارد

رونق کشاورزی در قاین با مدیریت صحیح آب باران

کشف بیش از دو هزار دستگاه ماینر غیر مجاز در استان اصفهان

تاثیرات تغییر ارز تخصیصی به صنعت تایر

آمار مبتلایان جدید به کرونا

تصویب طرح اتصال خط انتقال گاز مشهد به خط سراسری پارچین

امکان حضور استارت آپ ها درمناقصات بخش فضایی فراهم شد

جزییات تسهیلات حمایتی برای توسعه فناوری در پارک های علم و فناوری

نیاز ارزی دارو تا پایان خرداد جبران می شود

وضعیت برقی ساختمان های جدیدتهران پایش می شود

تولید مرغ و تخم مرغ افزایش 40 درصدی دارد

659 مورد جدید ابتلا به کرونا در امارات متحده عربی

ثبت نام خودرو برای دوگانه سوز کردن

افزایش مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان

آغاز واگذاری زمین در شهرک صنعتی کمال الملک فیروزه

نیاز ارزی دارو تا پایان خردادماه تامین می شد

مسکن| افزایش معنی دار مستاجران طی 10 سال

آغاز برداشت زیره از مزارع سمنان

افتتاح پروژه های برق رسانی بوشهر زیرساخت جهش تولید

لزوم همراهی نهادهای اجرایی برای توسعه صنعت

17خرداد، قرعه کشی فروش فوق العاده

مقرری بیمه بیکاری کرونا چقدر است؟

کسری بودجه باید با ایجاد درآمدهای پایدار جبران شود

زمان قرعه کشی وپیش فروش محصولات ایران خودرو

مقرری بیمه بیکاری کرونا چقدر است؟

وضعیت برقی ساختمان های جدیدتهران پایش می شود

ذوب آهن اصفهان پیشگام منطقی سازی قیمت محصولات فولادی/ نباید به مصرف کننده آسیب برسد

افتتاح پروژه های برق رسانی بوشهر زیرساخت رونق و جهش تولید

تکمیل فاز اول واریانت چشمه چاهی

سوانح هوایی و تکرار آن ناشی از نگاه اقتصادی ایرلاین ها

بازار خودرو قفل شد

کدام یک از خودروها رایگان گازسوز میشوند؟

صندوق پرداخت خسارات جانی در گلستان راه اندازی می شود

مقرری بیمه بیکاری کرونا چقدر است؟

پیش بینی پرداخت 300 میلیون تومان زکات در فردوس

بهره برداری از 8 پروژه وزارت نیرو در استان های بوشهر و آذربایجان غربی

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران

نقش رستم و تخت جمشید تنها در میان تاراجگران وبی تدبیران