مطالب مرتبط:
رییس جمهور ویدیو کنفرانسی از وزیر پیشنهادی کشاورزی دفاع خواهد کرد/ دولت شبانه روز موضوع کرونا را پیگیری می کند
از مهار کرونا تا پایان اردیبهشت به روایت وزیر بهداشت تا مرخصی کرونایی شبنم نعمت زاده از زندان
رییس جمهور ویدیو کنفرانسی از وزیر پیشنهادی کشاورزی دفاع خواهد کرد/ دولت شبانه روز کرونا را پیگیری می کند
گفت وگوی رییس جمهور با استاندار خراسان جنوبی / تاکید روحانی بر درمان رایگان افغانستانی های مبتلا به کرونا
وزیر بهداشت: گام دوم غربالگری کرونا شناسایی افراد ناقل بدون علامت است
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 04:052020-04-07سياسي

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت


یک فعال اصلاح طلب روایتی از بگو و مگوی روحانی و وزیر بهداشت روایت کرد.

- عضو فعلی شورای شهر تهران رفتیم.

این عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان که استانداری لرستان، خراسان و خراسان رضوی، مدیرکلی سیاسی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری زاهدان را در کارنامه مدیریتی خود دارد، انتقادات جدی را نسبت به شیوه مدیریت بحران کرونا در کشور بیان می کند که در ادامه می خوانید.

واگذاری راهبری بحران کرونا به وزارت بهداشت خلاف قانون است رسولی با بیان اینکه تصمیم و آقای رییس جمهور برای واگذاری فرماندهی و راهبری مدیریت بحران کرونا به دستگاه متولی بهداشت گرفتند ، خلاف قانون مصوب مدیریت بحران است .

یعنی به جای اینکه حل این بحران را به مرجع قانونی خود یعنی سازمان بحران کشور واگذار کنند، راهبری مدیریت بحران کرونا را به دستگاهی که متولی بخش بهداشت و درمان است واگذار کردند .

وی ادامه داد: اعمال مدیریت بحران در شرایطی است که کشور تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله یا ویروس کرونا قرار گرفته است و بر اثر آن نظامات عادی و طبیعی ادارات جامعه تحت تاثیر تکانه های ناشی از بحران دچار تزلزل و ناکارآمدی می شود .

در چنین شرایطی اصول مدیریت بحران حکم می کند فرماندهی واحد، مرجع و دستگاهی باشد که مسوولیت اداره یک بخش را بر عهده ندارد .

استاندار اسبق خراسان در تشریح این استدلال خود گفت: برای مثال وزارت جهادکشاورزی مسوول تامین امنیت غذایی کشور است یا وزارت نیرو مسوول تامین آب و برق مورد نیاز کشور است و وزارت بهداشت و درمان نیز مسوول پیشگیری و اعمال مدیریت بهداشت و تامین سلامت مردم است و خدمات مورد نیاز جامعه را فراهم میکند.

اما در شرایط بحران چنانچه فرماندهی بحران به هرکدام از دستگاه های بخشی واگذار شود، اولا متولیان و وزارای سایر بخشها خود را هم تراز وزیر مربوطه آن بخش می دانند و هیچ الزامی نمی بینند از تصمیمات مسوول آن دستگاه بخشی تبعیت کنند و تبعا در اینجا تعصبات ولو صحیح بخشی باعث می شود که محیط تصمیم گیری در مرجعیت مدیریت بحران از تشتت های ناشی از مناسبات و بعضا رقابت های بین بخشی متاثر شود .

را بر عهده دارد به درستی مهمترین دغدغه ایشان با توجه به مسوولیتی که دارند، تامین بهداشت و درمان جامعه است و در بقیه موارد مثل بحث رونق اقتصادی ، مسوولیتی متوجه وزیر بهداشت و درمان نیست و وزارای بخش اقتصادی متولی آن هستند.

روایت بگو و مگوی روحانی و وزیر بهداشت بر سر بازگشایی کارخانجات رسولی تصریح کرد: در اخبار غیر رسمی شنیدیم که در دستور آقای رییس جمهور مبنی بر بازگشایی واحدهای بزرگ صنعتی مثل ایران خودرو و سایپا ، دیدگاه بخشی وزیر بهداشت و درمان این بود که هرنوع تجمع در هر محیط عمومی سم مهلک است برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا این بازگشایی نباید صورت گیرد.

این بگو و مگوی بین آقای روحانی و وزیر تحت امر ایشان در قالب نامه ای از طرف دکتر نمکی" منتشر شد و این نشان دهنده صحیح بودن مطلبی است که اشاره کردم.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های حاکمیتی دستگاه هایی هستند که فراتر از ماموریت های بخشی در اداره امور حاکمیتی کشور مسوولیت دارند، تصریح کرد: مثلا وزارت کشور متولی تنظیم سیاست و امنیت داخلی است.

رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی مسوولیت بخشی ندارند و مسوول اداره عمومی کشورو طبق اصل 113 قانون اساسی به عنوان دومین مقام پس از رهبری هستند.

خطای استراتژیک دولت مردم را نگران کرده است رسولی با تاکید بر اینکه در شرایط بحران مردم انتظار دارند متولیان حاکمیتی به خصوص دولت، یکپاچه و هماهنگ عمل کنند و به نحوی فضای ناامن جامعه بحران زده را مدیریت کنند که میزان بیشتری از امید به جامعه دست دهد، تصریح کرد: معتقدم خطای استراتژیک در واگذاری این مسوولیت، جامعه را به راحتی خیال نرسانده است ، بلکه به شدت نگران هستند و با اطمینان ناچیز به تصمیمات دولت نگاه می کنند .

وی ادامه داد : به نظر می رسد دو رویکرد در ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد.

یکی رویکرد اقتصاد محور است که این نظریه معتقد است اقتصاد ایران آسیب پذیری های بسیار جدی دارد.

شاخص های اقتصادی نمایه های امیدوار کننده ای را نشان نمی دهد، تحریم های ظالمانه آمریکا روز به روز عرصه را برای فعالیت های اقتصادی تنگ تر می کند و طبعا دغدغه افزایش پدیده های سوء اقتصادی و اجتماعی مثل بیکاری و تورم و توسعه فقر تالی فاسدهایی هستند که باورمندان این نظریه را تحت تاثیر قرار می دهد و لذا بهانه آزادسازی فضای کسب و کار در بخش های خدماتی و تولیدی بر اساس همین رویکرد است .

استاندار دولت اصلاحات" با بیان اینکه بر اساس این رویکرد اقتصادمحور است که آقای رییس جمهور دستور شروع فعالیت ها از 23فروردین را صادر کردند، گفت: رویکرد دوم رویکرد جامعه پزشکی و بهداشتی کشور است که بر خلاف رویکرد اول سلامت محور است.

پیش فرض های اصلی این است که هیچ اولویتی بر سلامت عمومی ارجح نیست.

لذا باورمندان به این رویکرد بین اقتصاد و توسعه اقتصادی و تامین منافع اقتصادی اعم از اقتصاد خرد و کلان و بنگاهی، در اولویت بودن بحث سلامت را مدنظر دارند و آسیب های وارده به حوزه اقتصاد را هزینه های اجتناب پذیر تامین سلامت عمومی می دانند.

وی ادامه داد: صرف نظر از ایراد اساسی که از منظر سازماندهی و مدیریت وجود دارد، آقای رییس جمهور در سخنان بعدی سعی کردند بین این دو دیدگاه نوعی از همگرایی و هماهنگی ایجاد کنند به گونه ای که بنگاهای بزرگ اقتصادی را فعال اعلام کردند و قائم مقام وزیر صمت رسما به دستگاه های تحت امرش بخشنامه ای صادر می کند که مورد اعتراض جدی وزیر بهداشت قرار می گیرد.

وی تصریح کرد : رییس جمهور اعلام کردند 23 فروردین استانها و 30 فروردین در تهران فضای کسب و کار در حوزه تولید فعال شوند، ایراد اساسی این است که چرا 23 فروردین؟ چرا 22 نباشد و یا چرا 31 فروردین 31 اردیبهشت نیست؟ اگر بنا است دستگاه متولی مربوطه که وزارت بهداشت است در این مورد تصمیم بگیرد، باید این نهاد در تعامل با سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای بین المللی بگوید ما در مواجه با بحران کرونا در چه مرحله ای هستیم؟ آیا در مرحله آغازین و جنییی هستیم یا در سطح میانی و یا اینکه به پیک رسیدیم و اساسا دوره مدیرت بحران کرونا از منظر مدیریت بهداشت و درمان چه زمانی است؟ رسولی تصریح کرد: کشوری مثل روسیه که کاملا کشوری کمونیستی است واقتدارگرا اراده شود یک ماه کل فعالیتها را تعطیل میکند و همه پروازها را را لغو می کند، حتما آقای پوتین هم مثل آقای روحانی نسبت به امر اقتصاد دغدغه دارد ولی این کار را انجام می دهد.

وی ادامه داد: معتقدم این اظهار نظر دکتر روحانی متاثر از این دو عامل است که گفتم.

خطای استراتژیک اولیه تقسیم مدیریت بحران است یعنی به جای وزیر کشور که رییس سازمان مدیریت بحران است وزارت بهدشات متولی می شود.

در صورتی که وزارت کشور دستگاهی حاکمیتی است و وزیرش جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است و از سویی فرامینش در ناجا مطاع است، سپاه هم موظف است به حرفش گوش کند، دستگاه های قضایی و نظامی ودستگاه های بخشی هم به تبع آن موظف به رعایت دستوراتش هستند.

ما که استاندار بودیم در چنین مواقعی حسب اختیارات یکنفر تصمیم می گرفت و بقیه باید اجرا می کردند.

این تعدد و تکثر مراجع تصمیم گیری بر خلاف اصول و مبانی مدیریت بحران است و باید چرخه تصمیم گیری کوتاه، گویا ،سریع، شفاف و واحد باشد و امروز این چرخه دچار اشکال شده است.

مدیریت بحران یعنی انتخاب بین بد و بدتر وی با تاکید بر اینکه پراکنده گویی ها نزاع بین بخشی بین باورمندان به توسعه اقتصادی و در اولویت دوم قرار گرفتن سلامت جامعه و از سوی دیگر نگاه جامعه پزشکی کشور مبنی ارجح بودن سلامت جامعه است، تصریح کرد: به نظر من این خوش بینانه است که فکر کنیم در آن واحد بین دو امر متناقض می توانیم همگرایی ایجاد کنیم و هم زمان آنها مدیریت کنیم که این دیگر اسمش بحران نیست.

مدیریت بحران زمانی است که شما بین بد و بدتر ، بدتر و بدترین، بدترین و افتضاح هزینه و فایده کنید و تصمیم شجاعانه بگیرید و پشت آن هم بیاستید.

مثل اینکه در سیل مدیریت بحران تصمیم میگیرد که یک شهر زیر آب برود و مردم خانه هایشان را خالی کنند آنها عاقلانه تصممیم می گیرند.

چون اگر این اتفاق نیفتد یک عرصه چندین برابری زیر آب میرود .

بنابراین بین زیان اندک، متوسط و هنگفت، عقل مدیریتی اقتضا می کند که شما به گونه ای مدیریت کنید که کمترین هزینه را داشته باشد و زودتر اوضاع جامعه بحران زده به حالت عادی برگردد.

نقطه نظرات آقای رییس جمهور هر هفته با هفته قبل در تعارض است رسولی تصریح کرد: به نظر من نقطه نظرات آقای رییس جمهور با کمال تاسف هر هفته با هفته قبل در تعارض است.

ایشان قبلا فرمودند شنبه مسئله تمام است من از شما می پرسم آیا واقعا شنبه مسئله تمام شد؟ یک وقت یک وزیر بخشی حرفی می زند دیگران رد می کنند، ولی یک زمانی نفر دوم کشور چنین گذاره ناصحیحی را در مقابل افکار عمومی می گذارد .

فرض کنید زمانی که مثلا بحران کرونا خاتمه می یابد یک شنبه ای را که وعده دهند ولو اینکه در آینده درست و صحیح فرمایش کنند، آیا اعتباری و اعتمادی برای حرف های ایشان هست؟ به عنوان کسی که تجربه کار کارشناسی دارم عرض کنم که مدیریت بحران سبک و سیاق خاص خود را دارد و به دلایلی که گفتم این اصول مخدوش شده است.

وی ادامه داد: در کنار آقای رییس جمهور که فرمودند روز شنبه مسئله حل است، رییس ستاد کل نیروی نیروهای مسلح فرمودند ما ظرف 48 ساعت آینده شهر را خلوت می کنیم.

در جلسه اخیر شورای شهر آقای شهردار گزارش دادند حسب اطلاعاتی که ما داریم 16 فروردین حتی کسانی قاعدتا نباید می آمدند سرکار در خیابان ها بودند و با رصد میزان رفت و آمدها می توان نسبت دستور ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی را با میزان حضور مردم ببینیم.

وی ادامه داد: امروز به جای اینکه لحظه به لحظه مثل کانادا و فرانسه و انگلیس رییس جمهور و شهردار پایتخت با مردم صحبت کنند، هرکسی از موضع خودش صحبت می کند و یک رویه واحد و انسجام واحدی نیست.

امیدوار هستم الان که داریم به مدت زمان دوماهه این بحران نزدیک می شویم مسئولین ارشد کشور راه بد رفته را برگردند وتصمیم صحیح بگیرند.


کلید واژه ها: مدیریت بحران - مدیریت - بحران - اصلاح طلب - استانداری سیستان و بلوچستان - کرونا - بهداشت - شورای هماهنگی اصلاح طلبان - وزیر بهداشت - خلاف قانون - رییس جمهور - استانداری - راهبری - سیستان و بلوچستان - اصلاح - روایت - قانون - واگذاری - شورای شهر تهران - آقای رییس جمهور - شورای هماهنگی - دستگاه - خراسان - روحانی - سازمان بحران - وزارت بهداشت - اصلاح طلبان - جمهور - شورای - حسن روحانی

آخرین اخبار سرویس:
سپاه: اندیشه های راهبردی امامین انقلاب نقشه راه نظام و ملت است

دولت دخالتی در امور داخلی مجلس ندارد/ سند دخالت دولتمردان ارائه شود

سرمشق وحدت

دولت در مسائل داخلی مجلس دخالت یا نظری ندارد

تصاویر | جلسه علنی مجلس یازدهم به ریاست قالیباف

14 خرداد 68 در مستند «روایت یک انتخاب» رادیو نمایش

آیین نامه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ابلاغ شد

نماز جمعه این هفته در شیراز اقامه می شود

اجرای نمایش میدانی «سردار پرچم دار» در ایستگاه های منتخب مترو

سیاست های چپ و راست، تأثیری در سخنان رهبر انقلاب نداشته است

آمریکایی ها باید متوجه شده باشند که این مسیر هیچ خاصیتی به حالشان نداشته است

حمایت سه میلیون نفری مردم هنگ کنگ از لایحه امنیت ملی این منطقه

مدیریت شیوع ویروس کرونا با رعایت دستورالعملهای بهداشتی توسط مردم

شورای عالی حوزه علمیه خراسان بیانیه ای صادر کرد

امیر نصیرزاده: نیروی هوایی ارتش در تأمین امنیت آسمان ایران، نقش مهمی ایفا می کند

وزیر بهداشت: وضعیت عادی نیست/ در دنیا یکی از بالاترین میزان بهبودیافتگان کرونا را داریم

استخدام 3 عنوان شغلی در گروه صنعتی نظری در تهران

فارس من| پرونده ارتقای شهر گلبهار به شهرستان منتظر تایید هیات دولت است

بیمه مرکزی از سرمایه های انسانی خود به درستی صیانت می کند

وداع با پیکر شهید مدافع وطن ابوالفضل مهدی زاده + فیلم

نهار امروز قالیباف در سالن غذاخوری مجلس چه بود+ تصویر

استاندار آذربایجان شرقی پاسخگوی تماس های مردمی شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان شبکه چهار

از شاعرانگی تا نامه های عاشقانه امام خمینی (ره) به همسرشان

آموزه های امام (ره) در دنیای امروز راهگشا است

پخش زنده بیانات رهبر انقلاب در سالروز ارتحال امام خمینی (ره)

بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سالگرد ارتحال امام (ره)

روحانی: اروپا به تعهدات برجام عمل کند ما به تعهدات خود پایبندیم

14 و 15 خرداد تجلی پیوند تاریخی و دلبستگی میان امت و امام است

حقوق مدیرعامل صندوق بازنشستگی لو رفت+ تصویر

نقشه راه برون رفت از مشکلات اقتصادی

بزرگ ترین پروژه عمرانی کرج درگیر بحران مالی

پخش «مهمات» با موضوع بازخوانی متفاوت از وقایع دفاع مقدس

آرمان های امام خمینی هر روز بیشتر رنگ واقعیت می گیرد

تبریک تولد با بهترین ایده های تم تولد و تزیین کیک

دعوت به همکاری آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده در سال 99

امضای روشنفکر زیر طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس

مردم و جوانان باید نسبت به وقایع تاریخ معاصر آگاه شوند

استخدام چند ردیف شغلی در شرکت سپاهان لیفتر

حریق 850 هکتار از اراضی ملی خراسان رضوی در سال 98

استخدام کارمند اداری خانم شرکت مشعل

شفاف سازی از رویکردهای اصلی در تحول مجلس

میادین میوه و تره بار روزهای 14 و 15 خرداد باز هستند

نویسنده برجسته عصر امام کیست؟/ شعرخوانی ژولیده نیشابوری در مدرسه فیضیه

صاحبان سهام عدالت را از حقوقشان آگاه سازیم

بررسی افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در جلسه هفته آینده شورای عالی کار

محور برنامه های بزرگداشت امام(ره) ترویج مکتب امام در فضای مجازی است

حمایت از تولید و مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی از اصلی ترین وظیفه قوه قضاییه است

جزییات تازه از نحوه افزایش حقوق کارمندان شرکتهای دولتی/ حرکت به سمت عدالت در پرداخت حقوق

بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سالگرد ارتحال امام (ره)

خاموشی برج های تهران به احترام امام (ره)

اندیشه های جاویدان امام راحل شمع راه ملت ایران در گام دوم انقلاب اسلامی است

عجز مستکبران عالم نشانه ای از دستیابی به آرمان های امام راحل است

حمایت از تولید و مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی از اصلی ترین وظیفه قوه قضاییه است

استاندار آذربایجان شرقی از طریق سامانه «سامد» پاسخگوی تماس های مردمی شد

اولویت توزیع اعتبارت بودجه با پروژه های نیمه تمام است

توزیع بیش 14 میلیارد ریال کارت هدیه در میان محرومین استان فارس

روایت رضا امیرخانی از تشییع امام خمینی+فیلم

امام خمینی (ره) در نگاه اندیشمندان جهان (2)

وحدت و اخوت نیروهای مسلح توصیه راهبردی امامین انقلاب اسلامی است

بررسی اعتبارنامه تاجگردون به هفته آینده موکول شد

افتتاح طرح های ستاد اجرایی با حضور رییسی

شفاف سازی از رویکردهای اصلی در تحول مجلس

موسوی: هیچ تبادل زندانی با آمریکا در کار نبوده است

ادامه جمع آوری و غربالگری معتادان متجاهر در تهران/ چگونگی فعالیت مراکز ماده 16 در شرایط کرونایی

14 و 15 خرداد؛ تجلی پیوند تاریخی و دلبستگی میان امت و امام(ره)

شورای نگهبان لایحه تجارت را به مجلس بازگرداند/ لازم الاجرا شدن لایحه تجارت تبعات منفی بر اقتصاد خواهد گذاشت

موج های دوم و سوم ویروس کرونا در راه است

آغاز فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ایلام

قرچک در وضعیت سفید کرونایی است

آغاز فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ایلام

فعالیت استخرهای شنا همچنان ممنوع است

تالار های پذیرایی به زودی بازگشایی می شوند

فراخوان جذب آتیه سازان زندگی ایرانیان در خوزستان

وحدت و اخوت نیروهای مسلح توصیه راهبردی امامین انقلاب اسلامی است

پیام نیروی انتظامی در آستانه سالروز رحلت امام خمینی (ره)

تالار های پذیرایی به زودی بازگشایی می شوند

روحانی: اگر اروپا به همه تعهدات برجامی خود عمل کند، ما هم عمل می کنیم

تجلی پیوند تاریخی و دلبستگی میان امت و امام

پیگیری قطع یارانه ثروتمندان

موسوی: در رابطه با آزادی دکتر عسگری هیچ تبادل زندانی در کار نبوده است

بزرگداشت سالگرد ارتحال امام امت و قیام 15 خرداد در قزوین

امام راحل به معنای واقعی کلمه، معجزه قرن بود

آیین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ابلاغ شد

نمایشگاه پوستر «کلام امام» در ارومیه گشایش یافت

وحدت و اخوت نیروهای مسلح توصیه راهبردی امامین انقلاب اسلامی است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان شبکه چهار

محمد مهدی دورانی رزمایش برکت امام خمینی(ره)

اعضای هیئت رییسه مجمع نمایندگان استان تهران مشخص شدند

موزه ها 14 خرداد تعطیل هستند

برج های تاریخی تهران در شب رحلت امام خمینی (ره) خاموش می شوند

اندیشه های راهبردی امامین انقلاب نقشه راه نظام و ملت است

برج های تاریخی تهران در شب رحلت امام خمینی (ره) خاموش می شوند

مراسم بزرگداشت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام (ره) در دهدشت برگزار شد+تصاویر

امام راحل(ره) پرچم خدامحوری را در جهان برافراشت

امیری: دولت نظر و دخالتی در مسائل داخلی مجلس ندارد

موسوی: دکتر عسگری فردا وارد ایران می شود

مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد نماد همکاری دولت، صنعت و دانشگاه است

هیچ شخصی جامعیت رهبر معظم انقلاب را ندارد

دولت نظر و دخالتی در امور داخلی مجلس ندارد

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت