مطالب مرتبط:
رییس جمهور ویدیو کنفرانسی از وزیر پیشنهادی کشاورزی دفاع خواهد کرد/ دولت شبانه روز موضوع کرونا را پیگیری می کند
از مهار کرونا تا پایان اردیبهشت به روایت وزیر بهداشت تا مرخصی کرونایی شبنم نعمت زاده از زندان
رییس جمهور ویدیو کنفرانسی از وزیر پیشنهادی کشاورزی دفاع خواهد کرد/ دولت شبانه روز کرونا را پیگیری می کند
گفت وگوی رییس جمهور با استاندار خراسان جنوبی / تاکید روحانی بر درمان رایگان افغانستانی های مبتلا به کرونا
وزیر بهداشت: گام دوم غربالگری کرونا شناسایی افراد ناقل بدون علامت است
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 04:052020-04-07سياسي

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت


یک فعال اصلاح طلب روایتی از بگو و مگوی روحانی و وزیر بهداشت روایت کرد.

- عضو فعلی شورای شهر تهران رفتیم.

این عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان که استانداری لرستان، خراسان و خراسان رضوی، مدیرکلی سیاسی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری زاهدان را در کارنامه مدیریتی خود دارد، انتقادات جدی را نسبت به شیوه مدیریت بحران کرونا در کشور بیان می کند که در ادامه می خوانید.

واگذاری راهبری بحران کرونا به وزارت بهداشت خلاف قانون است رسولی با بیان اینکه تصمیم و آقای رییس جمهور برای واگذاری فرماندهی و راهبری مدیریت بحران کرونا به دستگاه متولی بهداشت گرفتند ، خلاف قانون مصوب مدیریت بحران است .

یعنی به جای اینکه حل این بحران را به مرجع قانونی خود یعنی سازمان بحران کشور واگذار کنند، راهبری مدیریت بحران کرونا را به دستگاهی که متولی بخش بهداشت و درمان است واگذار کردند .

وی ادامه داد: اعمال مدیریت بحران در شرایطی است که کشور تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله یا ویروس کرونا قرار گرفته است و بر اثر آن نظامات عادی و طبیعی ادارات جامعه تحت تاثیر تکانه های ناشی از بحران دچار تزلزل و ناکارآمدی می شود .

در چنین شرایطی اصول مدیریت بحران حکم می کند فرماندهی واحد، مرجع و دستگاهی باشد که مسوولیت اداره یک بخش را بر عهده ندارد .

استاندار اسبق خراسان در تشریح این استدلال خود گفت: برای مثال وزارت جهادکشاورزی مسوول تامین امنیت غذایی کشور است یا وزارت نیرو مسوول تامین آب و برق مورد نیاز کشور است و وزارت بهداشت و درمان نیز مسوول پیشگیری و اعمال مدیریت بهداشت و تامین سلامت مردم است و خدمات مورد نیاز جامعه را فراهم میکند.

اما در شرایط بحران چنانچه فرماندهی بحران به هرکدام از دستگاه های بخشی واگذار شود، اولا متولیان و وزارای سایر بخشها خود را هم تراز وزیر مربوطه آن بخش می دانند و هیچ الزامی نمی بینند از تصمیمات مسوول آن دستگاه بخشی تبعیت کنند و تبعا در اینجا تعصبات ولو صحیح بخشی باعث می شود که محیط تصمیم گیری در مرجعیت مدیریت بحران از تشتت های ناشی از مناسبات و بعضا رقابت های بین بخشی متاثر شود .

را بر عهده دارد به درستی مهمترین دغدغه ایشان با توجه به مسوولیتی که دارند، تامین بهداشت و درمان جامعه است و در بقیه موارد مثل بحث رونق اقتصادی ، مسوولیتی متوجه وزیر بهداشت و درمان نیست و وزارای بخش اقتصادی متولی آن هستند.

روایت بگو و مگوی روحانی و وزیر بهداشت بر سر بازگشایی کارخانجات رسولی تصریح کرد: در اخبار غیر رسمی شنیدیم که در دستور آقای رییس جمهور مبنی بر بازگشایی واحدهای بزرگ صنعتی مثل ایران خودرو و سایپا ، دیدگاه بخشی وزیر بهداشت و درمان این بود که هرنوع تجمع در هر محیط عمومی سم مهلک است برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا این بازگشایی نباید صورت گیرد.

این بگو و مگوی بین آقای روحانی و وزیر تحت امر ایشان در قالب نامه ای از طرف دکتر نمکی" منتشر شد و این نشان دهنده صحیح بودن مطلبی است که اشاره کردم.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های حاکمیتی دستگاه هایی هستند که فراتر از ماموریت های بخشی در اداره امور حاکمیتی کشور مسوولیت دارند، تصریح کرد: مثلا وزارت کشور متولی تنظیم سیاست و امنیت داخلی است.

رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی مسوولیت بخشی ندارند و مسوول اداره عمومی کشورو طبق اصل 113 قانون اساسی به عنوان دومین مقام پس از رهبری هستند.

خطای استراتژیک دولت مردم را نگران کرده است رسولی با تاکید بر اینکه در شرایط بحران مردم انتظار دارند متولیان حاکمیتی به خصوص دولت، یکپاچه و هماهنگ عمل کنند و به نحوی فضای ناامن جامعه بحران زده را مدیریت کنند که میزان بیشتری از امید به جامعه دست دهد، تصریح کرد: معتقدم خطای استراتژیک در واگذاری این مسوولیت، جامعه را به راحتی خیال نرسانده است ، بلکه به شدت نگران هستند و با اطمینان ناچیز به تصمیمات دولت نگاه می کنند .

وی ادامه داد : به نظر می رسد دو رویکرد در ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد.

یکی رویکرد اقتصاد محور است که این نظریه معتقد است اقتصاد ایران آسیب پذیری های بسیار جدی دارد.

شاخص های اقتصادی نمایه های امیدوار کننده ای را نشان نمی دهد، تحریم های ظالمانه آمریکا روز به روز عرصه را برای فعالیت های اقتصادی تنگ تر می کند و طبعا دغدغه افزایش پدیده های سوء اقتصادی و اجتماعی مثل بیکاری و تورم و توسعه فقر تالی فاسدهایی هستند که باورمندان این نظریه را تحت تاثیر قرار می دهد و لذا بهانه آزادسازی فضای کسب و کار در بخش های خدماتی و تولیدی بر اساس همین رویکرد است .

استاندار دولت اصلاحات" با بیان اینکه بر اساس این رویکرد اقتصادمحور است که آقای رییس جمهور دستور شروع فعالیت ها از 23فروردین را صادر کردند، گفت: رویکرد دوم رویکرد جامعه پزشکی و بهداشتی کشور است که بر خلاف رویکرد اول سلامت محور است.

پیش فرض های اصلی این است که هیچ اولویتی بر سلامت عمومی ارجح نیست.

لذا باورمندان به این رویکرد بین اقتصاد و توسعه اقتصادی و تامین منافع اقتصادی اعم از اقتصاد خرد و کلان و بنگاهی، در اولویت بودن بحث سلامت را مدنظر دارند و آسیب های وارده به حوزه اقتصاد را هزینه های اجتناب پذیر تامین سلامت عمومی می دانند.

وی ادامه داد: صرف نظر از ایراد اساسی که از منظر سازماندهی و مدیریت وجود دارد، آقای رییس جمهور در سخنان بعدی سعی کردند بین این دو دیدگاه نوعی از همگرایی و هماهنگی ایجاد کنند به گونه ای که بنگاهای بزرگ اقتصادی را فعال اعلام کردند و قائم مقام وزیر صمت رسما به دستگاه های تحت امرش بخشنامه ای صادر می کند که مورد اعتراض جدی وزیر بهداشت قرار می گیرد.

وی تصریح کرد : رییس جمهور اعلام کردند 23 فروردین استانها و 30 فروردین در تهران فضای کسب و کار در حوزه تولید فعال شوند، ایراد اساسی این است که چرا 23 فروردین؟ چرا 22 نباشد و یا چرا 31 فروردین 31 اردیبهشت نیست؟ اگر بنا است دستگاه متولی مربوطه که وزارت بهداشت است در این مورد تصمیم بگیرد، باید این نهاد در تعامل با سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای بین المللی بگوید ما در مواجه با بحران کرونا در چه مرحله ای هستیم؟ آیا در مرحله آغازین و جنییی هستیم یا در سطح میانی و یا اینکه به پیک رسیدیم و اساسا دوره مدیرت بحران کرونا از منظر مدیریت بهداشت و درمان چه زمانی است؟ رسولی تصریح کرد: کشوری مثل روسیه که کاملا کشوری کمونیستی است واقتدارگرا اراده شود یک ماه کل فعالیتها را تعطیل میکند و همه پروازها را را لغو می کند، حتما آقای پوتین هم مثل آقای روحانی نسبت به امر اقتصاد دغدغه دارد ولی این کار را انجام می دهد.

وی ادامه داد: معتقدم این اظهار نظر دکتر روحانی متاثر از این دو عامل است که گفتم.

خطای استراتژیک اولیه تقسیم مدیریت بحران است یعنی به جای وزیر کشور که رییس سازمان مدیریت بحران است وزارت بهدشات متولی می شود.

در صورتی که وزارت کشور دستگاهی حاکمیتی است و وزیرش جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است و از سویی فرامینش در ناجا مطاع است، سپاه هم موظف است به حرفش گوش کند، دستگاه های قضایی و نظامی ودستگاه های بخشی هم به تبع آن موظف به رعایت دستوراتش هستند.

ما که استاندار بودیم در چنین مواقعی حسب اختیارات یکنفر تصمیم می گرفت و بقیه باید اجرا می کردند.

این تعدد و تکثر مراجع تصمیم گیری بر خلاف اصول و مبانی مدیریت بحران است و باید چرخه تصمیم گیری کوتاه، گویا ،سریع، شفاف و واحد باشد و امروز این چرخه دچار اشکال شده است.

مدیریت بحران یعنی انتخاب بین بد و بدتر وی با تاکید بر اینکه پراکنده گویی ها نزاع بین بخشی بین باورمندان به توسعه اقتصادی و در اولویت دوم قرار گرفتن سلامت جامعه و از سوی دیگر نگاه جامعه پزشکی کشور مبنی ارجح بودن سلامت جامعه است، تصریح کرد: به نظر من این خوش بینانه است که فکر کنیم در آن واحد بین دو امر متناقض می توانیم همگرایی ایجاد کنیم و هم زمان آنها مدیریت کنیم که این دیگر اسمش بحران نیست.

مدیریت بحران زمانی است که شما بین بد و بدتر ، بدتر و بدترین، بدترین و افتضاح هزینه و فایده کنید و تصمیم شجاعانه بگیرید و پشت آن هم بیاستید.

مثل اینکه در سیل مدیریت بحران تصمیم میگیرد که یک شهر زیر آب برود و مردم خانه هایشان را خالی کنند آنها عاقلانه تصممیم می گیرند.

چون اگر این اتفاق نیفتد یک عرصه چندین برابری زیر آب میرود .

بنابراین بین زیان اندک، متوسط و هنگفت، عقل مدیریتی اقتضا می کند که شما به گونه ای مدیریت کنید که کمترین هزینه را داشته باشد و زودتر اوضاع جامعه بحران زده به حالت عادی برگردد.

نقطه نظرات آقای رییس جمهور هر هفته با هفته قبل در تعارض است رسولی تصریح کرد: به نظر من نقطه نظرات آقای رییس جمهور با کمال تاسف هر هفته با هفته قبل در تعارض است.

ایشان قبلا فرمودند شنبه مسئله تمام است من از شما می پرسم آیا واقعا شنبه مسئله تمام شد؟ یک وقت یک وزیر بخشی حرفی می زند دیگران رد می کنند، ولی یک زمانی نفر دوم کشور چنین گذاره ناصحیحی را در مقابل افکار عمومی می گذارد .

فرض کنید زمانی که مثلا بحران کرونا خاتمه می یابد یک شنبه ای را که وعده دهند ولو اینکه در آینده درست و صحیح فرمایش کنند، آیا اعتباری و اعتمادی برای حرف های ایشان هست؟ به عنوان کسی که تجربه کار کارشناسی دارم عرض کنم که مدیریت بحران سبک و سیاق خاص خود را دارد و به دلایلی که گفتم این اصول مخدوش شده است.

وی ادامه داد: در کنار آقای رییس جمهور که فرمودند روز شنبه مسئله حل است، رییس ستاد کل نیروی نیروهای مسلح فرمودند ما ظرف 48 ساعت آینده شهر را خلوت می کنیم.

در جلسه اخیر شورای شهر آقای شهردار گزارش دادند حسب اطلاعاتی که ما داریم 16 فروردین حتی کسانی قاعدتا نباید می آمدند سرکار در خیابان ها بودند و با رصد میزان رفت و آمدها می توان نسبت دستور ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی را با میزان حضور مردم ببینیم.

وی ادامه داد: امروز به جای اینکه لحظه به لحظه مثل کانادا و فرانسه و انگلیس رییس جمهور و شهردار پایتخت با مردم صحبت کنند، هرکسی از موضع خودش صحبت می کند و یک رویه واحد و انسجام واحدی نیست.

امیدوار هستم الان که داریم به مدت زمان دوماهه این بحران نزدیک می شویم مسئولین ارشد کشور راه بد رفته را برگردند وتصمیم صحیح بگیرند.


کلید واژه ها: مدیریت بحران - مدیریت - بحران - اصلاح طلب - استانداری سیستان و بلوچستان - کرونا - بهداشت - شورای هماهنگی اصلاح طلبان - وزیر بهداشت - خلاف قانون - رییس جمهور - استانداری - راهبری - سیستان و بلوچستان - اصلاح - روایت - قانون - واگذاری - شورای شهر تهران - آقای رییس جمهور - شورای هماهنگی - دستگاه - خراسان - روحانی - سازمان بحران - وزارت بهداشت - اصلاح طلبان - جمهور - شورای - حسن روحانی

آخرین اخبار سرویس:
خشم دختر ترامپ از لغو برنامه سخنرانی مجازی در دانشگاه کانزاس

کشتن 10 هزار راسو از ترس کرونا در هلند

وزرای کشور و اطلاعات مهمان مجلسی ها می شوند

مهدهای کودک از 24 خرداد باز می شود

نشست مجازی «تبارشناسی نقد ادبی ایدئولوژیک در ایران معاصر» برگزار می شود

استخدام شرکت بین المللی پیشگامان حساب

خروج پادگان ها از شهرها جزو سیاست های قطعی کشور است

امام خمینی(ره) در ابعاد سیاسی و عرفانی، انسان کاملی بود

مراسم تبدیل پادگان 06 تهران به بوستان ارتش

استخدام بیمه ایران

موافقت با انتخاب زمانی نیا بعنوان نماینده ایران در اوپک

مسئولان و مردم استان فارس برای تکمیل زائرسرای مشهد پای کار باشند

پزشکیان: روند اجرای بزرگراه تبریز - سهند مناسب است

چمران:امید به مذاکره در صورت بازگشت ترامپ به برجام، امید واهی است

حفظ کرامت انسانی زندانیان فرایند پذیرش قانون را تسهیل می کند

حضور زمانی نیا در اوپک قانونی شد

ویژگی حاکمان خدمتگزار از منظر نهج البلاغه / نتایج حکومت اموی در بیان امیرالمومنین(ع)

یک سوم محوطه فضای سبز جامعه الزهرا(س) طعمه حریق شد

«فواد محمد حسین بکی» وزیر خارجه عراق شد

آمریکا شکایت خود علیه بانکدار ایرانی را پس گرفت

ضرورت شایسته سالاری در انتخابات و انتصابات

آغاز به کار صد و هفتاد و نهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک

نگهداری کودکان معارض قانون، برای اصلاح و تربیت است

استخدام خانم با تحصیلات کارشناسی گردشگری در کیش

مشارکت 306 میلیارد تومانی برای تکمیل مسکن خانوارهای دارای دو عضو معلول

جوانان موتور محرک کشور هستند/ معتقد به پیرستیزی نیستیم

آزادسازی حریم و بستر رودخانه آبعلی+عکس

قرنطینه مددجویان اصلاح و تربیت پس از اتمام مرخصی کرونایی

استخدام ناظر نقشه بردار با سابقه در مهندسین مشاور راهسازی

عروسی سنتی در کلات نادری +تصاویر

فرهنگ دفاع مقدس به نهاد خانواده منتقل شود

هادی العامری رییس ائتلاف فتح عراق استعفای خود را به پارلمان تقدیم کرد

نماز جمعه در شهرهای با وضعیت سفید و زرد اقامه می شود

استخدام مراقب و مربی جهت مهدکودک امام علی در اصفهان

رزمایش همدلی و مواسات در مهریز

هرآنچه برای رفع مشکلات مردم سیستان و بلوچستان از آستان قدس رضوی ساخته باشد دریغ نخواهیم کرد

زنگنه از نشست 179 اوپک گفت

مدیر تکیه زدن بر صندلی های خالی/ سعید اوحدی با چه سابقه ای رییس سازمان بنیاد شهید می شود؟

نشست کتاب خوان آنلاین با محوریت امام روح الله در قم برگزار شد

زمانی نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک شد

17 خرداد سالروز شهادت 72 غیرنظامی سند حقانیت مردم ملکشاهی است

آیا مهران مدیری نظراتی را می خواند که مردم زیرپست های این برنامه نوشته اند؟

جزییات ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات 21 متهم کلان ارزی

تاکید استاندار قزوین بر تشکیل کمیته ای برای تشویق به فرزند آوری

مدیر جدید روابط عمومی میراث فرهنگی استان فارس منصوب شد

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک مشخص شد

‍ بازدید فرماندار شهرستان چرداول از حوزه های برگزاری امتحانات نهایی

رزن در آستانه خروج از وضعیت سفید کرونا و ورود به وضعیت زرد است

آیا مهران مدیری نظراتی را می خواند که مردم زیرپست های این برنامه نوشته اند؟

آغاز فعالیت مجدد جنگ ها و کنسرت ها در جزیره کیش

تحول خواهی انقلابی

مشکل واگذاری زمین مدرسه علمیه فاطمیه(س) اشکذر بررسی شد

تشکر از ریاست محترم قوه قضاییه جهت احقاق حق گروه صنعتی سدید

بررسی لوایح معوق در شورای مدیران کل پارلمانی

خشم دختر ترامپ از لغو برنامه سخنرانی مجازی در دانشگاه کانزاس

وزرای کشور و اطلاعات مهمان مجلسی ها می شوند

فعالیت ستاد اجرایی فرمان امام در 350 روستای خراسان رضوی

تیزر پذیرش مدرسه علمیه صاحب الزمان(ع) مرند

نشست مجازی «تبارشناسی نقد ادبی ایدئولوژیک در ایران معاصر» برگزار می شود

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل طرف خارجی می دهیم

اقامه نماز جمعه از ابتدای تیر ماه در تمامی شهرها و مناطق استان/ فعالیت مجدد کنسرت های موسیقی و سینماها با ظرفیت 50 درصدی

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری خانم در یک شرکت معتبر در البرز

نگهداری کودکان زیر 18 سال در زندان با قانون معارض است

با ماجرای هواپیمای اوکراینی برخورد سیاسی نشود

ضرورت رفع معضل پسماند در مازندران

تخت های آی سی یو بیمارستان های بندرعباس پر شده است

پیشنهاد علی شمخانی برای اصلاح اقتصاد کشور

رییس فراکسیون محیط زیست انتخاب شد

مدیران در فرصت باقی مانده به جذب اعتبارات اقدام کنند

از بی خانمانی تا تبعیض

جزییات تازه در خصوص پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

هرگونه خبر دستگیری یا آزادی عاملان آتش سوزی خاییز تکذیب شد

موافقت نماینده تالشات با شفافیت آرا

اجرای 400 نیروگاه خورشیدی در استان کرمان

اصل محوری نگهداری کودکان زیر 18 سال معارض قانون، مقوله اصلاح و تربیت است

توصیه های آل هاشم به اعضای اتاق بازرگانی تبریز/ تغییر الگوی مصرف به نفع تولید داخلی

پرچم عزا بر گنبد حرم سیدالکریم برافراشته شد

ریحانه پارسا به حاشیه ها واکنش نشان داد/ از ماجرای ممنوع التصویری تا شایعه بچه پولدار بودن

نماینده تهران: از حقوق معلم،دانشجو کوتاه نخواهیم آمد

استخدام کارمند صدور بیمه نامه مجرب خانم در نمایندگی بیمه ایران

علی مطهری: مذاکره با قاتل سردار سلیمانی بی معنی است

مجلس یازدهم؛ عامل وحدت و همگرایی

سالگرد حمله تروریستی داعش به ایران +عکس

رزن در آستانه خروج از وضعیت سفید کرونا و ورود به وضعیت زرد است

موافقت با انتخاب زمانی نیا بعنوان نماینده ایران در اوپک

ائتلاف الفتح دلیل استعفای هادی العامری را اعلام کرد

راهکار های شمخانی برای اصلاح اقتصاد /حیاتی: از صدا و سیما گفتند فعلا نیایید / نظر وزیر اسبق اطلاعات در مورد داماد جنجالی / مجلس یازدهم، پایان طیف سنتی است؟

معصومی نژاد - بالا آمدن سطح آب در ونیز

ایجاد توازن بین منافع ایران و اوپک با دیپلماسی کاظم پور

افتتاح بوستان شهدای ارتش در هفته دفاع مقدس

چرایی پذیرش استعفای رییس بنیاد شهید

کناره گیری هادی العامری از نمایندگی پارلمان عراق

انتقال تجربیات مرمت نسخه های خطی به کتابخانه های ملی لبنان

آیا گوینده معروف صداوسیما از کار معلق شده؟

تعیین تکلیف طرح های خودگردان اولویت دار

آیت الله اعرافی درگذشت مبلغ جهادی خوزستانی را تسلیت گفت

استقرار دیده بان در نقاط مستعد آتش سوزی قزوین

سلفی سانیا سالاری با جوش روی صورتش+عکس

حوزه هنر به حمایت های اقتصادی مسئولان نیاز دارد

استخدام سرپرست فروش در سوپرمارکت آنلاین هایپرترولی در تهران

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت

حمله تند یک اصلاح طلب به حسن روحانی درباره مدیریت کرونا/ روایت بگو و مگوی رییس جمهور و وزیر بهداشت