مطالب مرتبط:
حماس از جامعه جهانی درخواست کمک پزشکی کرد
حماس از جامعه جهانی درخواست کمک پزشکی کرد
تقویم جدید فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
این استقلالی کمک به پرسپولیس را تکذیب کرد؛اگر سند دارید منتشر کنید!
این استقلالی کمک به پرسپولیس را تکذیب کرد؛اگر سند دارید منتشر کنید!
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:302020-04-07سياسي

کمک های جهانی را بپذیریم


باید کمک های جهانی را بپذیریم، کمک های انسان دوستانه میتواند دشمنی ها را به دوستی تبدیل کند.

مفاهمه و گفتگو، می تواند بستر دوستی مسالمت آمیز و زمینه توسعه همکاری های فزاینده بین المللی را فراهم نماید.

- غلامرضا انصاری عضوشورای چهارم شهر تهران، مجلس چهارم و رییس اسبق سازمان بهزیستی کل کشور در گفتگو با خبرنگار مستقل آنلاین به تحلیل شرایط کنونی نظام سلامت کشور پرداخت.

با هم این گفت و شنود را می خوانیم: اصلی ترین وظیفه حکومت ها در شرایط پاندمی چیست؟ بیماری کرونا به یک بیماری همه گیری جهانی (پاندمی) تبدیل شده و هنوز جهان به داروی درمان بیماری دسترسی ندارد، تاکنون واکسن موثری نیز برای این بیماری کشنده کشف یا معرفی نشده است.

این مسئله به یک چالش بزرگ و یک بحران بین المللی تبدیل شده و شرایط بسیار وخیم و فاجعه باری را برای 120 کشورِ درگیر به وجود آورده است.

باید توجه نمود که وظیفه حکومت در شرایط پاندومی مدیریت مقتدرانه و قاطعانه بحران است.

مثلا در قالب تشکیل ستادی توانمند باید ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بحران را مدیریت کند.

از همان روزهای اول که وزارت بهداشت به عنوان مسئول اصلی این کار مشخص شد، نظر من این بود که مدیریت مسئله با توجه به سطح بحران، امکانات و اقداماتی فراتر از یک وزارت خانه نیاز دارد.

باید هماهنگی بین بخشی و فرابخشی و بین المللی انجام شود زیرا نهادی قوی تر از وزارتخانه برای این امر مهم لازم است.

در چنین شرایطی باید رییس جمهور یا معاون اول وی به عنوان رییس ستاد مقابله با کرونا ایفای نقش نماید، تا در بخش های داخلی و بین المللی با حضور مقتدرانه، فعالیت های بین بخشی را سامان دهد.

آیا دولت ایران توانسته در حد استانداردهای جهانی وظایف خود را انجام دهد؟ در مقطع کنونی در برخی عرصه ها قاطعیت کمتری را شاهدیم.

در شرایطی که جان انسان ها در معرض خطر قرار گرفته و برای حفظ جان شهروندان باید تمامی ظرفیت های مادی و معنوی کشور به کار گرفته شود، متاسفانه قرنطینه هم که بارها مورد تاکید متخصصین و صاحب نظران بوده، جدی گرفته نشد و در اولین شهرهای آلوده نیز کنترل تردد انجام نگرفت.

بحران شیوع همه گیر کرونا در ایران تاکنون سطحی از بسیج منابع عمومی و اجتماعی و ظهور ظرفیت ها و توانمندی های جدید را در عرصه مدنی، حکمرانی و جامعه به وجود آورده که در تاریخ معاصر ایران در طول چند دهه گذشته بی سابقه بوده است.

اما ضعف های حکمرانی و ضعف های دستگاه های اجرایی آن قدر بی شمار است کهتوجه ناظران، متخصصان و صاحبنظران را به کاستی های پرهزینه این بیماری جلب نموده و سرعت تغییرات در حدیست که بسیاری از دستاوردها کمتر دیده می شود.

علی رغم تعلل و سستی به وجود آمده در ابتدای بحران و عدم اعلام ورود اپیدمی به کشور که ناشی از بی توجهی به جایگاه مدیریت تخصصی و علمی و تقدم مصالح سیاسی و اجتماعی می باشد، ولی گذشته از این نکته ی منفی، در مقابل نکات قابل توجهی از همبستگی اجتماعی را در ماه های اخیر شاهد بودیم.

عملکرد مردم در قیاس با کشورهای دیگر را چگونه ارزیابی می کنید؟ در طول 15 روز تعطیلات نوروزی نسبتاً حضور کمرنگ مردم را در خیابان ها شاهد بودیم.

بحث فاصله گذاری اجتماعی خوب رعایت شد.

ولی متاسفانه شنبه شانزدهم فروردین ماه بعد از تعطیلات نوروزی، شاهد لجام گسیختگی بودیم که در شهر تهران ترددهای گسترده ای اتفاق افتاد.

رییس جمهور محترم اشاره فرمودند که فعالیت های اقتصادی باید از بیستم فروردین ماه از سر گرفته شود، درحالیکه بی توجهی به نظر متخصصان پزشکی می تواند خسارت هولناکی را به دنبال داشته باشد.

امروز جامعه پزشکی و تمامی رده های کادر پزشکی از جان و دل مایه گذاشته و ایثارگرانه در طول دو ماه اخیر زندگی اجتماعی و خانوادگی خود را دچار چالش کردند تا صادقانه در خدمت بیماران باشند.

جلوه های مثبت مدیریت دولت در 45 روز گذشته را ذکر نمایید؟ می توان گفت اقدامات مثبتی هم انجام شده، مثل بستن حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حرم امام رضا (علیه السلام) و تعطیلی نمازهای جمعه و همراهی مراجع معظم تقلید برای همراهی و همگامی با دست اندرکاران نظام بهداشت و درمان از نکات مثبتی بود که توسط وزارت بهداشت در دو ماه گذشته انجام گردید.

شرایط اپیدمی در دو ماه آینده را چطور پیش بینی می کنید؟ چنانچه اتفاقات روزهای اخیر تکرار شود این نگرانی را به وجود می آورد که ما شاهد انتشار ویروس کرونا در روزهای آتی هفته های آینده به شکل فزاینده ای باشیم.

پیک صعودی شیوع کرونا می تواند تلفات جبران ناپذیری را به جمعیت کشور وارد نماید.

نکته بعدی اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت در مقایسه با آمار و اطلاعات بین المللی منتشر شده، در کشور چین به عنوان اولین کشور درگیر بیماری کرونا 2/5 نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت مبتلا گردیده، درحالیکه این رقم در کشور ما حدود 38 نفر در یک میلیون نفر درگیر بیماری شده اند.

وقتی ما مردم را دعوت می کنیم که در خانه بمانند ولی بانک ها، ادارات و مراکز تجاری باز و رفت و آمدها برقرار باشند، کنترل بحران سخت تر می شود.

به علاوه، تامین هزینه های درمانی که مردم آن را از جیب خود پرداخت می کنند و نیازهایی که برای دوران قرنطینه برای جامعه و خصوصا افرادناتوان و کم درآمد وجود دارد، باید به صورت جدی مدنظر ستاد ملی کرونا قرار بگیرد.

ارزیابی شما از دوران پسا کرونا چیست؟ کرونا به هر صورت در یک بازه زمانی خاصی تمام خواهد شد ولی تبعات اجتماعی آن تا مدت های طولانی گریبان کشور را خواهد گرفت.

با توجه به بحرانی که ما بعد از فروکش کردن اپیدمی کرونا خواهیم داشت، لازم است مدیریت واحد اجتماعی را در ساختار دولت ایجاد کنیم که مدیریت منسجم بتواند بر کشور حکمفرما شود.

اعتماد افکار عمومی به حاکمیت و دولت چگونه در این کارزار محقق می شود؟ اقتدار در دستگاه حاکم، وابسته به اعتماد ملی است.

اما متاسفانه در بحران هایی که در سال 98 داشتیم چه بحث سیل، اعتراضات آبان ماه و شرکت حداقلی درانتخابات اسفندماه، متاسفانه اعتماد عمومی دچار خدشه جدی شده و یکی از کارهایی که حتی می تواند ما را در کوتاه مدت در فائق آمدن به بحران کرونا کمک کند بحث اعتماد مجدد جامعه به حاکمیت است.

در شرایط جاری، در بخش سیاسی حاکمیت و به صورت جدی در کنار فعالیت هایی که ستاد ملی انجام می دهد، باید بازسازی اعتماد عمومی در دستور کار قرار گیرد.

متاسفانه همین الان که باید رسانه ملی در بعد اعتماد سازی فعال تر عمل نماید، عملا ناکارآمد است.

زمانی که درگیر این بحران هستیم باید تلاش کنیم ببینیم چگونه می شود این اعتماد را به وجود آورد، چون اگر اعتماد بازسازی شود اقتدار و توانمندی به دولت بازخواهدگشت .

اعتماد بر دو پایه ساخته می شود، در قدم نخست مردم باید باور کنند که دولت از نظرات متخصصان استفاده می کند و توانمندی لازم برای حل مشکلات را دارد.

به هر میزانی که ما پایگاه و منزلت اجتماعی نظام را در جامعه افزایش دهیم شاهد ترمیم گسست مردم و حاکمیت خواهیم بود.

به نظر شما دریافت کمک های بین المللی تا چه میزان می تواند به ما در شکست کرونا کمک کند؟ پیش از این استمداد از نهادهای بین المللی و همکاری های انسان دوستانه بخشی از دشمنی ها را تبدیل به دوستی نمود.

مفاهمه و گفتگو، پرهیز از تنش های معمول جهان سیاست می تواند بستر دوستی مسالمت آمیز و زمینه توسعه همکاری های فزاینده بین المللی را فراهم نماید.

با کشیدن دیوار دور کشور خودمان نمی توان به مشکلات انبوه یک اپیدمی ویرانگر فائق آمد.

در چنین شرایطی ما با استقبال از همکاری مجامع بین المللی و کمک های انسان دوستانه جوامع بشری نهایت استفاده را خواهیم برد.

راهکار شما به عنوان نماینده سابق مجلس و رییس اسبق سازمان بهزیستی کشور برای متولیان نظام سلامت چیست؟ در یکی دو ماه آینده اگر اجازه بدهیم که ستادملی مقابله با کرونا، از توان تخصصی صاحب نظران استفاده نماید و تابع تصمیمات علمی با استانداردهای جهانی باشد، افق آینده تا حدودی روشن خواهد بود.

این اجازه را باید به ستاد ملی مبارزه با کرونا بدهیم تا قاطعانه فاصله گذاری اجتماعی را اجرا نماید.

اگر در بحران کنونی، فعالیت های اقتصادی و اداری کشور را به صورت جدی تعطیل کنیم و در خانه بمانیم، میتوان امید داشت که تا یکی دو ماه آینده بتوانیم به مهار این ویروس مهلک دسترسی یابیم.


کلید واژه ها: بیماری - سازمان بهزیستی کل کشور - شرایط - بین المللی - جهان - جهانی - نظام سلامت کشور - غلامرضا انصاری - سازمان بهزیستی - کشور - درمان بیماری - بیماری کرونا - دوستی - حکومت - چهارم - گفتگو - وظیفه - نظام سلامت - همه گیری - غلامرضا - خبرنگار - بهزیستی - دوستانه - دسترسی - آنلاین - سازمان - همکاری - انصاری - معرفی - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران به غنی سازی اورانیوم بالاتر از درصد مجاز برجام ادامه می دهد

کمیسیون بهداشت مجلس باید در راس نظام سلامت باشد

امام خمینی (ره) هدیه ای الهی برای جهان اسلام و احیاگر معنویت در ادیان بود

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 17 خرداد 99

تأکید روحانی بر برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا

زرین دشت دومین شهر متقاضی استقرار مراکز مثبت زندگی در فارس

حاشیه سازیِ وزیر احمدی نژاد برای ظریف

روایت وزیر اطلاعات خاتمی از قتل های زنجیره ای

نخستین واحد مسکونی در منطقه زلزله زده قطور خوی افتتاح شد

حساب های قوه قضاییه شفاف سازی شد

جزییات سهام شرکت های موجود در سبد سهام عدالت

زمینه نقش آفرینی فعالان صنایع دستی در تحقق«جهش تولید» فراهم شود

تأکید روحانی بر برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا

جاماندگان سهام عدالت، گوش به زنگ باشند

دادستان کهگیلویه و بویراحمد: خبر آزاد شدن با وثیقه عاملان آتش سوزی خاییز کذب محض است

روحانی خطاب به وزیر علوم: برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را ارائه کنید

سردار آزمون در کنار پدر و مادرش+عکس

شمخانی: هیچ مذاکره ای با آمریکا انجام نخواهد شد

گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت های راستی آزمایی حکایت دارد

مهلت انتخاب مدیریت مستقیم سهام عدالت تا 29 خردادماه تمدید شد

تأکید روحانی بر برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا

دور انداختن ماسک

مؤسسات خیریه مشمول مالیات بر درآمد می شوند

50 هزار فلسطینی در نماز جمعه مسجدالاقصی حضور یافتند

امکان انتخاب روش مستقیم سهام عدالت تا 29 خرداد تمدید شد

گفت وگوی روحانی با نمکی در باره بازگشایی حرم ها و آموزشگاه ها

توزیع غذای گرم در سمنان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 17 خرداد 99

نخستین واحد مسکونی در منطقه زلزله زده قطور خوی افتتاح شد

گوشه ای از جهاد آبی سپاه در غیزانیه

روحانی: اطلاع رسانی جایگزین هشدارهای کرونایی شود

پذیرش حوزه مشکات با رویکرد تربیت طلاب تراز انقلاب

لزوم توجه بیشتر به ظرفیت سمن ها در آتش سوزی ها/ با مضنونین در آتش سوزی ها برخورد شود

انتقاد روسیه از انتشار سریع گزارش محرمانه آژانس اتمی در رسانه های غربی

دستورالعمل های بهداشتی لازم برای بازگشت فعالان گردشگری و صنایع دستی به چرخه فعالیت تهیه شود

دستورات رییس جمهور درباره وضعیت دانشگاه ها

نشست مشترک شورای ائتلاف مازندران در بابلسر برگزار شد

امکان انتخاب روش مستقیم سهام عدالت تا 29 خرداد تمدید شد

روحانی: برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را ارائه کنید

نکات بهداشتی در حوزه های امتحانات نهایی رعایت می شود

افزایش ذخایر اورانیوم 4.5 درصدی ایران به بیش از 1300 کیلوگرم

آیت الله علم الهدی: کار آمریکا قطع نفس ملت هاست

واکنش ظریف به تازه ترین اظهارات ترامپ درباره توافق با ایران

مجلس کجاست و اولویت هایش چیست؟

شمخانی: تبادل زندانیان، نتیجه مذاکره نبوده است / دری نجف آبادی: لوایح باقی مانده FATF از دستور کار مجمع خارج شده است

روحانی: برنامه ریزی برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را ارائه کنید

افزایش ذخایر اورانیوم 4.5 درصدی ایران به بیش از 1300 کیلوگرم

آقای نماینده! اینجا جمهوری اسلامی است نه نظام فدرالی

انتقاد از غرض ورزی ها در آتش سوزی خاییز/مصاحبه ها و اظهار نظرهایی که دردسرساز شد

در ازدواج، اصل قضیه محبّت است

گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت های راستی آزمایی حکایت دارد

زالی: در امتحانات حضوری تجدیدنظر شود

انتشار گزارش فصلی اژانس انرژی اتمی

تبریک تولد عاشقانه به همسر با جملات احساسی و بسیار زیبا

گفت وگوی روحانی با نمکی همزمان با اوج دوباره کرونا در کشور

اطلاع رسانی هدفمند جایگزین هشدارهای یکسویه شود

نشست ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد

دستورات مهم رییس جمهور درباره وضعیت آموزشی دانشگاه ها /تهیه دستورالعمل های بهداشتی برای بازگشت فعالان گردشگری به چرخه فعالیت

اعلام آمادگی آموزش و پرورش یزد برای برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم

از قتل های زنجیره ای تا انتخابات 88 به روایت دری نجف آبادی

حضور 5 دانشگاه ایران در میان 100 دانشگاه برتر آسیا

پیام دختر بنیانگذار انقلاب اسلامی به وبینار «خانواده در اندیشه امام خمینی(ره)»

بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محکومیت سوءاستفاده ترامپ از کتاب مقدس

دستورات مهم رییس جمهور درباره وضعیت آموزشی دانشگاه ها /تهیه دستورالعمل های بهداشتی برای بازگشت فعالان گردشگری به چرخه فعالیت

برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید

افزایش ذخایر اورانیوم 4.5 درصدی ایران به بیش از 1300 کیلوگرم

با وجود هشدارهای کرونایی مردم ازمسافرت صرف نظر نکردن

بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محکومیت سوءاستفاده ترامپ از کتاب مقدس

انتقاد روسیه از انتشار سریع گزارش آژانس اتمی در رسانه های غربی

دستور روحانی به وزیر علوم: نظام آموزشی را با وضعت کرونا سازگار کنید

پیشنهاد میرسلیم برای جلوگیری از انحراف در مجلس

انتقاد روسیه از انتشار زودهنگام گزارش آژانس اتمی در رسانه های غربی

اشاره دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان به همکاری علمی با کوبا

برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید

گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت های راستی آزمایی حکایت دارد

شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره ای هم در آینده انجام نمی شود

برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید

مهلت آزادسازی سهام عدالت تمدید شد

علم الهدی: با آمدن زائرین و مسافرت مردم به مشهد خسارت های اقتصادی کرونا جبران می شود

مهلت انتخاب مدیریت سهام عدالت تمدید شد

طرح آزمایشی ترافیک در تهران از فردا اجرایی می شود

توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

ائمه خزانه ‏داران خداوند در آسمان و زمین/جایگاه و منزلت علمی ائمه

مکتب امام ما را از نسخه های غربی عبور داد

برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با «کرونا» تهیه شود

الون ماسک خواهان تجزیه آمازون شد

غریب آبادی: گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت های راستی آزمایی حکایت دارد

روحانی: اطلاع رسانی هدفمند باید جایگزین هشدارهای یکسویه شود

انتخاب حضرت امام خامنه ای دشمنان را مأیوس و ملت اسلامی را خشنود کرد

مهلت انتخاب روش مستقیم سهام عدالت تا 29خرداد تمدید شد

بزرگ ترین منبع انتشار کروناویروس شناسایی شد

غریب آبادی: گزارش جدید آژانس از تداوم فعالیت های راستی آزمایی حکایت دارد

توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

اطلاع رسانی هدفمند باید جایگزین هشدار های کرونا شود

مهلت آزاد سازی سهام عدالت دوباره تمدید شد

برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید

کمیسیون بهداشت مجلس را به راس سیاست گذاری نظام سلامت باز می گردانیم

توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

گفت و گوی روحانی با نمکی درباره بازگشایی حرم های مطهر و نماز جمعه

روحانی: برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا تهیه و ارائه شود

کمک های جهانی را بپذیریم

کمک های جهانی را بپذیریم