مطالب مرتبط:
حماس از جامعه جهانی درخواست کمک پزشکی کرد
حماس از جامعه جهانی درخواست کمک پزشکی کرد
تقویم جدید فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
این استقلالی کمک به پرسپولیس را تکذیب کرد؛اگر سند دارید منتشر کنید!
این استقلالی کمک به پرسپولیس را تکذیب کرد؛اگر سند دارید منتشر کنید!
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:302020-04-07سياسي

کمک های جهانی را بپذیریم


باید کمک های جهانی را بپذیریم، کمک های انسان دوستانه میتواند دشمنی ها را به دوستی تبدیل کند.

مفاهمه و گفتگو، می تواند بستر دوستی مسالمت آمیز و زمینه توسعه همکاری های فزاینده بین المللی را فراهم نماید.

- غلامرضا انصاری عضوشورای چهارم شهر تهران، مجلس چهارم و رییس اسبق سازمان بهزیستی کل کشور در گفتگو با خبرنگار مستقل آنلاین به تحلیل شرایط کنونی نظام سلامت کشور پرداخت.

با هم این گفت و شنود را می خوانیم: اصلی ترین وظیفه حکومت ها در شرایط پاندمی چیست؟ بیماری کرونا به یک بیماری همه گیری جهانی (پاندمی) تبدیل شده و هنوز جهان به داروی درمان بیماری دسترسی ندارد، تاکنون واکسن موثری نیز برای این بیماری کشنده کشف یا معرفی نشده است.

این مسئله به یک چالش بزرگ و یک بحران بین المللی تبدیل شده و شرایط بسیار وخیم و فاجعه باری را برای 120 کشورِ درگیر به وجود آورده است.

باید توجه نمود که وظیفه حکومت در شرایط پاندومی مدیریت مقتدرانه و قاطعانه بحران است.

مثلا در قالب تشکیل ستادی توانمند باید ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بحران را مدیریت کند.

از همان روزهای اول که وزارت بهداشت به عنوان مسئول اصلی این کار مشخص شد، نظر من این بود که مدیریت مسئله با توجه به سطح بحران، امکانات و اقداماتی فراتر از یک وزارت خانه نیاز دارد.

باید هماهنگی بین بخشی و فرابخشی و بین المللی انجام شود زیرا نهادی قوی تر از وزارتخانه برای این امر مهم لازم است.

در چنین شرایطی باید رییس جمهور یا معاون اول وی به عنوان رییس ستاد مقابله با کرونا ایفای نقش نماید، تا در بخش های داخلی و بین المللی با حضور مقتدرانه، فعالیت های بین بخشی را سامان دهد.

آیا دولت ایران توانسته در حد استانداردهای جهانی وظایف خود را انجام دهد؟ در مقطع کنونی در برخی عرصه ها قاطعیت کمتری را شاهدیم.

در شرایطی که جان انسان ها در معرض خطر قرار گرفته و برای حفظ جان شهروندان باید تمامی ظرفیت های مادی و معنوی کشور به کار گرفته شود، متاسفانه قرنطینه هم که بارها مورد تاکید متخصصین و صاحب نظران بوده، جدی گرفته نشد و در اولین شهرهای آلوده نیز کنترل تردد انجام نگرفت.

بحران شیوع همه گیر کرونا در ایران تاکنون سطحی از بسیج منابع عمومی و اجتماعی و ظهور ظرفیت ها و توانمندی های جدید را در عرصه مدنی، حکمرانی و جامعه به وجود آورده که در تاریخ معاصر ایران در طول چند دهه گذشته بی سابقه بوده است.

اما ضعف های حکمرانی و ضعف های دستگاه های اجرایی آن قدر بی شمار است کهتوجه ناظران، متخصصان و صاحبنظران را به کاستی های پرهزینه این بیماری جلب نموده و سرعت تغییرات در حدیست که بسیاری از دستاوردها کمتر دیده می شود.

علی رغم تعلل و سستی به وجود آمده در ابتدای بحران و عدم اعلام ورود اپیدمی به کشور که ناشی از بی توجهی به جایگاه مدیریت تخصصی و علمی و تقدم مصالح سیاسی و اجتماعی می باشد، ولی گذشته از این نکته ی منفی، در مقابل نکات قابل توجهی از همبستگی اجتماعی را در ماه های اخیر شاهد بودیم.

عملکرد مردم در قیاس با کشورهای دیگر را چگونه ارزیابی می کنید؟ در طول 15 روز تعطیلات نوروزی نسبتاً حضور کمرنگ مردم را در خیابان ها شاهد بودیم.

بحث فاصله گذاری اجتماعی خوب رعایت شد.

ولی متاسفانه شنبه شانزدهم فروردین ماه بعد از تعطیلات نوروزی، شاهد لجام گسیختگی بودیم که در شهر تهران ترددهای گسترده ای اتفاق افتاد.

رییس جمهور محترم اشاره فرمودند که فعالیت های اقتصادی باید از بیستم فروردین ماه از سر گرفته شود، درحالیکه بی توجهی به نظر متخصصان پزشکی می تواند خسارت هولناکی را به دنبال داشته باشد.

امروز جامعه پزشکی و تمامی رده های کادر پزشکی از جان و دل مایه گذاشته و ایثارگرانه در طول دو ماه اخیر زندگی اجتماعی و خانوادگی خود را دچار چالش کردند تا صادقانه در خدمت بیماران باشند.

جلوه های مثبت مدیریت دولت در 45 روز گذشته را ذکر نمایید؟ می توان گفت اقدامات مثبتی هم انجام شده، مثل بستن حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حرم امام رضا (علیه السلام) و تعطیلی نمازهای جمعه و همراهی مراجع معظم تقلید برای همراهی و همگامی با دست اندرکاران نظام بهداشت و درمان از نکات مثبتی بود که توسط وزارت بهداشت در دو ماه گذشته انجام گردید.

شرایط اپیدمی در دو ماه آینده را چطور پیش بینی می کنید؟ چنانچه اتفاقات روزهای اخیر تکرار شود این نگرانی را به وجود می آورد که ما شاهد انتشار ویروس کرونا در روزهای آتی هفته های آینده به شکل فزاینده ای باشیم.

پیک صعودی شیوع کرونا می تواند تلفات جبران ناپذیری را به جمعیت کشور وارد نماید.

نکته بعدی اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت در مقایسه با آمار و اطلاعات بین المللی منتشر شده، در کشور چین به عنوان اولین کشور درگیر بیماری کرونا 2/5 نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت مبتلا گردیده، درحالیکه این رقم در کشور ما حدود 38 نفر در یک میلیون نفر درگیر بیماری شده اند.

وقتی ما مردم را دعوت می کنیم که در خانه بمانند ولی بانک ها، ادارات و مراکز تجاری باز و رفت و آمدها برقرار باشند، کنترل بحران سخت تر می شود.

به علاوه، تامین هزینه های درمانی که مردم آن را از جیب خود پرداخت می کنند و نیازهایی که برای دوران قرنطینه برای جامعه و خصوصا افرادناتوان و کم درآمد وجود دارد، باید به صورت جدی مدنظر ستاد ملی کرونا قرار بگیرد.

ارزیابی شما از دوران پسا کرونا چیست؟ کرونا به هر صورت در یک بازه زمانی خاصی تمام خواهد شد ولی تبعات اجتماعی آن تا مدت های طولانی گریبان کشور را خواهد گرفت.

با توجه به بحرانی که ما بعد از فروکش کردن اپیدمی کرونا خواهیم داشت، لازم است مدیریت واحد اجتماعی را در ساختار دولت ایجاد کنیم که مدیریت منسجم بتواند بر کشور حکمفرما شود.

اعتماد افکار عمومی به حاکمیت و دولت چگونه در این کارزار محقق می شود؟ اقتدار در دستگاه حاکم، وابسته به اعتماد ملی است.

اما متاسفانه در بحران هایی که در سال 98 داشتیم چه بحث سیل، اعتراضات آبان ماه و شرکت حداقلی درانتخابات اسفندماه، متاسفانه اعتماد عمومی دچار خدشه جدی شده و یکی از کارهایی که حتی می تواند ما را در کوتاه مدت در فائق آمدن به بحران کرونا کمک کند بحث اعتماد مجدد جامعه به حاکمیت است.

در شرایط جاری، در بخش سیاسی حاکمیت و به صورت جدی در کنار فعالیت هایی که ستاد ملی انجام می دهد، باید بازسازی اعتماد عمومی در دستور کار قرار گیرد.

متاسفانه همین الان که باید رسانه ملی در بعد اعتماد سازی فعال تر عمل نماید، عملا ناکارآمد است.

زمانی که درگیر این بحران هستیم باید تلاش کنیم ببینیم چگونه می شود این اعتماد را به وجود آورد، چون اگر اعتماد بازسازی شود اقتدار و توانمندی به دولت بازخواهدگشت .

اعتماد بر دو پایه ساخته می شود، در قدم نخست مردم باید باور کنند که دولت از نظرات متخصصان استفاده می کند و توانمندی لازم برای حل مشکلات را دارد.

به هر میزانی که ما پایگاه و منزلت اجتماعی نظام را در جامعه افزایش دهیم شاهد ترمیم گسست مردم و حاکمیت خواهیم بود.

به نظر شما دریافت کمک های بین المللی تا چه میزان می تواند به ما در شکست کرونا کمک کند؟ پیش از این استمداد از نهادهای بین المللی و همکاری های انسان دوستانه بخشی از دشمنی ها را تبدیل به دوستی نمود.

مفاهمه و گفتگو، پرهیز از تنش های معمول جهان سیاست می تواند بستر دوستی مسالمت آمیز و زمینه توسعه همکاری های فزاینده بین المللی را فراهم نماید.

با کشیدن دیوار دور کشور خودمان نمی توان به مشکلات انبوه یک اپیدمی ویرانگر فائق آمد.

در چنین شرایطی ما با استقبال از همکاری مجامع بین المللی و کمک های انسان دوستانه جوامع بشری نهایت استفاده را خواهیم برد.

راهکار شما به عنوان نماینده سابق مجلس و رییس اسبق سازمان بهزیستی کشور برای متولیان نظام سلامت چیست؟ در یکی دو ماه آینده اگر اجازه بدهیم که ستادملی مقابله با کرونا، از توان تخصصی صاحب نظران استفاده نماید و تابع تصمیمات علمی با استانداردهای جهانی باشد، افق آینده تا حدودی روشن خواهد بود.

این اجازه را باید به ستاد ملی مبارزه با کرونا بدهیم تا قاطعانه فاصله گذاری اجتماعی را اجرا نماید.

اگر در بحران کنونی، فعالیت های اقتصادی و اداری کشور را به صورت جدی تعطیل کنیم و در خانه بمانیم، میتوان امید داشت که تا یکی دو ماه آینده بتوانیم به مهار این ویروس مهلک دسترسی یابیم.


کلید واژه ها: بیماری - سازمان بهزیستی کل کشور - شرایط - بین المللی - جهان - جهانی - نظام سلامت کشور - غلامرضا انصاری - سازمان بهزیستی - کشور - درمان بیماری - بیماری کرونا - دوستی - حکومت - چهارم - گفتگو - وظیفه - نظام سلامت - همه گیری - غلامرضا - خبرنگار - بهزیستی - دوستانه - دسترسی - آنلاین - سازمان - همکاری - انصاری - معرفی - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
بازدید «سورنا ستاری» به منظور حمایت از مراکز رشد خراسان جنوبی

نیروهای ائتلاف سعودی تصویربردار شبکه المسیره را به شهادت رساندند

همت مسئولان مانع خسارت بیشتر در جنگل های زاگرس می شود

شرایط بندرلنگه در افزایش آمار کرونا مطلوب نیست

ناگفته های وزیر بهداشت از بستن حرم مطهر رضوی

برنامه های سالگرد ارتحال معمار انقلاب و قیام 15 خرداد اعلام شد

بیش از سه هزار بسته معیشتی میان نیازمندان دیواندره توزیع شد

تلاش برای کاهش غریق در سواحل محمودآباد/ عدم همراهی بخش خصوصی در مدیریت سواحل

نایب رییس اول مجلس:ولی فقیه ولایت دارد در کوچکترین جز احکام اجتماعی دخالت کند

برنامه های بزرگداشت 14 و 15 خرداد در ایلام اعلام شد

آب آشامیدنی برخی مناطق شهر یاسوج امروز قطع می شود

16 خرداد آخرین مهلت ثبت نام در مسابقات قرآن اوقاف

تدوین پیش نویس طرح دو فوریتی برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

ویدئو/رونمایی از سند ثبت ملی منظر طبیعی هفت حوض

هر خطای محاسباتی دشمن، بی درنگ و قاطعانه پاسخ داده خواهد شد

ببینید | زمان اجرای طرح ترافیک تهران مشخص شد

ابراز خشنودی سخن گوی وزارت خارجه از اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

اهداف بنیاد نوآوری دکتر زین الدین چیست؟

محرومیت زدایی آستان قدس در پایتخت/ 30 هزار ثبت نام برای طرح خادم یاران

بیش از سه هزار بسته معیشتی میان نیازمندان دیواندره توزیع شد

رییس سازمان تبلیغات اسلامی کشور: برای رفع مشکلات شهرک شهیدچمران ماهشهر تلاش می کنیم

قدرت خرید خانواده نسبت به 9 سال پیش چقدر کاهش داشته است ؟

دفتر ایرنا در لارستان آغاز به کار کرد

نماز جماعت در ادارات البرز برگزار می شود

برگزاری کنفراس بین المللی امام خمینی (ره) در سوریه

چرخش احمدی نژادی ها به سمت قالیباف

افتخار امام خمینی (ره) به بانوان ایرانی

فیلم | زاهدتر از زاهد

غیبت اعضای شورای شهر بندرعباس در جلسات دهن کجی به مردم است

شنیده هاشمی درباره تصمیم ترافیکی روحانی | موافقت حناچی با اجرای طرح از 17 خرداد

نیروهای ائتلاف سعودی تصویربردار شبکه المسیره را به شهادت رساندند

حمله تند قالیباف: به دولت اجازه سهل انگاری نمی دهیم

طرح ساماندهی و ترمیم مزار شهدای رشت

گام های عملی در مسیر اجرای طرح توسعه و احیای مجموعه مفخم بجنورد برداشته می شود

شناسایی 36 مورد تجاوز به حریم راه ها در شهرستان کوثر

امام اجازه دخالت در کارشان را نمی دادند/جایگزین ولایت فقیه نداریم

استخدام فروشگاه لبنیات احمد ساعی

شهر بندرعباس متعلق به همه مردم است/غیبت اعضای شورای شهر در جلسات دهن کجی به مردم است

امام خمینی همواره دغدغه کارگران و معلمان را داشت

اجرای طرح «نذر قربانی» و توزیع گوشت بین نیازمندان در استان زنجان ادامه دارد

فضای مَجازی محور اجرای برنامه های سالروز رحلت امام(ره) است

کشوری که توان پرتاب ماهواره دارد، می تواند خودروی ملی در شأن مردمش بسازد

انتشار فراخوان مسابقه کتابخوانی خورشید جماران در عجب شیر

آغاز فعالیت های گروهی آموزشگاه های هنری/ فاصله اجتماعی رعایت شود

همه تلاشمان درخشش قالیباف در مجلس است/ رییس دفتر نشدنم ربطی به اختلاف با قالیباف ندارد

توصیه قالیباف به نمایندگان

استخدام طراح ماهر مانتو در محدوده هفت تیرِ تهران

چه زمانی توقعات را بالا بردیم؟

عماد افروغ: انقلاب بدون مردم نزد امام معنا نداشت

گذری بر کتاب «سیره ابوترابی»؛ از تولد تا عروج

مسابقه کتابخوانی زن و خانواده از دیدگاه امام خمینی(ره)

سه مرکز نوآوری و رشد در خراسان جنوبی افتتاح می شود

دولت مجوز امضاء اسناد موافقتنامه­ وام بانک جهانی برای مقابله با شیوع کرونا را صادر کرد

در سال جهش تولید شاهد تحولات اساسی در تمام مراکز خواهیم بود

راه یابی 6 نمایشگاه مدرسه انقلاب به مرحله کشوری

عزم راسخ اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری برای سند دار کردن کلیه ی موقوفات استان

دعای بیست و هشتم صحیفه سجادیه+ترجمه

سرنوشت مجلس 71درصدی

هفت عامل عقب ماندگی تمدنی مسلمانان در اندیشه امام خمینی(ره)

وضعیت قرمز کرونا در نیشابور

ویدئو | اجرای زیبای شرکت کننده نوجوان عصر جدید از آهنگ محسن یگانه

زمان پخش و تکرار برنامه عصر جدید از شبکه سه سیما

انتصاب مدیر کل کمیته امداد استان مازندران

استخدام سالن زیبایی نوشا

آخرین جزییات پرونده سلطان خودرو از زبان یکی از متهمان

امام خمینی (ره) و حضرت آقا میدان را برای فعالیت زنان باز کردند

روحانی که در 70سالگی ز نبورداری می کند + عکس

استفاده از ظرفیت نشسته ناوگان اتوبوسرانی مجاز شد

کمک ایران به افغانستان برای مبارزه با کرونا

برگزاری محفل مجازی «راز و رمز اقتدار امام خمینی(ره)» در یزد

احیای تالاب های چهارمحال و بختیاری با مشارکت جوامع محلی

وزیر ارتباطات: گام نخست بندهای ده گانه ابلاغی درباره دولت الکترونیکی اجرایی شد (+فیلم)

سوگ یار؛بسته برنامه فرهنگسرای اخلاق ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی

تدریس جزوه توسط استادان معارف دانشگاه ها ممنوع شد

قوانین پیچیده بانکی، بیمه و قاچاق مشکلات بزرگی برای ما ایجاد کرده است

تغییرات بنیادین در بهره برداری از کیوسک های پایتخت اعمال می شود

استفاده از ظرفیت نشسته اتوبوس ها مجاز است

رعایت ماده 41 قانون کار توسط دولت، حق کارگران ایرانی است

تقدیر مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور از صدا و سیمای یزد

ایجاد مجمع خیران توسعه شهری در مشکلات

رتبه نخست زنان کرمانی در مشارکت اجتماعی/ تدوین آیین نامه آموزشی و مشاوره خانواده

آیت الله یزدی: امام خمینی (ره) برای حکومت به تهران نیامد

فیلم/ قاتل رومینا را تبرئه نکنید، قاضی می تواند به پدرش اشد مجازات بدهد

یک تن گوشت گرم بین نیازمندان کرمانی توزیع شد

محفل مجازی «راز و رمز اقتدار امام خمینی» در یزد برگزار می شود

امام اجازه دخالت در کارشان را نمی دادند/ نظریه ای جایگزین ولایت فقیه نیست

نمکی: باید خود را برای بدترین وضعیت آماده کنیم

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیرکبیر/افتتاح برج فناوری شماره 2 تا شهریورماه

نیروهای مسلح لحظه ای از فتنه سازی ها غافل نیستند

اینفوگرافیک | چگونه بوی بد عرق را از بین ببریم؟

آن مرد «بالاخره» آمد! / مروری بر حیات سیاسی محمدباقر قالیباف

تیرماه زمان برگزاری آزمون مشمولان نهضت سوادآموزی

نیروهای مسلح هر نوع خطای محاسباتی دشمنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد

علت مرگ آسیه یک ماه دیگر مشخص می شود

«رویش» توانمندی های بخش باغبانی را بررسی می کند

برگزاری مسابقه مجازی ویژه سالگرد ارتحال امام(ره) در بروجرد

خودباوری در سایه توکل به خدا به دست می آید

کرونا سبب مرگ قائم مقام سابق صداوسیمای مازندران شد

چرا گزارش کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان داده نشده است؟/

مجلس دهم در آن جایگاهی که می بایست قرار نداشت

کمک های جهانی را بپذیریم

کمک های جهانی را بپذیریم