مطالب مرتبط:
سیزده بدر در خانه بمانیم و کرونا را بدر کنیم
سال 98؛ سال بحران‎های پر خطر برای مدیران خطرپذیر/ آیا هلال ریاست ساختمان صلح با نام بازوند کامل می شود؟/دکتر بازوند: بیرون رفتن در 13 بدر یعنی گره زدن کرونا به زندگی
سیزده بدر امسال ممنوع/ تمهیدات پلیس برای ممانعت از حضور مردم در پارک ها و تفرجگاه ها
فیلم | چند ثانیه با 13 بدر امسال
خانه ها امن ترین مکان برای مردم در روز سیزده بدر است
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 فروردین 1399 ساعت 01:522020-03-31سياسي

با فلسفه سیزده بدر آشنا شویم


مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند.

در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود.

- .

تاریخچه سیزده بدر امروز روز 13 فروردین است، و چه روزی بهتر از امروز که درباره فلسفه 13بدر کمی فکر کنیم، نظرات متفاوتی در این باره وجود دارد.

در بیشتر فرهنگها عدد 13 برخلاف عدد هفت، نامیمون و نحس است.

اما ما معتقدیم که هیچ روزی نحس نیست.

حال به به بررسی نظرات مختلف و مراسم 13بدر می پردازیم، تا بدانیم هیچ سنتی بدون فلسفه و ریشه های فرهنگی اینچنین نمی توانست پایدار بماند.

  بیشتر بدانید : سیزده بدر در تاریخ ایران باستان" در مورد روز و عدد سیزده دو اعتقاد متضاد وجود دارد: این روز را نحس دانسته، به همین دلیل برای رفع بلا به دامان طبیعت پناه می بردند.

این روز را خجسته پنداشته و برای گذراندن بهتر این روز از طبیعت یاری می جستند.

ایرانیان چون در مورد این روز آگاهی کمتری دارند آن روز را نحس می دانند و برای بیرون کردن نحسی از خانه و کاشانهً خود کنار جویبارها و سبزه ها می روند و به شادی می پردازند.

تا کنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است.

بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار مسعود و فرخنده دانسته اند.

بیشتر بدانید : فلسفه سیزده به در" سیزده فروردین نحس است یا فرخنده؟ مثلا در صفحهً 266 آثار الباقیه جدولی برای سعد و نحس آورده شده که در آن سیزده نوروز که تیر روز نام دارد کلمهً (سعد) به معنی فرخنده آمده و به هیچ وجه نحوست و کراهت ندارد.

  بعد از اسلام چون سیزدهً تمام ماه ها را نحس می دانند به اشتباه سیزده عید نوروز را نیز نحس شمرده اند.

وقتی دربارهً نیکویی و فرخنده بودن روز سیزدهم نوروز بیشتر دقت و بررسی کنیم مشاهده  می شود موضوع بسیار معقول و مستند به سوابق تاریخی است.

سیزدهم هر ماه شمسی که تیر روز نامیده می شود مربوط به فرشتهً بزرگ و ارجمندی است که تیر نام دارد و در پهلوی آن را تیشتر می گویند.

فرشتهً مقدس تیر در کیش مزدیستی مقام بلند و داستان شیرینی دارد.

ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان می رسانیدند.

  سبزه گره زدن در سیزده بدر افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است.

در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است.

گفته های حمزه اصفهانی در کتاب سنی ملوک الارض و انبیاء و گفته های مسعودی در کتاب مروج الذهب جلد دوم و بیرونی در کتاب آثار الباقیه بر پایهً همان آگاهی است که در منابع پهلوی وجود دارد.

مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند.

در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند.

این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می کنند و علف گره می زنند.

این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است.

در کتاب مجمل التواریخ چنین آمده اول مردی که به زمین ظاهر شد پارسیان او را کل شاه گویند.

پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزدهً نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند .

چنانکه در بحث جشن نوروز اشاره شد کردهای ایران و عراق که زرتشت را از خود می دانند روز سیزدهم فروردین را جزو جشن نوروز به حساب می آورند.

دکتر نیک نام درباره سابقه رسم گره زدن در روز سیزده به در می گوید: برخی از آداب نوروز به آیین زرتشتی بازنمی گردد بلکه مربوط به باورهای مردمان آریایی است که پیش از زرتشت در سرزمین ایران زندگی می کردند.

طبق یکی از این باورها، بارندگی به فرشته ای به نام تِشتر مربوط است که در آسمان ها به صورت اسب سپیدی در حال حرکت است و هرگاه با دیوی به نام اَپوش بجنگد و برنده شود، سالی پر از سبزی و خرمی و باران در پیش است.

به همین دلیل ایرانیان روز سیزدهم فروردین کنار سبزه ها و جویبارها می روند و به ویژه زنان که نماینده آناهیتا یعنی ایزدآب هستند با نوازش سبزه ها و گره زدن آنها حمایت خود را از فرشته باران نشان می دهند.

 امّا دکتر وکیلیان می گوید: در گذشته جامعه ما جامعه بسته ای بوده است.

زن همیشه در خانه بوده و منتظر بوده تا به خواستگاری اش بروند.

امروزه تغییراتی به وجود آمده اما در گذشته دختران نمی توانستند همسرشان را خودشان انتخاب کند.

بنابراین مهم ترین آمال و آرزوهای هر دختری در گذشته این بود که شوهر خوبی بکند یا زودتر به خانه بخت برود.

درباره دخترها این حرف وجود داشت که: دختر که رسید به 20، باید نشست و به حالش گریست.

اینها جزء فرهنگ ما بوده است.

دختر در 16، 17 سالگی باید به خانه بخت می رفت وگرنه مایه ننگ به حساب می آمد.

اینها واقعیاتی بود که وجود داشت.

به همین دلیل دخترها به امامزاده می رفتند، سبزه گره می زدند و سفره های نذری پهن می کردند تا شاید نیروهای غیبی کمک کنند و شوهری برایشان پیدا شود زیرا دختری که ازدواج نمی کرد جایگاهی در جامعه نداشت.

   درباره سیزده بدر در کتابهای تاریخی و ادبی سده های گذشته، که رسم ها، آیین جشن های نوروزی کهن را یاد و یادداشت کرده اند، چون تجارب الامم، آثار الباقیه، التفهیم، تاریخ بیهقی، مروج الذهب، زین الاخبار و نیز در شعر شاعران به ویژه شاعران دورهً غزنوی که بیشترین توصیف جشن ها را در بر دارد اشاره ای به سیزده بدر نمی یابیم.

پرسش اینجاست که اگر در کتاب های تاریخی و ادبی گذشته اشاره ای به سیزده بدر و هفت سین نمی یابیم آیا این رسم ها را باید پدیده ای جدید دانست و یا این که، رسمی کهن است، و به علت عام و عامیانه بودن در خور توجه نبوده و با معیارهای مورخان زمان ارزش و اعتبار ثبت و ضبط نداشته است؟  نگارنده حالت دوم را باور دارد.

زیرا رسم و آیینی که بدین گونه در همه شهرها و روستاهای ایران همگانی است و در بین همهً قشرهای اجتماعی عمومیت دارد، نمی تواند عمری در حد دو نسل و سه نسل داشته باشد.

دیگر این که می دانیم کتابهای تاریخی و شعرهای شاعران، رویدادها و جشن های رسمی را که در حضور شاهان و خاصان دستگاه حکومتی بود، بیان و توصیف می کرد.

ولی سیزده بدر، رسمی خانوادگی و عام و به بیانی دیگر پیش پا افتاده و همه پسند (و نه شاه پسند) بود.

از طرف دیگر، نوشتن رویدادهای روزی که رفتارها و گفتارهای خنده دار و غیر جدی، برای خود جایی باز کرده، تا نحسی سیزده آسانتر در برود، توجه مورخ و شاعر را به خود جلب نمی کرد.

و شاید نحس بودن هم عاملی برای بیان نکردن بود.

نحس و ناخوشایند بودن عدد 13 و دوری جستن از آن، در بسیاری از کشورها و نزد بسیاری از ملت ها، باوری کهن است.

مسیحیان هیچ گاه سیزده نفر بر سر یک سفره غذا نمی خورند.

در باور تازیان سیزدهمین روز هر ماه ناخوشایند است.

ابوریحان بیرونی در جدول روزهای مختار و مسعود و مکروه در ایران کهن، روز سیزدهم ماه تیر را که (تیر نام دارد) منحوس ذکر کرده است.

سالهای زیادی فروردین ماه اول تابستان بود.

یکی از نویسندگان در خاطره های هفتاد ساله اش از باور مردم شهر خود، قزوین، دربارهً سیزده بدر می نویسد: روز سیزده بدر جایز نبود برای دید و بازدید، به یک خانه رفت، هم صاحب خانه به فال بد می گرفت و می گفت نحوست را به خانه من آوردند و هم رونده، نمی خواست مبتلا به نحوست آن خانه شود.

روز سیزده باید به صحرا رفت.

زیرا آنچه بلا در این سال بیاید، امروز مقدر و تقسیم می شود.

پس خوب است ما در شهر و خانه خود نباشیم، شاید در تقسیم بلا، فراموش شده و از قلم بیفتیم.

  شباهتی که بین سیزده بدر و برخی از رسم های کاتارها (بازماندگاه مانویان در اروپا، که ترکیبی از اندیشه های زردشتی، فلسفهً باستان و مسیحیت دارند) این پرسش را به ذهن می رساند که آیا هر دو ریشهً مشترک باستانی ندارند؟ کاتارها در روز عید پاک ( که برخی از سال ها به روز سیزده فروردین نزدیک است) از خانه بیرون آمده و روز را در دامن صحرا و کنار کشتزار می گذرانند، و برای ناهار با خود تخم مرغ می برند.

در این روز پنهان کردن تخم مرغ در گوشه و کنار و پیدا کردن آنها سرگرمی کودکان است.

سه شباهت، یا سه ویژگی مشترک این دو عبارتند از: 1- آغاز محاسبهً هر دو از آغاز بهار و اعتدال ربیعی است.

2- در روز سیزده و عید پاک کاتارها به صحرا و دامان طبیعت می روند.

3- بازی و سرگرمی کودکان با تخم مرغ فقط در روزهای عید بهاری رسم است، نه فصلهای دیگر سال.

شباهت دیگر دروغ های روز اول آوریل، با شوخی های سیزده بدر است.

روز اول آوریل، هر چهار سال یکبار مصادف با روز سیزده فروردین است (و سه سال با 12 فروردین).

پیشینه و انگیزهً برگزاری سیزده بدر، هر چه باشد، در همهً شهرها و روستاها و عشیره های ایران، سیزدهمین روز فروردین، رسمی است که باید از خانه بیرون آمد و به باغ و کشتزارها رو آورد و به اصطلاح نحسی روز سیزده را بدر کرد.

خانواده ها در این روز به صورت گروهی و گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و نیز آجیل ها و خوردنی های سفرهً هفت سین را با خود برداشته، به دامان صحرا و طبیعت می روند و سبزهً هفت سین را با خود برده و به آب روان می اندازند.

به دامن صحرا رفتن، شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال جدی نبودن، از سرگرمی ها و ویژگی های روز سیزده است.

گره زدن سبزه، به نیت باز شدن گره دشواری ها و برآورده شدن آرزوها، از جمله بیرون کردن نحسی است.

این باور، معروف است که سبزه گره زدن دختران دم بخت ، شگونی برای ازدواج و همسر یابی، می باشد.

در فرهنگ اساطیر برای رسم های سیزده بدر، معنی های تمثیلی آورده:  شادی و خنده در این روز به معنی فروریختن اندیشه های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانهً فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه های تازه رسته نشانه دادن هدیه به ایزد آب یا ناهید و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت و تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسلها، رسم مسابقه ها به ویژه اسب دوانی یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

  این باور همگانی چنان است که اگر خانواده ای نتواند به علتی تمام روز را به باغ و صحرا برود، به ویژه با دگرگونی های جامعه شهر امروز در بعد از ظهر، هر قدر هم مختصر، برای گره زدن سبزه و بیرون کردن نحسی سیزده به باغ یا گردشگاه عمومی می رود.

  با دگرگونی های صنعتی، شغلی، بزرگ شدن شهرها، فراوانی وسیله های آمد و رفت سریع السیر، وسیله های ارتباط جمعی و.

به ناگزیر شهرداری های شهرهای بزرگ، دشواریهای آمد و رفت را پیش بینی می کنند.

فراوانی اتومبیل و دیگر وسیله های آمد و رفت موتوری و نیز وسعت خانه سازی ها و شهرسازی ها، باعث شده که خانواده ها، سال به سال راه دورتری را برای سیزده بدر پشت سر بگذارند، تا سبزه و کشتزاری بیابند.

روز سیزدهم فروردین مانند شب آخرین چهارشنبه سال اهمیت ویژه ای دارد.

اگر با چهارشنبه سوری به استقبال نوروز می رویم، با سیزده به در نوروزمان را بدرقه می کنیم.

 نوروز که مراسمش محفلی خانوادگی دارد، با دو حرکت اجتماعی و عمومی از خانه ها به خارج راه می یابد، با دو آیین سنتی که نشان از همبستگی جمعی دارند.

بیشتر بدانید :   تهیه و تنظیم: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
کلید واژه ها: سیزده بدر - فلسفه - تاریخ ایران - تاریخ - ایران - طبیعت - امروز - مورد - روزی - ایرانیان - ازدواج - فرهنگی - پایدار - اعتقاد - مختلف - مراسم - بررسی - اولین - خجسته - به به - آشنا - یاری - سنتی - زمان - جهان - دختر

آخرین اخبار سرویس:
وزرای اقتصادی برنامه های «جهش تولید» را به مجلس ارائه کنند

استخدام طراح سایت و بازاریاب الکترونیک حرفه ای در شرکت ارم آراء

استخدام همکار خانم جهت فضای مجازی و سایت فروشگاهی در البرز

اعتبارنامه هر 4 نماینده سمنان در مجلس تأیید شد

پدر شهیدان حسین و مهدی خداجو آسمانی شد

استخدام کارشناس تولید محتوای وب سایت و شبکه های اجتماعی در تهران

اعزام بالگردهای هوانیروز ارتش و سپاه برای اطفاء حریق جنگل های زاگرس

قاسمی: برای اقتدار مجلس ساختار بودجه ریزی را اصلاح کنید

ارائه کارت مترو رایگان سربازان به کجا رسید؟

زمان برگزاری جلسه شورای عالی کار اعلام شد / حقوق کارگران افزایش می یابد؟

خسارت شرکت های فناور در پروژه ملی موقعیت یابی ناوگان حمل و نقل/تجهیز 350 هزار کامیون فناوری

عزیزی: باید تنیس را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم

جشنواره کتابخوانی رضوی تا پایان تیرماه تمدید شد

سردار کارگر: 11 موزه دفاع مقدس تا پایان سال افتتاح می شود

زدن ماسک در مدارس اجباری شد

حسینی میلانی: شهرداری اطلاعات مکانی گسل ها را منتشر کند

توزیع 500 بسته معیشتی توسط قرارگاه جهادی شهید ابراهیم هادی

شناسایی و تایید هویت پیکر یکی از شهدای حمله به خان طومان

برخورد با مفسدان کلان اقتصادی بیشتر رسانه ای شود

سردار کارگر: 11 موزه دفاع مقدس تا پایان سال افتتاح می شود

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - 11 خرداد

قاسمی: برای اقتدار مجلس ساختار بودجه ریزی را اصلاح کنید

طرح جمعیت و تعالی خانواده اعلام وصول شد

گواهینامه های استاندارد مدیریتی نفت خزر تمدید می شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان ایلامی شتاب می گیرد

آخرین اقدام های مقابله با کرونا در خارک بررسی شد

با افتخار می گویم که مسئول جنگ با ایران من هستم

اعزام بالگردهای هوانیروز ارتش و سپاه برای اطفاء حریق جنگل های استان بوشهر و خوزستان

مجلس برادر بزرگتر قوای دیگر است/ «اقتصاد» مساله فوری کشور

اعزام بالگردهای ارتش و سپاه برای اطفای حریق جنگل های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد

رییس جدید هیات کونگ فو استان کرمانشاه انتخاب شد

مراقب باشید؛ کرونا از طریق تماس پوستی هم منتقل می شود

سردار کارگر: نتوانستیم آنطور که شایسته است، نقش نیروی هوایی را در دفاع مقدس نشان دهیم

خانه هنرمندان کرج نیازمند تشکیل شورای عالی هنر است

خوزستان تنها با وجود مسئولان ناکارآمد می تواند درگیر بی آبی باشد

مجلس سه شنبه جلسه غیرعلنی دارد

انتقاد نماینده نایین از حادثه مربوط به آسیه پناهی

جای خالی نماینده های فارس در هیئت رییسه/نقش کمرنگ انسجام و اتحاد نماینده ها در سال اول مجلس یازدهم/ فریدون عباسی: برخی نمایندگان از تجربه کافی برخوردار نیستند

اطلاعیه امور مساجد برای برگزاری نماز جماعت/ استفاده از ماسک و مُهر شخصی اجباری است

عُمرسوزی در فضای مجازی مرتبت انسانی و ایمانی را کاهش میدهد

الویت سپاه مقابله با قاچاق گروه های بزرگ است

عباس زاده: مجلس یازدهم در برابر فساد بدون اغماض و ملاحظه کاری می ایستد

حسینی میلانی: شهرداری اطلاعات مکانی گسل ها را منتشر کند

70 درصد پالایشگاه تهران متعلق به سهام عدالت است

اعلام وصول طرح جمعیت و تعالی خانواده

وداع مردم مراغه با شهید مدافع وطن

گوشه ای از مظلومیت ائمه بقیع در ایام کرونایی

احمدی نژاد هنوز نامه پاراف می کند

سه ماموریت اصلی ارتش از زبان سرلشکر موسوی

250 هزار میلیارد تومان سرمایه نقدی مردم باید وارد چرخه تولید شود

شکایت مدل معروف از دکتر زیبایی

نادران: پرونده اعتراض به اعتبارنامه برخی منتخبان به شورای نگهبان می رود

وزیر پیشنهادی صمت هرچه سریعتر به مجلس معرفی شود

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

تایید اعتبارنامه نماینده پرحاشیه /حاجی بابایی هم تایید شد /اقلیت های دینی هم مجوز اعتبارنامه خود را گرفتند

اعلام وصول طرحی در مجلس با موضوع فرزندآوری

فواید ترک خودارضایی، تمامی عوارض از بین می رود؟

محبان اهل بیت (ع) بقیع را دوباره خواهند ساخت

رییس کل دادگستری خوزستان در غیزانیه حضور یافت

استدلال از بین بردن نماد شرک در تخریب قبور بقیع با آموزه های قرآن مطابقت ندارد

سازمان های حقوق بشری دنیا در قبال سیاست های نژادپرستانه آمریکا واکنش نشان دهند

طراحان فرش دستباف را دریابیم

40، 45 نفر از کشته شدگان آبان با سلاح غیرسازمانی شهید شدند+فیلم

شاکله اصلی نگاه امام خمینی (ره) فرهنگ بود

زمان اجرای طرح ترافیک هنوز مشخص نشده است

اس ام اس رحلت امام خمینی (4)

وزیر کشور: 200 تا 225 نفر در اعتراضات آبانماه کشته شدند/ 45 نفر با سلاح غیرسازمانی کشته شده اند

بقیع مدرسه ای بزرگ و تراثی عظیم برای کل مسلمانان است

مرادی: ورود دستگاه قضایی مطالبات غیزانیه و خوزستان / مشکل اینجا تنها آب نیست / امیدواریم مسئولی خطا نکرده باشد

تقدیر رییس کمیته امداد از حرکت عظیم مردمی در رزمایش ایران همدل

استخدام نیروی کارگر ام دی اف در محدوده بسیجِ اصفهان

استخدام تعدادی نیروی نصاب و تعمیرکار اسپیلت در تهران

قالیباف مناسب ترین فرد برای ریاست مجلس بود

استخدام نیروی خدماتی آقا با مدرک دیپلم در محدوده آرژانتین تهران

استخدام نیروی نگهبان آقا مسلط به امور حراست در تهران

پیکر شهید مدافع حرمchr(034) جواد الله کرم chr(034) شناسایی شد

مطالبه گروه «بانوان تمدن ساز» از علما برای نجات خانواده ها

استخدام نیروی کارگر ماهر مرغ و ماهی در محدوده شهر ری

استخدام کارگر پلی استر کار ماهر و نیمه ماهر مبل در خراسان رضوی

طبخ و توزیع بیش از 10 میلیون غذای گرم در ماه رمضان

مجلس یازدهم در راس امور باشد

روایتی از 41 سال رهبریِ انقلاب اسلامی به روی آنتن می رود

استخدام کارمند خانم آشنا به کامپیوتر در دفتر پیشخوان دولت ادهم

رونمایی از تابلوی منقش به عملکرد کادر درمانی بیمارستان هاجر در حوزه کرونا

پدر شهیدان حسین و مهدی خداجو آسمانی شد

کسب و کار موفق و پایدار در گرو ارتباط قوی

فدراسیون گردشگری تشکیل می شود

موضع گیری بهزیستی خراسان رضوی نسبت به پلمب خانه پیرزن نابینا

پاسخ به ابهامات مجازی شدن نمایشگاه کتاب/ تعطیلی بی معناست

فرآیند انتخابات هیئت رییسه مجلس خلاف قانون نبوده است

سازمان های حقوق بشری دنیا در قبال سیاست های نژادپرستانه آمریکا واکنش نشان دهند

معادله چند مجهولی «نفوذ در رسانه ملی»/ افخمی: ما «مردم» نیستیم!

پیشنهاد رییس اوپک برای جلو انداختن نشست اوپک پلاس

تأیید اعتبارنامه 18 منتخب دوره یازدهم مجلس+ اسامی

خاطرات تلخ یک عکاس مستند از اوج کرونا + تصاویر

نماینده رودبار: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت زودتر به مجلس معرفی شود

دیدار استاندار با دبیرکل جمعیت هلال احمر

تشکیل جلسه شورای عالی کار، سه شنبه این هفته

پیشگیری از آسیب های اجتماعی در گرو توجه به مباحث فرهنگی

نیروی انتظامی با وجود تحریم ها از مواضع خود دست نخواهد کشید

با فلسفه سیزده بدر آشنا شویم

با فلسفه سیزده بدر آشنا شویم