مطالب مرتبط:
جامعه مدرسین: آیت الله کریمی یار وفادار امام راحل و مقام معظم رهبری بود
صادقی رشاد: آیت الله کریمی فقیهی دقیق النظر و مسلط به مبانی فقهی امام و رهبری بود
نامه لولاچیان، پدر عروس رهبری به حضرت آیت الله خامنه ای
آیت الله کریمی خدمتگزاری امین بود
پیکر آیت الله کریمی در قم به خاک سپرده شد
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 04:152020-03-29سياسي

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری


بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی(ره) در فروردین 1368 نتایج مهم و حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب داشت.

- بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی(ره) در فروردین 1368 نتایج مهم و حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری رسا"، مسئله قائم مقامی آیت الله منتظری در دهه 60 با مواضع و عملکرد جنجال آفرین او و اطرافیانش به بحرانی در بین مسئولان و سران نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد.

با دستگیری و اعدام مهدی هاشمی این بحران عمیق تر شد و پس از پایان جنگ تحمیلی و در آخرین سال حیات امام خمینی(ره) این اختلافات بالا گرفت.

اما در 6 فروردین 1368 بنیانگذار انقلاب اسلامی تصمیم مهم و سختی گرفت.

حضرت امام در نامه ای تاریخی آیت الله منتظری را از قائم مقامی رهبری عزل کرد.

هرچند این تصمیم از ابعاد مختلف قابل واکاوی و بررسی است اما نتایج مهمی در پی داشت.

این نوشتار به بخشی از نتایج عزل قائم مقامی آیت الله منتظری می پردازد.

1.

اثبات اهمیت حفظ نظام در سیره امام خمینی پس از پیروزی انقلاب و تثبیت جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی همواره بر ضرورت و اهمیت حفظ نظام تأکید ویژه ای داشته بطوری که کلیدواژه حفظ نظام از اوجب واجبات است به مشهورترین جملات ایشان تبدیل شده بود.

به همین ترتیب در سخت ترین بحران جمهوری اسلامی که در سطح نخبگانی تبدیل به چالشی لاینحل شده بود، امام نشان دادند که حفظ نظام از همه مصالح فردی و گروهی بالاتر است.

آیت الله منتظری به جهت سوابق مبارزاتی و علمی در بین انقلابیون از جایگاه خاصی برخوردار و مسئولیت های متعددی را در کسوت قائم مقامی عهده دار شده بود.

علی رغم همه این ها، این تصمیم حتی برخلاف تصور مسئولان بود بطوری که محمدی ری شهری وزیر وقت اطلاعات و از افراد مسئول در قضایای مرتبط با آیت الله منتظری معتقد است جایگاه آقای منتظری به گونه ای بود که تا آخرین روزهایی که به تصمیم گیری امام منتهی شد، برکناری او از قائم مقامی رهبری باورکردنی نبود.

امام خمینی در دوم فروردین 68 در پیامی به مهاجرین جنگ تحمیلی چند روز قبل از عزل منتظری به همین مسئله اشاره کرده و می نویسند: دفاع از اسلام و حزب الله، اصلِ خدشه ناپذیرِ سیاست جمهوری اسلامی است .

همچنین در نامه 6 فروردین اهمیت موضوع دو چندان هویدا می شود بطوری که امام ؛ آیت الله منتظری را در حالی که حاصل عمر خود می داند از قائم مقامی عزل می کند.

اما تشریح این مسئله یعنی هدف امام در حفظ نظام در نامه ایشان خطاب به نمایندگاه مجلس شورای اسلامی به خوبی نشان داده شده است؛ جایی که امام می نویسند: پدر پیرتان ، بیش از دو سال است در اعلامیه ها و پیغام ها، تمام تلاش خود را نموده است تا قضیه بدین جا ختم نگردد؛ ولی متأسفانه موفق نشد.

از طرف دیگر، وظیفه شرعی اقتضا می کرد تا تصمیم لازم را برای حفظ نظام و اسلام بگیرد.

لذا با دلی پرخون ، حاصل عمرم را، برای مصلحت نظام و اسلام ، کنار گذاشتم .

جلوگیری از نفوذ گروهک های معاند در رأس نظام قائم مقام رهبری بطور طبیعی سکان دار بعدی کشور بود و این امر گروهک های معاند نظام به ویژه لیبرال ها و منافقین را بر آن می داشت تا ارتباطات خود را با آیت الله منتظری بیش از پیش کنند تا جایی که مهدی هاشمی در اعترافاتش به برنامه ریزی های برادرش هادی هاشمی(داماد منتظری) برای نشان دادن چراغ سبز به منافقین و باز کردن پای آن ها به دفتر قائم مقام رهبری اشاره می کند.

علاوه بر این در یکی از اسناد لانه جاسوسی آمده است که منتظری اصلاً شبیه سایر روحانیون مبارز نیست و اظهارات و موضوع گیری های وی توسط دیگران به وی دیکته شده است و مورد مناسبی برای نفوذ است.

این مهم در حالی است که شواهد تاریخی نشان می دهد که گروهک ها از سال های اولیه انقلاب از دریچه منتظری و اطرافیانش برای ضربه به نظام و تسخیر منافع کشور استفاده خواهند کرد.

حاج احمد قدیریان از مسئولان دادستانی در دهه 60 در خاطرات خود به نامه شهید بهشتی به امام پس از غائله 14 اسفند 1359 اشاره می کند که در آن نامه شهید بهشتی برنامه های بنی صدر، مهندس بازرگان، جبهه ملی، نهضت آزادی و سایر گروهک ها برای در دست گرفتن آینده کشور پس از نبودن حضرت امام خمینی (ره) را تشریح می کند و تحلیلی پیرامون قائم مقامی آقای منتظری ارائه می کند.

مسئله نفوذ منافقین و لبیرال ها در افکار و مواضع آیت الله منتظری به قدری وسعت یافته و سازماندهی شده بود که بصورت علنی واضح و مبرهن می شد.

سخنان منتظری در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی این مهم را آشکار ساخت.

بطوری که امام خمینی در پیام خود به مهاجران جنگ تحمیلی به مسئله نفوذ اشاره کرده و می نویسند: نفوذی ها بارها اعلام کرده اند که حرف خود را از دهان ساده اندیشانِ موجّه می زنند.

اهمیت دیگر این مسئله در نامه 1 /6/ 68 امام خمینی نمایان می شود تا جایی که کلیدواژه های منافقین و لیبرال ها بیشترین فراوانی را در نامه چندخطی امام دارند.

گویی امام به قدری نگران این موضوع بود که همین دلیل را برای عزل قائم مقام رهبری کافی می دانند: از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیزِ مردم مسلمان ایران را پس از من ، به دست لیبرال ها و از کانال آن ها به منافقین می سپارید، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده اید.

مسئله نفوذ لیبرال ها و منافقین در بیت منتظری تا جایی مورد انتقاد نیروهای انقلابی و روحانیت مبارز بود که آیت الله مشکینی رییس وقت مجلس خبرگان رهبری در سال 1376 به این موضوع اشاره کرده و می گوید: این آقا با این فضلی که داشت یک عیب داشت که این یک عیب، او را در تمام جهات ساقط کرد و .

آن این بود که یک عده معدود ناصالح، اصلاً قبضه کردند این آقا را و نتوانست از این قبضه بیرون بیاید.

درواقع امام با این تصمیم مهم و تاریخی راه نفوذ گسترده منافقین و لیبرال ها را در رأس امور آینده نظام را مسدود ساخته و توطئه بزرگ گروهک های معاند را خنثی کردند.

چه اینکه رفتار و عملکرد منتظری در سال های پس از عزل نیز این موضوع را به اثبات رساند تا جایی که منافقین تنها امید خود در داخل کشور را جریان منتظری می دانستند بطوری که مسعود رجوی در دیدار خود با حبوش رییس سرویس اطلاعات رژیم بعث در سال 1378 نزدیک ترین جریان داخلی به سازمان را جریان منتظری می داند.

3.

حفظ وحدت و پیشگیری از شکاف نخبگانی مسئله وحدت اصل اساسی در اندیشه و عمل امام خمینی برای غلبه انقلاب اسلامی بر مشکلات داخلی و خارجی بود.

مواضع و عملکرد آیت الله منتظری در کسوت قائم مقام رهبری خدشه جبران ناپذیری به اصل وحدت وارد ساخته و دخالت های بی رویه و اظهارنظرهای جنجالی وی می رفت تا شکافی عمیق را بین مسئولین در سطوح مختلف ایجاد کند و بیم رسیدن این تنش ها به میانه مردم را بیش از پیش می کرد.

بحران آفرینی های قائم مقام وقت رهبری به صورتی ظهور و بروز داشت که اختلاف در کشور را بازتولید می کرد.

به گفته آیت الله مهدوی کنی آقای منتظری بالطبع نوعی تکروی در مسائل داشتند و نظرات خودشان را بیان می کردند.

قائم مقام قاعدتاً باید آنچه را که رییس اصلی می گوید بگوید.

اگر ایشان قائم مقامی را پذیرفته بودند اقتضاء داشت ببینند امام چه می گویند، ایشان هم همان را بگویند؛ به خصوص پس از اینکه رسماً به عنوان قائم مقام منصوب و معرّفی شدند.

ولی جناب آقای منتظری غالباً نظرات خودشان را بیان می کردند.

سخنرانی منتظری در 22 بهمن 1367 و انتقادهای سهمگین وی به مسائلی نظیر دفاع مقدس و عملکرد ده ساله انقلاب، جمهوری اسلامی را با چالش جدی مواجه کرد.

به اعتقاد ری شهری آقای منتظری در این سخنرانی ، دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و به ویژه جنگ تحمیلی را به شدّت زیر سؤال برد.

امام(رحمهالله) با ملاحظه این سخنرانی ، در کنار مواضع گذشته آقای منتظری ، به این جمع بندی رسید که مشکل وی بیش از آن است که تاکنون تصور می کرده ، و درصورتی که او زمام رهبری جمهوری اسلامی را به دست گیرد، همه چیز دگرگون خواهد شد و نهال نوپای انقلاب اسلامی خواهد خشکید و بدین جهت ، رهبری او، برای آینده جمهوری اسلامی خطرناک است .

کسی که قرار است سکان دار جمهوری اسلامی بعد از امام شود به جای آنکه در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، مردم را به آینده امیدوار و دشمنان را ناامید کند، به قدری فاقد بینش سیاسی است که با زیر سؤال بردن تلاش های هشت سال دفاع مقدس ، و پیروز جلوه دادن دشمن ، دشمنان انقلاب را شاد و دوستان را ناامید می کند.

بر همین اساس تصمیم امام مبنی بر عزل آیت الله منتظری کشور را از یک دو قطبی حساس و مخرب نجات داد به ویژه اینکه پس از پایان جنگ تحمیلی نیز شرایط خاصی بر فضای سیاسی اجتماعی جامعه ایرانی حاکم بود.

نکته ای که حضرت امام در آخرین پیام های خود در برابر مواضع منتظری یادآور می شود: نباید برای رضایت چند لیبرالِ خودفروخته ، در اظهارنظرها و ابراز عقیده ها، به گونه ای غلط عمل کنیم که حزب اللهِ عزیز احساس کنند جمهوری اسلامی دارد از مواضع اصولی اش عدول می کند.

4.

انسداد راه های سوءاستفاده دشمنان بی شک یکی از نقاط ضعف در عملکرد آیت الله منتظری سوءاستفاده همیشگی دشمنان به ویژه رسانه های خارجی از مواضع و اظهارات قائم مقام رهبری بود که اگر نقیصه مذکور در این منصب مهم تداوم می یافت ضربه های مهلکی از جایگاه کسی که در آینده شخص اول مملکت خواهد بود به نظام جمهوری اسلامی وارد می شد.

پژواک نظرات و انتقادات آیت الله منتظری توسط رسانه های بیگانه به ویژه رادیو بی بی سی به طریقه ای معمول و متداول تبدیل شده بود بطوری که چالش های مختلفی را برای نظام به وجود می آورد.

این مسائل به قدری پر تکرار بود که آیت الله منتظری نیز در خاطراتش درباره ماجرای مهدی هاشمی به انتشار نامه خود به امام توسط بی بی سی اشاره کرده و ناراحتی امام از این موضوع را یادآور می شود.

در سوی دیگر مسئولان کشوری نیز این خصیصه را از ویژگی های آیت الله منتظری می دانستند که بارها و بارها مشکل آفرین شده بود.

آیت الله مهدوی کنی در همین رابطه می گوید: رسانه های خارجی اظهارات ایشان را بزرگ می کردند و به عنوان اینکه قائم مقام رهبری ایران این حرف ها را زده اند از آن سوءاستفاده می کردند.

البته من مکرر از امام می شنیدم که ایشان را نصیحت می کردند که چرا این حرف ها را می زنید.

یک بار خود آقای منتظری نقل کردند که امام بنده را خواستند و به من گفتند آقای منتظری شما حرف هایی می زنید که رادیوهای بیگانه آن ها را می گویند.

رادیو بغداد این ها را می گوید.

چرا شما حرف هایی می زنید که رادیو بغداد آن ها را می گوید؟ این دلیل بر این است که حرف های شما صحیح نیست؛ یعنی به مصلحت انقلاب نیست که دشمن روی آن ها مانور می دهد و روی آن تبلیغ می کند.

همچنین محمدی ری شهری نیز درباره مواضع آیت الله منتظری در 22/11/67 می گوید: در واقع ، همان حرف های دشمنان انقلاب اسلامی را تکرار کرد و به سخن دیگر، قائم مقام رهبری خوراکی تبلیغاتی ، برای رسانه های بیگانه ، جهت ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی فراهم نمود.

علاوه بر این؛ سوءاستفاده بیگانگان از قلم، سخن و مواضع منتظری آنچنان مورد انتقاد امام قرار می گیرد که ایشان در صدر و ذیل نامه 6 فروردین خود بدین موضوع اشاره می کنند: در همین دفاعیه شما از منافقین ، تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلّحانه علیه اسلام و انقلاب ، محکوم به اعدام شده بودند را منافقین ، از دهان و قلم شما، به آلاف و اُلوف رساندند و می بینید که چه خدمت ارزنده ای به استکبار کرده اید.

در جای دیگر نامه تأکید می کنند: دیگر نه برای من نامه بنویسید و نه اجازه دهید منافقین ، هرچه اسرار مملکت است را به رادیوهای بیگانه دهند.

همچنین امام در بخش دیگری از این دردنامه خود می نویسند: نامه ها و سخنرانی های منافقین ، که به وسیله شما از رسانه های گروهی به مردم می رسید، ضربات سنگینی بر اسلام و انقلاب زد و موجب خیانتی بزرگ به سربازان گمنام امام زمان ـ روحی له الفداء ـ و خون های پاک شهدای اسلام و انقلاب گردید.

مشهود است که با عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری شاهراه سوءاستفاده دشمنان و رسانه های بیگانه برای ضربه زدن به نظام مسدود شد و این تصمیم امام صیانت از نظام و انقلاب را به همراه داشت.

نتیجه گیری بدون شک بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی در 6 فروردین 1368 که او را حاصل عمر خود می دانست نتایج مهم و حیاتی را برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب اسلامی به همراه داشت.

اگر چه این نتایج از ابعاد مختلفی قابل بحث و بررسی است اما این نوشتار از آنجا که ناظر بر شخصیت، عملکرد و رفتار سیاسی آیت الله منتظری است نشان می دهد که اثبات اهمیت حفظ نظام در سیره امام خمینی ، جلوگیری از نفوذ گروهک های معاند در رأس نظام ، حفظ وحدت و پیشگیری از شکاف نخبگانی و انسداد راه های سوءاستفاده دشمنان از مهم ترین نتایج تصمیم تاریخی امام در عزل آیت الله منتظری است.


کلید واژه ها: آیت الله منتظری - نظام جمهوری اسلامی - آیت الله - جمهوری اسلامی - منتظری - آرمان های انقلاب - اسلامی - بنیانگذار انقلاب اسلامی - بحران - رهبری - الله - جمهوری - انقلاب - امام - انقلاب اسلامی - نظام - حیات - آرمان - تداوم - حیاتی - مهدی هاشمی - جنگ تحمیلی - بنیانگذار - حضرت امام - اختلافات - توسط - خبرگزاری - دستگیری - مسئولان - عملکرد

آخرین اخبار سرویس:
قالیباف بر صندلی ریاست مجلس نشست+تصاویر

ردپای 2 کاندیدای ریاست جمهوری در هیات رییسه مجلس یازدهم

آیت الله محجوب جهرمی دارفانی را وداع گفت

رفع تصرف 5 هزار متر از اراضی ملی در کلاردشت

معدن بوکسیت شاهرود قاتل محیط زیست سمنان

بخش خصوصی چشم انتظار تدابیر مجلس/ نظارت بر اجرا سامان می گیرد؟

هرجایی که قالیباف وارد شده تحولی بزرگ را رقم زده است

ساخت بیش از هزار واحد مسکونی در هرمزگان توسط نیروی دریایی سپاه

پیشنهاد جذاب فرمانده هوافضای سپاه به خودروسازان

نماز جمعه در 9 شهر سفید گیلان اقامه می شود

فیلم/ نبات و شاهرخ استخری دل هر پدر و دختری را می برند

آخرین وضعیت پرونده پروژه آفتاب ری با 354 نفر شاکی

در آخرالزّمان از خاندان پیامبر شخصی ظهور می کند که تبعیض ها، ظلم ها و فاصله های طبقاتی را از بین می برد

پیام تبریک فرمانده ناجا به محمدباقر قالیباف

حدیث روز | راز تشکر از خدا

بیانیه سازمان انرژی اتمی در پی تحریم دانشمندان ایران

بخش خصوصی چشم انتظار تدابیر مجلس

بازدید رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از سد شفارود_ رضوانشهر

فارس من| تاکنون تقاضایی از سوی شهرداری قوچان برای محوطه سازی تپه تاریخی نادری ارائه نشده است

قلع و قمع ساختمان های غیراستاندارد در شهرقدس

خط حزب الله 238/ اقتدار در حیاط خلوت آمریکا

همان طوری که رسول اکرم به حسب واقع حاکم بر جمیع موجودات است حضرت مهدی همان طور حاکم بر جمیع موجودات است

پیشنهاد سعید جلیلی برای جلوگیری از خطای اقتصادی نمایندگان

از سرگیری سفرهای راهیان نور از تیر ماه

روحانی به قالیباف تبریک گفت

توضیح روابط عمومی استانداری خوزستان پیرامون خبر اختصاص 50میلیون یورو به مشکل فاضلاب اهواز

میدان آزادی برای بهرام افشاری خاطره ساز می شود + عکس

واکنش مشاور روحانی به انتخاب قالیباف به عنوان رییس مجلس یازدهم

برخی اندوخته های فرهنگی با کرونا ظهور درخشانی داشت

سفرهای راهیان نور از تیر ماه از سرگرفته می شود

بازداشت داماد به دلیل نقض مقررات کرونا

واکنش توییتر دفتر رهبر انقلاب به ماجرای تلخ رومینا | برخورد سخت

توییت شمخانی در تقدیر از مجاهدان نفتکش ها

شرایط مرخصی های استحقاقی و استعلاجی کارگران در قانون

توضیحات طحان نظیف درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

ویژگی مهم پیشوایان الهی از منظر امام صادق (ع)

توییت شمخانی در تقدیر از مجاهدان نفتکش ها

واکنش شمخانی به بوسیدن پرچم ایران در ونزوئلا

بازگشت کرونا به کیش

خدام اماکن مذهبی گلستان خانه دار می شوند

فال روزانه شخصی / 9 خرداد ماه

اهدای 3500 بسته غذایی توسط مسلمانان بورتون در ماه رمضان

قالیباف به لاریجانی تبریک گفت

ربیعی: ایران در کرونا زمین نخورد / کووید 19 را کنترل کردیم

عضو مجلس خبرگان:ریشه کنی کرونا در خوزستان تنها با همکاری مردم محقق می شود

رونمایی از تندیس «فرشته مهر» مدافعان سلامت

روحانی، رییسی و قالیباف بهم رسیدند /قاب عکسی که شاید در حسینیه امام خمینی به ثبت برسد

سه رقیب ریاست جمهوری دیروز و رؤسای سه قوه ایرانِ امروز

اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی از منظر امام خمینی (ره) + فیلم

اعلام خبر مهم اضافه شدن 100 شناور تندروی جدید به یگان دریایی ایران توسط سردار سلامی+فیلم

برگزاری نمایشگاه های کتاب ویژه بزرگداشت سالروز رحلت امام(ره)

پلمپ یکی از رستوران های خرمشهر به علت برگزاری مراسم عروسی

استخدام دو نفر متخصص برند هایک ویژن آقا در شرکت شاهین دید سهند

ضعف های مجلس دهم بیش از حد از سوی صداوسیما بزرگنمایی شد/ در حق مجلس دهم جفا شد

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

کرونا باعث همبستگی اجتماعی در جامعه شد

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت و بیمه در شرکت کارا بهین فرآیند مانا

نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه ها/افزایش طول امتحانات پایان ترم

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خاییز/ درخواست کمک مسئولان کهگیلویه برای مهار آتش

روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

ادعای دسترسی به واکسن کرونا تا اواسط مرداد

دستور قاطع رهبر انقلاب به مجازات شدید پدر رومینا + عکس

دلایل حرام خوری

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

ترامپ دستور محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

ویدئوی کشف 400 خودرو صفر کیلومتر احتکار شده

قوای محرکه و بومی سازی قطعات

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

این هتل می خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

تبریک نماینده ولی فقیه در سپاه قدس به قالیباف

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

رییس مجلس یازدهم مشخص شد

تاجرنیا: مجلس جدید شرایط ارتباط با دنیای بیرون را فراهم کند

پیام تبریک امیر سرتیپ حاتمی به قالیباف

لزوم تکمیل سد شفارود تا سال 1400

توزیع بیش از 800 هزار غذای گرم بین نیازمندان تهرانی

فیلم/ سرقت بهرام افشاری از طلافروشی در سریال «دل»

صلح و سازش در 100پرونده بیش از 100میلیون تومانی در استان همدان

تداوم همدلی

انتقاد از لابی گری ها برای عضویت نمایندگان در کمیسیون ها

مردم امریکا در مورد دین اسلام چه می دانند؟

چطور در زمان کرونا روابط خود را با دیگران حفظ کنیم؟

فضائل آسمانی|ماجرای خلقت نوری پیامبر و امیرالمؤمنین

ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد

نماینده ولی فقیه در خوزستان حل مشکل جاده احمدفداله دزفول را خواستار شد

روحانی، رییسی و قالیباف بهم رسیدند /قاب عکسی که شاید در حسینیه امام خمینی به ثبت برسد

قلع و قمع ساختمان های غیراستاندارد در شهرقدس

ربیعی: ایران در کرونا زمین نخورد / کووید 19 را کنترل کردیم

پیام برادر به برادر/ آملی لاریجانی به علی لاریجانی تبریک گفت

شکست سنگین میرسلیم در کسب ریاست مجلس

رونمایی از تندیس فرشته مهر و گرامیداشت شهدای سلامت

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

پاسخ دندان شکن سخنگوی وزارت خارجه به chr(034)هوکchr(034)

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

طرز تهیه کیک زعفرانی خوشمزه خانگی

مسیر تولید خودرو کم مصرف هموارتر شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 10 خرداد 99

احداث هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری