مطالب مرتبط:
جامعه مدرسین: آیت الله کریمی یار وفادار امام راحل و مقام معظم رهبری بود
صادقی رشاد: آیت الله کریمی فقیهی دقیق النظر و مسلط به مبانی فقهی امام و رهبری بود
نامه لولاچیان، پدر عروس رهبری به حضرت آیت الله خامنه ای
آیت الله کریمی خدمتگزاری امین بود
پیکر آیت الله کریمی در قم به خاک سپرده شد
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 04:152020-03-29سياسي

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری


بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی(ره) در فروردین 1368 نتایج مهم و حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب داشت.

- بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی(ره) در فروردین 1368 نتایج مهم و حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری رسا"، مسئله قائم مقامی آیت الله منتظری در دهه 60 با مواضع و عملکرد جنجال آفرین او و اطرافیانش به بحرانی در بین مسئولان و سران نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد.

با دستگیری و اعدام مهدی هاشمی این بحران عمیق تر شد و پس از پایان جنگ تحمیلی و در آخرین سال حیات امام خمینی(ره) این اختلافات بالا گرفت.

اما در 6 فروردین 1368 بنیانگذار انقلاب اسلامی تصمیم مهم و سختی گرفت.

حضرت امام در نامه ای تاریخی آیت الله منتظری را از قائم مقامی رهبری عزل کرد.

هرچند این تصمیم از ابعاد مختلف قابل واکاوی و بررسی است اما نتایج مهمی در پی داشت.

این نوشتار به بخشی از نتایج عزل قائم مقامی آیت الله منتظری می پردازد.

1.

اثبات اهمیت حفظ نظام در سیره امام خمینی پس از پیروزی انقلاب و تثبیت جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی همواره بر ضرورت و اهمیت حفظ نظام تأکید ویژه ای داشته بطوری که کلیدواژه حفظ نظام از اوجب واجبات است به مشهورترین جملات ایشان تبدیل شده بود.

به همین ترتیب در سخت ترین بحران جمهوری اسلامی که در سطح نخبگانی تبدیل به چالشی لاینحل شده بود، امام نشان دادند که حفظ نظام از همه مصالح فردی و گروهی بالاتر است.

آیت الله منتظری به جهت سوابق مبارزاتی و علمی در بین انقلابیون از جایگاه خاصی برخوردار و مسئولیت های متعددی را در کسوت قائم مقامی عهده دار شده بود.

علی رغم همه این ها، این تصمیم حتی برخلاف تصور مسئولان بود بطوری که محمدی ری شهری وزیر وقت اطلاعات و از افراد مسئول در قضایای مرتبط با آیت الله منتظری معتقد است جایگاه آقای منتظری به گونه ای بود که تا آخرین روزهایی که به تصمیم گیری امام منتهی شد، برکناری او از قائم مقامی رهبری باورکردنی نبود.

امام خمینی در دوم فروردین 68 در پیامی به مهاجرین جنگ تحمیلی چند روز قبل از عزل منتظری به همین مسئله اشاره کرده و می نویسند: دفاع از اسلام و حزب الله، اصلِ خدشه ناپذیرِ سیاست جمهوری اسلامی است .

همچنین در نامه 6 فروردین اهمیت موضوع دو چندان هویدا می شود بطوری که امام ؛ آیت الله منتظری را در حالی که حاصل عمر خود می داند از قائم مقامی عزل می کند.

اما تشریح این مسئله یعنی هدف امام در حفظ نظام در نامه ایشان خطاب به نمایندگاه مجلس شورای اسلامی به خوبی نشان داده شده است؛ جایی که امام می نویسند: پدر پیرتان ، بیش از دو سال است در اعلامیه ها و پیغام ها، تمام تلاش خود را نموده است تا قضیه بدین جا ختم نگردد؛ ولی متأسفانه موفق نشد.

از طرف دیگر، وظیفه شرعی اقتضا می کرد تا تصمیم لازم را برای حفظ نظام و اسلام بگیرد.

لذا با دلی پرخون ، حاصل عمرم را، برای مصلحت نظام و اسلام ، کنار گذاشتم .

جلوگیری از نفوذ گروهک های معاند در رأس نظام قائم مقام رهبری بطور طبیعی سکان دار بعدی کشور بود و این امر گروهک های معاند نظام به ویژه لیبرال ها و منافقین را بر آن می داشت تا ارتباطات خود را با آیت الله منتظری بیش از پیش کنند تا جایی که مهدی هاشمی در اعترافاتش به برنامه ریزی های برادرش هادی هاشمی(داماد منتظری) برای نشان دادن چراغ سبز به منافقین و باز کردن پای آن ها به دفتر قائم مقام رهبری اشاره می کند.

علاوه بر این در یکی از اسناد لانه جاسوسی آمده است که منتظری اصلاً شبیه سایر روحانیون مبارز نیست و اظهارات و موضوع گیری های وی توسط دیگران به وی دیکته شده است و مورد مناسبی برای نفوذ است.

این مهم در حالی است که شواهد تاریخی نشان می دهد که گروهک ها از سال های اولیه انقلاب از دریچه منتظری و اطرافیانش برای ضربه به نظام و تسخیر منافع کشور استفاده خواهند کرد.

حاج احمد قدیریان از مسئولان دادستانی در دهه 60 در خاطرات خود به نامه شهید بهشتی به امام پس از غائله 14 اسفند 1359 اشاره می کند که در آن نامه شهید بهشتی برنامه های بنی صدر، مهندس بازرگان، جبهه ملی، نهضت آزادی و سایر گروهک ها برای در دست گرفتن آینده کشور پس از نبودن حضرت امام خمینی (ره) را تشریح می کند و تحلیلی پیرامون قائم مقامی آقای منتظری ارائه می کند.

مسئله نفوذ منافقین و لبیرال ها در افکار و مواضع آیت الله منتظری به قدری وسعت یافته و سازماندهی شده بود که بصورت علنی واضح و مبرهن می شد.

سخنان منتظری در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی این مهم را آشکار ساخت.

بطوری که امام خمینی در پیام خود به مهاجران جنگ تحمیلی به مسئله نفوذ اشاره کرده و می نویسند: نفوذی ها بارها اعلام کرده اند که حرف خود را از دهان ساده اندیشانِ موجّه می زنند.

اهمیت دیگر این مسئله در نامه 1 /6/ 68 امام خمینی نمایان می شود تا جایی که کلیدواژه های منافقین و لیبرال ها بیشترین فراوانی را در نامه چندخطی امام دارند.

گویی امام به قدری نگران این موضوع بود که همین دلیل را برای عزل قائم مقام رهبری کافی می دانند: از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیزِ مردم مسلمان ایران را پس از من ، به دست لیبرال ها و از کانال آن ها به منافقین می سپارید، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده اید.

مسئله نفوذ لیبرال ها و منافقین در بیت منتظری تا جایی مورد انتقاد نیروهای انقلابی و روحانیت مبارز بود که آیت الله مشکینی رییس وقت مجلس خبرگان رهبری در سال 1376 به این موضوع اشاره کرده و می گوید: این آقا با این فضلی که داشت یک عیب داشت که این یک عیب، او را در تمام جهات ساقط کرد و .

آن این بود که یک عده معدود ناصالح، اصلاً قبضه کردند این آقا را و نتوانست از این قبضه بیرون بیاید.

درواقع امام با این تصمیم مهم و تاریخی راه نفوذ گسترده منافقین و لیبرال ها را در رأس امور آینده نظام را مسدود ساخته و توطئه بزرگ گروهک های معاند را خنثی کردند.

چه اینکه رفتار و عملکرد منتظری در سال های پس از عزل نیز این موضوع را به اثبات رساند تا جایی که منافقین تنها امید خود در داخل کشور را جریان منتظری می دانستند بطوری که مسعود رجوی در دیدار خود با حبوش رییس سرویس اطلاعات رژیم بعث در سال 1378 نزدیک ترین جریان داخلی به سازمان را جریان منتظری می داند.

3.

حفظ وحدت و پیشگیری از شکاف نخبگانی مسئله وحدت اصل اساسی در اندیشه و عمل امام خمینی برای غلبه انقلاب اسلامی بر مشکلات داخلی و خارجی بود.

مواضع و عملکرد آیت الله منتظری در کسوت قائم مقام رهبری خدشه جبران ناپذیری به اصل وحدت وارد ساخته و دخالت های بی رویه و اظهارنظرهای جنجالی وی می رفت تا شکافی عمیق را بین مسئولین در سطوح مختلف ایجاد کند و بیم رسیدن این تنش ها به میانه مردم را بیش از پیش می کرد.

بحران آفرینی های قائم مقام وقت رهبری به صورتی ظهور و بروز داشت که اختلاف در کشور را بازتولید می کرد.

به گفته آیت الله مهدوی کنی آقای منتظری بالطبع نوعی تکروی در مسائل داشتند و نظرات خودشان را بیان می کردند.

قائم مقام قاعدتاً باید آنچه را که رییس اصلی می گوید بگوید.

اگر ایشان قائم مقامی را پذیرفته بودند اقتضاء داشت ببینند امام چه می گویند، ایشان هم همان را بگویند؛ به خصوص پس از اینکه رسماً به عنوان قائم مقام منصوب و معرّفی شدند.

ولی جناب آقای منتظری غالباً نظرات خودشان را بیان می کردند.

سخنرانی منتظری در 22 بهمن 1367 و انتقادهای سهمگین وی به مسائلی نظیر دفاع مقدس و عملکرد ده ساله انقلاب، جمهوری اسلامی را با چالش جدی مواجه کرد.

به اعتقاد ری شهری آقای منتظری در این سخنرانی ، دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و به ویژه جنگ تحمیلی را به شدّت زیر سؤال برد.

امام(رحمهالله) با ملاحظه این سخنرانی ، در کنار مواضع گذشته آقای منتظری ، به این جمع بندی رسید که مشکل وی بیش از آن است که تاکنون تصور می کرده ، و درصورتی که او زمام رهبری جمهوری اسلامی را به دست گیرد، همه چیز دگرگون خواهد شد و نهال نوپای انقلاب اسلامی خواهد خشکید و بدین جهت ، رهبری او، برای آینده جمهوری اسلامی خطرناک است .

کسی که قرار است سکان دار جمهوری اسلامی بعد از امام شود به جای آنکه در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، مردم را به آینده امیدوار و دشمنان را ناامید کند، به قدری فاقد بینش سیاسی است که با زیر سؤال بردن تلاش های هشت سال دفاع مقدس ، و پیروز جلوه دادن دشمن ، دشمنان انقلاب را شاد و دوستان را ناامید می کند.

بر همین اساس تصمیم امام مبنی بر عزل آیت الله منتظری کشور را از یک دو قطبی حساس و مخرب نجات داد به ویژه اینکه پس از پایان جنگ تحمیلی نیز شرایط خاصی بر فضای سیاسی اجتماعی جامعه ایرانی حاکم بود.

نکته ای که حضرت امام در آخرین پیام های خود در برابر مواضع منتظری یادآور می شود: نباید برای رضایت چند لیبرالِ خودفروخته ، در اظهارنظرها و ابراز عقیده ها، به گونه ای غلط عمل کنیم که حزب اللهِ عزیز احساس کنند جمهوری اسلامی دارد از مواضع اصولی اش عدول می کند.

4.

انسداد راه های سوءاستفاده دشمنان بی شک یکی از نقاط ضعف در عملکرد آیت الله منتظری سوءاستفاده همیشگی دشمنان به ویژه رسانه های خارجی از مواضع و اظهارات قائم مقام رهبری بود که اگر نقیصه مذکور در این منصب مهم تداوم می یافت ضربه های مهلکی از جایگاه کسی که در آینده شخص اول مملکت خواهد بود به نظام جمهوری اسلامی وارد می شد.

پژواک نظرات و انتقادات آیت الله منتظری توسط رسانه های بیگانه به ویژه رادیو بی بی سی به طریقه ای معمول و متداول تبدیل شده بود بطوری که چالش های مختلفی را برای نظام به وجود می آورد.

این مسائل به قدری پر تکرار بود که آیت الله منتظری نیز در خاطراتش درباره ماجرای مهدی هاشمی به انتشار نامه خود به امام توسط بی بی سی اشاره کرده و ناراحتی امام از این موضوع را یادآور می شود.

در سوی دیگر مسئولان کشوری نیز این خصیصه را از ویژگی های آیت الله منتظری می دانستند که بارها و بارها مشکل آفرین شده بود.

آیت الله مهدوی کنی در همین رابطه می گوید: رسانه های خارجی اظهارات ایشان را بزرگ می کردند و به عنوان اینکه قائم مقام رهبری ایران این حرف ها را زده اند از آن سوءاستفاده می کردند.

البته من مکرر از امام می شنیدم که ایشان را نصیحت می کردند که چرا این حرف ها را می زنید.

یک بار خود آقای منتظری نقل کردند که امام بنده را خواستند و به من گفتند آقای منتظری شما حرف هایی می زنید که رادیوهای بیگانه آن ها را می گویند.

رادیو بغداد این ها را می گوید.

چرا شما حرف هایی می زنید که رادیو بغداد آن ها را می گوید؟ این دلیل بر این است که حرف های شما صحیح نیست؛ یعنی به مصلحت انقلاب نیست که دشمن روی آن ها مانور می دهد و روی آن تبلیغ می کند.

همچنین محمدی ری شهری نیز درباره مواضع آیت الله منتظری در 22/11/67 می گوید: در واقع ، همان حرف های دشمنان انقلاب اسلامی را تکرار کرد و به سخن دیگر، قائم مقام رهبری خوراکی تبلیغاتی ، برای رسانه های بیگانه ، جهت ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی فراهم نمود.

علاوه بر این؛ سوءاستفاده بیگانگان از قلم، سخن و مواضع منتظری آنچنان مورد انتقاد امام قرار می گیرد که ایشان در صدر و ذیل نامه 6 فروردین خود بدین موضوع اشاره می کنند: در همین دفاعیه شما از منافقین ، تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلّحانه علیه اسلام و انقلاب ، محکوم به اعدام شده بودند را منافقین ، از دهان و قلم شما، به آلاف و اُلوف رساندند و می بینید که چه خدمت ارزنده ای به استکبار کرده اید.

در جای دیگر نامه تأکید می کنند: دیگر نه برای من نامه بنویسید و نه اجازه دهید منافقین ، هرچه اسرار مملکت است را به رادیوهای بیگانه دهند.

همچنین امام در بخش دیگری از این دردنامه خود می نویسند: نامه ها و سخنرانی های منافقین ، که به وسیله شما از رسانه های گروهی به مردم می رسید، ضربات سنگینی بر اسلام و انقلاب زد و موجب خیانتی بزرگ به سربازان گمنام امام زمان ـ روحی له الفداء ـ و خون های پاک شهدای اسلام و انقلاب گردید.

مشهود است که با عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری شاهراه سوءاستفاده دشمنان و رسانه های بیگانه برای ضربه زدن به نظام مسدود شد و این تصمیم امام صیانت از نظام و انقلاب را به همراه داشت.

نتیجه گیری بدون شک بحران قائم مقامی رهبری و عزل آیت الله منتظری توسط امام خمینی در 6 فروردین 1368 که او را حاصل عمر خود می دانست نتایج مهم و حیاتی را برای نظام جمهوری اسلامی و تداوم آرمان های انقلاب اسلامی به همراه داشت.

اگر چه این نتایج از ابعاد مختلفی قابل بحث و بررسی است اما این نوشتار از آنجا که ناظر بر شخصیت، عملکرد و رفتار سیاسی آیت الله منتظری است نشان می دهد که اثبات اهمیت حفظ نظام در سیره امام خمینی ، جلوگیری از نفوذ گروهک های معاند در رأس نظام ، حفظ وحدت و پیشگیری از شکاف نخبگانی و انسداد راه های سوءاستفاده دشمنان از مهم ترین نتایج تصمیم تاریخی امام در عزل آیت الله منتظری است.


کلید واژه ها: آیت الله منتظری - نظام جمهوری اسلامی - آیت الله - جمهوری اسلامی - منتظری - آرمان های انقلاب - اسلامی - بنیانگذار انقلاب اسلامی - بحران - رهبری - الله - جمهوری - انقلاب - امام - انقلاب اسلامی - نظام - حیات - آرمان - تداوم - حیاتی - مهدی هاشمی - جنگ تحمیلی - بنیانگذار - حضرت امام - اختلافات - توسط - خبرگزاری - دستگیری - مسئولان - عملکرد

آخرین اخبار سرویس:
آقاتهرانی: آماده ام رییس مرکز پژوهش ها شوم | نماینده باید نماینده مردم باشد نه نماینده بستگانش

بیش از 28 هزار نفر از جمعیت چهارمحال و بختیاری از مزایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان برخوردارند

گرانی امان مردم را بریده/ قیمت سر به فلک کشیده خودرو و مسکن چه توجیهی دارد؟

قدردانی رییس سازمان جنگل ها از نوبخت برای تخصیص اعتبار اطفای حریق جنگلی

ریشه قتل «رومینا» کجاست؟

مهریه همسر امیر کبیر چه بود؟

برنامه های 14 و 15 خرداد در استان تهران اعلام شد/ پخش مستقیم سخنرانی مقام معظم رهبری در 14 خرداد

درخواست ویژه از روحانی در اولین نطق های مجلس یازدهم /جلوی اختاپوس فساد را بگیریم

برای ترویج فرهنگ مهدویت از اساتید اهل سنت استفاده شود

سردار فلاح زاده: حاج قاسم در مذاکره هم حریف نداشت/ روایتی از تلاش تکفیری ها برای هدف قرار دادن سردار سلیمانی

خانه محمود اعتماد زاده (م . ا . به آذین)

قدرت خرید افراد نسبت به سال 90 به یک سوم کاهش یافت

ابهام در برگزاری یک کنسرت/ ارشاد: مجوز ندادیم اما کیش «آزاد» است!

فارس من| حل مشکلات مردم میانکوه شتاب می گیرد

همکاری نهاجا با شرکت های دانش بنیان برای ارتقای فناوری های قدرت هوایی

هشدار به موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو درباره تبلیغات خلاف واقع

نماینده اردبیل خواستار ابطال قرارداد شرکت کشت و صنعت مغان شد

ترامپ در قبال ایران حسن نیت ندارد

مهریه همسر امیر کبیر چه بود؟

آتش سوزی خاییز و دیل کهگیلویه و بویراحمد همچنان ادامه دارد

نمایندگان باید همواره دسترس مردم باشند

وزارت بهداشت فشار واعظی برای استعفای وزیر را تکذیب کرد

روحانی بر حق انتخاب مردم در استفاده از نحوه مدیریت سهام عدالت تاکید کرد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت آیت الله محجوب را تسلیت گفت

فرمانده کل ارتش: ارتقای توان رزمی، در دستور کار دائمی ما است/فرمانده پدافند هوایی ارتش:سایت رادار سوباشی، قدرتمندتر از گذشته در حال انجام ماموریت است

ادغام و یکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی منشأ برکات فراوانی خواهد شد

تفسیر قرآن زمینه ساز اندیشه ورزی در جوانان می شود

مطالبه اساتید و طلاب از رییس دستگاه قضا: عاملان ولنگاری فضای مجازی کشور را محاکمه کنید

پربازدیدترین اخبار سیاسی 11 خرداد ایسنا

استخدام دیجیتال مارکتینگ و طراح وب مسلط به SEO در شرکت پژواک

استخدام تعدادی راننده با خودرو جهت آژانس ایرانا در همدان

استخدام منشی خانم جهت یک دفتر حقوقی در تهران

استفاده از تفکر دینی و انقلابی جوانان گره گشای مشکلات جامعه ماست

روحانی درگذشت مادر شهیدان زفرقندی را تسلیت گفت

استخدام پشتیبان شبکه آقا برای شرکت معتبر در تهران

استخدام طراح وب سایت برای شرکت معتبر واقع در تهران

ویژه برنامه سالروز تخریب بقیع با سخنرانی دانشمند و نوای نریمانی

تصویب محتوا و متون دروس معارف اسلامی

استخدام برنامه نویس آشنا با Java Script در تهران

ببینید | نژادپرستی بی نقاب ترامپ

آیت الله رشاد:قواعد اخلاقی مرتبط با فقه زیست فناوری

استخدام نیروی دفتری خانم در شرکت نگین تجارت گیاوان

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

583 حامی جدید برای ایتام در چهارمحال و بختیاری جذب شد

بازرسی از رعایت پروتکل های بهداشتی با همراهی دستگاه های صنفی و تولیدی استان تهران تشدید می شود

افتتاح پژوهشکده دفاع مقدس هوایی و موزه هوانوردی

رییس جمهور بر حق انتخاب مردم در استفاده از نحوه مدیریت سهام عدالت تاکید کرد

برگزاری 4300 ختم قرآن کریم از سوی خانه های قرآنی بوشهر در ماه رمضان

فرمانده کل ارتش: ارتقای توان رزمی، در دستور کار دائمی ما است/فرمانده پدافند هوایی ارتش:سایت رادار سوباشی، قدرتمندتر از گذشته در حال انجام ماموریت است

دستور رییس سازمان پزشکی قانونی برای رسیدگی به پرونده آسیه پناهی

ماجرای گفتگوی چندساعته سردار سلیمانی با رهبران جریان تجزیه طلب / حاج قاسم چگونه خطر جنگ را از سر ملت ایران دور کرد؟

ارتقای مهمات هوشمند نیروی هوایی ارتش

کنایه توییتری اردشیر زاهدی به رضا پهلوی

وزرات بهداشت فشار واعظی برای استعفای وزیر را تکذیب کرد

کارگاه هنری صحافی قرآن حرم حضرت معصومه(س)

مطالبه اساتید و طلاب حوزه از رییس دستگاه قضا: عاملان ولنگاری فضای مجازی کشور را محاکمه کنید

مدیریت کرونا؛ برگ زرینی در کارآمدی نظام

فعالیت مراکز ترک اعتیاد مازندران از سر گرفته می شود

عملیات تکمیل پل های راه آهن در پیشوا از سر گرفته می شود

انتقاد نمایندگان گیلان از عدم توجه دولت به اقتصاد و جلوگیری از رانت

شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد

بازگشت رییس سابق به فدراسیون جودو بعد از 17 ماه/ درخشان مشاور میراسماعیلی شد

شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد

ادعای تهدید وزیر بهداشت از سوی رییس دفتر رییس جمهور کذب و بی اساس است

اعطای بیمه نامه های تخفیفی و تقسیطی میسر شد

صدور حکم سارقان تندیس هنری میدان امام حسین(ع)

تاکید روحانی بر حق انتخاب مردم در استفاده از نحوه مدیریت سهام عدالت

فساد اداری و اقتصادی از آفت های اصلی سیستم های حکومتی است/ مردم از باندبازی ها و شعارهای پوچ سیاسی خسته شده اند

ادعای تهدید وزیر بهداشت از سوی رییس دفتر رییس جمهور کذب و بی اساس است

آیت الله رشاد:قواعد اخلاقی مرتبط با فقه زیست فناوری

رونمایی از طرح های جدید بیمه برای بازنشستگان

رانت خواری و سودجویی در صنایع واگذار شده مشهود است/ رییس جمهور وزیری انتخاب نکند که پس از چندصباحی مجددا عزلش کند

همکاری میان ایران و ونزوئلا در حوزه نفت ادامه دارد

گزارش اسپوتنیک از تصمیم اخیر آمریکا در مورد برجام

سازمان های حقوق بشری دنیا در قبال سیاست های نژادپرستانه آمریکا واکنش نشان دهند

افزایش شیوع کرونا و قرار گرفتن لرستان در مرز بحران

پیام تسلیت شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان «امینی نور»

تلاش برای نهادینه شدن فرهنگ رضوی ضروری است

افشای اهداف پلید و شوم دوست پسر رومینا +عکس

اولین تخلف هیات رییسه مجلس یازدهم / 3 نفر در یک روز بر کرسی ریاست تکیه زدند / قالیباف زنگ آغاز را زد و نیکزاد زنگ پایان را

جهانپور فشار واعظی برای استعفای وزیر بهداشت را تکذیب کرد

رضا رفیع: مجلس شورا یا مجلس ختم؟!

جدیدترین اخبار رسمی از کرونا در ایران/ تعداد جان باختگان به 7797 تن رسید

روز کاری منوچهر هادی با خانواده +عکس

استخدام منشی، کارشناس و اپراتور دستگاههای پزشکی و لیزر در تهران

استخدام کارمند اداری با مدرک کارشناسی و ترجیحا خانم در تهران

حسین میرخانی؛ پایه گذار chr(034)نستعلیق قرآنیchr(034)

استخدام فروشنده با مدرک تحصیلی فوق دیپلم به بالا در تهران

چهار هزار و 820 بسته معیشتی بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع شد

همکاری میان ایران و ونزوئلا در حوزه نفت ادامه خواهد داشت

بایدها و نبایدهای مهاجرت به حومه ها در روزهای کرونایی

همکاری نهاجا با شرکت های دانش بنیان برای ارتقای فناوری های قدرت هوایی

ابوترابی: واعظی وزیر بهداشت را تهدید کرده استعفا کند

اینفوگرافی/ اتباع کدام کشورها بیشترین تعداد مسکن را در ترکیه خریدند؟

بازدید میدانی شهردار منطقه9 از میدان آزادی

بازگشت فلامینگوها به دریاچه ارومیه

ساخت و سازها در دامنه الوند متوقف شود

بازنشستگان با 600 هزار تومان دریافتی از خدمات بیمه ای بهره مند می شوند

سرآغاز نهضت انقلاب، قیام پانزده خرداد بود/ امام خمینی(ره) در برابر ابرقدرت های جهان ایستاد

بیش از فرهنگ دینی، نیازمند تربیت دینی هستیم

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری