مطالب مرتبط:
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
قدردانی مجدد رهبر انقلاب از وزیر بهداشت و مجموعه درمانی کشور در مسئله مقابله با کرونا
روحانی: تصمیمات برای مقابله با کرونا در کشور، با اتفاق آراء اتخاذ شده / از همه آنهایی که ممکن است مقامی داشته باشند یا دو سه ماه آینده مقامی پیدا کنند، خواهش می کنم کمک کنند / شرایط ما شرایط مرید جمع کردن یا جنگ سیاسی نیست
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 01:202020-03-29اقتصادي

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم


همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.

- در شهرستان سیرجان نیز به واسطه فعالیت شرکت های معدنی و صنعتی منطقه گل گهر و فعالیت بخش اعظمی از مردم در این شرکت ها و معادن، صحبت هایی نسبت به عدم تعطیلی مراکز معدنی و صنعتی از سوی مردم مطرح گردیده است و خواهان تعطیلی آن شده اند.

در همین رابطه گفتگویی با مهندس مجید علیدادی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر انجام داده ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد.

جناب علیدادی در روزهای گذشته و پس از شدت یافتن شیوع کرونا در سراسر کشور، انتقاداتی از سوی بسیاری از شهروندان مطرح شد مبنی بر عدم تعطیلی کارگران شاغل در مجموعه گل گهر، پاسخ جنابعالی به این انتقادات چیست؟ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اولین مجموعه ای هست در استان که پس از اعلام شیوع بیماری کرونا در کشور اقدام به برگزاری جلسه و تشکیل کمیته مقابله با کرونا را داده است و اقدامات مان را از همان روز جمعه ای که مصادف با انتخابات بود و تلویزیون رسما اعلام کرد برخی موارد کرونایی در قم شناسایی شده علی رغم اینکه تمام کشور درگیر برگزاری انتخابات بود، ما در همان روز جمعه با تمام پرسنل واحد ایمنی و بهداشت و سایر عوامل مربوطه در شرکت برای برگزاری جلسه و تشکیل کمیته ویژه مقابله با کرونا هماهنگ کردیم و اولین جلسه را در همان روز برگزار کردیم.

تصمیماتی هم که ما در جلسه گرفتیم از همان روز اجرایی شد.

لطفاً به تصمیماتی که گرفته شد و اجرایی گردید اشاره بفرمایید؟ در اولین جلسه تصمیم گرفتیم، کادر اداری مان را 50 درصد کاهش دهیم و نیروهای شیفت و تولیدی را به اختیار مدیران واحدها تا هر تعدادی که می توانند کاهش دهند، همچنین تعداد اتوبوس ها را زیاد کردیم تا همکاران در اتوبوس ها به صورت پراکنده بنشینند و از تراکم جمعیت کاسته شود، اقدام دیگری که داشتیم تعطیلی رستوران های روز کار بود و برای رستوران هایی که برای پرسنل شیفت خدمات می دهند و یا جاهایی که پروژه ای و پیمانکاری هستند و شب می مانند غذا فقط با ظروف یکبار مصرف و آلومینیومی که مورد تایید وزارت بهداشت هست توزیع می شود، تصمیم دیگرمان، ضد عفونی همه سیستم های اداری، سیستم های کاری تولیدی و دستگاه هایی که محل نشستن اپراتور هست حداقل در نوبت هست.

توزیع دستکش، مواد ضدعفونی کننده و ماسک به صورت کامل و روزانه بین پرسنل از همان روز اول تا به امروز همچنان ادامه دارد.

همانطور که گفتم این تصمیمات را زمانی گرفتیم که هنوز در استان و شهرستان هیچ اقدامی انجام نشده بود و در این راستا پیش قدم بودیم.

تصمیم دیگر ما این بود پرسنلی را که دارای یک بیماری مرتبط از قبل هستند مانند بیماری های قلبی، قندی و یا مشکلات ریوی با تایید HSE بروند در منزل و شرکت مرخصی آنها را قبول می کند.

همچنین در ابتدا به همکاران خانم که فرزند زیر شش سال داشتند یا خانم هایی که باردار بودند یا مشکل بیماری داشتند اعلام کردیم نیاز به حضور در محل کار ندارند و چند روز بعد هم تصمیم بر این شد که تمام پرسنل خانم را تعطیل کنیم.

لازم است خدمتتان عرض کنم که تمام این اقدامات از همان روز اول با تاکید مهندس ملارحمان مدیرعامل محترم شرکت گل گهر بوده و اصرار ایشان بر این بود که نهایت اقداماتی که در حوزه پیشگیری می توانید انجام دهید و هیچ چیز را محدود نکردند، حتی تاکید داشتند به مجموعه شهرستان هم همه جوره کمک شود و خودشان هم هر روز اوضاع شرکت ها را رصد می کنند.

یکی از مواردی که حساسیت زیادی بین شهروندان ایجاد کرده، حمل ونقل زیاد در منطقه گل گهر و حضور افراد مختلف از شهرهای دیگر در این منطقه هست که ممکن است به ویروس کرونا مبتلا باشند؟ یکی از مباحث چالشی که از همان جلسه اول داشتیم بحث حمل و نقل گل گهر و تردد رانندگان بود، واقعیت این است که حمل ونقل گل گهر یک زنجیره ای هست که گل گهر به تنهایی نمی تواند آنرا تعطیل کند، یعنی اگر ما حمل ونقل گل گهر را تعطیل کنیم و شرکت های دیگر در شهرهای مختلف کشور بحث بارشان را تعطیل نکنند اتفاقا تجمع رانندگان را خواهیم داشت و ممکن است خطرش بیشتر باشد، این موضوع نیاز به یک هماهنگی و یک تصمیم کشوری دارد که بخواهند حمل ونقل را تعطیل کنند یا نه.

البته با توجه به اینکه کشور این روزها در ایام تعطیلات عید نوروز قرار دارد، وزارت راه از اولین روز سال جدید تعطیلی حمل ونقل را در دستور کار قرار داده، اما همانطور که گفتم این یک تصمیم دولتی هست و ربطی به ما ندارد که بگوییم حمل ونقل را تعطیل می کنیم یا نه، منتها اقداماتی که ما جهت پیشگیری انجام دادیم این است که گیت هایی را که رانندگان خارج از مجموعه وارد شرکت می شوند مورد کنترل قرار دادیم، هم آنها را تست می کنیم که آلوده به ویروس نباشند و هم در واحدها و مکان هایی که تردد دارند به صورت جدی ضدعفونی انجام می دهیم و ارتباط بین همکاران خودمان با رانندگانی که از بیرون می آیند را به حداقل رساندیم ولی تعطیل نشده است، دلیل عدم تعطیلی هم اینکه واقعا یک سیاست دولتی هست و در اختیار مجموعه گل گهر نیست، ما هم نمی توانیم بگوییم می خواهیم تعطیل کنیم چونکه اگر ما از پیش خودمان تصمیم بگیریم و دولت این تصمیم را قبول نکند ممکن است اثراتش بدتر باشد، حتی در انتشار و یا شیوع ویروس کرونا این تصمیم ممکن است تصمیم عاقلانه ای نباشد.

موضوع دوم اینکه در کارخانجات و در بارگیری و حمل ونقل ما از اول اعلام کنیم باید همه اینها تعطیل شوند این حرف خامی هست و باید کارشناسی شود و چه بسا ممکن است نتیجه عکس بدهد.

بنده در جلسه فرمانداری هم عرض کردم اگر ما منطقه گل گهر را تعطیل کنیم، یکباره 15-20 هزار کارگر وارد شهر می شود، کارگری که تا الان فعالیت صنعتی داشته و به صورت اکتیو کار می کرده می رود داخل شهر بدون هیچ پوشش بهداشتی و این ظرفیت را آنجا به وجود می آورد که ممکن است شهر را آلوده کند چونکه ما در شهر می بینم که درصد کمی از مردم از مواد ضدعفونی کننده و دستکش و ماسک استفاده می کنند در صورتیکه ما محل کارشان را هر روز ضدعفونی می کنیم و آموزش های لازم را نیز می دهیم.

همانطور که گفتم وزارت بهداشت و دولت باید صراحتا نظر بدهند که آیا این تعطیلی به نفع شهر هست یا نه و ما هم هر تصمیمی که دولت بگیرد تابع آن هستیم.

این را هم توجه داشته باشید که خیلی مجموعه های بزرگتر از گل گهر در کشور دارند کار می کنند و هنوز تصمیمی برای تعطیلی آنها گرفته نشده است.

گفته می شود که در گل گهر در بحث تعطیلی بین پرسنل اداری و غیر اداری تبعیض اتفاق افتاده به طوریکه نیروهای اداری تعطیل شدند اما نیروهای غیر اداری نشدند؟ ما در واحدهایی که می توانستیم آنها را با حداقل نیرو کار را پیش ببریم نیروها را کم کردیم و حتی در بخش تولید هم نیروهایمان را به اختیار مدیریت ها گذاشتیم که به حداقل برسانند.

در بخش اداری هم این اتفاق افتاده و تبعیضی در کار نبوده و در بخش تولید هم به همین شکل، اتفاقا ما پروژه هایمان را تعطیل کردیم و فقط تولید مان را تعطیل نکردیم اما در همانجا هم نیروها را به حداقل رساندیم.

این درست نیست که می گویند سیستم اداری را تعطیل کردیم اتفاقا بچه های اداری بیشتر در این درگیری مقابله با کرونا حضور دارند و به میدان آمدند تا از جان پرسنل تولید حفاظت کنند، از تجهیزات بهداشت فردی تا ضدعفونی کردن کل واحدها در بخش تولید.

فرقی بین نیروی اداری و تولیدی نیست، حسب نیاز تا آنجا که توانستیم نیروها را کاهش دادیم و به حداقل رساندیم.

گفته می شود که در گل گهر در بحث تعطیلی بین پرسنل اداری و غیر اداری تبعیض اتفاق افتاده به طوریکه نیروهای اداری تعطیل شدند اما نیروهای غیر اداری نشدند؟ ما در واحدهایی که می توانستیم آنها را با حداقل نیرو کار را پیش ببریم نیروها را کم کردیم و حتی در بخش تولید هم نیروهایمان را به اختیار مدیریت ها گذاشتیم که به حداقل برسانند.

در بخش اداری هم این اتفاق افتاده و تبعیضی در کار نبوده و در بخش تولید هم به همین شکل، اتفاقا ما پروژه هایمان را تعطیل کردیم و فقط تولید مان را تعطیل نکردیم اما در همان جا هم نیروها را به حداقل رساندیم.

این درست نیست که می گویند سیستم اداری را تعطیل کردیم اتفاقا بچه های اداری بیشتر در این درگیری مقابله با کرونا حضور دارند و به میدان آمدند تا از جان پرسنل تولید حفاظت کنند، از تجهیزات بهداشت فردی تا ضدعفونی کردن کل واحدها در بخش تولید.

فرقی بین نیروی اداری و تولیدی نیست، حسب نیاز تا آنجا که توانستیم نیروها را کاهش دادیم و به حداقل رساندیم.

چه صحبتی با کارگران و خانواده های آنها دارید که از نگرانی ها و دغدغه های آنها کاسته شود؟ در حوزه منابع انسانی سرمایه اصلی ما کارگران هستند و ما به دید یک سرمایه به آنها نگاه می کنیم و جانشان خیلی برای ما عزیز و با ارزش هست، هم به عنوان یک انسان و هم به عنوان یک سرمایه که اگر نباشند ما در آینده نخواهیم توانست تولید داشته باشیم، پس دغدغه اصلی ما این هست که جان آنها را حفاظت کنیم و امروز هم بنده و همه دوستانی که در گل گهر درگیر مقابله با کرونا هستند فقط بخاطر حفظ جان این عزیزان هست و ما بیشترین وقتمان را برای آنها می گذاریم، حتی توزیع تجهیزات بهداشتی و حفاظت فردی اول از حوزه کارگری شروع شد.

در رابطه با نیروهای غیر بومی که از شهرهای دیگر در گل گهر مشغول بکار هستند چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ در جلسه اولی که داشتیم تصمیم بر این شد نیروهای غیر بومی که در سایت هستند از سایت خارج نشوند و اگر خارج شدند دیگر برنگردند و این اتفاق افتاده و کامل داریم کنترل می کنیم.

یکسری غیربومی ها رفتند مرخصی که دوره ای بودند مثلاً شیفتی بودند و 15 روز می ماندند و 15 روز می رفتند که به آنها اطلاع دادیم برنگردند و واقعا جلوی آنها را گرفتیم چونکه ما در یک محیط بسته بین سیرجان و گل گهر داریم رفت و آمد می کنیم این خیلی در شیوع تاثیری ندارد ولی ما آن ارتباطی که با سایر شهرها در حوزه کارگری داشتیم، جلویش را گرفتیم و این سیاست را تا 15 فروردین تمدید کردیم و ممکن است بر اساس شرایطی که پیش می آید تصمیم جدیدی گرفته شود.

صحبت پایانی شما را می شنویم در منطقه گل گهر در همه ورودی ها معاینه پرسنل انجام می شود که اگر کسی علائمی دارد از مجموعه خارج و قرنطینه شود و اگر با جایی در مجموعه ارتباط داشته آنجا را هم قرنطینه می کنیم.

در این شرایط سختی که ناخواسته بر کشور حاکم شده است ما باید به وجدانمان رجوع کنیم و ببینیم واقعا کار منطقی و شایسته ای که باعث جلوگیری از این بیماری می شود چیست و آنرا انجام دهیم نه اینکه سعی کنیم نظرات شخصی مان را مطرح کنیم.

خود دولت، وزارت بهداشت را به عنوان خط مقدم مبارزه با این بیماری گذاشته است و هر تصمیمی وزارت بهداشت بگیرد ما اجرا می کنیم.

در جلساتی که ما برگزار می کنیم پزشکان و کارشناسان بهداشت و ایمنی حضور دارند و ما حتی ادعا می کنیم از سیستم های دولتی جلوتر هستیم و با مجموعه شهرستان هم از همان روز اول اعلام آمادگی و همکاری کردیم، بعضی از تجهیزات بهداشت فردی را در اختیار بعضی از ارگان های دولتی قرار دادیم و توانستیم با ساخت سیستم گندزدایی اتومایزر (مه پاش صنعتی) در کمترین زمان ممکن توسط مهندسان و متخصصان شرکت گل گهر آنرا برای استفاده به ستاد پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری سیرجان تحویل دهیم.

همچنین در بحث پشتیبانی مالی نیز مبلغ 40 میلیارد ریال توسط شرکت های منطقه گل گهر به منظور آسیب دیدگی کمتر مردم به ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا شهرستان پرداخت شده است.


کلید واژه ها: صنعتی - تعطیلی - گل گهر - شرکت - شرکت ها - کشور - انتقادات - کرونا - مقابله با کرونا - سرمایه انسانی - فعالیت - توسعه مدیریت - ویروس کرونا - گذشته - معادن - شیوع - شهروندان - مردم - هایی - کارگران - شهرستان - پیشتاز - مقابله - سیرجان - سرمایه - مدیریت - توسعه - ویروس - منطقه - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت 90 درصدی بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری بخش خصوصی

قانون اساسی چه مجلسی را برای توسعه کشور مناسب می داند؟

صندوق توسعه ملی هیچ منعی در پرداخت منابع مالی ندارد

هزینه کرد 1.5 میلیارد تومان برای ساماندهی بخشی از سواحل دریاچه ارومیه

پاسخ به 20 سوال ضروری در طرح فروش فوق العاده خودرو

بخش خصوصی از فرصت بازار سرمایه در تامین نقدینگی خود استفاده کند

اختصاص 2500 میلیارد تومان به بخش خصوصی خراسان رضوی

فردا آخرین مهلت ثبت نام فروش 25 هزار خودرو

خسارت کرونا به اقتصاد تا 10 سال ادامه دارد

کشف زمین خواری 4 میلیاردی در فراشبند

اعلام شرایط پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه کارت اعتباری

مرکز پایش صنعت برق در توانیر راه اندازی می شود

13 تن موادمخدر در هفته گذشته کشف شد

آیین نامه قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو اصلاح شد + جدول

انجام 220 کیلومتر لکه گیری و روکش آسفالت محورهای مواصلاتی درهمدان

لزوم راه اندازی صنایع تبدیلی در کنار گلستانهای گل محمدی

چند توصیه به سهامداران عدالت

تفاوت نرخ مصوب و نرخ بازار مرغ و تخم مرغ

23 درصد اشتغال چهارمحال و بختیاری در بخش کشاورزی است

نگاه کردن به موبایل حین راه رفتن در این کشور ممنوع می شود

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

استخدام یک شرکت تولیدی لوازم خانگی در چند ردیف شغلی

سهامداران عدالت چگونه از ارزش سهام خود مطلع شوند؟

منع رانندگان اتوبوس شهری شیراز از دریافت کرایه نقدی

4000 بسته غذایی در شهرستان لردگان توزیع شد

همتی: دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد/ روز سبز برای بورس بازان پیش از تعطیلات/ شرایط پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه کارت اعتباری چیست؟

صادرات 3 برابر واردات، در مرز ها

آغاز خرید تضمینی گندم در فلاورجان

ورامین رکورد برداشت جو در استان تهران را شکست

خسارت واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا به زودی پرداخت می شود

کشت گل محمدی در اراضی شیب دار مورد توجه قرار می گیرد

آخرین وضعیت طرح نفیلین سینیت سراب

فعالیت مرزهای ایران و کردستان عراق در 14 و 15 خرداد ماه

رفع تصرف از 9 هکتار اراضی کشاورزی در سیرجان

تمرکز بر صادرات محصولات حوزه فناوری اطلاعات استان فارس

پاسخ به 20 سوال مهم درباره طرح فروش و قرعه کشی خودرو

نرخ بیکاری شهرستان فیروزه 3 درصد از بقیه خراسان رضوی بیشتر است

پاسخ به 20 سوال درباره طرح فروش خودرو

پاسخ به 20 سوال متداول در خصوص طرح فروش فوق العاده خودرو

آغاز برداشت جو از مزارع شهرستان شهرضا

تامین مواد اولیه، مشکل اساسی تولیدکنندگان

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 105 هزار نفر گذشت

سکه و دلار درجا زدند!

شرایط پذیرش سهام عدالت برای وثیقه کارت اعتباری بانکی اعلام شد

ارائه نسخه جدید موبایلی همراه کارت رفاه

پلیس در تعقیب سارق معترض آمریکایی که تانک دزدیده بود

بهره برداری از دو کلانتری در سیرجان

اعلام شرایط پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه کارت اعتباری

برداشت سیب زمین از مزارع شوشتر

مشهد، بندرگاهی برای صادرات زیره از ایران

کمک مجموعه بزرگ آرون به آزادی زندانیان در اصفهان

افزایش مصرف برق در مشترکان خانگی استان اصفهان

واگذاری مطالعات جامع 8 میدان نفت و گاز

15 سال حبس و تبعید برای پرونده سکه ثامن

پارک علم و فناوری ملایر تبدیل علم و دانش به ثروت را ریل گذاری کند

منع رانندگان اتوبوس شهری شیراز از دریافت کرایه نقدی

افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر

سکه و دلار درجا زدند!

آغاز به کار تیم نوسازی Core Banking رفاه

سکه و دلار درجا زدند!

ویلاهای لوکس در دل جنگل هیرکانی

هیاهوی سلطان های مسکن پردیس بعد از افزایش آورده

کاهش 20 درصدی ذخایر خونی در کشور

اندرحکایتهای بازار لوازم خانگی

درج قیمت املاک و خودرو در سایت ها ممنوع است

این نمادها امروز بیشترین رشد را در بورس تجربه داشتند

ویلاهای لوکس در دل جنگل هیرکانی

پشتیبان این جوان دهه شصتی کیست که 1/5 میلیارد دلار اختلاس کرده است؟

قانون اساسی چه مجلسی را برای توسعه کشور مناسب می داند؟

کرونا| افزایش قیمت ورودی های باشگاه ورزشی پس از بازگشایی+ویدئو

29 دستگاه خودرو فاقد پلاک در کرج کشف شد

کشف انبار خودروهای صفر خاک گرفته در کرج

لیست کامل مبلغ فوق العاده ویژه رتبه بندی معلمان + مبالغ

پاسخ به 20 سوال متداول در خصوص طرح فروش فوق العاده خودرو

افتتاح 25 طرح آبرسانی در کهگیلویه و بویراحمد

جهانگیری:لزوم برخورد قاطع با هر گونه تصرف غیرقانونی در سواحل جنوبی کشور

گزارش همتی از بازار پول و ارز

افتتاح چند طرح عمرانی در شیراز

تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به 4453 نفر رسید

مهلت آزادسازی سهام عدالت تا روز پنج شنبه/ سهام عدالت به سبد سهامداران بورس افزوده خواهد شد

تولید 60 درصد ایزوگام کشور در دلیجان

پیش بینی تولید بیش از 200تن دانه روغنی کلزا از مزارع نمین

کشف محموله 11 میلیارد ریالی قاچاق در نایین

دستور توقف درج قیمت مسکن و خودرو به مدیران سایت های فروش اینترنتی

تبعات اقتصادی کرونا میلیون ها کودک را با فقر رو به رو می کند

جریمه 20 میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر هسا

وزیر جهاد کشاورزی: سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی راه اندازی می شود

افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر

فیلم | خوانندگی وریا غفوری به زبان کردی

اجرای حکم 22 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی تبریز

3 شرط پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه کارت اعتباری اعلام شد

شرط تردد موتورسیکلت های سنگین در مشهد؟

جریمه 20 میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر هسا

سهامداران عدالت چگونه از ارزش سهام خود مطلع شوند؟

طلا گران شد

جدیدترین قیمت سکه و دلار + جدول

بافت فرسوده، چالش امروز شهرها

تحلیل آمار کرونا در کشورها/ افزایش میزان رشد روزانه ابتلا به کرونا در ایران

قرعه کشی آزمایشی موفقیت آمیز بود

افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم