مطالب مرتبط:
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد
قدردانی مجدد رهبر انقلاب از وزیر بهداشت و مجموعه درمانی کشور در مسئله مقابله با کرونا
روحانی: تصمیمات برای مقابله با کرونا در کشور، با اتفاق آراء اتخاذ شده / از همه آنهایی که ممکن است مقامی داشته باشند یا دو سه ماه آینده مقامی پیدا کنند، خواهش می کنم کمک کنند / شرایط ما شرایط مرید جمع کردن یا جنگ سیاسی نیست
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 01:202020-03-29اقتصادي

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم


همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.

- در شهرستان سیرجان نیز به واسطه فعالیت شرکت های معدنی و صنعتی منطقه گل گهر و فعالیت بخش اعظمی از مردم در این شرکت ها و معادن، صحبت هایی نسبت به عدم تعطیلی مراکز معدنی و صنعتی از سوی مردم مطرح گردیده است و خواهان تعطیلی آن شده اند.

در همین رابطه گفتگویی با مهندس مجید علیدادی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر انجام داده ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد.

جناب علیدادی در روزهای گذشته و پس از شدت یافتن شیوع کرونا در سراسر کشور، انتقاداتی از سوی بسیاری از شهروندان مطرح شد مبنی بر عدم تعطیلی کارگران شاغل در مجموعه گل گهر، پاسخ جنابعالی به این انتقادات چیست؟ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اولین مجموعه ای هست در استان که پس از اعلام شیوع بیماری کرونا در کشور اقدام به برگزاری جلسه و تشکیل کمیته مقابله با کرونا را داده است و اقدامات مان را از همان روز جمعه ای که مصادف با انتخابات بود و تلویزیون رسما اعلام کرد برخی موارد کرونایی در قم شناسایی شده علی رغم اینکه تمام کشور درگیر برگزاری انتخابات بود، ما در همان روز جمعه با تمام پرسنل واحد ایمنی و بهداشت و سایر عوامل مربوطه در شرکت برای برگزاری جلسه و تشکیل کمیته ویژه مقابله با کرونا هماهنگ کردیم و اولین جلسه را در همان روز برگزار کردیم.

تصمیماتی هم که ما در جلسه گرفتیم از همان روز اجرایی شد.

لطفاً به تصمیماتی که گرفته شد و اجرایی گردید اشاره بفرمایید؟ در اولین جلسه تصمیم گرفتیم، کادر اداری مان را 50 درصد کاهش دهیم و نیروهای شیفت و تولیدی را به اختیار مدیران واحدها تا هر تعدادی که می توانند کاهش دهند، همچنین تعداد اتوبوس ها را زیاد کردیم تا همکاران در اتوبوس ها به صورت پراکنده بنشینند و از تراکم جمعیت کاسته شود، اقدام دیگری که داشتیم تعطیلی رستوران های روز کار بود و برای رستوران هایی که برای پرسنل شیفت خدمات می دهند و یا جاهایی که پروژه ای و پیمانکاری هستند و شب می مانند غذا فقط با ظروف یکبار مصرف و آلومینیومی که مورد تایید وزارت بهداشت هست توزیع می شود، تصمیم دیگرمان، ضد عفونی همه سیستم های اداری، سیستم های کاری تولیدی و دستگاه هایی که محل نشستن اپراتور هست حداقل در نوبت هست.

توزیع دستکش، مواد ضدعفونی کننده و ماسک به صورت کامل و روزانه بین پرسنل از همان روز اول تا به امروز همچنان ادامه دارد.

همانطور که گفتم این تصمیمات را زمانی گرفتیم که هنوز در استان و شهرستان هیچ اقدامی انجام نشده بود و در این راستا پیش قدم بودیم.

تصمیم دیگر ما این بود پرسنلی را که دارای یک بیماری مرتبط از قبل هستند مانند بیماری های قلبی، قندی و یا مشکلات ریوی با تایید HSE بروند در منزل و شرکت مرخصی آنها را قبول می کند.

همچنین در ابتدا به همکاران خانم که فرزند زیر شش سال داشتند یا خانم هایی که باردار بودند یا مشکل بیماری داشتند اعلام کردیم نیاز به حضور در محل کار ندارند و چند روز بعد هم تصمیم بر این شد که تمام پرسنل خانم را تعطیل کنیم.

لازم است خدمتتان عرض کنم که تمام این اقدامات از همان روز اول با تاکید مهندس ملارحمان مدیرعامل محترم شرکت گل گهر بوده و اصرار ایشان بر این بود که نهایت اقداماتی که در حوزه پیشگیری می توانید انجام دهید و هیچ چیز را محدود نکردند، حتی تاکید داشتند به مجموعه شهرستان هم همه جوره کمک شود و خودشان هم هر روز اوضاع شرکت ها را رصد می کنند.

یکی از مواردی که حساسیت زیادی بین شهروندان ایجاد کرده، حمل ونقل زیاد در منطقه گل گهر و حضور افراد مختلف از شهرهای دیگر در این منطقه هست که ممکن است به ویروس کرونا مبتلا باشند؟ یکی از مباحث چالشی که از همان جلسه اول داشتیم بحث حمل و نقل گل گهر و تردد رانندگان بود، واقعیت این است که حمل ونقل گل گهر یک زنجیره ای هست که گل گهر به تنهایی نمی تواند آنرا تعطیل کند، یعنی اگر ما حمل ونقل گل گهر را تعطیل کنیم و شرکت های دیگر در شهرهای مختلف کشور بحث بارشان را تعطیل نکنند اتفاقا تجمع رانندگان را خواهیم داشت و ممکن است خطرش بیشتر باشد، این موضوع نیاز به یک هماهنگی و یک تصمیم کشوری دارد که بخواهند حمل ونقل را تعطیل کنند یا نه.

البته با توجه به اینکه کشور این روزها در ایام تعطیلات عید نوروز قرار دارد، وزارت راه از اولین روز سال جدید تعطیلی حمل ونقل را در دستور کار قرار داده، اما همانطور که گفتم این یک تصمیم دولتی هست و ربطی به ما ندارد که بگوییم حمل ونقل را تعطیل می کنیم یا نه، منتها اقداماتی که ما جهت پیشگیری انجام دادیم این است که گیت هایی را که رانندگان خارج از مجموعه وارد شرکت می شوند مورد کنترل قرار دادیم، هم آنها را تست می کنیم که آلوده به ویروس نباشند و هم در واحدها و مکان هایی که تردد دارند به صورت جدی ضدعفونی انجام می دهیم و ارتباط بین همکاران خودمان با رانندگانی که از بیرون می آیند را به حداقل رساندیم ولی تعطیل نشده است، دلیل عدم تعطیلی هم اینکه واقعا یک سیاست دولتی هست و در اختیار مجموعه گل گهر نیست، ما هم نمی توانیم بگوییم می خواهیم تعطیل کنیم چونکه اگر ما از پیش خودمان تصمیم بگیریم و دولت این تصمیم را قبول نکند ممکن است اثراتش بدتر باشد، حتی در انتشار و یا شیوع ویروس کرونا این تصمیم ممکن است تصمیم عاقلانه ای نباشد.

موضوع دوم اینکه در کارخانجات و در بارگیری و حمل ونقل ما از اول اعلام کنیم باید همه اینها تعطیل شوند این حرف خامی هست و باید کارشناسی شود و چه بسا ممکن است نتیجه عکس بدهد.

بنده در جلسه فرمانداری هم عرض کردم اگر ما منطقه گل گهر را تعطیل کنیم، یکباره 15-20 هزار کارگر وارد شهر می شود، کارگری که تا الان فعالیت صنعتی داشته و به صورت اکتیو کار می کرده می رود داخل شهر بدون هیچ پوشش بهداشتی و این ظرفیت را آنجا به وجود می آورد که ممکن است شهر را آلوده کند چونکه ما در شهر می بینم که درصد کمی از مردم از مواد ضدعفونی کننده و دستکش و ماسک استفاده می کنند در صورتیکه ما محل کارشان را هر روز ضدعفونی می کنیم و آموزش های لازم را نیز می دهیم.

همانطور که گفتم وزارت بهداشت و دولت باید صراحتا نظر بدهند که آیا این تعطیلی به نفع شهر هست یا نه و ما هم هر تصمیمی که دولت بگیرد تابع آن هستیم.

این را هم توجه داشته باشید که خیلی مجموعه های بزرگتر از گل گهر در کشور دارند کار می کنند و هنوز تصمیمی برای تعطیلی آنها گرفته نشده است.

گفته می شود که در گل گهر در بحث تعطیلی بین پرسنل اداری و غیر اداری تبعیض اتفاق افتاده به طوریکه نیروهای اداری تعطیل شدند اما نیروهای غیر اداری نشدند؟ ما در واحدهایی که می توانستیم آنها را با حداقل نیرو کار را پیش ببریم نیروها را کم کردیم و حتی در بخش تولید هم نیروهایمان را به اختیار مدیریت ها گذاشتیم که به حداقل برسانند.

در بخش اداری هم این اتفاق افتاده و تبعیضی در کار نبوده و در بخش تولید هم به همین شکل، اتفاقا ما پروژه هایمان را تعطیل کردیم و فقط تولید مان را تعطیل نکردیم اما در همانجا هم نیروها را به حداقل رساندیم.

این درست نیست که می گویند سیستم اداری را تعطیل کردیم اتفاقا بچه های اداری بیشتر در این درگیری مقابله با کرونا حضور دارند و به میدان آمدند تا از جان پرسنل تولید حفاظت کنند، از تجهیزات بهداشت فردی تا ضدعفونی کردن کل واحدها در بخش تولید.

فرقی بین نیروی اداری و تولیدی نیست، حسب نیاز تا آنجا که توانستیم نیروها را کاهش دادیم و به حداقل رساندیم.

گفته می شود که در گل گهر در بحث تعطیلی بین پرسنل اداری و غیر اداری تبعیض اتفاق افتاده به طوریکه نیروهای اداری تعطیل شدند اما نیروهای غیر اداری نشدند؟ ما در واحدهایی که می توانستیم آنها را با حداقل نیرو کار را پیش ببریم نیروها را کم کردیم و حتی در بخش تولید هم نیروهایمان را به اختیار مدیریت ها گذاشتیم که به حداقل برسانند.

در بخش اداری هم این اتفاق افتاده و تبعیضی در کار نبوده و در بخش تولید هم به همین شکل، اتفاقا ما پروژه هایمان را تعطیل کردیم و فقط تولید مان را تعطیل نکردیم اما در همان جا هم نیروها را به حداقل رساندیم.

این درست نیست که می گویند سیستم اداری را تعطیل کردیم اتفاقا بچه های اداری بیشتر در این درگیری مقابله با کرونا حضور دارند و به میدان آمدند تا از جان پرسنل تولید حفاظت کنند، از تجهیزات بهداشت فردی تا ضدعفونی کردن کل واحدها در بخش تولید.

فرقی بین نیروی اداری و تولیدی نیست، حسب نیاز تا آنجا که توانستیم نیروها را کاهش دادیم و به حداقل رساندیم.

چه صحبتی با کارگران و خانواده های آنها دارید که از نگرانی ها و دغدغه های آنها کاسته شود؟ در حوزه منابع انسانی سرمایه اصلی ما کارگران هستند و ما به دید یک سرمایه به آنها نگاه می کنیم و جانشان خیلی برای ما عزیز و با ارزش هست، هم به عنوان یک انسان و هم به عنوان یک سرمایه که اگر نباشند ما در آینده نخواهیم توانست تولید داشته باشیم، پس دغدغه اصلی ما این هست که جان آنها را حفاظت کنیم و امروز هم بنده و همه دوستانی که در گل گهر درگیر مقابله با کرونا هستند فقط بخاطر حفظ جان این عزیزان هست و ما بیشترین وقتمان را برای آنها می گذاریم، حتی توزیع تجهیزات بهداشتی و حفاظت فردی اول از حوزه کارگری شروع شد.

در رابطه با نیروهای غیر بومی که از شهرهای دیگر در گل گهر مشغول بکار هستند چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ در جلسه اولی که داشتیم تصمیم بر این شد نیروهای غیر بومی که در سایت هستند از سایت خارج نشوند و اگر خارج شدند دیگر برنگردند و این اتفاق افتاده و کامل داریم کنترل می کنیم.

یکسری غیربومی ها رفتند مرخصی که دوره ای بودند مثلاً شیفتی بودند و 15 روز می ماندند و 15 روز می رفتند که به آنها اطلاع دادیم برنگردند و واقعا جلوی آنها را گرفتیم چونکه ما در یک محیط بسته بین سیرجان و گل گهر داریم رفت و آمد می کنیم این خیلی در شیوع تاثیری ندارد ولی ما آن ارتباطی که با سایر شهرها در حوزه کارگری داشتیم، جلویش را گرفتیم و این سیاست را تا 15 فروردین تمدید کردیم و ممکن است بر اساس شرایطی که پیش می آید تصمیم جدیدی گرفته شود.

صحبت پایانی شما را می شنویم در منطقه گل گهر در همه ورودی ها معاینه پرسنل انجام می شود که اگر کسی علائمی دارد از مجموعه خارج و قرنطینه شود و اگر با جایی در مجموعه ارتباط داشته آنجا را هم قرنطینه می کنیم.

در این شرایط سختی که ناخواسته بر کشور حاکم شده است ما باید به وجدانمان رجوع کنیم و ببینیم واقعا کار منطقی و شایسته ای که باعث جلوگیری از این بیماری می شود چیست و آنرا انجام دهیم نه اینکه سعی کنیم نظرات شخصی مان را مطرح کنیم.

خود دولت، وزارت بهداشت را به عنوان خط مقدم مبارزه با این بیماری گذاشته است و هر تصمیمی وزارت بهداشت بگیرد ما اجرا می کنیم.

در جلساتی که ما برگزار می کنیم پزشکان و کارشناسان بهداشت و ایمنی حضور دارند و ما حتی ادعا می کنیم از سیستم های دولتی جلوتر هستیم و با مجموعه شهرستان هم از همان روز اول اعلام آمادگی و همکاری کردیم، بعضی از تجهیزات بهداشت فردی را در اختیار بعضی از ارگان های دولتی قرار دادیم و توانستیم با ساخت سیستم گندزدایی اتومایزر (مه پاش صنعتی) در کمترین زمان ممکن توسط مهندسان و متخصصان شرکت گل گهر آنرا برای استفاده به ستاد پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری سیرجان تحویل دهیم.

همچنین در بحث پشتیبانی مالی نیز مبلغ 40 میلیارد ریال توسط شرکت های منطقه گل گهر به منظور آسیب دیدگی کمتر مردم به ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا شهرستان پرداخت شده است.


کلید واژه ها: صنعتی - تعطیلی - گل گهر - شرکت - شرکت ها - کشور - انتقادات - کرونا - مقابله با کرونا - سرمایه انسانی - فعالیت - توسعه مدیریت - ویروس کرونا - گذشته - معادن - شیوع - شهروندان - مردم - هایی - کارگران - شهرستان - پیشتاز - مقابله - سیرجان - سرمایه - مدیریت - توسعه - ویروس - منطقه - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
توسعه میدان نفتی بالارورد با سرمایه 41 میلیون یورویی

معامله پنج هزار میلیارد ریال سهم در بورس مازندران

وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

آسیب به بازار سرمایه با فروش سهام عدالت از طریق بانک ها

نجوا لاشیدایی چگونه 24هزار و 700سکه تمام بهار آزادی خرید؟

مشمولان سهام عدالت افزایش می یابند؟

پروژه توسعه میدان نفتی بالارود به ملی حفاری واگذار شد

جزییات میزان تعرفه های روانشناسی برای سال 99 اعلام شد

جلسه مزدی روز شنبه به چه مباحثی می پردازد؟

زمان پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری

استفاده از کولرهای فرسوده چه تاثیری بر افزایش هزینه برق دارد؟

149 درصد بارش یکسال زراعی تامین شد

افزایش استفاده از دوچرخه در دوران شیوع کرونا

دو منبع برای تخصیص ارز به قطعه سازان مشخص شد

دلیل دشمنی کره جنوبی با ایران ؟

مردم با حضورمسئولانه در طبیعت ازایجاد حریق در جنگلها جلوگیری کنند

ترفند نجوا لاشیدایی برای خرید 24 هزار و 700 سکه تمام بهار آزادی

مصرف برق در ایران از دنیا جلو زد

مافیای خودروسازی بی کیفیت ترین خودرو ها را به مردم می دهند

مصرف برق در ایران از دنیا جلو زد

آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به 160 هزار و 696 نفر رسید

کاهش 16 درصدی حوادث ناشی از کار

شگردهای عجیب زن مفسد اقتصادی که به اعدام محکوم شده است

جدیدترین قیمت مرغ و تخم مرغ

افزایش بی سابقه کاربران زوم در بحران کرونا

سفارش فروش سهام عدالت 500 هزار نفر در بانک ها

کاهش 20 درصدی ذخایر خونی کشور/ مراکز اهدای خون امن ترین مکان در پیشگیری از کرونا/ بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کنند

توزیع بیش از 4 تن گوشت منجمدگوسفندی وارداتی در فروشگاه های «شهرما»

پیش فروش 45 هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو از هفته آینده

واریز وام ازدواج فرزندان بازنشستگان تا آخر خرداد

اضافه شدن 22 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کرج

سوهان قم به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد

رایزنی با جوانان برای سرمایه گذاری در حوزه گسترش ماهواره های کوچک

معمای تاکسی سواری در تهران؛ از کرایه های گران تا لغو طرح ترافیک

افزایش دوچرخه سواری در اروپا +عکس

وزیر راه و شهرسازی: قیمت فعلی مسکن متاثر از بازارهای موازی است

استخدام کارشناس فروش حضوری آقا آشنا با قطعات یدکی خودرو در اصفهان

استخدام چند ردیف شغلی جهت کار در مشهد

مردم با حضورمسئولانه در طبیعت از ایجاد حریق در جنگلها جلوگیری کنند

قیمت فعلی مسکن متاثر از بازارهای موازی است

فردا، آخرین مهلت تعیین روش آزادسازی سهام عدالت

رکورد جدید مصرف برق؛53 هزار مگاوات

مانیتور خمیده اچ پی رونمایی شد

معجزه ی بورس

کارگزاران پرریسک از عاملیت فروش سهام عدالت کنار گذاشته شدند

استخدام چند ردیف شغلی در تبریز، صوفیان و مرند

‍ کشف کالای قاچاق 95 میلیاردی در ماکو

استخدام چند عنوان شغلی در شرکت مفصل سازان راوین

افزایش 40 تا100 درصدی کرایه تاکسی های اینترنتی صحت دارد؟

شعبانی: وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت پخش آیسان تکنام پویا

پرداخت وام ضروری بیش از 40 هزار بازنشسته کشوری

تخصیص بودجه به بیمارستان ولیعصر (عج) و طرح های ورزشی

تخفیف 50 درصدی برخی سرویس های پست به کسب و کارهای استارتآپی

خُلف وعده «معیشتی» دولت!

واحد اول بخش بخارنیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه به بهره برداری می رسد

کفایت نقدینگی دربازار بین بانکی/جزییات عملیات عملیات بازار باز

سهام آسیا اقیانوسیه جهش کرد

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز

وزیر راه و شهرسازی: قیمت فعلی مسکن متاثر از بازارهای موازی است

کاهش 20 درصدی ذخایر خونی کشور/ مراکز اهدای خون امن ترین مکان در رابطه با پیشگیری از کرونا/ بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کنند

انتظار چهار ساله مردم روستای خاش برای اجرای طرح توسعه برق

برداشت گل محمدی وامنان

سکونت 2 میلیون نفر در بافت فرسوده تهران

هرگز در تبدیل اندیشه ها به محتوای شکلی از فرآیند نشر غافل نبوده ایم

توان تولید سالیانه بیش از 40 هزار تن گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

اجرای طرح جونده کشی با هدف کنترل بیماری سالک

آخرین مهلت برای آزادسازی سهام عدالت

خودروهای 200 میلیونی بازار تهران +جدول

وزیر راه: دلیل گرانی مسکن، وضعیت بد بازارهای اقتصادی است

توصیه های مهم به دارندگان سهام عدالت

شگرد نجوا لاشیدایی همسر اعدامی سلطان خودرو برای خرید 24 هزار و 700 سکه طلا

قیمت جهانی طلا امروز

بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور

دلار برای چهارمین روز متوالی در معاملات خارجی ریزشی شد

قیمت جهانی طلا امروز

8 پروژه صنعت آب و برق فردا به بهره برداری می رسد

قطر پروازها به چند شهر اروپایی را از سر گرفت

آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به 160 هزار و 696 نفر رسید

کمک مجتمع مس سرچشمه برای مقابله با ویروس کرونا

قیمت سبد نفتی اوپک در آستانه 35 دلار

جبران عقب ماندگی تخصیص ارز به منظور ذخیره سازی دارو

پروازها در فرودگاه های مازندران به حالت قبل بازگشت/ افزایش 2 پرواز فوق العاده در فرودگاه رامسر

روزانه 2790 کامیون محصولات کشاورزی خوزستان را جابه جا می کنند

اخرین مهلت آزادسازی سهام عدالت

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال

آخرین وضعیت شماره گذاری تاکسی های یورو 4

شگرد نجوا لاشیدایی برای خرید 24 هزار و 700 سکه تمام بهار آزادی

میزان تمایل مردم به مهاجرت به شهرهای دیگر

شرکت بازآفرینی شهری مکلف به ساخت 145 هزار واحد مسکونی در کشور شد

وزیر راه و شهرسازی: قیمت فعلی مسکن متاثر از بازارهای موازی است

وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

وزن مرغ باکیفیت چقدر است؟

نان های غول پیکری که توجه جهانیان را جلب کرد

جدیدترین قیمت مرغ و تخم مرغ

سهمیه سوخت وانت بارهای بدون پروانه بجنورد حذف می شود

توسعه فرآوری و بسته بندی خرما موجب اشتغالزایی در روستاها می شود

آیا زمزمه افزایش قیمت مواد شوینده واقعیت دارد؟

رشد 60 درصدی صادرات محصولات پلیمری پتروشیمی بندرامام

بیش از 4 هزار خودروی احتکار شده در کشور کشف شد

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم