مطالب مرتبط:
فاصله گذاری اجتماعی زیر ذره بین سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات
جهش ابتلا به کرونا در کشور به دلیل رفتار مردم در خریدهای شب عید است/ تأثیر رفتار تک تک مردم در کنترل این ویروس/ لزوم جدی گرفتن قوانین قرنطینه
سیاستگذاری های جهش تولید، فعالیت دانش بنیان ها را تسهیل کند
جهش تولید نیازمند هم افزایی همه دستگاه ها است
جهش تولید نیازمند هم افزایی همه دستگاه هاست
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 فروردین 1399 ساعت 16:562020-03-28سياسي

جهش فعالیت دستگاه ها برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات


ایرنا- شفافیت و آزادی اطلاعات موضوعی پراهمیت برای دستگاه ها و نهادهای عمومی در سال 98 بود که در عرصه های مختلف مورد توجه قرار گرفت و با توجه به فعال شدن بیش از یک هزار دستگاه برای پاسخگویی، - جهش فعالیت دستگاه های مختلف اجرایی کشور را در این زمینه شاهد بودیم.

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات براساس وظیفه ای که قانون بر عهده آن گذاشته تنها نهادی است که به صورت قانونی و تخصصی برای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه های اجرایی مرتبط در کشور فعالیت می کند.

یکی از وظایف کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، فرهنگ سازی و آموزش است.

مؤسسات عمومی و کارمندان آن ها، طی سالیان متمادی با فرهنگ اسرارگرایی خو گرفته اند که در بسیاری از موارد، طفره رفتن از اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، معلول وجود چنین فرهنگی است.

به همین دلیل، حمایت از حق دسترسی به اطلاعات ایجاب می کند اقداماتی برای ارتقای فرهنگ شفافیت و انتشار اطلاعات صورت گیرد.

در واقع، پیش فرض تدابیر فرهنگ سازی این است که وجود یک قانون به تنهایی نمی تواند به معنی اعمال و اجرای صحیح آن قانون باشد، بلکه تصویب و اعمال قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مستلزم برخی تغییرات فرهنگی است که باید در طول زمان صورت گیرد.

بدین منظور لازم است ذهنیت و طرز فکر همه طرف های مرتبط با موضوع، اصلاح و همگرا شود.

درغیراین صورت، وجود برخی مقاومت ها و کارشکنی هایی که ریشه های فرهنگی دارند اجرای قانون را مختل خواهند کرد.

لوازم فرهنگ سازی و اجرای کارآمد قانون وجود نگرانی های ناشی از افشاگری علیه مقامات و مسؤلان و کارگزاران حکومت، نگرانی از دستیابی دشمنان به اطلاعات و اخلال در برنامه های توسعه کشور، بی فایده یا غیر ضروری دانستن ارائه اطلاعات به مردم جز در موارد ضروری و خاص، نگرانی از استفاده رسانه ها از اطلاعات علیه آن مؤسسات و مدیران آن ها، نامحرم دانستن مردم نسبت به اطلاعات حکومتی، از جمله موانع فرهنگی در برابر قانون آزادی اطلاعات هستند که باید با تدابیر فرهنگی عاری از افراط و تفریط، اصلاح شوند.

آموزش حق دسترسی به اطلاعات در دو سطح آموزش همگانی و آموزش مؤسسات عمومی از لوازم فرهنگ سازی و اجرای کارآمد قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است.

مؤسسات عمومی ممکن است علی رغم تمایل به اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، دانش و مهارت لازم برای عمل به تعهدات خود را نداشته باشند.

تجربه کشورهای مختلف نیز نشان می دهد که یک خدمت رسانی کارشکنانه ـ که بخش زیادی از آن از ناآگاهی نشئت می گیرد، می تواند قوانین بسیار پیشرفته را تضعیف کند.

ازاین رو، به ویژه لازم است که برنامه هایی برای آموزش آزادی اطلاعات به مقامات و کارکنان مؤسساتی که مکلف به ارائه اطلاعات هستند تنظیم شود.

در این برنامه های آموزشی باید اهمیت و مبانی آزادی اطلاعات،آیین های ارائه اطلاعات، چگونگی حفظ و بایگانی اطلاعات، چگونگی دسترسی کارآمد به آن ها، اطلاعاتی که باید بدون هرگونه درخواست بیرونی منتشر شوند و استثناهای دسترسی به اطلاعات مورد توجه خاص قرار گیرند.

پیوستن 1000 دستگاه به سامانه نوید بخش است دبیرخانه کمیسیون پس از 3 سال فعالیت برای تبیین و ترویج و آموزش و فرهنگسازی ، تاکنون بیش از 1000 دستگاه و نهاد و سازمان مشمول قانون را از طریق سامانه ای که برای ثبت درخواست های اطلاعات مردم راه اندازی شده برای ارایه پاسخ فعال کرده است.

مردم می توانند با مراجعه به این سامانه اطلاعات موجود در موسسات عمومی را درخواست کنند.

در فرهنگ دسترسی به اطلاعات همچنان امنیت ملی، اسرار دولتی، نظم عمومی، اخلاق عمومی، حریم خصوصی، حرمت و آبروی افراد مهم است، اما غلبه با آنها نیست.

استثناءها و محدودیت ها، همواره نیازمند توجیه و دفاع هستند و قلمرو آنها به طور مضیق تعیین شده و به قدر متقن محدود می شود.

تأثیرات مثبت و سازنده حق دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور موجب شده که حرکت سراسری به سمت حق دسترسی به اطلاعات شتاب بیشتری گیرد؛ چنانکه در سال گذشته 450 دستگاه، موسسه دولتی و خصوصی به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته و به شش هزار و 648 درخواست که توسط مردم ثبت شده از مجرای سامانه پاسخ داده اند.

ثبت هفت هزار و 82درخواست در سال 98 هفت هزار و 82 درخواست مجموع درخواست های سال 98 است که دستگاه ها با میانگین زمان 41 روز به آنها پاسخ داده اند.

اگر چه مهلت قانونی پاسخگویی 10 روز تعیین شده و فاصله زیادی برای رسیدن به آن مانده، اما همین مقدار مقید بودن به رعایت قانون و پاسخگویی حکایت از تغییر فرهنگ اسرارگویی به سمت فرهنگ شفافیت است.

همچنین 800 اعتراض به پاسخ ثبت و به 386 اعتراض با رسیدگی و نظارت دبیرخانه کمیسیون پاسخ مجدد برای درخواست کنندگان اطلاعات ارسال شده است.

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وظایف مهمی همچون رفع اختلاف و ایجاد وحدت رویه را بر عهده دارد.

اجرای این وظایف به همکاری مشمولان قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وابسته است.

نیازمند انجام فرهنگ سازی و آموزش تخصصی کارگزاران بخش عمومی شیوه نامه رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات برای رسیدگی کمیسیون به اختلافات و نحوه صدور نظرهای مشورتی مصوب شده تا هم شهروندان و هم مؤسسات عمومی و خصوصی مشمول قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، بر اساس این شیوه نامه اقدام کنند.

با عنایت به کاستی های موجود در زمینه پاسخگویی در سازمان های عمومی به نظر می رسد ارتقای سطح پاسخ گویی این نهادها نیازمند انجام فرهنگسازی و آموزش تخصصی کارگزاران بخش عمومی از یک سو و انجام نظارت های منظم و جدی بر دستگاه های اجرایی از سوی دیگر است.

دسترسی آزاد به اطلاعات کرونا با شیوع و انتشار مهمان ناخوانده ویروس کرونا به کشور، سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در اولین اقدامات و گامهای خود نسبت به در دسترس قرار دادن صحیح اخبار حوزه سلامت به مخاطبان اقدام کرده است.

ظهور ویروس کرونا و انتشار اخبار ضدونقیض حوزه سلامت، جامعه را با سوال و ابهام زیادی مواجه کرده است و در میانه بیم و امید این بیماری، لزوم شفاف سازی، ارائه اخبار و اطلاعات درست به مردم در زمان مناسب و دقیق و معتبر بیش از پیش ضرورت دارد.

شمار مبتلایان، مناطق گسترش بیماری،آمار دقیق فوت شدگان و بهبود یافتگان می تواند به کاهش نگرانی ها کمک کند و به اقدامات درست و بجا منجر شود؛ برخی شبکه های اجتماعی با انتشار فیک نیوزها و تأیید و تکذیب ها عرصه کنترل و تصمیم گیری صحیح در مورد این بیماری را تنگ تر کرده اند.

در این میان اما سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات (فویا) همانند سابق نسبت به انتشار اسناد و اطلاعات صحیح دستگاه ها و پاسخگویی نهادهای مرتبط فعال است و تازه ترین اقدام آن بارگذاری اطلاعات، دستورالعمل ها و مصوبات مرتبط با کروناویروس بر روی سامانه است که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اطلاع رسانی دقیق، آموزش مردم در دسترس عموم قرار دارد.

اطلاعات راجع به آیین نامه ها، دستورالعمل ها، آمارها، بخشنامه ها و مصوبات مرتبط با این بیماری بر روی این سامانه راه اندازی شده و بخشنامه ها و اسناد مرتبط با موضوع بیماری در زمینه پروتکل اطلاع رسانی ملی در خصوص شیوع کرونا ویروس، بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده و سایر اقدامات محافظتی در برابر انتشار ویروس کرونا از جمله شاخص های این بخش است که از آدرس سایت فویا قابل دسترسی است.

بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونا جدیدی است که از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مجلس شورای اسلامی پس از حدود چهار سال بحث و بررسی درباره جنبه های مختلف این لایحه، آن را با اصلاحاتی اساسی در تاریخ 1387/2/25 تصویب کرد.

از جمله اینکه، عنوان قانون را به قـانون انتـشار و دسترسـی آزاد بـه اطلاعـات تغییر داد.

شورای نگهبان چند ایراد به مصوبه مجلس گرفت و مجلـس شـورای اسـلامی از بـین ایـرادات شورای نگهبان، دو ایراد عمده (الزام مؤسسات خصوصی به ارائه بعضی اطلاعات و الزام دسـتگاههـای اجرایـی بـه ارائه ابتکاری اطلاعات) را نپذیرفت و مصوبه مجلس جهت اظهارنظر به مجمع تـشخیص مـصلحت نظـام ارسال شد.

مجمع در تاریخ 31 مرداد 88 نظر خود را درباره موارد اختلافی اعلام کرد و قانون انتـشار و دسترسـی ‎آزاد به اطلاعات، اعتبار یافت.

رییس جمهور وقت از امضای این قانون و ابلاغ آن بـرای اجـرا امتنـاع کـرد و بـه دلیل عـدم تهیـه و تـصویب ‎آیین نامه های اجرایی، اجرای این قانون تا 1393 متوقف ماند.

در این سال، رییس جمهور، قانون مذکور را برای اجرا ابلاغ کرد، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشکیل شد و یکی از آیین نامه های اجرایـی قانون نیز تصویب شد.

آیین نامه های اجرایی دوم و سوم نیز در سال 1394 تصویب شدند و شـرایط بـرای اجـرای این قانون فراهم گردید.

در عمل به آیین نامه اجرایی قانون، در سال 1395 سـامانه انتـشار و دسترسـی آزاد بـه اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعـات طراحـی شـد و در سـال 1396 راه انـدازی و اداره ایـن ‎سامانه به عهده دبیرخانه کمیسیون قرار گرفت.

بدینسان، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از نیمه سـال 1396 آغـاز شـد.

در مـاههـای اول، ‎به دلیل اینکه شهروندان از وجود این قانون و چگونگی اجرای آن آگاهی هـای لازم را نداشـتند تعـداد درخواسـت اطلاعات چندان زیاد نبود به گونه ای که در این سال تعداد 1516 درخواست اطلاعات از شهروندان واصل شـد.

در سال 1397، در نتیجه فعالیتهای آموزشی و ترویجی کمیسیون و دبیرخانه آن، تعداد درخواستها روند افزایشی پیدا کرد و به 6244 درخواست رسید.

تعداد مؤسسات فعال در سامانه نیز در سـال 1396 حـدود 338 مؤسـسه بود که این میزان در سال 1397 به 570 مؤسسه رسید.

از نظر کیفیت پاسخگویی به درخواستهـای شـهروندان نیز آمار نشان می دهد که وضعیت پاسخگویی مؤسسات به مرور زمان بهتر و حرفه ای تر شـده اسـت کـه داده هـای ‎مرتبط با این موارد، در متن گزارش آمده است.

با توجه به آنچه گفته شد اکنون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مهمترین قانون مرتبط با شـفافیت ‎است که همه شرایط برای اجرای دقیق و جدی آن در کشور فراهم است.

‎گزارش اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ‎دسترسی مردم به اطلاعات در مواد 30 و 31 منشور حقوق شهروندی که در سـال 1395 از سـوی رئـیس جمهور به عنوان برنامه و خط مشی دولت ابلاغ شد همه مسؤلان، کارگزاران و کارکنان نظـام را ملـزم مـی کنـد تـا رعایت و اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد بـه اطلاعـات را جـدی بگیرنـد.

در حـال حاضـر، سـامانه انتـشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مناسبترین و سریعترین بستر برای ارائه اطلاعات به عموم مردم است و خوشـبختانه، روز به روز بر تعداد مؤسساتی که خود را به ارائه اطلاعات از طریق این سامانه ملزم مـی بیننـد افـزوده مـی شـود و مطالبه عمومی اطلاعات از مؤسسات مذکور نیز در حال افزایش است.

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که به موجب ماده 18 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ‎به عنوان مرجع ناظر و پیشران قانون، برای نظارت بر حـسن اجـرای قـانون، رفـع اختلافـات و بررسی سایر مسائل و موضوعات مرتبط با رعایت قانون از سوی مؤسسات عمومی تشکیل شده است برای بررسی مسائل و موضوعات مختلف مرتبط با اجرای این قانون، 9 جلسه در طول سالهای 1396 و 1397 برگزار کـرده و به ویژه چند شیوه نامه مهم برای تسهیل اجرای قانون تصویب کرده است.

1- بـه موجـب مـاده 20 قـانون انتـشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، این کمیسیون باید هرساله گزارشی درباره رعایت قانون مذکور در مؤسـسات مـشمول این قانون و فعالیتهای خود را به مجلس شورای اسلامی و رییس جمهور تقدیم کند.

هدف از تهیه و تقدیم ایـن گزارش آن است که اجرای قانون پایش و ارزیابی شده و پیشرفتهای صـورت گرفتـه در اجـرای قـانون، موانـع و ‎چالشهای موجود در برابر تحقق کامل آن و راهکارهای متناسب شناسایی، برنامه ریزی و عملیاتی شود.

بر این اساس، گزارش حاضر در انجام این وظیفه قانونی و به عنوان نخستین گزارش ملی درباره رعایـت قـانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات کلیدی ترین قانون در حوزه حقوق شهروندی معاون حقوقی دبیرخانه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات نیز معتقد است باید به سمتی حرکت کنیم که درخواست ارائه گزارش از سوی دستگاه ها توسط رسانه ها به یک مطالبه عمومی تبدیل شود در همه جای دنیا ارائه گزارش توسط دستگاه ها اصول مشخصی دارد، اما در ایران این اصول وجود ندارد و هر دستگاهی به هر نحوی که دوست دارد، گزارش را ارائه می کند.

باقر انصاری، افزود: حق دسترسی فرد و شفافیت عمومی از جمله ویژگی های این قانون است؛ چرا که این قانون تنها قانونی است که برای منابع خبری ارزش قائل شده است و به عنوان مثال دیوان عدالت اداری براساس این قانون، بخشنامه هیات دولت لزوم اعلام منبع توسط رسانه ها در گفت وگو با شخصیت ها را ابطال کرد.

وی در ادامه گفت: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات مهمترین قانونی است که درباره دسترسی به اطلاعات در کشور تصویب شده است و به همه شهروندان این امکان را می دهد تا به صورت شفاف به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

ما بر این باوریم که اگر این قانون به شکلی درست اجرا می شد، دیگر نیازی به تنظیم و تصویب لایحه شفافیت نداشتیم.

این قانون یکی از کلیدی ترین قوانین در حوزه احقاق حقوق شهروندی است و عملکرد دستگاه های مختلف کشور را در این زمینه نشان می دهد.

هیچ دستگاهی از این قانون مستثنی نیست وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ دستگاهی از این قانون مستثنی نیست و باید تابع این قانون باشند، اظهار داشت: بیش از 14 هزار درخواست از دستگاه های مختلف توسط اکثر مردم در سامانه مربوطه ثبت شده است.

دسترسی آزاد به اطلاعات برای همه به استناد آیین نامه ماده 8 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می تواند ‏درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت نام در سامانه" ‎و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد ‏اطلاع رسانیِ مؤسسه درخواست شونده، تسلیم کند.


کلید واژه ها: دسترسی آزاد - اطلاعات - دسترسی - دستگاه - آزاد - انتشار - قانون - فعالیت - فعال - فرهنگ - کمیسیون - عمومی - مختلف - فرهنگ سازی - آیین نامه - کشور - کارمندان - شفافیت - فرهنگی - قانونی - سالیان - یکی از - تخصصی - مرتبط - حمایت - معلول - وظایف - آموزش - آزادی - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله محجوب جهرمی درگذشت

شیوه نامه بازدید از موزه ها در صورت نیاز اصلاح می شود

هیئت طالبان برای انجام گفتگو وارد کابل شد

ردپای 2 کاندیدای ریاست جمهوری در هیات رییسه مجلس یازدهم

ساختمان مرکزی کارخانه فولاد مبارکه در فهرست آثار ملی ثبت شد

ماشین خارجی در خیابان های تهران در قدیم+عکس

ربیعی: به مهار روز های سخت کرونایی امیدواریم

شیوه نامه بازدید از موزه ها در صورت نیاز اصلاح می شود

پیام جمعه رشت در فضای مجازی زنده پخش می شود

افشاگری یک نماینده مجلس درباره تصرف 12 ساله 40 خانه سازمانی مجلس در سعادت آباد/500 میلیون برای رهن خانه هر نماینده

سازمان ملل متحد، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!

واکنش توییتری دفتر رهبر انقلاب اسلامی به ماجرای رومینا

سوگند منتخبان یازدهم و مسوولیت معیشت مردم

چندکلام برای نمایندگان مجلس، قبل از پایان این چهار سال!

قتل هم اتاقی با شلیک 4 گلوله در تهران / عکس های مستانه نباید لو می رفت

پیشنهاد جذاب فرمانده هوافضای سپاه به خودروسازان

درخواست یک اصلاح طلب از مجلس اصولگرا

چندکلام برای نمایندگان، قبل از پایان این چهار سال!

یک فعال سیاسی: خواست مردم هم افزایی قوه مقننه و مجریه برای حل مشکلات است

قتل هم اتاقی با شلیک 4 گلوله در تهران / عکس های مستانه نباید لو می رفت

پیام محسن رضایی به قالیباف

راز و رمز نشان شرکت های خودروسازی دنیا

مردم بریتانیا علی رغم کاهش محدودیت ها، در خانه می مانند

مجلس یازدهم و سالی که نکوست

ابطال وضع عوارض برای هر گونه استعلام از شهرداری

11 کشور دنیا که نام خود را تغییر داده اند

ردپای 2 کاندیدای ریاست جمهوری در هیات رییسه مجلس یازدهم

نباید به خاطر اعتراض به نبود آب به مردم شلیک کرد

یک فعال سیاسی: خواست مردم هم افزایی قوه مقننه و مجریه برای حل مشکلات است

مفاخر و شخصیت های برجسته کردستان به شکل مناسبی معرفی نشده اند

ابطال وضع عوارض برای هر گونه استعلام از شهرداری

تصویری خاص از قالیبافِ رییس در صحن مجلس

اینفوگرافی/ زنان مجلس یازدهم در یک نگاه

پادکست حقوقی (36) / آیا قوانین زندان رفتن برای خانم ها و آقایون متفاوت است؟

عملکرد تقنینی مجلس دهم(مروری آماری )

ضرورت تدوین برنامه های فرهنگی با محوریت شعار «جهش تولید»

اجرای برنامه های سالگرد دفاع مقدس با رویکرد بیانیه «گام دوم انقلاب»

اعلام زمان برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله محجوب جهرمی

پیام محسن رضایی به قالیباف

شهید علی اکبر عظیمی: پیرو ولایت باشید تا به شما آسیب نرسد

قالیباف باید به کار تیمی توجه کند/ شاهد یک تعامل بین جریان های اصولگرایی بودیم

شبی که علیرضا قربانی برای همه خواند

دهه امام شناسی در رادیو گفت و گو/ بازخوانی اندیشه های امام و رهبری

ضرورت ساماندهی فعالیت های قرآنی در مازندران

عکس | توصیه یک سردار به قالیباف با تصویر پارچ آب قدیمی جبهه

اقامه نماز جمعه در بافق و بهاباد

بازسازی بافت تاریخی یزد / احیای معماری خشتی در سطح جهانی

لزوم بازنگری در طرح تفصیلی خیابان ولیعصر برای ثبت جهانی

اعتماد امام خمینی(ره) به جوانان، درسی برای همه ادوار

ورود میمون و مار به اتاق عمل بیمارستان!

ایران به بیخ گوش آمریکا رسید

ورد میمون و مار به اتاق عمل بیمارستان!

اعتماد امام خمینی(ره) به جوانان، درسی برای همه ادوار

مهم ترین عملیات های ارتش در چند سال اخیر کدام هستند؟

محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رییسه مجلس شد

بازگشت کرونا به کیش پس 21 روز وضعیت سفید

اگر نماز نخوانیم ولی مردم آزار نباشیم،دیندار هستیم؟

داوری ؛ چاره ای برای تورم پرونده های قضایی در دوران کرونا و پساکرونا

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

لزوم بازنگری در طرح تفصیلی خیابان ولیعصر برای ثبت جهانی

تصویری جالب از یک قصابی در سال 1352

دسترسی به واکسن کرونا تا اواسط مرداد؟

ردپای 2 نامزد ریاست جمهوری در مجلس

خرید و فروش فیلم های شهوت انگیز حرام است/ پاسخ حضرت آیت الله وحید خراسانی

مهمترین استخدامی های قزوین - هفته 10 ام

فتاح از عرضه شدن همه نیروگاه های بنیاد مستضعفان در بورس خبر داد

اتهام سنگین به عضو هیات رییسه مجلس جدید

چرا ترامپ معافیتهای هسته ای ایران را تمدید نکرد؟

پیشنهاد فرمانده هوافضای سپاه به خودروسازان

چهار هزار جهادگر به مناطق محروم استان مرکزی اعزام شدند

مهمترین استخدامی های قم - هفته 10 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 10 ام

مهمترین استخدامی های اصفهان - هفته 10 ام

واکنش حساب توییتری دفتر رهبر انقلاب به ماجرای رومینا اشرفی

فاصله گذاری اجتماعی به سبک قالیباف و دوستان! (عکس)

طرح ملی «مسکن انقلاب» در راه مجلس یازدهم

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 298

تقویم و اوقات شرعی جمعه نهم خرداد ماه

پلمپ یک رستوران به علت برگزاری مراسم عروسی در خرمشهر/ مدیر رستوران بازداشت شد

داشتن برگه سهام عدالت به معنی مشمول بودن است؟ نحوه تشخیص

«مرکز داده بزرگ ایرانسل» توسط رییس جمهور افتتاح شد.

عضویت در شرکت های هرمی جرم است

پس از بازگشت از سفر، 14 روز مراوده های اجتماعی را محدود کنید

سفرهای راهیان نور از تیر ماه شروع می شود

عکس/ واکنش توییتر دفتر رهبر انقلاب به ماجرای رومینا

نبایدهای مجلس یازدهم از زبان یک نماینده سابق

ببینید | عذرخواهی مجری شبکه دو از علما و مردم بخاطر گفتن خبر اشتباه درباره درباره مبداء هجوم ملخ ها به کشور

رییس قوه قضاییه به رییس مجلس یازدهم تبریک گفت

شاهد افتخارآفرینی فرزند رشید سرزمین عرفای مجاهد هستیم

قالیباف بر صندلی ریاست مجلس نشست+تصاویر

ردپای 2 کاندیدای ریاست جمهوری در هیات رییسه مجلس یازدهم

آیت الله محجوب جهرمی دارفانی را وداع گفت

رفع تصرف 5 هزار متر از اراضی ملی در کلاردشت

معدن بوکسیت شاهرود قاتل محیط زیست سمنان

بخش خصوصی چشم انتظار تدابیر مجلس/ نظارت بر اجرا سامان می گیرد؟

هرجایی که قالیباف وارد شده تحولی بزرگ را رقم زده است

ساخت بیش از هزار واحد مسکونی در هرمزگان توسط نیروی دریایی سپاه

پیشنهاد جذاب فرمانده هوافضای سپاه به خودروسازان

نماز جمعه در 9 شهر سفید گیلان اقامه می شود

فیلم/ نبات و شاهرخ استخری دل هر پدر و دختری را می برند

جهش فعالیت دستگاه ها برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات

جهش فعالیت دستگاه ها برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات