مطالب مرتبط:
کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می شود؟
کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می شود؟
ویروس کرونا از چه زمانی وارد ایران شد؟
 آخرین اخبار کرونا در ایران: شمار مبتلایان به 35408 رسید/  2517 نفر جان باختند/ از اوایل بهمن ماه ویروس کرونا به کشور وارد شد/ بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود
احتمال دارد کرونا بهمن ماه وارد ایران شده باشد
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 فروردین 1399 ساعت 16:112020-03-28سياسي

کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می شود؟


- رییس کمیته اپیدمیوولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: ویروس کرونا از اوایل بهمن به صورت خزنده و بی علامت در ایران چرخش داشته است و گر چه با تاخیر تشخیص داده شده است اما مداخلات بعدی ایران از بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

علی اکبر حق دوست روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به پرسشی افزود: احساس می کنیم اوایل بهمن بسیار آرام و خزنده و بی سر و صدا این ویروس در چند شهر در حال گردش بوده است و موارد اول بی علامت بوده اند یا علایم اختصاصی نداشته اند به همین علت ما نتوانستیم در آن زمان آن را شناسایی کند.

حق دوست گفت: بر اساس سناریوهای موجود به نظر می رسد در اردیبهشت به کنترل نسبی این بیماری در کشور برسیم البته نه کنترل مطلق و اگر اتفاق عجیبی نیفتد و سفرهای نوروزی تاثیر منفی نگذارد این پیش بینی را داریم.

وی افزود: این ویروس تازه وارد جامعه بشریت شده است برای اینکه رفتار ویروس را در مقابل این ویروس پیش بینی کنیم نیاز به گذشت زمان است.

بر اساس اطلاعاتی که اکنون داریم در شهرهایی که در روزهای نخست دچار اپیدمی کرونا شدند اکنون به نقطه پیک رسیده اند و اگر اتفاق عجیبی نیفتد انتظار پیک مجددی در این شهرها را نداریم.

وی ادامه داد: شهرهای جنوبی و غربی در سطح پایین اپیدمی قرار گرفتند و تا حالا پیک سنگینی نداشته ایم.

انتظار بعدی این است که در این شهرها شاهد پیک بیماری باشیم مگر اینکه مانوری بدهیم با گرم شدن هوا نیز ممکن است میزان سرایت در تابستان پایین بیاید و بتوانیم زودتر از مرحله بحران این اپیدمی عبور کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: در مدل سازی ها سعی شده بر اساس واقعیت های روی زمین سناریوهای مختلف را پیش بینی کنیم اگر مداخله ای انجام نمی شد و با اقناع مردم، دست دادن مردم قطع نمی شد قطعا با شیوع بسیار بالاتر بیماری مواجه می شدیم.

در حالی که اکنون دست دادن مردم به صفر رسیده است.

احتمال پایان موج اول کرونا در تابستان وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره زمان پایان اپیدمی گفت: بیماری کووید 19 و ویروس کرونا نه تنها تا آخر تابستان بلکه در تابستان های آینده نیز در کشور ما و دنیا خواهد بود اما در مورد موج اپیدمی که فعلا درگیر آن هستیم امیدواریم زودتر از پایان تابستان این موج را سپری کنیم و به مرحله بومی یا اندمیک این بیماری برسیم.

حق دوست افزود: فعلا اپیدمی بیماری رو به افزایش و ویروس در سطح بالا در حال چرخش است و در موج اپیدمی هستیم مرحله بعدی زمانی است که انتشار ویروس کمرنگ می شود مثل آتش که در مراحل اول زیاد گسترش پیدا می کند و همه چیز را می سوزاند و بعد آتش زیرخاکستر می شود این ویروس هم همین طور است و بعد از دوره اپیدمی حتما شاهد موارد ابتلا با شدت کمتر خواهیم بود البته درباره رفتار این ویروس در زمستان باید منتطر باشیم و هنوز نمی توان پیش بینی دقیقی در این باره داشت.

وی گفت: بیماری های زیادی هستند که در ایران اندمیک یا بومی شده اند مثل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که با اپیدمی آن مواجه نیستیم اما هر از گاهی در یک نقطه کشور مواردی از این بیماری دیده می شود اما در مورد کرونا انتطار داریم قبل از پایان تابستان به عبور از مرحله اپیدمی موج اول این بیماری برسیم.

بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در پاسخ به پرسشی درباره زمان پایان تعطیلی مدارس گفت: تعطیل مدارس، اداره ها و دانشگاهها اقدام جدی است که در خیلی کشوها به عنوان اقدام اولیه انجام می شود هر اقدامی که برخورد افراد را کم کند لازم است و این اقدام حداقل 30 درصد تماس های موثر در انتقال را کم می کند.

حق دوست گفت: با توجه به شرایط فعلی نمی توانیم زمان دقیقی برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها اعلام کنیم زمانی می توانیم از بازگشایی مدارس و دانشگاهها صحبت کنیم که حداقل دو دوره 10 روزه کاهش آلودگی را سپری کرده باشیم البته این زمان در همه شهرها یکسان نیست و برخی شهرها زودتر به این نقطه می رسند.

وی افزود: در مورد دانشگاهها چون دانشجویان از شهرهای مختلف می آیند و مساله خوابگاه هم دارند شرایط باید سختگیرانه تر باشد.

در مدارس نیز بچه های دبیرستانی شاید مسائل بهداشتی را بهتر از ابتدایی می توانند رعایت کنند بنابراین همه را یکسان نمی توانیم ببینیم البته به جو اجتماعی هم باید توجه داشته باشیم.

اگر مردم و والدین مضطرب باشند حتی اگر مدارس باز شوند مشارکت مردم در مدارس کم خواهد بود بنابراین باید هر تصمیمی با اقناع و مشارکت مردم باید باشد اما از نظر علمی بازگشایی مدارس زودهنگام نخواهد بود.

انتقال هوایی نداریم معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال انتقال هوایی ویروس کرونا گفت: انتقال هوایی مسیر مهمی برای انتقال نیست.

گر چه باید همه مسیرهای انتقال را ببندیم اما نباید به وادی وسواس گونه وارد شویم از نظر من انتقال هوایی رد شده است اگر قرار بود از طریق هوایی منتقل شود اوضاع اپیدمی این بیماری در ایران و جهان بسیار متفاوت بود.

وی درباره ابتلای مجدد به بیماری کووید 19 گفت: ادله قوی وجود ندارد که فردی بعد از یک بار یبماری دوباره مبتلا شود و اگر بعد از چند ماه یا چند سال دوباره به این بیماری مبتلا شود قطعا بسیار خفیف تر خواهد بود.

تهران به پیک کرونا نرسیده است حق دوست درباره وضعیت بیماری در تهران گفت: در تهران هنوز به پیک نرسیده ایم.

هر چقدر شهر بزرگتر باشد طول دوره اپیدمی طولانی تر است.

مثل آتش گرفتن یک منزل، یک کلبه کوچک خیلی سریع آتش می گیرد شعله ور می شود و خاموش می شود اما یک خانه بزرگ هر قسمت آتش می گیرد و به جای دیگر تسری پیدا می کند بنابراین طول دوره آتش سوزی در شهرهای بزرگ بیشتر است.

تهران هم محله های مختلفی دارد و هم رفت وآمدهای زیادی به مناطق مختلف دارد بنابراین بعید است در تهران به پیک رسیده باشیم امیدواریم قله اپیدمی درتهران تخت داشته باشد که بتوانیم مدیریت کنیم.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره قرنطینه خانگی نیز گفت: افرادی ممکن است در حد 100 درصد خودشان را قرنطینه کرده باشند و افرادی هم هستند که ایزولاسیون صفر درصد داشته باشنند و هیچ تغییری در زندگی نداشته باشند اما اگر متوسط ایزولاسیون افراد در جامعه در حد 40 درصد رعایت شود.

کم کم مجال لازم را برای مدیریت ایجاد می کند تا می توانیم در زمان مناسب و طی چند هفته سیکل انتقال بیماری را محدود کنیم.

وی افزود: البته روند بیماری ممکن است در کل کشور کاهنده شود اما در یک شهرستان روند افزایشی را ادامه دهد.

انتقال کرونا از یک نفر به 3 نفر حق دوست درباره بیماری زایی ویروس کرونا گفت: در مورد ویروس آنفوانزا یک نفر می تواند به طور متوسط 1.

5 نفر را آلوده می کند اما ویروس کرونا به طور متوسط می تواند سه نفر را آلوده کند.

با این حال در جاهایی که اپیدمی کرونا خیلی رشد کرد و در محیط های بسته مثل کشتی کشتی تفریحی که از چین به ژاپن می رفت یک نفر 18 نفر را آلوده کرد.

وی افزود: در محیط های بسته که قطعا در جامعه داریم مثل یک زندان، خانه سالمندان یا خوابگاه باشد این عدد انتقال آلودگی به دیگران می تواند خیلی بیشتر باشد انتقال به دمای هوا نیز مربوط است.

انتقال ویروس به دیگران احتمالا در تابستان کمتر می شود بنابراین احتمالا در زمستان هر نفر این ویروس را به 2.

5 نفر و در تابستان به 1.

5 نفر منتقل می کند.

حق دوست درباره تاثیر سفرهای نوروزی بر اپیدمی کرونا گفت: اگر تماس ها افزایش پیدا یابد 10 تا 15روز بعد متوجه می شویم که موارد بیماری افزایش یافته است یا نه.

اثرات سفرهای نوروزی را کم کم باید ببنییم البته همزمان مداخلات دیگری هم اتفاق افتاده است که در تحلیل ها باید مد نظر باشد.

وی افزود: صرف توجه به اعداد و آمار روزها کافی نیست.

همزمان در این ایام کار غربالگری را در مراکز بهداشتی شروع کرده ایم و با سامانه های مختلف با مردم تماس گرفته می شود بنابراین موارد کنترل می شود.

افزایش آمار نگران کننده نیست بلکه خوشحال کننده است زیرا نشان می دهد می توانیم موارد خفیف را سریعتر شناسایی و کنترل کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونا اکنون به همه کشورها و جزایر نفوذ کرده است و میزان شیوع آن به عوامل مختلفی از جمله مداخلات و شرایط آب و هوایی بستگی دارد مثلا رفتار این ویروس در نیکره شمالی با جنوبی فرق می کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال این ویروس به حیوانات افزود: ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شد اما اکنون میزبان اصلی انسان است اگر حیواناتی هم آلوده شوند میزبان فرعی خواهند بود.

وی گفت: انتقال در سگ دیده شده است اما در حیوانات خانگی دیگر دیده نشده است اگر در سگ دیده شود احتمال بیماری در سگ کمتر است و احتمال انتقال از سگ به انسان کمتر از انسان به انسان است.

حق دوست درباره استفاده از ماسک نیز گفت: ماسک اثر حمایتی و پیشگیری و اثر روانی دارد.

از نظر علمی ضرورت ندارد همه همه جا در تمام شرایط ماسک بزنیم مگر اینکه اضطراب داشته باشیم.

چون اپیدمی اضطراب و شایعات هم هست و باید رسانه ها کمک کنند این اپیدمی کنترل شود.

وی افزود: ماسک های موجود در بازار برای این است که بیماری از فرد آلوده منتقل نشود یا فرد سالم کمتر آلوده شود.

این ماسک ها تاثیری در آلوده نشدن افراد سالم ندارند و اگر درمعرض الودگی باشیم قوی ترین ماسک ها هم باشد اگر کسی دست آلوده را به صورت بزند، آلوده می شود.

مگر ماسک N90 که استانداردها را گذرانده باشند.

حق دوست ادامه داد: البته درباره آلوده نکردن افراد مبتلا ماسک ها خیلی می توانند نقش داشته باشند.

اگر فردی آلوده باشد در هر میزان عطسه و سرفه های خفیف هم قطراتی خارج می شود که این ماسک ها درصد زیادی از آن را جذب می کنند البته اگر دفع ماسک های آلوده درست نباشد به شکل دیگری می توانند منشا آلودگی باشند.

البته ماسک های نانویی قابل شست و شو هستند و در عمده آنها با شست و شو اثر آلودگی کم می شود.


کلید واژه ها: ویروس - ایران - کنترل - کرونا - مقابله با کرونا - سفرهای نوروزی - وزارت بهداشت - ویروس کرونا - نشست خبری - کشور - اردیبهشت - زمان - صورت - بهمن - دوست - در ایران - پیش بینی - علی اکبر - اختصاصی - کنفرانس - مداخلات - شناسایی - برگزار - مقابله - نوروزی - کشورها - بهداشت - بیماری - مدیریت - ویدئو

آخرین اخبار سرویس:
نامزدهای نواب رییسه مجلس انتخاب شدند

سمنان دارای رتبه برتر در شاخص امنیت است

تصاویر/ موبایل بازی و عکس سلفی در افتتاحیه مجلس یازدهم

کنگره بین المللی بزرگداشت ادبی استاد شهریار برگزار می شود

بیش از 34 هزار بسته معیشتی در خراسان جنوبی توزیع می شود

مجلس در ابتدای کوچه یازدهم

عملیات ریل گذاری متروی کرج شهریورماه انجام می شود

قالیباف گزینه نهایی فراکسیون نیروهای انقلاب برای ریاست مجلس شد

مشارکت مردم قزوین در رزمایش کمک مومنانه تحسین برانگیز است

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاددانشگاهی و کمیته امداد امام خمینی(ره)

نیکزاد و قاضی زاده گزینه های نایب رییسی مجلس از سوی فراکسیون اکثریت

ویدئو / بازگشایی حوزه علمیه قم پس از حدود سه ماه

اجزای پازل قتل های ناموسی؛ علت قتل رومینا چیست؟

جزییاتی از برگزاری بزرگترین ویدئو کنفرانس کشور/ وزارت ارتباطات برای افتتاح 4 کلان پروژه، میزبان رییس جمهور خواهد بود

قالیباف گزینه نهایی فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس

حافظیه شیراز به روی گردشگران گشوده شد.

سرپرست جدید پرداخت الکترونیک سداد منصوب شد

کابل: 900 زندانی طالبان آزاد شدند

اجزای پازل قتل های ناموسی؛ علت قتل رومینا چیست؟

فتوای حضرت آیت الله سیستانی درباره برگزاری نماز جماعت در مساجد با حفظ فاصله

چهارمین نفتکش ایران نیز به دریای کاراییب رسید

وزارت کشور ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیرقانونی را تکذیب کرد

وزیر اطلاعات از پروژه قطار شهری کرج دیدن کرد

ثبت نام دومین دوره انتخابات شوراهای عالی وکلا و کارشناسان رسمی کشور

ویدئو / بازگشایی حوزه علمیه قم پس از حدود سه ماه

ماجرای خودکشی یک جوان از ساختمان وزارت کار+عکس

آماده سازی پرتاب ماهواره - فلوریدا+ عکس

رزمایش کمک های مومنانه در« خرم آباد »

جنیدی: لایحه تامین امنیت بانوان خارج از نوبت بررسی شود

حمایت خیرین سلامت از سازمان اورژانس کشور

فعال شدن بخش مسکن از مهمترین اولویت های کاری دولت در سال جاری است

ایران و افغانستان / مثل بارز یک ملت و دو کشور + فیلم

واکنش علی مطهری به قتل رومینا

نیکزاد و قاضی زاده گزینه های نایب رییسی مجلس از سوی فراکسیون اکثریت

مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی در حرم مطهر برگزار نمی شود

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاددانشگاهی و کمیته امداد امام خمینی(ره)

متروی کرج پروژه شاخصی است

کامین ملکی رزمایش کمک های مومنانه در« خرم آباد »

جزییاتی از برگزاری بزرگترین ویدئو کنفرانس کشور/ وزارت ارتباطات برای افتتاح 4 کلان پروژه، فردا میزبان رییس جمهور خواهد بود

6 خانه تاریخی بروجرد به بخش خصوصی واگذاری شد

جهانگیری: فعال شدن بخش مسکن از مهمترین اولویت های کاری دولت در سال جاری است

آخه چرا می رین مسافرت؟!

همکاران شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی خط شکن دریاها درمقابله با قلدری نظام سلطه

آیین پیش تولیدِ سریال «سنجرخان وزیری» برگزار می شود

نیکزاد و قاضی زاده گزینه های نهایی نواب رییسی مجلس شدند

حرم مطهر حضرت زینب (س) فردا بازگشایی می شود

مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان بوشهر آغاز شد

تذکر جدی موسوی خطاب به لودریان

برگزاری نماز جمعه در 13 پایگاه خراسان رضوی

قالیباف کاندیدای نهایی ریاست مجلس یازدهم شد

اخبار کوتاه خبر 20 سیمای گلستان،7 خرداد

استخدام سوپروایزر بازاریابی(مارکتینگ) در تهران

پادکست | ای خوش آن عهد که در مصر وجود از هستی

ایران هنوز به دنبال اخراج آمریکا از منطقه است

احداث بیمارستان راز و جرگلان به زودی کلنگ زنی می شود

قالیباف؛ کاندیدای نهایی فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس یازدهم

پایگاه اورژانس در محور بافق به سیریز احداث می شود

تولید کیت تشخیص کرونا در 30ثانیه در ایران

واکنش علی مطهری به قتل رومینا اشرفی توسط پدر خود

بخش عمده داروهای ام اس در کشور تهیه می شود

تصاویر| افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس

مرخصی زندانیان قم تا پایان خردادماه تمدید شد

پیشنهاد بازگشایی تالارها با ارائه پروتکل های بهداشتی به ستاد کرونا

لایحه صیانت و کرامت بانوان در پی قتل دختر 13 ساله

قالیباف کاندیدای نهایی فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس یازدهم شد

نمایندگان فرصت محدود مجلس را قدر بدانند / لزوم پرهیز از سخنان بیهوده در مجلس

برگزاری امتحانات پایه نهم بروجرد به صورت غیرحضوری

فعال شدن بخش مسکن از مهمترین اولویت های کاری دولت در سال جاری است

قالیباف نامزد نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس شد

آیین کلنگ زنی هزار واحد مسکونی مسکن ملی درتبریز

رونمایی از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال با حضور رییس جمهوری

ایران هنوز به دنبال اخراج آمریکا از منطقه است

ایران بی احترامی به اصول حاکمیتی خود را برنمی تابد

پرونده قتل رومینا اشرفی به طور ویژه در دستور کار دستگاه قضا قرار گرفت

ببینید | تصاویر جدید از ورود سومین نفتکش ایرانی به آب های ونزوئلا

گزینه های فراکسیون اکثریت برای نائب رییسی مجلس

قالیباف؛ گزینه نهایی فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس

قالیباف نامزد نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس شد

تصاویر| افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس

قالیباف کاندیدای نهایی ریاست مجلس شد | رای تک رقمی میرسلیم

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تأکید دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ایجاد پیوند نانو و جهش تولید

قالیباف گزینه نهایی ریاست مجلس شد

توسعه مازندران نیازمند همکاری قوه مجریه و نمایندگان مجلس+فیلم

قاضی زاده و نیکزاد گزینه های نایب رییسی مجلس شدند

زهیر صیدانلو کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا

قالیباف گزینه نهایی ریاست مجلس شد

کابل: 900 زندانی طالبان آزاد شدند

چاپخانه هایی که بعلت چاپ مراسم نوعید پلمب شده بودند رفع پلمب شدند

سفر وزیر اطلاعات به البرز

نماهنگ «با همیم» توسط حوزه هنری آذربایجان شرقی منتشر شد

آغازعملیات احداث هزارو ششصد واحد مسکونی ستاد اجرایی حضرت امام (ره) در آذربایجان شرقی

احداث 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن

رومینا اشرفی قرار بود عروس این مرد 67 سال شود / پیرمرد گریه امانش نمی دهد + صوت گفتگو

رومینا اشرفی قرار بود عروس این مرد 67 سال شود / پیرمرد گریه امانش نمی دهد + صوت گفتگو

چه کسی بر کرسی ریاست خانه ملت تکیه خواهد زد؟

حضور طلاب در کلاس های درس اجباری است یا اختیاری؟

خطر وقوع مجدد پیک کرونا در کردستان؛ مردم «فاصله گذاری اجتماعی» را رعایت کنند

آغازعملیات احداث هزارو ششصد واحد مسکونی ستاد اجرایی حضرت امام (ره) در آذربایجان شرقی

زنگ مجلس یازدهم امروز نواخته شد + فیلم

کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می شود؟

کرونا کِی وارد ایران شد؟ چه زمانی کنترل می شود؟