مطالب مرتبط:
فرصت ها و تهدید های جراحی پلاستیک در ایران
میدان داری پاسداران فارس در مقابله با کرونا / سربازان گمنام اطلاعات سپاه مجال را سودجویان و فرصت طلبان گرفت
فرصت «بازآرایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی» در پی شیوع کرونا
طراحی ده ها بازی و سرگرمی در فضای مجازی در روزهای کرونایی
راهکار نهایی AFC برای لیگ قهرمانان آسیا؛ تک بازی به میزبانی یک کشور
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 فروردین 1399 ساعت 13:102020-03-28فناوري

بازی های؛ ویدئویی تهدید یا فرصت؟


بازی های ویدئویی درجایگاه رسانه، ابزارنوین ارتباطی عصرحاضر برای جذب و تحت تأثیر قراردادن کاربران این بازی ها است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، بازی های ویدئویی با داشتن دو خصیصه تکرارپذیری و تعاملی بودن و همچنین ارتباط عمده با مخاطبین کودک و نوجوان از مهمترین و تأثیرگذارترین رسانه های امروز محسوب می شود.

در آخرین گزارش منتشر شده از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای در سال 1396، در کشور 28 میلیون گیمر وجود دارد که از این میان 67 درصد کودکان و نوجوانان هستند.

گرایش روزافزون مخاطبان کودک و نوجوان به این ابزار ارتباطی نوین نشان می دهد که نیاز به بازخوانی دقیق تری از بازی های رایانه ای در جایگاه رسانه، نظام رده بندی سنی مرتبط با آن، رویکرد آموزشی آن و دیگر وجوه آن وجود دارد.

بهره مندی از فرصت های بازی های ویدئویی با سواد بازی با پذیرفتن جایگاه رسانه ای برای بازی های ویدئویی، باید بپذیریم که برای فهم بهتر آن، نیاز به سواد بازی های ویدئویی به عنوان یکی از شاخه های سواد رسانه است تا کاربران بازی ها و حتی والدین و مربیان آموزشی ضمن آگاهی از ظرفیت های بازی ها با رویکردهای تهدید و فرصت آن آشنا شوند.

سواد رسانه ای آمیزه ای از تکنیک های بهره وری مؤثر از رسانه ها و کسب بینش و درک برای تشخیص رسانه ها از یکدیگر است.

سواد رسانه ای می تواند به ما بگوید چه مقدار از وقتمان را با چه رسانه هایی پرکنیم.

بنابراین می توان گفت که هدف سواد رسانه ای تنظیم یک رابطه منطقی و مبتنی بر هزینه فایده است، اینکه در برابر استفاده از رسانه ها چه چیزهایی را از دست می دهیم و چه چیزهایی را به دست می آوریم و به عبارت بهتر، در مقابل زمان و هزینه ای که صرف می کنیم چه منافعی درنهایت به دست می آوریم.

شاید بتوان گفت اصلی ترین هدف سواد رسانه ای این است که یک نوع استفاده مبتنی بر آگاهی فایده مند از سپهر اطلاعاتی اطراف داشته باشیم همچنین دیگر کارکرد سواد رسانه ای شناخت پشت پرده پیام ها و فهم و مقابله با کارکردهای رسانه های بزرگ غالب است که هدف آن ها تأمین هژمونی فرهنگی، تعمیم فلسفه سیاسی و حفظ قدرت هایی است که خودِ این رسانه ها محصول آن ها هستند.

به طوری که افراد بی بهره از سواد رسانه ای را می توان طعمه های اصلی در فضاهای رسانه ای به شمار آورد.

همچنین از اهداف سواد رسانه ای می توان نشان دادن اضافه بار اطلاعاتی را نام برد.

در شرایط اشباع رسانه ای موجود، افراد در معرض حجم بالایی از اطلاعاتی هستند که در بسیاری از موارد، هیچ نیازی به آن اطلاعات ندارند.

به عبارتی منظور اصلی سواد رسانه ای را در رویکرد واقع بین می دانیم که فرد با آگاهی نسبت به مزایا و تهدیدات رسانه، باسیاست برنامه ریزانه به استفاده محدود و مشروط از رسانه روی می آورد.

طبیعتاً حاصل نگاه واقع بینانه به رسانه بسیار متفاوت از خوش بینی و بدبینی یک سویه یا افراطی خواهد بود.

این افراط و تفریط از نظر فردی و اجتماعی و حتی حکمرانی بسیار خطرناک خواهد بود و آسیب های متعددی را به دنبال خواهد داشت.

سواد بازی نیز از همین اصول پیروی می کند، یعنی نگاه واقع بینانه به نقاط قوت و ضعف و نیز فرصت ها و تهدیدات بازی ها و مواجه فعالانه در به کارگیری تکنیک های به حداکثر رساندن بهره مندی از فرصت های بازی های ویدئویی برای پیشبرد اهداف فردی و اجتماعی بدون ایجاد آسیب به سایر شئون و تکالیف زندگی ازجمله تحصیل، خانواده و.

این نگاه، نگاهی مطلوب فرد و جامعه بوده و حکم رانان را در گرفتن تصمیم های درست یاری خواهد کرد.

وظیفه سواد بازی ایجاد قضاوت صحیح و فهم عمومی از قالب بازی و همچنین معرفی معیارهای سنجش برای انتخاب بازی متناسب با نیازها و علایق، سن، جنس، وضعیت اقتصادی و فرهنگی است.

با معرفی این معیارها تلاش می شود تا مخاطب به این قدرت تشخیص برسد که بتواند خودش، بازی های خوب از بد را تشخیص داده و آسیب ها را به حداقل رسانده و در مرحله بعد با انتخاب بازی های متناسب با اهداف و نیازهای خود بهره وری را به حداکثر برساند.

وجه پررنگ سرگرمی در بازی های ویدئویی پر مصرف ترین بخش رسانه ها وجه سرگرمی آن است.

بازی های ویدئویی هم از این قاعده مستثنی نیستند و کارکرد سرگرمی محور بودن این رسانه است که آن را مورد توجه کودکان، نوجوانان و جوانان قرار می دهد.

به عبارتی رکن اساسی بازی های ویدئویی سرگرم کننده بودن است.

از سوی دیگر بازی های ویدئویی به عنوان یک رسانه قوی از زبان اقناع استفاده می کنند.

سرعت انتقال پیام موضوع دیگری که در خصوص بازی های ویدئویی باید به آن توجه داشت.

برخی رسانه ها در زمان کوتاهی پیام خود را منتقل کنند که بازی های ویدئویی در رأس این رسانه ها قرار دارند.

پیروی از نظام رده بندی سنی؛ گام اول و لازم اما ناکافی نظام رده بندی سنی یا حداقل سنی مجاز برای استفاده از یک عنوان بازی به مخاطب کمک می کند تا بر اساس سن خود بازی هایی را انتخاب کند که در آن سن، بازی کمترین آسیب روانی و رفتاری را داشته باشد.

نظام های رده بندی سنی در کشورهای جهان (ESRB & PEGI & GRB) با استفاده از نظرات کارشناسان در حوزه های مختلف روانشناسی، جامعه شناسی و سایر علوم مرتبط الگویی است برای شناسایی حداقل سن ممکن برای انجام یک بازی، به نحوی که استفاده مخاطبین جوان تر (کوچک تر) از حد مقرر یک بازی احتمال مواجهه با خطرات جدی روحی و حتی جسمی را دارند.

در کشور ما نیز طی سال های گذشته، از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای نظام رده بندی سنی تعریف شده است.

در سایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای در بخش نظام رده بندی سنی با استفاده از تجربیات جهانی و ملاحظات بومی، این وظیفه انجام شده است.

رعایت رده بندی سنی قانونی یک بازی یک الزام بوده، اما بسنده کردن به آن، به منظور انتخاب بازی مناسب کافی نیست.

برای مثال یک عنوان بازی ویدئویی فوتبال را در نظر بگیرید: نظام رده بندی سنی درج شده 3+ پیام دقیق: این بازی محتوای آسیب رسان برای گروه های بالای سه سال ندارد.

پیام مخدوش: این بازی برای افراد بالای 3 سال مناسب است.

چنانچه ملاحظه می کنید تفاوتی آشکار در گزاره های بالا وجود دارد.

گزاره اول عدم آسیب را شناسایی و گزینه دوم به اشتباه مفید بودن بازی را القا می کند.

به عبارت دیگر این رده بندی نشان می دهد که چه بازی هایی را در سنین مختلف نباید بازی کرد و هیچ گونه ترجیحی برای بازی کردن یا مناسب بودن در آن نیست.

حال با آگاهی از این موضوع درمی یابیم که پیروی از رده بندی سنی گام اول و لازم اما ناکافی در انتخاب بازی است و نکات دیگری نیز باید در انتخاب یک بازی مدنظر قرار گیرد.

اینکه گیمر، والدین و مربیان در مواجهه با بازی های ویدئویی، لازم است به چه نکاتی توجه داشته باشند، موضوعی که می توان فهرست وار اشاره ای به آنها داشت: · شناخت نسبی از بازی های ویدئویی · شناخت کافی از نیازها و علایق عام گیمرها نسبت به سن و جنس آنها · شناخت دقیق از نیازها و علایق خاص یک گیمر · توجه به میزان صرف زمان برای بازی و نگاه هزینه فایده ای به زمان و همچنین توجه به اهمیت این موضوع که تعداد مراجعه به بازی و زمان مصرف بازی به بازیکن تحمیل نشده، بلکه این بازیکن باشد که بر این امر تسلط دارد.

· توجه به انتخاب های ممکن از نظر اقتصادی · بررسی عناوین مختلف بازی های در دسترس برای انتخاب و انتخاب آگاهانه از این میان · درک لازم از شیوه های درآمد بازی و آثار آن بر بازیکن، اعم از تبلیغات کلیک محور و ویدئویی و تناسب آن با گروه سنی بازی یا نسخه کامل و پرداخت درون برنامه ای یا احیاناً مبتنی بر خدمات ارزش افزوده مخابراتی (VAS).

آشنایی با این موارد سبب می شود مخاطب متحمل کمترین هزینه اقتصادی ناخواسته یا زیان ناشی از عدم تناسب محتوای تبلیغاتی با سن، جنس و فرهنگ بومی خود شود.

· تأمل در تک نفره یا گروهی بودن یک بازی و امتیازات و تهدیدات آنها · بررسی میزان خودکنترلی گیمر در تسلط بر زمان بازی و تعداد دفعات مراجعه به آن · تأمل در مکانیزم های بازی و شیوه های اثر گذاری و پیام های پیدا و پنهان آن · ارزیابی میزان کامیابیِ استفاده از بازی بعد از بازی کردن بازی های ویدئویی فرصت یا تهدید؟ چه کسی تعیین می کند؟ جدا کردن فرصت ها و تهدیدات از یکدیگر در صورتی که بخواهیم بار ارزشی به آنها بدهیم یا بخواهیم هر کدام از آنها را جداگانه ببینیم، کار دقیقی نخواهد بود.

لذا در این بخش سعی شده به شناخت ریشه این فرصت ها و تهدیدات که قابل تصور در بستر ویدئو گیم است، پرداخته شود.

بازی به مثابه بستری برای آموزش مقالات زیادی در اهمیت و مزیت های استفاده از ویدئو گیم برای تسریع و تقویت انواع آموزش نوشته شده و امروزه استفاده از بازی برای آموزش شیوه ای نوین و کارآمد در میان پژوهشگران حوزه آموزش و تکنولوژی های آموزشی شناخته می شود.

اگر نگوییم در همه موضوعات اما در عمده موضوعات بازی های ویدئویی قابلیت آموزش را دارند؛ از شبیه سازهای نظامی برای آموزش خلبانان و سربازان تا تسریع در فراگیری شناخت رنگ ها و اعداد در نونهالان.

استفاده از این قالب در آموزش تحصیلات عمومی و حتی دانشگاهی موضوعی ثابت شده بوده که در کشورهای پیشرفته در حال توسعه است.

نکته اصولی: آموزش از طریق بازی ظریف خواص خود را دارد، به نحوی که مخاطب به صورت غیرمستقیم و در حین بازی و سرگرم شدن به صورت ناخودآگاه یا غیرمستقیم مواردی را فرامی گیرد.

بازی به مثابه بستری برای حرکت در فرایندها مفهوم Gamification یا بازی گونی یا بازی وارسازی اشاره دارد به استفاده از خصوصیت ها و تفکرات بازی گونه و تحریک انگیزه ها – تفریح و بازی برای حرکت در زمینه هایی که ماهیت بازی ندارند.

این موضوع با هدف تشویق به مشارکت و همکاری در فرایندها انجام می پذیرد.

مثلاً حاصل بازی وار سازی یک سامانه یا سرویس خاص، می تواند علاوه بر انجام بهتر فرایند ها و ایجاد حس پویایی در آن، تجربه کاربری دلپذیرتری برای مخاطب یا مشتری به همراه داشته باشد.

تکنیک های بازی وارسازی به دنبال آن هستند که با هدف گذاری، تعیین قوانین و ایجاد هیجان، مخاطبان را به درگیر شدن در فعالیت ها تشویق کند.

این مکانیزم های جذاب، رضایت درونی مخاطب را بالا برده و آنها را به استفاده دوباره از خدمات تشویق می کند.

ایجاد تجربه برنده شدن، حل مسئله، کشف کردن، کار گروهی و جمع آوری امتیاز، از روش های کاربردی بازی وارسازی است.

در این راستا، ابزارهایی مانند دریافت امتیاز، مقام، استفاده از تابلوی نفرات برتر و … در بازی وارسازی کاربرد فراوان دارند.

بازی ها قابلیت شگفت انگیزی در مشغول کردن افراد به مدت طولانی، ایجاد رابطه های مبتنی بر اعتماد میان افراد و توسعهٔ پتانسیل های خلاقانه آنها دارند.

بازی جدی (serious game) بازی های کاربردی یا جدی به بازی هایی اطلاق می شود که هدف اصلی طراحی آنها چیزی فراتر از صرف سرگرمی بوده، لیکن این بازی ها کماکان حدی از سرگرم کنندگی را با خود دارند.

بازی های آموزشی، پژوهش های علمی در مدیریت بحران، برنامه ریزی، مهندسی، نظامی گری و سلامت از جمله حوزه هایی است که بازی های جدی کاربرد زیادی دارد.

در این زمینه می توان به بازی های حوزه سلامت و تشخیص، درمان و پزشکی اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت معاونت پژوهش و جشنواره بازی های جدی بنیاد ملی بازی رایانه ای مراجعه کنید.


کلید واژه ها: بازی های ویدئویی - بازی - بازی های رایانه ای - بنیاد ملی بازی های رایانه ای - کودک و نوجوان - رسانه - نوجوان - ارتباط - رایانه ای - کودکان و نوجوانان - رایانه - کودک - گزارش - ابزار - نوین - فرصت - نوجوانان - خبرگزاری - بازخوانی - رده بندی - کاربران - مخاطبان - آموزشی - میلیون - کودکان - منتشر - مرتبط - تهدید - گرایش - بنیاد

آخرین اخبار سرویس:
فیلم | کرونا در این استان های کشور دوباره صعودی شد

تاریخ رونمایی از آنر Play 4 مشخص شد

خبر خوش وزیر ارتباطات برای شیرازی ها؛ سرعت اینترنت خانگی استان فارس چهار برابر می شود

خبر خوب وزیر ارتباطات برای شیرازی ها

واکنش شمخانی به بوسیدن پرچم ایران در ونزوئلا

استایل جدید و جذاب آرزو غفوریان

امتیاز رتبه بندی DxOMark برای آیفون SE اپل منتشر شد؛ یکی از بهترین میان رده ها!

فن بروسلی احمدزاده به محمود شهریاری+عکس

فیلم | احتکار بیش از 400 خودروی صفر در غرب تهران

بهره برداری از طرح های ‎اقتصاد دیجیتال در قزوین

فن بروسلی احمدزاده به محمود شهریاری+عکس

قیمت روز گوشی موبایل در 8 خرداد؛ اقدام باورنکردنی راهب هندو برای غلبه بر کرونا!؛ واکنش کاربران به انتخاب قالیباف به عنوان رییس مجلس یازدهم

پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال در آذربایجان غربی رونمایی شد

ظرفیت بالای زیر ساخت های استان در زمینه اینترنت

دانلود Reddit 2020.18.0 – اپلیکیشن رسمی سایت ردیت

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی خرید

هشدار پلیس فتا به سهام داران: کد بورسی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید

بازگشت دوچرخه ها به بافت تاریخی یزد تا یک ماه دیگر

چین برای مقابله با کرونا یوآن دیجیتالی راه اندازی می کند

راه هایی ساده برای داشتن سفری ایمن با تاکسی های اینترنتی؛ قیمت روز گوشی موبایل در 8 خرداد؛ جذاب ترین تصاویر پس زمینه (8 خرداد)

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی خرید

خلاصه اخبار 8 خرداد 99

هشدار پلیس فتا به شهروندان: کد بورسی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید

ببینید | فن بروسلی احمدزاده به محمود شهریاری

عکس روز| بازار هندوانه پس از قرنطینه

عکس روز| «دریای مرده» چین

ترامپ دیگر توییت نکن

رقیب جدی صداوسیما کیست؟

هشدار پلیس فتا به شهروندان؛ کد بورسی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید

فیلم | کشف 1084 خودرو احتکار شده

درهای موزه سینما باز شد

ببینید | فن بروسلی احمدزاده به محمود شهریاری

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی خرید

سامانه های آموزشی مراکز دانشگاهی چهارمحال و بختیاری از اینترنت رایگان بهره مندند

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی خرید

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی خرید

طراحی اختصاصی با هدف گیری بازار شرکا

macOS 10.15.5 با قابلیتی ویژه برای بهبود عمر باتری منتشر شد

مایکروسافت می گوید تیمز حتی از ویندوز هم بزرگ تر خواهد شد

آیین رونمایی از طرح های پیشران اقتصاد دیجیتال

اختراع بینی هوشمند توسط ایرباس برای تشخیص بمب گذاری

نقش سواد رسانه ای در خانواده

نمایش خرس قطبی در آکواریوم همه را متحیر کرد +عکس

سامسونگ آماده تولید چیپست های 5 نانومتری اگزینوس از ماه آگوست است

امکان مدیریت زمان بازی توسط والدین در تنظیمات Xbox Family فراهم شد

ارائه کارت پایان خدمت طی 15 روز

بهرمندی یزدی ها از دوچرخه های هوشمند

افزایش 4 برابری ضریب نفوذ اینترنت در کشور

تهیه جهیزیه برای زوج های نیازمند منطقه سه

بوستان کوهسنگی به سیستم صوت هوشمند مجهز می شود

چگونه فایل های گوگل اسلاید را به پاورپوینت تبدیل کنیم؟

نگهداشت کارگاه ساختمانی املاک در حال ساخت در منطقه سه

فعالیت شرکت های مستقر در پارک و مراکز رشد علم و فناوری خلیج فارس در ایام کرونا تشریح شد

آیا کاربران ایرانی گوشی های جدید هوآوی محدودیتی هنگام کار با HMS خواهند داشت؟

پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال در آذربایجان غربی رونمایی شدند

شبکه ملی اطلاعات روی ریل ارتقای محتوا

عکس عجیبی که ماهو الوند به اشتراک گذاشت +عکس

تذکر رییس جمهور به محاسبه اشتباه جهرمی از رشد شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات روی ریل ارتقای محتوا

رونمایی از خدمات الکترونیکی گنجینه گرمابه علیقلی آقا اصفهان

شبکه ملی اطلاعات روی ریل ارتقای محتوا

لپ تاپ جدید اچ پی با عمر باتری 29 ساعت

دانلود ام ایکس پلیر پرو MX Player Pro 1.24.4 – قویترین ویدیو پلیر

آیا کاربران ایرانی گوشی های جدید هوآوی محدودیتی هنگام کار با HMS خواهند داشت؟

واکنش های منفی نسبت به شبکه اجتماعی تیک تاک در هند و سانسور آن توسط گوگل

عرضه ی رایگان شش ماهه خدمات ابری به 300 استارت آپ

عرضه  رایگان شش ماهه خدمات ابری به 300 استارت آپ

اقتصاد دیجیتال فضای مهمی برای کشور است

جهرمی:هدیه یک ماه اشتراک تلویزیون های اینترنتی، همراه با ترافیک رایگان!

رونمایی از خدمات ابری آسیاتک با حضور رییس جمهور

عرضه  رایگان شش ماهه خدمات ابری به 300 استارت آپ

جهرمی:هدیه یک ماه اشتراک تلویزیون های اینترنتی، همراه با ترافیک رایگان!

جهرمی:هدیه یک ماه اشتراک تلویزیون های اینترنتی، همراه با ترافیک رایگان!

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/03/08)

هر آنچه که باید درباره عمر باتری گوشیهای هوشمند بدانید

جزییات راه اندازی تلویزیون اینترنتی برای کاربران اینترنت خانگی

برخورداری 564 روستای بالای 20خانوار از اینترنت پرسرعت در آذربایجان غربی

بهره مندی مردم خوزستان از خدمات جدید اینترنت

قیمت روز گوشی موبایل امرو پنجشنبه 8 خرداد 99

افتتاح «مرکز داده بزرگ ایرانسل»

استقبال مشترکان مازندرانی از اینترنت تلفن ثابت

آیا کاربران ایرانی گوشی های جدید هوآوی محدودیتی هنگام کار با HMS خواهند داشت؟

استقبال مشترکان مازندرانی از اینترنت تلفن ثابت

ارائه کارت پایان خدمت طی 15 روز

جزییات راه اندازی تلویزیون اینترنتی برای کاربران اینترنت خانگی

حرکات نمایشی خرس قطبی در آکواریوم + فیلم دیدنی

یک گیگابایت اینترنت رایگان، هدیه رایتل به رایتلی ها

رونمایی از طرح «هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی»

قیمت روز گوشی موبایل، امروز 8 خرداد 99

اشتراک تلویزیون های اینترنتی به صورت رایگان

دسترسی حدود 2500 روستای آذربایجانغربی به شبکه پهن باند اینترنت

کفش کالج مردانه

افتتاح سه طرح حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در قزوین

چگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟

اشتراک تلویزیون های اینترنتی به صورت رایگان

اشتراک تلویزیون های اینترنتی به صورت رایگان

جزییات راه اندازی تلویزیون اینترنتی برای کاربران اینترنت خانگی

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در مشهد

افتتاح طرح بزرگ « انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی»

اقتصاد دیجیتال بهترین جایگزین اقتصاد نفتی و نسخه برون رفت از مشکلات

بازی های؛ ویدئویی تهدید یا فرصت؟

بازی های؛ ویدئویی تهدید یا فرصت؟