مطالب مرتبط:
حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!
دستمزد کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟
دستمزد کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟
ظرفیت تولید ماسک در کشور 8 برابر افزایش یافت
افزایش 11.5 درصدی تردد جاده ای در روز گذشته
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 18:452020-03-26اقتصادي

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!


ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود .

- شرق نوشت: سال 98 به پایان رسید و دستمزد از آن عقب ماند.

در حالی که در پایان هر سال حداقل دستمزد کارگران در جلسه اضلاع سه جانبه کار نهایی می شد، در پایان سال 98 بعد از برگزاری چند جلسه، اعضا اعلام کردند ادامه مذاکرات آنها به سال 99 موکول می شود؛ یعنی فرودین ماه.

اما همین چند جلسه مزد بدون نتیجه نهایی، بحث های زیادی به دنبال داشت و با پیگیری آن می توانیم حدس بزنیم ادامه مذاکرات به چه سمتی خواهد بود.

ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود و دستمزد کارگران همان قدر افزایش پیدا کند که دستمزد کارمندان، یعنی 15 درصد.

این پیشنهاد وارد مذاکرات جلسه دستمزد شد و نماینده کارفرمایان و همچنین نماینده دولت مبنای چانه زنی خود را همین رقم قرار دادند؛ در حالی که پیش تر همین نمایندگان میزان چهار میلیون و 940 هزار تومان را برای سبد معیشت خانوار امضا کرده بودند.

هر سال دولت و کارفرمایان اصرار می کردند افزایش دستمزد باید به میزان تورم باشد و نماینده کارگران هم بر اضافه شدن سبد معیشت به معیارهای تعیین مزد تأکید می کرد.

اما جالب است امسال در جلسات هیچ کدام از این دو معیار قانون کار مبنا قرار نگرفته؛ در حالی که نرخ تورم به 38 درصد رسیده و یک سبد معیشتی حداقلی برای یک خانواده چهار میلیون و 940هزار تومان هزینه برمی دارد، دولت و کارفرما از افزایش مزد 15 درصدی یعنی مبلغی بین 200 تا 270 هزار تومان به حقوق یک میلیون و 500 هزار تومانی کارگران اصرار می کنند.

حالا کارگران نگران هستند که چه زمانی قرار است حداقل دستمزد تعیین شود و آیا احتمال فریز مزدی، حتی برای یک یا دو ماه اول سال وجود دارد؟ نتیجه مذاکرات: عدم توافق کارفرمایان، کرونا و کسادی کسب وکار در بحران کرونا را مثال می زنند و می گویند بیش از 15 درصد افزایش حقوق در توانمان نیست.

دولتی ها هم با آنها همراه شده و افزایش دستمزد بین 15 تا 20 درصد را منطقی می دانند اما کارگران می گویند هزینه دستمزد فقط پنج درصد هزینه نهایی تولید را تشکیل می دهد و با عقب ماندگی شدید دستمزد از گرانی و تورم و ضربه کرونا هیچ خانواده کارگری نمی تواند با این میزان دستمزد زندگی بگذراند.

این خلاصه ای از جلسات مزد است که بعد از چند جلسه بدون نتیجه ماند و تصمیم گیری در آن به نیمه اول فرودین سپرده شد.

سه روز مذاکره فشرده و سخت در روزهای پایانی اسفندماه نتوانست تکلیف دستمزد کارگران را مشخص کند؛ جلسه شورای عالی کار در 26، 28 و 29 اسفند تشکیل شد اما خروجی آن فقط یک چیز بود: عدم توافق.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، دراین باره به شرق توضیح داد: تعیین مزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه خواهد بود.

پس از بحث و تبادل نظر و با وجود بیش از 30 ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 99 حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

خدایی معتقد است با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد؛ بنابراین گمانه زنی ها درباره فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد.

احتمال فریز مزدی به طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد.

او ابراز امیدواری می کند که با وجود روزهای سختی که کارگران، هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا گذرانده اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی ها تا اندازه ای بکاهد.

فرامرز توفیقی یکی دیگر از اعضای شورای عالی کار هم در این باره به شرق می گوید: مجموع درآمد یک خانواده 3.

3 با حق اولاد و مسکن و اینها برای امسال دو میلیون و 40 هزار تومان است.

سبد معیشتی را هم که برای سال 98 ما سال گذشته لحاظ کردیم، سه میلیون و 700 هزار تومان بود؛ بنابراین نزدیک به 55 درصد هزینه را دستمزد پوشش می داد اما با سبدی که اکنون محاسبه کردیم، دو میلیون و 40 هزار تومان مزد امسال، حدود 40 درصد هزینه های فعلی را پوشش می دهد.

این اختلاف یک میلیون و 180 هزار تومانی اگر به حداقل دستمزد اضافه شود، تازه خانواده کارگری به قدرت خرید روز اول فروردین 98 می رسد؛ یعنی به عبارتی اگر یک میلیون و 180 هزار تومان را به دستمزد اضافه کنیم، قدرت خرید را به او بازنمی گردانیم، بلکه تازه بازگشت به همان قدرت خریدی است که در ابتدای امسال داشته؛ یعنی هیچ اقدام رو به جلویی انجام نداده ایم و فقط در همان نقطه آن را نگه داشته ایم.

او ادامه داد: نقطه ایستادگی ما به شورای عالی کار برای تعیین دستمزد این است که ابتدا یک میلیون و 180 هزار تومان به حقوق اضافه شود که قدرت خرید کارگران به ابتدای سال 98 بازگردد.

به صراحت می توانم بگویم سرجمع افزایش حقوق کارگری برای سال 99 نباید زیر یک میلیون و 180 هزار تومان باشد؛ یعنی خط پایین و کف اندیشه نمایندگان کارگران حول این عدد است.

توفیقی همچنین درباره تعیین دستمزد کارگران به میزان افزایش دستمزد کارمندان به ایلنا توضیح داده است: کارفرمایان با پیشنهاد افزایش 15 درصدی مزد به میدان آمده بودند و اصرار عجیبی بر اجرای آن داشتند؛ آنها نرخ 15 درصدی افزایش حقوق کارمندان دولت در نسخه اصلاح نشده لایحه بودجه 99 را دستاویز قرار داده بودند و ادعا می کردند چون دولت، افزایش حقوق را فقط 15 درصد در نظر گرفته، در بخش خصوصی نیز باید همین رقم را برای افزایش دستمزد کارگران در نظر گرفت.

این در حالی ا ست که بررسی قانون بودجه نشان می دهد در نهایت شورای نگهبان افزایش حداقل حقوق کارمندان دولت به دو میلیون و 800 هزار تومان را پذیرفته و این بند در قانون بودجه درج شده است.

در بخشی از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه های مختلف حقوق بگیر، ترتیبی اتخاذ کند که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دومیلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

با این حساب، اگر علاوه بر کف تعیین شده در لایحه بودجه، 50 درصد افزایش حقوقِ فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را که در اسفندماه در فیش های حقوقی همه کارمندان دولت، بلااستثنا اِعمال شد، در نظر بگیریم، 15 درصدی که قرار است از فروردین 99 به حقوق کارمندان دولت اضافه شود، نه روی صد درصد اصلیِ پایه حقوق، بلکه روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود.

به گفته فرامرز توفیقی با یک ضرب و تقسیم ساده مشخص می شود که حقوق کارمندان دولت در فروردین 99، 72.

5 درصد زیاد می شود و باید میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران نیز دست کم 72.

5 درصد باشد؛ هر رقمی کمتر از این، عدالت را در ساده ترین تعریف آن مخدوش می کند.

کرونا 50 درصد از کارگران ساختمانی را بی کار کرد در کنار صحبت های اعضای شورای عالی کار، این را هم باید در نظر بگیریم که شیوع کرونا ضربه آخری بر از دست رفتن قدرت خرید و کوچک شدن سفره مزدبگیران بود.

زمستان سال گذشته برای کارگران سخت بود و با آمدن کروناویروس سخت تر هم شد.

در شرایطی که بیش از 95 درصد کارگران شاغل کشور، فاقد امنیت شغلی هستند و هر روز در ترس از اخراج به سر می برند، حجمِ این بی ثباتی کاری با شیوع کرونا و رکود و تعطیلی گسترده پیامدِ آن، به شدت افزایش یافت.

اکبر شوکت، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگری سراسر کشور از بی کارشدن حدود 50 درصد کارگران ساختمانی خبر داده و خیلی از شرکت های بخش خدماتی نیز در پایان سال به اخراج نیروها و کاهش تعداد کارکنانشان رو آورده اند.

در همه سندهای توسعه و اسناد بالادستی، این وظیفه دولت است که در زمانه بحران از همه شهروندان، به ویژه فرودستان و کارگران حمایت کند.

حداقل کار این است که دولت به کارگران ساختمانی و خدماتی بی کار شده و همچنین به حداقل بگیران، بسته حمایت معیشتی بدهد؛ این بسته می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد اما باید حتما پرداخت شود تا خانواده های این کارگران، در شب عید دیگر نگران حداقل های زندگی نباشند و بتوانند نیازهای اولیه تغذیه ای خود را تأمین کنند.

فعالان کارگری تأکید می کنند شناسایی خانوارهای بی کارشده (که البته کار چندان سختی نیست)، پرداخت بسته های حمایت غذایی و همچنین حمایت نقدی از این خانوارها و در ادامه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض، کمترین کاری است که دولت می تواند انجام دهد؛ در عین حال نباید از توزیع رایگان بسته های بهداشتی در میان خانواده های فرودست غافل شد؛ بسته هایی که به نظر می رسد اگر رایگان در دسترس مردم قرار نگیرد، در این بازار وانفسایی که به وجود آمده، فرودستان نه دسترسی به آنها خواهند داشت و نه پولی دارند که بتوانند از پس هزینه های هنگفت حتی یک مایع ضدعفونی کننده دستِ صد میلی لیتری بربیایند.

برچسب ها: پنجشنبه 7 فروردین 1399 - 17:48 تعداد بازدید: 2 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: دستمزد - حداقل دستمزد - دستمزد کارگران - کارگران - کارفرمایان - حداقل دستمزد کارگران - هیات مدیره - رییس هیات - پایان - وزیر کار - مذاکرات - درخواست - سال 99 - افزایش - مدیره - پایان سال 98 - انجمن - ادامه - ماجرا - کرونا - کانون - سال 98 - هیات - عالی - شیوع - رییس - نامه - شروع - وزیر - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
ترکیه پردرآمدترین و ایران سومین بازار بازی های دیجیتال

معرفی یک خودروی جدید از جیلی+ تصاویر

ملال و بی حوصلگی دقیقاً به چه معناست؟

رشد سه برابری جابجایی کالای اساسی در بندر امام خمینی

کرونا 15 درصد از جامعه شاغل را تحت تأثیر قرار داده است

بازپرداخت وام های اشتغالزایی ستاد اجرایی فرمان امام 3 ماه به تعویق افتاد

نیروگاه های خورشیدی فرصت مناسب درآمدزایی مردم

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی غیرضروری تا 22 فروردین

فروش پمپ بنزین ها 60 درصد کم شد

3 هزار میلیارد تومان در 2 ماه: ضربه کووید 19 به هتل های ایران

مدیریت واردات، سیاست کلی سال99/تاب آوری بازار افزایش یافت

کاهش 70 درصدی تردد شهری با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در قم

مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به یکهزار و 537 نفر رسید

کاهش 57 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی لرستان

رهاسازی آب سد شیرین دره مانه وسمقان متوقف شد

تولید روزانه 3 هزار ماسک برای مراکز درمانی توسط دانشجویان بسیجی

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 6 (گزارش عملکرد مالی

پیشنهاد استاندار کردستان به دولت: یارانە 3 ماهە اول سال بە صورت یکجا پرداخت شود

کاهش 70 درصدی تردد شهری با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در قم

پارک های سنندج در روز طبیعت میزبان شهروندان نیست

مسکن در اسفندماه زیاد گران نشده است

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی غیرضروری تا 22 فروردین

حاشیه های پایش ویلای برخی غیربومی ها در مازندران/ حقوق مالکانه افراد محترم است

3 هزار میلیارد تومان در 2 ماه: ضربه کووید 19 به هتل های ایران

تنفس سه ماهه بنیاد برکت برای بازپرداخت وام های اشتغالزایی

جریمه 440 خودروی تهرانی متخلف در طرح فاصله گذاری

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 25 (گزارشگری بر حسب قسمتهای مختلف)

پاورپوینت ابزارهای مالی مشتقه در بازار سرمایه

مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ | چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟

تنفس سه ماهه بنیاد برکت برای بازپرداخت وام های اشتغالزایی

مردم درباره واریز سود سهام عدالت چه می گویند؟ | چقدر پرداخت شده و واکنش مسئولان چیست؟

رونق تولید مسکن راهی برای غلبه بر تحریم ها

شیوع ویروس کرونا تأکیدی بر لزوم توسعه دولت الکترونیک

خرج بسته 200 تا 600 هزار تومانی کرونا چقدر است؟

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار مسکن

شش رنگ پلاک خودروها در ایران را بشناسید

توزیع اقلام خوراکی و بهداشتی در جنوب کرمان

کرونا تخصیص بودجه دانشگاه ها را با چالش مواجه کرد/ 20 درصد بودجه پرداخت نشد

پاورپوینت آشنایی با اعتبارات اسنادی در بانکداری بین المللی

حناچی: 75 درصد مردم به توصیه های مقابله با کرونا عمل کرده اند

IMF: اروپا در رکود شدید اقتصادی فرو رفته است

پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

ذخیره سازی 174 تن گوشت مرغ منجمد در لرستان

همت مردم خراسان شمالی برای تولید اقلام بهداشتی

صنعت نفت ایران به آرزوی خود رسید

تشکیل 1369 پرونده قاچاق در گمرک بازرگان طی سال گذشته

بی اعتنایی اوپک به درخواست اعضای کوچکتر

تدوام روند کاهشی قیمت نفت خام

رکورد وزنی صادرات غیرنفتی در سال 98 شکسته شد

قیمت مرغ در تهران به زیر 10 هزار تومان رسید

آمار ثبت نام مسکن ملی در شهرهای کوچک

افزایش زباله بیمارستانی و خانگی در دوران قرنطینه

مطالبات قطعه سازان چه زمانی تسویه خواهد شد؟ / بحران خالی شدن انبار قطعات خودرو در راه است

نمودار رشد کرونا در 10 کشور با بیشترین شیوع

رب گوجه فرنگی در بازار چند؟

تشکیل 1369 پرونده قاچاق در گمرک بازرگان طی سال گذشته

برای خرید کیبورد چقدر هزینه کنیم؟

قیمت روز گوشی موبایل هواوی در 11 فروردین

نرخ سکه و طلا در 11 فروردین

نوبخت: حقوق بازنشستگان در فروردین ماه افزایش خواهد یافت

میادین میوه و تره بار 13 فروردین تعطیل هستند

نرخ سکه به 6 میلیون و 300 هزار تومان رسید

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از 680 هزار نفر فراتر رفت

سامانه معاملاتی بازارهای بورس مختل شد

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان کشوری تا آخر فروردین

کارت های بازرگانی تمدید شد

نرخ های فعلی بازار ارز غیرواقعی است/ جولان دلالان بازار با تعطیلی صرافی های رسمی

کاهش 70 درصدی تردد شهری با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در قم

آغاز خرید تضمینی برگ سبز چای از اردیبهشت ماه

تعطیلی میادین میوه و تره بار تهران در روز طبیعت

افزایش مبتلایان کرونا در ترکیه به 10 هزار نفر

پاورپوینت بررسی اوراق مشارکت رهنی به عنوان ابزاری نوین در تأمین مالی بانک ها

دانلود پاورپوینت بررسی امنیت بهره برداری سیستم قدرت

کاهش 70 درصدی تردد شهری با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در قم

جهت دریافت وام حمایتی کرونا برای مشاغل اینجا کلیک کنید

کاهش 99 درصدی پروازهای بین المللی فرودگاه تبریز

خاص ترین نمونه «گلف» وارد حراج می شود/ تحفه آلمانی با امضایی از ایتال دیزاین! (+تصاویر)

آیا آی ماینر قانونی است؟ بررسی سایت iminer.net

پاورپوینت مدیریت هزینه و هزینه یابی

پاورپوینت مدیریت سیستم های اطلاعاتی و چالش های اساسی مدیران در کسب وکار آینده

تمدید مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده 10 صنف تا پایان اردیبهشت 99

آمار تردد در لرستان همچنان نزولی است

گزارش تصویری از نمد مالی

پاورپوینت نظام تأمین اجتماعی در کشاورزی

با 300میلیون چه خودرویی می توان خرید؟ +جدول

قلک ارزی؛ یک عید سیل، یک عید کرونا!

کنترل 67 ورودی مازندران

جلسه مهم نوبخت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

«کرونا» شغل را هم می کشد

قیمت نفت به پایین ترین سطح خود در 17 سال گذشته رسید

تاکنون کدام مرزهای ایران بسته شده اند؟

طلا رنگ باخت

کاهش 57 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی لرستان

نوسان سهام آسیایی؛ سقوط سهام ژاپن و جهش 7 درصدی سهام استرالیا

کاهش بهای نفت خام آمریکا

همراهی مردم خراسان شمالی در طرح فاصله گذاری اجتماعی

عبور از خط قرمز طرح فاصله گذاری و پلمب 44 واحد صنفی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

پاورپوینت بررسی بیمه حمل و نقل دریایی

مهلت پرداخت مالیات 10 صنف تمدید شد

تعرفه ورود و خروج کالا در سال 99 ابلاغ شد

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!