مطالب مرتبط:
پای خرما و کشکش به بورس کالا باز نشد
فیلم | طلاب جهادگر یاسوج پای کار مبارزه با کرونا
پای ویروس کرونا به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باز شد!
پای کرونا به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باز شد!
پشت پای ریاض به عمرالبشیر/ خداحافظی بوتفلیقه و مصادره انقلاب الجزایر/ لیبی، چهارراه تقابل جهانی/پیروزی اسلامگرایان در تونس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 12:452020-03-26سياسي

می توان قطب را جهنم کرد؛ پای دل در میان اگر باشد


ایرنا- روز پزشک، روز پرستار، روز مهندس و در همین روزهای پیش رو در بهار 99 و همراه با اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز، و دیگر روزهایی که در تقویم های ملی و جهانی ثبت شده اند، - یادآوری برای پاسداشتِ ماهیت و کارکرد نامی است که بر آن روز سنجاق شده و 27 مارس مصادف با هشتم فروردین، روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی است.

شیوع ویروس کرونا از همان ماه های نخست سال جدید میلادی 2020 جهان را ابتدا در شوک و بعد در تراژدی عمیقی فرو برد که سرانجام آن این روزها درگیری بیش از 197 کشور با شیوع ویروس کرونا و جان باختن تعدادی است که در این جهان اثیری در قاره های مختلف با فرهنگ؛ نژاد؛ مذهب و ادیان مختلف درحال تجربه متفاوت زندگی هستند.

فرصت و شرایط زندگی متفاوتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان نصیب تمام افراد شده است در کنار قرنطینه خانگی فرصتی برای تامل و تعمق به کلیت جهان هستی خود و نقش و سهمشان در زندگی فردی و اجتماعی شان بازمی گردد.

تدقیق درباره انرژی طبیعت یکی از مطرح ترین سوژه های قابل تأمل و تفکر در این ایام مفهوم انرژی طبیعت است.

بشری که در راه عطش بی پایان تکامل و توسعه خود در سایه فناوری جهان طبیعت را زیر چکمه های قهار و بی تأملش درنوردیده است.

طبیعتی که زندگی و شرایط زیست او را بدون هیچ چشم داشتی در سایه لطف پروردگار به آنها عطا کرده است چنان در طی یک سده اخیر مورد تخریب و حتی تهاجم بشر قرار گرفته است که حال تنها تلنگری از سوی همین طبیعت، بشر را این چنین مقهور؛ مستأصل و دست بسته در برابر قدرت بی پایان و عظیمش قرار داده است.

کُنشی به نام کرونا در برابر رخوت زندگی روزمره از این ها اگر بگذریم دیگر فرصتی که در قرنطینه ماندن و خانه نشینی مردم نصیب آنها کرده است؛ اندیشیدن به وجهی دیگر از نقش و سهمشان در کنش های اجتماعی است.

زندگی رخوت بار مدرن که آنرا تبدیل به تکرار بی جذبه کرده است؛ حال این بار با واکنشی متفاوت؛ انسان را از آن ملال و خمودگی درآورده است.

کُنشی به نام کرونا که انسان را به تفکر و تعمق بیش از پیش واداشته.

تفکر و تعمقی که گویا انسان آگاهانه و به عمد آنرا به نسیان تاریخ سپرده بود و بی آنکه این حقیفت را در خاطر داشته باشد که حافظه تاریخی جهان نسیان را بر نمی تابد! فارغ از این مقدمه، باید دید این رنج قرار است کدام بخش از وجود ما را رشد دهد و موجب بزرگی بیش از پیش مان شود.

آنچه باعث رشد و تعالی و تکامل بشر از بدو پیدایشش در زمین شده رنج هایی است که به واسطه همراهی او با طبیعت و قدرتش تحمل کرده و در این مسیر با وجود این رنج کشیدن ها به رشد، بلوغ و بالندگی و در ادامه مدنیت رسیده است.

مدنیتی که او را از همان دانشی که به واسطه رنج در دامان طبیعت بود چونان غره ساخت که بر طبیعت تاخت و حال دربرابر تلنگری از طبیعت چنین درمانده است؛ اما مفهوم دیگری نیز این رنج و دانشش برای بشر داشت و آن شکل گیری آیین؛ کنش های آیینی و خرده روایت های نمایشی در ساحت مفاهیم آیینی بود.

آیین، خرده روایات نمایشی و ناگهان تئاتر؛ آیینه فرهنگ جامعه آیین همان کلید رشد سعادت و بالندگی فرهنگ انسانی بود.

آیین همان مسیری بود که ارتباط صحیح بشر با طبیعت را به او نشان داد و او در سایه همین ارتباط و احترام به طبیعت، رشد کرد تا به مفهومی به نام مدنیت دست پیدا کرد.

در قالب همین مدنیت بود که این بار آیین به ثمر و به بار نشست و در قالب تئاتر جلوه نمایی کرد.

تئاتر شد آینه فرهنگ جامعه؛ مسیری که به واسطه هنرمندان اهل تفکر، تعمق و اندیشه اش مسیر رشد و بالندگی افراد جامعه و درنهایت توسعه و تعالی فرهنگ هر کشور و جامعه ای را با خود به همراه داشت و آن قدر جایگاه عظیمی پیدا کرد که به اصلی ترین ستون فرهنگی جوامع برای سنجش قدرت تفکر و بالندگی در عرصه تمدن سازی بدل شد.

همین دستاوردها و پیشکش های آیین های نمایشی و تبدیل شدنش به تئاتر برای بشر بود که در قرن بیستم و از سال 1962 بشر برای پاسداشت دستاوردها و رهیافت هایی که به سوی تعامل و تفکر تمدن ساز و فرهنگ ساز به واسطه این هنر زنده؛ پویا و جریان ساز برای او به ارمغان داشت روز 27 مارس مطابق با هفتم فروردین را به نام روز تئاتر در تقویم جهانی ثبت کرد.

ایران نیز به واسطه سیطره بی چون وچرای خود در تاریخ تمدن ساز جهان و به دلیل پیشینه چندین هزارساله اش در رفتارهای آیینی و نمایشی روز هفتم فروردین ماه را بنام روز ملی هنرهای نمایشی برای احترام هرچه بیشتر به این هنر و هنرمندانش در تقویم ملی به ثبت رساند.

بدترین روزها هم برای تئاتر روزهایی خوبی است یکی از اصلی ترین سنت های روز جهانی تئاتر از سال 1962 میلادی به نوشتن پیام این روز به وسیله یکی از هنرمندان نامدار و اثرگذار در تاریخ تئاتر بازمی گردد.

پیامی که در سال 2020 به قلم شاهد ندیم از شهیرترین هنرمندان عرصه تئاتر و هندوستان به نامی مهم و اثرگذار در تئاتر جهان تبدیل شده است.

نگارنده این سطور شاید هرچند مطول اما این مقدمه را لازم می دید تا به یکی از جمله های پیام روز جهانی تئاتر به قلم ندیم برسد جایی که او در پیام بلند خود آورده بدترین روزها هم برای تئاتر روزهایی خوبی است.

همین جمله نشان می دهد چرا نیاز به این مقدمه بود، چرا باید به جایگاه آیین؛ مفهوم ارتباط انسان و طبیعت و جریان سازی جایگاه تئاتر در مسیر رشد و بالندگی فرهنگ بشر اشاره کرد.

چرا اگر روزهای بد برای هر قشر در تمام جوامع تنها روزهای بد باشد برای تئاتری ها همین روزها؛ روزهایی خوب است.

روزهایی که می توانند با استفاده از داشته های این هنر غنی و گره خورده با تاریخ تمدن بشر در بطن همین سیاهی ها سپیدی، نور و امید را به واسطه این هنر زنده و پویا به محملی برای انتقال این پیام ها نه تنها در جامعه خود که در جهان بدل کنند.

بار دیگر به روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در سال 2020 میلادی و 1399 خورشیدی نگاهی بیندازیم.

جهان امروز جهانی دربر گرفته شده در چنبره سیاه کرونا است؛ ویروسی که قدم به قدم جان می گیرد.

با این حساب حالا به روز هنرهای نمایشی یک بار دیگر این گونه بیاندیشیم.

معیشت؛ دغدغه ازلی و ابدی انسان بعد از هبوط از همان روز نخست که پای انسان به واسطه گناهش در سایه هبوط به زمین باز شد معیشت دغدغه نخست انسان بود آنچه امروز در سایه مفهوم اقتصاد تعریف می شود.

هنرمندان در سایه تلألؤ و شکوه جاودانه پرتوهای هنر که با آنها چون فدیه ای الهی همراه است، در بستر فرهنگی جامعه بذر امید؛ صلح طلبی؛ آرامش؛ آسایش و فردایی روشن را می نشانند.

همین هنرمندان به واسطه تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری در سال 2020 میلادی و 1399 خورشیدی اولین روز در تاریخ تئاتر جهان را تجربه می کنند که در روز جهانی تئاتر؛ تئاتر تعطیل است.

وقتی با مفهوم اقتصاد امروز به جایگاه هنر تئاتر نگاه می کنیم می توانیم درد رنج و سختی ها و مصائب امروز هنرمندان تئاتر و تمامی بخش هایی که با این هنر همراه هستند را با معنایی وسیع تر، عمیق تر و تلخ تر آن تجربه و درک کنیم.

به عنوان مثال تماشاخانه داران بخش خصوص یا حتی نهادهای دولتی وقتی از مخاطب میزبانی نمی کنند بلیتی نمی فروشند و وقتی حیات تئاتر در گرو تنفس مخاطبان و حضور آنهاست گویا امروز تئاتر نه تنها تعطیل است که حیاتش به مخاطره افتاده است.

ما کرونا را شکست می دهیم هنرمندان تئاتر که از آغاز پیدایش رفتار نمایشگران آیینی تا تبدیل شدن آیین های نمایشی به تئاتر با تمام کنش های اجتماعی همسو، هم دوش و هم گام مردم بوده اند این بار در مواجهه با ویروس کرونا دست بالا را ندارند و در خط مقدم مبارزه نیستند.

امروز کادر پرافتخار، زحمت کش و قابل تقدیر درمان، پزشکان و پرستارانی که جان خود را در کف دست این بار ایثار را به تعبیری مجدد نشسته اند در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار گرفته اند و جامعه جهانی در سایه اتحاد و همدلی برای شکست این ویروس کمک های بشردوستانه را در راه مبارزه با این ویروس ناشناخته بدون چشم داشتی در اختیار یکدیگر قرار می دهند تا سریع تر شاهد تحقق شعاری باشیم که در همان روز نخست این ویروس ورد زبان مسئولان و دست اندرکاران امور کلان جامعه تا عموم افرادی که یکان یکان آن ها جامعیت کشورها را شکل می دهند باشیم.

#ما_کرونا_را_شکست_می دهیم.

اولویت تزریق بودجه اصلی هر کشوری به بخش درمان در کنار این روزهای سخت اما پرتو نورهای امیدبخشی نیز درحال تابیدن است.

مانند سهم بالای درصد بهبودیافتگان در کنار جمعیتی که متأسفانه جان خود را از دست داده اند.

شاید ضربه مهلکی به اقتصاد جهان در تمام بخش ها خورده باشد؛ اما می توان بار دیگر به توانایی های بشر یعنی افتادن و به پا خاستن و ازنو شروع کردن ایمان داشت.

هنرمندان تئاتر و بخش های مرتبط با این هنر نیز روزهای سختی را به واسطه ویروس کرونا، عدم فعالیت هنری و دریافت مطالبات و تامین معیشت خود سپری می کنند.

روزهایی که برای آنها نیز مانند افراد و مشاغل دیگر جهان روزهای سخت و دردناکی از نگاه معیشت و اقتصادی است؛ اما به خوبی می دانند بودجه اصلی هر نهاد و کشوری برای سربازان خط مقدم این عرصه در مقام نخست صرف و هزینه خواهد شد.

هرچند سختی این روزها برای تمامی بخش های ضرر کرده و مشاغلی که فعالیتشان را از دست داده اند بسیار سخت خواهد بود اما سایه شیرین شکست دادن این ویروس و بازگشت زندگی به روز های عادی می تواند التیام بخش چنین روزهایی باشد.

خبر نویدبخش مسئولان در کنار درک عمومی جامعه خبر نویدبخش دیگر آن که شاهد صحبت ها، پیغام ها و اطلاعاتی هستیم که از سوی مسئولان خطاب به تمام مشاغل از جمله جامعه فرهنگی و هنری و در کنار همه این ها هنرمندان عرصه تئاتر بیان می شود.

پیام هایی چون نگاه حمایت گرانه ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سایه تعامل بخش دولتی بناست تا با هنرمندان نمایش و تماشاخانه داران بخش خصوصی و دولتی برای جبران خسارت زیان های مادی این روزها برای آن ها با خود به همراه داشته باشد.

در کنار تمام پیغام های امیدبخش و دلگرم کننده مسئولان و دست اندرکاران بخش فرهنگ و هنر خطاب به مشاغل فرهنگی و هنری یا آسیب دیده؛ می توان به دست بالای بخش دولتی در قامت نگاه های وزارتخانه ای نیز چشم امیدی متفاوت داشت.

همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن، تجارت از یک سو و سوی دیگر با وزارت کار و همچنین با بخش های مالیاتی کشور می تواند در کنار اختصاص وام هایی با بهره های کم و یا کمک های نقدی بلاعوض از یک سو و ازسوی دیگر بخشودگی مالیاتی بخش های اقتصادی مرتبط با تولید هنر نمایش مانند تماشاخانه داران راه های دیگری باشد که بی تردید به ذهن تمام مسئولان و دست اندرکاران کلان امر فرهنگ و هنر کشورمان رسیده است و آن گونه که از قالب نجواها و در سپیدخوانی پیام های مسئولان می توان به وضوح درک کرد توجه به همین نکات است.

وقتی درباره ایران و ایرانی صحبت می کنیم، با کشوری مواجهیم با پیشینه عمیق فرهنگی و پرچم همیشه استوار آن که نشان از همدلی، تعامل، همکاری و همگامی تمام آحاد ملت با یکدیگر سخن می گوید.

در همین روزهای کرونایی کشورمان پیغام های امیدبخش نیز در رسانه ها مدام به گوش می رسد: از بخشش یا صبر مالکان اماکن تجاری و یا خانه ها به مستاجران خود برای پرداخت اجاره بهاشان تا تعامل و همدلی که در قالب نذرهای فرهنگی شاهد به وقوع پیوستن آن هستیم.

وقتی چنین رفتاری در جامعه ایرانی موج می زند و همدلی مسئولان را در تمام بخش ها ازجمله دست اندرکاران کلان امور فرهنگ و هنر کشور به وضوح می بینیم می توانیم نه تنها به شکست دادن کرونا بیش از گذشته امیدوار باشیم که با بازگشت شرایط به حالت عادی در سایه بسیار کوتاهی از نظر زمانی نیز بار دیگر همه چیز بر روال خواهد شد.

همان آرامش، همان آسایش، همان امنیت و همان امیدی که همواره با ایران و ایرانی بوده و تا هستِ بود جهان نیز خواهد بود.

به جای موخره آن چنان که از ابتدای این نوشتار خامه نگارنده در قالب رسم معهود و سنت مألوف یادداشت های مطبوعاتی استوار نبود؛ پایانش را بر چنین نمطی رهنمون می کنم و برای پایان این یادداشت این بار از زبان یکی از شاعران انتخاب می کنم؛ جایی که علیرضا آذر سروده: زندگی سرد بود اما خُب خانه و سقف و سایه ای هم بود گَه گُداری، نوشته ای چیزی از قلم، دست مایه ای هم بود زندگی سرد بود؛ اما عشق، می‎توانست کارگر باشد می توان قطب را جهنم کرد پای دل درمیان اگر باشد از: امین خرمی
کلید واژه ها: ویروس کرونا - جهان - ویروس - کرونا - هنرهای نمایشی - متفاوت - شیوع - جهانی - مختلف - زندگی - روز مهندس - فرصت - قرنطینه - روز ملی - میلادی - تراژدی - کارکرد - نمایشی - درگیری - پای دل - خانگی - ادیان - شرایط - تقویم - سنجاق - تئاتر - اثیری - همراه - افراد - مهندس

آخرین اخبار سرویس:
نقدی بر تطبیق های عبدالکریم سروش در مسأله خرافه و جامعه دینی

حمایت مالی از دانشگاههایی که به اشتغالزایی دانشجویان کمک می کنند

4 گام برای توسعه فناوری فضایی در سال جدید

حلقه ماده تاریک در دست فضا!

احیای معارف اهل بیت(ع) رسالت هیئت های حسینی درمقابله با کرونا است

جلوگیری از بیکاری 250 نفر از کارگران کارخانه نساجی سلماس با تلاش شورای حل اختلاف

نگاهی به مهم ترین اخبار کرونایی قم

دشت لاله های واژگون کوهرنگ قُرق می شود

آغاز فعالیت واحد های تولیدی از 16 فروردین بلامانع است

شاید همه پرسی بخش عمده ای از مشکلات کشور را حل کند | مجلس از راس به زیر کشیده شده است

پیشکسوت دوتار نوازی خراسان شمالی درگذشت

کرونا و یادآوری نکات فراموش شده در زندگی

در موج دوم شیوع کرونا باید تعطیلی مراکز آموزشی تا یک ماه دیگر تمدید شود/ پس از فروکش کردن کرونا باید از مردم دلجویی کنیم

806/ شهید کریم نوری: مسؤولان نظام باید با منکرات مبارزه کنند

حلقه ماده تاریک در دست فضا!

روزهای کرونایی را روزهای استراحت بدانیم

نکات فراموش شده ای که با شیوع کرونا یادآوری شد

خیرین لارستان بیش از 10 میلیارد ریال برای مبارزه با کرونا هزینه کردند

مدیریت رسانه ای در زمان بحران بر عهده کیست؟

وکیل نجفی: وثیقه ای که سپردیم از مبلغ تعیین شده بیشتر است اما آزادش نکردند/ او سه بیماری زمینه ای دارد

روایتی تازه از قرنطینه نشدن قم و نقش رییس جمهور | فرایندی رخ داد که مجلس دهم پیش از به پایان رسیدنش کارش تمام شد

استان تهران ظرفیت های لازم برای «جهش تولید» را دارد

استخدام برنامه نویس با مهارت R و Python در اصفهان

حمایت مالی از دانشگاههایی که به اشتغالزایی دانشجویان کمک می کنند

پلیس نپال و افرادی که قرنطینه خانگی را نقض می کنند!

4 گام برای توسعه فناوری فضایی در سال جدید / پرتاب 3 ماهواره و خودکفایی در ناوبری فضایی

انتقاد وکیل نجفی: وثیقه ای که سپردیم از مبلغ تعیین شده بیشتر است، اما چرا او را آزاد نکردند؟ / او سه بیماری زمینه ای دارد

نماینده مجلس: تبادل اقتصادی با کشورها به تحقق راهبرد جهش تولید می انجامد

افزایش امید با ویروس کرونا زنده شد

برگزاری 12 فعالیت در حوزه کسب و کار در دفتر تسهیل گری محله ی بانبرز

ترامپ، بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا را برکنار کرد

مروری بر اقدامات بهزیستی در حمایت کرونایی از مددجویانش

«ما و جهان پساکرونا»

برای مردم مهم است که قالیباف رییس مجلس شود یا میرسلیم یا آقاتهرانی؟

روزهای کرونایی را روزهای استراحت بدانیم

دعوت به همکاری کارآموز خبرنگاری در موسسه مطبوعاتی شهروند پویا گستر

جذب 50 هزار آتش نشان داوطلب در تهران

مهمترین خبر های جهان (7-19)

حال و هوای نیمه شعبان با پویش «هر خانه، یک پرچم» در اصفهان

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 16 فروردین 99

زشت ترین عروس های جهان+ تصویر

لیموزین پیکان محصول جدیدی از ایران خودرو!

ایستادن در آستانه فصل سرد

برای مردم مهم است که قالیباف رییس مجلس شود یا میرسلیم یا آقاتهرانی؟

ترامپ، بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا را برکنار کرد

نبود امکانات تفریحی و ابجاد زمینه اعتیاد جوانان

دستور اکید رییس جمهوری بر حفظ امنیت شغلی کارگران

محمود صادقی:کرونا جلوی شتاب مجلس یازدهم علیه دولت را می گیرد

استخدام نیروی مسئول پذیرش خانم در درمانگاه شبانه روزی گرگان

پیشنهاد بی شرمانه دکتر فرانسوی برای تست واکسن کرونا روی مردم آفریقا

عباس عبدی: کسانی که می گویند باید قرنطینه کامل کرد،عوارض اقتصادی اش را می پذیرند؟

مروری بر اقدامات بهزیستی در حمایت کرونایی از مددجویانش

آیا دنیای پساکرونا، مستعد جهانی شدن است؟

آخرین آمار کرونا در چین؛ 19 مبتلا و 4 فوتی

برای مردم مهم است که قالیباف رییس مجلس شود یا میرسلیم یا آقاتهرانی؟

تعطیلات پردردسر آقای رییس جمهور | حسن روحانی نوروز خود را چگونه گذراند

طرح دو فوریت تشویق کارکنان خط مقدم شهرداری در ایام کرونایی/ لزوم اعطای اختیارات بیشتر به شهردار تهران

خط مشی «جهش تولید» در کمیسیون تولید ملی تعیین شد |

روایت قالیباف از جهان پساکرونا با چاشنی انتقاد از دولت روحانی /باید قرنطینه سراسری و شدید اعمال می شد

تعطیلات پردردسر آقای رییس جمهور | حسن روحانی نوروز خود را چگونه گذراند

محمود صادقی:کرونا جلوی شتاب مجلس یازدهم علیه دولت را می گیرد/ روزی که گفتم کرونا گرفته ام بعضی اصولگرایان گفتند چرا موضوع را بزرگ می کنی

تشویق تمام نشدنی فرمانده ناو روزولت که برای افشای کرونای پرسنلش اخراج شد

واکنش قالیباف به حاشیه سازی های اخیر دولت

تلاش شبانه روزی 200 طلبه جهادگر گیلانی در جبهه سلامت مردم/ تولید حدود 6 هزار ماسک و لباس بیمارستانی

فعالیت صنعت مد و لبا س در زمان شیوع کرونا + عکس

«شبه عمدبودن» قتل میترا استاد تایید شد؟ | جزییات تازه پرونده نجفی از زبان وکیلش

ببینید | صحنه شگفت انگیز برای هندی ها در لحظه روبرویی با فیل!

جنجال بزرگ تلویزیون برای سکانس روشن گذاشتن لامپ موتور رحمت پایتخت!

ما و جهان پساکرونا: یادداشتی از محمدباقر قالیباف پیرامون تاثیرات ژئوپلتیکی شیوع کرونا

رهبر انقلاب درگذشت مجاهد فداکار میرزا محمد سُلگی را تسلیت گفتند

ربیعی: تندیسی به یاد پزشکان و کادر درمانی جان باخته ساخته شود

انتخابات سراسری در آمریکا روز سوم نوامبر برگزار خواهد شد

خط مشی «جهش تولید» در کمیسیون تولید ملی تعیین شد

چقدر خالی بود جای مرحوم خشایار الوند در پایتخت6

نقد راهبرد دکترولایتی در باره گرایش سیاست خارجی به شرق

تماس تلفنی دو مرجع تقلید با لاریجانی در پی ابتلای او به کرونا

توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهر

اینفوگرافی؛ با خواب آلودگی بهاری چه کنیم؟

«ما و جهان پساکرونا: یادداشتی از محمدباقر قالیباف پیرامون تاثیرات ژئوپلتیکی شیوع کرونا بر نظم آینده جهانی

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 243

نکاتی که باید درباره دعاوی «خلع ید» و «اثبات مالکیت» دانست!

خاطره بازی عباس دست طلا با «اخراجی ها»

آموزش مجازی دانش آموزان از سوی دانشگاه فرهنگیان فارس

تداوم تعطیلی واحد های خدماتی غیر ضرور

40 درصد پرونده های معوق در کمتر از دو ماه تعیین تکلیف شد

سلفی جالب ارسطو و دختر محمود نقاش

انتقاد وکیل نجفی: وثیقه ای که سپردیم از مبلغ تعیین شده بیشتر است اما چرا او را آزاد نکردند؟

روایت قالیباف از جهان پساکرونا با چاشنی انتقاد از دولت روحانی

خط مشی «جهش تولید» در کمیسیون تولید ملی تعیین شد |

لزوم واکاوی فرهنگ خانه نشینی/ جهان پس کرونا تغییر پیدا می کند/ چالش افزایش تنش و روابط گرم تر در ایام کرونایی

پیکر سردار سلگی در نهاوند آرام گرفت +عکس

استان تهران ظرفیت های لازم برای «جهش تولید» را دارد

نقد راهبرد دکترولایتی در باره گرایش سیاست خارجی به شرق

خط مشی «جهش تولید» در کمیسیون ویژه مجلس تعیین شد/ دولت کارنامه قابل قبولی در تولید ندارد

انتقاد وکیل نجفی: وثیقه ای که سپردیم از مبلغ تعیین شده بیشتر است اما چرا او را آزاد نکردند؟/ او سه بیماری زمینه ای دارد

تماس تلفنی دو مرجع تقلید با لاریجانی در پی ابتلای او به کرونا

انتقاد وکیل نجفی: وثیقه ای که سپردیم از مبلغ تعیین شده بیشتر است اما چرا او را آزاد نکردند؟/ او سه بیماری زمینه ای دارد

ببینید | جنجال بزرگ و حملات بی سابقه به تلویزیون برای سکانس روشن گذاشتن لامپ موتور رحمت پایتخت!

آخه مگر از جانت سیر شدی جوان؟!!

انتشار روزنامه دنیای اقتصاد به صورت پی دی اف و الکترونیک از شانزدهم فروردین ماه

می توان قطب را جهنم کرد؛ پای دل در میان اگر باشد

می توان قطب را جهنم کرد؛ پای دل در میان اگر باشد