مطالب مرتبط:
هوای تهران در هفتمین روز سال مطلوب است
هوای تهران در هفتمین روز سال مطلوب است
آخرین عنوان علی علیپور در سال 98
بس است دیگر هر سال قهرمانی؛ خسته شدیم!
اعتبار آسفالت تبریز در سال 99 دو برابر شده است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 10:552020-03-26اقتصادي

هوای کلانشهرها در سال 98 چگونه گذشت؟


ایرنا - وقتی از مردم تهران پرسیدند اولین خواسته شما چیست، همه گفتند« هوای تمیز»، این خواسته به حقی است و دولت ها باید برای سلامت مردم هزینه کنند اما آیا اینگونه است؟ وقتی برخی شرکت های خودرو ساز یکسال تولید محصولات با استاندارد یورو 5 را به تعویق .

- تهران - ایرنا - وقتی از مردم تهران پرسیدند اولین خواسته شما چیست، همه گفتند هوای تمیز ، این خواسته به حقی است و دولت ها باید برای سلامت مردم هزینه کنند اما آیا اینگونه است؟ وقتی برخی شرکت های خودرو ساز یکسال تولید محصولات با استاندارد یورو 5 را به تعویق انداختند و درخواست تمدید یک سال دیگر را هم کردند آیا می توان به این خواسته رسید؟ انسان برای زنده ماندن به مولفه هایی مانند هوا، غذا و آب نیاز دارد که اگر هر کدام از اینها در دسترس نباشد زندگی فرد را با خطر مرگ مواجه می کند، حال سوال اینجاست که انسان در مقابل نبود کدام از این سه مولفه می تواند بیشتر دوام را بیاورد یا به عبارتی کدام یک از دیگری مهمتر است که تحقیقات نشان می دهد هر انسانی بدون هوا سه دقیقه، بدون آب سه روز و بنا بر برخی گزارش ها تا یک هفته زنده می ماند و بدون غذا نیز این زمان متغیر است، مثلا طولانی ترین روزه مهاتما گاندی در میان تمامی روزه هایش، 21 روز بدون مصرف ذره ای ماده غذایی بوده است اما طولانی ترین اعتصاب غذای تاریخ توسط یک زندانی سیاسی ایرلندی انجام شد که اعتصاب غذای 74 روزه او در سال 1920 به مرگش منتهی شد.

حال می توان فهمید که هوا مهمترین مولفه برای زنده ماندن است اما این روزها ما با هوای شهرهای خود چه می کنیم؟ به ظاهر زندگی در حال پیشرفت و صنعت در حال توسعه است اما دود این پیشرفت های ظاهری دقیقا به چشم ما انسان ها می رود به طوری که آلودگی هوا را برای ما به ارمغان دارد و چند سالی است که آلودگی هوا کلاف سردر گمی شده و کشورهای زیادی از جمله ایران را درگیر کرده است، عوامل مختلفی مانند صنایع یا همان منابع ثابت و خودروها یا همان منابع متحرک در بروز آن دخیل هستند، از آنجا که ایران صنعتی نیست، سهم صنایع در آلودگی هوای کشور حدود 40 درصد است اما سهم منابع متحرک بیش از 50 درصد است بنابراین خودروها و موتورسیکلت های فرسوده جزو متهمان ردیف اول آلودگی هوا هستند.

بنا بر اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، 17 میلیون خودروی شخصی در کشور تردد می کنند که از این تعداد 510 هزار خودرو یعنی 3 درصد آنها فرسوده اند، همچنین 320 هزار تاکسی است که 160 دستگاه یعنی 50 درصد فرسوده اند، دو میلیون وانت تردد می کنند که 515 هزار دستگاه آن یعنی 25 درصد فرسوده، 130 هزار اتوبوس و مینی بوس که 92 هزار دستگاه یعنی 70 درصد فرسوده، 900 هزار کامیون و کامیونت و کِشنده است که 250 هزار تای آن یعنی 27 درصد فرسوده، 11 میلیون و 500 هزار موتورسیکلت تردد می کنند که 10 میلیون یعنی 87 درصد آنها فرسوده اند در مجموع 33 میلیون منابع متحرک در کشور تردد می کنند که 11میلیون و 500 هزاردستگاه آن یعنی 35 درصد آنها فرسوده اند.

این در حالیست که روز به روز نیز بر تعداد خودروها در شهرها به ویژه کلانشهرها اضافه می شود مثلا در تهران سالانه حداقل 200 هزار خودرو اضافه می شود در حالی که دیگر توان اکولوژیک شهری مانند تهران سالهاست تمام شده و نتیجه آن انباشت آلایندگی و آلودگی هواست.

مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: وقتی از مردم تهران پرسیدند اولین خواسته شما چیست، همه گفتند هوای تمیز این خواسته به حقی است و دولت ها و حکومت ها باید برای سلامت مردم هزینه کنند اما می بینم گویا برخی سازمان ها به درستی وظیفه خود را انجام نمی دهند و در تلاشند که وظایف خود را به گردن دیگری بیندازند.

وی افزود: ظرفیت اکولوژیک تهران 20 سال پیش تمام شده و دیگر توان پذیرش جمعیت بیشتر، صنایع مختلف و خودروهای زیادتر را ندارد ، کار به جایی رسیده که اگر 3 تا 4 روز هوا در پایتخت ساکن شود آلودگی افزایش می یابد، متاسفانه با این وضعیت همچنان در حال تولید خودرو و ورود آن به چرخه مصرف هستیم، سال گذشته 800 هزار خودرو در کشور تولید و 400 هزار دستگاه آن وارد تهران شد، با این شرایط انتظار داریم وضعیت هوا بهتر شود؟ با نگاه آمایش سرزمینی به موضوع، کلانشهرها به ویژه تهران به یک بازنگری دقیق نیاز دارند.

تجریشی تاکید کرد: رفع معضل آلودگی هوا به عزم جدی دولت و ملت نیاز دارد اما به نظر می رسد که در لایه هایی از دستگاه ها این جدیت وجود ندارد، مثلا قانون هوای پاک سبقه قدیمی دارد شاید بیش از 10 سال در مجلس بود و در نهایت در سال 1396 تصویب شد، در حالی که با توجه به اهمیت موضوع باید بسیار زودتر از اینها تصویب و اجرایی می شد.

وی گفت: البته بعد از تصویب و ابلاغ قانون هوای پاک، وضعیت هوا در کلانشهرها تا حدودی بهتر شد به عنوان مثال هوای تهران از ابتدای سال 96 تا 25 اسفند ماه 14 روز پاک، 238 روز قابل قبول، 100 روز ناسالم برای گروه های حساس، هشت روز ناسالم برای تمام گروه ها بودد و روزهای بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، در سال 97، پاک 28 روز، 273 روز قابل قبول، 59 روز ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98 در مدت مشابه، 29 روز پاک، 245 روز قابل قبول، 81 روز ناسالم برای گروه های حساس، 5 روز ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت که نشان می دهد هوا رو به بهتر شدن است.

وی درباره وضعیت هوای دیگر کلانشهرها اظهار داشت: اراک در سال 96 ( از ابتدای سال تا 25 اسفندماه ) 21 روز پاک، قابل قبول 276 روز ، ناسالم برای گروه های حساس 59 روز ، ناسالم برای تمام گروه ها 4 روز ، بسیار ناسالم نداشت، خطرناک نداشت، سال 97، پاک 41 روز، قابل قبول 281 روز، ناسالم برای گروه های حساس 46 روز، ناسالم برای تمام گروه ها 1 روز ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98، پاک 37 روز، قابل قبول 261 روز، ناسالم برای گروه های حساس 56 روز ، ناسالم برای تمام گروه ها 2 روز ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت.

تجریشی به شرایط شیراز اشاره کرد و گفت: شیراز در سال 96، پاک 118 روز ، 216 روز قابل قبول، 14 روز ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، سال 97، پاک 23 روز، 204 روز قابل قبول، 34 روز ناسالم برای گروه های حساس، 7 روز ناسالم برای تمام گروه ها، 1 روز بسیار ناسالم و روز خطرناک نداشت، سال 98، پاک 105 روز، 198 روز قابل قبول، 43 روز ناسالم برای گروه های حساس، 1 روز ناسالم براتی تمام گروه ها ، بسسارز ناسالم و خطرناک نداشت.

وی ادامه داد: اهواز در سال 96، پاک 2 روز، 98 روز قابل قبول، 164 روز ناسالم برای گروه های حساس، 42 روز ناسالم برای تمام گروه ها، 9 روز بسیار ناسالم و 12 روز خطرناک، سال 97، پاک 6 روز، 192 روز قابل قبول، 130 روز ناسالم برای گروه های حساس، 20 روز ناسالم برای تمام گروه ها، 1 روز بسیار ناسالم و 8 روز خطرناک و سال 98، پاک 6 روز، 189 روز قابل قبول، 127 روز ناسالم برای گروه های حساس، 30 روز ناسالم برای تمام گروه ها، 1 روز بسیار ناسالم و 1 روز خطرناک بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مشهد نیز در سال 96، پاک 15 روز، 260 روز قابل قبول، 84 روز ناسالم برای گروه های حساس، 5 روز ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، سال 97، پاک 42 روز، 256 روز قابل قبول، 40 روز ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98، پاک 24 روز، 255 روز قابل قبول، 70 روز ناسالم برای گروه های حساس، 4 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، همچنین تبریز در سال 96، پاک 111 روز، 194 روز قابل قبول، 41 روز ناسالم برای گروه های حساس، 11 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، سال 97، پاک 120 روز، 219 روز قابل قبول، 18 روز ناسالم برای گروه های حساس، 2 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، 1 روز بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98 ، پاک 80 روز، 251 روز قابل قبول، 23 روز ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت.

تجریشی ادامه داد: کرج در سال 96، پاک 33 روز، 152 روز قابل قبول، 71 روز ناسالم برای گروه های حساس، 1 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، سال 97، پاک 62 روز، 262 روز قابل قبول، 30 روز ناسالم برای گروه های حساس، 4 روز ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98، پاک 87 روز، 233 روز قایب قبول، 29 روز ناسالم برای گروه های حساس، 4 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، اصفهان در سال 96، پاک 11 روز، 269 روز قابل قبول، 75 روز ناسالم برای گروه های حساس، 9 روز ناسالم برای تمام گروه ه ، 1 روز بسیار ناسالم و خطرناک نداشت، سال 97، پاک 53 روز، 264 روز قابل قبول، 35 روز ناسالم برای گروه های حساس ، 8 روز ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و خطرناک نداشت و سال 98، پاک 19 روز، 236 روز قابل قبول، 86 روز ناسالم برای گروه های حساس، 8 روز ناسالم برای تمام گروه ها ، 2 روز بسیار ناسالم و خطرناک نداشت.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شاید بر اساس این آمار آنطور که انتظار می رفت وضعیت هوا بهبود نیافته است اما حداقل بدتر نیز نشده و در همان شرایط باقی مانده است، البته وقتی ایران خودرو و سایپا به هر بهانه ای در صدد به عقب انداختن اجرای قانون هوای پاک مبنی بر تولید خودرو با استاندارد یورو 5 هستند یا اینکه هر سال بر تعداد خودروهای فرسوده اضافه می شود، چگونه می توان انتظار داشت که شرایط هوا بهبود یابد.


کلید واژه ها: استاندارد یورو 5 - استاندارد - مردم - تهران - محصولات - هوای - تولید - هزینه - یورو 5 - خودرو - مولفه - سلامت - انسان - ایرنا - اولین - تعویق - کلانشهرها - شرکت - توان - تمیز - دولت - یورو - درخواست - تمدید - زندگی - سال 98 - نیاز - دیگر - زنده - سوال

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

بیکاری فارغ التحصیلان بیشتر شد

ساماندهی گذرهای منتهی به چهارباغ در سال 99/افزایش سه برابری بودجه

حمایت امارات از برگزاری نشست اضطراری اوپک پلاس

گران، اما موجود (عکس)

این روز ها کدام مشاغل مجاز به فعالیت هستند؟

دکه های سلامت در شهریار مستقر می شود

چرا اخابر برای سهامداران جذاب شده؟

قیمت روغن ترمز خودرو +جدول

حمایت امارات از برگزاری نشست اضطراری اوپک پلاس

نحوه محاسبه گازب های مشترکان

واحدهای تولیدی راکد فارس فعال می شوند

صادرات کیوی و ارزآوری این محصول

مهار بیماری یا رونق اقتصاد؛ کدامیک مهمتر است؟ /کرونا ایران و اعلان جنگ سوم جهانی ‏ /دلایل تغییر حال و هوای سریال «پایتخت» چه بود؟ ‏

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه 17 فروردین 99/ عوامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

رشد بیکاری ناشی از ضعف مدیریت است اتحاد نمایندگان برای حل مسائل

پیامدهای کرونا بر اقتصاد رژیم صهیونیستی؛ آمارها چه می گویند؟

از سرگیری تب سنجی در مبادی ورودی و خروجی و راه آهن 4 شهرستان استان سمنان

شرط دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

اقدام برند های خودرویی مشهور جهانی برای رعایت فاصله اجتماعی + تصاویر

جزییات طرح فاصله گذاری هوشمند/ کرونا همچنان جدی است

قیمت انواع روغن ترمز خودرو؟ +جدول

هلدینگ صبا تامین بورسی می شود

افزایش 3 برابری مسافران مترو در روز گذشته

افزایش قیمت سکه نسبت به روز گذشته

رشد 43 درصدی بودجه عمرانی شهرداری تهران/شناسایی 67 پروژه اولویت دار

بحران کشاورزی در اروپا

طرز تهیه کباب بناب + نکته های کلیدی

فعلا برای تغییر نام به ثبت احوال مراجعه نکنید/ کارهای غیرضروری را به پایان کرونا موکول کنید

جوانان آبادگر

لزوم ادامه رعایت فاصله گذاری اجتماعی

ترمز افزایش قیمت مسکن کشیده می شود ؟

تخصیص سهمیه ویژه لاستیک و سوخت جبرانی به ناوگان حمل کالای اساسی

تهران چرا به روزهای شلوغ برگشت؟!

سهمیه بنزین کارت سوخت از بین نمی رود

تسریع در تکمیل پروژه های عمرانی تنگستان نیازمند تزریق اعتبار است

آغاز بکار دوباره طرح های عمرانی لرستان

چین 4 میلیارد عدد ماسک به 50 کشور فروخته است

تسریع در تکمیل پروژه های عمرانی تنگستان نیازمند تزریق اعتبار است

9 پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

تحول در آموزش و افزایش کسب و کارهای اینترنتی محصول دوران پسا کرونا است

هلدینگ 25 هزار میلیارد تومانی صبا تامین 20 فروردین 99 بورسی می شود

ضدعفونی کننده هایی که دوست کرونا هستند

تسریع در تکمیل پروژه های عمرانی تنگستان نیازمند تزریق اعتبار است

امارات از برگزاری نشست اوپک پلاس حمایت کرد

حذف سهمیه ذخیره بنزین بعد از 6 ماه

طرح تخفیف حق عضویت سالانه انجمن موسیقی تصویب شد

خواب زمستانه بازار خودرو در بهار 99

مجوز فعالیت شرکت های حمل ونقل جاده ای تمدید شد

جدی بود و نه شوخی!

حجم ورودی به سدهای تهران 51درصد کاهش یافت

برخورد قاطع با گرانفروشان و اخلالگران بازار کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی

بخشنامه لغو محرومیت های سه ماه دارندگان چک برگشتی ابلاغ شد

ساخت سر مرد آهنی با کارتون ساخت خودم + جزییات

انتخاب نام شرکت + جزییات

شرایط سنی ثبت شرکت + جزییات

نصب و راه اندازی دستگاه اسپورتراپ جهت ردیابی بیماری زنگ زرد در سرپل ذهاب

جمع بندی ریاضی کنکور تجربی جمع بندی 3070 شاکریان مثلثات + جزییات

محاسبه حد توابع (ریاضی 2 تجربی) + جزییات

تغذیه سالم(کارشناس تغذیه مهدی طاهریان،تنظیم رژیم غذایی 09337202420) + جزییات

سیر نزولی روند تشکیل سرمایه در حد فاصل سال های 90 تا 98

مروری بر اتفاقات ویروسی که دنیا را مبتلا کرد

تداوم نهضت ساخت داخل و توسعه صادرات در سال 99

کرونا پنبه علم و تمدن و دمکراسی را زد!

سهمیه بنزین کارت سوخت از بین نمی رود

عسل هیچ گاه فاسد نمی شود

توقف دو هفته ای فروش فیلم سینمایی «سونیک» به دلیل کرونا

افزایش تردد در خیابان های رشت

برخورد قاطع با گرانفروشان و اخلالگران بازار کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی

آخرین آمار مبتلایان به کروناویروس در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس

بهترین روش های تمیز کردن و شستن فلاسک چای

توقیف و اعمال قانون 981 دستگاه خودرو در طرح فاصله گذاری اجتماعی

جزییات طرح فاصله گذاری هوشمند/ کرونا همچنان جدی است

بانک مرکزی تغییر نرخ سود سپرده ها را تکذیب کرد

باشگاه ها و مربیان ورزشی می توانند مقرری بیمه بیکاری بگیرند

بررسی تصمیمات اقتصادی ستاد ملی مدیریت کرونا در «پایش»

حفظ اشتغال و معیشت کارگران فرودگاه پیام در شرایط کرونایی

هیچ برنامه ای برای تغییر نرخ سود سپرده بانکی نداریم

عبور از کرونا بدون آب ممکن نیست

سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

کانادا به مذاکرات حل بحران بازار نفت می پیوندد

آخرین اقدامات گلستان برای مهار کرونا

ارزش محرک های بانک مرکزی امارات به 70 میلیارد دلار رسید

عبور از کرونا بدون آب ممکن نیست

کدام مشاغل مجاز به فعالیت هستند؟

رویکرد تازه کسب و کار در دوره پساکرونا

شرط دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

مشتریان بانک از افشای اطلاعات کارت بانکی خودداری نمایند

ماسک های عجیبی که مردم نقاط مختلف دنیا استفاده می کنند+ تصاویر

امارات از برگزاری نشست اوپک پلاس حمایت کرد

تصمیم گیری در رابطه با سهمیه بنزین تابستان

باشگاه ها و مربیان ورزشی می توانند مقرری بیمه بیکاری بگیرند

به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

حجم آب ورودی به سدهای تهران 51 درصد کاهش یافت

ششمین رشد متوالی شاخص سهام به رغم تشدید عرضه ها

بازار 1399/01/18

امارات برگزاری نشست فوری اوپک پلاس را ضروری خواند

حجم آب ورودی به سدهای تهران 51 درصد کاهش یافت

به داد هنرمندان صنایع دستی برسید!

تاخیر در تعیین دستمزد کارگران به صلاح بازار کار نیست

هوای کلانشهرها در سال 98 چگونه گذشت؟

هوای کلانشهرها در سال 98 چگونه گذشت؟