مطالب مرتبط:
راهبرد های سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید ابلاغ شد
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
ابلاغ راهبردهای سیاستی جهش تولید از سوی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
-54 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 10:552020-03-26سياسي

راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید


- " پیرو نامگذاری سال 1399 به نام "سال جهش تولید" توسط رهبر معظم انقلاب مدظله العالی؛ دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید را در 12 محور ابلاغ کرد تا ستاد فرهنگ، ستاد علم و فناوری و شوراهای تخصصی و کمیسیون­ های شورای ­عالی انقلاب فرهنگی بر آن متمرکز شده و سیاست ­های راهبردی و محوری را جهت طرح در شورای­ عالی انقلاب فرهنگی، ستاد نقشه جامع علمی کشور و ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی تدوین و پیشنهاد کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی مشروح این راهبردهای سیاستی که با هدف تغییرات مهم و اثرگذار در مسیر جهش تولید و تأثیرگذاری کلیدی بر حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی در پرتو تحول در فرهنگ، علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ابلاغ شده است، به شرح ذیل است: به نام خدا راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید جهش اقتصادی در پرتو تحول در فرهنگ، علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان سال 1399 را در حالی آغاز می ­کنیم که چشم ­ها به نقطه شکوفاتر شدن اقتصادی ایران و رسیدن به ظرفیت ­های مؤثرتری از تمدن نوین اسلامی دوخته شده است.

با نگاه به شعار امسال که جهش تولید است، دوازده سال متوالی است که رهبری حکیم انقلاب، دولت و ملت و همچنین اندیشمندان جامعه را به اهداف اقتصادی راهبردی و تقویت قدرت اقتصادی و عزت ملی و جهانی جمهوری اسلامی ایران توجه می ­دهند.

با همین نگاه سال 1387 را سال نوآوری و شکوفایی، سال 1388 را سال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف، سال 1389 را به عنوان سال همت مضاعف و کار مضاعف، سال 1390 را به عنوان سال جهاد اقتصادی و سال 1391 را به عنوان سال تولید ملّی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی برجسته نمودند.

همچنین در مسیر توجه به قدرت و توان اقتصادی و سیاسی کشور، سال 1392 را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، سال 1393 را سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریت جهادی، سال 1395 را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، سال 1396 را با برجسته کردن تولید و اشتغال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، سال 1397 را سال حمایت از کالای ایرانی، سال 1398 را سال رونق تولید و در نهایت، مجدداً روی عرصه تولید ملی تأکید نمودند و سال 1399 را سال جهش تولید نامگذاری کردند.

نتایج این نگاه دوراندیشانه، الهی و معطوف به منافع ملی و تلاش دولت ­ها و بخش خصوصی و مشارکت دانشگاهیان در تقویت صنایع کشاورزی، غذایی و انرژی را در تقویت زیرساخت­ های تولید ملی به وضوح می ­بینیم.

در شرایط امروز که ویروس کرونا به عنوان یک ویروس فراگیر بیش از 170 کشور جهان را تحت ­الشعاع خود قرار داده است و کشورهای پیشرفته جهان در اولیات زندگی که مرتبط با مواد غذایی مثل انواع پروتیین ­ها، لبنیات، سبزیجات و انواع میوه ­ها و تولیدات کشاورزی و تولیدات مرتبط با بهداشت و سلامت دچار بحران شده ­اند، جمهوری اسلامی ایران از وضعیت بسیار خوب و وفور نعمت­ های مرتبط با احتیاجات مهم زندگی برخوردار است.

در ادامه مسیر باید به این مهم توجه داشته باشیم که لازمه قدرت و قوی شدن ایران، رشد متناسب و توجه به همه مؤلفه­های جهش اقتصادی است.

در واقع، قدرت ایران یک پیکره به هم پیوسته است که نمی ­توان به صورت تک ­نگارانه و تک علتی به آن نگاه کرد.

همان­طور که رهبر حکیم انقلاب) به عنوان ارزش های دینی و اعتقادی در پشتیبانی از توفیق و جهش در تولید و اقتصاد، همان مبانی موجودی است که امروزه غفلت از آنها به مشکلات معیشتی و اقتصادی منجر شده است.

بنابراین، انطباق رفتارها و انتظارات مردم با آموزه های دینی یکی از راهبردهای اصلی جهش تولید اقتصادی است.

تناسب نهادها و ظرفیت ­ها با ارزش ­های انقلاب اسلامی: در چارچوب جهان ­بینی الهی، نهادها و برنامه­های اقتصادی نیز باید مبتنی بر مبانی ارزشی و جهان ­بینی اسلامی حرکت کند و این سه محور عمومی مورد توجه قرار گیرد در ساختارها و سازه ­های تولید تدبیر شود: الف) عدم تضاد ظرفیت های نهادی و برنامه های اجرایی با مبانی و ارزش های اسلامی؛ ب) پرهیز از هر نوع وابستگی در تولیدات راهبردی که در صورت تحریم یا موانع همچون قطع ارتباط عملی به دلیل بلایای طبیعی یا ساختگی مثل کرونا که ابعاد نگران کننده چند وجهی دارد، منجر به خطرزایی در نیازهای اساسی جامعه مثل غذا، آب، تولیدات مرتبط با سلامت و درمان شود؛ و ج) توجه به این اصل مهم که قوی شدن ایران محصول یک پیکره و نظام ­واره به هم پیوسته است و ایران قدرتمند محصول نظام سیاسی قدرتمند، علم و فناوری نوآورانه، اقتصاد قوی و فرهنگ قدرتمند است.

تقویت فرهنگ کار و غیره می­ باشند.

بر این اساس، اصلاح نظام حکمرانی به ­طور عام و نظام حکمرانی تولید با نگاه خاص، عامل مهم و بنیادین برای جهش تولید و قوی شدن ایرانی اسلامی است.

البته همواره لازم است برای جبران چالش ­ها در فضای فیزیکی- طبیعی (فضای اول) در فضای واقعی- مجازی و برعکس داشتن امکان جبران در فضای فیزیکی- طبیعی (فضای اول) در صورت بحران در فضای واقعی مجازی (فضای دوم) تدبیر نمود.

شرایط کرونایی حاضر، نمونه بارز برای چالش ارتباطی، نه فقط ارتباط انسان با انسان، بلکه ارتباط انسان با طبیعت و اشیاء در فضای فیزیکی- طبیعی (فضای اول) به حساب می­ آید که مکانیسم ­های جبران آن در بسیاری از زمینه ­ها در فضای واقعی- مجازی (فضای دوم) قابل جبران است.

اصلاح ساختار، نظام دیوان ­سالاری و نظام تشویق و تقویت نوآوری، با توجه به الگوواره حکمرانی دوفضایی حکمرانی اقتصادی و تولید نوع 4.

0: تجربه کشورها با جهش تولید بالا نشان می ­دهد که این سه محور نقش کانونی و اساسی در جهش تولید داشته ­اند که این سه حوزه با توجه به ظرفیت فیزیکی سایبری باید بازسازی شود: الف) اصلاح ساختار و رفع موانع مرتبط با تولید خصوصاً در بخش خصوصی که بتواند در کوتاه­ ترین زمان ممکن مجوز شروع کار را بگیرد و در واردات و صادرات تکلیف روش و شفاف و فرآیند سریع داشته باشد؛ ب) اصلاح نظام دیوان سالاری، فرآیندهای پیچیده نظام دیوان سالاری منشأ طولانی شدن انجام کارهای ساده و منشأ ظرفیت ایجاد کردن برای فساد اداری است.

الکترونیک کردن نظام دیوان سالاری، هوشمندسازی و اتوماتیک کردن روند، می­ تواند مسیر حرکت تراکنش ­های اداری را حتی قبل از درخواست و اعلام نیاز به جریان بیاندازد و یک نوع احترام دائمی به حقوق شهروندان را تأمین کند؛ ج) نوآوری و ابتکارهای جدید که می­ تواند تأمین کننده نیازهای اساسی جامعه باشد.

نوآوری هم موجب خلق ثروت می­ شود و هم سرمایه انسانی و اجتماعی را به فعلیت در می ­آورد.

در یک تقسیم بندی، اقتصادها را می توان به دو دسته ابتکاری یا تقلیدی طبقه بندی کرد.

علاوه بر این، مفهوم رژیم فناورانه به عنوان پیشران اقتصاد کشورها به این موضوع بستگی دارد که منبع پیشرفت فنی، خارجی (مثلاً پایگاه های دانش علمی در دسترس عموم) یا منبعث از قابلیت های انباشته شده فناورانه در خود سیستم باشد.

این نوع دوم سیستم های اقتصادی، به عنوان رژیم های کارآفرین مورد استفاده قرار می گیرند که با استفاده از تنظیم پارامترهای خاص مدیریت می شوند.

توجه به تغییر در منطق تولید و بهره­ وری و بهره­ مندی از ارزش افزوده تولید دیجیتال (رقومی) متمایل به بی ­نهایت تولید: سال هاست که تولید دستی جای خود را به تولید مکانیکی و صنعتی داده است.

هر دو تولید قبلی، از جنس تولید منوئال، شییی و فیزیکی هستند که منطق تولید آن یک تلاش به منزله یک تولید است.

بر مبنای این واقعیت تولید همواره تابع منطق یک تولید، یک توزیع و یک مصرف بوده است.

در ادامه کار مکانیکی و تبدیل کار مکانیکی فیزیکی به کار مکانیکی دیجیتال (رقومی)، بر بستر اینترنت، فضای سایبرنیتک و مجازی با منطق جدیدی از کار و تولید مواجه شده است که اساساً منطق کار اقتصادی مبتنی بر نظام تک تولید، تک توزیع و تک مصرف را به کار یک تلاش به منزله متمایل به بی­ نهایت تولید، توزیع و امکان مصرف متمایل به بی ­نهایت تبدیل کرده است (عاملی، 1385؛ عاملی، 1387؛ عاملی، 1392).

نمونه این نوع تولید و نظام بهره ­وری و ارزش افزوده را در انواع اپلیکیشن ­های خدمات الکترونیک به وضوح می­ بینیم که نمود آن در خدمات بانکداری، خدمات هوشمند صنعتی، کشاورزی و حتی حوزه مرتبط با آموزش به صورت کاملاً هوشمند، نیمه هوشمند و ترکیبی است.

در یک مثال واضح، انتشار کتاب یا روزنامه فیزیکی که موضوع تیراژ و تعداد انتشار است، در حالی­که انتشار کتاب یا روزنامه دیجیتال (رقومی) بر بستر جهانی اینترنت یا شبکه ­های ملی، منطقه ­ای و جهانی ارتباطی رقومی، به مجرد در معرض ­گذاری، نشر و توزیع شده و امکان مصرف متمایل به بی­ نهایت محقق می­ شود.

بر این اساس در نظام بودجه ­ریزی و برنامه ­ای نیازمند تجدیدنظر و اختصاص اعتبارات لازم برای سرمایه ­گذاری در اقتصاد دانش­ بنیان با تکیه بر تولیدات قابل مدیریت بر بستر سایبرنیتک (دیجیتال) و شبکه­ ای هستیم.

از این طریق تغییر در منطق تولید، منشأ جهش قدرتمند در حوزه تولید خواهد شد.

تکیه بر ظرفیت­ های بومی و منابع و ذخایر ملی طبیعی و انسانی: منابع طبیعی به عنوان بخش مهمی از سرمایه ملی کشورها، ازجمله محرک­ اصیل و مهم رشد اقتصادی کشورهاست که قابلیت تبدیل شدن به سرمایه را دارد و استفاده بهینه از آن می ­تواند تأمین کننده استقلال کشور، فراوانی تولیدات موردنیاز زندگی مردم و تقویت کننده درآمد ملی و درآمد سرانه باشد.

تقویت زیرساخت دانشی تولید مبتنی بر سرمایه انسانی ماهر و خلاق و بهره گیری از منابع انسانی و اجتماعی حوزه علم و فناوری کشور: امروز سرمایه ­گذاری دانشی خصوصاً در حوزه نوآورانه و دانش­ های مرتبط با فضای سایبر و هوش مصنوعی که امکان افزایش تولید را با فراوانی بالا فراهم کند، یک امر مهم و راهبردی است.

سرمایه ­گذاری در حوزه ­های آموزش و مهارت نیروی انسانی، تحقیق و توسعه و تقویت و حمایت از نیروی انسانی خلاق و نوآور در جهش اقتصادی با رویکرد مذکور از اهمیت زیادی برخوردار است.

در مراحل نخست جهش اقتصادی، آموزش و مهارت و پژوهش و توسعه اولویت دارد و در مرحله بعد، خلاقیت و نوآوری و شجاعت علمی شرط تداوم جهش اقتصادی محسوب می­ شود.

همان­طور که مقام معظم رهبری می ­فرمایند که ما دانشمند و متخصص و شرکت­ های دانش بنیان و افراد مبتکر در کشور زیاد داریم؛ و این جزو مهم ترین زیرساخت های اقتصادی است در هر کشور؛ یعنی مهم ترین زیرساخت اقتصادی برای یک کشور، وجود نیروهای انسانی است که بیش از 2 درصد بودجه و اعتبارات سالیانه جهان را به خود اختصاص می ­دهد.

این سرمایه عظیم انسانی و مالی همراه با ابرسرمایه انسانی و مالی ایرانیان داخل کشور، امکان بزرگی برای جهش تولید محسوب می­ شود، مشروط به آنکه در روش ­ها، رویکردها و فرایندهای تغییرات اساسی صورت گیرد، به ­گونه ­ای که انگیزه مشارکت فکری و مالی را به صورت انقلابی افزایش دهد و حس عضویت و اعتماد ملی را از هر روز گذشته تاریخ قدرتمندتر کند.

اصلاح رفتارهای اقتصادی و زندگی واقع ­بینانه (اصلاح فرهنگ زندگی): جهش در اقتصاد نیازمند تحول در بعد رفتار اقتصادی هم در سطح نهادی و هم در سطح مردمی است.

مؤسسات اقتصادی ازجمله بخش تولید نمی تواند تغییری جهشی و تحولی را تجربه کند، مگر اینکه رفتارهای اقتصادی و تجاری به میزان متناسب تغییر یابد و از آنجایی که این امر نمی تواند اتفاق بیفتد مگر اینکه یک تحول عمیق نهادی رخ دهد، جهش به شکل جدید ساخت عمومی باید از طریق تغییر همزمان طراحی کلان نهادی انجام شود و درنتیجه تغییر حاصل از آن در جهت گیری مجدد تفکر، نگرش، ارزش های اخلاقی و انتظارات اقتصادی رخ دهد.

در شرایط بحران و هنگامی که تغییرات سریع اقتصادی، خارج از کنترل انجام می شود.

باید واقع ­بینانه زندگی کنیم تا شاداب باشیم.

وقتی فاصله بین واقعیت از زندگی و توقع از زندگی زیاد می ­شود، با رفتار فردی و اجتماعی ناراحت مواجه می­ شویم.

در واقع نگرش ما به زندگی می ­تواند ضریب متفاوتی از رشد تولید را معنا ببخشد.

فرهنگ مصرف ­گرایی، اسراف و تبذیر و در نهایت راضی نبودن از زندگی در همه حال، هر نوع رشد یا جهش اقتصادی را با شکست مواجه می ­کند.

اصلاح نگاه به زندگی، راضی بودن از داشته ­ها و البته تلاش کردن برای بهتر و کیفی­تر زندگی کردن، اتفاقات مهمی را رقم خواهد زد.

استفاده بهینه از انرژی، صیانت محیط زیست و پرهیز از اسراف (اصلاح الگوی مصرف): وی جی[16]" به زبان چینی به معنای چالش و فرصت به معنای دو سوی یک سکه است که نشان می دهد یک چالش می تواند توسط افراد هوشمند به فرصت تبدیل شود.

مقایسه جهش های اقتصاد ملی ایالات متحده، ژاپن و چین نشان می دهد که جهش مثبت با مصرف انرژی بالا و جهش منفی با تقاضای انرژی کم همراه بوده است.

در اقتصاد چین، در سال 2000 و در دوره جهش مثبت شاهد مصرف بالای انرژی بودیم.

با این حال، اگرچه رشد اقتصادی در دهه گذشته برای چین بالا بوده است، اما بهره وری استفاده از انرژی در این کشور، رو به زوال بوده است.

این یک چالش مهم در توسعه اقتصادی چین است.

تقاضای بالای انرژی از منابع الکتریسیته، زغال سنگ، نفت و گاز و به ­ویژه سهم بالای استفاده از زغال سنگ در کل مصرف انرژی به تولید مواد شیمیایی و منجر به انتشار آلودگی آب­ها در این کشور شده که به سلامت و زندگی مردم آسیب جدی رسانده است.

در این صورت، پرسش اساسی برای چین این است که آیا تقاضای انرژی باید رشد سریع خود را برای تحقق رشد اقتصادی در آینده حفظ کند؟ پاسخی که چین به این مسئله داده است، حاوی نکته آموزنده ای است.

اگرچه جهش تولید الزاما منجر به مصرف بالای انرژی می شود، اما مادامی که به بُعد بهره وری در مصرف انرژی (مصرف بهینه) توجه نشود، تأثیرات مخرب مصرف بالای انرژی در جامعه و در میان­مدت و بلندمدت، بیش از تأثیرات مثبت جهش تولید خواهد بود، لذا همزمان با جهش تولید باید الگوی مصرف بهینه را دنبال کرد.

حسب آمار رسمی در سال 1398، ایران بیش از 2.

5 برابر میانگین مصرف جهانی انرژی مصرف می کند.

شاخص شدت مصرف انرژی ایران 0.

63 درصد است و بعد از ایران، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب با شاخص شدت انرژی 0.

53 و 0.

51 درصد بالاترین مقدار شاخص شدت انرژی را به خود اختصاص داده اند.

در واقع یکی از چالش های جهش تولید، تخریب محیط زیست است که منجر به تخریب همه موجودات و پیامدهای بزرگ محیط زیستی، انسانی و اجتماعی می شود.

جهش به عنوان روند مستمر: موضوع مهم در الگوهای جهش اقتصادی در حوزه تولید اقتصادی و به تبع آن، رشد اقتصادی، موضوع استمرار جدیدی ایجاد شده باشد که زمینه های متنوعی برای انتخاب و همچنین رانش ارائه نماید.

این امر به ­ویژه برای الگوهای رشد اقتصادی بسیار مهم است که در آن ماهیت پایای روند تغییر فناورانه مهم­تر از سایر جنبه هاست.

بنابراین لازم است توجه زیادی به نحوه تحقق نوآوری توسط بنگاه ها، به صورت فردی و جمعی انجام شود.

سیستم ها و ازجمله سیستم های اقتصادی همواره تمایل به پایایی دارند.

یک سیستم، بدون اصل پایایی قادر به بازتولید خود نیست و این پارادوکس جهش است.

در واقع، مهمترین پرسش در طراحی الگوهای جهش تولید و رشد اقتصادی این است که چطور می توانیم در عین حفظ ثبات، پویایی ضروری به عنوان اصل اساسی جهش را ایجاد کنیم؟ امید است با لطف و هدایت الهی و بهره گرفتن از راهبردهای حکیمانه رهبر فرهیخته و الهی جمهوری اسلامی ایران و همدلی و همکاری قوای سه گانه، مردم شریف ایران و همه اندیشمندان و جامعه علمی و با الهام از خون شهدای با عظمت دوره انقلاب و جنگ تحمیلی و مدافعان حرم بتوانیم مسیر علمی و تخصصی را برای رشد و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران طی کنیم.

بدیهی است این اقدامات با هدف استقرار جامعه اسلامی، تقویت کیفیت زندگی مردم و دست یافتن به تمدن نوین اسلامی صورت می گیرد و سزاوار است که گام های مهم و موثری در سال 1399 برداشته شود.

در آستانه ورود به قرن 15 با پشتوانه تمدن هزاره ای که شواهد بزرگی از فرهنگ، فرهیختگی و توانمندی را در خود نهفته دارد، قرار گرفته ایم که اقتضا می کند، از تجربه های تلخ و شیرین این سرزمین حکیم پرور بهره گرفته شود و توان همه ملت شریف ایران و با الگوی اسلامی انقلابی پرچم عزت مند جمهوری اسلامی ایران پر فروغ تر از گذشته بر افراشته و بالنده باشد.


کلید واژه ها: انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - فرهنگی - انقلاب - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - سیاست - جمهوری اسلامی - علم و فناوری - ستاد نقشه جامع علمی کشور - تولید - عالی - شورای - شورای عالی - اسلامی - نقشه جامع علمی کشور - ستاد - اقتصاد دانش بنیان - رهبر معظم انقلاب - تمدن نوین اسلامی - سعید رضا عاملی - قوی شدن - مهندسی فرهنگی - فناوری - جمهوری - ابلاغ - ایران - دانش بنیان - تمدن نوین - محور

آخرین اخبار سرویس:
مردم ایران در امتحان های مختلف موفق بیرون آمده اند

نظارت بربوستانهای پایتخت درروز طبیعت/شهروندان همکاری خوبی داشتند

لغو تاریخ کمیسیون های معافیت پزشکی و کفالت تا 30 فروردین

بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانها اگر فاقد بیمه باشند همانجا بیمه می شوند/ تمدید محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین

طبیعت زیبای بهاری در قزوین

محمدرضا عارف: باید نسبت به رویگردانی جوانان از انقلاب نگران بود/ رسالت انقلابی بعد از پیروزی انقلاب، الگوسازی است نه شعار دادن

آغاز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در قره باغ

روحانی: موفقیت های دولت در مبارزه با کرونا در سایه حضور و حمایت مردم بوده است

یک نماینده مجلس: قوه قضاییه با قانون شکنان طرح فاصله گذاری اجتماعی برخورد کند

روحانی: پروتکل سختگیرانه علیه کرونا تا 20 فروردین ادامه دارد/مردم از سه امتحان پیروز بیرون آمدند؛ جنگ،تحریم و کرونا

جمهوری اسلامی و نسبت دوگانه «جمهوریت» و «اسلامیت»

تصویری دیدنی از آیت الله هاشمی و حسن روحانی با لباس نظامی

همه ما نسبت به سلامت زائران مسئول هستیم

مذاکرات انصارالله با گریفیث با محوریت لغو محاصره یمن و توقف حملات

رزمایش دفاع بیولوژیکی سپاه در ایرانشهر آغاز شد

روحانی: مردم 13بدر در خانه بمانند| محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین تمدید شد

نامه محسن هاشمی به کلانشهرهای دنیا برای رفع تحریم های ایران

روحانی: محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین تمدید شد/ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاهها و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

رییس جمهور: همکاری و حمایت مردم اصل است

رییس قوه قضاییه از مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه دو هزار تختخوابی ارتش بازدید کرد

12 فروردین روز تجلی شعارهای بنیادی انقلاب اسلامی است

رییس قوه قضاییه از مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه دوهزار تختخوابی ارتش بازدید کرد

هر دستی که برای تجزبه عراق به قبضه شمشیر برود توسط جوانان عراقی قطع خواهد شد

اجرای طرح های ضربتی اداره کل رفع تخلفات شهری در مقابله با ویروس کرونا

نسیم مهر رضوی در دارالعباده وزیدن گرفت/ 2500 بیمار و کادر درمانی، میهمان سفره رضوی شدند

افزایش خبرهای کذب با تعطیلی روزنامه ها در روزهای کرونایی

اسلامیت و جمهوریت به عنوان دو رکن با اهمیت نظام و مردم است

رهاسازی 9 خودرو از مسیر سیلاب

جهاد رسانه ای در کنار جبهه مدافعان سلامت بیش از گذشته تداوم یابد

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) از قرارگاه مردمی کریمه اهل بیت تقدیر کرد

درباره محمد ابراهیم همت

محدودیت یک هفته ای تردد در آبادان و خرمشهر

ترامپ به پلوسی فحاشی کرد!

روحانی: مردم از سه امتحان پیروز بیرون آمدند؛ جنگ،تحریم و کرونا

تشدید ایست و بازرسی در ورودی های چهارمحال و بختیاری

بزرگترین جهاد امروز پیوستن به پویش «در خانه ماندن» است

نظارت بربوستانهای پایتخت درروز طبیعت/شهروندان همکاری خوبی داشتند

دفاع مقدس، تحریم و کرونا، سه امتحان بزرگ الهی برای مردم ایران بوده است

روحانی: محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین تمدید شد/وضعیت فرد ابتلا به کرونا به محل کار نیز اطلاع رسانی می شود

روحانی: محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین تمدید شد

پیام نیروی انتظامی در گرامیداشت 12 فروردین

لزوم بازنگری در عنوان فاصله گذاری اجتماعی/نیاز به همبستگی اجتماعی بیشتر داریم

قدردانی نوری شاهرودی از تسهیلات ارائه شده از سوی عمان به ایرانی ها

مشمولان سربازی بخوانند: لغو موقت تاریخ کمیسیون های معافیت پزشکی و کفالت

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برآمده از آرای 98/2 درصدی مردم است

تصویری قدیمی از آیت الله هاشمی و حسن روحانی با لباس نظامی

نامه محسن هاشمی به کلانشهرهای دنیا برای رفع تحریم های ایران

شیوع ویروس کرونا به اعتماد عمومی لطمه زد ؟

شرایط ایران در نمودار سازمان جهانی بهتر از کشور های دیگر است

نامه هاشمی به کلانشهر های دنیا درباره تحریم ها

محسن رضایی به آمریکا هشدار داد

عماد افروغ: شاخص آزادی با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست

لغو تاریخ کمیسیون های معافیت پزشکی و کفالت تا 30 فروردین

فرماندار و امام جمعه میاندوآب، فوت امام جمعه چهاربرج را تسلیت گفتند

روزانه 4 هزار عدد ماسک توسط جهادگران بسیجی در «لارستان» تولید می شود

همه پرسی 12 فروردین، پایگاه مردمی نظام را تثبیت کرد

برخورد با اخلال گران نظام سلامت در روز طبیعت

جهانگیری: مردم نیاز به آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی را از یاد نبرده و نمی برند

تشکر از مردم برای همکاری با ستاد مقابله با کرونا

روحانی: موفقیت در مبارزه با کرونا مرهون حمایت مردم است

واکنش تند عضو فراکسیون امید به انتقاد قالیباف از دولت | اکنون زمان رقابت نیست؛ تا 1400 فرصت باقی است

روحانی: از مردم درخواست می کنم فردا در خانه های خود بمانند/ محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین تمدید شد

صوت | تلاوت هاشم روغنی از سوره «اسراء»

اقدامات دانشگاه برای بررسی ابعاد اقتصادی، رسانه ای و اجتماعی شیوع کرونا

کیفیت و تنوع محلول ضدعفونی کننده سایپا بسیار بالاست

نامه نظام پزشکی به روحانی: ابتلای روزانه بیش از 3 هزار نفر به کرونا، یعنی نتوانستیم از تعطیلات نوروزی به نحو مناسب استفاده نماییم

تمام پارک ها و تفرجگاه های استان البرزدر روز 13 فروردین تعطیل است

پاورپوینت آشنایی با مرکز داوری ایکسید (ICSID)

محمد طاهری طرح غربال گری سرنشینان خودروها

مقابله با ⁧‫کرونا‬⁩ نیازمند یک همبستگی فرامرزی و جهانی است

آیا قاتل شهید حججی دستگیر شده است؟

ویروس کرونا با همکاری مردم کنترل و مهار می شود

روحانی: موفقیت ایران در مبارزه با کرونا مرهون حمایت مردم است

جهش تولید نیازمند طرح های 3 فوریتی برای بازنگری در قوانین است

نامه هاشمی به کلانشهر های دنیا درباره تحریم ها

علی مقدس زاده، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش شد

فرار زندانیان سپیدار اهواز بخاطر کرونا تکذیب شد

رییس قوه قضاییه از مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه دو هزار تختخوابی ارتش برای بیماران کرونایی بازدید کرد

در جهان مضطرب کرونایی، زمان تحریم نیست

سخنان حجت الاسلام انصاریان درباره کرونا/ بعد از 60 سال معنای فرازی از دعای کمیل را فهمیدم

مجازات در پی تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

مخالفان جمهوری اسلامی خواهان 34 نوع حکومت در ایران بودند

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می برند؟

ارتقای اینترنت خانگی به VDSl در دست اجراست

توزیع هزار و 200 پرس غذای گرم حضرتی در سبزوار

رضایی: آمریکا از عراق خارج شود وگرنه مردم عراق اخراج شان می کنند

فارس من | انجام قربانی برای دفع بلا در خراسان شمالی

آمار قابل تامل مبتلایان به کرونا در شهرداری/ اوراق قرضه کرونا منتشر می شود؟

برنامه های قرآنی استان فارس در سالی که گذشت / تشکل های قرآنی تعطیلی ندارند

رضایی: آمریکا از عراق خارج شود وگرنه مردم عراق اخراج شان می کنند

برگزاری آیین «نسیم مهر رضوی» در بیمارستان عشایر خرم آباد

حضور مردم درصحنه های مختلف رمز بقای نظام جمهوری اسلامی

بازدید مدیرعامل بیمه البرز از واحد امور مالی

محل دفن متوفیان کرونا در مشهد کجاست؟/ روی هیچ پیکری آهک ریخته نمی شود

مردم ایران در امتحان های مختلف موفق بیرون آمده اند

مجلس تقاضای وام از بانک جهانی را بررسی می کند/تدابیر ویژه برای پــــس از کرونا الزامی است

12 فروردین ماه؛ تحقق آرمان مشارکت جدی مردم در نظامی سیاسی و اجتماعی

ارزش دینداری در بحران کرونا آشکار شد/عده ای به دنبال انتقام از دین اند

عملیات دفاع بیولوژیک با رمز «یا امام رضا(ع)» در استان ایلام آغاز شد

منتخب مردم لارستان در مجلس یازدهم:تقویت دیپلماسی اقتصادی موجب جهش تولید و ایجاد اشتغال پایدار می شود

راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید

راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید