مطالب مرتبط:
سال 98؛ کاهش تعهدات ایران در ایستگاه برجام
دستاورد فوتسال زنان ایران در سال 98
سومین شماره ایران در سال 99 منتشر شد
پایان یک سال پرحاشیه برای وزنه برداری ایران
گمانه زنی ها درباره بازار ارز ایران در سال 99/رشد صفردرصدی اقتصاد/ تورم بالای 20 درصدی
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 10:172020-03-26بين الملل

سال 98؛ کاهش تعهدات ایران در ایستگاه برجام


ایرنا- 10 ماه پیش رییس جمهوری در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای و عدم اجرای تعهدات برجامی طرف اروپایی از استراتژی جدید ایران مبنی بر «مقاومت فعال» و «تحمل فشار بدون هزینه صفر» رونمایی و استراتژی کاهش گام به گام تعهدات هسته ای بر اساس برجام را رونمایی کرد.

- تهران- ایرنا- 10 ماه پیش رییس جمهوری در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای و عدم اجرای تعهدات برجامی طرف اروپایی از استراتژی جدید ایران مبنی بر مقاومت فعال و تحمل فشار بدون هزینه صفر رونمایی و استراتژی کاهش گام به گام تعهدات هسته ای بر اساس برجام را رونمایی کرد.

18 اردیبهشت را می توان تاریخ مهمی در تاریخ روابط ایران با در دیدار با یک هیات اروپایی گفت که حمایت های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد ؛ هزینه ای که تا امروز از سوی اروپایی ها پرداخت نشد.

ایران چه گام هایی را برداشت؟ گام اول؛  عبور از خط محدودیت های مربوط به نگهداری ذخایر هسته ای  بعد از اجرای برجام، ظرفیت بالفعل غنی سازی در مجتمع نطنز حدود 6000 SWU kg UF6/year و در مجتمع فردو حدود 1200 SWU kg UF6/year بود که جهت رعایت سقف 300 kg UF، برنامه غنی سازی به نحوی تغییر داده شد تا ضمن استفاده حداکثری از ظرفیت موجود، این بند نیز رعایت شود اما با ابلاغ دستور عدم پایبندی به سقف موجودی اورانیوم کشور، میزان تولید افزایش پیدا کرد و در تاریخ دهم تیرماه 98  موجودی اورانیوم غنی شده کشور از سقف 300 kg UF6 عبور کرده و هم اکنون موجودی کشور تقریبا 500 kg UF6 با غنای حدود چهار درصد است.

  در مورد ظرفیت آب سنگین نیز کارخانه تولید آب سنگین اراک دارای ظرفیت اسمی تولید 16 تن آب سنگین در سال با خلوص هسته ای است.

در زمان ابلاغ گام اول کاهش تعهدات برجامی میزان موجودی آب سنگین کشور حدود 125 تن بوده است.

کارخانه آب سنگین در زمان ابلاغ دستور عدم پایبندی به سقف 130 تن، در مرحله تعمیرات بوده که با ابلاغ به سازمان در تاریخ 24 اردیبهشت ماه امسال مرحله تعمیرات سریع تر به پایان رسید و کارخانه مجدداً با حداکثر تولید آغاز به تولید کرده است.

در این مدت حدود دو تن از آب سنگین تولیدی به خارج از کشور صادر شده و حدود دو تن نیز برای تولید محصولات دوتره در داخل مصرف شده است.

موجودی کل آب سنگین کشور در حال حاضر حدود 130 تن است.

لازم به ذکر است که فروش آب سنگین و به ویژه محصولات دوتره به بازارهای جهانی با وجود تحریم های ظالمانه برای کشور ارزآوری مطلوبی داشته و حداکثر تلاش آمریکا" بر آن بوده است که این صادرات متوقف شود.

گام دوم؛ سطح غنی سازی فرایندها و سطح غنی سازی اورانیوم بعد از برجام به گونه ای تنظیم شده بود تا نهایتاً محصول خروجی به غنای بیش از 3.

67 درصد نرسد که بلافاصله پس از ابلاغ دستور عدم پایبندی به سطح غنی سازی در تاریخ چهاردهم تیرماه امسال غنای محصول به حدود 4.

5 درصد افزایش داده شد و سپس در حالت پایا و بهینه تولید محصول در سطح غنای 4.

4 درصد تا 4.

3 درصد ثابت ماند.

هم اکنون زنجیره ها در حالت تولید حداکثری با غنای بیش از چهار درصد هستند.

در زمینه مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک پس از برجام و با توجه به پدید آمدن فرصت مجدد برای طراحی ایمن تر، پیشرفته تر، بهینه تر و با قابلیت حداکثری ساخت در داخل کشور و با استفاده از تجربیات قبلی در IR-40 و سایر پروژه ها توسط تیم تقویت شده بازطراحی و نیز استفاده از مشاوره کشورهای صاحب تکنولوژی مثل چین، طراحی مجدد راکتور 20 مگاواتی از سال 1395 در دستورکار قرار گرفت که در البته در مقاطعی این مسئله به دلیل عدم همراهی طرف مقابل با کندی هایی همراه بود.

در این چارچوب مقرر شد در صورت عدم همکاری طرف مقابل اقدامات مقتضی انجام پذیرد که به نظر می رسد با فعال شدن طرف چینی و برگزاری نشست اخیر سه جانبه کارشناسان ایران، انگلیس و چین، اقدامات مربوط به این حوزه در حال انجام است.

با این حال، تا به امروز قرارداد مرور طراحی انجام شده توسط متخصصان ایرانی در فاز مفهومی و پایه راکتور با کشور چین منعقد شده و به پایان رسیده و قرارداد شرایط گذار نیز امضا شده و در حال انجام است.

با برگزاری جلسات فنی در زمینه بارگذاری اول سوخت و ساخت محفظه یا قلب راکتور و موتور مکانیزم میله های کنترل، بین کارشناسان دو کشور ایران وچین، مذاکرات برای انعقاد قرارداد این موضوعات هم در حال انجام است.

گام سوم؛ شتاب بخشی به تحقیق و توسعه یکی از مهمترین اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته ای را می توان گسترش و شتاب بخشی به فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای سازمان انرژی اتمی بر اساس نیازهای فنی بدون رعایت تعهدات برجامی دانست.

پس از ابلاغ دستور گسترش و شتاب بخشی به فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای کشور بدون رعایت تعهدات برجامی، اقداماتی زمینه تحقیق و توسعه روی انواع ماشین های سانتریفیوژ انجام گرفت.

در تاریخ غنی سازی هسته ای ایران، انجام این کار تا به امروز فقط توسط ماشین های نسل اول IR1 صورت می گرفت و محصول و پسمان سایر ماشین های نسل جدید دوباره مخلوط می شدند.

پس از ابلاغ گام سوم برای نخستین بار اختلاط محصول و پسمان تولیدی ماشین های نسل جدید متوقف شده و از آنها به منظور جمع آوری محصول غنی سازی استفاده می شود.

با برگرداندن دو زنجیره 164 تایی ماشین IR4 و IR2m بر این تولید افزوده شده و همزمان با این اقدام کلیه تست ها و آزمایش های باقیمانده مرتبط با محصول این ماشین ها در اسرع وقت به اتمام خواهد رسید تا بتوان آمادگی لازم جهت استفاده صنعتی از این ماشین ها را در کشور فراهم کرد.

همچنین پیرو دستور رییس جمهور در گام اول، با پایان اقدامات حدود 2500 SWU kg UF6/Year بر ظرفیت بالفعل غنی سازی کشور بیش از 30 درصد افزوده خواهد شد.

در روند تکوین ماشین سانتریفیوژ IR6 به عنوان یکی از مهم ترین ماشین های سانتریفیوژ کشور در سال های آتی، انجام برخی تست ها و آزمایش ها در زمان کوتاه تر در دستورکار سازمان قرار گرفت به طوری که گازدهی و تست زنجیره های 20 ماشین و 30 ماشین آن آغاز شده است.

همچنین راه اندازی و گازدهی یک زنجیره میانی 20تایی ماشین های سانتریفیوژ IR4 و IR2m به منظور تست آغاز شده است.

علاوه بر این تست و گازدهی ماشین های زیربحرانی IR6s مجدداً شروع شده و زنجیره 20 ماشین آن راه اندازی و گازدهی شده اند.

تست، آزمایش و گازدهی ماشین سه بیلوز IR5 در قالب یک زنجیره 10 ماشین آن انجام شده است.

قابل ذکر است این آزمایش ها در روند تحقیق و توسعه ماشین IR8 اثر مثبت خواهد داشت.

ماشین های سانتریفیوژ جدید IR9، IRs، IR7، IR8B و IR8s نصب شده است.

ماشین هم IR8  با موفقیت نصب، راه اندازی و گازدهی شده است.

مجموعه بررسی ها نشان می دهد تعداد ماشین های نسل جدید تحقیق و توسعه از حدود 50 ماشین قبل از برجام به حدود 500 ماشین پس از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی یعنی حدود 10 برابر افزایش یافته است.

  اقدامات مرتبط با گام سوم تا حدی نمونه ای کوچک از برگشت پذیری کامل بود که بسیاری از اقدامات در زمان کوتاه تر از پیش بینی ها و با انجام بسیاری از اصلاحات فنی نسبت به قبل از برجام صورت گرفت و موجب شد تا توان هسته ای ایران بعد از گام سوم به 8600 سو برسد.

گام چهارم؛ گازدهی به سانتریفیوژها در فردو گام چهارم ایران، با سه گام پیشین ایران تفاوت محسوسی داشت.

تهران گام چهارم خود را در فردو برداشت.

انتخاب این سایت نشان می دهد برخلاف ادعاهای مخالفان برجام که بر نابودی این مرکز تاکید می کردند، فردو توانمندتر از همیشه قادر به بازگشت به شرایط پیش از برجام است و حتی همکاری های هسته ای صورت گرفته در رهگذر از برجام، ایران را قادر ساخته تا این مرکز را بهتر از گذشته در مدار قرار دهد.

در این گام عملیات گازدهی به سانتیفیوژهای مستقر در فردو آغاز شد در حالی که براساس توافق هسته ای، هزار و 44 سانتیفیوژ در داخل فردو مشغول به کار بودند اما به آنها گازدهی نمی شدند.

گام نهایی؛ توقف آخرین محدودیت های عملیاتی ایران در برجام ایران در شرایطی گام پنجم خود را عملیاتی کرد که در چهار مرحله قبلی، اروپایی جز ابراز تاسف یا تهدید، کار دیگری برای تامین منافع ایران نکرده بود و تداوم روند کاهشی می توانست منجر به بی تاثیر شدن رویکرد ایران شود.

برای رفع این نگرانی، ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود در برجام، تمامی محدودیت های عملیاتی ناشی از برجام را پایان بخشید و اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در تعداد سانتریفیوژها و حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و از این به بعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

پایان بخشیدن این محدودیت ها، البته حدس و گمان هایی را هم درباره نوع کمیت و کیفیت روابط ایران با کشورهای مختلف و آژانس بین المللی به وجود آورد.

برخی آنها را پایان برجام، قطع همکاری با آژانس و نابودی توافق هسته ای قلمداد کردند اما ایران اعلام کرد که همکاری اش را با آژانس کمافی السابق ادامه می دهد و این گام نیز به منزله نابودی برجام نیست.

اروپا تهدید کرد؛ ایران پاسخ داد با اجرای گام پنجم و پایان بخشیدن به محدودیت های عملیاتی در برجام از سوی ایران، تروییکای اروپایی شامل انگلیس، را در نهادهایی مانند شورای امنیت، دیوان عالی دادگستری، اتحادیه اروپا، لهستان (کنفرانس ضد ایرانی ورشو)، و نشست فوق العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را با شکست و ناکامی روبه رو سازد و دولتمردان آمریکایی دست از پا درازتر به واشنگتن برگردند.

مسئولیت پذیری و به کارگیری درست دیپلماسی از سوی تهران حتی موجب شده تا واشنگتن نیز در مورد ایران و برجام دو پاره شود و شکاف ها در هیأت حاکمه ایالات متحده تشدید یابد.

اکنون دیگر بر همگان روشن شده که دست ایران در مقابل بدعهدی و بی عملی آنها بسته نیست و در صورت جبران بدعهدی ها، تهران سریعا می تواند به شرایط اولیه و منطبق با تعهدات هسته ای اش در برجام بازگردد.

طی 6 ماه اخیر ایران در سه مقطع دو ماهه بخش هایی از تعهدات هسته ای خود را کاهش داده است و درعین حال در هر مقطع تاکید کرده است که این کاهش تعهدات در چهارچوب برجام و برای تعادل بخشی به حقوق و تکالیف مندرج در این توافق بین المللی بوده و به معنای بسته شدن راه دیپلماسی نیست کما اینکه ظریف در یک سال اخیر از بیاریتز تا نیویورک و از توکیو تا پاریس رایزنی های گسترده ای برای حفظ برجام انجام داده است.


کلید واژه ها: خروج آمریکا از توافق هسته ای - استراتژی - تعهدات - برجام - اروپایی - رونمایی - هسته ای - اروپا - ایران - توافق هسته ای - رییس جمهوری - هزینه - توافق هسته - هسته - مقاومت - کاهش - آمریکا - سالگرد - جمهوری - تاریخ - توافق - اروپایی ها - تحمل - فعال - رییس - اردیبهشت - جدید - فشار - خروج - اساس

آخرین اخبار سرویس:
درخواست مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم ها و کمک به ایران در مقابله با کرونا

ترس و نگرانی صهیونیست ها از ابتلای نتانیاهو به بیماری کرونا

آخرین آمار رسمی کرونا در جهان

محل استقرار نیروهای آمریکایی پس از خروج از پایگاههای خود در عراق کجاست؟

کشته و زخمی شدن هفت نیروی ارتش مصر

کرونا| واشنگتن در حال رصد جابجایی های میلیون ها آمریکایی است

ترودو: کانادا برنامه ای برای استفاده از ارتش برای مبارزه با کرونا ندارد

درخواست مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم ها و کمک به ایران در مقابله با کرونا

منابع خبری از فرار داعشی های زندانی در شمال سوریه خبر دادند

نصرالله: پس از کرونا شاهد نظم جهانی جدیدی خواهیم بود

منابع خبری از فرار داعشی های زندانی در شمال سوریه خبر دادند

کشته شدن 31 مهاجم مسلح در کنگو

«کرونا» غول های هواپیمایی را نیازمند کمک مالی کرد

درخواست مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم ها و کمک به ایران در مقابله با کرونا

نخست وزیر عراق خواستار کمک به ایران و لغو تحریم ها برای مقابله با کرونا شد

تشکیلات خودگردان فلسطین: 120 میلیون دلار برای مقابله با کرونا نیاز داریم

مرکل به درخواست کمک نتانیاهو نه گفت

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ

درخواست یمن برای مداخله مصر در اجرای پیشنهاد تبادل اسرا با عربستان

پدیده شگفت انگیز در دنیای مهندسی و معماری مدرن

اعلام قرنطینه سراسری در پایتخت روسیه

تحلیلگر گاردین| شعار «اول آمریکای ترامپ» محقق شد اما در آمار ابتلا به کرونا!

ساکنان مسکو از فردا حق خروج از خانه ندارند

سید حسن نصرالله: آمریکا از مقابله با کرونا عاجز است |

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار علاقه مند به تاریخ ایران

730 افسر پلیس نیویورک به کرونا مبتلا شدند

اولین خودکشی به دلیل کرونا

این دختر جوان بزرگترین پای اروپا را دارد! + تصویر

دعوت سفارت ایران در عراق از مردم برای پیوستن به کمپین رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران

ترامپ از قرنطینه نیویورک منصرف شد

تحرکات نظامی آمریکا؛ عراق در کانون اهداف 

کرونا پایتخت روسیه را به قرنطینه سراسری کشاند

ساکنان مسکو از فردا حق خروج از خانه ندارند

تحرکات نظامی آمریکا؛ عراق در کانون اهداف 

شورش در زندان تحت حاکمیت قسد در حسکه سوریه

فرود هواپیمای نظامیان آمریکایی در عین الأسد؛ تخلیه «کی وان» کرکوک

طومار اینترنتی اعتراض به تحریم های ظالمانه آمریکا

مرگ 756 ایتالیایی مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

داعش دو فرمانده کرد سوریه را سر برید

رقم فوق نجومی انتقال آزمون به ایتالیا:400میلیاردتومان!

تحرک نظامی آمریکا؛ عراق در کانون توجه 

انتقاد احزاب مخالف دولت آلمان از کمبود اقلام پزشکی برای مقابله با کرونا

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار آشنا و علاقه مند به تاریخ ایران

تداوم افزایش مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان

فرار از مرگ به روایت تصویر

تماس تلفنی سیسی و ولیعهد امارات درباره تحولات منطقه و جهان

فرود هواپیمای نظامیان آمریکایی در عین الأسد؛ تخلیه «کی وان» کرکوک

واشنگتن پست: تحریم های آمریکا مانع دسترسی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی هستند

ترامپ برای نوه ملکه انگلیس هزینه نمی پردازد

10 پدیده حیرت انگیز دنیا در مهندسی و معماری مدرن + تصاویر

صنعا: فقط در صورت توقف تجاوزات، عملیات ها نیز متوقف می شود

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ

روایت هایی کمترشنیده شده از شیوع بیماری در تهران

ترکیه آب شهر الحسکه سوریه را مجدداً قطع کرد

عدنان الزرفی خواستار کمک جامعه جهانی به ایران شد

اولین خودکشی به دلیل کرونا

انگلیس به مشتریان خارجی سلاح هایش وام می دهد

استقرار رادار آمریکایی در پایگاه «القائم» عراق

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار علاقه مند به تاریخ ایران

ترامپ برای نوه ملکه انگلیس هزینه نمی پردازد

دعوت سفارت ایران در عراق از مردم برای پیوستن به کمپین رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران

درخواست عراق از جهان برای کمک به ایران

موزه ای برای آزادی خواهانی که در خیابان ها کشته شدند

درخواست عراق از جهان برای کمک به ایران

روایت هایی کمترشنیده شده از شیوع بیماری در تهران

موزه ای برای آزادی خواهانی که در خیابان ها کشته شدند

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار آشنا و علاقه مند به تاریخ ایران

نمایشگاه خودروی دیترویت 2020 لغو شد!

شمار فوتی های روزانه کرونا در ایتالیا کاهشی، اما همچنان بالا است

«دختران انقلاب» در میدان نبرد با کرونا

730 افسر پلیس نیویورک به کرونا مبتلا شدند

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار آشنا و علاقه مند به تاریخ ایران

سریال پایتخت | واکنش احساسی بهبود به دروازه بانی بهتاش در نساجی + ویدئو

نافرمانی زندانیان در زندان غویران در حسکه سوریه

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

شمار فوتی های روزانه کرونا در ایتالیا کاهشی، اما همچنان بالا است

موزه ای برای آزادی خواهانی که در خیابان ها کشته شدند

ولیعهد ابوظبی و رییس جمهوری عراق در مورد کرونا گفت وگو کردند

عکس 2 فرمانده کرد سوریه که داعش امروز اعدام کرد

گمانه زنی ها در مورد نقش کرونا در خودکشی سیاستمدار آلمانی

داعش: اعدام 2 فرمانده نیروهای کُرد سوریه

رییس پارلمان لبنان به کناره گیری از دولت تهدید کرد

سیاست های مهاجرتی ترامپ چگونه به بحران مهاجران در آمریکا دامن زد؟

خدایا ما را یک لحظه به خودمان وامگذار

شکاف های یخی

اعلام قرنطینه سراسری در پایتخت روسیه در راستای پیشگیری از شیوع کرونا

ولیعهد ابوظبی و رییس جمهوری عراق در مورد کرونا گفت وگو کردند

طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

عربستان حضور در محل کار را ممنوع کرد!

4247 مبتلا به کرونا در سرزمین های اشغالی

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در فرانسه به بیش از 40 هزار نفر

شمار مبتلایان به کرونا در قاره آفریقا از 4هزار نفر فراتر رفت؛ مرگ 134 نفر

3 انفجار مهیب عربستان را لرزاند

پیشتازی 9 درصدی بایدن در رقابت با ترامپ

کرونا بیخ گوش نخست وزیر رژیم صهیونیستی

شمار مبتلایان به کرونا در مناطق اشغالی از 4200 نفر فراتر رفت؛ وخامت حال 74 نفر

تهران ،نوروز «99» / 2

تاریخ جدید افتتاحیه المپیک توکیو لو رفت

ثبت 1815 مورد جدید ابتلا به کرونا در ترکیه

2 سال حبس مجازات شایعه پراکنان درباره کرونا در مصر

سال 98؛ کاهش تعهدات ایران در ایستگاه برجام

سال 98؛ کاهش تعهدات ایران در ایستگاه برجام