مطالب مرتبط:
اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه
عکس| سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
سرمربی تیم ملی ایران از قرنطینه خارج شد (عکس)
سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
عکس| سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 09:572020-03-26فرهنگي

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه


ایرنا- هنرمندان نام آشنای تئاتر ایران به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی از ضرورت توجه به اندیشه ورزی، دامنه تخیل و قدرت جریان سازی مهارت های فردی در حوزه تئاتر و نمایش های خانگی در روزهای خانه نشینی به دلیل شوع ویروس کرونا گفتند.

- تهران- ایرنا- هنرمندان نام آشنای تئاتر ایران به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی از ضرورت توجه به اندیشه ورزی، دامنه تخیل و قدرت جریان سازی مهارت های فردی در حوزه تئاتر و نمایش های خانگی در روزهای خانه نشینی به دلیل شوع ویروس کرونا گفتند.

8 فروردین 1399 برابر با 27 مارس روز جهانی هنرهای نمایشی است که از سال 1393 برای ثبت به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور مطرح و سرانجام در سال 1395 و در جلسه 783 ) روز 27 مارس را روز بین المللی تئاتر نامگذاری کرد.

پس از آن و در دوره نخست روز بین المللی تئاتر در سال 1962، ژان کوکتو نمایشنامه نویس و کارگردان سرشناس فرانسوی نخستین پیام روز جهانی تئاتر را نوشت.

روز جهانی تئاتر برای جلب توجه عموم به قدرت و ارزش صحنه نمایش بنیان گذاشته شده است.

بر اساس آنچه در سایت روز جهانی تئاتر آمده است این رویداد اهدافی چون ارتقا و ترویج هنر در سراسر جهان؛ آگاهی بخشیدن به مردم درباره ارزش این شکل از هنر؛ فراهم کردن امکان تبلیغ و ترویج آثار هنری جوامع تئاتری در سطحی گسترده تا افراد تاثیرگذار بر نظر مردم به ارزش این شکل از هنرها پی ببرند و از آن ها حمایت کنند و لذت بردن صرف از هنرهای نمایشی تبلیغ و ترویج می کند.

امسال نیز اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی را به رشته تحریر درآورده است.

اما پاسداشت روز ملی هنرهای نمایشی در بهار 1399 با سالیان پیش متفاوت است؛ زیرا کشور ما مانند بیش از 196 کشور دیگر جهان درگیر شیوع ویروس کرونا و در مسیر مبارزه و شکست این ویروس است.

هرچند در این ایام اخبار تلخی چون جان باختن تعدادی از هم وطنانمان به دلیل ابتلا به این بیماری را می شنویم؛ امیدبخشی، تلاش و مجاهدت بی وقفه کادر درمان، پزشکان و پرستاران قابل تقدیر و ستایش کشورمان نسبت به آمار بالای بهبود یافتگان؛ خود نوید بخش تحقق شعار شکست دادن کرونا در روز های آینده است.

به همین مناسبت باتوجه به تجربه متفاوت این روزها با هنرمندان تئاتر همراه شدیم تا این بار در سایه روزهای کرونایی ایران، زاویه دید آنها را در قبال روز ملی هنرهای نمایشی کشور جویا شویم.

  لزوم توجه به جای خالی مفهوم اندیشه ورزی رضا بابک در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به تجربه این روزها گفت: یکی از اصلی ترین دستاوردهای در خانه ماندن، دور شدن از تجربیات تکراری و زندگی روزمره و ملال آور؛ روی آوردن به مفهوم اندیشیدن است.

در این زمینه هنرمندان سهم بالایی برای اندیشیدن به کارنامه هنری فعالیت خود و در نگاهی کلان تر شاخه هنری خود دارند.

یکی از اصلی ترین مشکلات بدنه تئاتر در تمام جهان و ازجمله کشور ما فقر و کمبود مفهوم اندیشه است.

به ویژه از زمانی که مفهومی به عنوان تئاتر خصوصی و سهم بالای تامین هزینه های جاری در این هنر بر گردن خود هنرمندان افتاده است، تئاتر به سمت تجاری شدن و خارج شدن از مفهوم اندیشه ورزی سوق پیدا کرده است.

تئاتر در خط مقدم تقویت بن مایه های فرهنگی جامعه قرار دارد این بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر با تاکید بر آنکه اندیشیدن همیشه به تعالی و تکامل منتج شده است یادآور شد: امروز به واسطه کاسته شدن از فعالیت هنرمندان در تمام شاخه ها ازجمله تئاتر می توانیم سهم دیگری از رسالت هنری خود را با اندیشیدن به خود، کارنامه هنری و هنری که در آن نفس می کشیم ادا کنیم.

 تئاتر ایران بیش از هر زمان دیگری از محتوا خالی شده است و جایگاه و فرصت پیش آمده برای اندیشیدن می تواند بار دیگر این هنر را به جایگاه شکوه و تعالی خود بازگرداند.

به گفته بابک تئاتر نه تنها در ایران که در تمام جهان در خط مقدم تقویت بن مایه های فرهنگی و تعالی فرهنگ عمومی جامعه نقشی به سزا دارد؛ اما تئاتر تجاری بدون شک از محتوا خالی است و فقر محتوا تنها با اندیشه جبران می شود.

به همین ترتیب به مناسبت روز هنرهای نمایشی تئاتر ایران بیش از هر زمانی نیاز به اندیشه دارد و اکنون بهترین زمان برای تامل، تعمق و اندیشیدن درباره این هنر و بازگشت آن به روزهای اوج گذشته  است.

مفهوم و جایگاه تخیل و قصه گویی در تئاتر اسماعیل خلج نمایشنامه نویس نامدار ضمن تبریک سال نو و فرارسیدن روز ملی هنرهای نمایشی و تبریک آن یادآور شد: آنچه امروز عرصه هنرهای نمایشی بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است به مفهوم و جایگاه تخیل و قصه گویی در تئاتر باز می گردد.

وی افزود: در امر نمایشنامه نویسی که سنگ بنای اصلی تولید هر اثر نمایشی است؛ طی یکی، دو دهه اخیر به دلیل درغلتیدن و عدم اندیشیدن درست به مسیر مدرنیسم، مفهوم تخیل از هنر تئاتر گرفته شده است.

درحالی که هنر نمایش از سده ها و هزاره های دور تا به امروز با جهان تخیل و درنوردیدن مرزهای غیرقابل دسترس انسان و به شکوه نمایش گذاشتن آنها توانسته نامی به وسعت تاریخِ فرهنگ و هنر جهان برای خود دست وپا کند.

چرا به سوی نمایشنامه های خارجی می رویم؟ به گفته نویسنده نمایشنامه گلدونه خانم امروز در قالب مفاهیم مدرن دو خلأ بزرگِ جایگاه تخیل و آن سوی دیگر، قصه گویی از فضای هنر نمایش ما گویی رخت بربسته است.

درحالی که فرهنگ غنی ایرانی فرهنگی متکی بر قصه گویی و ادبیات شفاهی است.

یکی دیگر از مسائلی که باعث حرکت هنرمندان به سمت استفاده کردن از متون ترجمه شده و نه متون تألیفی توسط نمایشنامه نویسان نیز شده است به همین جایگاه کم رنگ شده قصه گویی بازمی گردد.

زیرا فرهنگ مخاطب ایرانی با قصه گره خورده است و آثاری که امروز توسط عموم نمایشنامه نویسان کشورمان به ویژه در نسل جوان شاهد هستیم به دلیل تبعیت از قوانین مدرن و عدم شناخت تمامی وجوه آن فارغ از وجه تخیل و روایت است.

خلج در پایان ابراز امیدواری کرد در این روزها که به خانه نشینی و فرصتی برای مرور کردن فرازها و فرودهای تئاتر ایران معطوف و منتج شده است بار دیگر هنرمندان و به ویژه نمایشنامه نویسان به این دو مفهوم گم شده و کم رنگ شده یعنی جایگاه تخیل و قصه گویی بیش از پیش توجه کنند.

امید به رخت بربستن کرونا از ایران و جهان مرضیه برومند کارگردان، نمایشنامه نویس و عروسک گردان شناخته شده نیز ضمن تبریک روز جهانی تئاتر به خانواده هنر ایران و از همه مهم تر هنرمندان نمایش کشورمان گفت: پیش از هرچیز امیدوارم به واسطه بهار طبیعت شاهد رخت بر بستن این ویروس مرگ بار نه تنها از آسمان کشورمان که این بار در نگاهی کلان تر و جهانی تر از آسمان کره زمین باشیم.

از سوی دیگر بابت درگذشت تعدادی از هم وطنانمان که طی این ایام فضای بهاری را تلخ تر و تجربه و تحمل این روزها را سخت تر کرده اند به تمام خانواده های داغ دار و ملت و جامعه هنردوست ایران تسلیت می گویم.

آموزش نکات بهداشتی در خانه با تکنیک نمایش خلاق برومند درباره روز جهانی تئاتر با اشاره به گونه تئاتر کودک و نوجوان به عنوان صادقانه ترین، صریح ترین و تاثیرگذارترین وجه تئاتر و هنر نمایش یادآور شد: امروز با توجه به شیوه های نوین هنر نمایش می توانیم به مفهوم هنر خلاق و تکنیک های نمایش خلاق بیش از پیش پناه ببریم و از آن استفاده کنیم.

جایگاه تئاتر در مسیر جریان سازی و هدایت یک جامعه به سمت تعالی، جایگاهی والاست.

این روزها به دلیل قرنطینه خانگی و ماندن در خانه، والدین و یا حتی برادرها و خواهرها با استفاده کردن از موضوعات روز اعم از آموزش نکات بهداشتی تا مواردی دیگر می توانند با شیوه های آشنای ساده نمایش خلاق نه تنها زمان خود را به بهترین نحوه ممکن سپری کنند که در جایگاه استفاده از مفهوم تئاتر کاربردی با استناد و اتکا به شیوه های نگاه خلاقانه کودکان و نوجوانان و جهان بدون مرز تخیل آن ها فضایی متفاوت و شاد را تجربه کنند تا نه تنها خانواده ها که فرزندان ایران زمین نیز بتوانند این روزهای سخت را پشت سر بگذارند.

مفهوم تئاتر، کمک به تغییر جامعه است در پایان این گزارش و به سبب قرابت بالای پیام روز جهانی تئاتر در سال 2009 که توسط آگوستو بوآل کارگردان و نمایشنامه نویس شهیر برزیلی به رشته تحریردرآمده بود؛ بخش هایی از آن پیام را به عنوان یکی از هنرمندان به نام عرصه تئاتر در بُعد بین المللی در ادامه مرور می کنیم.

بوآل در پیام روزجهانی تئاتر در سال 2009 میلادی آورده بود: ساختار روابط انسانی ریشه در شیوه هایی تئاتری دارند، هر چند خود افراد نسبت به این مهم آگاهی نداشته باشند.

استفاده از فضا، زبان تن، گزینش واژه ها و حتی تغییر تکیه صدا، تقابل افکار و هیجانات و هر آن چه که در صحنه به نمایش می گذاریم، همان است که هر روزه آن را نیز زندگی می کنیم.

ما تئاتریم! یکی از مهمترین کارکردهای هنر ما، حساس کردن مردم به لحظه های جذاب و تماشایی زندگی روزانه است که در آن بازیگران، خود تماشاگرند و در این نمایش ها صحنه و جایگاه تماشاگران یکی شده است.

ما همه هنرمندیم و با فعالیت در تئاتر، ما دیدن را می آموزیم؛ چرا که ما به طور معمول تنها عادت به نگاه کردن داریم.

آن چه با آن آشنایی داریم، برایمان نادیدنی است: تئاتر صحنه زندگی روزانه را روشن می کند.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر برزیلی با اشاره به آنکه ما باید جهانی دیگر خلق کنیم؛ زیرا می دانیم امری است امکان پذیر و این خلق جهانی دیگر وابسته به ماست، به دستان ما و بازی در صحنه و در زندگی خودمان یادآور شده بود: در این صحنه های باشکوه و تماشایی که در حال آغاز است، شرکت داشته باشید و آنگاه که به خانه بازمی گردید با دوستانتان نمایش های خود را بازی کنید و بنگرید آن چه را که پیش از آن هیچ گاه نمی توانستید ببینید: که خود بسیار روشن و مشخص است.

تئاتر تنها یک اتفاق نیست؛ یک راه زندگی است! ما همه بازیگریم: شهروند یک جامعه بودن، تنها به مفهوم زندگی در آن جامعه نیست، بلکه تغییر آن جامعه است.

از: امین خرمی
کلید واژه ها: هنرهای نمایشی - نمایش - تئاتر - روز ملی - نمایشی - تئاتر ایران - ویروس کرونا - بین المللی - هنرمندان - مهارت - تقویم رسمی کشور - نمایشنامه نویس - تخیل - اندیشه - خانگی - ویروس - دامنه - ایران - کرونا - ضرورت - بهانه - تقویم رسمی - نمایشنامه - سازی - قدرت - مارس - نامگذاری - حوزه - خانه - کارگردان

آخرین اخبار سرویس:
پای اشعار ژولیده نیشابوری به خانه ها باز شد

ببینید | تصاویری دلخراش از لحظه به شهادت رسیدن شهید مرتضی آوینی

از محمد رضا گلزار تا نیکی کریمی / بازیگران چشم رنگی و جذاب ایران در یک آلبوم+فیلم

فروش بلیط های بدون تاریخ برای حمایت از هنرمندان

با انتخاب یک فنجان به راز های درون شخصیتتان پی ببرید!

آنچه در قرنطینه سریال «پایتخت 6» گذشت + فیلم

بازیگر «هیولا»، مهمانِ امشبِ «دورهمی» است

عکس خاص ریحانه پارسا

میهمان امشب دورهمی کیست؟+عکس

حتی مونالیزا هم به قرنطینه خانگی رفته است / عکس

مونالیزا هم به قرنطینه خانگی رفته است!

راهیابی فیلم کوتاه سایه های سنگین کلاغ به جشنواره بین المللی گاتفست

استقبال احمدرضا درویش از نمایش آنلاین فیلم های سینمایی ایران

سرانجام ماجرای عشق ارسطو به دختر محمود نقاش لو رفت + فیلم

قرنطینه 10 ساله هنرمند سرشناس

فیلم/ جدال دیدنی لکسوس 570 با تراکتور 6 سیلندر

لحظه سقوط به ریل قطار به خاطر موبایل + فیلم

نمایشگاه کتاب تهران در فصل بهار برگزار نمی شود

نوید محمدزاده: لاکچری ترین سکانس زندگیم، سخت ترین شد+فیلم

آنچه در قرنطینه سریال «پایتخت 6» گذشت + فیلم

آسمان همدان نورافشانی می شود

کل کل استقلالی و پرسپولیسی دیدنی در یک سریال خاطره انگیز

از محمد رضا گلزار تا نیکی کریمی / بازیگران چشم رنگی و جذاب ایران در یک آلبوم+فیلم

لباس باز و لختی ماهور الوند لب ساحل جنجالی شد + عکس و بیوگرافی

کنسرت متفاوت آندرآ بوچلی در روز عید پاک

ویدیو| صداهای ماندگار کارتون خاطره انگیز فوتبالیست ها

آسمان همدان نورافشانی می شود

لحظه به لحظه با دفن سوزناک بیمار کرونایی در بهشت زهرای تهران + فیلم

معاون فرهنگی وزیر ارشاد: نمایشگاه کتاب در فصل بهار برگزار نمی شود

لباس باز و لختی ماهور الوند لب ساحل جنجالی شد + عکس و بیوگرافی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تعطیلی ها به اقتصاد فرهنگ آسیب زده است

مرمت کران های روستای تاریخی کندوان

اهدای خون کارکنان مدیرکل و کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان

رقابت آشپزی دو بازیگر در تلویزیون+عکس

ببینید | گردی پیری روی صورت پروفسور پرسپولیسی در روزهای قرنطینه

تعطیلی ها به اقتصاد فرهنگ آسیب زده است

نیما شعبان نژاد مهمان امشب «دورهمی» است

معنای خالکوبی های سلبریتی های هالیوود!/ از آنجلینا تا لیدی گاگا

روایت بیمار بهبودیافته از روز های مبارزه با ویروس کرونا + فیلم

«روایت فتح» در گرو نگاه اشراقی سازنده اثر ماندگار شد / فاکتورهای مد نظر آوینی در سینما

معاون فرهنگی وزیر ارشاد: نمایشگاه کتاب در فصل بهار برگزار نمی شود

فیلم| «ابَرماه» در «کیش»

عکس روز| سینماروهای زمانه کرونا

عذرخواهی مورینیو بابت نقض مقررات فاصله گذاری اجتماعی در انگلیس-

پیش نویسِ نظام نامهِ تهیه کنندگی منتشر شد

فرو ریختن پل بزرگی در ایتالیا(فیلم)

فراخوان درد مشترک گالری ایوان/ موضوع: حقایق و وقایع روز جامعه پزشکی در درگیری با ویروس کرونا/ سه اثر برتر جایزه نقدی و اهدا به سه بیمارستان

ویدئو / کنسرت آنلاین، فرصتی برای ایجاد تنوع در خانه نشینی

خوب ، بد جلف 2 انلاین اکران خواهد شد + جزییات

نذر ظهور +فیلم

ارائه آثار فرهنگی در فضای مجازی، نویددهنده بازارهای آنلاین هنر در آینده

ارائه آثار فرهنگی در فضای مجازی، نویددهنده بازارهای آنلاین هنر در آینده

ویدئو / کنسرت آنلاین، فرصتی برای ایجاد تنوع در خانه نشینی

سامان احتشامی هم از گربه ترسناکش رونمایی کرد! +عکس

خدمت رسانی در شرایط کرونایی به شیوه ای متفاوت + فیلم

رقابت آشپزی دو بازیگر مرد در برنامه «دستپخت»

بررسی جزییات مقام «کرد» در یک اکتاو موسیقایی + فیلم

توصیه مطالعه کتاب صمد بهرنگی توسط شهردار استانبول + فیلم

برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در یزد

33 محتوای سمعی بصری برای مقابله با کرونا در یزد تولید شد

بررسی جزییات مقام «کرد» در یک اکتاو موسیقایی + فیلم

اخبار تلویزیون| سخنرانی رهبر انقلاب روز نیمه شعبان زنده پخش می شود

روایت حضور خواننده جدید در «پایتخت6»

سینما و تئاتر همچنان درگیر شیوع کرونا/نگاهی به تاثیر «شهید مرتضی آوینی» بر سینمای مستند

پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی فیلم منتشر شد

رقابت آشپزی دو بازیگر مرد در برنامه «دستپخت»

رقابت شاعران و نویسندگان جوان برای جایزه 30 هزار پوندی

فیلم| شیوع کرونا باصنعت گردشگری چه کرد؟

شبکه مجازی کتابخوانان در پیام رسان داخلی راه اندازی شد

پخش ویژه برنامه های نیمه شعبان از صداوسیمای مرکز گلستان

فیلم | خشنودی الهی؛ پاداش زنان و مردان مؤمن در نگاه قرآن

حرکات موروزن بازیگران خانم «شام ایرانی» ! +عکس

نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار نمی شود

مبارزه راکی با کرونا روی رینگ بوکس/ عکس

برگزاری جشنواره موسیقی «خانه، تصنیف و ترانه» با شعار «در خانه بمانیم»

شبکه مجازی کتابخوانان در پیام رسان داخلی راه اندازی شد

تصاویری زیبا از پدیده ابرماه (فیلم)

نماهنگ «تعبیر رویا» ویژه نیمه شعبان تولید شد+ فیلم

«سرنوشتت رو دوباره بنویس» چاپ شد

قسمت اول «نون.خ» امشب از شبکه یک پخش می شود

معرفی کتاب نویسنده ایرانی، توسط شهردار استانبول به شهروندان

تأمین معیشت اقشار آسیب دیده از کرونا مدنظر خیران باشد

پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی منتشر شد

گشت خبری در استان سمنان

فیلم | هم زمانی اذان و ناقوس کلیسا در برلین

پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی منتشر شد

برابری آمار مخاطبان یک سال تئاتر کشور با سه شب پخش آنلاین

واکنش سیروس مقدم به توییت وزیر ارشاد

عکس های مراسم لاکچری ازدواج نرگس محمدی + عکس و بیوگرافی

فیلم| دوحه قطر خالی از مردم به دلیل کرونا

نقش ادبیات و هنر با کرونا پررنگ تر شد/ ادبیات روح انسان ها را درمان می کند

خوب، بد، جلف 2 به صورت آنلاین اکران می شود؟

جواد مجابی پیشنهاد خواندن کتاب تاریخ ایران را داد

واکنش سیروس مقدم به توییت وزیر ارشاد

هدیه سازندگان سریال چرنوبیل به سربازان خط مقدم کرونا

با »اندیشه فولادوند« مادرسریال »بچه مهندس« بیشتر آشنا شوید

اولین عکس از پیری مهران مدیری! +عکس

«خروج» حاتمی کیا از یک شنبه در فیلیمو/12 هزار تومان برای یک روز

«سرنوشتت رو دوباره بنویس» منتشر شد

پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی منتشر شد

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه