مطالب مرتبط:
عکس| سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
سرمربی تیم ملی ایران از قرنطینه خارج شد (عکس)
سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
عکس| سرمربی تیم ملی از قرنطینه خارج شد
دیدار سرمربی تیم ملی با خانواده پس از 14 روز قرنطینه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 09:502020-03-26فرهنگي

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه


ایرنا- هنرمندان نام آشنای تئاتر ایران به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی از ضرورت توجه به اندیشه ورزی، دامنه تخیل و قدرت جریان سازی مهارت های فردی در حوزه تئاتر و نمایش های خانگی در روزهای خانه نشینی به دلیل شوع ویروس کرونا گفتند.

- 8 فروردین 1399 برابر با 27 مارس روز جهانی هنرهای نمایشی است که از سال 1393 برای ثبت به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور مطرح و سرانجام در سال 1395 و در جلسه 783 ) روز 27 مارس را روز بین المللی تئاتر نامگذاری کرد.

پس از آن و در دوره نخست روز بین المللی تئاتر در سال 1962، ژان کوکتو نمایشنامه نویس و کارگردان سرشناس فرانسوی نخستین پیام روز جهانی تئاتر را نوشت.

روز جهانی تئاتر برای جلب توجه عموم به قدرت و ارزش صحنه نمایش بنیان گذاشته شده است.

بر اساس آنچه در سایت روز جهانی تئاتر آمده است این رویداد اهدافی چون ارتقا و ترویج هنر در سراسر جهان؛ آگاهی بخشیدن به مردم درباره ارزش این شکل از هنر؛ فراهم کردن امکان تبلیغ و ترویج آثار هنری جوامع تئاتری در سطحی گسترده تا افراد تاثیرگذار بر نظر مردم به ارزش این شکل از هنرها پی ببرند و از آن ها حمایت کنند و لذت بردن صرف از هنرهای نمایشی تبلیغ و ترویج می کند.

امسال نیز اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی را به رشته تحریر درآورده است.

اما پاسداشت روز ملی هنرهای نمایشی در بهار 1399 با سالیان پیش متفاوت است؛ زیرا کشور ما مانند بیش از 196 کشور دیگر جهان درگیر شیوع ویروس کرونا و در مسیر مبارزه و شکست این ویروس است.

هرچند در این ایام اخبار تلخی چون جان باختن تعدادی از هم وطنانمان به دلیل ابتلا به این بیماری را می شنویم؛ امیدبخشی، تلاش و مجاهدت بی وقفه کادر درمان، پزشکان و پرستاران قابل تقدیر و ستایش کشورمان نسبت به آمار بالای بهبود یافتگان؛ خود نوید بخش تحقق شعار شکست دادن کرونا در روز های آینده است.

به همین مناسبت باتوجه به تجربه متفاوت این روزها با هنرمندان تئاتر همراه شدیم تا این بار در سایه روزهای کرونایی ایران، زاویه دید آنها را در قبال روز ملی هنرهای نمایشی کشور جویا شویم.

لزوم توجه به جای خالی مفهوم اندیشه ورزی رضا بابک در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به تجربه این روزها گفت: یکی از اصلی ترین دستاوردهای در خانه ماندن، دور شدن از تجربیات تکراری و زندگی روزمره و ملال آور؛ روی آوردن به مفهوم اندیشیدن است.

در این زمینه هنرمندان سهم بالایی برای اندیشیدن به کارنامه هنری فعالیت خود و در نگاهی کلان تر شاخه هنری خود دارند.

یکی از اصلی ترین مشکلات بدنه تئاتر در تمام جهان و ازجمله کشور ما فقر و کمبود مفهوم اندیشه است.

به ویژه از زمانی که مفهومی به عنوان تئاتر خصوصی و سهم بالای تامین هزینه های جاری در این هنر بر گردن خود هنرمندان افتاده است، تئاتر به سمت تجاری شدن و خارج شدن از مفهوم اندیشه ورزی سوق پیدا کرده است.

تئاتر در خط مقدم تقویت بن مایه های فرهنگی جامعه قرار دارد این بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر با تاکید بر آنکه اندیشیدن همیشه به تعالی و تکامل منتج شده است یادآور شد: امروز به واسطه کاسته شدن از فعالیت هنرمندان در تمام شاخه ها ازجمله تئاتر می توانیم سهم دیگری از رسالت هنری خود را با اندیشیدن به خود، کارنامه هنری و هنری که در آن نفس می کشیم ادا کنیم.

تئاتر ایران بیش از هر زمان دیگری از محتوا خالی شده است و جایگاه و فرصت پیش آمده برای اندیشیدن می تواند بار دیگر این هنر را به جایگاه شکوه و تعالی خود بازگرداند.

به گفته بابک تئاتر نه تنها در ایران که در تمام جهان در خط مقدم تقویت بن مایه های فرهنگی و تعالی فرهنگ عمومی جامعه نقشی به سزا دارد؛ اما تئاتر تجاری بدون شک از محتوا خالی است و فقر محتوا تنها با اندیشه جبران می شود.

به همین ترتیب به مناسبت روز هنرهای نمایشی تئاتر ایران بیش از هر زمانی نیاز به اندیشه دارد و اکنون بهترین زمان برای تامل، تعمق و اندیشیدن درباره این هنر و بازگشت آن به روزهای اوج گذشته است.

مفهوم و جایگاه تخیل و قصه گویی در تئاتر اسماعیل خلج نمایشنامه نویس نامدار ضمن تبریک سال نو و فرارسیدن روز ملی هنرهای نمایشی و تبریک آن یادآور شد: آنچه امروز عرصه هنرهای نمایشی بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است به مفهوم و جایگاه تخیل و قصه گویی در تئاتر باز می گردد.

وی افزود: در امر نمایشنامه نویسی که سنگ بنای اصلی تولید هر اثر نمایشی است؛ طی یکی، دو دهه اخیر به دلیل درغلتیدن و عدم اندیشیدن درست به مسیر مدرنیسم، مفهوم تخیل از هنر تئاتر گرفته شده است.

درحالی که هنر نمایش از سده ها و هزاره های دور تا به امروز با جهان تخیل و درنوردیدن مرزهای غیرقابل دسترس انسان و به شکوه نمایش گذاشتن آنها توانسته نامی به وسعت تاریخِ فرهنگ و هنر جهان برای خود دست وپا کند.

چرا به سوی نمایشنامه های خارجی می رویم؟ به گفته نویسنده نمایشنامه گلدونه خانم امروز در قالب مفاهیم مدرن دو خلأ بزرگِ جایگاه تخیل و آن سوی دیگر، قصه گویی از فضای هنر نمایش ما گویی رخت بربسته است.

درحالی که فرهنگ غنی ایرانی فرهنگی متکی بر قصه گویی و ادبیات شفاهی است.

یکی دیگر از مسائلی که باعث حرکت هنرمندان به سمت استفاده کردن از متون ترجمه شده و نه متون تألیفی توسط نمایشنامه نویسان نیز شده است به همین جایگاه کم رنگ شده قصه گویی بازمی گردد.

زیرا فرهنگ مخاطب ایرانی با قصه گره خورده است و آثاری که امروز توسط عموم نمایشنامه نویسان کشورمان به ویژه در نسل جوان شاهد هستیم به دلیل تبعیت از قوانین مدرن و عدم شناخت تمامی وجوه آن فارغ از وجه تخیل و روایت است.

خلج در پایان ابراز امیدواری کرد در این روزها که به خانه نشینی و فرصتی برای مرور کردن فرازها و فرودهای تئاتر ایران معطوف و منتج شده است بار دیگر هنرمندان و به ویژه نمایشنامه نویسان به این دو مفهوم گم شده و کم رنگ شده یعنی جایگاه تخیل و قصه گویی بیش از پیش توجه کنند.

امید به رخت بربستن کرونا از ایران و جهان مرضیه برومند کارگردان، نمایشنامه نویس و عروسک گردان شناخته شده نیز ضمن تبریک روز جهانی تئاتر به خانواده هنر ایران و از همه مهم تر هنرمندان نمایش کشورمان گفت: پیش از هرچیز امیدوارم به واسطه بهار طبیعت شاهد رخت بر بستن این ویروس مرگ بار نه تنها از آسمان کشورمان که این بار در نگاهی کلان تر و جهانی تر از آسمان کره زمین باشیم.

از سوی دیگر بابت درگذشت تعدادی از هم وطنانمان که طی این ایام فضای بهاری را تلخ تر و تجربه و تحمل این روزها را سخت تر کرده اند به تمام خانواده های داغ دار و ملت و جامعه هنردوست ایران تسلیت می گویم.

آموزش نکات بهداشتی در خانه با تکنیک نمایش خلاق برومند درباره روز جهانی تئاتر با اشاره به گونه تئاتر کودک و نوجوان به عنوان صادقانه ترین، صریح ترین و تاثیرگذارترین وجه تئاتر و هنر نمایش یادآور شد: امروز با توجه به شیوه های نوین هنر نمایش می توانیم به مفهوم هنر خلاق و تکنیک های نمایش خلاق بیش از پیش پناه ببریم و از آن استفاده کنیم.

جایگاه تئاتر در مسیر جریان سازی و هدایت یک جامعه به سمت تعالی، جایگاهی والاست.

این روزها به دلیل قرنطینه خانگی و ماندن در خانه، والدین و یا حتی برادرها و خواهرها با استفاده کردن از موضوعات روز اعم از آموزش نکات بهداشتی تا مواردی دیگر می توانند با شیوه های آشنای ساده نمایش خلاق نه تنها زمان خود را به بهترین نحوه ممکن سپری کنند که در جایگاه استفاده از مفهوم تئاتر کاربردی با استناد و اتکا به شیوه های نگاه خلاقانه کودکان و نوجوانان و جهان بدون مرز تخیل آن ها فضایی متفاوت و شاد را تجربه کنند تا نه تنها خانواده ها که فرزندان ایران زمین نیز بتوانند این روزهای سخت را پشت سر بگذارند.

مفهوم تئاتر، کمک به تغییر جامعه است در پایان این گزارش و به سبب قرابت بالای پیام روز جهانی تئاتر در سال 2009 که توسط آگوستو بوآل کارگردان و نمایشنامه نویس شهیر برزیلی به رشته تحریردرآمده بود؛ بخش هایی از آن پیام را به عنوان یکی از هنرمندان به نام عرصه تئاتر در بُعد بین المللی در ادامه مرور می کنیم.

بوآل در پیام روزجهانی تئاتر در سال 2009 میلادی آورده بود: ساختار روابط انسانی ریشه در شیوه هایی تئاتری دارند، هر چند خود افراد نسبت به این مهم آگاهی نداشته باشند.

استفاده از فضا، زبان تن، گزینش واژه ها و حتی تغییر تکیه صدا، تقابل افکار و هیجانات و هر آن چه که در صحنه به نمایش می گذاریم، همان است که هر روزه آن را نیز زندگی می کنیم.

ما تئاتریم! یکی از مهمترین کارکردهای هنر ما، حساس کردن مردم به لحظه های جذاب و تماشایی زندگی روزانه است که در آن بازیگران، خود تماشاگرند و در این نمایش ها صحنه و جایگاه تماشاگران یکی شده است.

ما همه هنرمندیم و با فعالیت در تئاتر، ما دیدن را می آموزیم؛ چرا که ما به طور معمول تنها عادت به نگاه کردن داریم.

آن چه با آن آشنایی داریم، برایمان نادیدنی است: تئاتر صحنه زندگی روزانه را روشن می کند.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر برزیلی با اشاره به آنکه ما باید جهانی دیگر خلق کنیم؛ زیرا می دانیم امری است امکان پذیر و این خلق جهانی دیگر وابسته به ماست، به دستان ما و بازی در صحنه و در زندگی خودمان یادآور شده بود: در این صحنه های باشکوه و تماشایی که در حال آغاز است، شرکت داشته باشید و آنگاه که به خانه بازمی گردید با دوستانتان نمایش های خود را بازی کنید و بنگرید آن چه را که پیش از آن هیچ گاه نمی توانستید ببینید: که خود بسیار روشن و مشخص است.

تئاتر تنها یک اتفاق نیست؛ یک راه زندگی است! ما همه بازیگریم: شهروند یک جامعه بودن، تنها به مفهوم زندگی در آن جامعه نیست، بلکه تغییر آن جامعه است.

از: امین خرمی
کلید واژه ها: تئاتر - هنرهای نمایشی - نمایش - جهانی - روز ملی - بین المللی - نمایشی - تقویم رسمی کشور - نمایشنامه نویس - تئاتر ایران - ویروس کرونا - مهارت - تقویم رسمی - نمایشنامه - هنرمندان - تخیل - قدرت - نخست - مارس - نامگذاری - کارگردان - فرانسوی - قرنطینه - سه گانه - نخستین - اندیشه - رویداد - خانگی - ویروس - دامنه

آخرین اخبار سرویس:
خداحافظی مهناز افشار از گات تلنت؛ افشار به ایران برمی گردد؟

سوتی جدید سریال پایتخت

همه شایعات کرونایی یازدهم فروردین 99+فیلم

پاورپوینت گذری اجمالی بر سیر تحول مدیریت دولتی (بخش دوم کتاب مبانی مدیریت دولتی تألیف طاهره فیضی)

عصبی شدن بهبود پایتخت با فکر ازدواج مجدد فهیمه / فیلم

شهاب حسینی از همسرش جدا شد + علت طلاق

«ابلوموف» رمان محبوب داستایوفسکی و تولستویی

بهترین روش برای تقسیم کیک + فیلم

ویدیوی لورفته از غسل دادن مردکان کرونا توسط یک دختر در قم + فیلم

گردش زیبای کره زمین از عدسی یک دوربین+فیلم

فیلم | حساب بازنشستگان تا آخر فروردین پر می شود

بهمن 98/ خودزنیِ شوالیه

حال زبان فارسی در آثار نمایشی خوش نیست/رابطه زبان با دنیای تصویر ناگسستنی است!

روایتی از «اسارت اندیشه» در نمایش فرمالیته

درخشش نرگس آبیار در جهان اسلام/فیلم های ایرانی در راه جشنواره های خارجی

آداب و رسوم روز طبیعت سیزده بدر

مهدویان: ما عاشق پایتخت خودمان هستیم+عکس

شکوفایی اکران سینما در دوران پساکرونا

وقتی آقای بازیگر راننده اتوبوس میشه / عکس

اگر نوجوان امروز را نمی شناسیم دست از نوشتن بکشیم

رمان های ما بیشتر به درد سریال های ترکیه می خورد/ جریان ادبی قوی برای سینما نداریم

قسمت 11 یازدهم سریال پایتخت 6 | بخش یازدهم

سندروم دست بی قرار در سینمای ایران

فیلم| عشق به زندگی در اورژانس

آهنگ سریال خاک سرخ + دانلود مجموعه آهنگ ها

سوتی های سریال پایتخت 6 + فیلم ها و عکس

کنایه سریال پایتخت به تورم باورنکردنی در ایران

بسته نوروزی رادیو و تلویزیون تسنیم/ دوازدهم فروردین با شبی که ماه کامل شد ، سرو زیر آب و آدم برفی

بیماری «بهبود فریبا» در 2 فیلم سینمایی؛ ایرانی و خارجی (+فیلم)

رونمایی مجازی از «صحیفه سجادیه» صفوی ها در موزه ملی ایران

دوربین مخفی - قسمت سیزدهم

کتاب های کودک را با صدای بلند بخوانید

اگر نوجوان امروز را نمی شناسیم دست از نوشتن بکشیم

جهاد رسانه ای در کنار جبهه خدوم مدافعان سلامت بیش از گذشته تدوام یابد

فیلم| نمایی چشم نواز از سد کالپوش

هشدار توییتری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه روز طبیعت

بیماری بهبود فریبا در 2 فیلم سینمایی؛ ایرانی و خارجی

پاورپوینت بیوگرافی دانیل لیبسکیند

پاورپوینت فصل دوم کتاب سازمانها: سیستمهای عقلایی، طبیعی و باز تألیف ریچارد اسکات ترجمه دکتر حسن میرزایی اهرنجانی

فیلم | نکات بسیار ضروری برای خانواده هایی که بیمار کرونایی در خانه دارند

«آلمانجیر»

لو رفتن راز زشت مهناز افشار بعد از 15 سال + فیلم

اجرای بی نظیر گروه عاج در برنامه عصر جدید +فیلم

عصر جدید/ میوه فروشی که عجیب ترین وسعت صدا را داشت +فیلم

لو رفتن راز زشت مهناز افشار بعد از 15 سال + فیلم

فیلم| اجرای آواز اسماعیل مهدوی به زبان ترکی/ میوه فروش خواننده اردبیلی - عصر جدید فصل دوم

فیلم اجرای فرشتگان نینجا در عصر جدید

فیلم| اجرای بهروز رحیمیان نقاش در عصر جدید - فصل دوم قسمت هشتم

جهاد رسانه ای در کنار جبهه مدافعان سلامت بیش از گذشته تداوم یابد

جشن تولد دختر فاطمه گودرزی در قرنطینه / عکس

فیلم| اجرای آواز اسماعیل مهدوی به زبان ترکی/ میوه فروش خواننده - عصر جدید فصل دوم

دقیقه هایی را با هنر سر کنید

سوتی جدید سریال پایتخت 6 +فیلم

عکس جنجال نسیم ادبی در اغوش کیمیایی در مهمانی خصوصی + تصاویر

برترین آهنگ 98؛ دانلود آهنگ «عاشقی یک طرفه» رضا صادقی

شکوه هنر (گزیده ای از آثار موزه ملی ایران)

فیلم| مهمانی رفتن در روزهای کرونایی

صالحی: جهاد رسانه ای در کنار جبهه مدافعان سلامت بیش از گذشته تدوام یابد

فیلم| اجرای فرشته های نینجا در عصر جدید/ زنگ طلایی بشیر حسینی زده شد - فصل دوم قسمت هشتم

رسیدن ویروس کرونا به پایتخت6 (فیلم)

بسته حمایتی برای گروه های نمایشی در پردیس تئاتر تهران

جدیدترین تصاویر بازیگران سریال پایتخت با همسر

حمایت موسسه هنرمندان پیشکسوت از پویش #مشاهنر

تصاویر برد پیت و آنجلینا جولی در قرنطینه لو رفت!

فیلم/ حساب بازنشستگان تا آخر فروردین پر می شود

ریحانه پارسا| مهریه عجیبش جنجال ساز شد + فیلم

کمدین مطرح ژاپنی بر اثر کرونا درگذشت

واکنش مدیر دفتر موسیقی به حواشی کنسرت های آنلاین/ دستمزدهای چندین میلیونی صحت دارد؟

دردسرهای کمند امیرسلیمانی و بازپخش »پدرسالار«/ بعد از 26 سال می گویند چرا اینقدر اذیت می کنی!

تابلوی ون گوگ به سرقت رفت

پویانمایی «صفر» به خانه ها می آید

«کریستف پندرسکی» در سن 86 سالگی درگذشت

نقی معمولی (پایتخت) وقتی که در نقش یک خواننده لس آنجلسی بود (فیلم)

تصاویر برد پیت و آنجلینا جولی در قرنطینه لو رفت!

ببینید | چالش دست بی قرار در سینمای ایران

بازیگر نقش کامران در سریال دوپینگ چه کسی است؟

عکس شوهر رویا نونهالی بازیگر و داور عصر جدید

رکورد شکنی در کسب رضایتنامه; شش میلیارد برای یحیی گل محمدی+فیلم

محدودیت های استان تهران در 12و13 فروردین+فیلم

فیلم | جواب روزبه بمانی به سؤال آهنگ «کجا باید برم؟» در کنسرت آنلاین

چگونه بازیگر شویم (8) /بازیگری جلوی دوربین برای بازیگران سینما

انتقال دهنده ویروس کرونا در سیزده بدر نباشید+فیلم

چند خبر رادیویی؛ از نمایش مدافعان سلامت تا صحبت های بازیگر پدرسالار در رادیو نوروز

ابراز علاقه جنجالی و نامتعارف دنیا جهانبخت به بهرام افشاری + فیلم

جشن تولد 34 سالگی سوگل طهماسبی (4 عکس) عکسیاتو

همدلی شاعر کروات با مردم ایران

ابراز علاقه جنجالی و نامتعارف دنیا جهانبخت به بهرام افشاری + فیلم

«خاک دلیران» اثری از فرهنگسرای ابن سینا به مناسبت یوم الله 12 فروردین+فیلم

ابراز علاقه جنجالی و نامتعارف دنیا جهانبخت به بهرام افشاری + فیلم

یک روز زیبا

پایتخت 6 | عکس های لورفته از خوش گذرانی محسن تنابنده و همسر دومش در خارج از کشور + تصاویر

هشدار وزیر فرهنگ برای بیرون رفتن از خانه در روز طبیعت

بارندگی های چشمگیر در استان یزد + فیلم

ناگفته هایی از تولید سریال «ایل دا» و ابتلای عوامل به کرونا

پیش بینی وزش باد شدید در یزد + فیلم

شایعات و حقایق کرونا را با این کتاب بشناسید

پاورپوینت معماری حمام فین کاشان (تمامی پلان ها-عکس های کل بنا – تحلیل بنا)

فرصت طلبی سارقان آثار هنری در زمان همه گیرشدن کرونا

پیوستن خانه های قرآن و مؤسسات کرمانشاه به پویش «به توان ما»

عکس پسر نقی معمولی که ندیده اید

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه