مطالب مرتبط:
شهادت 43 تن از کادر بهداشتی و درمانی کشور در مقابله با کرونا
نرخ بیکاری در فلسطین اشغالی به دلیل شیوع کرونا 5 برابر شد
وزیر کشور: محور طرح کاهش زنجیره انتقالی کرونا مردم هستند
هشت کشور نسبت به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا هشدار دادند
محمدرضا فربود تعطیلی اماکن تاریخی و گردشگری شیرازبرای جلوگیری از شیوع کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 09:502020-03-26اقتصادي

بیکاری راهنمایان، زخم کرونا بر صنعت گردشگری کشور


ایرنا- راهنمایان گردشگری به ویژه در استان اصفهان برغم مواجهه با مشکلات دیرینه نظیر بیمه ، درآمد و نداشتن ثبات شغلی، اکنون با تهدید بحران کرونا، - اصفهان- ایرنا- راهنمایان گردشگری به ویژه در استان اصفهان برغم مواجهه با مشکلات دیرینه نظیر بیمه ، درآمد و نداشتن ثبات شغلی، اکنون با تهدید بحران کرونا، بیکار شدند که به تاکید کارشناسان، مسوولان امر باید برای رفع نگرانی های این فعالان صنعت گردشگری کشور تدابیری اصولی بیندیشند.

کرونا تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری را از کار بیکار کرده و حالا آنها با مشکلات جدی معیشتی روبه رو هستند.

مشکل اما برای راهنمایان گردشگری پررنگ تر از این حرفهاست، بیمه و اساسا به رسمیت نشناختن شغل آنها معضل را دوچندان کرده و به همین دلیل آنها در هیچ کجای بسته های حمایتی دولت برای فعالان گردشگری حق و حقوقی ندارند.

راهنمایان گردشگری به لحاظ قانونی کجای صنعت گردشگری قرار می گیرند؟! اگر حتی نیمی از این فعالان گردشگری تنها راه کسب معاش شان را از دست داده باشند چه اتفاقی برای آینده آنها و یا در ابعاد بزرگتر برای صنعت گردشگری می توان متصور بود؟! تردیدهای مکرر در صنعت گردشگری ایران که حالا کرونا جلودار همه شان شده، با این بخش از جامعه گردشگری ایران چه خواهد کرد؟! این سوال ها اما همه با یک در بسته روبه رویند و آن قانونی است که در باره راهنمایان گردشگری ایران ابتر مانده جدی گرفته نشدن صنعت گردشگری و دایره کوچک چتر حمایتی دولت در اینباره آبشخور همه این مشکلات است.

راهنمای گردشگری، هویتی که دیده نمی شود آرش نور آقایی، نائب رییس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور در گفت و گو با ایرنا از مشکلاتی گفت که جامعه راهنمایان گردشگری را با تردیدهای جدی درباره آینده گردشگری ایران مواجه کرد بزرگترین مشکلی که راهنمایان گردشگری در این سال ها با آن درگیر بود، این است که اساسا راهنمای گردشگری به عنوان یک شغل محسوب نمی شود که مسائل بیمه آن بخواهد حل شود.

آن طور که نورآقایی می گوید هیچ چشم انداز روشنی پیش روی راهنمایان گردشگری ایران نیست و اگر اتفاقات و بحران های گردشگری چه طبیعی و سیاسی دوباره تکرار شوند این تردید وجود خواهد داشت که آیا می توانند در این شرایط مبهم و متزلزل به کارشان ادامه بدهند و در این صنعت فعال بمانند.

عدم ثبات شغلی، نبود درآمدی که بتوانند زندگی خود و خانواده شان را بگردانند مهم ترین نگرانی های ذهنی ای هستند که نورآقایی راهنمایان گردشگری را دچار آنها می داند؛ دغدغه ای که حالا کرونا بیشتر از پیش به آن دامن زده و آینده پیش روی آنها را در هاله ای از تردید و ابهام فرو برده است.

عوارض ناشی از کرونا بر اقتصاد گردشگری حداقل تا چهارماه آینده ادامه خواهد داشت.

چهارماهی که یک پیک سفر جدی را شامل می شود و حالا قسمت های مختلف گردشگری ایران شامل هتل ها، آژانس های گردشگری، اقامتگاه های بوم گردی، تورگردانان و راهنمایان گردشگری و حتی هنرمندان صنایع دستی یک سوم از سالشان را درآمد نخواهند داشت.

سال 98 ، سال پرحادثه ای برای گردشگری ایران بود.

از سیل نوروز گذشته تا تنش های سیاسی و بیماری کرونا در ایام نوروز ، جامعه گردشگری ایران را در شوک و بحران جدی فروبرده است.

تردیدهای پیش روی راهنمایان گردشگری نائب رییس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور، فرارتر از اتفاقاتی که امسال صنعت گردشگری ایران را رنجور و بیمار کرده، مشکل اصلی را تردیدها نسبت به آینده صنعت گردشگری ایران و روزگار متزلزل آن می بیند: در عرصه گردشگری تردیدهای بسیاری وجود دارد.

کوچکترین اتفاقات، مسایل سیاسی، اجتماعی، بیماری ها و بلایای طبیعی گردشگری را زودتر از بقیه آزار می دهند.

کوچکترین خطر، گردشگری را از دسترس خارج می کند گردشگری، آهوی رمنده ای ست که به زعم نورآقایی کوچکترین خطری آن را می رماند و از دسترس ها خارج می کند.

توصیف این کارشناس گردشگری برای شرایط گردشگری ایران، نسل کشی آهوی گریز پای گردشگری ایران است که نه تنها در این روزهای کرونایی که در همه اتفاقات سالی که گذشت از سیل و ماجرای بنزین و اتفاقات آبان ماه تا تنش های سیاسی و سقوط هواپیمای اکراینی اتفاق افتاده است.

نورآقایی در توصیف آنچه گردشگری ایران را به کلاف سردرگم تبدیل کرده است ، توضیح داد: بیماری هایی که در این یکی دو دهه وجود داشته مثل سارس، ابولا و کرونا که هرچند وقت یک بار اتفاق می افتند و اگر اینها هم نباشد بلایای سیاسی و طبیعی که همییشه در کشور ما بوده، تردیدهای پیش روی گردشگری ایران را به یک مشکل بزرگ تبدیل می کند.

در حوزه گردشگری به مساله آمار ، علمی برخورد نشد وی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آمار و ارقام متولیان گردشگری کشور گفت که بنیه و اساس اطلاعات شفاف و درستی ندارد.

نورآقایی دراین باره گفت: اساسا در این سال ها به خاطر مسائل سیاسی ای که وجود داشته داشته نتوانسته ایم رشد کنیم و بیشتر به آمارها و اتفاقاتی که چندان هم به آنها اطمینانی نیست تکیه کرده ایم.

او آمار و ارقام اعلام شده توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دچار شائبه دانست و افزود: در حوزه گردشگری ایران هیچ گاه با مساله آمار، علمی برخورد نشده و مدیران بالادستی همیشه به کمیت آمار نگاه داشته اند نه به کیفیت و اطلاعات دقیق پشت آن.

اینکه امسال چند نفر وارد ایران یا اصفهان شده اند آمارهایی هستند که به گفته نورآقایی متولیان گردشگری بر آنها تکیه زده اند و هیچ گاه بررسی دقیقی نشده که در این سالها که به قول دولت، گردشگری رونق پیدا کرده، چگونه این اتفاق افتاده؟! رونق به چه شکل بوده و فایده و ضرر آن در ترازو به کدام طرف می چربد!؟ و آیا بودجه کاهش یافته ای که گردشگر در ایران به نسبت کشورهای مقصد دیگر هزینه می کند در برابر مضراتی که در ایران می تواند داشته باشد بهینه است؟! سوال جدی دبیر فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری از مسئولان اصلی گردشگری کشور این است که پشت این آمار و ارقام چقدر تحلیل و اطلاعات نهفته است؟! از نگاه نورآقایی آمار فقط یک عدد نیست و قابل تحلیل باید باشد؛ اینکه این آمار و تعداد گردشگر در چه سنی بوده اند؟!از کدام کشور ؟! از کدام مرزها و چقدر مانده اند؟! به گفته وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شش ماه نخست سال 98 بیش از چهار میلیون و 900 هزار گردشگر خارجی به ایران وارد شده اند.

در اصفهان نیز از ابتدای سال تا آذرماه آمارها از ورود بیش از 330 هزار گردشگر خارجی به استان اصفهان می گویند که این تعداد گویا حدود 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

تورلیدرها، اولین قربانیان صنعت گردشگری در مواجهه با کرونا مهرزاد کشفی، یکی دیگر از اعضای کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری دلیل آنچه فعالان گردشگری ایران را با بحران جدی روبه رو کرده، نبود زیرساخت های لازم در مواجهه با بحران های صنعت گردشگری می داند.

وی معتقد است اولین آسیبی که به صنعت گردشگری ایران در شرایط کرونا وارد شد با لغو تورها بود و به طور طبیعی اولین کسانی که در این ماجرا آسیب دیدند تور لیدرها بودند.

کشفی در این باره به ایرنا گفت: به این دلیل که تورلیدرها ضمانت شغلی ندارند و اساسا فعالیت شان به عنوان شغل شناخته نمی شود بنابراین نمی توانند از فواید قانونی شغل ها مثل بیمه بهره مند شوند.

فردی که امرار و معاشش فقط از راه تورلیدری بوده ، منبع درآمدش را از دست داده و بسیار آسیب پذیر شده است.

این راهنمای گردشگری نسبت به بسته های حمایتی دولت خوشبین نیست و بر این باور است که دولت باید یک حمایت ویژه از صنعت گردشگری داشته باشد: این کمک ها در قالب تعویق سه ماهه پرداخت ها و تسهیلات بانکی بر این همه مشکل و معضلی که صنعت گردشگری ایران دارد اثرگذار نیست.

دولت در تصمیم گیری های کلان، گردشگری را هم ببیند وی بیان داشت: فرصت خوبی است که دولت یک بار برای همیشه تکلیفش را با داستان گردشگری روشن کند.

دولت باید از یک صنعت ویژه ای که می تواند فواید ویژه ای به جامعه تزریق کند حمایت کند؛چراکه گردشگری اشتغالزایی بالایی با کمترین هزینه از دولت دارد.

کشفی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وقتی صنعتی می تواند تعداد زیادی شغل با هزینه کم و سود زیاد ایجاد کندپس بهتر است برای هر تصمیمی که اتخاذ می کند، نگاهی هم به ضررها و سودهای این صنعت داشته باشد.

از کرونا که همه ابعاد تصمیم گیری های دولتی و خصوصی را تحت تاثیر قرار داد، اشاره این کارشناس گردشگری به تصمیماتی است که دولت درباره بنزین یا موارد مشابه اتخاذ کرد.

کشفی در این رابطه توضیح داد: یکسری اتفاقات مثل کرونا اجتناب ناپذیرند اما حداقل در موارد دیگر می توان در تصمیم گیری ها به تاثیرات بر صنعت گردشگری هم اندیشید! کشفی هم گریزی به لایحه بیمه راهنمایان گردشگری در مجلس زد و گفت: به نظرم بهترین راه حل این است که حالا که لایحه بیمه راهنمایان گردشگری در مجلس است، نمایندگان واقع بینانه تر به این شغل نگاه کنند و از اساس ببینند که شغل راهنمای گردشگری چه ویژگی هایی دارد.

وی در ادامه گفت: این همه سال از بیمه راهنمایان گردشگری صحبت شده و حالا به تازگی در بودجه سال جدید بیمه راهنمایان گردشگری تا سقف 2 هزار نفر دیده شده است.

چیزی که به جای تاثیر گذاری،تشویش و اختلاف ایجاد می کند.

کشفی می گوید وقتی دولت برای شغل راهنمای گردشگری هویتی قائل نمی شود طبیعی است هیچ گونه از آن تسهیلاتی هم که در شرایط کرونا به فعالان و تاسیسات گردشگری می دهد به راهنمایان گردشگری تعلق نخواهد گرفت.

اتفاقات تلخ سال 98 و بختک کرونا به اعتقاد برخی از کارشناسان، گردشگری ایران را به کما فروبرده است.

آینده بی نشان گردشگری ایران چه خواهد شد؟! مسئولان با گذر از بحران کرونا درباره کشوری که روی سرمایه های میراث طبیعی و فرهنگی خوابیده چه تصمیماتی درباره صنعت گردشگری خواهند گرفت؟! صنعت گردشگری ایران تا کجا باید قربانی بدهد و زیر بار تصمیمات شتابزده کمر خم کند؟!
کلید واژه ها: گردشگری - استان اصفهان - صنعت گردشگری - کرونا - مشکلات - اصفهان - مشکل - بیکار - بسته های حمایتی - فعالان - بیمه - استان - درآمد - بحران - تهدید - کشور - ویژه - صنعت - مسوولان - معیشتی - نگرانی - حمایتی - قانونی - رسمیت - حقوقی - بسته - معضل - دولت

آخرین اخبار سرویس:
اقتصاد عربستان کوچکتر شد

قیمت میوه های شب عید دولتی همچنان بالاتر از کف بازار

هشدار به بانک های متخلف/ مردم تخلفات را گزارش دهند تا برخورد کنیم

ثبات نسبی بازار میوه و تره بار اصفهان ‏در واپسین روزهای نوروز

اقتصاد عربستان کوچکتر شد

هشدار به بانک هایی که دستورالعمل تنفس بازپرداخت اقساط تسهیلات را رعایت نمی کنند

عربستان صادرات نفتش را تا 10.6 میلیون بشکه بالا می برد| قیمت نفت سقوط کرد

افزایش شدید خرید آنلاین در کره بعد از شیوع کرونا

قیمت خرید گندم از کشاورزان در استان مرکزی 50درصد افزایش دارد

نقل و انتقال الکترونیکی واحدهای مسکن مهر پرند ممکن شد

8500 تومان؛ قیمت مصوب ماسک N95 در اردبیل

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

جهت دریافت بسته حمایتی معیشتی به صورت یکجا اینجا کلیک کنید

با بانک هایی که دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده اند، برخورد می کنیم/ تلاش می کنیم تورم از رقم کنونی بالاتر نرود

پاورپوینت حسابداری مبتنی بر سطح عمومی قیمت ها

پاورپوینت فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری جونز ترجمه تهرانی و نوربخش با موضوع کارایی بازار سرمایه

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 32/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

اختصاص 215 هزار عدد ماسک به خوزستان

کرونا | چگونه برای دریافت یارانه معیشتی و وام کرونا ثبت نام کنیم ؟

کاهش 57 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی لرستان

جهت ثبت نام و دریافت فوری وام 2 میلیونی کرونا اینجا کلیک کنید

چه کسانی بیشترین آسیب را از کرونا دیدند؟

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

 چند راهکار برای مقابله با طرح واره های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

پلمب واحدهای صنفی متخلف در شهر صالحیه

پاورپوینت طرح خرید و فروش اینترنتی

10 چالش زیست محیطی که ساکنان زمین با آن مواجهند/پیشنهاد محققان برای رهایی از مخاطرات طبیعت

پاورپوینت کامل کتاب تصمیم گیری در مسائل مالی و سرمایه گذاری ترجمه دکتر تهرانی

 چند راهکار برای مقابله با طرح واره های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

واحدهای فاقد مجوز تولید ماسک پلمب می شوند

توزیع ماسک بین واحدهای صنفی

پیشنهاد یارانه ای به دولت | یارانە سە ماە اول سال بە صورت یکجا پرداخت شود

توزیع ماسک بین واحدهای صنفی

اختصاص 700 هزار ماسک به کادر درمان مازندران

کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده

174 تن گوشت مرغ منجمد در لرستان ذخیره سازی شد

174 تن گوشت مرغ منجمد در لرستان ذخیره سازی شد

بانک مرکزی قبل از اطلاع رسانی، زیرساخت های اجرای آن را ایجاد کند

بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

پاورپوینت تأمین مالی از طریق صندوق توسعه ملی و بانک توسعه اسلامی

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

قیمت رسمی یورو و پوند کاهش یافت

پاورپوینت قیمت گذای در بازارهای بین المللی

پاورپوینت یادگیری در نتیجه تحول و بررسی استراتژی شرکت ایسر در این زمینه

بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

پیش بینی خرید 108 هزار تن گندم در استان بوشهر

524 هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است/ تشکیل 31 فقره پرونده فساد مالی/ 37 درصد از پرونده های شورای حل اختلاف به سازش ختم شده است

پاورپوینت ارز و روش های تأمین مالی

پاورپوینت بررسی معماری بومی و اقلیم مناطق کوهستانی

پاورپوینت انتشار و حسابداری فروش و خرید اوراق مشارکت

رشد 8 درصدی صادرات محصولات کشاورزی در داورزن

مهلت پرداخت مالیات 10 صنف تمدید شد

رانت در عرضه اولیه های بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟

پاورپوینت اقتصاد و ورزش

پاورپوینت معامله پایاپای (SWAP) با تأکید بر حوزه نفتی

سامانه معاملاتی بازارهای بورس مختل شد

پاورپوینت بررسی تطبیقی اینکوترمز 2000 و 2010

رانت در عرضه اولیه های بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟

412 طرح در سال جهش تولید تکمیل می شود

3هزار میلیارد؛ ضربه کرونا به هتل های ایران

لیر ترکیه در سراشیبی سقوط

کرونا به پالایشگاه های نفت رسید

مسکن در اسفندماه زیاد گران نشده است

پاورپوینت بررسی پروتکل برداشت بین بانکی (IWP) در بانکداری راستین

پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

412 طرح در سال جهش تولید تکمیل می شود

ورود و خروج در گناوه ممنوع شد

آغاز موج جدید سقوط قیمت نفت

برنامه دولت برای بازنشستگانی که بین 2.4 تا 5.1 میلیون تومان دریافتی دارند

پاورپوینت ارزش گذاری به روش ضرایب قیمت

پاورپوینت بانکداری راستین

تولید مواد ضدعفونی کننده در سایپا؛ یک رکورد افتخارآمیز صنعتی است

آیا افراد متضرر از ویروس کرونا مشمول یارانه معیشتی خواهند شد؟

برنامه دولت برای بازنشستگانی که بین 2.4 میلیون تا 5.1 میلیون تومان دریافتی دارند

مشخصات فنی هیوندا i 20 + فیلم

ادامه ممنوعیت صادرات برنج ویتنام

پاورپوینت فصل سیزدهم کتاب تئوری حسابداری هندریکسون ترجمه دکتر علی پارساییان با موضوع صورت وضع مالی

پاورپوینت آشنایی با اختیارهای واقعی و ارزش زمین در مدیریت سرمایه گذاری املاک و مستغلات

از درخواست سازمان ملل برای کمک 2.5 تریلیون دلاری تا کمپین همبستگی ملی در ترکیه

روند کاهشی قیمت طلا ادامه دارد

چرا برخی افراد سود سهام عدالت را دریافت نکردند؟

سقف تسهیلات ساخت مسکن 47 درصد افزایش می یابد

پیش بینی تداوم رونق بازار سهام در بهار امسال

پاورپوینت تصمیم گیری براساس اطلاعات هزینه های مربوط و اطلاعات استراتژیک شرکت

چرا برخی افراد سود سهام عدالت را دریافت نکردند؟

تعرفه ورود و خروج کالا در سال 99 ابلاغ شد

دانلود آهنگ جدید مهدی جهانی بنام نمیفهمی تو آدمو

پاورپوینت سیستمهای اطلاعات مدیریت

اعلام آسیب های اقتصادی کرونا به اصناف در نامه به جهانگیری

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 13 (حسابداری مخارج تأمین مالی)

پاورپوینت بتن، آلایندگی محیط زیست و توسعه پایدار

تجهیزات مورد نیاز بخش کرونا در بیمارستان زینبیه خورموج تامین شد

خروجی ها و ورودی تفرجگاه های خارج شهرهای کردستان مسدود می شود

کرونا به پالایشگاههای نفت رسید

پاورپوینت بودجه های انعطاف پذیر، انحرافات و کنترل مدیریت(همراه با مثالهای تشریحی)

کدام کارخانه ها کارگرانشان را حفظ کردند؟

قیمت «منفی» برای نفت خام

ورود و خروج در گناوه ممنوع شد

بیکاری راهنمایان، زخم کرونا بر صنعت گردشگری کشور

بیکاری راهنمایان، زخم کرونا بر صنعت گردشگری کشور