مطالب مرتبط:
جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد
جهش تولید یکی از مقولات بسیار مهم اقتصاد مقاومتی است
بخش های زیرمجموعه وزارت اقتصاد ملزم به تهیه نقشه راه برای جهش تولید شدند
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
رکود بی سابقه اقتصاد جهانی با کاهش 50 درصدی تولید
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 09:462020-03-26اقتصادي

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد


- در شرایط کنونی به دلایل متعددی اعم از رشدجمعیت، کاهش منابع تجدید ناپذیر، رشد سریع تکنولوژی، افزایش نرخ بیکاری، تشدید فقر، ترویج مصرف گرایی، اقتصاد مسئله اول سیاستمداران و دولت های حاکم در سراسر دنیا است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با درک صحیح از شرایط اقتصادی جهان و کشور در بیاناتی مهم به سران قوا و مسوولان عالی رتبه، موضوع اقتصاد را مبتنی بر تولید داخل و اقتصاد مقاومتی ابلاغ نموده است.

علاوه بر آن در پیام نوروزی سال های اخیر همواره کلیدواژه اقتصادی چون حمایت از کالای ایرانی، رونق تولیدی و اقتصاد مقاومتی در نامگذاری عرفی سال های گذشته وجود داشته است.

رهبری در پیام نوروزی امسال بازهم همانند سال های گذشته به مساله اقتصاد توجه ویژه ای داشتند و سال 1399 را سال جهش تولید نامگذاری کرد.

بدون شک خاستگاه مطالبات رهبری و مطرح نمودن جهش تولید بر گرفته از شرایط حساس کنونی جهان و ظرفیت های کشور به عنوان یک راهبرد اساسی نقش مهمی در شکوفایی و رشد اقتصادی داشته باشد.

بر این اساس برنامه ریزی و هدف گذاری تولید باید مبتنی بر ظرفیت های درونی و تولید ملی با نگاه به اصل رقابت پذیری باشد.

با گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران و عبور از شرایط دشوار جنگ تحمیلی، بازسازی مناطق جنگ زده، تحریم، حوادث طبیعی همچون، سیل و زلزله، بحران های سیاسی و سایر مشکلات، اقتصاد ایران براساس گزارش های بین المللی از اقتصادهای رو به رشد بوده است.

اما پاسخ به این سوال که آیا همه ظرفیت های کشور در شکوفایی اقتصاد مورد توجه قرار گرفته است یا خیر نیاز به بررسی بیشتری دارد؟ اقتصاد از منظر قانون اساسی با توجه به اینکه اقتصاد نقش مهمی در حاکمیت سیاسی نظام دارد و یکی از شاخص های مهم سامان دهی اقتصادی، قانون اساسی است، بصورت مفصل فصل چهارم طی 13 اصل طراحی اقتصادی جامعه را بیان کرده است.

نگاه قانون اساسی به مساله اقتصاد به ویژه تولید در اصل 43 به خوبی بیان شده است.

در بخشی از این اصل آمده است که تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند در شکل تعاونی و از راه وام بدون بهره صورت گیرد.

اصل 44 قانون اساسی نیز بیان می دارد: نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه ریزی منظم و صحیح استوار است.

بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانکداری، بیمه، تامین نیرو، سدها و شبکه های بزرگ آبرسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن و مانند اینها را شامل می شود که به صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است.

بخش تعاونی نیز شامل شرکت ها و موسسات تعاونی تولید و توزیع است که در شهر و روستا بر طبق ضوابط اسلامی تشکیل می شود.

بخش خصوصی نیز شامل؛ آن قسمت از کشاورزی، دامداری، صنعت، تجارت و خدمات می شود که مکمل فعالیت های اقتصادی دولتی و تعاونی است.

به نظر می رسد یکی از ظرفیت های مهم تولید و شکوفایی اقتصاد نهفته در این اصل مهم و استراتژی است که لازم است بار دیگر مورد توجه سران قوا و برنامه ریزان اقتصادی به ویژه مجلس شورای اسلامی با رویکرد تسهیل در اجرا و نظارت و پایش برنامه های اقتصادی دولت باشد.

تولید رکن اقتصاد تولید مهمترین رکن اقتصاد در هر جامعه به شمار می رود و اهمیت و ضرورت خاصی دارد تولید یعنی زندگی، رشد، شکوفایی، کار، تلاش، اشتغال، بهره وری بالا، رفع نیازهای زندگی، رفاه شخصی و عمومی و استفاده بهتر از منابع موجود است.

از طرفی تولید در کاهش آسیب های اجتماعی، رفع مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، مسکن و به حرکت درآوردن چرخ عظیم اقتصاد یک جامعه نقش آفرین است.

جهش در تولید، نگاه به معیشت مردم مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 99 به جهش تولید علاوه بر تاکید به شرایط کنونی تحریم ها و وضعیت اقتصادی کشور در بخشی از پیام خود هدف از جهش تولید را اینگونه بیان می دارد: باید با کار 10 برابری، تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر بگذارد، مسائل اقتصادی کشور متعدد است از جمله اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی و بهبود فضای کسب وکار اما نقش تولید بی همتا است و با راه افتادن تولید و استفاده از بازار فروش 80 میلیونی در داخل و ضمناً ارتباط با فروش و بازارهای خارجی، مشکلات اقتصادی قطعاً پایان می یابد و تحریم ها به نفع کشور تمام خواهد شد.

محقق حوزه و دانشگاه در خصوص نامگذاری سال 99 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نگاه عالمانه رهبری به تولید در شرایط اقتصادی برخی خانواده ها یعنی توجه به معیشت و اشتغال مردم آنهم با نگاه به داخل و شرایط کشور به منظور رسیدن به رفاه اقتصادی با کار و تلاش است.

احمد صفرزاده با بیان اینکه اقتصاد جامعه در گرو 2 عنصر محوری کوشش در تولید و قناعت در مصرف است، افزود: مقصود از تولید هر نوع اشتغال به کار مشروع برای تامین زندگی و پیشرفت اقتصادی جامعه شامل کشاورزی، دامپروری، تجارت و صنعت است.

این محقق حوزه با بیان اینکه مقام معظم رهبری تاکید بردانش بنیان بودن فعالیت های اقتصادی داشته اند، بیان کرد: اقتصاد پویا و قابل رقابت باید در کشور شکل بگیرد چرا که وقتی رقابت داخلی و بین المللی وجود داشته باشد و بر پایه تکنولوژی روز دنیا باشد شکوفایی اقتصاد و رفاه مردمی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه موضوع تولید در اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفته است، اضافه کرد: اهداف تولید از دیدگاه اسلام، حفظ عزت و بی نیازی از بیگانگان، گسترش رفاه معقول و عزتمندانه برای خانواده، تکریم خویشاوندان و همنوعان، رفع نیازهای فردی و اجتماعی، بهرهبرداری از مواهب الهی و تجارت بیان شده است.

صفر زاده با تاکید بر اینکه پیشوایان اسلام همواره مسلمانان را به تولید، کار و تلاش سفارش کرده اند با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) یادآور شد: انسان از خود چیزی دردناکتر از مال صامت (پول نقد، طلا و نقره] بر جای نگذاشته بر این اساس باید آن را در تولید باغ و مزرعه یا خانه بکار گیرد.

وی ادامه داد: اینگونه بیانات که از سوی پیشوایان دینی اسلام عنوان شده است نشان از اهمیت تولید از دیدگاه اسلام است.

فعال شدن 20 واحد تولیدی بروجرد در راستای تحقق شعار سال معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در زمینه شعار سال گفت: برای رسیدن به رونق و جهش تولید باید پیش از پیش از تولیدکنندگان حمایت شود.

عبدالرحیم رحیمی افزود: سال گذشته در شهرستان بروجرد در راستای تحقق شعار سال 20 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال از جمله کاشی جم و گوهر شیمی، احیا و طرح توسعه نساجی بروجرد نیز اجرا شد.

وی اظهارداشت: طی سال های اخیر با شناسایی واحدها و مسایل موجود آنها به سمت حمایت از طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی حرکت کرده ایم که پیامد آن ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری های جدید است.

شناسایی واحدهای غیرفعال در راستای جهش تولید وی با اشاره به اینکه باید بازسازی و توسعه کارخانه های در حال تولید در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: مهمترین کار در راستای جهش تولید شناسایی واحدهای غیر فعال و به چرخه بازگرداندن آنها است که در این زمینه نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و دولتی هستیم.

فرماندار بروجرد یادآور شد: درحوزه تولید، مردم یا باید سرمایه گذار و تولید کننده باشند یا اینکه در زنجیره تولید قرار گیرند.

رحیمی اظهار داشت: به منظور حرکت فزاینده و جهشی، واحدهای تولیدی باید ضمن ارتقا سطح دانش علمی، استاندارد و مرغوبیت کالاهای خود را نیز ارتقا دهند تا زمینه صادرات موفق محصولات تولیدی فراهم شود.

به هر روی آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که امروزه داشتن یک اقتصاد پویا غیر وابسته در هر کشور میتواند نقش مهمی همچون داشتن قلمرو جغرافیایی، جمعیت فعال، توان نظامی و قدرت بازدارندگی را ایفا کند.

نکته سنجی که طی دست کم یک دهه اخیر در نام گذاری عناوین سال ها بعنوان الگویی و محوری در برنامهریزیهای کشور مورد توجه قرار گرفته است اما اینکه تا چه میزان شرایط تحقق این جهت گیری های صحیح فراهم شده نیازمند بررسی های دقیقی است که باید با هدف رفع برخی موانع و مشکلات در این مسیر صورت گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد مقاومتی - تولید - رهبر معظم انقلاب اسلامی - پیام نوروزی - نامگذاری - شرایط - رهبر معظم انقلاب - مقاومتی - اقتصادی - شرایط اقتصادی - مطالبات رهبری - انقلاب اسلامی - رهبر - نوروزی - سیاستمداران - گذشته - رهبری - افزایش نرخ - تولید داخل - کشور - جهان - پیام - سران قوا - مسوولان - بیاناتی - مطالبات - اسلامی - تولیدی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
اخراج دسته جمعی کارکنان هالیوود به خاطر کرونا

پاورپوینت فصل یازدهم کتاب تئوری حسابداری مالی اسکات ترجمه پارساییان با موضوع مدیریت بر سود

پاورپوینت سیستم عصبی: ساختار و کنترل حرکت

ابلاغ جدول تعرفه ورود و خروج کالا در سال جاری

بیمه گذاران شخص ثالث نگران عدم دریافت کد یکتا نباشند

توزیع بیش از 14 هزار بسته بهداشتی و معیشتی در بقاع گیلان

از سقوط فرزندآوری تا سونامی طلاق

پاورپوینت شناخت CMMS

پاورپوینت بودجه جامع و حسابداری سنجش مسئولیت

پاورپوینت کلیات بازاریابی بین المللی( فصل اول کتاب بازاریابی بین المللی تألیف میرزا حسن حسینی)

بیمه گذاران شخص ثالث نگران عدم دریافت کد یکتا نباشند

نیروگاه های خورشیدی فرصت مناسب درآمدزایی مردم

خبر خوش برای بازنشستگان

پاورپوینت مدیریت دانش با رویکرد تلفیق تجارب در بانک رفاه

پاورپوینت مباحث پیشرفته در مدیریت ریسک

تداوم روند کاهشی قیمت جهانی طلا

دولت برآورد درستی از تبعات اقتصادی کرونا ندارد

شرایط پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما

ادامه بازگشت سهام آمریکا از سقوط / جهش 3 درصدی داوجونز

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 8 (موجودی مواد و کالا )

نظر استاد علوم پزشکی آمریکا درباره منشاء ویروس کرونا

رصد عملکرد کارفرمایان در روزگار کرونایی

توزیع 200 هزار عدد ماسک بین مردم مازندران

موزیک ویدئو «گل عشق» با صدای رضا بهرام + دانلود

پاورپوینت (اسلاید) کنترل مالی

اقتصاد عربستان کوچکتر شد

قیمت میوه های شب عید دولتی همچنان بالاتر از کف بازار

هشدار به بانک های متخلف/ مردم تخلفات را گزارش دهند تا برخورد کنیم

ثبات نسبی بازار میوه و تره بار اصفهان ‏در واپسین روزهای نوروز

اقتصاد عربستان کوچکتر شد

هشدار به بانک هایی که دستورالعمل تنفس بازپرداخت اقساط تسهیلات را رعایت نمی کنند

عربستان صادرات نفتش را تا 10.6 میلیون بشکه بالا می برد| قیمت نفت سقوط کرد

افزایش شدید خرید آنلاین در کره بعد از شیوع کرونا

قیمت خرید گندم از کشاورزان در استان مرکزی 50درصد افزایش دارد

نقل و انتقال الکترونیکی واحدهای مسکن مهر پرند ممکن شد

8500 تومان؛ قیمت مصوب ماسک N95 در اردبیل

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

جهت دریافت بسته حمایتی معیشتی به صورت یکجا اینجا کلیک کنید

با بانک هایی که دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده اند، برخورد می کنیم/ تلاش می کنیم تورم از رقم کنونی بالاتر نرود

پاورپوینت حسابداری مبتنی بر سطح عمومی قیمت ها

پاورپوینت فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری جونز ترجمه تهرانی و نوربخش با موضوع کارایی بازار سرمایه

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 32/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

اختصاص 215 هزار عدد ماسک به خوزستان

کرونا | چگونه برای دریافت یارانه معیشتی و وام کرونا ثبت نام کنیم ؟

کاهش 57 درصدی تردد در محورهای مواصلاتی لرستان

جهت ثبت نام و دریافت فوری وام 2 میلیونی کرونا اینجا کلیک کنید

چه کسانی بیشترین آسیب را از کرونا دیدند؟

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

 چند راهکار برای مقابله با طرح واره های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

پلمب واحدهای صنفی متخلف در شهر صالحیه

پاورپوینت طرح خرید و فروش اینترنتی

10 چالش زیست محیطی که ساکنان زمین با آن مواجهند/پیشنهاد محققان برای رهایی از مخاطرات طبیعت

پاورپوینت کامل کتاب تصمیم گیری در مسائل مالی و سرمایه گذاری ترجمه دکتر تهرانی

 چند راهکار برای مقابله با طرح واره های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

واحدهای فاقد مجوز تولید ماسک پلمب می شوند

توزیع ماسک بین واحدهای صنفی

پیشنهاد یارانه ای به دولت | یارانە سە ماە اول سال بە صورت یکجا پرداخت شود

توزیع ماسک بین واحدهای صنفی

اختصاص 700 هزار ماسک به کادر درمان مازندران

کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده

174 تن گوشت مرغ منجمد در لرستان ذخیره سازی شد

174 تن گوشت مرغ منجمد در لرستان ذخیره سازی شد

بانک مرکزی قبل از اطلاع رسانی، زیرساخت های اجرای آن را ایجاد کند

بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

پاورپوینت تأمین مالی از طریق صندوق توسعه ملی و بانک توسعه اسلامی

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

قیمت رسمی یورو و پوند کاهش یافت

پاورپوینت قیمت گذای در بازارهای بین المللی

پاورپوینت یادگیری در نتیجه تحول و بررسی استراتژی شرکت ایسر در این زمینه

بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

پیش بینی خرید 108 هزار تن گندم در استان بوشهر

524 هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است/ تشکیل 31 فقره پرونده فساد مالی/ 37 درصد از پرونده های شورای حل اختلاف به سازش ختم شده است

پاورپوینت ارز و روش های تأمین مالی

پاورپوینت بررسی معماری بومی و اقلیم مناطق کوهستانی

پاورپوینت انتشار و حسابداری فروش و خرید اوراق مشارکت

رشد 8 درصدی صادرات محصولات کشاورزی در داورزن

مهلت پرداخت مالیات 10 صنف تمدید شد

رانت در عرضه اولیه های بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟

پاورپوینت اقتصاد و ورزش

پاورپوینت معامله پایاپای (SWAP) با تأکید بر حوزه نفتی

سامانه معاملاتی بازارهای بورس مختل شد

پاورپوینت بررسی تطبیقی اینکوترمز 2000 و 2010

رانت در عرضه اولیه های بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟

412 طرح در سال جهش تولید تکمیل می شود

3هزار میلیارد؛ ضربه کرونا به هتل های ایران

لیر ترکیه در سراشیبی سقوط

کرونا به پالایشگاه های نفت رسید

مسکن در اسفندماه زیاد گران نشده است

پاورپوینت بررسی پروتکل برداشت بین بانکی (IWP) در بانکداری راستین

پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

412 طرح در سال جهش تولید تکمیل می شود

ورود و خروج در گناوه ممنوع شد

آغاز موج جدید سقوط قیمت نفت

برنامه دولت برای بازنشستگانی که بین 2.4 تا 5.1 میلیون تومان دریافتی دارند

پاورپوینت ارزش گذاری به روش ضرایب قیمت

پاورپوینت بانکداری راستین

تولید مواد ضدعفونی کننده در سایپا؛ یک رکورد افتخارآمیز صنعتی است

آیا افراد متضرر از ویروس کرونا مشمول یارانه معیشتی خواهند شد؟

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد