مطالب مرتبط:
جهش تولید یکی از مقولات بسیار مهم اقتصاد مقاومتی است
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
رکود بی سابقه اقتصاد جهانی با کاهش 50 درصدی تولید
سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبردی جهش تولید
استاندار: احیای واحدهای راکد صنعتی، راهبرد همدان در سال جهش تولید است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 09:202020-03-26اقتصادي

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد


ایرنا - نگاهی به شعار سال ها که در یک دهه اخیر حول محورهای اقتصادی بوده نشان از این دارد که داشتن یک اقتصاد پویا و غیروابسته عاملی تعیین کننده در اقتدار و توانایی یک کشور به شمار می رود که تحقق جهش تولید نقطه اوجی برای رسیدن به این قدرت است.

- بروجرد - ایرنا - نگاهی به شعار سال ها که در یک دهه اخیر حول محورهای اقتصادی بوده نشان از این دارد که داشتن یک اقتصاد پویا و غیروابسته عاملی تعیین کننده در اقتدار و توانایی یک کشور به شمار می رود که تحقق جهش تولید نقطه اوجی برای رسیدن به این قدرت است.

در شرایط کنونی به دلایل متعددی اعم از رشدجمعیت، کاهش منابع تجدید ناپذیر، رشد سریع تکنولوژی، افزایش نرخ بیکاری، تشدید فقر، ترویج مصرف گرایی، اقتصاد مسئله اول سیاستمداران و دولت های حاکم در سراسر دنیا است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با درک صحیح از شرایط اقتصادی جهان و کشور در بیاناتی مهم به سران قوا و مسوولان عالی رتبه، موضوع اقتصاد را مبتنی بر تولید داخل و اقتصاد مقاومتی ابلاغ نموده است.

علاوه بر آن در پیام نوروزی سال های اخیر همواره کلیدواژه اقتصادی چون حمایت از کالای ایرانی، رونق تولیدی و اقتصاد مقاومتی در نامگذاری عرفی سال های گذشته وجود داشته است.

رهبری در پیام نوروزی امسال بازهم همانند سال های گذشته به مساله اقتصاد توجه ویژه ای داشتند و سال 1399 را سال جهش تولید نامگذاری کرد.

بدون شک خاستگاه مطالبات رهبری و مطرح نمودن جهش تولید بر گرفته از شرایط حساس کنونی جهان و ظرفیت های کشور به عنوان یک راهبرد اساسی نقش مهمی در شکوفایی و رشد اقتصادی داشته باشد.

بر این اساس برنامه ریزی و هدف گذاری تولید باید مبتنی بر ظرفیت های درونی و تولید ملی با نگاه به اصل رقابت پذیری باشد.

با گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران و عبور از شرایط دشوار جنگ تحمیلی، بازسازی مناطق جنگ زده، تحریم، حوادث طبیعی همچون، سیل و زلزله، بحران های سیاسی و سایر مشکلات، اقتصاد ایران براساس گزارش های بین المللی از اقتصادهای رو به رشد بوده است.

اما پاسخ به این سوال که آیا همه ظرفیت های کشور در شکوفایی اقتصاد مورد توجه قرار گرفته است یا خیر نیاز به بررسی بیشتری دارد؟ اقتصاد از منظر قانون اساسی با توجه به اینکه اقتصاد نقش مهمی در حاکمیت سیاسی نظام دارد و یکی از شاخص های مهم سامان دهی اقتصادی، قانون اساسی است، بصورت مفصل فصل چهارم طی 13 اصل طراحی اقتصادی جامعه را بیان کرده است.

نگاه قانون اساسی به مساله اقتصاد به ویژه تولید در اصل 43 به خوبی بیان شده است.

در بخشی از این اصل آمده است که تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند در شکل تعاونی و از راه وام بدون بهره صورت گیرد.

اصل 44 قانون اساسی نیز بیان می دارد: نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه ریزی منظم و صحیح استوار است.

بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانکداری، بیمه، تامین نیرو، سدها و شبکه های بزرگ آبرسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن و مانند اینها را شامل می شود که به صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است.

بخش تعاونی نیز شامل شرکت ها و موسسات تعاونی تولید و توزیع است که در شهر و روستا بر طبق ضوابط اسلامی تشکیل می شود.

بخش خصوصی نیز شامل؛ آن قسمت از کشاورزی، دامداری، صنعت، تجارت و خدمات می شود که مکمل فعالیت های اقتصادی دولتی و تعاونی است.

به نظر می رسد یکی از ظرفیت های مهم تولید و شکوفایی اقتصاد نهفته در این اصل مهم و استراتژی است که لازم است بار دیگر مورد توجه سران قوا و برنامه ریزان اقتصادی به ویژه مجلس شورای اسلامی با رویکرد تسهیل در اجرا و نظارت و پایش برنامه های اقتصادی دولت باشد.

تولید رکن اقتصاد تولید مهمترین رکن اقتصاد در هر جامعه به شمار می رود و اهمیت و ضرورت خاصی دارد تولید یعنی زندگی، رشد، شکوفایی، کار، تلاش، اشتغال، بهره وری بالا، رفع نیازهای زندگی، رفاه شخصی و عمومی و استفاده بهتر از منابع موجود است.

از طرفی تولید در کاهش آسیب های اجتماعی، رفع مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، مسکن و به حرکت درآوردن چرخ عظیم اقتصاد یک جامعه نقش آفرین است.

جهش در تولید، نگاه به معیشت مردم مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 99 به جهش تولید علاوه بر تاکید به شرایط کنونی تحریم ها و وضعیت اقتصادی کشور در بخشی از پیام خود هدف از جهش تولید را اینگونه بیان می دارد: باید با کار 10 برابری، تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر بگذارد، مسائل اقتصادی کشور متعدد است از جمله اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی و بهبود فضای کسب وکار اما نقش تولید بی همتا است و با راه افتادن تولید و استفاده از بازار فروش 80 میلیونی در داخل و ضمناً ارتباط با فروش و بازارهای خارجی، مشکلات اقتصادی قطعاً پایان می یابد و تحریم ها به نفع کشور تمام خواهد شد.

محقق حوزه و دانشگاه در خصوص نامگذاری سال 99 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نگاه عالمانه رهبری به تولید در شرایط اقتصادی برخی خانواده ها یعنی توجه به معیشت و اشتغال مردم آنهم با نگاه به داخل و شرایط کشور به منظور رسیدن به رفاه اقتصادی با کار و تلاش است.

احمد صفرزاده با بیان اینکه اقتصاد جامعه در گرو 2 عنصر محوری کوشش در تولید و قناعت در مصرف است، افزود: مقصود از تولید هر نوع اشتغال به کار مشروع برای تامین زندگی و پیشرفت اقتصادی جامعه شامل کشاورزی، دامپروری، تجارت و صنعت است.

این محقق حوزه با بیان اینکه مقام معظم رهبری تاکید بردانش بنیان بودن فعالیت های اقتصادی داشته اند، بیان کرد: اقتصاد پویا و قابل رقابت باید در کشور شکل بگیرد چرا که وقتی رقابت داخلی و بین المللی وجود داشته باشد و بر پایه تکنولوژی روز دنیا باشد شکوفایی اقتصاد و رفاه مردمی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه موضوع تولید در اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفته است، اضافه کرد: اهداف تولید از دیدگاه اسلام، حفظ عزت و بی نیازی از بیگانگان، گسترش رفاه معقول و عزتمندانه برای خانواده، تکریم خویشاوندان و همنوعان، رفع نیازهای فردی و اجتماعی، بهرهبرداری از مواهب الهی و تجارت بیان شده است.

صفر زاده با تاکید بر اینکه پیشوایان اسلام همواره مسلمانان را به تولید، کار و تلاش سفارش کرده اند با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) یادآور شد: انسان از خود چیزی دردناکتر از مال صامت (پول نقد، طلا و نقره] بر جای نگذاشته بر این اساس باید آن را در تولید باغ و مزرعه یا خانه بکار گیرد.

وی ادامه داد: اینگونه بیانات که از سوی پیشوایان دینی اسلام عنوان شده است نشان از اهمیت تولید از دیدگاه اسلام است.

فعال شدن 20 واحد تولیدی بروجرد در راستای تحقق شعار سال معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در زمینه شعار سال گفت: برای رسیدن به رونق و جهش تولید باید پیش از پیش از تولیدکنندگان حمایت شود.

عبدالرحیم رحیمی افزود: سال گذشته در شهرستان بروجرد در راستای تحقق شعار سال 20 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال از جمله کاشی جم و گوهر شیمی، احیا و طرح توسعه نساجی بروجرد نیز اجرا شد.

وی اظهارداشت: طی سال های اخیر با شناسایی واحدها و مسایل موجود آنها به سمت حمایت از طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی حرکت کرده ایم که پیامد آن ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری های جدید است.

شناسایی واحدهای غیرفعال در راستای جهش تولید وی با اشاره به اینکه باید بازسازی و توسعه کارخانه های در حال تولید در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: مهمترین کار در راستای جهش تولید شناسایی واحدهای غیر فعال و به چرخه بازگرداندن آنها است که در این زمینه نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و دولتی هستیم.

فرماندار بروجرد یادآور شد: درحوزه تولید، مردم یا باید سرمایه گذار و تولید کننده باشند یا اینکه در زنجیره تولید قرار گیرند.

رحیمی اظهار داشت: به منظور حرکت فزاینده و جهشی، واحدهای تولیدی باید ضمن ارتقا سطح دانش علمی، استاندارد و مرغوبیت کالاهای خود را نیز ارتقا دهند تا زمینه صادرات موفق محصولات تولیدی فراهم شود.

به هر روی آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که امروزه داشتن یک اقتصاد پویا غیر وابسته در هر کشور میتواند نقش مهمی همچون داشتن قلمرو جغرافیایی، جمعیت فعال، توان نظامی و قدرت بازدارندگی را ایفا کند.

نکته سنجی که طی دست کم یک دهه اخیر در نام گذاری عناوین سال ها بعنوان الگویی و محوری در برنامهریزیهای کشور مورد توجه قرار گرفته است اما اینکه تا چه میزان شرایط تحقق این جهت گیری های صحیح فراهم شده نیازمند بررسی های دقیقی است که باید با هدف رفع برخی موانع و مشکلات در این مسیر صورت گیرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - رهبر معظم انقلاب اسلامی - اقتصادی - تولید - رهبر معظم انقلاب - محورهای - شرایط اقتصادی - انقلاب اسلامی - کشور - اقتدار - سیاستمداران - یک دهه - شرایط - عاملی - ایرنا - افزایش نرخ - نشان - نقطه - پویا - قدرت - اوجی - شعار - تحقق - سران قوا - مسوولان - بیاناتی - اسلامی - افزایش - بروجرد - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
ادامه کنسرت های آنلاین با اجرای روزبه بمانی

ممنوعیت خروج خوزستانی ها در 12 و 13 فروردین

بر اساس ابلاغ وزارت کشور تردد خودروهای پلاک استان تهران و البرز در دو استان بلامانع است

بهبود 355 بیمار مشکوک به کرونا در آستارا

خرج بسته 200 تا 600 هزار تومانی کرونا چقدر است؟

لغو نمایشگاه بین المللی خودرو 2020 دیترویت

راهنمای خرید آبمیوه گیری در بازار

فارس من | نوسازی چهار واحد آموزشی در آستارا

آغاز اجرای طرح منع عبور و مرور خودروها در استان مرکزی از فردا

جهت دریافت وام حمایتی کرونا برای مشاغل اینجا کلیک کنید

جایگزینی محصولات کشاورزی با درآمد های نفتی شدنی است

سرخ پوشان بازار را درو کردند!

یک میلیون و 300 هزار نفر در البرز غربالگری شدند

تولید 11 درصد فولاد کشور در ذوب آهن اصفهان

77 درصد بازار مسکن در کنترل سوداگران

60 هزار توب لباس نفوذناپذیر تحویل وزارت بهداشت شده است

یک میلیون و 300 هزار نفر در البرز غربالگری شدند

سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

جهش تولید و عزم ملی

شرکت پخش فرآورده های نفتی تعطیلی 70 درصد پمپ بنزینها را تکذیب کرد

کاهش 80 درصدی مسافر در پایانه البرز

کرونا همه چیز را زیر و زبر می کند

کاهش 76 درصدی تردد در ورودی جاده های اصلی مازندران

مرمت 41 اثر تاریخی استان سمنان در یک سال اخیر

کمبودی در تامین اقلام ضروری عید و ماه رمضان نداریم | کاهش 7 درصدی شکایات مردمی

ماجرای جالب پیتزای شگفت انگیزی که پر پول بود !

از یارانه تا لغو کنتورخوانی آب

قیمت میوه تنظیم بازاری تعدیل یافت

عمر صفحه کلاچ خودرو را چگونه افزایش دهیم؟

عدم اجازه ورود و خروج به 14هزار خودرو در کرمان

مشاغلی که نباید تعطیل شوند

تعطیلی نیویورک تا 27 فروردین تمدید شد

قیمت میوه تنظیم بازاری تعدیل یافت

تخصیص اعتبار برای استانداردسازی سیستم سرمایشی مدارس مناطق گرمسیری

کاهش 76 درصدی تردد در ورودی جاده های اصلی مازندران

قیمت سکه رکورد شکست

ساز ناکوک بهار سهمِ کارگران

ماجرای تعویق پرداخت حقوق فروردین بازنشستگان

تردد خودروها در روزهای 12 و 13 فروردین در نایین ممنوع است

ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت دارد؟

ادامه کنسرت های آنلاین با اجرای روزبه بمانی

کمبودی در تامین اقلام ضروری عید و ماه رمضان نداریم | کاهش 7 درصدی شکایات مردمی

بازگشت بالغ بر 100خودروی غیر بومی و پلمب 12 واحد صنفی در 24 ساعت گذشته

کاهش 52 درصدی ترددهای نوروزی در لرستان

دانلود آهنگ جدید امیر فرزان بنام همدم

بسته حمایتی 4.3 میلیارد یورویی ایتالیا برای صدمه دیدگان اقتصادی از کرونا

محصولات جدید ایران خودرو بازار را متنوع می کند

تردد خودروها در روزهای 12 و 13 فروردین در نایین ممنوع است

کاهش 40 درصدی متوفیان تهرانی در روز جمعه

مسئولیت اجتماعی بیمه در دوران کرونا

کرونا به 700 هزار مبتلای رسمی رسید!

کمک مردم برای تولید اقلام بهداشتی+ فیلم

وزارت تعاون: ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

قیمت سکه رکورد شکست

تولید روزانه 30 دستگاه تنفس مصنوعی برای مراقبتهای ویژه کرونا در خراسان رضوی

رییس اداره کار دزفول:کارگران بیکار شده از کرونا به سامانه ثبت بیمه بیکاری مراجعه کنند

کمک بیش از 3 میلیارد ریالی پتروشیمی خراسان برای مبارزه با کرونا

قبض مشترکان آب خراسان شمالی علی الحساب صادر می شود

واحدهای صنفی متخلف الیگودرز پلمپ شد

وام ازدواج 50میلیون تومان شد

معاون استاندار ایلام: اجازه فعالیت به صنوف متخلف داده نمی شود

مشمولان یارانه معیشتی امشب حساب ها را چک کنند

سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

کارزار «اعتراض به اجباری شدن رمز پویا و درخواست تعلیق آن» راه افتاده است

بررسی اعطای تسهیلات کم بهره، امهال بدهی و پوشش بیمه بیکاری

50 شرکت فعال تر در بورس را بشناسید

افزایش 10 درصدی درآمد ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد در 11 ماهه سال 98/ به بیش از 15 هزار استعلام الکترونیکی پاسخ داده شد

پیش بینی قیمت دلار برای بعد از تعطیلات  

بازرسی از 386 واحد صنعتی استان در یک روز / توزیع مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش بین کارگران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در تهران: با این سطح همکاری مردم شیوع ویروس کرونا به این زودی خاتمه پیدا نمی کند

مردم هنگام خرید های اینترنتی دقت کنند

تکذیب تعطیلی 70 درصد پمپ بنزین ها به خاطر کرونا

مردم هنگام خرید های اینترنتی دقت کنند

تصویب 162 طرح سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس در سال 98

حمل 1500 تن کود اوره به انبار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایلام

نحوه پرداخت قبوض گاز

تخلیه و بارگیری 117 کشتی تجاری در مجتمع بندری کاسپین در سال 98

برنامه ای برای تعطیلی کارخانه سیمان ایلام نداریم/ تابع تصمیم بنیاد هستیم

هوآوی صدرنشین تعداد ثبت اختراع در اروپا

بسته حمایتی 4.3 میلیارد یورویی ایتالیا برای صدمه دیدگان اقتصادی

زالی: با این وضع، کرونا به این زودی ‎ها خاتمه نمی یابد

کمک 10 میلیارد ریالی یک واحد تولیدی برای مهار کرونا در قزوین

محصولات جدید ایران خودرو بازار را متنوع می کند

رییس اداره کار دزفول:کارگران بیکار شده از کرونا به سامانه ثبت بیمه بیکاری مراجعه کنند

بازگشت 4 هزار و 799 خودرو در مبادی ورودی اصفهان

مسئولیت اجتماعی بیمه در دوران کرونا

رشد 30 درصدی تسهیلات بانکی به اقتصاد

استاندار گلستان: هیچ خودرویی در روز طبیعت حق ورود و خروج از شهرها را ندارد

سهمیه دارویی بیماران دیابتی بدون تغییر ارائه می شود

استاندار کرمان: خسارات 750 میلیارد تومانی سیل به کرمان

وزارت تعاون: ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

قبض مشترکان آب خراسان شمالی علی الحساب صادر می شود

تولید مواد ضد عفونی کننده توسط طلاب بسیجی

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول های ایران

گران ترین خودروهای برقی سال 2020 را بشناسید

امسال بناب را به کارگاه عمرانی تبدیل خواهیم کرد/ ماشین آلات شهرداری بناب کاملاً فرسوده است

برنامه ای برای تعطیلی کارخانه سیمان ایلام نداریم/ تابع تصمیم بنیاد هستیم

رشد 96 درصد صادرات غیرنفتی در بندر جاسک

کشور به 50 میلیون ماسک در هفته نیاز دارد

تمدید تعطیلی نیویورک تا 27 فروردین

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد

جهش تولید بستر شکوفایی اقتصاد