مطالب مرتبط:
عملکرد سازمان بورس در سال 98 چگونه بود؟/ بازار سرمایه در سال 99 دچار چالش نخواهد شد
آخرین عنوان علی علیپور در سال 98
اعتبار آسفالت تبریز در سال 99 دو برابر شده است
شیری: سال 98 سال خوبی برای من بود
استاندار: احیای واحدهای راکد صنعتی، راهبرد همدان در سال جهش تولید است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 08:252020-03-26اقتصادي

98؛ سال درخشان و تاریخ ساز برای بورس


سال 98 اگر چه برای مردم ایران سالی تلخ و ناگوار بود تا جایی که عالی ترین مقامات کشور نیز از آن تعبیر به سال سخت کردند اما عملکرد بازار سرمایه در این سال درخشان و تاریخ ساز بود.

- رشد 187 درصدی شاخص کل، افزایش 437 درصدی شاخص هم وزن و ارتقا 192 درصدی شاخص فرابورس بهترین نمود این عملکرد است.

همچنین استقبال سرمایه گذاران و پول های مردمی از بازار که هر چه به پایان سال نزدیک شدیم این استقبال افزایش داشت از فرصت های تاریخی برای اصلاح در ساختار نظام بانک محور تأمین مالی در کشور بود.

گذشته از آمارهای مختلفی که در خصوص حجم پول تزریق شده توسط اشخاص حقیقی به بازار منتشر می شود، واضح ترین نشانه این استقبال تعداد مشارکت کنندگان در عرضه های اولیه است.

در شرایطی که در ابتدای سال عرضه های اولیه با مشارکت 300 تا 400 هزار کد به انجام می رسید این تعداد در انتهای سال از 1.

6 میلیون فراتر رفت تا جایی که عرضه های بزرگ نیز در بازار به سادگی صورت می پذیرفت.

افرادی که چندسالی در بازار فعال بوده اند به خاطر دارند که پیش تر قبل از هر عرضه اولیه که چند صد میلیارد تومان سرمایه طلب می کرد، مدتی نمادهای مختلف تحت فشار فروش قرار می گرفتند.

در میان شرکت های حاضر در بازار برترین بازده در سالی که گذشت از آن سهامداران پنج شرکت رادیاتور ایران، نوش مازندران، فرآورده های نسوز پارس، لیزینگ ایران و فرابورس ایران بوده که بازده سهام هر یک از این شرکت ها بیش از 2000 درصد در این سال رشد داشته است.

سهام پنج شرکت پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی جم، سرمایه گذاری اعتبار ایران، فولاد هرمزگان جنوب و پالایش نفت اصفهان را نیز می توان جاماندگان بازار عنوان کرد که بازدهی 44 تا 61 درصدی در این سال داشتند.

همچنین در میان صنایعی که بیش از پنج شرکت فعال در بازار سرمایه در آنها به چشم می خورد به ترتیب صنایع کاشی و سرامیک، تولید دستگاه های برقی، کانی های غیرفلزی، غذایی بجز قند و شکر و تولید ماشین آلات و تجهیزات با دامنه بازدهی بین 623 تا 462 درصد بیشترین بازدهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

اگر چه در این سال تعدادی از شرکت ها به دلایلی همچون افزایش نرخ ارز و فراهم شدن امکان فروش این ارز به نرخ نیمایی به میزان قابل توجهی نسبت به سال گذشته بهبود سودآوری داشته اما بدون شک این افزایش سود توجیه کننده افزایش ارزش بازار نیست.

پایین بودن بازدهی در صنایع محوری بازار دلیلی بر این مدعاست که در این سال بازار عواملی جدا از عوامل بنیادین سودآوری را در تعیین ارزش شرکت ها ملاک نظر داشته است.

در این راستا صنایع بانک، مخابرات، چند رشته ای صنعتی، فلزات اساسی، شیمیایی، استخراج کانی های فلزی، عرضه برق و فرآورده های نفتی با دامنه بازدهی 161 تا 104 درصد در رده 35 تا 44 بازدهی در میان صنایع مختلف بازار قرار گرفتند.

مشخصاً در سالی که گذشت جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه در رکود بازارهای موازی و همچنین تصویب معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها عامل رشد بازار بوده است.

از این منظر می توان این سال را نقطه عطفی در نگاه بازار سرمایه ایران به ارزش گذاری سهام شرکت ها دانست.

همچنان که پیش تر اشاره شده است اقتصاد ایران از بازده پایین دارایی رنج می برد.

واشکافی عوامل این معضل به نوشتارهای مجزا و مفصل نیازمند است اما به طور خلاصه، به واسطه دخالت دستوری دولت در اقتصاد ایران و عدم تعادل ناشی از آن در بازارهای مختلف و همچنین کارکرد سرمایه ای املاک در این اقتصاد که موجب حضور قوی تقاضای سرمایه ای برای املاک و افزایش نرخ آن شده است، در بسیاری از رشته های فعالیت بدون دخالت تورم در بالا بردن ارزش املاک و ماشین آلات، تولید و یا فعالیت فاقد بازدهی برانگیزاننده است.

این مسئله را حتی می توان در بازدهی حاصل از اجاره یک واحد مسکونی نسبت به ارزش معاملاتی آن واحد مشاهده کرد.

در واقع اگر انتظار بازده یا به عبارت بهتر حفظ قدرت خرید ناشی از تورم نبود بسیاری از مالکان املاک فروش دارایی مازاد بر نیاز خود را به اجاره آن ترجیح می دادند.

در بازار سرمایه در سال های گذشته عمدتاً مبنای ارزش گذاری سهام مدل های متداول در بازارهای توسعه یافته مبتنی بر تنزیل جریان های نقدی بوده است که ارزش املاک و دارایی ثابت شرکت ها به واسطه احتمال پایین تبدیل به نقد شدن آن در زمان کوتاه در این محاسبات لحاظ نمی شده است.

به همین واسطه سهام شرکتی نظیر کمباین سازی ایران با 75 میلیارد ریال سود خالص در دوره 9 ماهه، اکنون ارزشی بیش از 1,000 میلیارد تومان پیدا کرده است در حالی که در ابتدای این سال تنها از 170 میلیارد تومان ارزش بازار برخوردار بود.

نمونه هایی از این دست در بازار فراوان است.

این تغییر رویکرد در بازار صرف نظر از شرکت هایی که اقدام به تجدید ارزیابی دارایی ها برای خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت کردند، ابتدا در شرکت های کوچک تر بازار نمود پیدا کرد و اکنون شاهد تسری آن به شرکت های بزرگ تر نیز هستیم که نمونه مشهود آن در افزایش ناگهانی ارزش بازار شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی از 11 هزار میلیارد تومان در 22 دی ماه به بیش از 25 هزار میلیارد تومان در پایان سال است در حالی که در شرایط رکودی فعلی انتظار جهشی در سودآوری این شرکت متصور نیست.

باید توجه داشت که عدم شفافیت صورت های مالی شرکت ها در ارائه اطلاعات ترازنامه بر اساس ارزش روز دارایی ها مبتنی بر استانداردهای حسابداری تورمی که در دنیا در شرایطی نظیر وضعیت فعلی کشور متصور است، موجب شده است گروه های مختلف از اطلاع نداشتن سرمایه گذاران بهره برداری کرده و در موارد بسیاری قیمت سهام شرکت ها را به مراتب از ارزش جایگزینی دارایی آنها نیز بالاتر ببرند.

مسئله ای که در چند مرحله واکنش نهاد ناظر را در قالب ایجاد انواع محدودیت در پی داشت.

اکنون با این چالش مواجهیم که بازار پیش رو چگونه بازاری خواهد بود؟ به ویژه با مشکلاتی که در اثر همه گیری بیماری کرونا، اقتصاد دنیا درگیر آن و رکود بر کسب و کارها حاکم شده و سقوط در بازارهای مالی به خبری عادی تبدیل شده است.

در سال 99 نیز مانند هر دوره زمانی دیگر خروجی بازار حاصل بر هم کنش عوامل و نیروهای اثر گذار است.

عوامل و نیروهایی که از اکنون می توان در خصوص آنها صحبت کرد متعدد، متنوع و دارای اثرات متفاوت و در مواردی متضاد است.

رکود در اقتصاد دنیا و زمان برون رفت از آن و همچنین تأثیر آن بر درآمدهای صادراتی شرکت ها، وضعیت بازارهای موازی، سیاست های دولت در خصوص هدایت نقدینگی، نحوه تأمین کسری بودجه توسط دولت، تغییر مناسبات سیاسی داخلی و بین المللی با توجه به تغییرات مجلس، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری در کشور و انتخابات پیش رو و در عین حال تورم از جمله این عوامل هستند.

کشورهای مختلف دنیا به ویژه اقتصادهای بزرگ به شدت نگران تأثیر ماندگار بحران کرونا بر اقتصاد و به تبع آن مسائل اجتماعی و امنیتی خود هستند.

از همین رو همه روزه شاهد اخبار مختلف از سیاست های حمایتی متفاوت از جمله کاهش در نرخ بهره، تزریق نقدینگی و جمع آوری اوراق شرکتی و دولتی توسط بانک های مرکزی، ارائه تسهیلات مالیاتی و حمایت از کسب و کارهای کوچک و همچنین برگزاری اجلاس نهادهای مالی بین المللی برای حمایت از اقتصادهای در حال توسعه هستیم.

واکنش بازارهای مالی به این حمایت ها نیز تا حدودی مثبت بوده است اگر چه تا جبران کاهش های اخیر راه درازی در پیش است.

با این حال در صورتی که همه گیری کرونا تا پایان ماه در دنیا روند نزولی به خود گیرد و یا راهی جایگزین برای قرنطینه های گسترده پیدا شود می توان امیدوار بود که رکود حاصل از آن نیز بیش از دو فصل بازارها را آزار ندهد.

در هر صورت نمی توان انتظار داشت گزارش فروش شرکت ها در فروردین ماه چندان درخشان باشد.

البته صنایعی نظیر غذایی، شوینده، دارویی و خرده فروشی را می توان از این مسئله مستثنی دانست.

در نهایت به نظر می رسد عاملی که در سرنوشت بازار در شش ماه نخست سال پیش رو بیش از سایر عوامل اثر گذار باشد نیاز دولت به تأمین کسری بودجه از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سمت این بازار جهت کنترل اثرات تورمی نقدینگی است.

بازدهی پایین صنایع محوری نسبت به سایر صنایع نیز از جمله عواملی است که امید به کسب بازده در این سال در بازار سرمایه را زنده نگه می دارد.

با روشن بودن موتور تولید نقدینگی توسط نظام بانکی، تورم انتظاری برای سال جاری نیز بالاتر از 20 درصد قابل پیش بینی است و سیاست بانک مرکزی در خصوص مدیریت نرخ ارز نیز به نظر می رسد رشد آهسته آن با توجه به نرخ تورم باشد.

با افزایش نرخ ارز به قیمت های بالاتر از 18 هزار تومان می توان انتظار داشت بازار مسکن به عنوان یک رقیب برای بازار سرمایه شاهد تحرک در معاملات باشد و از این رو می توان پیش بینی کرد بازار سرمایه در سال پیش رو به مانند سال گذشته یکه تاز جذب نقدینگی نباشد.

به رغم تمام نکاتی که موجب دلگرمی به فعالیت در این بازار است خطر تصمیمات شبانه مدیران زخمی است که سرمایه گذاران بارها آن را تجربه کرده اند و درمان این درد از هر چیز برای ثبات و سلامت بازار سرمایه واجب تر است.

** کارشناس ارشد مدیریت مالی، فعال و تحلیل گر بازار سرمایه و بورس
کلید واژه ها: استقبال - بازار - تاریخ - سرمایه گذاران - شاخص - مشارکت - عملکرد - سرمایه - درخشان - افزایش - عرضه - بازار سرمایه - اشخاص حقیقی - مقامات کشور - مردم ایران - بورس - کشور - مردم - فرابورس - میلیون - تاریخی - مقامات - ساختار - بهترین - نزدیک - منتشر - تزریق - اصلاح - ارتقا - نشانه

آخرین اخبار سرویس:
جهش تولید همراه با ارتقای کیفیت محقق خواهد شد

پرداخت صد درصد مطالبات چایکاران

شرایط بیماری کرونا در لرستان به مرحله ثبات رسیده است

تمامی محورهای مواصلاتی در شهرستان جاسک باز است

تولید ماسک رایگان در مرودشت

کشف کارگاه تولید داروی غیرمجاز در قزوین

سعادتمند: بدهی استقلال بیش از 30 میلیارد تومان است/ دغدغه های مجیدی رفع می شود

افزایش مبتلایان جهانیِ کرونا به بیش از 723 هزار نفر

محدودیت های تردد در طرح فاصله گذاری اجتماعی دست کم تا 20 فروردین ادامه دارد

اختصاص 75 هزار میلیارد تومان برای حفظ تولید/ ملاک پرداخت تسهیلات 12 درصدی حفظ اشتغال است

ترددهای جاده ای در کرمانشاه 48 درصد کاهش داشته است

213 راننده در ورودی های مشهد مشمول جریمه 500 هزار تومانی شدند

ببینید | کنایه سنگین مهران مدیری به کیفیت آزاد راه تهران-شمال

آغاز صادرات به عراق از 27 فروردین/ پیشنهادات اتاق بازرگانی برای عبور از بحران اقتصادی احتمالی

مصرف بنزین در قم 65 درصد کاهش یافته است

30 هزار اخطاربه اصناف متخلف داده شد کاهش ترددها در آذربایجان شرقی

تگرگ حدود 160 میلیارد ریال به کشاورزان جاجرم خسارت وارد کرد

پاورپوینت فصل هشتم کتاب مدیریت سرمایه گذاری جونز ترجمه تهرانی و نوربخش با موضوع ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری

رنو کولیوس مدل 2020 را بشناسید

تعرفه ورود و خروج کالا در سال 99 ابلاغ شد

بهره برداری بخش هایی از شبکه آبیاری «خداآفرین» آغاز شد

لیست سمیه عالمی سبد خرید کتاب شما را عوض می کند

افتتاح موزه نگهداری سکه و اسکناس در فرانکفورت

حقوق بازنشستگان در فروردین ماه افزایش خواهد یافت

افزایش مبتلایان جهانیِ کرونا به بیش از 723 هزار نفر

جزییات اختصاص بسته 100 هزار میلیارد تومانی برای مقابله با کرونا

اعمال مهلت 3 ماهه برای اقساط بانکی توسط بانک مرکزی در حال پیگیری است

جلوگیری از ورود و خروج 162 دستگاه خودرو طی 24 ساعت گذشته

لیست سمیه عالمی سبد خرید کتاب شما را عوض می کند

وجود 7000 میلیارد تومان پروژه فعال در شهرهای جدید

تشریح نحوه تخصیص سهمیه سوخت به ایثارگران واجد شرایط

بیمه گذاران شخص ثالث نگران عدم دریافت کد یکتا نباشند

مخازن جهانی نفت تا 4 ماه دیگر پر می شوند

سعادتمند: بدهی استقلال بیش از 30 میلیارد تومان است/ دغدغه های مجیدی رفع می شود

513 میلیارد تومان تسهیلات برای مناطق زلزله زده قطور تصویب شد

عصر تازه پیام رسان ها با آپدیت های در راهِ تلگرام

مصرف بنزین در قم 65 درصد کاهش یافته است

قیمت انواع میوه، حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ چهارشنبه 11 فروردین ماه + جدول

تمام پارک های ساحلی و بوستان های شهر قشم تعطیل است

7 پیامد کرونا بر اقتصاد ایران

بانک ها در تدارک حمایت از فعالان خرد اقتصادی

شوک دوم کرونا به اقتصاد چین

آغاز صدور ضمانت نامه اعتباری برای تعاونی های تولیدکننده اقلام بهداشتی

30 هزار اخطاربه اصناف متخلف داده شد/کاهش ترددها در آذربایجان شرقی

تگرگ حدود 160 میلیارد ریال به کشاورزان جاجرم خسارت وارد کرد

کاهش 4.4 درصدی تردد در جاده ها نسبت به روز قبل

حقوق بازنشستگان در فروردین ماه افزایش خواهد یافت

روش هایی برای ضدعفونی میوه و خشکبار در برابر ویروس کرونا

تگرگ حدود 160 میلیارد ریال به کشاورزان جاجرم خسارت وارد کرد

تمام پارک های ساحلی و بوستان های شهر قشم تعطیل است

تعطیلی فرودگاه خرم آباد تا اطلاع ثانوی

جدول/ خودرو های 200 میلیون تومانی در بازار کدام است؟

سعادتمند: بدهی استقلال بیش از 30 میلیارد تومان است

روزی روزگاری تهران

کاهش قیمت نفت ادامه دارد

روز مردگان فرا می رسد

بانک مرکزی در حال پیگیری اعمال مهلت سه ماهه برای اقساط بانکی است

140 واحد صنفی متخلف دیگر در شوشتر پلمب شد

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در خراسان جنوبی با همراهی مردم

سخنگوی دولت در ارتباط تصویری با خبرنگاران عنوان کرد:اختصاص 75 هزار میلیارد تومان برای حفظ تولید

دامپزشکی آستارا کامیون های واردات گوشت را ضدعفونی کرد

سعادتمند: بدهی استقلال بیش از 30 میلیارد تومان است/ دغدغه های مجیدی رفع می شود

بحران جهانی غذا بدلیل بیکار شدن کشاورزان قریب الوقوع است /لجستیک؛ چالش جدی صنایع فرآوری

تقویت مکانیزاسیون کشاورزی به پیشگیری از شیوع کرونا کمک می کند

استاندار : 130 هزار خودرو از راه های تهران به مبدا بازگشتند

تعطیلی دوباره مقاصد گردشگری مهم «شانگهای»

تصویب 5130 میلیارد ریال اعتبار برای مناطق زلزله زده قطور در هیات دولت

خبر خوش برای بازنشستگان و کادر درمانی

130 هزار خودرو از راه های تهران به مبدا بازگشتند

785 واحد صنفی متخلف در آذربایجان غربی پلمب شد

خبرهای کوتاه کرونا استان سمنان در 11 فروردین

پلیس خراسان شمالی جلو خروج بیش از هزار و 800 خودرو را گرفت

گرانفروشان میوه در همدان نقره داغ شدند

جریمه 440 خودروی متخلف در طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان تهران/ پلمپ 39 واحد صنفی متخلف

کلیه مسیرهای منطقه سیستان در روز طبیعت مسدود می شود

804 واحد صنفی متخلف در مازندران پلمب شدند

مشاهده آثار تزریق 10هزار میلیارد در همسان سازی حقوق بازنشستگان از فروردین

استاندار : 130 هزار خودرو از راه های تهران به مبدا بازگشتند

بیمه گذاران شخص ثالث نگران دریافت نکردن کد یکتا نباشند

تحلیل گر اسپانیایی: شفافیت ایران در موضوع کرونا غیرقابل انکار است

پاورپوینت صندوق های سرمایه گذاری مستغلات و صندوق های زمین و ساختمان

بانکداری دیجیتال داشتیم، نیاز به مراجعه به شعب وجود نداشت

130 هزار خودرو از راه های تهران به مبدا بازگشتند

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 3 (درآمد عملیاتی)

پلمب 63 واحد متخلف در شهر همدان

دلفیناریوم برج میلاد برای همیشه تعطیل شد

بانک مرکزی در حال پیگیری اعمال مهلت سه ماهه برای اقساط بانکی است

ابتکار شهرداری لاهیجان برای مقابله با کرونا/تعطیلی اتوبوسرانی کرمانشاه

پاورپوینت استانداردها و الگوهای مصرف

140 واحد صنفی متخلف دیگر در شوشتر پلمب شد

مستاجران در دوره کرونایی اجازه جابه جایی ندارند

بحران غذا بدلیل بیکار شدن کشاورزان در پیش است

جریمه 440 خودروی متخلف در طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان تهران/ پلمپ 39 واحد صنفی متخلف

آزمایش واکسن کرونا روی انسان در آمریکا

نگاهی کوتاه به آپشن و مشخصات فنی هایما S7

کاهش 50هزار تومانی نرخ سکه در بازار

ثبت بیش از 8 میلیون تماس مردمی با سامانه ضدکرونایی ستاد اجرایی فرمان امام/ 4030 باعث کاهش 80درصدی مراجعه حضوری به بیمارستان ها شد

دامپزشکی آستارا کامیون های واردات گوشت را ضدعفونی کرد

ممانعت از ورود 103 خودرو به خراسان جنوبی

بسته خبری کرونا

98؛ سال درخشان و تاریخ ساز برای بورس

98؛ سال درخشان و تاریخ ساز برای بورس