مطالب مرتبط:
توضیح دفتر سخنگوی دولت درباره تعطیلی ادارات
پاسخ سخنگوی دولت به ادعای کذب وزیر خارجه آمریکا در مورد پزشکان بدون مرز
سخنگوی دولت: سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع است/ادارات و فعالیت های اقتصادی تا 15 فروردین تعطیل
توضیحات سخنگوی دولت درخصوص سفر پزشکان بدون مرز به ایران
تعطیلی ادارات دولتی تا 15 فروردین/ سخنگوی دولت: مراکز خدماتی مهم و ضروری مانند بانک ها دایر هستند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 08:202020-03-26سياسي

روزهای سخت سخنگوی دولت


ایرنا - روزشمار 10 ماه سخنگویی دولت در کوران حوادث و بحران های عجیب و کم نظیر، سال 98 را سالی سخت برای «علی ربیعی» رقم زد؛ اما این که کدام یک از رخدادها برای آقای سخنگو دشوارتر بود را به سادگی نمی توان از کلام و نگاه و نوشته های او دریافت کرد.

- تهران - ایرنا - روزشمار 10 ماه سخنگویی دولت در کوران حوادث و بحران های عجیب و کم نظیر، سال 98 را سالی سخت برای علی ربیعی رقم زد؛ اما این که کدام یک از رخدادها برای آقای سخنگو دشوارتر بود را به سادگی نمی توان از کلام و نگاه و نوشته های او دریافت کرد.

دولت ها به طور معمول یک چهره آگاه از روند تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها را به عنوان سخنگو منصوب و معرفی می کنند، تا افکار عمومی را از آخرین مصوبات و مواضع رسمی دولت مطلع سازند؛ این روند در دولت تدبیر و امید در ادامه مشی پاسخ گویی و شفافیت در هفت سال گذشته حتی سال 98 که نسبت به 6 سال قبل پرچالش تر و سخت تر بود، ادامه داشته است.

دولت های جمهوری اسلامی در طول چهار دهه اخیر تریبون های سخنگویی خود را به چهره های شاخص سیاسی محول کرده اند که هر کدام از این سخنگویان نه تنها سبک و سلوک انفرادی خود را داشتند، بلکه زبان و بیان گویایی برای عنوان و مشی و دکترین دولت خود بوده اند.

دولت بازرگان، دولت موقت، دولت دفاع مقدس، دولت اصلاحات، هر کدام سخنگو داشتند؛ دولت های اول و دوم محمود احمدی نژاد بیشترین تعداد سخنگو را داشت و در دولت سازندگی به ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی چنین منصبی وجود نداشت.

سخنگویی دولت یازدهم در دوره اول کابینه تدبیر و امید را محمد باقر نوبخت که بیشتر چهره اقتصادی بود به عهده داشت و پس از آخرین جلسه وی با خبرنگاران (26 تیر 97) در سال اول دولت دوازدهم(کابینه دوم)، میکروفون تریبون سخنگوی دولت تا 303 روز خاموش بود و چهره خاصی در مقام سخنگویی تصمیمات و مواضع دولت را تشریح نمی کرد.

سخنگویی ربیعی سخنگویی با سبک و سنت های متفاوت حدود 10 ماه از گمانه زنی ها و سوالات مکرر خبرنگاران که چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ در حاشیه جلسه دولت در پاستور گذشت و تقریبا ، بعد از اینکه ردای سخنگویی و دستیاری رییس دولت در ارتباطات اجتماعی را بر تن کرد، سنت هایی را بنا نهاد که سخنگویان سابق کمتر به آن توجه می کردند و شاید هم این تغییر رویکرد و تعامل به دلیل تغییرات تکنولوژی، تفاوت ادبیات رسانه ای مبتنی بر تحولات سیاسی و اجتماعی، تفاوت دولت ها محسوس بود، اما هر چه بود و هست، بخش عمده آن ناشی از سوابق علمی، شخصیت حرفه ای و تجارب مدیریتی وی بوده است.

نخستین موضع گیری ربیعی در جایگاه سخنگو درباره اما و اگرهای استعفای محمد بطحایی وزیر پیشین آموزش و پرورش بود؛ که وی در جلسه آشنایی با خبرنگاران گفت شاید این از شانس بد من است که سخنگویی را با خبر استعفای یکی از مدیران پرتلاش و سخت کوش دولت آغاز کردم ؛ اما آن زمان نمی دانست ماه های سخت و دشواری پیش رو دارد.

ماموریت دو وجهی سخنگویی دولت و دستیاری رییس جمهوری، این بار ربیعی را به سمت و سویی سوق داد که با نظام فکری و روحی و سوابق سیاسی و اقتصادی او منطبق بود؛ شاید همین تطابق و ظرفیت های درونی، او را پس از ماه ها قانع کرد تا بخشی از دغدغه های رییس جمهوری به ویژه در حوزه ضرورت هم اندیشی ملی، آینده نگری و تقویت ارتباط با نخبگان جامعه از سیاسیون، اقتصاددان ها تا فعالان فرهنگی و اجتماعی را سامان دهد.

برای مردم عادی چهره ای شناخته شده نباشد، اما او برای فعالان سیاسی و رسانه ای شناخته شده بوده است؛ وی سال 92 به مجلس نهم و بار دیگر در آغاز کابینه دوم در سال 96 به مجلس دهم به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شد و هر دو بار رای اعتماد گرفت؛ اما هربار با هجمه ها و حمله های جریان های منتقد دولت مواجه شد؛ دریافت دو کارت زرد از مجلس نهم و دهم و دو بار هم استیضاح که آخری او را از دولت دوازدهم دور کرد؛ اگر چه همین اتفاقات از ربیعی که سوابق دانشگاهی و رسانه ای، تدریس در حوزه علوم ارتباطات هم داشت، مدیری ساخته بود که به نظر می رسید باید برای روزهای سخت تر در پیشانی دولت آماده شود.

ارتباط مستمر با گروه های ضعیف و کم درآمد جامعه، دانش و رویکرد استراتژیک وی به تصمیم سازی و تصمیم گیری دولتمردان، درک عمیق از سبک زندگی طبقه پایین جامعه - جایی که همواره خود را برخاسته از همان محله ها معرفی می کرد و به آن افتخار هم می کند-، حتی رسانه ها و کنشگران اجتماعی را دلگرم تر و امیدوارانه تر به صحنه آورد که می توانند سخن دولت را بشنوند و صدای طبقات پایین جامعه را رساتر از همیشه به گوش دولت برسانند.

زبان و کلام ربیعی نه تنها با سلف قبلی خود که بیشتر مسلط به آمار و اعداد و ارقام بود و وجهه اقتصادی عملکرد دولت را بیشتر بیان می کرد، چند ویژگی متمایز داشت، بلکه سبک و سیاق سخنگویی وی با پیشینیان خود کاملا متفاوت بود.

مواضع شفاف تر و صریح تر از تریبون سخنگویی در کنش سیاسی دولت، بهره گیری از ابزارهای نوین ارتباطی و رصد رسانه ای در فضای داخلی و خارجی، استفاده از تیم متخصص رسانه ای و اجرایی، توجه به ماهیت و رسالت رسانه، دعوت عمومی از همه رسانه ها و حتی حق تقدم دادن به مطالبه گری رسانه های منتقد دولت نسبت به رسانه های همراه، دوشنبه های سخنگویی را پربارتر، نتیجه بخش تر کرده و حتی تا هفته پس از آن جریان سازی خبری می کرد.

چهار سنت و رسم سخنگویی ربیعی سرآغاز هر جلسه سخنگویی قرائت بیانیه ای بود که در 15 تا 20 دقیقه مهمترین رویدادهای هفتگی کشور را در خود جای می داد و به بیشتر سوالات رسانه ها در همان دقایق اولیه پاسخ داده می شد؛ از طرفی یادداشت های صبح های شنبه سخنگوی دولت در روزنامه ایران که خود عنوان دولت نامه را بر آن می نهاد نیز بخشی از فرایند رابطه دولت-ملت و لزوم بیان مساله و راه حل و رهیافت ها را بیان می کرد.

رسم سخنگویی در سنوات گذشته تداوم جلسه تا آخرین سوال بود، اما ربیعی چهار رسم و سنت تعیین سقف هر جلسه تا 60 دقیقه ، هر خبرنگار فقط یک سوال ، پاسخ مکتوب دادن به سوالات مطرح نشده تاروزهای آتی و دعوت از مدیران ارشد دولت برای پاسخگویی تخصصی به خبرنگاران را در جلسات خود بنا نهاد؛ اگر چه گاهی هم این حدود و رسوم نقض می شد، اما حتی الامکان هم سخنگو و هم خبرنگاران بر رعایت آن اهتمام داشتند.

با اینکه حلقه مفقوده حضور ربیعی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نسبت به دوران وزارت او تا حدودی رفع شده است و او در مقام سخنگویی رشته توییت های بهنگام و بیشتری می نویسد و تصاویر اینستاگرامی از بازدید مراکز فرهنگی و اجتماعی و مناطق محروم و یا زلزله زده و سیل زده منتشر می کند، اما ظاهرا هنوز خبرنگاران و رسانه های پی گیر و کم طاقت را قانع نکرده است، و این نبود او در فضای مجازی را همچنان کمرنگ و توییت نویسی را از الزامات سخنگویی می دانند.

تابستان داغ سخنگو ربیعی زمانی مجددا به کابینه بازگشت که بیش از یک سال از خروج از یک سو و اتهامات و ادعاهای مخالفان دولت در داخل از سوی دیگر، ربیعی را نتوانست به نقطه تعصب و موضع گیری های غیرمنطقی و بحران زا بکشاند؛ بلکه متن و بطن سخنان وی همواره دعوت به رفتارهای عاقلانه از سوی کنشگران خارجی و دعوت به انصاف و همدلی برای عبور از بحران ها برای مخالفان داخلی بود.

اگر چه تابستان 98 پر از حوادث خبری بود و روزهای دوشنبه و چهارشنبه ربیعی آماج سوالات خبرنگاران قرار می گرفت، اما وقایع تابستان چندان بحران زا و چالش آفرین نبود تا سخنگو با سختی مواجه شود.

آبان 98؛ درد را از هر طرف بنویسی درد است مهر و سال جدید تحصیلی آغاز شده بود، روزشمار انتخابات مجلس به حرکت در آمده بود و منتقدان دولت از هیچ فرصتی برای تخریب دولت فروگذار نمی کردند.

ربیعی در پیشانی دولت تلاش می کرد همه را به انسجام ملی و اتحاد دعوت کند؛ و هر بار با همین کلید واژه ها، اشاره می کرد که مبارزه همه جانبه با فساد بدون هیچ خط قرمز، استقرار عدالت اجتماعی و جنسیتی، پیروزی در جنگ اقتصادی، با نقدهای غیرمنصفانه و غیرواقع بینانه امکان پذیر نیست ؛ اما هیچ کدام از این مسائل را نمی توان در زمره لحظات سخت کاری وی عنوان کرد تا این که آبان ماه رسید.

مدت ها بود که خبرنگاران نه تنها سخنگو بلکه از تصمیم سازان و یا تصمیم گیران در زمینه افزایش و یا سهمیه بندی بنزین سوال می کردند که طرح مدیریت مصرف سوخت چه زمانی اجرا می شود؟ .

تا این که بامداد جمعه (24 آبان) این طرح اجرا شد.

تا دو روز قبل از آن مسئولان دولتی حرفشان این بود که سناریوهایی در دست بررسی است و زمان اجرای آن مشخص نیست .

شاید روزهای سخت دولت و سخنگوی آن تا پایان سال 98 از هفته آخر آبان با افزایش قیمت بنزین و اعتراضات، حوادث و رخدادهای پیرامون آن آغاز شد؛ او جزو نخستین افرادی از دولت بود که مزایای اقتصادی اجرای این طرح را در قالب یارانه معیشتی که حدود 19 میلیون خانوار (کمی بیش از 60 میلیون نفر) شامل می شد، بیان کرد و گفت که حتی یک ریال از درآمد حاصل از این طرح به بودجه کشور تعلق نمی گیرد.

دولت همچنان مشغول بیان جزییات و پرداخت کمک های بلاعوض به سیل زدگان 25 استان و تسهیلات دولت به زلزله زدگان بود که اعتراضات آبان ماه به بحرانی در کشور تبدیل شد.

اگر چه در کمتر از یک هفته کشور به وضعیت عادی بازگشت، اما خسارت های آن کماکان بر تن رنجور جامعه ایرانی و اقتصادآن سنگینی می کند.

شاید بتوان یکی از نقاط عطف در کارنامه سخنگویی ربیعی را در اتفاقات آبان ماه مشاهده کرد.

زمانی که با خانواده های جان باختگان و قربانیان همدردی می کرد و همه تلاشش این بود که مانع از نقار و شکاف در جامعه ایرانی و البته میان دولت و ملت بویژه طبقات محروم جامعه شود.

ربیعی دو روز پس از ماجراهای بنزینی آبان ماه نشست خبری خود را با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط با اجرای این طرح برگزار کرد و تا هفته ها پس از این بحران هر بار در این زمینه از او سوالی می شد یا در هر یادداشت و توییتی با حس دردناکی درونی شده، چنین پاسخ می داد و یا می نوشت: درد را از هر طرف که بنویسیم همان درد است؛ امروز نیازمند یک تبیین برای افق گشایی، ترمیم جامعه و امید به آینده بهتر و درمان زخم ها هستیم؛ راه ما درمان دردهای داخلی است، اگر در کنار مردم و با اجماع در حاکمیت به تدبیر ننشینیم، معلوم نیست اتفاقات بعدی هم رخ ندهد.

غم سنگین سردار تکذیب شایعات پی درپی از استعفای وزیران دولت، تذکر و توصیه به مخالفان تاثیرات و مخاطرات عدم تصویب لوایح مربوط به FATF برای آینده کشور، دفاع از عملکرد دیپلماسی ظریف و تلاش های زنگنه وزیر نفت به یک روال عادی تبدیل شده بود و در مقابل تبیین تبعات بحران آبان ماه برای آقای سخنگو ساده تر بود، تا اینکه ترور را وظیفه خود و دفاع از منزلت و کرامت ایرانی می داند؛ ملت ایران در زمان مقتضی، به طور قاطعانه و در آینده نزدیک پاسخ آن را می دهد.

ماجرای هواپیمای اوکراینی رخدادهای تلخ زمستان 98 یکی پس از دیگری حوادثی را رقم زد که برای هر کدام باید به اندازه چند مثنوی پای صحبت های ربیعی که گویی هنوز بغض و آه حادثه جانباختن خدمه سانچی و کارگران معدن یورت در سینه دارد نشست؛ لحظه ای که چند روز پس از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و جانباختن 176 سرنشین آن و بی اطلاعی دولت از چگونگی وقوع حادثه در قاب تصویر تلویزیون ظاهر شد و با صدایی که خستگی در آن موج می زد، اما عرق ملی در آن عیان بود؛ آرام گفت: "انتقادات زیادی در این روزهای غم انگیز متوجه مسئولان و مقامات ذیربط کشور است؛ ما متهم به دروغ گویی و پنهان کاری شدیم در حالی که واقعا اینگونه نبود.

حتی در بیانیه ای که من پنجشنبه شب منتشر کردم برداشت عدم صداقت صورت گرفت؛ اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم.

دروغ به معنی جعل آگاهانه و عامدانه واقعیت است.

این چیزی بود که از جانب ما به هیچ وجه اتفاق نیفتاد؛ همه ما هم عزادار شده ایم و هم دغدغه مند و نگران.

" سخنگوی دولت در تمام روزهای پس از حوادث آبان و سقوط هواپیمای اوکراینی با انبوه نگاه ها و سوالاتی روبه رو می شد که شاید خود او برای یافتن آن جویاتر و پی گیرتر بود، تا بتواند توان اقناع و صداقت کاری و رسالت پاسخ گویی خود را بازیابی و بازسازی کند چه برای خودش، چه برای خبرنگاران و یا حتی برای آیندگانی که از او به عنوان سخنگوی دولت تدبیر و امید یاد می کنند.

بازی آخر؛ جنگ کرونا ظاهرا سال 98 تصمیم برای پایان یافتن نداشت، هنوز غم سنگین سردار سپهبد قاسم سلیمانی" بر دل ها سنگینی می کرد، حوادث بهمن ماه و مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی تحت الشعاع شهادت فرمانده مقاومت بود و کشور درگیر و دار انتخابات مجلس یازدهم بود که صدای پای مهمانی شوم از شرق رسید.

چند روز به برگزاری انتخابات مانده بود که اخباری جسته و گریخته از ورود ویروس کرونا به ایران منتشر می شد اخباری که در نهایت دو روز قبل از برگزاری انتخابات با اعلام مرگ دو شهروند قمی رسما تایید شد.

هنوز جامعه رسانه ای درگیر نتایج انتخابات و میزان مشارکت مردم و تحلیل های مرتبط با آن بودند که کرونا همه گیر شد و در فاصله ای کوتاه تمامی شئونات کشور را درگیر کرد.

دولت در کانون مقابله با این ویروس قرار گرفت و ربیعی مسئولیت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره این مهمان ناخوانده و ناشناخته را بر عهده گرفت.

نشست خبری ربیعی در ششم اسفندماه در حالی با حضور ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و متولی مقابله با کرونا برگزار شد که فردای آن روز اعلام شد تست کرونای حریرچی مثبت بوده است.

وی دو روز بعد با انتشار ویدئویی از تست مثبت کرونای خود خبر داد.

موضوعی که زمینه ساز اعتراض خبرنگاران به برگزاری این نشست شد و با عنایت به این تجربه نشست های بعدی ربیعی از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

چند روز سال سال99 گذشته و جامعه ایرانی همانند حدود 195 کشور دیگر درگیر مواجهه و مقابله با کرونا هست.

نزدیک به دو هزار نفر از شهروندان ایرانی جان باخته اند.

دستگاههای مسوول و نهادها و حتی سازمانهای مردم نهاد مردم را به ماندن در خانه تشویق می کنند.

دولت در روزهای ابتدایی سال روزهای پرکاری داشته است و در همین چند روز اخیر جلسات و نشستهای مفصلی برای مهار این ویروس منحوس برگزار شده است.

اگر چه اخبار این نشستها و جلسات منتشر شده است با این حال نخستین نشست سخنگو به هر سبک و سیاقی باشد او حرفهای زیادی با اهالی رسانه خواهد داشت.

اما اگر منصفانه نگاه کنیم ربیعی طی این مدت کارنامه قابل دفاعی داشته است.

نباید ربیعی و ظرفیت های او را صرفا در نشست های خبری خلاصه کرد.

گذشته از ابتکاراتی که در برگزاری نشست های خبری داشت و نوع مواجهه اش با خبرنگاران، وی از توان بالایی برای ارتباط گیری با شهروندان به ویژه طبقات محروم جامعه برخوردار است.

وی به ظرافت نمایندگان گروه های خاص را نیز به کانون توجه خبرنگاران می آورد، تا صدای آنها باشند، از ترجمه همزمان برای ناشنوایان نشست خبری، تا فریاد عصبانی ریحانه دختر شیرین زبان آذری که در زمین لرزه آذربایجان شرقی جان باخت، از حضور قهرمانان کم توان حرکتی در میان خبرنگاران تا گفت وگو با کارکنان غسال خانه بهشت زهرا بخشهایی از تلاشهای دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری است که تلاش می کند حساسیت دولت و جامعه را به محیط پیرامون خود، حتی چند درجه ای تقویت کند.

اینکه سخنگوی دولت به استان های زلزله زده و سیل زده غرب و شمال و جنوب کشور سفر می کند، با مردم خسارت دیده و غمگین همنشین هم زبان و همدرد می شود و اشک می ریزد، رسالت اخلاقی مردی است که خود طعم از دست دادن عزیزانش را چشیده است.

گذشته از وجه آشکار تلاش های ربیعی در مقام سخنگویی دولت، وجه دیگر تلاشهای وی که کمتر دیده شد تلاش برای دور کردن دولت از حاشیه سازی جریان های منتقد بوده است.

حاشیه هایی که وقت و انرژی زیادی از دولت گرفته و تمرکز آن را در سخت ترین شرایط به هم می ریخت.

در چنین شرایطی ایفای نقش و کارویژه ربیعی را در قالب تسهیل گری در دولت با توجه به روابط و سابقه همکاری وی با اعضای کابینه نباید نادیده گرفت؛ البته این دامنه وساطت در تقویت روابط دولت و کنش گران اجتماعی و سازمان های مردم نهاد که عموما تمرکز بر بهبود زندگی طبقه ضعیف جامعه دارند، مشهود تر و پر رنگ تر بوده است.

ربیعی زمانی به کابینه بازگشت که دولت وارد یک جنگ اقتصادی تمام عیار شده بود، گاهی همین فشارها باعث بروز اختلاف نظرهایی میان ارکان و اجزا در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و یا شیوه های اجرای آن می شد.

در گوشه و کنار از همین بحث ها و تکثر آرا و تفاوت نظرات، برداشت هایی را این گونه بیان می کردند که به طور مثال یکی از وزیران مورد عتاب رییس جمهوری قرار گرفته است و یا رییس جمهوری با معاون اول خود اختلافاتی دارند و جهانگیری استعفا کرده است؛ این شایعات بارها و بارها در مورد ظریف و زنگنه بگوش می رسید و هر بار هم سخنگوی دولت پاسخ می داد که کابینه متحد و یکپارچه مشغول کار است.

با این حال ربیعی به خوبی توانست در فضای رسانه ای خبرسازی و شایعه پراکنی تشدید اختلاف و ناهماهنگی در دولت را کنترل و مدیریت کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی بودن ربیعی در شرایط حساس کشور که فشار تحریم اقتصادی، ارتباط دولت را با طبقه ضعیف جامعه تهدید می کرد و می توانست کاملا قطع کند کارساز شد؛ او به آرامی حلقه های ارتباطی سازمان های مردم نهاد، فعالان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای با دولت و وزارتخانه ها را می یافت و متصل کرد؛ میان آنها زبان و درک مشترک از مسایل، دغدغه ها و ضرورت ها را گفتمان سازی می کرد و فرصتی برای هم افزایی برای عبور از بحران در جامعه را پیش روی دولت قرار داد.

سال 98 به پایان رسید و فصلی جدید در زندگی ایرانیان آغاز شده است.

با مروری بر یک سال از زیست اجتماعی در بطن اخبار را انجام دادیم تا در فرصتی مناسب از علی ربیعی" بپرسیم در تمام 10 ماه قبول مسئولیت سخنگویی دولت، کدام یک از این رویدادها سخت تر بود؟ اما بحران کرونا او را درگیر جلسات مدیریت بحران و مقابله با این ویروس منحوس کرده و پیش از پایان سال فرصت گفت وگو مهیا نشد، و هر بار گفت اجازه بدهید از بحران عبور کنیم حتما برایتان خواهم گفت .

امیدواریم به رسم و سنت های بنا نهاده خود، حتی برایمان بگوید که سخت ترین لحظه سال 98 به عنوان سخنگوی دولت کدام لحظه یا کدام رویداد بوده است؟
کلید واژه ها: سخنگو - دولت - علی ربیعی - دولت تدبیر و امید - روزشمار - سال 98 - تدبیر و امید - سخنگوی دولت - افکار عمومی - تصمیم - نوشته - بحران - ربیعی - کوران - ادامه - حوادث - ایرنا - تصمیم گیری - دولت تدبیر - پاسخ گویی - روند - توان - کلام - سالی - عجیب - سال قبل - مصوبات - شفافیت - معرفی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
نوای لبیک «یا مهدی» بر بام منازل طنین انداز شد/ نور افشانی آسمان ایران

رییس جمهور درگذشت جانباز و پدر شهیدان جلالی را تسلیت گفت

160 تیم بسیجی جهت پایش سلامت در مهرستان در حال خدمت رسانی هستند

محسن رضایی: می توانیم هاب سلامت منطقه باشیم

انتقاد تند مسیح مهاجری از رییس صدا و سیما: می خواهید بر رسوایی و فضاحت سریال پایتخت سرپوش بگذارید

یادداشت رسیده | پایتخت 6، رسانه ملی و فقدان نگاه راهبردی

رونمایی از سامانه آموزشی تربیتی راه دور/ حفظ سلامت کارکنان از راهبردهای جدی ناجا

فعالیت های کشاورزی آذربایجان غربی تعطیل نمی شود

توزیع 313 بسته غذایی وبهداشتی به مناسبت نیمه شعبان

بهره گیری از ظرفیت های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

رییس جمهور درگذشت جانباز و پدر شهیدان جلالی را تسلیت گفت

700 خدمت دستگاه های اجرایی در هیچ شرایطی نباید تعطیل شود

ما باید معبری برای عصر ظهور باز کنیم

اجرای بی قیدو شرط فاصله گذاری اجتماعی مورد توجه قرار گیرد

جلسه تعیین دستمزد کارگران چگونه پیش می رود؟

طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند دولت از آن ها حمایت می کند

تشریح فرآیند اصلاح اساس نامه و انتخابات فدراسیون توسط نبی

رییس جمهور درگذشت جانباز و پدر شهیدان جلالی را تسلیت گفت

هدف گذاری برای احیا و فعال سازی 200 معدن کوچک در سال 99

آیا نیمه شعبان لیله قدر اهل بیت است؟ / گفتاری از آیت الله جوادی آملی

پایتخت در شب نیمه شعبان نورباران شد

کمالوندی: به ظرفیت قبل برجام برگشتیم

شوخی تلخ ...

وضعیت بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) سفید شد

ممنوعیت تردد بین شهری در استان اصفهان تا 23 فروردین ادامه خواهد داشت

جشن های خانگی برای میلاد امام زمان(عج)/ استغاثه همزمان و قرائت خانوادگی زیارت آل یاسین در سراسر کشور

سندرز از رقابت های انتخاباتی کناره گیری کرد/ جو بایدن حریف ترامپ

160 تیم بسیجی جهت پایش سلامت در مهرستان در حال خدمت رسانی هستند

نماز جمعه 22 فروردین در تهران و مراکز استان ها اقامه نخواهد شد

رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است

در هوایت بی قرارم روز و شب

میلاد امام زمان (عجل الله) را در خانه جشن بگیرید

اعمالی که برای شب نیمه شعبان توصیه شده است

بهسازی فضای سبز بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد

کهگیلویه و بویراحمد| شکوفه های بهاری درختان هلو و زردآلود در مارگون به روایت تصویر

پایتخت در نیمه شعبان نورباران شد

فیلم| ویژه «نیمه شعبان»

خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

خدمت به نظام اسلامی وظیفه اصلی

امنیت جامعه مرهون همت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

پیام تسلیت رییس جمهور

در رادیو ایران 20 بشنوید: فراز و نشیب های زندگی آنلاین در این روزها

منتظران گرفتاری مردم را رفع می کنند

رییس جمهور درگذشت جانباز و پدر شهیدان جلالی را تسلیت گفت

19 پایگاه هلال احمر به غربالگری در مبادی ورودی یزد پرداختند

موافقت 80درصد شاغلان تهرانی با تعطیلی کسب و کارها برای مقابله با کرونا

دستورالعمل دورکاری فعالیت بخش های مختلف قضایی نهایی شد

میلاد امام زمان (عجل الله) را در خانه جشن بگیرید

رایحه عدالت ناب مهدوی

از پرداخت یارانه یک میلیون تومانی به تمام خانوارهای یارانه بگیر تا هشدار رییس جمهور به صندوق بین المللی پول

دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در اردبیل مجازی برگزار می شود

طنین نقاره های حرم مطهر رضوی در شب نیمه شعبان

پخش مستقیم صلوات خاصه و زیارت امین الله به مناسبت نیمه شعبان از ساعت 20:45 امشب/ مخاطبان از طریق تلفن همراه حرم رضوی را زیارت کنند+ لینک

مسجدی در قزوین که پایگاه همدلی شد / عزم جدی جوانان برای مقابله با کرونا و خدمت به مردم + فیلم

وضعیت سفید بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) شد

پیام نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه یزد به مناسبت نیمه شعبان

اسکلت فلزی یا بتنی؟ کدام یک انتخاب بهتری است؟

بنای ما در غنی سازی رسیدن به یک میلیون سو است

شهید آوینی با تلفیق هنر در جامعه، فرهنگی نو درانداخت

نماهنگ زیبای «خورشید» به مناسبت میلاد امام زمان (عج)+فیلم

بارش باران به 400 کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت وارد کرد

مهریه حمایتی آغازی متفاوت برای زوج قوچانی

امام جمعه و استاندار اردبیل هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) را گرامی داشتند

امنیت و آرامش ماحصل مجاهدت های سربازان گمنام امام زمان (عج) است

چهره برتر هنر انقلاب اسلامی در استان بوشهر معرفی می شود

حرکت کاروان های شادی مهدوی در خراسان شمالی

خانواده شهیدان فهمیده از مردم و مسوولان قدردانی کرد

مسئولان نسبت به بی توجهی در زمینه آذین بندی شهر پاسخگو باشند

تشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در قم

بوشهر از استان های خوب در بحث کنترل ویروس کرونا شناخته شده است

آیین نورافشانی در 100 مسجد یزد

300 کیلومتر مربع رفع آلودگی در استان های خراسان

بسته های بهداشتی بین جانبازان البرز توزیع می شود

مراسم نیمه شعبان در اسلامشهر برگزار نمی شود

مسجد مقدس جمکران در آستانه نیمه شعبان

اجرای طرح chr(034)فاصله گذاری هوشمندchr(034)/ ابلاغ مصوبات 12 گانه ستاد مقابله با بیماری کرونا در البرز

نیاز فوری به 3 هزار پرستار تازه نفس

کتاب «سرنوشتت رو دوباره بنویس» منتشر شد

کرونا، نعمت یا مصیبت؟

روزنامه ها ویروس کرونا را منتقل نمی کنند

محسن رضایی: می توانیم هاب سلامت منطقه باشیم

طنین بانگ یا مهدی ادرکنی در سراسر کشور همزمان با شب نیمه شعبان

فیلم| سرنوشت پرونده سقوط هواپیمای اکراینی چه شد

بهسازی فضای سبز بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد

دولت افغانستان از آغاز آزادی زندانیان طالبان خبر داد

امنیت جامعه مرهون همت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

پایتخت در نیمه شعبان نورباران شد

جهانگیری: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند دولت از آن ها حمایت می کند

امنیت جامعه مرهون همت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

بارش باران به 400 کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت وارد کرد

دو موفقیت خوب کرونایی در دنیا از زبان محسن رضایی

اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند / ابلاغ مصوبات 12 گانه ستاد مقابله با بیماری کرونا در البرز

سال روز شهادت «مرتضی آوینی»، روز هنر انقلاب اسلامی

بنای ما در غنی سازی رسیدن به یک میلیون سو است

فیلم| ویژه «ولادت امام زمان(عج)»

آرامش ابدی نخستین شهید سلامت زنجان

انتقاد تند مسیح مهاجری از رییس صداوسیما

اجتماع قلوب در توسل به امام زمان (عج) + فیلم

شما هم به مراسم احیای شب نیمه شعبان دعوتید/ احیای شب نیمه شعبان در فضای مجازی

تصاویر؛ آغوش ها پس از 76 روز قرنطینه

روزهای سخت سخنگوی دولت

روزهای سخت سخنگوی دولت