مطالب مرتبط:
پیشنهادی به شورای عالی قرآن برای رونق رشته ترتیل
«اشرفی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی شد
بیش از 8000 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی تامین اجتماعی بستری و 5444 نفر ترخیص شدند
بیش از 8000 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی تامین اجتماعی بستری و 5444 نفر ترخیص شدند
رییس شورای شهر مشهد: آقای رییس جمهور نگران مشهد باشید/ آمار فوت شدگان در حال افزایش است
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 07:552020-03-26اقتصادي

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!


جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) بنابراین .

- 1399/01/07 08:00:00 جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) بنابراین افزایش دریافتی کارگران شاغل و بازنشسته نیز نباید از این رقم کمتر باشد اما نکته اینجاست که در شورای عالی کار، بیشترین سهم این افزایش باید از طریق افزایشِ پایه حقوق اجرایی شود تا شامل حال بازنشستگان نیز بشود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، سال 99 در حالی آغاز شد که اوضاع برای کارگران و بازنشستگان به هیچ وجه، بر وفقِ مُراد نیست: کرونا هر روز افراد بیشتری را درگیر می کند و خانواده های بسیاری را داغدار؛ تکلیف دستمزد سال جاری هنوز مشخص نیست و مذاکرات تعیین دستمزد، علیرغم سنگین و پرالتهاب بودن، قبل از شب عید به نتیجه نرسید و در فروردین ماه، همه گروه های مزدی نگران این هستند که امسال که علاوه بر بحران همیشگی معیشت، ناگواری های روحی کرونا هم مزید بر علت شده، چقدر قرار است بگیرند؟ در بین گروه های مزدی کارگری، نگرانی های بازنشستگان تامین اجتماعی به مراتب بیشتر است.

این بازنشستگان که بیش از 70 درصد آنها حداقل بگیر هستند، در سال 98، پس از افزایش 36.

5 درصدی حداقل حقوق که حداقل مستمری ها را نیز دربرگرفت، به زحمت 1 میلیون و 750 هزار تومان درآمد ماهانه داشتند! درآمدی که با درنظر گرفتن معیارهای بسیار تقلیلی و با احتساب سبد معاش خانوارهای کارگری برای سال 98 که در اسفندماه 97، حدود 3 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شد- قادر به تامین حتی نیمی از هزینه های زندگی نبود.

همسان سازی پا در هوا! امسال اما نگرانی های جدیدی، دامن کارگران بازنشسته را گرفته است: علیرغم وعده های مکرر سازمان تامین اجتماعی مبنی بر اینکه در ماه های پایانی سال 98، همسان سازی حقوق بازنشستگان بالاخره کلید خواهد خورد، تا آخرین ماه از سال قبل، چنین وعده ای جامه عمل به خود نپوشید و مشخص نشد که چه میزان از بدهی سنگین دولت به سازمان تامین اجتماعی به حسابِ صندوق سازمان پرداخت شد.

تامین اجتماعی وعده داده بود با دریافت بخشی از بدهی خود از دولت، اجرای همسان سازی را کلید خواهد زد اما پس از پرداخت فقط 5 هزار میلیارد تومان از این بدهی که تا پایان سال 98 به مرز 250 هزار میلیارد تومان رسید، خبری از پرداخت باقی اعتبار مقرر در قانون بودجه 98 ( به میزان 50 هزار میلیارد تومان) نشد.

بیستم بهمن ماه سال قبل، بر اساس ابلاغیه محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، 5 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به تأمین اجتماعی برای پرداخت به دانشگاه های علوم پزشکی جهت تسویه بدهی به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و بیمه ها پرداخت شد.

در همان روزهای قبل از انتخابات مجلس، وعده داده شد که دولت قرار است 25 هزار میلیارد تومان دیگر به سازمان پرداخت کند اما هرگز مشخص نشد که تکلیف این پرداخت چه شد؛ آیا سازمان غیر از 5 هزار میلیارد تومانِ بهمن ماه، ریالی بابت بدهی انبوه خود از دولت دریافت کرده است؟ نگرانی بابت میزان افزایش مستمری ها! در چنین شرایطی که همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان پا در هواست، نگرانی ها بابت میزان افزایش مستمری ها در سال جدید پررنگ شده است.

دولت برای کارمندان خود افزایش 15 درصدی حقوق (اضافه بر 50 درصد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که در اسفند ماه در فیش های حقوقی کارمندان اعمال شده) را در نظر گرفت که با تغییراتی که اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و شورای نگهبان دادند، مقرر شد علاوه بر این 15 درصد، مزایای مزدی کارمندان دولت به گونه ای تنظیم شود که کف حقوق ها به 2 میلیون و 800 هزار تومان برسد.

مشخص نیست این بازتنظیم مزایای مزدی و ردیف های پُستی کارمندان، چگونه قرار است شامل حال بازنشستگان کشوری و لشگری بشود.

در روزهای گذشته بازنشستگان بانک ها در نامه ای خطاب به رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار این شدند که هم افزایش 50 درصدی فصل دهم و هم افزایش مزایای مزدی برای ارتقای کف دریافتی، علاوه بر شاغلان، شامل حال بازنشستگان هم بشود.

اما در این میان، بازنشستگان تامین اجتماعی که تعیین افزایش حداقل مستمری آنها به تعیین افزایش حداقل دستمزد در شورای عالی کار وابسته است، نگران اتفاقاتی هستند که ممکن است در این شورا بیفتد؛ اتفاقاتی که احتمال دارد بار اصلی افزایش دستمزد را به جای افزایش پای حقوق کارگری، بر دوش مزایای مزدی کارگرانِ شاغل مانند بُن خواربار و حق سنوات بیندازد؛ مزایایی که بازنشستگان از آنها محرومند.

ماده 96 قانون تامین اجتماعی به لزوم تطابق مستمری بازنشستگان با هزینه های زندگی اختصاص دارد و لذا می توان یک همانندی بین این ماده قانونی و بند دوم ماده 41 قانون کار، برقرار کرد.

ماده 96 قانون تامین اجتماعی: سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد باتوجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

علاوه بر این ماده قانونی، ماده 111 قانون تامین اجتماعی تکلیف کرده که حداقل مستمری به اضافه مزایا، نباید از حداقل دستمزد کارگری کمتر باشد.

ماده 111 قانون تامین اجتماعی: حداقل مستمری و مزایای بازماندگان، بازنشستگان و از کارافتادگان کلی، نباید از حداقل حقوقِ مصوب شورای عالی کار کمتر باشد.

حال، به گفته فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) کارفرمایان و دولتی ها در مذاکرات اسفندماه بر مدلی تاکید داشتند که افزایش 15 یا 20 درصدی پایه حقوق را دربربگیرد و باقی افزایش دریافتی تا رساندن کف حقوق کارگری به کف حقوق کارمندی (2 میلیون و 800 هزار تومان) از طریق زیاد کردن مزایای مزدی مانند بن خواربار و حق سنوات کارگری امکان پذیر باشد که البته گروه کارگری به دلیل اینکه این طرح، گروه های وابسته به مزد کارگری مانند بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد را دچار مشکل می سازد، با آن موافقت نکرده اند.

نگاه بازنشستگان به مدل پیشنهادی دولت و کارفرمایان! عیدعلی کریمی (دبیر خانه کارگر قزوین و فعال صنفی بازنشستگان) نیز در این رابطه به ایلنا می گوید: اعضای مذاکره کننده در شورای عالی کار باید مراقب باشند که تصمیماتشان برای بازنشستگان نیز مفید فایده باشد.

بازنشستگان تامین اجتماعی مانند شاغلان از مزایای مزدی مانند بن و حق سنوات و حق اولاد بهره مند نیستند و لذا اگر افزایش دریافتی کارگران بخواهد از طریق افزایش این مزایا، اجرایی شود، برای بازنشستگان قابلیت اجرا نخواهد داشت و بنابراین معیشت بازنشستگان در سال 99 به مخاطره می افتد.

به گفته کریمی، مذاکره کنندگان شورای عالی کار، همانطور که مسئول تعیین میزان افزایش دستمزد کارگران هستند، در مقابل بازنشستگان تامین اجتماعی نیز مسئولند و باید مطالبات و خواسته های بازنشستگان را نیز در تصمیم گیری ها مدنظر قرار دهند.

کریمی تاکید می کند: اگر بخواهند به گونه ای در مورد افزایش حداقل دستمزد تصمیم گیری کنند که برای حداقل مستمری قابلیت اِعمال و اجرایی شدن نداشته باشد، کانون های بازنشستگی سراسر کشور و فعالان صنفی بازنشستگان این تصمیم را نخواهند پذیرفت و به آن اعتراض خواهند کرد.

با این حساب، سرنوشت چند میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی که براساس آخرین آمارهای رسمی، تعداد آنها بیش از 6 میلیون نفر است، به تصمیماتی بستگی دارد که کارگران و شرکای اجتماعی آنها در جلسه رسمی شورای عالی کار اتخاذ می کنند و این شورا باید مراقب باشد که با ارائه مدل هایی که افزایش مزایای مزدی را بر افزایش پایه حقوق ارجحیت می دهد، معیشت بازنشستگان را بیش از همیشه به مخاطره نیندازد.

باید بار اصلی افزایش دریافتی کارگران، بر دوش افزایش پایه حقوق باشد؛ جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) و بنابرین، افزایش دریافتی کارگران شاغل و بازنشسته نیز نباید از این رقم کمتر باشد اما نکته اینجاست که در شورای عالی کار، بیشترین سهم این افزایش باید از طریق افزایشِ پایه حقوق اجرایی شود تا شامل حال بازنشستگان نیز بشود.

بازنشستگان تامین اجتماعی، همان کارگران بازنشسته ای که سی سال چرخ های تولید این ممکلکت را با توان و قدرت چرخانده اند، مدت هاست که بابت اجرای همسان سازی معطل و سرگردانند، دیگر نباید آنها را بابت افزایش مستمری ها، نگران و سردرگم کرد! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: افزایش - درصد - شورای عالی کار - کارمندان دولت - بازنشستگان تامین اجتماعی - دریافتی - بازنشستگان - تصمیم گیری - شورای عالی - کارمندان - تامین اجتماعی - پایه - حقوق - تصمیم - اسفند - شورای - رابطه - قرار - نشان - عالی - گیری - بندی - بازنشسته - دولت - کارگران - بیشترین - اجتماعی - مستمری - تامین - معیشت

آخرین اخبار سرویس:
ثبت بزرگترین افت قیمت دلار

وفور کالا در فروشگاه های سراسر کشور/ مدیریت قابل تقدیر و مناسب مردم در خرید اقلام مورد نیاز/ محدودیتی برای تردد ناوگان حمل و نقل توزیع ارزاق عمومی وجود ندارد/ افزایش 8 برابری تولید مواد ضدعفونی کننده

کرونا مصرف بنزین در خوزستان را تا 40درصد کاهش داد

130 هزار نفر از جمعیت شهرستان ساوه برای مقابله با کرونا غربالگری شدند

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از 10هزار نفر فراتر رفت

خدمات بیمه غیرحضوری شد

پاورپوینت فصل هفتم کتاب بازاریابی و مدیریت بازار تألیف حسن الوداری با موضوع برنامه ریزی بازاریابی عمومی و بازاریابی بیمه مخصوص

تعداد جان باختگان ناشی از ابتلاء به کووید-19 در سوییس به 235 نفر رسید

سقوط بی سابقه قیمت نفت سنگین ایران + عکس

پاورپوینت سرمایه گذاری و بازارهای پولی و مالی

پاورپوینت فصل دوم کتاب سیستم های اطلاعاتی حسابداری دستگیر و سعیدی با موضوع سیستم های حسابداری مدیریت

مقایسه خودرو تویوتا لندکروزر VXR و تویوتا فورچونر

احداث جایگاه سوخت سیار در فیروزکوه

تمدید لغو پروازهای بین المللی هند تا 14 آوریل!

10 جریمه در نخستین روز طرح فاصله گذاری اجتماعی خراسان شمالی

ضرورت تحقق جهش تولید به دلیل محدودیت های ارزی

پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند/ اعلام مصرف روزانه بنزین

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

پخت کیک به شکل دستمال توالت! + عکس

قیمت 20 محصول پرتقاضا در میادین میوه و تره بار

10 جریمه در نخستین روز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خراسان شمالی

تاکید بر جایگزینی واردات و توسعه صادرات محصولات کشاورزی در چهارمین جلسه ستاد راهبری جهش تولید

10 جریمه در نخستین روز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خراسان شمالی

نقش بخش کشاورزی در جهش تولید

توقف عملیات تب سنجی به دلیل ممنوعیت ورود افراد غیربومی

ایجاد بازار، پیش نیاز جهش تولید

پاورپوینت اصول مدیریت ریسک و بیمه

سقوط 5 درصدی قیمت نفت با رنگ باختن تقاضای جهانی

سهامداران در انتظار رشد دوباره بورس باشند؟

وجود 90 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور

ایجاد بازار، پیش نیاز جهش تولید است

بزرگترین قرنطینه تاریخ با نیمی از جمعیت جهان

کمپین حمایتی سلبریتی های ‎ترکیه در بحبوبه کرونا

جان باختن 260 نفر دیگر در انگلیس بر اثر ابتلا به کرونا

ممانعت از ورود حدود 2000 خودرو به استان هرمزگان

افزایش 700 هزار تومانی حقوق بازنشستگان کشوری

قرنطینه با جمعیتِ 1.3 میلیاردی چه شکلی است؟

خدمات بیمه غیرحضوری شد

آغاز فروش گامپرت ناتالی؛ اولین خودرو جهان با فناوری پیل سوختی متانول

فرماندار ساوه خواستار کاهش ظرفیت نیروی کار صنایع ساوه تا 15 فروردین شد

سود بانک ها از تسهیلات مقابله با کرونا، منفی است

خدمات بیمه غیرحضوری شد خبرآنلاین

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

عملیات سوخت رسانی متوقف نمی شود

دانلود پاورپوینت تستهای غیر مخرب و روشهای معمول آن

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

پاورپوینت توسعه محصولات جدید و تحلیل رفتار مصرف کننده

تعداد مبتلایان به کرونا در نیویورک از 50هزار نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر گذشت

پرواز فوق العاده دهلی-تهران، برای بازگرداندن ایرانیان

تعدادکرونایی های بستان آباد به 12 نفر رسید

افزایش 700هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان/اولین یارانه معیشتی 99 فردا شب واریز می شود

چه کسانی یارانه معیشتی را دریافت می کنند؟

اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک

مصرف بنزین در کرمانشاه تا 55 درصد کاهش یافت

بازدید از برخی فروشگاه های عرضه کالا در تهران

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

پاورپوینت بازاریابی ورزشی

ورود افراد غیر ساکن به همدان ممنوع است

کاهش چهار درصدی ورودی بازداشتی های تحت قرار در سال 98 / افزایش 19.8 درصدی بازدید مقامات قضایی از زندانها

توزیع بسته های بهداشتی یارانه ای برای تاکسی رانان قزوینی

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

خدمات بیمه غیرحضوری شد

دکترزالی: آمار مبتلایان به کرونا درحال افزایش است/ میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است

پرداخت 3 میلیارد تومان به مددجویان اصفهانی برای مقابله با کرونا

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی شرکت پشتیبانی امور دام

برای خرید انواع اره برقی چقدر هزینه کنیم؟

استاندار: تردد بین شهری در ایلام ممنوع است

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

آب دردریاچه های مهارلو و بختگان جاری است.

عملیات سوخت رسانی متوقف نمی شود

دکترزالی: به دلیل تراکم و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کرونا درحال افزایش است

چرا 50درصد افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت نشد؟

گمرک شهیدرجایی آماده ترخیص و تخلیه کالاهای پزشکی، بهداشتی و کالاهای اساسی هستند

پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند

پمپ بنزین ها 24 ساعته آماده سوخت رسانی هستند

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

اعمال محدودیت تردد در بناب

آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی شرکت پشتیبانی امور دام

سقوط 5 درصدی قیمت نفت با رنگ باختن تقاضای جهانی

اقتصاد جهانی به دلیل ویروس کرونا وارد رکود شد

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

امروز هیچ گونه قطار مسافربری وارد مشهد نشده است

استاندار: تردد بین شهری در ایلام ممنوع است

توضیحات عضو هیات مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی در خصوص علی الحساب شدن سنوات کارگران

پالایشگاه های نفت جهان تعطیل می شوند

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

تعطیلی 29 صنف متخلف در مشهد

پاورپوینت بررسی سقفهای کرومیت

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

کرونا در چند قدمی ما

وزیر صنعت، معدن و تجارت: شرکت های صنعتی و معدنی 130 میلیارد تومان برای مقابله با کرونا کمک می کنند

ممانعت از ورود هزار و 985 خودرو به هرمزگان/عامل انتشار شایعه در میناب دستگیر شد

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

کرمان| برداشت سیب زمینی در منطقه سیل زده رودبار جنوب به روایت تصویر

دکترزالی: کرونا درحال افزایش است/ میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است

عید ما سلامتی شماست/ گزارشی از تنها شهرستان بدون کرونای استان

شاخص بورس سوار بر مدار صعود

تمدید خودکار اعتبار کارت های بازرگانی منقضی شده

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!