مطالب مرتبط:
جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد
تامین نیازهای وارداتی و کاهش تقاضای ارزی با تحقق جهش تولید/ تولیدات شرکت های دانش بنیان به 120 هزار میلیارد تومان رسید
تامین نیازهای وارداتی و کاهش تقاضای ارزی با تحقق جهش تولید/ تولیدات شرکت های دانش بنیان به 120 هزار میلیارد تومان رسید
راهکارهای تحقق جهش تولید در صنعت/ از کاهش واردات تا تقویت فضای کسب و کار
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 07:452020-03-26اقتصادي

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد


ایرنا- فعالان اقتصادی تحقق شعار سال مبنی بر "جهش تولید" را در گرو حمایت و تقویت صنایع و بنگاه های اقتصادی خرد و متوسط و توسعه صادرات آنها می دانند.

- مشهد- ایرنا- فعالان اقتصادی تحقق شعار سال مبنی بر "جهش تولید" را در گرو حمایت و تقویت صنایع و بنگاه های اقتصادی خرد و متوسط و توسعه صادرات آنها می دانند.

آنان معتقدند اقتصاد ایران با ظرفیت های داخلی بسیار گرفتار مشکلات زیرساختی است که با مدیریت درست، تسهیل و بازنگری قوانین و اتخاذ تصمیمات حمایتی می توان جهش تولید را محقق نمود.

95 درصد اقتصاد خراسان رضوی مبتنی بر فعالیت بنگاه های اقتصادی خرد و کوچک و سرمایه گذاری بخش خصوصی است، این استان مرز مشترک با دو کشور دارد و در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است لذا از بهترین شرایط اقتصادی برخوردار است.

پنج هزار و 728 پروانه بهره برداری از واحد صنعتی با سرمایه گذاری 20 هزار و 334 میلیارد و 400 میلیون تومان و اشتغالزایی برای 199 هزار و 280 نفر در خراسان رضوی صادر شده است.

183 هزار و 380 واحد صنفی تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی دارای جواز کسب در استان فعال است که 22 درصد از این واحدها صنوف تولیدی هستند.

صنایع غذایی، قطعه سازی، پوشاک و صنایع فولادی جزو مزیت های اصلی اقتصادی خراسان رضوی است و شرایط استان نشان می دهد با حمایت از صنایع کوچک می توان جهش تولید مناسبی را شاهد بود.

تقویت اقتصاد بومی، راه جهش تولید رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف آنچه برخی ترویج می دهند، ایران در حوزه رونق تولید طی سال 1398 موفق بود اما توفیقات دولت در این بخش به خوبی اطلاع رسانی نشد.

محمد حسین روشنک افزود: در سال گذشته در اوج تحریم ها بویژه شرایط کرونا، رونق تولید اتفاق افتاد و حتی اگر 6 ماه دیگر هم به دلیل شرایط کرونا مرزهای ایران بسته شود، بنیه بخش تولید داخلی آنقدر قوی است که می تواند تامین کننده تمام نیازهای داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: ضریب امنیت تامین کالا و نیازمندیها در داخل کشور آنقدر بالا است که تقریبا چنین شرایطی در کشورهای دیگر فراهم نیست، به طوری که طی 15 روز همه نیازمندهای بهداشتی مقابله با کرونا در داخل خراسان رضوی تامین شد و این نمونه کوچکی از بنیه قوی اقتصادی کشور است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: آنچه جهش تولید را باعث می شود، تقویت صنایع بزرگ و فناوری های خارجی نیست، کشور ما هیچ وقت نمی تواند در خودروسازی با کشورهایی که صاحب این صنعت هستند، همتراز شود.

وی افزود: ایران تاکنون در حوزه پوشاک، صنایع غذایی، ساختمان سازی، ملزومات پروژه های عمرانی بزرگ و همچنین تولیدات کشاورزی به دستاوردها و خودکفایی قابل توجهی دست یافته است اما در صنایع بزرگی مانند خودروسازی، تولید تلفن همراه یا لوازم صوتی و تصویری چندان موفق نبوده و رونق تولید در این بخش شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: در مجموع ایران تاکنون در صنایع دارای فناوری بالا و تفکر صنعتی مدرن نتوانسته ارزش افزوده ای به دست آورد و جهش تولید نیز در این بخش رخ نخواهد داد.

روشنک گفت: موفقیت ایران تاکنون در اقتصاد بومی بوده و فرهنگ اقتصاد کشور، بنگاه های کوچک و روستایی است.

وی افزود: موفقیتهای اقتصادی ایران در صنایع غذایی، صنایع دستی، کشاورزی، عمران و آبادانی روستایی است که اقتصاد بومی کشورمان را تشکیل می دهد، شاید در بخشهای دیگر مانند لوازم خانگی به پیشرفتهایی دست پیدا کرده ایم اما رونق در این بخشها همسو با کشورهای دیگر نبوده است.

وی ادامه داد: سرمایه های کشور نباید صرف صنایعی شود که کشورهای دیگر در آن بخش 30 سال از ایران جلوتر هستند، اگر ایران تاکنون در تولید سیمان، فولاد و صنایعی از این دست به رونق دست یافته به دلیل وجود مواد اولیه و فناوری آن در داخل کشور بوده است.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: از 10 سال قبل تاکنون مدیریت حوزه صنعت، معدن و تجارت موفق نبوده زیرا سیستم قانونگذاری در این بخش دچار اشکال بوده است.

وی افزود: با این حال کرونا ثابت کرد که اقتصاد ایران مقاوم است و باید در سالی که به "جهش تولید" نامگذاری شده، در شرایط پساکرونا بتوان با برنامه ریزی مطلوب تولید را به سوی درست هدایت کرد.

تحقق جهش تولید از طریق توسعه صادرات رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته دوران خوبی برای کشور نبود و حوادث متعدد علاوه بر مردم، به اقتصاد کشور نیز لطمات زیاد وارد کرد.

رخصت افزود: هم اینک دولت شرایط مناسبی برای جهش تولید ندارد، جهش تولید زمانی اتفاق می افتد که به صنعتگران تسهیلات با سود کمتر از 10 درصد پرداخت شود و بهره های بانکی کاهش یابد.

وی ادامه داد: اکنون صنعت گرفتار رکود شدید شده و به دلیل شیوع کرونا نیز این رکود و رخوت تا تیر ماه امسال ادامه خواهد داشت، لذا به نظر می رسد سال جاری دوران خوبی برای تولید باکیفیت نباشد.

وی گفت: امسال به دلیل کاهش بنیه اقتصادی مردم، به طور قطع نقدینگی کاهش می یابد و مردم به خرید کم اما کالای باکیفیت رو می آورند لذا در این شرایط تولیدکنندگان ناگزیرند کیفیت تولید خود را ارتقا دهند.

رخصت افزود: دولت دیگر پول نقد ندارد و با حجم عظیمی از پرداختها مواجه شده که باید حقوق ماهانه بدهد لذا دولت دیگر نمی تواند در اقتصاد مداخله گر باشد.

وی با تاکید بر تسهیل و تغییر قوانین به عنوان لازمه جهش تولید ادامه داد: بانک مرکزی قوانینی وضع کرده که برای صنایع بزرگ مناسب است و این قوانین مخل رونق و جهش تولید صنایع کوچک می باشد.

وی گفت: اینکه حتما باید ارز حاصل از صادرات طی چهار یا پنج ماه به بانک مرکزی برگشت داده شود، قابل انجام برای یک بنگاه اقتصادی کوچک نیست زیرا شرایط اقتصادی در کشور ما متفاوت از کشورهای دیگر است و نمی توان قوانین سایر کشورها را برای بنگاه اقتصادی ایران اعمال نمود.

رخصت افزود: برای جهش تولید بانک مرکزی باید قوانین متفاوت و مجزایی برای صنایع بزرگ و صنایع کوچک وضع کند، قوانین را تسهیل نماید تا صادرات توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: از آنجا که نرخ ارز واقعی شده، بهترین شرایط برای توسعه صادرات بوجود آمده است، با این شرایط جهش تولید تنها از طریق توسعه صادرات محقق می شود.

جهش تولید در گرو رفع اشکالات ساختاری اقتصاد رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: رونق تولید طی سال گذشته در ایران در برخی صنایع رخ داد اما در برخی دیگر این رونق اتفاق نیفتاد، دلیل اصلی آن هم نبود ابزارهای لازم برای تحقق شعار سال بود.

حسن حسینی افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب سال را با یک هدف مشخص نامگذاری می کنند باید مولفه های لازم برای تحقق آن هدف پیش بینی و برای آن برنامه ریزی شود لذا "رونق تولید" در سال گذشته نیاز به الزاماتی داشت که تامین نشد.

وی ادامه داد: امسال نیز که رهبر معظم انقلاب، "جهش تولید" را به عنوان شعار سال برگزیدند، تحقق این هدف نیاز به الزامات و برنامه ریزی هایی از سوی دولت دارد زیرا بدون تامین این دو بخش، جهش تولید اتفاق نمی افتد.

وی گفت: زمانی که رانت خواری، بوروکراسی اداری، تمرکزگرایی، نظام بیمه ای دارای مشکل ، دیوان سالاری و نظام بانکی معیوب در کشور وجود داشته باشد هیچ گاه "جهش تولید" واقعی اتفاق نمی افتد.

حسینی افزود: دولت برای "جهش تولید" برنامه ای ندارد زیرا همچنان اشکالات اساسی در اقتصاد ایران پابرجاست و نمی توان در این شرایط انتظار جهش تولید داشت.

حمایت از تولید خرد، راه تحقق جهش تولید عضو هیات مدیره اتاق اصناف ایران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته رونق تولید قابل توجهی در حوزه صنوف تولیدی و کارگاه های کوچک رخ نداد زیرا سرمایه های این واحدها کاهش یافت و افزایش نرخ ارز تامین مواد اولیه را برای آنها دچار مشکل کرد.

محمود بنانژاد افزود: "جهش تولید" و آنچه رهبر معظم انقلاب انتظار دارند در حمایت از صنایع بزرگ اتفاق نمی افتد بلکه "جهش تولید" با حرکت جهادی در حمایت از صنایع خرد و بنگاه های اقتصادی کوچک قابل تحقق خواهد بود.

وی ادامه داد: جهش تولید در صنایع بزرگ زمان بر و پرهزینه است اما اگر بنگاه های اقتصادی کوچک و صنوف تولیدی حمایت مالیاتی و بیمه ای شوند، جهش تولید در آنها به سرعت اتفاق افتاده و می تواند یاریگر صنایع بزرگ باشد.

وی گفت: 600 هزار صنف تولیدی در کشور وجود دارد که اگر فقط دو سال به آنها مهلت بیمه ای و مالیاتی داده و تقویت شوند تا دوباره رونق گیرند، جهش تولید قابل توجهی در کشور رخ خواهد داد.


کلید واژه ها: بنگاه های اقتصادی - اقتصاد - اقتصادی - فعالان اقتصادی - تولید - توسعه صادرات - سرمایه گذاری - تحقق شعار - پروانه بهره برداری - تقویت - بنگاه - حمایت - شرایط اقتصادی - سرمایه - فعالان - صادرات - اقتصاد ایران - بهره برداری - خراسان رضوی - توسعه - صنایع - متوسط - واحد صنعتی - مرز مشترک - بخش خصوصی - هزار - شعار - تحقق - برخوردار - تصمیمات

آخرین اخبار سرویس:
متوسط مصرف روزانه بنزین به 49 میلیون لیتر رسید

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

تصمیم عجیب ستاد کرونا: تعمیرگاه های خودرو باز اما مراکز قطعات یدکی بسته باشد

جزییات تسهیلات ویژه برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا/ نرخ سود و بازپرداخت چقدر است؟

قوچان یکی از اصلی ترین قطب های دام سبک در خراسان رضوی به شمار می رود

واحدهای تولیدی از کارگران غیربومی استفاده نکنند

جلوگیری روزانه بیش از 600 خودرو از ورود به ورامین

اثرات مثبت طرح اقدام ملی مسکن بر بازار

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در فارس

پمپ بنزین ها تعطیل نمی شوند

شناسایی و کشف مقادیر قابل توجهی الکل و تجهیزات بهداشتی در استان فارس

ضرورت تحقق جهش تولید به دلیل محدودیت های ارزی

دیدار مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با تلاشگران راه آهن و ترابری و آگلومراسیون

بانک ملی بخشی از نیازهای پزشکی البرز را تامین کرد

نوسان قیمت لوازم خانگی غیر قابل پیش بینی است

ضرورت تحقق جهش تولید به دلیل محدودیت های ارزی

نخستین محموله ماسک وزارت صمت وارد کرمان شد

واحدهای تولیدی از کارگران غیربومی استفاده نکنند

نفت ایران باز هم ارزان شد + جدول

2.3 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی خواهد شد

دعوت از مشترکان برق پایتخت برای کاهش یک ساعته مصرف انرژی

اقدامات جنرال موتورز برای مقابله با ویروس کرونا

542 نفر از مبتلایان به کرونا در لمباردیه ایتالیا جان باختند

واکنش شرکت توسعه نیشکر به اظهارات رییس سازمان صمت خوزستان

کرونا مصرف سوخت را در کرمانشاه 55 درصد کاهش داد

قیمت میوه در کرمان کاهش یافت

دانلود پاورپوینت نقش سیستم های اطلاعاتی و IT در مدیریت زنجیره تامین

پاورپوینت آشنایی با ترانسفورماتورها

هرگونه درخواست واریز پول از بیماران، خارج از مراکز درمانی کلاهبرداری است

پاورپوینت آشنایی با تولید و ساخت بتن گوگردی

پیشنهاد ویژه صرافان برای فروش غیرحضوری ارز

افزایش 700هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

ثبت نام 7752 نفر برای دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا در استان تهران

مظنه انواع تبلت های سایز بزرگ در بازار + جدول

شهرک های صنعتی شهرستان اشتهارد مشمول معافیت مالیاتی شدند

افزایش 700هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

جزییات جدید از مالیات ستانی در سال جهش تولید

جزییاتی جالب از ستارگان کهکشان راه شیر

نخستین محموله ماسک وزارت صمت به کرمان وارد کرمان شد

تولید و توزیع 27 هزار ماسک توسط گروه های جهادی در کهگیلویه

دعوت از مشترکان برق پایتخت برای کاهش یک ساعته مصرف انرژی

مردم از تردد غیرضروری در شهرها پرهیز کنند/کنترل مبادی ورودی

مسکن ملی در حاشیه شهرها ساخته می شود

کاهش واردات اقلام کشاورزی مانند ذرت، دانه های روغنی و شکر در سال جاری

مسکن ملی در حاشیه شهرها ساخته می شود

پیشنهاد ویژه صرافان برای فروش غیرحضوری ارز

کاهش 8 درصدی ارزش معاملات بازار مسکن تهران

تحرک بخش تعاون زمینه ساز کمک به جهش تولید خواهد شد

کشف و معدوم سازی مرغ های غیربهداشتی در سنقروکلیایی

رتبه اعتباری کشورهای نفتی تنزل داده شد

ممانعت ار ورود و خروج 349 خودرو در دومین روز از طرح فاصله گذاری اجتماعی

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

پاورپوینت ابزار، نهاد و بازارهای مالی با رویکرد معرفی ریسک

فاصله گذاری اجتماعی 11 واحد صنفی صومعه سرا را پلمب کرد

عرضه سوخت به صورت 24ساعته ادامه دارد

کاهش 47 درصدی سفر در آذربایجان غربی

کاهش 47 درصدی سفر در آذربایجان غربی

تولید و توزیع 27 هزار ماسک توسط گروههای جهادی در کهگیلویه

اختصاص حقوق کارمندان «دیلمی» به نیازمندان

فرمانداران اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را با جدیت اجرا کنند

کاهش 19 میلیون لیتری مصرف بنزین

بیش 2 هزار و 100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

زیرساخت های درمانی آذربایجان غربی در بحران کرونا قابل قبول است

پاورپوینت استاندارد شماره 16 (آثار تغییر در نرخ ارز)

پاورپوینت آشنایی با برخی از آزمونهای آماری (همراه با مثالهای تشریحی)

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

فرماندار ساوه خواستار کاهش ظرفیت نیروی کار صنایع ساوه تا 15 فروردین شد

غریب پور: 2.3 میلیارد دلار طرح در بخش معدن راه اندازی می شود

تصاویر/ سکوت تهران

جزییات طرح خرید اعتباری در دوران شیوع کرونا

جزییات طرح خرید اعتباری در دوران شیوع کرونا

سکوت تهران

داده نمای آمار رسمی کرونا در استان یزد

افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف 700 هزار تومان

جزییات طرح خرید اعتباری در دوران شیوع کرونا

افزایش 600 تا 700 هزار تومانی حقوق بازنشستگان کشوری

خیر بابلی 500میلیون ریال مواد ضدعفونی کننده در روستاهای بابل توزیع کرد

کاهش 8 درصدی ارزش معاملات بازار مسکن تهران

راه اندازی سیستم شستشو و ضدعفونی تمام اتوماتیک در ورودی سبزه میدان

نرخ 47 ارز بین بانکی در 9 فروردین + جدول

روز طبیعت هیچ گونه ورود و خروجی از شهرهای استان گلستان انجام نمی شود

افزایش صادرات کالا از بنادر گیلان

افزایش 700 هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

کشف و معدوم سازی مرغ های غیربهداشتی در سنقروکلیایی

بسته مالی 58میلیارد دلاری مالزی برای مقابله با کرونا

غربالگری و تب سنجی یک میلیون نفر در مبادی ورودی و خروجی مازندران

راه اندازی یک واحد تولیدی ماسک در خرم آباد

آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی شرکت پشتیبانی امور دام

آخرین آمار از کشف انبارهای احتکار اقلام بهداشتی

کاهش 2000 تومانی قیمت مرغ

برنامه ریزی برای استفاده از نشان پرداخت در خریدهای آذربایجان غربی

دولت چین دوباره همه سینماها را تعطیل کرد

برنامه ریزی برای استفاده از نشان پرداخت در خریدهای آذربایجان غربی

بیش 2 هزار و 100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

بخش کشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش تولید

2.3 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی خواهد شد

راهنمای خرید چرخ گوشت در بازار

خیر بابلی 500میلیون ریال مواد ضدعفونی کننده در روستاهای بابل توزیع کرد

نخستین خزانه بذر برنج سال 99 در آستارا ایجاد شد

ورود روزانه یکهزار و 400 خودرو به سمنان پس از فاصله گذاری اجتماعی

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد